Europeaan op de kansel bij Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Annaland Voltijds predikant steeds moeilijker Iedereen had ds. Zeedijk nog graag in Stavenisse gehouden Overstap van sociale geografie naar theologie Radicale ommekeer Eerste gemeente voor ds. D.J. Diepenbroek (33) uit Waarder Hervormde Gemeente en de Schutse betreuren vertrek Donderdag 29 september 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 ..Hoewel het ons de afgelopen drie jaar aan niets heeft ontbroken, misten we toch een eigen predikant. Zeker naarmate de vacature langer duurde. Daarom zijn we zeer verheugd met uw komst. Het is een grote dag voor u en voor onze gemeente. Tijdens de kennismakingsperio de is er al een sfeer van wederzijds vertrouwen ge groeid." Dat zei ouderling P. den Ouden woensdagavond tijdens de intrededienst van ds. DJ. Diepenbroek bij de Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Annaland. Bruggen bouwen Consulenten Handoplegging Nieuwe aardappelen Constructief Draagvlak wordt alsmaar kleiner Geldstromen drogen op Vacante gemeenten Het vertrek van ds. P. Zeedijk (60) werd zondagmiddag in de hervormde kerk van Stavenisse alom betreurd. „We zien u node vertrekken", zei ouderling A.J. Zwerus. „We hadden gedacht dat u hier met pensioen zou gaan." Ook burgemeester W. Nuis stelde dat zowel de Her vormde Gemeente Stavenisse als zorgcentrum de Schut se het vertrek van de predikant en de pastoraal medewer ker 'buitengewoon betreuren.' „Ook persoonlijk doe ik dat, want u en uw vrouw waren een buitengewoon inne mend echtpaar." Warm huis Gouden momenten Creatief De nieuwe predikant krijgt een deeltijdtaak van vier dagen hij de Bethelkerk, want hij blijft twee da gen per week actief ais assistent van europarlementariër Bas Bei der. Diepenbroek is vanaf 2003 be leidsmedewerker bij de fractie van de ChristenUnie en Staatkundig Gereformeerde Partij (later alleen de SGP) in Brussel en Straatsburg. „Er zijn politieke partijen die deze combinatie met argwaan bekijken, maar wat mij betreft zal zowel het predikantschap als het politieke werk er niet onder lijden. Samen met de kerkenraad zullen we schouder aan schouder de belan gen van de gemeente dienen." Diepenbroek adviseert Beider, die samen met zijn vrouw de intrede dienst bijwoonde, op het gebied van buitenlandse politiek, in het bijzonder Israël en onderdrukte christenen in de wereld. Hij schrijft toespraken die Beider in het Europees Parlement uitspreekt. Diepenbroek bereidt ook stemlijs ten voor, geeft in de meest brede zin adviezen, leest beleidsstukken en treft voorbereidingen voor spreekbeurten bij SGP-kiesvereni- gingen. Drie weken in de maand werkt het EP in de Belgische hoofdstad Brussel en één week in het Franse Straatsburg. Diepen broek hoeft daar niet altijd naar toe, want hij kan grotendeels van uit de pastorie aan de 's Graven- kreek in Sint-Annaland werken. In geval van crisissituaties is de pre dikant dus toch snel voor pastorale zorg inzetbaar, ook op zijn twee Europadagen. Ook burgemeester W. Nuis was de combinatie opgevallen, evenals de vorige banen van Diepenbroek in het onderwijs (docent aardrijkskun de en maatschappijleer) en bij de gemeente De Ronde Venen (mede werker ruimtelijke ordening). „Ik hoop dat u de balans mag vinden tussen Sint-Annaland. Brussel en uw gezin." De burgemeester heette de familie Diepenbroek buitengewoon wel kom en nodigde de predikant uit voor een persoonlijk kopje koffie en voor het overleg van de gezamenlij ke kerken met het