PvdA bespeurt in wijken zorg over grote projecten in Tholen 'Geen directe gevolgen Thoolse blusgroepen en de inwoners' H 1 1 1 Ti 11 1 1 ml i H Houte Nuis: samenwerking met West-Brabant loont 'Titel afslanker zou mooie bekroning zijn' Vernieling en mishandeling Veilingseizoen sluit dramatisch Roze lintje voor Lievensberg DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Tijdsdruk bij aanpassen Bestemming Tholen 2025 Thoolse politieke partij helt aan hij inwoners Sint-Annaland Donderdag 22 september 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 SP en SGP: Tholen komt er niet in voor Tholen wordt in het overleg met de achttien gemeenten in West-Brabant wel degelijk als een volwaardig partner gezien. Burgemeester Willem Nuis bleef daar woensdag avond op hameren, nadat daarover bij een deel van de commissie bestuurszaken twijfels waren gerezen. Vol gens Nuis is er sprake van een vruchtbare samenwer king. „Er wordt vanuit Brabant alles in het werk gesteld om de samenwerking met Tholen en overig Zeeland te versterken. Die uitgestoken hand is er." Meerwaarde Herkenbaar De politie heeft onlangs op de Kaaij in Tholen een 16-ja- rige Tholenaar en een 20-jarige man uit Bergen op Zoom aangehouden op verdenking van vernieling, mishande ling en bedreiging van een 54-jarige man uit Tholen. Energy Systems Onzekerheid Groen Hubert van der Graaf uit Stavenisse Voor Hubèrt van der Graaf uit Stavenisse is het nog even spannend of hij afslanker van het jaar kan worden. Hij maakt nog kans als het publiek op hem stemt. Dat kan tot eind september. „Het zou een mooie bekroning zijn van een bijzonder jaar." Vrije ochtend CU en SP missen Scherpenisse bij speerpunten De gemeente Tholen is op de goede weg met de evalu atie en actualisatie van de toekomstvisie Bestemming Tholen 2025. Dat was woensdagavond de vrijwel una nieme mening van de commissie bestuurszaken. Alleen Han van 't Hof (ABT) zat op een ander spoor. „Deze vi sie is niet toekomstbestendig." Veiligheidsregio Zeeland met ingang van het nieuwe jaar operationeel Draagvlak Kanttekening Risico's duiken bij Gorishoek voldoende bekend Brandweerkazerne valt elf mille mee interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl De twijfels bij met name SP en SGP kwamen aan het licht bij het bespre ken van de Concept Strategische Agenda West-Brabant, een visie op de regio voor de periode 2012- 2020. In het rapport wordt ingezet op een efficiënte en effectieve krachtenbundeling tussen overheid, ondernemers en onderwijs. Ook de ambities van de regio staan erin ge formuleerd, net als de belangrijkste speerpunten. Theo Korevaar (SP) hekelde het wollige taalgebruik van de nota. „Waarom lukt het niet om beleid in gewoon Nederlands weg te zetten?" Korevaar had nog meer kritiek. „Het woord Zeeland komt één keer in het hele stuk voor. Op welke manier gaan wij als Tholen belangrijk worden in dat overleg? En op welke termijn gaan wij resul taten zien?" Bert van Eenennaam (SGP) zat op dezelfde lijn. „Het woord Tholen ben ik in het geheel niet tegengekomen. Wel opmerke lijk, op z'n zachtst gezegd." Volgens Nuis wordt er al jaren op een prettige manier samengewerkt met de Brabantse buren. Zo kreeg Tholen een prominente plaats in het toeristisch meerjarenprogramma Brabant aan Zee, vindt er onderlin ge afstemming plaats op het gebied van windenergie en wordt er voor onderwijs ook nadrukkelijk over de brug gekeken. Voor Nuis is het sim pel. „Als Tholen hebben wij het meeste rendement uit West-Brabant te verwachten." Volgens de burge meester wordt die visie ook door gedeputeerde staten van Zeeland gedeeld. „Dat is absoluut