LABO BAL Rechtbank vindt dat betonpan op daken kan blijven liggen Dorpstafel wil snel beginnen met eiland Slechte zomer zorgt voor extra bezoekers speeltuin OVM krijgt 40.000 euro subsidie voor muziek AUTOSCHADE? Open huis bij Leger des Heiis Gemeente haalt bakzeil over starterswoningen Stavenisse Donderdag 22 september 2011 67e jaargang no. 45 Jongens uit Tholen verdacht van geweld Statiegeldactie voor meisje met kanker Vast koor voor Anna Jacobapolder Oudelandsebuurt krijgt buurthuis in oude Fabeltuin "6 mm De betonpannen op de zes starterswoningen aan de Dr. Zoetemanstraat in Stavenisse kunnen blijven liggen. Dat bepaalde althans de rechtbank in Middelburg. Die ver nietigde het besluit van de gemeente om de betonpannen te vervangen door keramische pannen. De rechtbank ver oordeelt de gemeente tot het betalen van de kosten van de procedure, namelijk 437 euro. Niet gebeurd Ongemak Lessen voor drie Thoolse basisscholen Oud-Vossemeers' Muziekvereniging (OVM) krijgt een malig 40.000 euro subsidie voor deelname aan het pro gramma Kinderen maken Muziek. Doel van het pro gramma is om kinderen vanaf acht jaar (groep 5) in groepsverband een muziekinstrument te leren bespelen. Alle drie de basisscholen in het dorp doen mee aan het project dat is omgedoopt tot 'Samen muziek maken is vet cool'. Instrumenten Enige in Zeeland Nieuwe sportvelden is positief signaaT De Dorpstafel Sint-Maartensdijk/Scherpenisse wil dat de gemeente zo snel mogelijk een begin maakt met het door trekken van de Pluimpot, zodat er een eiland ontstaat waar huizen op gebouwd kunnen worden. Dat zei voorzitter Ron van der Graaf onlangs in de commissie ruimte. Van avond zal blijken of de gemeenteraad zijn standpunt deelt, want dan wordt er een keuze gemaakt uit een van de drie scenario's voor het gebied ten zuiden van Smerdiek. Deze week Jeugd vermaakt zich op speeldag in Sint-Annaland Voor veel vakantievierders mag het dan een slechte zomer zijn geweest, bij de speeltuin in Sint-Annaland klaagt men niet. „De vakantieperiode was prima. We hebben duizend bezoekers gehad, tegen normaal tussen de zeven- en acht honderd"vertelt bestuurslid Bert van 't Hof van Vrij en Blij. 3>7tU7t«i voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2, Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Drie Tholenaren en een Bergenaar hebben zondagnacht in Breda een 23-jarige Bredanaar mishandeld. Het gaat om twee jongens van zestien en één van negentien jaar uit Tholen. De Bergenaar is een 20-jarige man. De mishandeling vond plaats rond drie uur in de Catharinastraat in Bre da. Het groepje jongens vroeg om een vloeitje. De Bredanaar gaf aan dat hij dit niet had en kreeg vervol gen meerdere klappen en schoppen. Hij hield er zwellingen, verwondin gen en blauwe plekken aan over. Hij wist te ontkomen en met behulp van getuigen konden de vier verdachten worden aangehouden. Zij zijn op het bureau ingesloten voor verhoor en verder onderzoek. Een groot succes. Zo noemt Arjan van Ommen, uitbater van de Spar in Sint-Maartensdijk, de statiegeldac tie 'Geluk voor Puck'. In nog geen week tijd werd 800 euro binnenge haald voor de 7-jarige Puck uit Pur- merend. „Ik kreeg het initiatief doorgestuurd van een collega-on dernemer", vertelt Arjan. „Meteen hebben we een actie opgezet." De inleverautomaat voor lege flessen en kratten in de supermarkt is dooi de leverancier voorzien van een speciale donatieknop. Via deze knop kunnen klanten het statiegeld meteen doneren aan een goed doel. In dit geval Geluk voor Puck. Bij het meisje uit Purmerend werd in mei neuroblastoom vastgesteld, een zeldzame vorm van kanker. Jaar lijks komt deze vijfentwintig keer voor. Daarvan overleven vijf kinde ren de ziekte. Voor de behandeling, die in Philadelphia (Amerika) plaatsvindt, is meer dan 50.000 euro nodig. Het benodigde bedrag is in middels gehaald. Gezien het succes van de actie gaat Arjan de donatie- knop inzetten om lokale goede doe len te steunen. Anna Jacobapolder krijgt een eigen vast koor. Er