gemeentebestuur. „Gelukkig hebben de kerken een hele prominente rol in onze ge meente. Sint-Annaland is uw eerste gemeente en voor u ligt dan ook een prachtige taak. Daarbij wacht u ook een rol in de veelkleurige, geweldi ge Thoolse samenleving met een kerk die bruggen bouwt in plaats van muren. Houdt het venster naar de wereld open. Ik nodig u uit voor een actieve inbreng." De burge meester was blij dat de vacature na het afscheid van ds. Hoek in sep tember 2008 vervuld is. „Dat u we derzijds tot zegen mag zijn." Ds. Diepenbroek was er inmiddels al achter gekomen, dat bruggen voor Tholen heel belangrijk zijn. „Iedere keer dat ik naar hier reed, kwam ik een brug over." Hij zag er naar uit om de bijeenkomsten van de gemeente Tholen te bezoeken. „U kunt er ook van verzekerd zijn, dat de gemeentepolitiek mijn aan dacht heeft gezien mijn betrokken heid bij de SGP-fractie in het Euro pees Parlement." Consulent ds. W.M. van der Linden uit Stellendam uitte zijn grote dank baarheid dat kandidaat Diepenbroek in juli het beroep mocht aannemen. „Uw hart is overgebogen om hier visser van mensen te worden. Dat de Heere ons klein houdt, zodat we een knecht van Hem mogen zijn in plaats van dominee te worden." Ds. Van der Linden noemde het een zegen dat er maar weinig vacatures meer zijn in de classis Zuidwest Ds. D. Zoet uit Ouderkerk a/d IJssel bevestigde kandidaat DJ. Diepenbroek woensdag middag tot predikant. De preek was uit Markus 1:17. Aan de handoplegging deden behalve ds. Zoet ook consulent ds. W.M. van der Linde mee, oud-predikant ds. PC. Hoek, de ringpredikanten ds. C.J. van der Bas (Tholen) en ds. L.W.Chr. Ruijgrok (Poort vliet), de vorige consulent ds. C. Gielen, oud-pastoraal me dewerker ds. G. Kater en de docent voor de Hersteld Her vormde Kerk aan de Vrije Universiteit Amsterdam ds. P. de Vries. De Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Annaland is de eerste gemeente van de 33-jarige ds. DJ. Diepenbroek, die eerder leraar aan een middelbare school en gemeente-ambtenaar ruimtelijke ordening was. Hij blijft naast zijn kerkenwerk 2 dagen beleidsmedewerker van de SGP-fractie in het Europees Parlement. (Sint-Maartensdijk is op het eiland nog vacant), maar op de eerste don derdag van oktober zal er op de classicale vergadering toch een be roep op ds. Diepenbroek worden gedaan. De consulent wenste de ge meente een dienaar toe die het Woord van God mag onderzoeken. „Het begint immers bij de prediking en Hem is gegeven alle macht onder de hemel en de aarde." Ouderling Den Ouden bedankte ds. Van der Linden en zijn voorgangers ds. Gielen (destijds Poortvliet) en ds. Joppe (destijds Maartenskerk) die Sint-Annaland in de vacaturetijd hadden bijgestaan. „We zijn onze consulenten zeer erkentelijk. De Heere zorgde voor ons. Zo mocht ds. Kater ook twee jaar pastoraal werk bij ons doen, welke taak dhr. S. Lagendijk kort heeft overgeno men." De ouderling betrok in zijn dankwoord ook ds. Hoek, die na zijn vertrek in 2008 nog diverse ke ren kwam preken. „We hoorden bij elkaar." Den Ouden wees de nieuwe predi kant op de overgang van de Hol landse veenpolders naar de Zeeuwse klei. „De bodem wordt hier anders gebruikt en in juni 2012 kan er dan ook een gemeen telid bij u aanbellen met een zakje nieuwe aardappelen. Regen zorgt voor vruchtbaarheid. Jesaja leert ons dat de regen wordt vergeleken met het Woord van God. Als dwa ze mensen zetten we echter in de kerk figuurlijk gezien al snel de paraplu op. We hebben Gods wind nodig die door Zijn geest plaats maakt voor het