'Tholen barst van de creativiteit' Rubia herinnert 130-jarig Accelerando aan royaal legaat Ko en Rina Slager Gemeente wacht met dwangsom Alkema Vroonhof met goede reputatie is hard toe aan uitbreiding Exposante Liesbeth Romeijn uit Sint-Maartensdijk: van effect die Floriade heeft College wil zelf beeld krijgen Bootreis naar Zeeuwse hoofdstad met concert op Abdijplein Stroperige procedures belemmeren wachtlijst 56 mensen Donderdag 29 september 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Vilttechnieken Jubilarissen Zelf een beeld vormen van de Floriade, en van het effect die het evenement heeft op de omgeving. Dat vinden burgemeester en wethouders belangrijk. Een bezoek aan het Floriade-terrein in Venlo draagt bij aan een zorgvul dige besluitvorming, schrijft het college in antwoord op vragen van de SP-fractie. Miljoen Smalstads 'Weekend van de Smaak' Fruitteler André Alkema uit Sint-Maartensdijk hangt een boete van 75.000 euro boven het hoofd voor het gebruik van zijn anti-hagelkanon. B. en w. hebben besloten de dwangsom nog niet te innen omdat er nog een bezwaar schrift van Alkema ligt dat hij indiende toen b. en w. hem de dwangsom aankondigde. Nieuwe meting om gebakkelei te voorkomen Zorgvuldig „Er is dringend behoefte aan uitbreiding van zelfstandi ge huisvesting voor ouderen in Sint-Annaland. Tot mijn verdriet moet ik toegeven, dat de procedures daarvoor stroperig zijn. Maar u hebt een hele goede reputatie, die zowel op de Schutse als Vroonhof uitstraalt." Dat zei burgemeester Nuis tijdens een feestelijk buffet ter gele genheid van het koperen jubileum van het woonzorgcen trum Vroonhof. Van den Bosstraat Flink tegenspel Liesbeth Romeijn wijst naar de portretten op de schouw in hotel Kom! Inzet is een 3D-tekening. Liesbeth Romeijn uit Sint Maartensdijk is niet de enige die zich op het eiland bezighoudt met aquarellen, schilderen en tekenen. Ze schat dat zich tenminste twintig dorpsgenoten op enigerlei wijze met deze vorm van beeldende kunst bezighouden. „Daarom moet je proberen je in je werk te onderscheiden." Romeijn zegt dat haar dat is gelukt. Als één van de weinigen in Neder land maakt ze zogenaamde 3d-teke- ningen. Tekeningen waarin onmid dellijk de diepte opvalt. Ooit schreef' de NRC een verhaal over een Chi leense kunstenaar die werkt onder de naam Fredo. Het realisme bij die man is inderdaad verbluffend. Als die een arm uit een muur schilderde, zie je die arm ook recht op je afko men. En zonder 3d-brilletje. Iets dergelijks zie je ook bij het werk van Romeijn terug. Zij het wat min der opvallend. Romeijn portretteerde kinderen en wist de hoofdjes door middel van het aanbrengen van een vilten bloem inderdaad een driedi mensionaal effect te geven. Haar werk is op vrijdag en zaterdag te zien in hotel Kom in Sint-Maar tensdijk. Daar hangen naast drie 3d- werken ongeveer 25 andere kunst zinnige creaties zoals portretten van Annie M.G. Schmidt en Harry Mu- lisch. Stillevens. Portretten in grafiet, kleurpotlood en aquarel. Ze blijkt van vele markten thuis. Liesbeth Romeijn (38) is geboren in Dordrecht, getrouwd met een zelf standige ondernemer en heeft drie jonge kinderen. Zolang ze zich kan herinneren tekent en schildert ze, maar sinds 2007 is ze zich er daad werkelijk in gaan bekwamen. Dat ge beurde ondermeer in Kunstcentrum Tholen, opgericht door de Britse Andrea Cook en door Francesco An- tonietti. Cook is ook bekend van Ate lier 28 en samen met Antonietti geeft ze cursussen in aquarellen, acryl- en olieverfschilderen, evenals het leren maken van etsen. Talrijke kunste naars hebben de vruchten van hun in spanningen inmiddels in het centrum laten zien. „Tholen barst van de cre ativiteit", zegt Liesbeth Romeijn. Romeijn voegt echter aan haar werk een extra dimensie toe. Enkele jaren geleden volgde ze een cursus vilten in Antwerpen. De technieken van het vilten past