'Het werk van de bloemendienst krijgt altijd erg veel waardering' 'Vandaag leren jullie alles over water aan boord van het schip' Oktober: Maand van de Leden. Meld u nü aan! CVA-trefpunt begint eerder Profiteren van exclusieve ledenactiviteiten in de Maand van de Leden. Dat is het idee. Donderdag 22 september 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Waterweetjes Waterverbruik Mevrouw E.J. Breker-Sinke (77) uit Tholen is vrijdag verrast met het zilveren draaginsigne van de Vereniging voor kerkrentmeesterlijk beheer in de PKN. Ze was 36 jaar lang betrokken bij de bloemendienst van de Her vormde Gemeente Immanuël, en is daar kort geleden mee gestopt. „De kerkenraad zal u missen", zei voorzit ter Willem Gardenier die het insigne opspeldde. Vrijwilligersavond Twee opvolgers „Douchen, afwassen, het toilet doorspoelen, eten ma ken", antwoordt een leerling uit groep 5 van basisschool de Regenboog uit Tholen op de vraag van Daniël van der Loo 'waar we water voor gebruiken'. Daniël is educatief medewerker op educatieschip de Watervlo dat deze week in de haven van Tholen ligt. Het schip heeft een waterexpositie aan boord en biedt een uitdagend lespro gramma aan basisschoolkinderen. Waterproefjes Klassiek pianoduo in twee zorgcentra Casembroot geeft babymuziekles Rabobank Initiatief Watergebruik Immanuël verrast mevrouw Breker-Sinke met zilveren draaginsigne Educatieschip de Watervlo maakt Thoolse kinderen waterwijs Dé maand voor onze leden komt eraan. Het programma liegt er niet om: boordevol gezellige, exclusieve activiteiten voor u als lid van Rabobank Oosterschelde. Aanmelden kan nog! Zaterdag 1 oktober Zaterdag 8 oktober Donderdag 27 oktober Coöperatie-avond - De Mythe Goes Maandag 3 oktober Ledenvergadering - Sint Maartensdijk Rabobank Oosterschelde „Weten jullie eigenlijk waar we wa ter allemaal voor gebruiken?" De kinderen roepen door elkaar: was sen. eten maken, douchen, het toilet doorspoelen. „En weten jullie ook hoeveel water je daarvoor ge bruikt?" Daniël haalt een grote em mer tevoorschijn. „Met douchen ge bruiken jullie acht liter water per minuut. En hoe lang douchen jullie? Een half uur? Dan verbruiken je dus acht liter keer dertig minuten is tweehonderdveertig liter water." Hij haalt nog een aantal voorbeelden aan. Het toilet doorspoelen bij voor beeld negen liter, afwassen vier li- Als al het water in de wereld in een literfles gestopt zou worden, zou al het beschikbare zoete water gelijk staan aan een lepel water. Het grootste deel van het aardoppervlak bestaat uit water. Ongeveer negentig procent van de wereldvoorraad zoet water ligt in Antarctica. Een mens moet per dag twee liter water drinken om gezond te kunnen leven. In zijn hele leven drinkt een mens gemiddeld 75.000 liter water. Gemiddeld betaalt men 25 eurocent voor het dagelijks gebruik van water. Niet om half vier. maar al om half drie begint zaterdag het CVA-tref punt in Dalemhof in Tholen. De middag, bedoeld om lotgenoten, fa milie en vrienden met elkaar in contact te brengen, duurt tot half vijf. Eerder in deze krant meldde de organisatie een verkeerde aan vangstijd. Toilet: 6 tot 9 liter per spoel- beurt Douche: 8 liter per minuut Bad: 120 liter (afhankelijk van model) Wasmachine: 60 liter (af hankelijk van model) „Ik heb altijd gezellig gewerkt. De bloemendienst telt tien dames. We verzorgen 's zondags de bloemen in de kerk, en regelen dat ze na de dienst bij gemeenteleden terecht ko men", vertelt mevrouw Breker. Ze is in 1975 met dit vrijwilligerswerk begonnen. „Voor die tijd waren er geen bloemen