'Eigenlijk is het niet anders dan het huishouden thuis' Nuis: Leger des Heils blijft op Tholen, ook over vier jaar Pand Formido heeft andere eigenaar www.ardikeukins.nl Poes en egel samen aan de dis Haventje Strijenham blijft beschermd natuurgebied Stille krachten 'Wie zorgen heeft in portemonnee, voelt ze ook in zijn hoofd' Donderdag 29 september 2011 EENDR ACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Riet Quist (75) uit Stavenisse is welzijnsondersteuner op de psychogeriatrische (pg) afdeling van zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland. Een afdeling met hoofdzake lijk dementerende ouderen. Daar smeert Riet boterham men, zet ze koffie, gaat buiten wandelen of een sigaretje roken. Een paar keer per jaar maakt ze met enkele bewo ners een uitstapje. „Intratuin is rond de kerst altijd vaste prik", zegt Riet. „Even rondlopen en dan lekker koffie drinken met appelgebak. De bewoners leven helemaal op. En voor mij is het net zo goed een uitje." Boterhammen smeren Voorlezen Riet Quist uit Stavenisse helpt mensen in zorgcentrum De Schutse Vrijwilliger bij De Schutse Luxe Confronterend Het Leger des Heils heeft voor het dienstencentrum aan de Radda Barnenstraat in Sint-Maartensdijk een contract van vier jaar. Daarna moet worden omgezien naar andere huisvesting. Maar hoe het ook zij: „Het dienstencentrum blijft in de gemeente Tholen", garandeerde burgemeester W. Nuis licht geëmotioneerd, tijdens de opening van het centrum van het Leger des Heils. De emoties speelden zaterdag ook voorafgaand aan de opening een flinke rol bij de vier sprekers in Haestinge. Burgemeester Nuis, Bram van de Sande als coördinator Dienstencentrum Tholen, Rien Heijboer namens korps Goes en de com mandant van het Leger des Heils in Nederland en Tsje chië, Hans van Vliet, zwaaiden elkaar, maar vooral de vrijwilligers die aan de activiteiten van het Leger mee werken, alle lof toe. Schuldencrisis Boekje Rijnberg Aan de Ceciliaweg in Sint-Annaland Rob Duijm verliest zciak bij Raad van State Aanpak werklozen ook via Brabant Al rond 1930 de voordeligste keukenspecialist! r\ Ze zijn onmisbaar, maar in veel gevallen moeilijk aan te komen: vrijwilligers. De Europese Com missie heeft 2011 uitgeroepen tot het Euro pees jaar van het vrijwilligerswerk. Om mensen bewust te maken van de waar de van vrijwilligerswerk en om het aan te moedigen en te ondersteunen. De ene keer zijn ze duidelijk zichtbaar, soms of mis schien wel vaak, zijn ze op de achtergrond werkzaam. Als stille krachten. Allemaal hebben ze een verhaal. Wat doen ze, waar en waar om? Een serie over Thoolse vrijwilligers. Hoe lang Riet vrijwilliger is. weet ze niet meer precies. ..Minstens vijftien jaar, maar het kan ook lan ger zijn", zegt ze. „Destijds ben ik begonnen in de dagopvang van Elenahof in Stavenisse. Na vijfjaar ben ik overgestapt naar De Schut se. De hulp die we bieden, is heel gericht: mensen ondersteunen. Be woners zijn vaak heel dankbaar. Nuttig zijn. mensen helpen en iets te doen hebben, geeft voldoening. Ook is het fijn om samen met jon geren te werken. Dat houdt je jong." Het zorgcentrum in Sint-An naland was voor Riet geen onbe kende plaats. ..Mijn moeder en oma hebben hier gewoond." Gemiddeld werkt Riet één dagdeel in de week op de psychogeriatri sche afdeling. ..Het werk op de af deling is vooral ondersteunend. Medewerkers hebben hun handen vol aan de verzorging van de be woners. Tijd voor spelletjes, koffie drinken of kletsen is er vaak niet. Daar zijn wij voor." Riet is iedere donderdagochtend te vinden op de afdeling met hoofdzakelijk demen terende ouderen. Rond negen uur begint