geen dis cussiepunt." Tholen is ondertussen ook gevraagd om zitting te nemen in de bestuurscommissie mobiliteit van de samenwerkende Brabantse gemeenten. De daarvoor benodigde 4000 euro aan kosten verdienen zich volgens Nuis vanzelf terug. „Voor ons is dat echt een meerwaar de." Nuis kreeg steun in de rug van Jack Werkman (VVD) die naar ei gen zeggen alle bijeenkomsten voor raadsleden binnen de Strategische Agenda bezoekt. Werkman mist daar steeds zijn Thoolse collega's. Jammer, aldus de liberaal. „Want het zijn altijd zeer zinvolle discus sies." Volgens Werkman is de Con cept-Strategische Agenda ook een gedegen stuk. „Een goed overzicht van de sterktes en zwaktes van de regio." Jan Heshof (PvdA) vond de bestuurscommissie mobiliteit be langrijk en wees daarbij op de toe nemende verkeersdruk op de A58, ter hoogte van het ziekenhuis Lie- vensberg. ,Je ziet nu al dat veel vrachtwagenchauffeurs bij filemel dingen kiezen voor een alternatief over Tholen." Rob Duijm (CDA) onderstreepte het belang van een actieve rol van Tholen in de Strategische Agenda West-Brabant. Han van 't Hof (ABT) sprak zijn vrees uit over weer een nieuwe bestuurslaag. „Het lijkt op vergaderen over zaken die we al redelijk goed in beeld heb ben." De ABT-er miste in het stuk bovendien een strategische visie op een regionale aanpak van de werk loosheid, een opmerking die Nuis aansprak. Ook de door Bram van de Sande (CU) gevraagde extra aan dacht voor jeugd en onderwijs vond een warm onthaal bij de burgemees ter, de Thoolse portefeuillehouder in het overleg met West-Brabant. Dat gold ook voor de aandacht voor leefbaarheid in plattelandsgemeen ten en de rol van bewonersorganisa ties daarin, nog een hartenkreet van Van de Sande. Nuis zegde toe de Thoolse aandachtspunten onder de aandacht van zijn collega's te bren gen. Van Eenennaam was blij met die mededeling. „We dienen als Tholen wel herkenbaar te zijn in het overleg." „Het tweetal is zondagnacht omst reeks half twee in verzekering ge steld en naar Torentijd in Middel burg gebracht", zegt politiewoord voerster Hanni Smit. Beiden hebben de feiten ontkend en zijn na twee nachten weer in vrijheid gesteld. Het slachtoffer is een beveiliger van B&B beveiliging in Tholen. De be veiligingsdienst werd opgeroepen wegens een opstootje in een horeca gelegenheid aan de Hoogstraat. Daar waren twee groepen jongeren met elkaar in conflict. De toegang tot de uitgaansgelegenheid werd hen ontzegd, waarop de jongeren hun woede botvierden op een dienstvoertuig van de beveiliger. Een spiegel en raam moesten het ontgelden. De daders maakten zich uit de voeten, waarna de beveiligers de achtervolging inzette. Op de Kaaij werden de jongens staande gehouden. Dit leidde tot geweld en bedreiging tegen de beveiliger. Eén van de beveiligers, die ten val kwam, liep meerdere kneuzingen op. Hij moest voor behandeling naar ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom. De klok van de aardappelveiling in Sint-Annaland heeft donderdag 15 september voor het laatst van dit seizoen gedraaid. ,Je krijgt de ko pers voor de kistenhandel niet meer deze kant op", zegt directeur David Hage. De veiling had de frequentie al teruggebracht naar twee keer per week, maar dinsdag 20 september bleef de klok stil staan. „Het aanbod was nog groot, maar er waren geen kopers." Hage zegt dat het seizoen met de laatste veiling op 15 septem ber vroeg is gesloten. „De laatste maanden is het al moeizaam gegaan via de klok. De aardappelen zijn goedkoop en nog gaan ze niet weg. Alles overziende is het een drama tisch seizoen." De Sint-Annalandse veiling blijft zich nog richten op de bemiddeling bij de verkoop van aardappelen. En de drogerij droogt nog bloemzaden, e.d. De prijzen van de laatste aardappel veiling van dit seizoen op donder dag 15 september waren: Doré 15- 17, Frieslander 11-13, Nicola 15, Bintje 12, Bildtstar 17, bonken 21. Aanvoer 12 ton. Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom heeft alsnog een roze lin tje ontvangen van de Borstkanker- vereniging Nederland. Het lintje wordt uitgereikt aan ziekenhuizen die voldoen aan de door de vereni ging gestelde criteria op het gebied van borstkankerzorg. Maar Lie vensberg kwam aanvankelijk niet voor op de onlangs gepubliceerde lijst van de vereniging. Achteraf bleek dat informatie over de samen stelling van het multidisciplinair overleg, waarin specialisten verga deren over een behandelplan, on duidelijk was. Na correctie hiervan is het lintje alsnog toegekend. Via de monitor borstkanker zorg op de website borstkanker.nl is te lezen wat de criteria voor het lintje zijn. Verder heeft het ziekenhuis deze week haar vernieuwde kinderafde ling geopend. Die heet tegenwoor dig Kind en Jeugd. Die wijziging komt voort uit gesprekken met tie ners op de kinderafdeling die pleit ten voor een meer leeftijdsgerichte benadering. In het kader van de Week van de Huidtherapie houdt de huid- en oedeempraktijk in het zie kenhuis op 12 oktober een open dag. Van elf tot zeven uur kan ken nis worden gemaakt met het werk in de kliniek. Ceol 0166 - laweg 2 I 4697 RV I 55 43 35 i www.bcon- ym-Annalanfl 3nergysystems.nl Advertentie I.M. Het Veiligheidshuis Zeeland - waarin openbaar ministerie, politie, kinderbescherming, (jeugdreclas sering en bureau Halt samenwerken - kan voor volgend jaar rekenen op een Thoolse bijdrage van 9983 euro in de personeels- en huisvestings kosten. De instelling is het afstem- mingspunt tussen de justitiële en de zorg- en welzijnsketen, met als doel criminaliteit, recidive en overlast te gen te gaan en zo de veiligheid te vergroten. In de Raiffeisenstraat praat Jos van Dijke met Kamerlid Eelke van der Veen (links) en de Thoolse fractievoorzitter Jan Heshof (rechts) onder meer over het persoonsgebonden budget. Bij inwoners van Tholen bestaat er zorg over de grote projecten die de gemeente onder handen heeft. „Hier in Sint-Annaland, bij de haven, duurt het al te lang. En nu begint men al weer in Sint-Maartensdijk. Opmerkingen van die strekking krijg je te horen", zegt PvdA-fractie- voorzitter Jan Heshof. De PvdA ging zaterdagmorgen in een deel van Sint-Annaland langs de deur om met mensen in gesprek te raken. Tweede Kamerlid Eelke van der Veen geniet zaterdagmorgen. Hij is samen met fractie- en bestuursleden van de PvdA Tholen op stap. Aan bellen en met bewoners in gesprek gaan over lokale politiek én over het kabinetsbeleid. Canvassen wordt het genoemd, een trend die is komen overwaaien uit de Verenigde Staten. Van der Veen doet het graag, zegt hij. ,Je krijgt een beeld van wat er speelt, wat mensen bezig houdt." Het Kamerlid uit Nieuwegein heeft de financiering van de zorg, het stel sel en de ziekenhuizen in zijn porte feuille. Hij werkte eerder jarenlang bij zorgverzekeraars. Sinds de laat ste verkiezingen is Zeeland zijn aan dachtsgebied, aangezien er geen Zeeuw in de PvdA-fractie is geko zen. „Ik ben begonnen met de zie kenhuisfusie (Vlissingen/Goes - red.). Verder ken ik Zeeland van de vele jaren dat ik in Westkapelle kom", vertelt Van der Veen. Het bijzondere deze ochtend in Sint- Annaland vindt hij, dat de mensen elkaar allemaal kennen. „Daardoor kost het meer tijd. Maar dat is niet erg." Canvassen in bijvoorbeeld Rotterdam is een stuk anoniemer. Op Tholen