in de kerk." Na enke le jaren nam ze de coördinatie van de groep op zich. Achterin de kerk staat een collectebus voor de bloe men. Het was mevrouw Brekers taak om het geld daaruit bij te hou den en de aankoop van bloemen te regelen. „Na de dienst gaan ze naar zieken, bejaarden of gemeenteleden met een huwelijksjubileum. Zieke gemeenteleden gaan daarbij altijd voor. Leden van onze'groep bezor gen de bloemen. Ook jarigen wor den bezocht", vertelt ze. „Er is altijd veel waardering voor ons werk." Gezien haar leeftijd, en het feit dat er binnen de bloemendienst een ver jonging optreedt, vond mevrouw Breker het een geschikt moment om er mee te stoppen. Op de binnenplaats van de Gasthuis kapel in Tholen waren vrijdagavond een dertigtal vrijwilligers van de Hervormde Gemeente Immanuël verzameld. De kerkenraad bood hen een barbecue aan. „Wij willen deze avond iets voor u doen, want u doet het hele jaar door iets voor de ker kenraad", zei Willem Gardenier in zijn welkomstwoord. Zonder uw steun zou het een heel stuk moeilij ker worden om de zaak draaiende te houden." Voor het derde jaar organi seerde de kerkenraad een vrijwilli gersavond, als blijk van waardering. En er zijn heel wat handen nodig om de kerkelijke gemeente draaiende te houden. Gardenier gaf een opsom ming: voor de preekvoorziening, de kindernevendienst, jongerencate chese. verjaardagsfonds, bloemen dienst, bezoekersgroep, koffiedienst, braderiecommissie, liturgiegroep, autodienst, oppasdienst en redactie contactblad. De gemeente, die vol gend jaar zestig jaar bestaat, telt een kleine driehonderd leden. Ze komen niet alleen uit Tholen, maar ook uit Poortvliet. Oud-Vossemeer, Sint- Annaland, Sint-Maartensdijk en Scherpenisse. Gemiddeld vijftig tot zestig van hen bezoeken op zondag morgen de dienst in de Gasthuiska pel. De kerkenraad heeft een ont vangstboekje samengesteld om nieuwe inwoners te informeren over Immanuël, en ook is er sinds kort een website in de lucht. Gardenier noemde enkele verande ringen in het vrijwilligersbestand. Zo nam de familie Van Zetten de redactie van het contactblad over van de familie Van der Vlies. En de 77-jarige mevrouw Breker stopte, na 36 jaar, met haar werk voor de bloemendienst. „Ze maakte het de kerkenraad erg gemakkelijk. Want in haar ontslagbrief bood ze ons twee namen aan van mensen die het van haar gingen overnemen: Dine Kruidenieren Astrid van Vos sen." De voorzitter riep mevrouw Breker naar voren en die was volledig ver rast met het nieuws dat ze het zilve ren draaginsigne kreeg. Daar hoor de ook een oorkonde bij, en een brief van de Vereniging voor kerk rentmeesterlijk beheer in de PKN. „We danken u voor alle inzet en ho pen u met Gods steun nog heel erg lang in ons midden te mogen hou den. Wij zijn heel trots op u. En ik voel me zeer vereerd dat ik deze on derscheiding aan u heb mogen uit reiken", besloot Gardenier het offi ciële gedeelte van de bijeenkomst. Mevrouw Breker was dankbaar voor de blijken van waardering. „Maar er zijn méér mensen die al lange tijd vrijwilligerswerk voor de kerk doen", reageerde ze. Op een speelse manier informatie geven over alles wat met water te maken heeft. Dat is het doel van educatieschip de Watervlo. Kinde ren kunnen zelf op ontdekking gaan in een interactieve waterwereld. De rivier, het riool, de kraan, waterput ten in de woestijn. Alles wat met water te maken heeft, is er te vin den. Het schip vaart onder de vlag van het Nederlands Watermuseum en doet dit schooljaar verschillende plaatsen aan. Zo lag het vorige week nog in de havens van Bruinis- se