ze, volgens deskundigen, heel origineel toe op haar portrette keningen. Circa 30 belangstellenden bekeken haar werken zaterdag, toen haar ex positie werd geopend. Geen ellenlan ge toespraken, maar gewoon, recht uit, kijken naar kunst. „Nee, het waren niet allemaal familieleden die kwamen kijken. Die hadden door het lekkere weer andere plannen." De reacties waren niettemin zonder meer lovend. „Bezoekers vonden dat 3d-werk meerwaarde geeft aan mijn tekeningen. De meesten waren ver rast door het effect van het gebruik van vilt." Jammer was alleen, dat de 3d-wer ken zo zijn opgehangen, dat je, door het gebruik van niet ontspiegeld glas, het raam aan de straatkant van hotel Kom kon zien. De werken van Liesbeth Romeijn, die zich in het dagelijkse leven als verzorgende IG bezig houdt met het verzorgen van dementerende bejaar den in Maartenshof, zijn te koop. „En ik ben niet duur, hoor. Vanaf vijftig euro heb je al een heel mooie aquarel." Haar werk hangt nog twee maanden in hotel Kom. Op vrijdag en zaterdag van circa 10.00 uur 's ochtends tot 10.00 uur 's avonds. Als eerbetoon aan Ko en Rina Slager heeft Accelerando een speciaal nummer laten componeren. Rubia is de naam van het stuk, waarmee componist Leon Flieks in België al bekroond is wegens originaliteit en muzikaliteit. De wereldpremière is op 23 december in de Wellevaete tij dens het kerstconcert van de Sint-Annalandse koninklijke fanfare. Voorzitter Jack Westdorp kondigde dat zaterdag aan tijdens een bootreis naar Middelburg ter gelegenheid van het 130-jarig bestaan van Acce lerando. Rubia staat voor meekrap en aan de Ring in Sint-Annaland is er ook al een kunstwerk dat herin nert aan de meekrapteelt. Streekmu seum de Meestoof verwijst er ook naar. „Meekrap heeft een bijzonde re kleur. In Rubia wordt de dorpsge meenschap van Sint-Annaland inge kleurd met onder andere het traditionele klokgelui (om 8.00. 12.00 en 20.00 uur luidt elke dag de klok in de kerktoren), de havenge luiden en de saamhorigheid van de inwoners. De bassolo herinnert aan Ko Slager, die zelf jaren bas speelde bij Accelerando. Het is een fantas tisch nummer geworden, een prach tig werk voor onze 130-jarige mu ziekvereniging." De muzikanten troffen het zaterdag uitstekend tijdens de bootreis aan boord van de Frisia. De zon scheen uitbundig tijdens de reis vanuit Sint-Annaland, via de Krabben- kreek, de Oosterschelde, het Veerse Meer en het kanaal door Walche ren. Jack Westdorp sprak over 'een historische bootreis.' „Onze voor gangers onderhielden goede banden met jonkheer De Casembroot, am bachtsheer van Sint-Annaland, commissaris van de koningin in Zeeland en vriend van Acceleran do. Ter gelegenheid van zijn kope ren ambtsjubileum gaf Accelerando op 1 augustus 1960 een serenade in Middelburg. En in 1962 was onze muziekvereniging daar weer actief bij een koninklijk bezoek." De bootreis was mede mogelijk dankzij het royale legaat van Ko en Rina Slager voor Accelerando. „Dankzij die enorme steun is het een stuk gemakkelijker om activi teiten te organiseren. Vijfjaar gele den hebben we - samen met voet balvereniging WHS - op grootse wijze ons 125-jarig bestaan ge vierd. Dit keer beperken we het 130-jarig bestaan tot een uitstapje van de leden." Woensdag 21 sep tember was het precies 130 jaar ge leden dat twaalf mannen in café Havenzicht de Sint-Annalandse muziekvereniging oprichtten. De voorzitter huldigde aan boord nog zeven jubilarissen: Bram Boon uit Sint Fhilipsland was 35 jaar lid van Accelerando. Naast zijn muzi kale kwaliteiten op de bas, maakte Boon zich ook 16 jaar verdienste lijk als bestuurslid, waarvan 10 jaar vice-voorzitter. Gerard Fase ont ving een certificaat omdat hij al 30 jaar hand- en spandiensten verleent aan de muziekvereniging. Hij is het enige lid dat niet musiceert. Fase was onder andere vaandeldrager en bode. Verder waren er vijf koperen