ervaart hij maar weer eens dat veel mensen in onzekerheid verkeren over hun financiële situ atie. „Ze maken zich terecht zor gen." De maatregelen in de vlak voor het weekeinde uitgelekte Mil joenennota, en de mededeling van het Nationaal instituut voor budget voorlichting (Nibud) dat de meeste huishoudens er voor het derde jaar op rij in koopkracht op achteruit gaan, hebben daaraan wellicht bijge dragen. De PvdA maakt zich zorgen over de stapeling van bezuinigingen door het kabinet, waardoor in haar optiek de meest kwetsbare groepen in de samenleving onevenredig hard worden getroffen. Reden voor de partij om nadrukkelijk mee te doen aan de manifestatie 'Stop de stape ling', afgelopen maandag in Den Haag. In Sint-Annaland maken mensen zich ook zorgen over de hoge snel heid van het verkeer in bijvoorbeeld de Anna van Bourgondiëstraat. „Verkeersveiligheid is een thema dat we vaker te horen krijgen", zegt fractievoorzitter Jan Heshof. Na Sint-Maartensdijk (omgeving Bloe- menlaan), Tholen (Buitenzorg) en Oud-Vossemeer (omgeving Secr. Rijstenbilstraat) is dit het vierde wijkbezoek van de Thoolse PvdA. ,Je hoort veel waardering voor de manier waarop mensen hier met el kaar omgaan, de sociale samenhang. Maar tegelijkertijd blijft het lastig om mensen te betrekken bij de poli tiek." De fractievoorzitter realiseert zich terdege dat hij mensen niet me teen ter wille kan zijn bij al hun wensen. „Er zijn nu eenmaal veel zaken van lange adem." Heshof noteert de reacties van men sen op de gestelde vragen. De lijsten worden verwerkt en geanalyseerd op het partijbureau in Amsterdam. „Daar komen de resultaten van soortgelijke bezoeken uit het hele land binnen. Op die manier krijg je als partij een heel goed beeld van de problemen die in wijken spelen", zegt Van der Veen. Afdelingsvoorzitter Jan Kettelerij vindt dat er goede gesprekken zijn geweest in Sint-Annaland. Verras send in de buurtbezoeken vindt hij dat er zo verschillend wordt gedacht over groen in een wijk. „Terwijl de een dat erg belangrijk vindt, mag al het groen van de ander opgeofferd worden voor parkeerplaatsen." Zoals gebruikelijk deelt de PvdA rode ro zen uit. Dat niet iedereen het bezoek van de politici waardeert, wordt Hes hof zaterdag ook gewaar. Een SGP- kiezer voegt hem enkele opmerkin gen toe die hij zelf nooit tegen politiek andersdenkenden zou uiten, vertelt de Thoolse fractievoorzitter. Van der Graaf was al bij de vijf af vallers die genomineerd waren voor de titel. Uit de vijf konden alle an dere kandidaten die meedoen aan het Cambridge dieet meedoen. Be langrijk was hoe de kandidaten de positieve verandering in hun leven ervaren. Niet het aantal kilo's. Van der Graaf eindigde begin september bij deze verkiezing op de (weede plaats. Onlangs ging hij met nog negen af vallers en hun consulenten een mid week naar Cambridge. In Engeland kregèn ze gezelschap van 12 mede werkers van het Cambridge-dieet, waaronder directie en medisch advi seurs. „We zijn naar de stad Corby gere den waar we de fabriek bezocht heb ben waar we hebben gezien hoe uit de grondstoffen de shakes en de re pen worden gemaakt die in het dieet worden gebruikt." Vandaar trok het gezelschap naar Cambridge zelf. „Daar hebben we twee overnachtin gen gehad in Downing College. Dat wordt financieel ondersteund door professor Howard die het dieet in 1987 heeft bedacht." Ze kregen een rondleiding door de stad, bezochten diverse onderwijsinstellingen zoals King College, maar ook verschillen de onderdelen van de universiteit waar het dieet ontwikkeld is. Het gezelschap vermaakte zich ook op een bootje. „Te vergelijken met gondelen in