en Zierikzee. Wethouder Hom mel heeft de Watervlo maandag morgen officieel geopend met de leerlingen uit groep 5 en 6 van de basisschool Die Heenetrecht in Oud-Vossemeer. De leerlingen van de Regenboog gingen dinsdagmiddag aan boord van het drijvend klaslokaal. Zo mochten ze op de Watervlo aan boord van de 'onderzeeboot' van kapitein Sjaak Diepwater, waar ze uitleg kregen over de werking van een duikboot en het onderwaterle ven. „Vandaag leren jullie alles over water", zegt Daniël tegen de zesentwintig kinderen. „Komen jullie mee naar het laboratorium?" Met een luid gejuich en gegil lopen de leerlingen achter hem aan. In het lab doen ze waterproefjes. „Hebben jullie water meegeno men?", vraagt hij. De kinderen roe pen massaal 'ja'. Meester René van de Berg haalt een potje water tevoorschijn. „Draai maar eens open", zegt hij tegen een leerling. „Wat voor kleur dehken jullie dat het water wordt als je er rodekoolsap aan toe voegt?" Luidkeels roepen ze 'rood'. „Kijk maar wat er gebeurt." Een meisje giet beetje bij beetje het sap in het potje en tot ieders verba zing kleurt het water niet rood, maar blauw. „Weten jullie wat dat betekent?" Even blijft het helemaal Het klassieke pianoduo Adriaens Van Ojen brengt op 29 september een klassiek programma ten gehore in Ten Anker in Tholen en Maar- tenshof in Sint-Maartensdijk. Het concert wordt georganiseerd door zorgverlener SVRZ in samenwer king met Stichting Muziek In Huis (SMIH). De pianisten Hannes Adriaens en Constanta van Ojen beginnen om half drie in Ten Anker en nemen 's avonds om half acht plaats ach ter de toetsen in Maartenshof. Ze brengen een gevarieerd klassiek programma met werken voor quat- re-mains van Beethoven. Brahms Debussy. Ravel en Grieg. Ouders die graag een liedje willen zingen voor hun baby, maar de tekst niet meer kennen, kunnen op donderdag 29 september bij De Casembrootschool in Sint-Anna- land terecht. De basisschool geeft samen met het CKB in Bergen op Zoom een gratis proefles 'muziek met baby's', leder kind wordt ge boren met een natuurlijke gevoe ligheid voor muziek en de belang rijkste periode voor muzikale ontwikkeling ligt in de eerste drie jaren van een kind. In de les wor den kinderen van nul tot twee jaar, samen met een volwassene, cre atief uitgedaagd en muzikaal on dersteund met verschillende instru menten en materialen. Onderzoek wijst uit dat voor kinderen de din gen vaak gemakkelijker gaan als erbij gezongen wordt. Het samen zingen en spelen creëert ook een band en stimuleert de moedertaal. De proefles duurt een uur en begint om half drie op De Casembroot. Bij voldoende animo bestaat de mogelijkheid tot het volgen van een cursus van 10 lessen. Opgeven kan tot en met maandag via e- mail of telefonisch: obsdecasem- broot@octho.nl of 0166-657044. Mevrouw Breker (tweede van rechtswordt in het zonnetje gezet door voorzitter Gardenier van de kerkenraad, en de diakenen Jolanda van Zetten (links) en Franden van Dis. Advertentie I.M. ter. Een gemiddeld gezin verbruikt per dag ongeveer 130 liter water. Naast waterverbruik en gebruik is er nog veel meer te leren in de Wa tervlo. Kinderen kunnen zelf ont dekken wat er allemaal in het water leeft. Alles staat eenvoudig, maar duidelijk uitgelegd op kleurrijke panelen. Maar het onderdeel dat het meest tot de verbeelding spreekt is de simulator van een onderzeeboot met periscoop. Als iedereen heeft plaatsgenomen daalt de duikboot naar de bodem. „Het is toch niet echt hè, meester, of toch wel?" De duikboot schudt hevig heen-en- weer. Net echt. stil. „Dat jullie slootwater