jubilarissen: Lilian Dake en Marco Elenbaas van de slagwerkgroep en de blazers Will van Iwaarden (bu gel), Anita Kloet (trompet) en de niet aanwezige Dorthy van der Ma le (trombone) uit Bergen op Zoom. De Accelerando-voorzitter bood ze allemaal een passende Zeeuwse at tentie aan, een mandje met streek producten. Temidden van de prachtige entoura ge op het Abdijplein in de Zeeuwse hoofdstad werd 's middags een con cert gegeven. Voor honderd luiste raars, meegekomen familieleden en passanten, gaf Accelerando gedu rende anderhalf uur een gevarieerd optreden onder leiding van Clemens Rosmulder (fanfare) en Johan van Vossen (slagwerkgroep). "We heb ben een prachtige fanfare en een swingende slagwerkgroep",conclu deerde de voorzitter. Aan boord van de Frisia vermaakten de muzikanten zich uitstekend. Van af het water hadden ze een prachtig zicht op de verschillende delen van Zeeland. Onderweg genoten ze van broodjes, een koud en warm buffet, een koel biertje of andere drankjes. De leiders van het jeugdkamp op camping Gorishoek lieten het kamplied nog een keer horen. Met het bingospel vielen ook nog ver schillende opvarenden in de prijzen. Om tien uur zaterdagavond, precies twaalf uren na het vertrek 's mor gens. meerde de schipper weer per fect af aan de kade in Sint-Anna land. Los van haalbaarheidsonderzoek naar tuinbouwexpositie Begin juli stemde de gemeenteraad (met een nipte meerderheid van tien tegen acht stemmen) in met een ver kennend onderzoek naar de kansen voor het organiseren van de wereld tuinbouwtentoonstelling (Floriade) in Tholen en West-Brabant in 2022. De SP stemde, samen met SGP en CU. tegen. Het idee om met een Thoolse delegatie een kijkje te gaan nemen in Limburg, gaat de socialisten te ver. Geld uitgeven aan iets wat, volgens de SP, niet breed wordt gedragen door de inwoners, staat in haar optiek haaks op de forse bezuinigingen die de gemeente heeft aangekondigd. De fractie vindt het beter om de resulta ten van het verkennend onderzoek af te wachten alvorens meer kosten te maken. Ze ziet in het tripje geen meerwaarde. Burgemeester en wethouders denken daar duidelijk anders over. Ze willen zich zélf een beeld vormen, los van het haalbaarheidsonderzoek. Naast het bekijken van het Floriade-terrein (ter grootte van 66 voetbalvelden) wil men in het programma ruimte maken voor een gesprek met de organisatie en voor een toelichting door de pro jectleider van het haalbaarheidson derzoek. De kosten blijven beperkt tot het vervoer en de lunch van de deelnemers. Het organiseren van de Floriade kan de regio voordelen ople veren op terreinen als werkgelegen heid, infrastructuur, recreatie en toe risme en natuur en milieu. 'In die zin gaan de kosten voor de baat uit', al dus het college. Dat noemt het in de beantwoording van de SP-vragen vanzelfsprekend dat het haalbaar heidsonderzoek wél moet aantonen dat een Floriade in de regio financieel levensvatbaar is. Voor de zomervakantie deed de CU in de vergadering van provinciale sta ten zijn beklag dat deze nog geen af weging had kunnen maken over het naar Zeeland halen van de Floriade in 2022. 'Laat staan dat wij een uit spraak hebben gedaan over de vraag of wij ambities van en dergelijke aard en schaal wel willen ondersteunen', aldus het statenlid Colijn. Hij vroeg om een plan van aanpak en inzicht in de kosten. Gedeputeerde Van Be ve ren liet weten dat gedeputeerde staten eerst een voorverkennend onderzoek uitvoeren, alvorens naar de staten te komen. Daarvcx>r is 33 mille uitge trokken, wat een bevoegdheid is van g.s. Colijn vroeg ook naar het plan Met een Zeeuwse tapasavond en een menu van een kookclub doet hotel Kom! in Sint-Maartensdijk op 7 en 8 oktober mee aan de landelijke Week van de Smaak. Het is de enige Thoolse deelnemer aan het jaarlijkse evenement dat tot doel heeft gezon de en eerlijke voeding onder de aan dacht van een breed publiek te bren gen. met nadruk op ambachtelijke, seizoensgebonden, natuurzuivere, duurzame en streekgebonden pro ducten. Smaak is hierbij het verbin dende element. Bij de Zeeuwse ta pasavond op vrijdag 7 oktober om met een Zeeuws/Brabants pavil joen mee te doen aan de Floriade 2012 in Venlo. Van Beveren gaf aan dat als het provinciebestuur de vol gende Floriade naar Zeeland wil ha len, g.s. een voorkeur hebben om in Venlo mee te doen. 