Venetië. Studenten ver zorgen de rondvaart over de rivier de Cam die door Cambridge stroomt." De vrije ochtend benutte Van der Graaf om de stad te bezichtigen. „Het was een hele belevenis omdat je één ding gemeen hebt: het dieet. We konden verhalen uitwisselen; hoe heb jij het beleefd, hoe blijf je nu op gewicht?" Voor de publieksprijs kan nog ge stemd worden op: www.afslanker- vanhetjaar.nl Van 't Hof sprak van een gemiste slag. Hij miste onder andere actuali teit en wilde de (financiële) risico's beter inzichtelijk krijgen. Volgens de overige commissieleden sloeg juist ABT de plank mis, door nu al inhoudelijk te willen discussiëren. De startnotitie is volgens Jack Werkman (VVD) een procesbe schrijving. „Niets meer en niets minder." Gezien de bezuinigingen is door het college gekozen voor een uitvoering in eigen beheer, zon der dure externe bureaus in te scha kelen. Ook de communicatie, zo is de bedoeling, zal eenvoudig en so ber zijn. Een ronde tafel-conferentie en een enquête moeten voldoende informatie opleveren om de toe komstvisie bij te stellen. Bram van de Sande (CU) vroeg wel de moge lijkheden van internet en nieuwe media optimaal te benutten. Leefbaarheid in de kleine kernen krijgt specifieke aandacht. Ook Scherpenisse wordt daarbij als aan dachtsgebied beschouwd. Zowel Van de Sande als Theo Korevaar (SP) misten dat dorp bij de speer punten. Volgens burgemeester Wil lem Nuis heeft dat alles te maken met de Impuls voor Sint Maartens dijk, waarvan Scherpenisse een on losmakelijk onderdeel is. „Maar ook Scherpenisse telt mee. Daar kunt u zeker van zijn." Nuis ziet de tijdsdruk als belang rijkste knelpunt. De resultaten van de evaluatie en actualisatie moeten bekend zijn bij het bespreken van de Kadernota 2013 die volgend voorjaar wordt opgesteld. Vrijwilligers van de blusgroep Sint-Annaland bezig met het nablussen van de brand in de landbouw schuur bij Niemantsverdriet aan de Bram Groenewegeweg in Poortvliet. De vrijwilligers van de Thoolse brandweer zijn positief over hun plek in de Veiligheidsregio Zeeland. Die nieuwe organisatie wordt op 1 janu ari 2012 operationeel en gaat in totaal 1300 medewerkers tellen, voor het merendeel vrijwillige brandweerlieden. Volgens brandweercom mandant Koos de Feijter is er voldoende draagvlak bij zijn mannen. „De wereld is niet meer hetzelfde als twintig jaar geleden. Bij de oude ren in onze blusgroepen heeft het besef wat langer geduurd. Maar ie dereen ziet inmiddels de problemen op zich afkomen." De Feijter zei dat vorige week woensdag in de commissie be stuurszaken, een vergadering waar bij Ronald de Meij uitleg gaf over de nieuwe veiligheidsorganisatie. De Meij wordt als directeur publie ke gezondheid een van de leiding gevende functionarissen en praatte de commissieleden bij over de stand van zaken. Door de te verwachten terugloop van vrijwilligers en aller lei nieuwe ontwikkelingen binnen de brandweer is de komst van de Veiligheidsregio Zeeland volgens De Meij noodzakelijk. Bovendien is Zeeland na Rijnmond het gebied met de meeste veiligheidsrisico's van het land. Behalve de nucleaire industrie zijn bijvoorbeeld de druk bevaren Westerschelde en ook het Schelde-Rijnkanaal zones met een verhoogd risico. Om ook in de toe komst de noodzakelijke kwaliteit te bieden, is schaalvergroting noodza kelijk. De Meij sprak van een lang durig proces dat binnenkort wordt afgerond. Gezien de bijzondere ge ografische ligging krijgt Tholen, net als Schouwen-Duiveland, een apar te status. De Meij was bekend met de aanvankelijke scepsis over de nieuwe organisatie. „Ik denk dat de vrijwilligers en de beroepskrachten erop