LABO BAL Twaalfhonderd flesjes water om zwembad in dorp te behouden Oud-leerlingen betrokken bij maken en plaatsen kunstwerk Gemeente 6,5 mille kwijt aan verloren rechtszaken Bijna tweehonderd inwoners krijgen gratis identiteitskaart AUTOSCHADE? Comité 2MeterlO start maandag met actie in Sint-Maartensdijk Donderdag 29 september 2011 67c jaargang no. 46 Nieuwe damwand haven Stavenisse Taptoe in het teken van jubileum OVM Toch nog subsidie voor het wozoco SGP vraagt naar uitkomst regiotaxi Het pas opgerichte comité 2MeterlO i[' ^int-Maar- tensdijk wil de Thoolse politiek er van overtuigen dat er een zwembad in het dorp moet blijven. Maar wil het liefst een binnen- en een buitenbad. Om hun acties te bekostigen gaan ze vanaf maandag flesjes water verko pen. Maandagmiddag leverde de 12-jarige Rosan Stout jesdijk 1672 handtekeningen in bij burgemeester Nuis voor het behoud van het zwembad. Niet alleen uit Sint- Maartensdijk, maar ook uit Scherpenisse, Stavenisse en Sint-Annaland. Roggel Op een rij De gemeente Tholen is tot nu toe 6612.96 euro kwijt aan proceskosten voor de vier zaken die zij onlangs bij de Raad van State verloren heeft. Die betreffen het woon- servicecentrum aan de Laban Deurloostraat en woningen aan de Platteweg in Scherpenisse, Vestetuin in Tholen Noord en Mosselhoek in Tholen. Dat bedrag meldt het college van b. en w. in zijn antwoord op schriftelijke vra gen van SP-raadslid Annie Vogelaar. Bezwaren Manuren In de anderhalve week in september dat de gemeente de Nederlandse identiteitskaart gratis moest verstrekken, zijn 192 kaarten aangevraagd. Dat is ruim het drievoudi ge van dezelfde periode vorig jaar. Toch wil de gemeente niet van een stormloop spreken. Sinds het Gerechtshof in Den Bosch vorig jaar oktober bepaalde dat het vragen van leges niet kon, hebben 240 Tholenaren bezwaar ge maakt tegen betaling ervan. Deze week Carrièretrap bij Westerpoort en bibliotheek in Tholen Morgen wordt voor het Westerpoort en de openbare bibliotheek in Tholen het kunstwerk Carrièretrap onthuld. Zaterdag werd het beeld er al geplaatst. Twee oud-leerlingen waren daarbij betrokken. Peter Menheere uit Tholen en Hans Lensen uit Hoogerheide. voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2.Tholen, tel. 0166-607060 Eeridrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Voor 622.000 euro. exclusief btw. krijgt de haven van Stavenisse een nieuwe damwand. Van den Bigge- laar uit Velddriel gaat dat karwei uitvoeren. Dat is dezelfde aannemer die eerder de damwand in Sint-An naland verbeterde, maar daarmee was ruim 1,3 miljoen euro gemoeid. In Stavenisse is de damwand korter en minder diep. In november begint de uitvoering. De haven wordt iets kleiner, want de nieuwe damwand komt voor de kade wand. Er wordt ook een nieuwe deksloof aangebracht. De kinderkopjes blij ven gehandhaafd, zodat de karakte ristieke aanblik van de haven in Sta venisse gehandhaafd blijft. In februari 2012 moet. ijs en weder dienende, het karwei klaar zijn. De laagste inschrijver had een uiterst scherpe aanbieding: een ton lager dan de tweede en maar liefst twee ton dan de hoogste. De verdere uit slag van de aanbesteding: Verhoe ven Zaltbommel 722.000. De Klerk Werkendam 737.000. Hakkers Wer kendam 746.000. zowel Kraayeveld als De Vries, beide uit Sliedrecht, 777.000. Bam Breda 785.000. Van der Straaten Hansweert 796.000 en gebr. De Koning uit Papendrecht schreef in voor 825.000 euro. exclu sief btw. Het Fanfarekorps der Genie en de Drumguards uit Delft treden als gast- korpsen op bij de taptoe in Oud-Vos- semeer. Twee korpsen met een hoge reputatie volgens de organiserende Oud-Vossemeers' Muziekvereniging (OVM). Die organiseert de taptoe op zaterdag 8 oktober voor de eenen dertigste keer op het plein voor het ambachtsherenhuis. „De drumfanfare heeft eerder in Oud-Vossemeer opgetreden maar kwam graag terug", zegt Jaap van der Jagt van OVM. Uiteraard ont breekt het Vosmeerse fanfarekorps niet. Met een gevarieerd programma blikken zij terug op hun 85-jarig be staan. „We spelen nummers uit ieder decennium", zegt Van der Jagt. „Mo ney, Money, Money van Abba. Rock around the clock van Bill Haley en een nummer uit de film van Pirates of the Carribean." De taptoe