ze met boterhammen sme ren. De acht bewoners eten geza menlijk in de gemeenschappelijk woonkamer op de afdeling. „Vaak erg gezellig", zegt Riet. „Af en toe help ik mensen met eten. Dat kun nen niet alle bewoners meer zelf standig." Na het ontbijt ruimt Riet de tafel af en zorgt dat alles aan de kant is. „Eigenlijk is het niet anders dan het huishouden thuis", concludeert ze. Veel bewoners blijven 's och tends in de woonkamer zitten. Daar leest Riet rond koffietijd op don derdag vaak de krant voor. „Zo blijven de bewoners toch op de hoogte van wat er leeft buiten de muren van de afdeling. Want zelf standig naar buiten, dat zit er voor Riet Quist ondersteunt bewoners op de pg-afdeling regelmatig met eten. Ondersteuning tijdens uitstapjes, koffie en thee schenken, het winkeltje bedienen, de receptie bemannen, de bingo organise ren, dagelijks nemen vrijwilligers heel wat taken voor hun reke ning in zorgcentrum De Schutse. Honderddertig vrijwilligers wer ken minimaal vier uur en maximaal twaalf uur per week. Toch kan de organisatie nog wel een paar extra handen gebruiken. En dan met name op de psychogeriatrische (pg) afdeling. de bewoners van de pg-afdeling niet in. Het is namelijk een geslo ten afdeling. Toch is er binnenshuis voldoende te beleven. „Op Prins jesdag hebben we met de bewoners naar de Troonrede gekeken. Ook organiseren we iedere maand een aantal activiteiten: cocktails ma ken, poffertjes bakken, bloem schikken en bingo. Als vrijwilliger kunnen we ons daarvoor opgeven voor begeleiding." De medewerkers van de pg-afde ling zijn maar wat blij met de extra ondersteuning van de vrijwilligers. .Zonder redden we het niet", zegt Ine van Ommen, hoofd zorg en coördinator van de vrijwilligers. „De I30 vrijwilligers zijn één van onze peilers waar de zorg op rust." Dat een blijk van waardering af en toe belangrijk is, daar weet Van Ommen alles van. „Vrijwilligers moet je koesteren en niet als van zelfsprekend beschouwen. Want dat is het niet. Het is een luxe, ze ker met zoveel vrijwilligers waar wij dagelijks op kunnen bouwen." De Schutse ziet de vrijwilligers eerder als medewerkers. Zo is er jaarlijks een feest voor medewer kers en vrijwilligers. Dit jaar was het een spelletjesdag met afsluitend een barbecue. „Vorig jaar zijn we in Blijdorp geweest, jaren daarvoor in Neeltje Jans, de Euromast en een rondvaart met de Frisia", zegt Riet. „Het is fijn dat de organisatie ons er zo bij betrekt. Dat geeft een goed gevoel. Het gevoel dat je werk er toe doet." Aan stoppen denkt Riet nog lang niet. „Nou soms dan, als ik bewo ners tegenkom die jonger zijn dan ikzelf ben. Dat is best confronte- Vrijwilligers die broodnodig zijn om het werk van het Leger voort te zetten en uit te breiden. „We moe ten steeds meer een beroep doen op vrijwilligers. Maar er dreigt een te kort te ontstaan", waarschuwde Van de Sande. Hij gaat volgende week met des kundigen praten over de aanpak van de schuldsanering in Tholen. Bij schuldsanering moet degene die schulden moet aflossen, rond komen van een minimaal bedrag. Van de rest van het inkomen wor den gedurende een bepaalde perio de schulden afgelost. Als schuldei sers akkoord gaan - want vrijwel nooit de gehele schuld wordt afge lost - wordt het resterende bedrag kwijtgescholden. Nuis voelde zich tijdens de ope ning als een vis in het water. Zicht baar enthousiast maakte hij gewag dat het gemis van het Leger des Heils in Tholen nu is rechtgezet. „Tholen kent vele kerkgenoot schappen. maar het Leger des Heils ontbrak tot nu toe." Het Leger is volgens Nuis een kerkgenootschap ontstaan uit het methodisme. „De nadruk ligt hier