'Dan sta je in de kijker. Maar daarvoor krijgt u een voorstel voorgelegd', beloofde de ge deputeerde. Dat voorstel is dinsdag door g.s. besproken, maar aangehou den. Het behelst de bouw van een Zeelandpaviljoen, waarvoor een mil joen euro nodig is. worden onder andere worstenballe tjes, Thoolse hete aardappelen, stok viskoekjes, gegratineerde mosselen en 'kemiene kaes' met stroop geser veerd met brcxxi van de plaatselijke bakker. De Bergse kookclub John leert koken serveert op zaterdag 8 oktober een drie gangenmenu dat start met een bordje met amuses, ge volgd door gerookte zalm. ever zwijn en een toetje. Een deel van de opbrengst van beide avonden gaat naar een (Thools) goed doel. Marijn en Kyra van Son vragen belangstel lenden wel vooraf te reserveren. Het college wil eerst een besluit nemen op het bezwaarschrift (van 10 augustus) en daarna bepalen of de dwangsom wordt geïnd. Voor het toelichten van het bezwaar wordt een hoorzitting gehouden. Begin november wordt het besluit genomen. Een besluit moet binnen zes weken worden genomen, maar kan nog eens met zes weken wor den verlengd. Voor elke overtreding zou de fruit teler 15.000 euro boete opgelegd krijgen. Met een maximum van 75.000 (eerst was dat 150.000 eu- ro, maar b. en w. halveerde dat). Alkema stapte naar de rechter en gebruikte het apparaat nog vijf keer omdat hij in de veronderstel ling was dat de gemeente de dwangsom niet zou opleggen om dat de zaak onder de rechter was. Maar volgens het college van b. en w. is enkel gezegd dat de dwang som niet zou worden geïnd tot er een uitspraak was. Die kwam er en de gemeente werd in het gelijk ge steld. Na de zitting van de rechtbank kreeg wethouder Hommel het ver zoek van de adviseur van Alkema om mee te werken aan een geluids meting. Over de geluidsbelasting bestaat verschil van mening. De gemeente heeft op de gevel van de woning van een van de klagers ge meten (en te hoge waardes vastge steld) terwijl het adviesbureau van Alkema bij de bron meet. Hommel: „Hij wil nu meten zoals wij hebben gemeten. Maar dan wel op onze voorwaarden, namelijk precies volgens onze methode. We willen voorkomen dat er gebakke lei over ontstaat. Dat we mee wil len werken wil overigens niet zeg gen dat we niet overtuigd zijn van onze meting. We hebben drie keer gemeten." Mocht Alkema het anti-hagelkanon nu gebruiken, dan zal het college opnieuw een beslissing nemen over de handhavingsprocedure. „Of een nieuwe dwangsom. Bijvoorbeeld het maximum verhogen naar 100.000 euro of bestuursdwang toepassen. Dat wil zeggen dat het kanon op een bepaalde datum weg moet zijn." Zover is het volgen Hommel nog niet. „We willen zorgvuldig zijn en voorkomen dat we bij de rechtbank een discussie krijgen over het verschil in ge luidsmetingen." De commotie rond het hagelkanon leidde ook tot een artikel in De Telegraaf. Daarin werd de suggestie gewekt dat b. en w. de dwangsom zou innen. Maar was volgens Hommel onjuist. Hij reageerde daarmee op de uitla tingen van directeur Peter Kok, dat de uitbreiding van het woonzorgcen trum nog steeds niet gelukt is. „Wij blijven daarover aan de bel trekken en we hopen dat het ondanks de stroperige procedures een keer gaat lukken",zei Kok. Op de wachtlijst voor Vroonhof staan 56 mensen. Toen het pand 12,5 jaar geleden in gebruik werd geno men, woonden er 49 mensen, van wie er twee alleen in een tweeper soons kamer kwamen. „Dat waren toen gezonde mensen, maar