was al enkele jaren een gelegenheidskoor actief, maar nu wordt gekeken of er een christelijk koor uit kan worden opgericht. An nette de Ruijter, kooiker bij de een denkooi aan de Noordweg, leidt het koor dat normaal gesproken tijdens speciale vieringen, zoals kerst, op treedt. Daarom worden bij de eerste repetitie, maandagavond van kwart voor acht tot half tien, kerstliederen en opwekkingsliederen gezongen. Maar het genre wordt verder uitge breid. Het koor is op zoek naar aan vulling door nieuwe nachtegalen. Marianne Nell en Irene Boudeling zijn 's avonds telefonisch bereikbaar voor vragen via 0167-572796 of 0167-573775. Bewoners van de Oudelandsepoort en Oudelandsestraat in Tholen mo gen de vrijgekomen peuterspeelzaal in hun straat tijdelijk gebruiken voor buurtactiviteiten. Ze organiseren jaarlijks onder meer een barbecue, mosselparty en nieuwjaarsborrel. „De barbecue is altijd op het plein van de school", vertelt bewoner Jo- han Bogert. Sinds het vertrek van De Fabeltuin en Toerdeloo naar de Zoekweg staat het gebouw leeg. De buurtbewoners hebben de gemeente - die eigenaar is - gevraagd het te mogen adopteren als buurthuis. Dat is toegestaan, op voorwaarde dat het tijdelijke gebruik te allen tijde beëindigd kan worden. Want er wordt gesproken met een bouwbe drijf dat op die plek woningen wil bouwen. Bogert is ingenomen met de toestemming. „Bij het schooltje en in het Bosje hangt heel wat jeugd rond. Wij kunnen het gebouw, en ook het plein, onderhouden." Zaterdagmiddag is het open huis in het dienstencentrum van het Leger des Heils in Sint-Maartensdijk. Na de officiële opening, om half drie door burgemeester Nuis en com mandant Hans van Vliet, kan het pu bliek een kijkje komen nemen in het gebouw aan de Riidda Barnenstraat. De feestelijke opening wordt luister bijgezet door de Amsterdam Staff Band, een 30 koppen tellend orkest. Zie ook pagina 9. De zes starterswoningen aan de Dr. Zoetemanstraat in Stavenisse. Starters Vastgoed, van Mike Ver- weij en Henk Verstijlen, bouwden vorig jaar zes huizen voor jonge starters. Ze konden gebruik maken van de financiële regeling die de ge meente in het leven had geroepen. Op die manier kon de prijs onder de 160.000 euro blijven. Op het dak werden betonpannen gelegd terwijl er keramische pannen waren voor geschreven. Dat werd door een op zichter van de gemeente geconsta teerd. De betonpan week af van wat volgens de aanvraag voor de bouw vergunning zou worden toegepast. De bouwvergunning werd op 12 ja nuari 2009 verleend. Tegen de af wijking van de bouwvergunning kwam de gemeente in het geweer. In sommige gevallen staat de ge meente de afwijking toe en wordt die gelegaliseerd. Maar daar kon volgens de gemeente nu geen spra ke van zijn omdat de pannen in strijd waren met het beeldkwali teitsplan voor het bestemmingsplan Poststraat-Zuid. Dat schrijft voor dat de dakbedek king moet bestaan uit 'kleinschalige keramische of gelijkwaardige pan nen.' Nu er afgeweken werd. was dat in strijd met redelijke eisen van welstand. De welstandscommissie had immers ook geadviseerd om ke ramische pannen te gebruiken. Als het hier zou worden toegestaan dan kon het overal gebeuren, was de re denering. De gemeente vond hand haven belangrijker dan de financiële belangen van Starters Vastgoed. Dat stelde beroep in tegen het besluit van de gemeente op 20 april 2010. Die had geëist dat er binnen twee maanden andere pannen op moesten liggen. Op de zitting bij de bestuursrechter wees Starters Vastgoed op het te- genstrijdige advies van de wel standscommissie, die 'enerzijds een keramische pan adviseert, ander zijds stelt dat het niet in ernstige mate in strijd is met redelijke eisen van welstand.' Volgens Starters Vastgoed was het op zijn plaats geweest om een ande re welstandscommissie er ook nog eens naar te laten kijken. Dat is niet gebeurd. Omdat het niet ernstig in strijd was met de redelijke eisen van welstand, had het gelegaliseerd kunnen worden en had de gemeente af kunnen zien van handhaving. Het