'Veel energiebesparing mogelijk in groot aantal oudere woningen' Leerlingen genieten van Prinsjesdag R&R Bestratingen gebaat bij shovels van Den Engelsman A Opbrengst uien is hoog, maar prijs extreem laag SHIOUTLANDER Autocenter Will Schraven VANAF 27.499 Donderdag 22 september 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Aftrap campagne energie bewust, thuis besparen in Sint Philipsland Bewust omgaan met energie. Dat is de centrale bood schap van de publiekscampagne 'energie bewust, thuis besparen'Wethouder Frank Hommel gaf de aftrap op de Koningin Julianaschool in Sint Philipsland. Dat deed hij in bijzijn van groep 7 en 8 leerlingen van de twee basis scholen in het dorp. Onderdeel van de campagne is dat kinderen hun ouders betrekken bij energie besparen. Energieconsumptie Bewustwording Energiemarkt Tussen de 40.000 bezoekers van Prinsjesdag stonden op de derde dinsdag in september ook 49 leerlingen van de School met de Bijbel uit Sint-Annaland. Met de leerkrachten Piet den Ouden, Sandra Krijger en Aline Snoei waren ze in Bergen op Zoom op de trein gestapt en via een overstap in Rotterdam in de Residentie aan gekomen. Groot aanbodook uit andere landen Watervellen De uienoogst op Tholen en Sint-Philipsland is op gang gekomen, maar nog lang niet alle uien zijn gerooid of van het land gehaald. De opbrengsten per hectare zijn hoog, de prijzen extreem laag. Voor de meeste telers lijkt het een verloren jaar. De vergelijking met het oogstjaar 2004 wordt steeds sterker. Verbetering Met herbestratingsmachine kan de Rijke werk beter plannen Nieuwe generatie www.willschraven.nl NU MET GRATIS AUTOMAAT* Wethouder Frank Hommel en Marieke Reenter overhandigen het lespakket aan één van de leerlingen. De gemeente Tholen heeft energie besparing en duurzame energie hoog op de politieke agenda staan. „Het is belangrijk om burgers, zo wel volwassenen als kinderen, op de mogelijkheden van energiebe sparing te wijzen", zegt wethouder Hommel. Sint Philipsland is bewust gekozen als plaats voor de campag ne. „Door relatief veel oudere huur woningen valt er veel winst te beha len op het gebied van energiebe sparing", zegt Marieke Reemer. vestigingsleider van Stadlander in Sint-Maartensdijk. De campagne is een gezamenlijk initiatief van zes West-Brabantse gemeenten en de gemeente Tholen in samenwerking met lokale wo ningstichtingen, dorpsraden, wijk commissies en basisscholen. De Re gionale Milieudienst coördineert het project. Wethouder Hommel legt aan de kin deren uit waarom energiebesparing zo belangrijk is. „De wereldbevol king groeit. Steeds meer mensen maken gebruik van elektronische apparaten in en om het huis. Huis houdens hebben steeds vaker twee of meer auto's. Daardoor gebruiken wij steeds meer energie. Terwijl energiebronnen, zoals olie en aard gas, steeds verder afnemen. Dat kunnen we niet voorkomen, maar we kunnen wel zorgen dat we beter omgaan met onze energie." Minder energiegebruik betekent minder C02 uitstoot (kooldioxide) en dat is beter voor het milieu. Anderzijds is het beter voor de energierekening. De basisscholen De Luyster en de Koningin Julianaschool maken deel uit van het energieproject. Met een lespakket voor de bovenbouw, be staande uit drie lessen, wordt het nut van energiebesparing onder de aandacht gebracht van de kinderen. „Begin bij de toekomst", zegt wet houder Hommel. „Kinderen kun nen het goede voorbeeld geven en hun ouders bij energiebesparing be trekken." Eén van de lessen uit het programma is dat kinderen thuis op onderzoek gaan naar het stroomver bruik. Bewustwording, daar draait het om in de campagne. Wethouder Hom mel peilt het energiebewustzijn van de kinderen. „Stel je voor. Deze winter komen bouwvakkers van Stadlander jullie huis verbouwen. Buiten is het koud en binnen staat de verwarming op twintig graden. Tij dens het heen-en-weer lopen laten ze constant de voordeur