Woord." Ook mevr. Diepenbroek werd wel kom geheten. „Een moeder is vaak de spil van het gezin en de vrouw van een predikant is zijn belangrijk ste ouderling, wordt wel gezegd. We wensen u veel wijsheid toe bij uw taken in Sint-Annaland." Ouderling Den Ouden zei dat de ge meente blij en dankbaar is. „We hebben een mooie kerk en na drie jaar weer een eigen predjkant. Elke zondag mogen we hier bijeen ko men en op de puinhopen van de her vormde kerk zal Sion herrijzen." Hoewel er blijdschap is over de komst van ds. Diepenbroek waar schuwde Den Ouden voor het heb ben van hoge verwachtingen van mensen. „Dat vormt immers de voedingsbodem voor teleurstellin gen. Daarom gemeente: heb alleen hoge verwachtingen van Hem!", zo besloot de ouderling zijn wel komstwoord Ds. Diepenbroek bedankte alle sprekers. Hij uitte zijn waardering ook voor zijn bevestiger ds. Zoet, vanwie hij veel had geleerd en van hart tot hart had gesproken. Ook ds. Hoek werd bedankt. „U weet zich nog altijd hartelijk verbonden met Sint-Annaland. Zelf heb ik u erva ren als mentor van de kerkelijke op leiding, zoals ik ook ds. De Vries uit Waarder daar als docent heb meegemaakt." Een bijzonder dankwoord was er voor Europarlementariër Bas Bei der. die met zijn vrouw de intrede dienst bijwoonde. „Als werkgever stond je me met raad en daad bij tij dens mijn opleiding. Op maandag ochtend hadden we het tijdens de werkbespreking altijd eerst over de zondagse erediensten. Jij bij de PKN in Apeldoorn en ik bij de Her steld Hervormde Kerk. Het leidde niet tot problemen. We respecteer den elkaar en je toonde veel mede leven." Diepenbroek was blij zijn werk in Brussel te kunnen voortzet ten. Bij de Hersteld Hervormde Ge meente Sint-Annaland wil hij sa men met de kerkenraad in een con structieve, open sfeer gaan werken, kondigde de nieuwe predikant aan. „De vele kaarten en mails hebben ons de indruk gegeven dat we hier welkom zijn." Hij uitte zijn dank en bewondering voor de inzet en de vakmanschap van de vrijwilligers die bij het opknappen van de pasto rie in de 's Gravenkreek waren be trokken. „We hebben ons plekje ge vonden." Hij liet weten, graag ook met het jeugdwerk aan de slag te willen gaan en daarbij speciaal in Sint-An naland levende vragen te willen be handelen. Diepenbroek was blij met de aan wezigheid van zoveel familieleden. onder wie zijn oma en (schoon)ou- ders. In het bijzonder bedankte hij zijn vrouw. „Evelieke, wat heb je me gesteund als ik vastliep met een preek." Hun kinderen hadden ook het nodige meegekregen van de stu die, waarvan de scriptie van 66 pa gina's het afrondende onderdeel was. Lucas (8) en Job (5) zitten in middels op de chr. basisschool in Sint-Annaland. Thomas (2) is thuis met zijn 26 augustus geboren zusje Aaltje Alise. De predikant bracht tenslotte de Heere dank voor alle kracht en wijsheid. „Op wonderlijke wijze heeft hij de weg naar Sint-Anna land gewezeg. Ik was altijd bang voor onduidelijkheid bij het beslis sen over de beroepen, maar dat was hier niet het geval. We hopen op een gezegende tijd om harten te: openen. Dat alle werk tot Zijn eer mag zijn", aldus ds. Diepenbroek. Na de dienst maakten vele gemeen teleden gebruik van de gelegenheid om het echtpaar Diepenbroek- Herweijer voor de preekstoel de hand te drukken. De vele gaSten deden dat even later in de vlakbij gelegen aula bij de begraafplaats, waar tussen de bevestigings- en in trededienst ook een broodmaaltijd was genuttigd. Handelingen 16:14-16 was woensdagavond de intredetekst van ds. DJ. Diepenbroek