beeldkwaliteitsplan zou vol gens Starters Vastgoed ook ruimte laten voor het toepassen van beton pannen. Bovendien zou het vervan gen van de pannen ongeveer 12.000 euro kosten. Dat bedrag moest dan als verliespost worden beschouwd. Bovendien wijken de gebruikte be tonpannen wat kwaliteit, uitstraling en duurzaamheid nauwelijks af van de keramische pannen, betoogde Starters Vastgoed. Vervangen zou ook indruisen tegen de belangen van de bewoners. Die vreesden vol gens de projectontwikkelaar voor 'risicovolle en gevaarlijke situaties voor henzelf, hun kinderen en hun bezittingen.' De rechtbank beoordeelde vooral het feit of met de betonpannen wordt voldaan aan de eisen van het beeldkwaliteitsplan. En ze bekeek of er dakpannen kunnen worden ge bruikt die gelijkwaardig zijn aan ke ramische pannen. De gemeente stel de dat op de betonpan sneller groene algen aangroeien. Na vijf jaar is dat volgens de gemeente al zichtbaar. De rechtbank vond dat de gemeente geen aandacht heeft be steed aan de vraag of de gebruikte betonpannen al dan niet gelijkwaar dig zijn aan keramische pannen. Ook al liet de vertegenwoordiger van de gemeente foto's zien van be tonpannen met algen op daken, de rechtbank vond het niet overtui gend. Noch dat er eerder algengroei zou plaatsvinden op betonpannen. Volgens de rechtbank kon de ge meente niet aannemelijk maken dat de toegepaste betonpannen niet ge lijkwaardig zijn aan keramische pannen. De gemeente heeft zich ten onrechte op het standpunt gesteld dat er sprake is van strijd met het beeldkwaliteitsplan. Dat het in strijd zou zijn met redelijke eisen van welstand, vond de rechtbank on juist. Starters Vastgoed heeft voor beton pannen gekozen om binnen de 159.000 euro te blijven, het bedrag waarvoor kopers in aanmerking kwamen voor subsidie. De kosten voor het vervangen van de pannen liet de rechtbank buiten beschouwing. Wel nam ze in be schouwing dat het vervangen tot veel ongemak zou leiden bij de be woners en dat ze mogelijk schade zouden oplopen aan hun aangelegde tuinen. De rechtbank oordeelde dat handha vend optreden niet in verhouding staat tot het te dienen belang. Van een optreden tegen Sartres Vastgoed moet dan ook worden afgezien, al dus de rechtbank. Het beroep van de bouwers werd gegrond ver klaard, het bestreden besluit van de gemeente vernietigd. Tegen de uit spraak kan de gemeente in beroep gaan bij de Raad van State. De subsidie komt voort uit een sa menwerkingsverband tussen het Oranje Fonds en het fonds voor Cul tuurparticipatie. Het Oranje Fonds biedt naast een financiële bijdrage ook inhoudelijke ondersteuning aan het project. Hoewel de subsidie rond is, heeft Oud-Vossemeers' Muziek vereniging (OVM) nog een flinke kluif aan de uitvoering van het pro ject. Toch verwacht voorzitter Jean- nette Hageman uit Oud-Vossemeer dat 1 januari 2012 haalbaar is om met de lessen te beginnen. Kinderen in de leeftijd van acht tot veertien jaar krijgen dan les in het bespelen van een slagwerk- of blaas instrument. Denk aan trompet, trom mels, hoorn, bas en saxofoon. De muzieklessen gaan zowel tijdens als buiten schooltijd plaatsvinden. In eerste instantie gaan de leden van de muziekvereniging de lessen verzor gen. „Maar eerst moeten we vol doende muziekinstrumenten kopen. Daar mogen we slechts 4000 euro van ons budget aan besteden. Dat zijn de regels die verbonden zijn aan de subsidie." Om aan honderd kin deren les te geven heeft de muziek vereniging minstens het viervoudige van dat bedrag nodig. Daarom zoekt OVM organisaties die zich een jaar lang aan de fanfare willen verbinden en tegelijkertijd een financiële bij drage kunnen leveren. Ook is de vereniging druk in de weer met het vinden van een geschikte lesmetho de. „Dat kost al snel 8000 euro", zegt Hageman. „Het geld gaat er hard doorheen." De muziekvereniging hoopt kinde ren warm te maken voor het bespe len van een muziekinstrument in groepsverband. „Onze maatschappij verindividualiseert. Muziek kan daarin een bindende rol spelen. Want