'Ik dacht: daar komt geen eind aan' 'Afspraken maakten we op de achterkant van een sigarendoos' Nieuwe bedrijven Vijfmaanden lang niets gezien aan ooi Vroeg lammetje voor Rinus en Annie van Ast uit Tholen Jap Bevelander uit Sint-Maartensdijk neemt een stapje terug Donderdag 29 september 2011 EENDRACHTBODE, I)E THOOLSE COURANT 13 Regio Bank' STARTEND ONDERNEMER? Bel (0166) -61 25 09 voor een verzekeringsadvies op maat! Werkzaamheden strandje Bergsediepsluis en Oesterdam bijna klaar Sluitstuk Productie Bulldozer Tholen Oud-Vossemeer Sint-Annaland De pensioengerechtigde leeftijd heeft hij allang bereikt. Maar stoppen, daar moet Jaap Bevelander (68) van in stallatiebedrijf Bevelander uit Sint-Maartensdijk nog lang niet aan denken. Wel heeft hij de verantwoordelijk heid overgedragen aan zoon Jaco (31). Hij zet het instal latiebedrijf voort. Jaap. of Jap zoals ze hem op het eiland noemen blijft zolang de gezondheid het toelaat in beeld als vliegende kiep voor spoedklussen en reparaties. Jonge ondernemer Spoedreparaties Hogere hand Versterking Theologie Uw bedrijf wil flinke kosten besparen? Optimaliseren en advisering van financiële bedrijfsprocessen. Dyna+ Accounting dynaplus@zeelandnet.nl 06 - 53 47 74 75 Allemaal dik Stavenisse Sint-Maartensdijk Sint Philipsland lid van AdflZ Burgemeet 25, 4693 CJ Poortvliet - Raiffeisenstraat 2,4697 CG Sint Annaland T: (0166161 25 09 - F: (0166) 61 29 12 - E: info@overbeeke.nl - www.overbeeke.nl Advertentie I.M. Bouwlieden van aannemingscombinatie Van den Biggelaar/Liebregts leggen de laatste hand aan de dijk bij de Bergsediepsluis. De dykverstevigingen aan het strandje bij de Bergsediepsluis liggen op schema. Aannemerscombinatie Van den Biggelaar/Liebregts heeft de dijk niet hoger, maar wel steviger gemaakt. Dat is nodig om te voldoen aan de wettelijke veiligheidsnormen. Gevolg van de werkzaamheden is wel dat de dijk minder toegankelijk is. Om die reden heeft de aannemer vijf trappen aangelegd naar het strand. Begin oktober is alles klaar. Van den Biggelaars/Liebregts voert de werkzaamheden uit in opdracht van projectbureau Zeeweringen. Dat is een samenwerkingsverband tus sen Rijkswaterstaat en waterschap Scheldestromen. Zij hebben als taak om de Zeeuwse dijken te verstevi gen. zodat het achterland droge voe ten houdt. Dit jaar voert het project bureau zeven bestekken uit met een totale lengte van vijfentwintig kilo meter. De werkzaamheden aan de Oesterdam zijn daarvan een onder deel. Doelstelling is dat in 2015 zo'n 325 kilometer dijk aan de wettelijke eisen voldoet. De dijk versteviging bij de Bergse diepsluis is het sluitstuk van de eer dere werkzaamheden uit 2007. Toen werd het dijktraject tussen Strijen- ham en het strandje onderhanden ge nomen. ,.We zijn verdergegaan waar we destijds gestopt zijn", zegt Mar cus Doornbos, assistent uitvoerder bij Van den Biggelaar. „De onderste steenbekleding van de dijk hebben we intact gelaten. Die was sterk ge noeg. De bovenkant hebben we ver sterkt. De bestaande betonblokken die op de dijk lagen, hebben we her gebruikt door ze gekanteld terug te plaatsen. Zo ontstaat een dikkere, zwaardere dijkbekleding." Het ge volg is wel dat de dijk minder goed beloopbaar is. Om die reden heeft projectbureau Zeeweringen vijf vas te trappen in het ontwerp meegeno men. Zo kunnen recreanten ook in de toekomst goed te water. Ook aan de andere kant van de Bergsediepsluis is de dijk verstevigd. „Hier hebben we eveneens een trap aangebracht", zegt Doornbos. Het verstevigen van de dijk zit er bijna op. „Begin okto ber moet alles klaar zijn, want dan begint het stormseizoen." Dat is vol gens Doornbos geen probleem. „We lopen voor op schema. Wat rest, is het doortrekken van het buitendijks fietspad en het opnieuw asfalteren van de Gortzakweg." Niet alleen de dijk bij het strandje is verstevigd. Ook het noordelijke ge deelte van de Oesterdam heeft aan nemerscombinatie Van den Bigge laar/Liebregts