bij op een persoonlijk geloof en dit vooral laten zien door de wijze waarop men leeft. Met name door anderen te helpen." Zijn grote voorbeeld is wijlen Ma joor Bosschart. „Zij bracht in de praktijk dat het goed is als mensen weten dat je een christen bent, maar dat het nog beter is dat zij het aan je kunnen zien. Een fantasti sche vrouw. Zij had toegang tot de prostituees in Amsterdam en tot de koningin", noemde hij twee uiter sten. Nuis en zijn vrouw onderhielden een warme correspondentie met de majoor. Een eeuw zonder een eigen korps of dienstencentrum, wees de eerste burger op die omissie. „Het gaat te ver - onverlet het vele en goede werk van diaconieën- aan te nemen dat daar in die tus sentijd geen behoefte aan zou zijn geweest", wees hij op de noodhulp die het korps uit Goes in Tholen verleende. En de behoefte aan hulp dreigt ook in Tholen flink te zullen groeien. Nuis waarschuwde dat de Europese schuldencrisis 'onze eco nomie hard zal raken.' Dat stelt het incasseringsvermogen op de proef', vindt Nuis. „Dat incasse ringsvermogen zal zowel geestelijk als fysiek worden uitgedaagd. Want wie zorgen heeft in zijn por temonnee. voelt ze ook in zijn hoofd." Bezoekers in Haestinge voelden vooral trillingen in hun maag. Veroorzaakt door de vier bassen van de Amsterdam Staff Band die met de inleiding Cairo Red Shield een muzikaal visitekaartje afgaven. Een werk dat op vrijwel elke lesse naar van Leger des Heilsorkesten ligt, maar in de uitvoering van deze brassband wel een heel bijzondere lading meekreeg. Het Amsterdamse orkest (35 man nen en l vrouw) is samengesteld uit de beste musici van alle Le ger des Heilsorkesten in Neder land. Dat betekent muzikanten uit Noord-Holland, uit Limburg en dus ook Zeeland. Zo kwam het, dat het publiek in Haestinge vieF bassen in het orkest telde en bij het dienstencentrum plotseling vijf van die zware jon gens zag zitten. „Door de sluiting van de Vlaketunnel stonden we in de file", vertelde korpsofficier Sjaak van Hese uit Emmen. Hij was ook meegekomen omdat zijn zoon voor de eerste keer in het or kest mocht meedoen, maar even eens omdat zijn wortels in Sint- Maartensdijk liggen. „Mijn opa. Dirk Rijnberg, had hier aan de Ha ven een café. Hij heeft in die tijd ook een boekje geschreven." Als de toespraken in Haestinge zijn afgelopen, volgt een tocht door het dorp. Als het gezelschap onder lei ding van dirigent Olof Ritman de Haven passeert, moet Van Hese toch even wat wegslikken. Minu tenlang kijkt hij naar het huis waar zijn moeder is geboren en alleen al om reden is zijn komst naar Sint- Maartensdijk meer dan de moeite waard. „Het café zat aan de Haven waar nu brasserie de Oude Haven zit. Het gaat om Dirk Leendert Rijn berg en het boekje handelt over de Burgemeester Nuis (links) en commandant Hans van Vliet die samen de ballonnen gaan oplaten. rend. Op die momenten besef ik dat ik daar ook had kunnen zitten in die rolstoel. Zo lang mijn ge zondheid het toelaat, ga ik gewoon door." In de afgelopen vijftien jaar heeft Riet van alles meegemaakt. „Het zit 'm vooral in de leuke uitspraken van mensen. Zo vergeet ik nooit dat een mevrouw haar kunstgebit kwijt was. 