bij de Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Anna land. Dat hoofdstuk werd ook gelezen, toen een delegatie van de ker kenraad bij kandidaat Diepenbroek op bezoek kwam om het beroep uit te brengen. Daarbij ging het over de Macedonische man die Paulus bad om te komen. Het desbetreffende tekstgedeelte was ook van grote betekenis op 11 juli, toen Diepenbroek moest beslissen of hij naar Sint-Annaland kwam of naar Ernst of Wezep. Vrijmoedig en met volle zekerheid koos hij voor de eerste. Woensdagmiddag werd kandidaat Diepenbroek bevestigd door ds. D. Zoet uit Ouderkerk a/d IJssel. met wie hij twee jaar intensief had samengewerkt als pastoraal medewer ker. Op 7 oktober doet deze predikant intrede in Ouddorp op Goeree. De intrede van ds. Diepenbroek werd woensdagavond begeleid door organist Lies Wesdorp. De samenzang uit de berijming 1773 was uit de"Psalmen 8:9; 5:1 en 2; 119:53; 25:2 en 7; 92:2; 119:67 en 86 en de Morgenzang: 3, 4 en 6. Bij de bevestigingsdienst was Lené de Graaf uit Sint-Maartensdijk de organist. De 33-jarige drs. DJ. Diepenbroek studeerde sociale geografie aan de rijksuniversiteit in Utrecht. In 2001 stond hij een jaar voor de klas op zijn oude middelbare school Guido de Bres in Rotterdam als leraar aardrijkskunde. Daarna werd Diepenbroek gemeenteambtenaar bij de afdeling ruimtelijke ordening van de gemeente De Ronde Venen. In augustus stapte hij over naar het Europees Parlement als beleidsmede werker van de toen nog gecombineerde fractie van de ChristenUnie/ Staatkundig Gereformeerde Partij. Inmiddels is dat alleen nog de SGP. In 2005 begon Diepenbroek aan zijn theologiestudie in Utrecht: later stapte hij over naar de VU in Amsterdam. De Hersteld Hervormde Ge meente Sint-Annaland is zijn eerste gemeente. Hij is er vier dagen (8/12) aan verbonden: twee dagen blijft hij fractiemedewerker in het Europees Parlement. De Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Anna land telt 223 belijdende leden en 228 doopleden. De zondagse ere dienst trekt 's morgens 245 mensen. De middagdienst wordt bezocht door 225 kerkgangers. over het vertrek van de predikant. Vanaf de eerste kennismaking op 6 januari 2007 was het goed gegaan. Na de intrede op 24 juni 2007 sti muleerde ds. Zeedijk het kerkelijk leven in Stavenisse. Er kwamen ge meentemiddagen en andere activi teiten, zoals de viering van 100 jaar kerkgebouw. En mevr. Zeedijk deed op een creatieve manier mee aan het kerkenwerk. Wat de kerken raad en de gemeenteleden betrof, had het paar nog jaren door mogen gaan. „Maar de Heere leidt het an ders en een predikant volgt Zijn weg. Hij zegene u beiden ook in Katwijk." Ouderling Zwerus riep de gemeen teleden op om geduld te hebben met het beroepen van een opvolger. „We zijn immers me^ weinigen, maar het werk in de gemeente gaat door. Wees trouw in het bezoeken van de zondagse erediensten en an dere activiteiten." Op verzoek van ouderling Zwerus werd de vertrek kende predikant staande Psalm 134:1 en 3 toegezongen. „Vier jaar is aan de ene kant kort. maar toch ook weer vrij lang", zei ds. Zeedijk. De laatste weken heb ben we echter mogen ervaren, dat we een plaats hadden in deze sa menleving gezien de warmte en het medeleven. Na negentien jaar Gro ningen was het hier een hele inten sieve periode, waarin we nauw met de kerkenraad zijn opgetrokken." De predikant bedankte de burge meester voor zijn welgemeende woorden. „Daaruit bleek uw be trokkenheid en verbondenheid, zo wel als burgemeester als persoon lijk. U combineert dat