niet ver vuild is", zegt Daniël. In een ruimte verder op het schip gaan de kinderen aan de slag met een spelletje: welk plaatje hoort bij welk geluid. De kinderen krijgen al lerlei geluiden te horen, uiteenlo pend van een druppende kraan tot krijsende zeemeeuwen. Het blijkt voor sommigen nog een moeilijk opgave om de geluiden met de juis te plaatjes te verbinden. „Deze ken nen jullie vast wel", roept Daniël enthousiast. „Ik weet het, zwembad, zwembad", roepen de kinderen door elkaar heen. .Ja, die kennen ze nog wel", grapt meester Van de Berg, doelend op de acties rondom zwem bad de Spetter. Na de luisterop dracht dalen de kinderen af naar de buik van het schip, net onder de wa- 'terlijn. Hier lag vroeger, toen de Watervlo nog als vrachtschip in ge bruik was, de lading opgeslagen. Deze ruimte is nu ingericht als lo kaal. Kinderen kunnen van alles ontdekken over de waterwereld. Als iedereen is uitgekeken, gaat Daniël met de kinderen in een kring zitten. Duikers maakten begin vorige eeuw gebruik van een koperen duikhelm. De Watervlo ligt nog tot en met za terdag 24 september in de haven van Tholen. Die dag is het schip voor iedereen toegankelijk. Vroe ger vervoerde de educatieboot al lerhande vracht. Het schip is zater dag geopend van tien tot vier uur. Het initiatief om De Watervlo naar Zeeland te halen is afkomstig van het IVN Consulentschap Zeeland en de Zeeuwse Natuur en Milieu Educatie Centra, ondersteund door het DELTA Zeeland Fonds. Regio team Zuiver Zeeuws Water (waar onder waterschap Scheldestromen, Rijkswaterstaat. ZMF en de provin cie Zeeland behoren) en de dertien Zeeuwse gemeenten. Alle achttien basisscholen zijn uitgenodigd voor een bezoek aan de boot. In totaal gaat het om ruim 500 leerlingen. Leerlingen bereiden zich op het be zoek voor via de digitale leefomge ving op de website www.water- vlo.eu. Tijdens het bezoek komt die voorkennis goed van pas. De ge meente Tholen gaf een subsidie van 2500 euro voor het project. Drie kinderen doen een waterproef in het laboratorium van de Watervlo. "Tussen Prul en Pronkstuk": exclusieve taxatiedag - Renesse Laat uw kunstvoorwerpen en antiquiteiten taxeren en ontdek wat ze waard zijn, hoe oud ze zijn en waar ze vandaan komen. Fietstochten Tholen, Schouwen-Duiveland en Yerseke Gezellig met het hele gezin een dagje erop uit. Er zijn verschillende routes uitgestippeld-door ons werkgebied. Op deze avond maken we de winnaars bekend van "Het beste coöperatieve idee rondom de Oosterschelde". Oud-politicus en internetondernemer Willem Vermeend spreekt die avond over zijn visie op de economie. Zangeres Anita Meyer zorgt voor een swingende afsluiting! Ga naar www.rabobank.nl/oosterschelde en meld u aan voor de activiteiten tijdens de Maand van de Leden. Gebruik daarvoor de code die u eerder deze maand bij het programmaboekje ontving. Tijdens deze lokale informele bijeenkomst krijgt u als lid een korte toelichting op de jaarcijfers en op de actuele bankzaken. U maakt die avond ook kennis met een nieuw ledenraadslid, andere leden en de mensen achter Rabobank Oosterschelde. Speciale gastspreker is Erica Terpstra met haar boeiende presentatie "Alles is topsport". Mis het niet! Bent u verhinderd? Op dinsdag 4 oktober spreekt zij tijdens de ledenvergadering in Kapelle. Erwin Kroll is met zijn enthousiaste verhaal over klimaatveranderingen te gast op de ledenvergadering in Heinkenszand op maandag 10 oktober en in Bruinisse op woensdag 12 oktober. Ook daar bent u uiteraard van harte welkom!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 3