'Ja, die heb ik uitge leend aan m'n buurvrouw was haar antwoord.' Uiteindelijk bleek het gebit gewoon in bed te liggen. Dat soort momenten zijn aan de ene kant schrijnend en aan de andere kant erg lachwekkend." D.B. Vastgoed Zeeland, gelieerd met Ardi Keukens, heeft het onroerend goed van doe-het-zelf-markt Formido in Sint-Annaland gekocht. De in middels in Spanje woonachtige Hans Weggemans. die jaren geleden naast zijn bouwbedrijf het initiatief nam voor de winkel in grootschali ge detailhandel, heeft de grond en opstallen nu afgestoten. Hij verhuurde het pand sinds 2002 aan Frans en José Lindhout die on der de paraplu van Formido de doe- het-zelf-markt exploiteren. Het huurcontract blijft ook onder de nieuwe eigenaar van het pand door gaan. De achterzijde- van de percelen van de Formido en Ardi Keukens gren zen aan elkaar, zodat de buurman wel interesse had. „D(x>rde gestage groei die we doormaken, hebben we een tekort aan magazijnruimte", zegt Arjan van Dijke, directeur van zowel D.B. Vastgoed Zeeland als Ardi Keukens. Zijn bedrijf slaat bij de Woonboulevard Poortvliet ver der de vleugels uit met twee keu kenafdelingen, sanitair en badka mers. „De bedoeling is, dat we in de loop van 2012 het linkse, hoge deel van het Formidopand, dat nu in ge bruik is bij installatiebedrijf Lind hout, gaan benutten als magazijn voor Ardi Keukens. Dat is een pri ma mogelijkheid, want de achter kant van de beide percelen grenzen aan elkaar." Frans Lindhout zegt zijn installatie bedrijf per 1 januari te verplaatsen naar Bergen op Zoom. „Strategisch gezien is dat beter, want 75% van onze klanten zit in West-Brabant. En ook 70% van onze vijftien me dewerkers woont daar. Ardi had ruimte nodig, dus wij zoeken, een plekje in Bergen." Lindhout heeft in Halsteren nog een showroom voor sanitair en badkamers. „Die blijft daar vooralsnog", zegt hij. Op dit moment heeft hij nog geen plannen voor concentratie van installatiebe drijf en sanitair/badkamers onder één dak. „En met de bouwmarkt Formido in Sint-Annaland blijven we gewoon doorgaan, maar dat re gelt mijn vrouw José voorname lijk" Iedereen w il wel eens een gerecht uitproberen dat hij niet kent. Ook in de dierenwereld komt dat voor, getuige deze foto. Een egel die zich te goed doet aan kattenbrokken. En dat in goede harmonie samen met de poes van de familie Van Gorsel op het Klaverveld in Oud-Vossemeer. Een plaatje waard, zeker in de aanloop naar dierendag, komende dins dag 4 oktober. Werelddierendag is voor het eerst in 1930 gehouden, en is dus toe aan de 82ste editie. Hij is ingesteld door een internationaal congres van verenigingen voor de bescherming van dieren, met de bedoeling om één dag per jaar speciaal aan de dieren te denken. De gekozen datum, 4 oktober, is de kerkelijke feestdag van Franciscus van Assisi. Van een moment om aandacht te schenken aan (huis)diercn is dierendag de laatste decennia ook steeds meer in het teken komen te staan van die renrechten en de noodzaak om dieren te beschermen. De Raad van State heeft gisteren de bezwaren tegen de aanwijzing van de haven van Strijenham als onderdeel van het Europees beschermde Natura 2000-gebied Oosterschelde afgewezen. Recreatie-ondernemer Rob Duijm maakte bezwaar tegen de aanwijzing, omdat daardoor de activiteiten in en rond het haventje beperkt dreigen te worden. Duijm exploiteert het nabijgelegen recreatieoord De Striene in Poort vliet. Hij pleitte voor het verleg gen van de grens van het be schermde gebied, zodat de haven er buiten zou komen te liggen. Maar het voormalige ministerie van LNV, die het gewraakte be sluit nam. weigert dat. Volgens het ministerie is het haventje een ver blijfplaats voor bijzondere vogel soorten die streng beschermd moe ten worden. Al eerder bepaalde de Raad van State dat bij de aanwijzing alleen mag worden gekeken naar ecologi sche belangen. Pas wanneer is vastgesteld dat een gebied be schermd moet worden, kan worden gekeken welke activiteiten daar dan nog mogelijk zijn. Duijm zal daarop moeten wachten. Hij heeft volgens de Raad geen goede rede nen aangevoerd waarom de aan