op een verantwoorde, hartverwarmende wijze. Wij wensen u Gods zegen toe bij uw gecompliceerde werk." Ds. Zeedijk zei tot de secretaris van de classis Zierikzee, dat het regio nale kerkverband soms minder zichtbaar is. „Maar in kleiner wor dende gemeenten neemt die taak toe. Dat u met zegen mag werken. Soli Deo Gloria!" De samenzang tijdens de\fscheidsdienst van ds. P. Zeedijk van de Hervormde Gemeente Stavenisse werd zondagmiddag begeleid door organist AJ. de Graaf. Gezongen werden de Psalmen 84:1105:1 en 5; 27:7; 25:3 en 7; 103:2 en 6; 134:1 en 3 uit de berijming 1773 en de verzen 16 en 7 van de Avondzang. De Schriftlezingen waren uit Lukas 18:9 t/m 14 en 2 Korinthe 7:2 t/m 10. De tekst voor de preek kwam uit 2 Korinthe 7:10 'Want de droef heid naar God werkt een onberouwelijke bekering tot zaligheid; maar de droefheid van de wereld werkt de dood.' De predikant riep op tot eert radicale ommekeer. „Ons geweten wordt steeds meer afgestompt en de moderne mens ontkent God. Alleen Zijn genade kan je redden. Hoor naar de roepstem van Christus en kom tot inkeer. Of blijf je een arm leven leiden op de ijdelheidskermis, de doodlopende weg. Geef je over aan Hem en kies de smalle weg van de navolging van Christus. Dan verandert je hele leven", zei ds. Zeedijk zondagmiddag in zijn afscheidspreek. De Hervormde Gemeente Stavenisse telt 265 doopleden en 109 belij dende leden. Het aantal kerkgangers in de morgen- of avonddienst verschilt niet veel. Op een gewone zondag is dat 45 tot 55 per dienst. Ds. Zeedijk was voor 60% in dienst van de Hervormde Gemeente Sta venisse en voor 25% bij zorgcentrum de Schutse. Voor de steeds kleiner wordende kerkelijke gemeenten wordt het als maar lastiger om een voltijds predikant aan te trekken. De secretaris van de classis Zierikzee van de Protestantse Kerk in Nederland, ouder ling J. van Steensel uit Sirjansland, zei liet deze maand twee keer op Tholen. Eerst in Scherpenisse, waar het nog even spannend was, maar waar ds. J. Lohuis toch nog voor honderd procent in dienst kon treden. Zondagmiddag uitte de secretaris zich in soortgelijke bewoordingen bij het afscheid van ds. P. Zeedijk. Die was voor 60% in dienst bij de Hervormde Gemeente Stavenisse en voor 25% werkzaam als pastoraal medewerker in zorgcentrum de Schutse te Sint-Annaland. Dankzij zo'n combinatie kan er toch nog eert eigen predikant beroepen worden. De afgelopen vier jaar zijn de meeste kerkelijke gemeenten echter niet groter geworden. De vraag is dan ook. of er in Stavenisse opnieuw voor 60% een predikant kan worden beroepen. „We hopen van wel. maar dat is niet zeker", zegt ouderling A J. Zwerus. Een combinatie zoals met de Schutse is voor kleine gemeenten ideaal, maar niet iedere dominee zal - afhankelijk van zijn (gezinssitu atie - met een 85% salaris rond kun nen komen. Het regionale kerkverband beoor deelt eerst de financiële draagkracht van een gemeente, voordat de beroe pingsprocedure mag beginnen. Met 265 doopleden en 109 belijdende le den zoals in Stavenisse is het poten tieel dat een predikant kan betalen kleiner dan in bijvoorbeeld Scherpe nisse met 310 doopleden en 146 be lijdende leden die vrijwillige bijdra gen schenken. Met 250 kerkgangers in de zondagse erediensten is de col lecte-opbrengst in Scherpenisse ook veel hoger als die van 45-55 kerk gangers zoals in Stavenisse. Naast de personeelslasten vergt ook het on derhoud van de vaak monumentale kerkgebouwen het nodige. En daar komt het verenigingsgebouw nog bij. Een legaat, zoals Stavenisse dat