begint om half acht. Voorafgaand is er een streetparade door de straten van het dorp. De Dance en entertainment groep van OVM staat in het voorpro gramma. B. en w. verwachten dat het woon- servicecentrum in Scherpenisse voor 1 april 2013 helemaal klaar is. Dat blijkt uit de brief die de gemeente aan gedeputeerde staten schreef om het project te verlengen zodat er als nog op een subsidie van 100.000 eu ro gerekend kan worden. De termijn was op 1 juli vervallen. Op verzoek van de gemeente hebben gedeputeer de staten het project woonzorg en servicecentrum Scherpenisse nu ver lengd tot 1 «pril 2013. De gemeente liet weten dat de voorbereidingen van het project in verband met 'planologische procedures een aan zienlijk langere tijd in beslag zullen nemen dan verwacht.' Het project zou eerst op 1 oktober dit jaar volle dig afgerond zijn. SGP-raadslid Chris Kcx)pman heeft het college van b. en w. een schrifte lijke vraag gesteld, omdat hij be nieuwd is naar de uitkomsten van het heronderzoek regiotaxi 2012. In juli informeerde de gemeente Tho len de raadsleden via een brief over het heronderzoek. Koopman wil naast de uitkomsten weten wat het college gaat doen met de zogenaam de schrijnende gevallen en hoe die mogelijk tegemoet worden geko men. Df gemeente heeft in de brief twee maatregelen aangekondigd die voor gebruikers van de regiotaxi gaan gelden met ingang van volgend jaar. Het komt erop neer dat de prij zen omhoog gaan in twee gevallen: klanten met een inkomen hoger dan 1,5 keer het minimumloon kunnen niet meer voor 18 eurocent per kilo meter reizen. Wel voor het hogere tarief van 1,30 euro per kilometer. En klanten die meer dan 2000 kilo meter per jaar reizen, moeten v<x>r de extra kilometers ook 1.30 gaan betalen. Tot 2000 km geldt nog wel het lage tarief van 18 eurocent. De regiotaxi is bedoeld voor mensen met WMO- indicatie voor collectief vervoer en wordt beheerd door het Samenwerkingsverband Welzijns zorg Oosterschelderegio (SMWO). De flesjes krijgen een nieuw etiket en worden in bakken geleged. Vooraan Esmee Potappel (links) en Marit Stoutjesdijk, aan tafel Mirjam Stoutjesdijk, staand v.l.n.r. Erik Quist, Corné van Dijke, Corné Stoutjesdijk, Remy Potappel en Rosan Stoutjesdijk. De actie van Rosan en Rachel Quist (11) heeft inmiddels geleid tot het oprichten van het comité 2Meterl0, dat verwijst naar de diepte van het zwembad Haestinge. De leden zijn Mirjam en Corné Stoutjesdijk. Erik Quist, Corné van Dijke, Kees Blaasse en Remy Potappel. Ze wer ken samen met de Dorpstafel Sint- Maartensdijk/Scherpenisse. Samen maken ze een plan van aanpak. Doel is om met alle betrokkenen te komen tot een voor Sint-Maartens dijk (en de andere woonkernen) op timale oplossing. Het comité richt zich niet alleen op het behoud van het huidige zwembad aan de Sport- laan dat mogelijk plaats moet ma ken voor een overdekt zwembad op het recreatieterrein de Pluimpot in de Geertruidapolder. Ook het nog te bouwen binnenbad op de Pluimpot en de mogelijke uitbreiding hiervan met een buitenbad is een doelstel ling. De acties die het comité voorbe reidt kosten geld. Vandaar de ver koop van de flesjes. In de voormali ge garage bij de familie Stoutjesdijk aan de Reigerlaan wor den momenteel de flesjes drinkwa ter van een nieuw etiket voorzien. De ruimte staat vol. Niet alleen met flesjes, maar ook met kratjes met flesjes waar de kinderen mee langs de deur gaan. Op het etiket een tekst: 'De laatste druppel? Spring voor het zwembad in de bres en koop deze fles'. Het symbolisch flesje zwemwater wordt voor een euro aan de man ge bracht en kan gewoon gedronken worden. Met het geld wil het comité bijvoorbeeld een spreker uitnodigen van een gemeente die met hetzelfde probleem heeft geworsteld en waar voor een bevredigende oplossing is gevonden. Zo noemt Mirjam Stout jesdijk de Limburgse gemeente Roggel en Neer met een tropisch zwembad op een recreatiepark. Rosan werd in het gemeentehuis ontvangen door burgemeester Nuis en wethouder Jan Oudesluijs. Ze las een gedicht van elf coupletten voor waarin ze uitlegde wat er aan de hand is. Over het zwembad waar het soms erg druk is. Erg is dat niet om dat het bad groot genoeg is, zei ze. „Waar moeten we heen als 't bad er