onder handen geno men. „Begin maart zijn we begon nen", zegt Doornbos. „Nu zijn we bijna klaar." Dat de Oesterdam met elf kilometer het langste bouwwerk van de Deltawerken is, dat hebben de mannen geweten. „Soms dacht ik: daar komt geen eind aan", zegt hij. „En dan te bedenken dat we nog maar de helft van de dam hebben ge had. Gelukkig hebben we Aalt van de Pol in ons team zitten. Ook wel bekend als de snelste betonblokken zetter van Zeeland. In een uur legt hij honderd vierkante meter." Productie, dat is waar het om draait. „Doordat we al jaren met dezelfde onderaan nemers werken, zijn we goed op el kaar ingespeeld. Het werk behoeft geen uitleg. Iedereen weet wat hij moet doen." Het mxtrdelijk gedeelte van de Oesterdam is niet verhoogd, maar vooral versterkt. De oude dijk bekleding is voorzien van een laag waterbouwasfalt met daarboven rijen betonblokken. Open steenasfalt aan de bovenkant moet zorgen dat de dam snel begroeit is. Bijzonderheden is Doornbos niet te gengekomen. „Het dijktraject bij Sint-Maartensdijk, dat was veel zwaarder. Daar hebben we dagen ge maakt van zestien uur per dag. Het voordeel is dat we nu voornamelijk boven de waterlijn hebben gewerkt. Dat schiet veel sneller op. Wel heeft Doornbos gehoopt een bulldozer te gen te komen. „Tijdens de bouw van de Bergsediepsluis is er een shovel vergaan door dijkval. Voor zover ik weet, is het voertuig nooit boven wa ter gekomen." Inschrijving in het Handelsregister van nieuwe bedrijven op Tholen en Sint-Philipsiand in de maand mei. Schoonmaakbedrijf J. Breure. Een- drachtsweg 17, het schoonmaken, onderhouden en beheer van panden, eenmanszaak J. Breure. Rian uw kapster aan huis, Koning Julianastraat 82, ambulant kapster, eenmanszaak mevr. M. van de Vel- de-Jansen. Het Zuivere Bergkristal. Jolstraat 7. spirituele praktijk alsmede het geven van reiki behandelingen, eenmans zaak mevr. A. Maijers. Koggeplaza, Contre Escarpe 15, ex ploitatie clublokaal watersportver eniging, eenmanszaak mevr. S.CJ.M. de Meulder uit Oud-Vosse- meer. A.J. Aarnoudse. F.D. Rooseveltstraat 24, werkzaamheden in woning- en wegenbouw, alsmede grond- en groenvoorziening, eenmanszaak. Stichting Tholen helpt Bonaire. Kloosterstraat 21. het bieden van hulp aan en het verschaffen van een nieuwe toekomst vexir verslaafde mensen op Bonaire, voorzitter F.W. Simons, secretaris mevr. M.E. Don ken-Polderman, penningmeester W.E. Overbeeke. Hebbes, Hoenderweg 96, het treffen van voorbereidingen tot het openen van een winkel in dameskleding en accessoires, eenmanszaak mevr. S. van den Bogerd. Schoonheidssalon White Roses, Vroonland 39. schoonheidssalon, pe dicure en detailhandel in huidverzor gingsproducten. eenmanszaak mevr. Met de overname van vader op zoon richt Jaco zich niet langer op Tholen, Sint Philipsland en Bergen op Zoom. „Ons werkgebied is bre der dan dat. We werken in een straal van Den Haag tot Den Bosch", zegt hij. Net als zijn vader is Jaco een echte allrounder. Lei dingen leggen, verwarmingsketels installeren, gas. water en elektra renoveren, niets is hem te gek. On danks dat blijft Jaco bescheiden. Hij is niet de persoon die zichzelf op de borst klopt. Maar wel iemand die hard werkt en alleen het beste wil voor zijn klanten. Van kleinsafaan had Jaco al interes se in het vak van zijn vader. Regel matig ging hij mee op pad. Hij deed de l.t.s. in Krabbentlijke en begon na vier jaar loondienst zijn eigen bedrijf. Net eenentwintig was hij en daarmee één van de jongste zelf standig ondernemers op het eiland. „Dat heb ik wel te danken aan mijn vader", zegt Jaco. „Het begon met dak- en zinkwerk. Daar had ik me in gespecialiseerd." Het ging de jonge ondernemer voor de wind. Na vier jaar (2005) nam hij zijn zwager Marchel de Frel in dienst. In 2008 volgde elektricien Artjan van Zetten en inmiddels werkt hij met vijf man personeel. „Mijn va der is het laatste personeelslid dat ik in dienst heb genomen", zegt Ja co. „Onlangs heb