muziek verbindt mensen", zegt Hageman. „Bovendien is musi ceren goed voor de ontwikkeling van samenwerken, communiceren en algemene vaardigheden van kin deren." Het project van OVM is één van de 31 muziekinitiatieven in Ne derland dat subsidie heeft gekregen. „En we zijn de enige in Zeeland", zegt Jeannette trots. „We zijn dan ook erg blij met de subsidie." Ben w. stellen juist voor om met de woningbouw in de Geertruidapolder in Scherpenisse te beginnen, 75 hui zen tussen 2014 en 2017. Volgens Van der Graaf is het beginnen met het eiland de uitkomst van de reac ties die de Dorpstafel heeft gekregen na twee informatiebijeenkomsten in Sint-Maartensdijk. Eentje met on dernemers in juni en eentje met in woners op 7 september. Met het ma ken van een eiland wordt volgens de Dorpstafel de aantrekkelijkheid en de verkoopbaarheid van het geheel aanmerkelijk bevorderd. Bovendien wordt een isolement van de Geer truidapolder (met woningen, recre atie en natuur) voorkomen. De keuze is ook van belang voor de sportverenigingen. „Blijven hangen op de huidige locatie betekent een langere tijd van pappen en nathou den als het gaat om onderhoud en verbeteringen." Nieuwe accommo daties is volgens hem een positief signaal naar de bevolking. Ook zullen kandidaatkopers en in vesteerders meer zekerheid hebben over de te venvachten ontwikkelin gen en zullen ze sneller besluiten ne men. Als er geen eiland komt, dan blijft de nieuwe wijk in de Geer truidapolder 'een solitair woning bouwgebied zonder enige band met de woonkern.' Bewoners van de Geertuidapolder zullen gaan klagen over overlast van de sportvelden, denkt hij. ZIE VERDER PAGINA 7 Thoolse kinderen leren alles over water op schip Watervlo Mevrouw Breker-Sinke krijgt zilveren draaginsigne voor bloemendienst Joy Withagen verzorgt op een na leukste paard van Nederland EN VERDER... PvdA bespeurt zorg over projecten en belt aan in Sint-Annaland Veiligheidsregio heeft volgens brandweer geen directe gevolgen voor Tholen MENIGEEN VINDT ZIJN HART PAS ALS HU ZIJN HOOFD HEEFT VERLOREN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Zaterdag organiseerde de speeltuinvereniging een speeldag. Er was extra vermaak voor de jeugd, naast de vaste toestellen op het terrein aan de Schoolstraat. Zo stonden er twee springkussens en een draaimolen, waarvoor de straat was afgeslo ten. Verder kon de jeugd zich laten schminken, of een ritje door het dorp maken in een paard en wa gen. Ondanks het frisse en sombere weer waren er vo lop kinderen naar de speeltuin gekomen. Zij merkten niet veel van de kou. Een enkeling liet zich zelfs een ijsje goed smaken. De zon liet zich 's morgens niet zien. In plaats daarvan dreven donkere stapelwolken langs de hemel. „Ouders komen met dit mindere weer niet gezellig een uur tje hier op de bank zitten", stelde Van 't Hof vast. De speeltuin blijft nog wel open, maar het drukke seizoen zit erop. Tegen twaalven zaterdag ging het miezeren, en ook 's middags viel er nog een buitje. Maar het weerhield de kinderen er niet van om te komen spelen. Vanaf half twee kwam het bezoek weer op gang. „Er waren gratis suikerspinnen. Ik denk dat we er tussen de 450 en 500 hebben gedraaid", geeft secretaris Ellis Hoek een beeld van de be langstelling. Ook de dames die schminkten, had den het druk. „Sommige kindjes lieten zich een tweede keer schminken nadat ze thuis waren ge weest. Ze zeiden dat de schmink eraf was gere gend." Het speeltuinbestuur kijkt terug op een geslaagde dag, die mede bedoeld was om de naamsbekend heid buiten Sint-Annaland te vergroten. De speel tuin trekt bezoekers uit heel de regio. In juli is ze nog gedeeltelijk opnieuw ingericht, omdat er plaats ingeruimd moest worden voor een nieuw speeltoestel. Het huisje voor de kinderen van 2 tot 5 jaar is een flink stuk verlengd. Dat kon gereali seerd worden uit een legaat dat de vereniging had gekregen. De draaimolen blijft voor de kleinste jeugd een prachtig vermaak.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1