destijds kreeg voor de Schuilplaats, kan de financiële last soms aanzien lijk verlichten. Elk jaar moet de be groting echter weer rond gebreid worden. En dat valt lang niet altijd mee. zeker niet als de ontkerkelij king doorgaat. Dat merkt nu zelfs de kerkvoogdij van de Hersteld Hervormde Ge meente Sint-Annaland. Een jonge gemeente - in 2004 gesticht - die een nieuw kerkgebouw van ruim een miljoen euro bouwde. Tijdens de be ginperiode en de tijd dat ds. P.C. Hoek aan de Bethelkerk verbonden was, had de kerkvoogdij niet te kla gen over de financiën. Bijna alle ge meenteleden waren enthousiast en werkten met giften en collecten zeer positief mee. Die geldstromen lijken nu echter op te drogen en de collec- tezakken zijn de afgelopen drie jaar dat de gemeente vacant was. ook minder gevuld. Het begrotingstekort loopt daardoor verder op, terwijl er nog een behoorlijke last van de kerk bouw is. Een voorstel om alle gezin nen gedurende vijf jaar maandelijks 25 euro te laten betalen, sloeg tot grote teleurstelling van de kerkvoog dij minder goed aan. Van de 187 ge zinnen reageerden er 97 positief, maar 16 wilden zich in verband met hun leeftijd niet voor vijf jaar bin den; 57 reageerden helemaal niet. Overigens slaan de verkopingen bij de Bethelkerk veelal prima aan. zo als begin deze maand nog met 8800 euro, duizend euro meer dan vorig jaar. En nu er met de komst van ds. DJ. Diepenbroek weer een eigen predikant is. kan de financiële situ atie verbeteren. Overigens is dat ook geen voltijds predikant omdat hij nog twee dagen voor de SGP-fractie in het Europees Parlement werkt. De Hersteld Hervormde Gemeente Poortvliet kreeg- onlangs wel een predikant voor honderd procent in de persoon van ds. L.W.Ch. Ruijgrok. die tevens voorzitter is van de syno de van de Hersteld Hervormde Kerk, maar dat werk doet hij in zijn vrije tijd. Poortvliet telt 355 belijdende en doopleden en 175 tot 225 kerkgan gers. Sint-Annaland komt daar met 223 belijdende leden en 228 doople den ver bovenuit, terwijl ook het aantal kerkgangers met 245 's mor gens en 225 's middags hoger uitvalt. Toch blijkt de financiële draagkracht van de Bethelkerk kleiner dan de Maartenskerk. De Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Maartensdijk is na het vertrek van ds. Joppe dit voorjaar vacant, maar de kerkenraad heeft opnieuw toestemming gekregen om voor 100% een nieuwe predikant te beroe pen. Er zijn inmiddels drie beroepen uitgebracht, maar alle drie keren was de beslissing niet positief. De Her vormde Gemeente Sint Philipsland is nog niet zover. Daar vertrok ds. Den Boer in maart, maar de kerkenraad heeft nog geen overleg met de classis gehad of er weer een voltijds predi kant mag worden beroepen. Voor de steeds kleiner wordende Hervormde Gemeente Stavenisse valt het vertrek niet mee. „Het is moeilijk", zei secretaris Van Steen sel van de classis Zierikzee. het re gionale kerkverband van de Prote stantse Kerk in Nederland. „Binnen onze classis hebben we met steeds meer kleinere gemeenten te maken en daarom moeten we elkaar zien te versterken. In combinatie met ander pastoraal werk kan er toch nog een predikant aangesteld worden." Dat was in Stavenisse ook het geval in samenwerking met zorgcentrum de Schutse in Sint-Annaland. waar ds. Zeedijk voor 25% van zijn tijd pas toraal medewerker was. „Uw vertrek doet zeer", zo stak di recteur P.W. Kok niet onder stoelen of banken. „Het levert gemengde gevoelens op in de Schutse, maar we zijn ook dankbaar voor al uw werkzaamheden, zowel voor