ik zijn bedrijf overgenomen." Ambities om uit te groeien tot een groot bedrijf heeft hij niet. „Kleinschaligheid is onze kracht." Voor Jap is het na vierenvijftig jaar werken, waarvan veertig jaar in het installatiewerk, tijd om gas terug te nemen. Helemaal stoppen, dat kan hij niet. En dat hoeft ook niet. want Jaco is maar wat blij met de hulp van zijn vader. Terwijl Jaco zich richt op grote (nieuwbouw) en re novatie projecten in het land. houdt vader Jaap het liever dichterbij huis. „Ik doe voornamelijk spoed reparaties, onderhoud aan verwar mingsketels en lekkages", zegt Jap. „Het zijn voornamelijk kleine kar weitjes die kennis, vakmanschap en ervaring eisen." Problemen oplos sen en persoonlijk contact met mensen. Dat doet Jap het liefst. Veel huizen op het eiland heeft hij door de jaren heen van binnen en buiten gezien. Ook deed hij het zinkwerk aan de kerktoren (Oud. Ger. Gem. in Ned.) in Sint-Philips- land. Als boerenzoon is Jap iemand die van aanpakken houdt. Een harde werker. Met twaalf jaar ging hij naar de ambachtsschool in Bergen op Zoom. Vijf dagen in de week van half negen tot vijf uur. Daar volgde hij lessen in koper-, lood- en zinkbewerking. „Een goede basis", zegt hij. Na de opleiding volgden jaren van loondienst in verschillen de sectoren: carrosseriebouw, land bouwmechanisatie, offshore werk en uiteindelijk de installatietech niek. Daar heeft hij zich verder in verdiept. In 1990 vond hij het tijd om voor zichzelf te beginnen. Een lang gekoesterde droom. „Uit het niets een eigen onderneming star ten, dat was er vroeger niet bij", zegt hij. „Driejaar lang heb ik in de avonduren een studie gevolgd om mijn diploma's te halen. Dat was noodzakelijk om een eigen onder neming te starten." Alle disciplines heeft hij doorlopen: gas, water en elektra. „En dat allemaal naast mijn werk in de avonduren. Een zware periode als je beseft dat je ook nog een gezin hebt met dertien kinde ren." Met het diploma op zak kon Beve lander senior voor zichzelf begin nen. Net als velen begon hij met een paar opdrachtgevers. „Voorna melijk particulieren", zegt hij. „Leidingen trekken, goten repare ren, daken bedekken, dat soort werk. Als je net een onderneming start, is het belangrijk om het ver trouwen van mensen te winnen. Dat heeft tijd nodig." Via Mart van Houte van het gelijknamige bouw bedrijf uit Sint-Maartensdijk kwam Jap in contact met nieuwe op drachtgevers. „Daar ben ik hem tot de dag van vandaag nog dankbaar voor", zegt hij. Ook de hoogcon junctuur in de jaren negentig en de daaruit voortvloeiende bouwprojec ten leverde Jap het nodige werk op. Maar het was niet alleen de tijd die mee zat. „Succes wordt geleid door een hogere hand. Niets gebeurt bij toeval, alles heeft een reden. Daar ben ik van overtuigd", zegt hij. Door de jaren heen werkte Beve lander veel samen met Jan Suur- land. Rinus Muller en het bouwbe drijf van de Fixet. „Afspraken maakten we altijd op de achterkant van een sigarendoosje, een kwestie van goed vertrouwen", zegt hij. Na zes jaar als zelfstandige zonder per soneel (zzp'er) werd het tijd voor versterking. Jap kon alle opdrach ten niet meer alleen aan. Zijn schoonzoon kwam in beeld. Met de nodige papieren en werkervaring op zak was hij de ideale aanvulling. .Jaco zat op dat moment nog op school en mijn andere zoons had den geen ambities in het vak. Sa men hebben we een mooie tijd be leefd waar ik met veel plezier op terug kijk." Nu Jap zijn werkzaamheden heeft verminderd, kan hij meer aandacht besteden aan zijn grootste passie: lezen. In zijn woonkamer reizen de boeken tot aan het plafond. Het is voornamelijk theologie dat de Sniurdiekenaar interesseert. „Ook heb ik nu eindelijk tijd voor mijn 33 kleinkinderen. Afgelopen zomer zijn we met enkele kinderen op pad geweest. Dagje fietsen, dat soort dingen. Daar kwam ik voorheen nooit aan toe." Jap Bevelander (midden) met v.l.n.r. Dirk en Jaco BevelanderMarcel de Frel en Leon