wijzing niet deugt. Bovendien gold voor de haven al sinds 1989 een Europese beschermingsrege ling. In feite is daar niets aan ver anderd behalve de nieuwe bena ming Natura 2000. In de strategische agenda regio West-Brabant 2011-2020. de toe komstvisie van de 18 West-Bra bantse gemeenten en de gemeente Tholen. komt aandacht voor de aanpak van langdurig werklozen, de jeugd en het behoud van de leef baarheid in de kleine woonkernen. Dat is het resultaat van de opmer kingen die de verschillende fracties in de commissie bestuurszaken maakten over het ontwerp voor de ze agenda. B. en w. pasten het voor stel er voor aan. vinden en stemden in. Theo Kore- vaar (SP) lichtte toe blij te zijn dat deze aspecten er nu aan toe worden gevoegd. De SP verwacht veel van de agenda gezien de 'prachtige woorden' die er in worden gebe zigd, zei hij. De SP stemde niet in met het ande re onderdeel van dit voorstel, na melijk om 4000 euro per jaar uit te trekken om deel te nemen aan de bestuurscommissie mobiliteit. Alle andere fracties konden zich er wel in vinden, waardoor het voorstel periode tussen twee wereldoorlo gen. De Rijnbergen zijn van Joodse afkomst. Het was een groot gezin. Zes meiden en een jongen. Er leven nog twee kinderen", ver telt nichtje Rachelle den Engels man, die nog in Sint-Maartensdijk woont. "Alle zes zussen en de broer zijn in Sint-Maartensdijk geboren. Bo ven café Handel en Scheepvaart, zoals dat toen heette", vertelt de 84-jarige weduwe Francien Rijn berg uit Kruiningen, die de ope ning van het dienstencentrum mee maakte en binnen een paar minuten op haar praatstoel zit. „Het boekje heet Tussen Twee Wereldoorlogen en beschrijft het leven van de fami lie Rijnberg. Er zijn twee boekjes. Eentje is openbaar, in het andere staan zaken die niet voor iedereen bestemd zijn. Daar staan mooie dingen in, maar ook hatelijke din gen aan het adres van de oosterbu ren." Dirk Leendert Rijnberg heeft vol gens haar in 1935 het café van de hand gedaan. Een van de oorzaken, herinnert Francien zich. was de toenemende concurrentie en het feit dat niet iedereen zijn consump tie betaalde. „Dat kon pa niet meer volhouden. Hij was heel goed voor de mensen. Vooral voor de werk mensen die onder de modder van het land kwamen waar ze peeën hadden gestoken. Dan kwamen ze een pikketanissie halen, maar niet iedereen rekende af." Dat deed wel de Amsterdam Staff Band. Die rekende af met het ima go dat orkesten op christelijke grondslag ook per se christelijke muziek spelen. Een geweldig or kest met een timbre om koud van te worden. Onder de rustige armgeba ren van Ritman speelde de brass band bijvoorbeeld een variatie op 'Een vaste burcht is onze God.' Bij deze muziek ga je op het puntje van je stoel zitten en denk je dat de muren van Jericho ook waren om gevallen door het zuivere muzikale geweld van dit orkest. Leger des Heilscommandant Hans van Vliet heeft, net als Van Hese, Zeeuwse wortels. „Mijn oma komt uit Wolphaartsdijk. Daarom vind ik het prachtig om met de opening van dit dienstencentrum geschiede nis te schrijven in Zeeland. De ge schiedenis van de mens begon 150.000 jaar geleden in Zeeland. Met de vondst van een stenen bij bel in Cadzand", gaf hij een lesje geschiedenis. „En tijdens het her stel van Zeeland, na de ramp in 1953, zorgde het Leger voor koffie en brood voorde dijkwerkers." Het Leger des Heils kwam al rond 1930 in Sint-Maartensdijk, weet Francien Rijnberg nog. „Vanuit Yerseke. En ze kwamen allemaal bij mijn vader in het café." Alle fracties konden zich er nu in werd aangenomen. Advertentie I.M. S

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 5