niet is? Voor alle kind'ren uit Smer- diek en omtrek wordt dat een groot gemis." Samen met Rachel ging ze snel op pad om de mensen te laten tekenen. „Niemand vond het ge zeur. Een bad met zulk goed perso neel en lekker gras erbij. Dat ga je toch niet mollen zeg." Ze zei dat regeren vooruitzien is, maar dat Nuis wel zijn verstand moet gebruiken. „Een zwembad sluiten is niet mis, het doet bij velen pijn. Het is erg sneu als er geen be tere plannen zijn." Van het bad van Knols op de Pluim pot verwacht ze niet veel: „Straks moet je wachten op je beurt, daar buiten bij het hek. Zo'n heel klein bad en niet eens gras rondom. Laat me niet lachen man. nee dat is echt heel dom." Maar ze liet ook een opening. Want als het overdekt zwembad er komt mag het zeker niet zo klein zijn. „Naast een overdekt een open bad, met glijbaan, douche en gras. Dat loopt tenminste weer met Haestinge in de pas." Ze bood ook hulp aan als de burge meester er niet meer uit zou komen: „Wij denken met u mee. Want er is sinds kort een heus zwembadco mité. U heeft het misschien al ge hoord of gezien. Het draagt de naam 2Meterl0." Nuis en Oudesluijs waren erg onder de indruk van haar voordracht. Op de vraag waarom ze het nieuwe zwembad niks vond, zei ze dat het drie keer zo klein is als Haestinge. En of ze wist waarom er over de zwembaden gesproken wordt. Ja, dat wist ze. „Ze worden niet meer zo goed onderhouden." Dat ze bij het hek moeten wachten van het overdekte zwembad begreep de bur gemeester niet zo goed. zei hij. Maar volgens Rosan wordt het daar zo druk met campinggasten. kinde ren uit het dorp en anderen die wil len zwemmen dat niet iedereen er gebruik van kan maken. Nuis legde uit dat het opnieuw onderhouden van de zwembaden veel geld kost, maar dat er nog geen besluit is ge nomen. Ook voor de Spetter in Tho len niet. Hij waardeerde de actie van Rosan en Rachel. „Het toont aan dat men sen betrokken zijn en opkomen voor hun voorzieningen. Wij moeten de voor- en nadelen op een rij zetten." ZIE VERDER PAGINA 3 Manuren zijn niet te berekenen, zeggen b. en w. Zij diende vijf vragen in bij het colle ge, waarbij ze in de eerste vroeg of het college de oorzaak kan noemen van het herhaaldelijk verliezen van rechtszaken bij de Raad van State. B. en w. antwoorden dat er momenteel zowel een intern als extem onder zoek naar loopt en dat Vogelaar daar begin september over was geïnfor meerd per brief. Het SP-fractielid vroeg tevens of er in het geval van het wozoco in Scherpenisse veel ellende bespaard had kunnen worden als er vooraf met omwonenden was gespro ken en aan de hand daarvan een plan was gemaakt dat de instemming kon genieten van alle betrokkenen. „Dat is afhankelijk van de vraag of het mogelijk is een plan op te stellen dat instemming van alle betrokkenen krijgt", begint het antwoord daarop. Verder stelt het college dat het een feit is dat het plan is opgesteld aan de hand van een programma van eisen dat is gebaseerd op de maatschappe lijke behoeften in Scherpenisse. En dat het daaruit voortgevloeide ont werp past binnen de grenzen van de wijzigingsbevoegdheid van het be stemmingsplan Kom. „Waartegen overigens geen bezwa ren zijn ingediend", voegt het colle ge eraan toe. En: „Overigens is in een vroegtijdig stadium en veelal door de ontwixkelaar (Marsaki) en eigenaar (Stadlander) van dit plan met omwonenden gesproken. Gepro beerd is zoveel mogelijk aan de be zwaren tegemoet te komen." In de gemeenteraad kwam het onderwerp donderdagavond ook nog op tafel toen Bram van de Sande (CU) zei dat hij het betreurde dat er geen alterna tief plan klaar lag. Hij wilde weten hoe het verder gaat en wanneer de inwoners geïnformeerd worden over de stand van zaken. De CU vindt dat de gemeente direct contact moet zoe ken met de omwonenden en het niet alleen via Marsaki of Stadlander moet laten lopen. „Laat het niet over aan een derde partij." Volgens wet houder Kees van Dis komt er een plan van aanpak. Zodra dat af is, worden de inwoners ingelicht, zei hij. Bekeken wordt of het woonser- vicecentrum verschoven kan worden en wat dat voor gevolgen heeft voor de rest van het terrein. Er moet in elk geval een nieuw bestemmingsplan komen. De wethouder verwacht dat het eind oktober