zitten te wachten. De geesten zijn er nu rijp voor." Het was Rob Duijm (CDA) die in formeerde naar het draagvlak bin nen de Thoolse blusgroepen. Hij kreeg in drievoud reactie. Behalve De Feijter en De Meij gaf ook bur gemeester Willem Nuis een positief antwoord. De toenemende profes sionalisering vraagt volgens De Feijter om een grotere organisatie. .Als lokale brandweer kun je dat niet meer behappen." Volgens De Meij verandert er in de dagelijkse praktijk op Tholen niets. De be staande convenanten met Noord- Brabant en Rotterdam over de inzet bij calamiteiten blijven van kracht. „Daar verandert deze operatie niets aan." De komst van de nieuwe vei ligheidsregio leidt volgens De Meij niet tot gedwongen ontslagen. „Al zullen er wel een aantal sleutelfunc ties boventallig worden." Theo Ko revaar (SP) vroeg zich af wat voor hem, als inwoner van Stavenisse, de meerwaarde van de nieuwe organi satie was. „Er zal geen verschil merkbaar zijn. De inzet blijft ge handhaafd op het huidige niveau", antwoordde De Meij. Bert van Een ennaam (SGP) informeerde naar de financiële consequenties. Op dit moment betaalt Tholen een bedrag per inwoner voor veiligheid. Vol gens Nuis is het niet zeker of dat ook in de toekomst zo blijft. Pas heel recent is er een rapport over de verdeelsleutel van de kosten ver schenen. „We bestuderen liet nog." Eerder op de avond had de commis sie alvast wel twijfels over begro tingswijzigingen van de Veilig-, heidsregio Zeeland voor dit jaar. Voor nieuw beleid wordt 51.000 eu ro gevraagd, zonder dat duidelijk is waarvoor het geld precies is inge zet. Henk Geluk (SGP) plaatste er een kritische kanttekening bij, net zoals het college dat zelf ook al had gedaan. Voor incidentele uitgaven is 129.000 euro begroot die gedekt worden uit de reserves. Omdat het om per saldo neutrale wijzigingen gaat, die de gemeenschap niets ex tra kosten, gaf de commissie groen licht aan het financiële plan. Maar wel met de eis om in de toekomst meer helderheid te verschaffen en een duidelijker uitleg over de be sluitvorming. Namens het college onderschreef burgemeester Nuis die stellingname. „Ook voor ons is dat een heikel punt." Volgens burgemeester Willem Nuis staan er bij Gorishoek voldoende waarschuwingsborden die de risi co's van het duiken op die plek on der de aandacht brengen. Ook de Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB) en haar leden zijn op de hoogte van de risico's. Nuis zei dat woensdag in de commissie be stuurszaken, na een vraag van Bert van Eenennaam (SGP). Van Eenen naam informeerde naar de moge lijkheid om extra waarschuwings borden te plaatsen, dit vanwege het recente duikongeval bij Gorishoek met fatale afloop. Nuis zei dat alle duikorganisaties de gevaren ter plekke kennen. „Ik denk niet dat we daar als overheid meer aan kunnen doen." De bouw van de brandweerkazerne bij de Thoolse brug levert de ge meente een meevaller op. Het pro ject is elfduizend euro goedkoper uitgevallen dan was begroot. In plaats van 580 mille kon het voor 568.840 euro gerealiseerd worden, dat is bijna twee procent minder. Bij de bouwkosten en de inrichting werd de begroting weliswaar met ruim vijf mille overschreden (re spectievelijk 3668 en 1591 euro), maar planvorming, civiel werk en interne begeleiding lieten meeval lers zien van respectievelijk 7992 euro, 3581 euro en 5042 euro. De werkelijke kosten van de verschil lende onderdelen: planvorming 12.008 euro. bouwkosten 443.668 euro, civiel werk 61.419 euro, inter ne begeleiding 16.958 euro, inrich ting 31.591 euro en overige kosten 3196 euro. c Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 5