nu heb ben we een beh(x>rlijke zorgvraag in Vroonhof", vertelde Kok. De voor zieningen in het aangrenzende zorg centrum de Schutse komen daarbij goed van pas met onder andere de warme maaltijd voorziening, de open tafel, het winkeltje, allerlei activitei ten in de recreatiezaal en zorgverle ning. Het woonzorgcentrum telt nu 41 bewoners: 10 echtparen en 21 al leenstaanden, onder wie 20 vrouwen en 1 man. Er zijn nog 8 mensen die vanaf de opening in Vroonhof wo nen. In de afgelopen 12,5 jaar zijn er 55 bewoners naar de Schutse ver huisd, naar elders vertrokken of overleden. Wat de uitbreiding van het woon zorgcentrum betreft, opperde de ABT-fractie in de gemeenteraad eer der het idee om een deel van de ou dere, kleine huurwoningen van de woningstichting in de Van den Bos straat te slopen. Die waren van Cast- ria en inmiddels van Stadlander. Het voordeel daarvan is, dat de bewo ners dan van alle bestaande voorzie ningen - zoals de open tafel - ge bruik kunnen maken. Het huidige Vroonhof is volgens Kok nog steeds een prachtig complex. „Een mooi, bijdetijds gebouw met een atrium." De burgemeester beaamde dat. „Het zijn nog steeds uitstekende aanleu ningen op een prachtige plek. Ik kom hier vaak voor een 60- of zelfs 70-ja- rig bruidspaar en honderdjarigen. Tussen de middag heb ik aan de open tafel ook voortreffelijk gegeten. De Schutse en Vroonhof hebben in de loop der jaren een hele goede re putatie verworven. Die moet je ver dienen, onder andere door goed te zorgen en dat wordt hier gedaan. De verzoenende kracht van een vriende lijk gebaar is hier zichtbaar. We moe ten daarom blijven investeren voor het welzijn van de bewoners." De burgemeester feliciteerde de be woners met het koperen jubileum. „Vier je gedenkdagen!", zei hij. Di recteur Kok prees daarvoor de actie ve bewonerscommissie. „Die houdt alle jubilea en lustrumvieringen bij. Vandaar dat we hier ook zitten." Kok prees de diverse oud-voorzitters. „Die verkocht je geen knollen of ci troenen. Ze leverden flink tegenspel en kwamen voor de belangen van Vroonhof op. Resultaat daarvan is onder andere dat activiteitenbege leidster Petra Bolier meer bij het w(X)nzorgcentrum betrokken is en dat heeft stimulerend gewerkt." De directeur bedankte de gemeente voor subsidiëring van een aantal ac tiviteiten. Hij prees ook de huidige voorzitter van de bewonerscommis sie. Cent van de Repe. .Met veel en thousiasme trekt hij de kar in Vroon hof. Veel kracht, wijsheid en zegen toegewenst bij het verdere werk." V(X)r het prachtig opgeknapte zaaltje waar verjaardagen gehouden wor den, bood Kok twee dienbladen en bloemetjes voor op de tafels aan. Ook burgemeester Nuis voegde daar nog een bloemetje aan toe. Voorzit ter Cent van de Repe was er blij mee. „Het zaaltje van Vroonhof heeft een nieuw gezicht gekregen." Hij bedankte stichting De Weezen Armen van Sint-Annaland voor de financiële bijdrage. Met nieuwe vloerbedekking, fris behang en een verfje kan het zaaltje er weer 12,5 jaar tegenaan. De voorzitter was vrijwilliger Kees van Winkelen er kentelijk voor het behangwerk. „Het is een vreugdevolle dag voor de be woners, die als herinnering aan dit koperen jubileum een attentie heb ben gekregen in de vorm van een hand met een fotolijstje." Bewoners en gasten, onder wie bur gemeester en mevrouw Nuis. geno ten van de kwaliteiten van de Schut- se-keuken via een koud- en warm buffet en een royaal dessert. Burgemeester Nuis bood voorzitter Cent van de Repe van de bewonerscommissie van Vroonhof een bloemetje aan ter gelegenheid van het koperen jubileum van dit woonzorgcentrum Dirigent Clemens Rosmulder en de muzikanten van Accelerando bedanken de luisteraars op het Abdijplein in de Zeeuwse hoofdstad voor hun waardering voor het concert ter gelegenheid van het 130-jarig bestaan van de muziekvereniging.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 15