gereed zal zijn, maar Van de Sande vond dat te vaag: „Dat kan ook 1 november zijn." Maar Van Dis benadrukte dat het echt in oktober klaar moet zijn. Vogelaar vroeg naast proceskosten ook naar het aantal manuren dat de gemeente deze 'fouten' kost. Maar daarop antwoordt het college dat het ..zeer lastig en nagenoeg niet is in te schatten hoeveel tijd door de organi satie besteed wordt aan dergelijke processen, omdat vele interne spe cialisten betrokken zijn bij deze plannen." En ook omdat de manuren niet specifiek per ruimtelijke plan worden bijgehouden. ID-kaart kost weer geld; 240 Thoolse bezwaarschriften De identiteitskaart dient het belang van de overheid - gezien de wette lijke identificatieplicht - en niet dat van de individuele burger. Daarom mogen gemeenten er geen leges voor vragen. Dat was de kern van de uitspraak van het Gerechtshof, een uitspraak die op 9 september werd bevestigd door de Hoge Raad. Direct gevolg was dat voor perso nen van 14 jaar en ouder de ID- kaart gratis werd. De vraag naar de kaart steeg in het hele land explo sief. Veel gemeenten (ook Tholen) probeerden een tekort te voorko men, door te bepalen dat niet ieder een een ID-kaart kon aanvragen. En op 21 september diende minister Donner van binnenlandse zaken een wetsvoorstel in om ervoor te zorgen dat er voor de ID-kaart wél weer betaald moet worden. Giste ren debatteerde de Tweede Kamer ZIE VERDER PAGINA II Riet Quist uit Stavenisse is vrijwilligster in De Schutse Bethelkerk is eerste gemeente voor dominee Diepenbroek Jap Bevelander uit Sint-Maartensdijk doet een stapje terug EN VERDER... Haventje Strijenham blijft beschermd natuurgebied Gemeente int dwangsom anti-hagelkanon nog niet ZELFS EEN WEG VAN DUIZEND MIJL BEGINT MET EEN ENKELE STAP Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het beeld is gemaakt door kunstenaar Hans Hermes uit Putte die ook les gaf aan het Westerptxm. Het kunstwerk is met een vrachtwagen naar de Abraham Beeckmanlaan en in gedeeltes voorzichtig op zijn plek getakeld. Eerst de trap. die bestaat uit gestapelde blokken van verschil lende vorm en omvang. Ze stellen een trap voor die niet zonder moeite beklommen kan worden, zoals ook een loopbaan vaak niet moeiteloos verloopt. Daarna de drie bronzen beelden. Eentje staat boven op de trap. Een leer ling met opgeheven armen en een diploma in zijn hand. Eentje zit op de trap (een meisje) dat leest, een ander staat tegen de trap. Voor twee van de drie figuren hebben twee oud-leerlingen model gestaan, voor de derde een fa milielid van Hermes. Ze zullen er morgen bij zijn. Het publiek kan dan zien in hoeverre de beelden lijken. De kunstenaar maakt hoofdzakelijk beelden in brons, fi guratief. geabstraheerd en surrealistisch, aldus de toe lichting bij de uitmxliging. Hermes boetseert de beelden thuis en laat ze dan gieten bij Koninklijke Eijsbouts in Asten. Het afwerken en patineren (kleuren) doet hij zelf. Zijn beelden gaan van klein tot monumentaal. De Carriè retrap is een voorbeeld van de monumentale kunst die hij maakt. Hermes kreeg de opdracht van de stichting DOC-Art. Dat zijn medewerkers van het ROC West-Brabant die kunst maken en waar het Westerpoort onder valt. Hermes (67) is al dertig jaar lang actief als beeldhouwer. 'Vrij heid en groeiruimte van mensen voor elkaar moeten de harmonie bepalen', laat hij op zijn website weten. De mens staat centraal in zijn werk. De school en de openbare bibliotheek werden in augus tus 2007 in gebruik genomen. Het terrein rondom het ge bouw bleef nog kaal. Daar komt nu verandering in met de Carrièretrap dat naast de ingang komt te staan bij het parkeerterrein. Het wordt onthuld door bestuursvoorzit ter Rob Franken van het ROC West-Brabant. De kunste naar zal vervolgens een toelichting geven op zijn werk. Het kunstwerk wordt betaald via de zogeheten percenta geregeling. Bij (grote) overheidsgebouwen wordt dan I procent van de bouwsom besteed aan een kunstwerk, zo als dat ook is gebeurd bij het gemeentehuis en het politie bureau. Het kunstwerk wordt op het terrein voor het gebouw van de bibliotheek en de school geplaatst. Oud-leerling Peter was erbij en maakte deze opname. Menheere =B

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1