de be woners als de medewerkers." De classicale vergadering Katwijk heeft ds. Zeedijk benoemd tot geestelijk verzorger van de stich ting DSV/Verzorgd Leven. Hij wordt pastor in verschillende zorg centra. „Het werk in de Schutse heeft mede een bijdrage geleverd aan de weg naar Katwijk", vertelde ds. Zeedijk. „Met vreugde heb ik daar mogen werken. De Schutse is een warm huis met betrokkenheid en collegialiteit." De predikant zei geen poging te hebben onderno men om zijn vertrek naar Katwijk uit te leggen. „Het was Gods lei ding." Burgemeester Nuis onderstreepte dat ook in zijn toespraak. „De deu ren in Katwijk zwaaiden niet van zelf open. De Hervormde Gemeen te Stavenisse zal dit afscheid dan ook moeten accepteren, maar u hoeft er niet in te berusten. Ter be moediging kan ik zeggen: het ge loof kijkt altijd omhoog. Als God voor ons is, wie zou er dan tegen ons zijn?" De burgemeester erken de daarmee dat een afscheid niet altijd vreugdevol is. De laatste week had hij het druk met de ker kelijke activiteiten, zoals de intrede van ds. Diepenbroek in Sint-Anna land en de opening van de vesti ging van het Leger des Heils in Sint-Maartensdijk. Dat waren vreugdevolle gebeurtenissen, ter wijl het vertrek van ds. Zeedijk en zijn vrouw werd betreurd. .Zo'n bescheiden, vriendelijk en belang stellend echtpaar zien we niet graag vertrekken. U sprak uit het hart en liet het christenzijn op ver schillende plaatsen zien. Een predi kant biedt stabiliteit in een kerke lijke gemeente en dat vindt het gemeentebestuur ook belangrijk." De burgemeester wenste het paar in Katwijk Gods zegen toe bij het pastorale werk in de zorgcentra. In de Schutse had ds. Zeedijk al met een grote diversiteit aan bewoners en medewerkers te maken, stelde directeur Kok. „Met vrijmoedigheid ging u in juni 2007 aan het werk. Veel bezoeken legde u af. U stond bij sterfbedden en besprak levens vragen met bewoners en medewer kers. Dat gebeurde met eenvoud, bescheidenheid en vriendelijkheid. U bleek een steun en toeverlaat voor onze medewerkers die op het strijd punt van leven en dood hun werk moesten doen. De nazorg in moeilij ke situaties nam u ook voor uw re kening. We hebben gouden momen ten in de afgelopen vier jaar in de Schutse meegemaakt en daar zijn we de Heere dankbaar voor." Het vertrek van ds. Zeedijk kwam voor Kok onverwacht. „We hadden niet verwacht u zo snel te verliezen. In Katwijk bent u ook vlakbij de zee en u blijft daar ook predikant, ook al hebt u geen eigen gemeente meer. Samen met uw vrouw krijgt u daar dezelfde werkgever. Voor ons levert dit afscheid een dubbel gevoel op, maar verblijd u ook in Katwijk in de Heere", aldus directeur Kok. Secretaris Van Steensel van de classis Zierikzee wilde woorden van waardering en bemoediging meegeven, want 'afscheid nemen is niet altijd gemakkelijk.' „Ook al neemt het ledental af en is de situ atie in steeds meer kleinere ge meenten moeilijk, houdt het oog omhoog. We hopen dat er spoedig, binnen wat praktisch haalbaar is, een opvolger in Stavenisse kan worden gevonden." Van Steensel zegde ds. Zeedijk hartelijk dank voor zijn inbreng in de eigen ge meente en in Sint Philipsland, waar hij consulent was na het vertrek van ds. Den Boer. Voor Stavenisse wordt ds. Lohuis uit Scherpenisse nu consulent. „Vier jaar is niet lang", zo illus treerde ouderling Zwerus zijn spijt Maikel en Jessica Lindhout nemen afscheid van ds. en mevr. Zeedijk, terwijl moeder Claudia Lindhout-Bolier toekijkt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 7