Aarnoudse. Advies voor starters Financial Accounting - Management support - Interim consult Advertentie I.M. Ze hadden het niet verwacht. Alle schapen van Rinus en Annie van Ast uit Tholen lammeren normaalgesproken eind december of begin janu ari. Maar één ooi liep vorige week plotseling met een lammetje in de wei. „Het is voor ons dus een hele vroege." Aan het schaap was vijf maanden lang, de duur van de dracht, niets te zien. Dus het was voor Annie en haar schoondochter Remke van Ast even met de ogen knippe ren toen zij op zondagmiddag rond vier uur langs de wei liepen om de hond uit te laten en het lammetje zagen lopen. „Mijn man en mijn zoon wilden het niet geloven, maar gelukkig had mijn schoondochter het ook gezien", zegt Annie. „Mijn zoon had net de kar met de watertank achter zijn auto ge zet om het water bij te vullen, maar ik zei dat hij die wel kon omwisselen voor de kar. Dan kon hij het lamme tje en zijn moeder naar stal halen. Toen we het zagen, was het nog maar net geboren. Gelukkig dat we het ge zien hadden, want diezelfde avond ging het hier flink hagelen." In eerste instantie had de moeder geen melk voor het lam en daarom was het even de vraag of het beestje het wel zou redden. Annie voert het beestje vier keer op een dag bij met de fles en nu komt de melkproductie van de moeder ook een beetje op gang. ,Jk kom elke keer met een vol le fles aanzetten, want het is zo'n klein beestje. Maar telkens houd ik een halve fles over, want zoveel kan het niet drinken. Ze geven het zelf aan als ze genoeg hebben." Het moederschaap had in december, met de kerst, haar eerste lammetje geworpen. Toen had het ook geen melk en moest het lammetje ook met de fles worden gevoed. Daarom twij felde Annie's zoon Rien of ze het schaap nog een winter moesten hou den. „Hij zei dat als ze voor één lam al geen melk heeft, maar weg moest. Ik ben blij van niet, anders hadden we nu geen lammetje gehad." Annie zegt dat hun schapen zoveel voer krijgen dat ze allemaal vrij dik zijn. Daarom hebben ze in juni tijdens het scheren niets kunnen ontdekken en onlangs, toen alle schapen even bij elkaar stonden voor een behandeling tegen de vliegen, was ze ook niets opgevallen. .Maar als ze drachtig zijn van één lammetje is het ook minder goed te zien." De schapen zijn van het voorjaar, in april, gelijk met een ram de wei op gegaan. „Mijn man zei dat dat moest kunnen", zegt Annie. Maar blijkbaar was deze ooi vruchtbaarder dan de familie Van Ast dacht. Voorlopig blijft het lammetje, dat net als alle andere schapen geen naam heeft, op stal. „We hebben geen wei tje dicht bij huis en het is 's nachts te koud voor zo'n klein beestje." Maar als het weer nog even goed blijft, mag het misschien nog even op de wei. Anders blijven moeder en doch ter tot het voorjaar op stal aan de Ou- delandsedijk. Omdat de moeder weinig melk geeftvoert Annie van Ast het lammetje vier keer op een dag bij met de fies. M.L. Hage. Stichting Administratiekantoor Geu ze Transport. Langeweg 19, het ten titel van administratie verkrijgen en administreren van aandelen in het kapitaal van Geuze Transport b.v., bestuurders J.L.E. Geuze en J. de Jong. D' Autotransport, Keetenweg 10. au to's transporteren voor bedrijven en particulieren, eenmanszaak mevr. DJJ. Verstijlen. Gorsel Trading Company, VG Tools. VG Rent, Dokter Tazelaarstraat 14. im- en export van. alsmede groot- en kleinhandel in gereedschappen, (hef)truckonderdelen. verhuur van machines, gereedschappen en mate rialen, eenmanszaak N.A. van Gor sel. Vaska, Schelpkreekstraat 32, webs hop in tassen en lederwaren, een manszaak mevr. C.M. Walpot-Jan- sens. Van Hekken Bouw, Steintjeskreek 31, aannemersbedrijf burgerlijke en utiliteitsbouw, eenmanszaak Chr.L. van Hekken. Rims for sale en Wapoweb, Prins Hendrikstraat 19, webwinkel in auto materialen. verlichting en consumen- tenelectronica. eenmanszaak T.W. Spinhoven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 13