open staan. Wat zeggen jullie dan?" Eén van de kinderen in de zaal roept: ,JDan zeg ik. jij bent toch niet in de kerk gebo ren?" Samen met de wethouder pra ten de kinderen over energiezuinige en energiebesparende maatregelen zoals windenergie, elektrische auto's en zonnepanelen. Opvallend is dat de kinderen goed óp de hoogte zijn van alle ontwikkelingen. Om de energiebewustwording kracht bij te zetten, organiseert de gemeente een energiemarkt op dins dag 1 november. Daar geven Ver schillende organisaties uitleg over energiebesparing. Zo geeft woning corporatie Stadlander tips en uitleg over hoe je met minimale middelen thuis energie kunt besparen. Ook krijgen particuliere woningeigena ren uitleg over hoe zij hun huis energiezuiniger kunnen maken. Al lerlei besparende materialen worden daarbij tentoongesteld. Van water besparende douchekoppen, spaar en LED-lampen tot isolatiemateri aal en zónnepanelen. Als afsluiting van het project geven de basis schoolleerlingen een presentatie van hun werkstukken. De campagne duurt twee maanden. „Er was veel te zien en de kinderen hebben geweldig genoten", vertelt leraar Piet den Ouden. Hij was er in 2006 ook bij, toen de Sint-Anna- landse basisschool voor het laatst een afvaardiging naar Prinsjesdag mocht sturen. „Elk jaar stuur ik een kaart naar de politie Haaglanden, maar nu was het al vijf jaar geleden dat we een uitnodiging kregen. Van wege de veiligheidsmaatregelen zijn er minder plaatsen beschikbaar. Ik dacht nu, nog één keer stuur ik een kaartje en dan houd ik ermee op. maar het lukte tot onze verras sing." Piet den Ouden is er blij mee, dat groep 7 en 8 op deze manier de ope ning van het parlementair jaar van dichtbij mee kunnen maken. „We stonden bij het Mauritshuis, zodat we een heel goed zicht hadden. Je zag alles langskomen. Met name de ambassadeurs uit het Midden-Oos ten waren heel mooi om te zien." De kinderen stonden vlakbij de ere wacht van de veteranen. Ze zagen ook de Gouden Koets passeren met koningin Beatrix, die in de Ridder zaal de Troontrede uitsprak. Daarin kwam naar voren, dat iedereen moet inleveren, want de wereldwijde eco nomische crisis is nog lang niet op gelost. „Een beetje inleveren vind ik geen probleem", zegt Piet den. Ouden, die de algemene beschou wingen in de Tweede Kamer over de begroting 2012 nauwgezet volgt. „Dat vind ik altijd interessante de batten", aldus de leraar. ook uitschieters naar 100 tot 125 ton zelfs. Dus kom je al op 1,6 tot 1,7 ton zaaiuien. Dan komen de plantui- en daar nog eens bij." De hoge opbrengsten zijn niet al leen hier hoog. Ook in de omringen de landen. „In feite is er nu overal te veel. Zelfs in Duitsland en Frankrijk die geen uien exporteren. Daar heb ben we zelf nu uien vandaan omdat telers de ruimte nodig hebben om aardappelen op te slaan." Het is vol gens Van Damme zelden of nooit vertoond. De kwaliteit van de uien is over het algemeen goed maar door de natte weersomstandigheden van de laat ste maanden is de kans op watervel len en bacterierot toegenomen. „We hopen op mooi weer met een droge periode." Met de aardappelen is het volgens Van Damme niet veel anders. „Er zijn nog veel vroege aardappelen Er is geen export. Voor degenen die vroeg hebben kunnen leveren was het nog redelijk. Ook met de uien. Met 6 cent per kilo kom je uit de kosten, maar met 2 cent per kilo! niet. Dat is nog geen derde van de! kostprijs." de voorgrond op de rug gezien, zijn met meester Piet den Ouden in Volgens uienhandelaar Martin van Damme van Dacomex uit Sint- Maartensdijk is een kilo uien op dit moment 2 cent waard. Of zelfs nog minder. „De kans op verlies is gro ter dan dat je uit de kosten komt." Van Damme noemt het extreem. „Ik vrees op een herhaling van 2004. Toen deden de uien ook twee cent zo van het land. Of ze gingen in de pool, werden bewaard en later ver kocht. Maar toen kwamen we ook op nul uit." Het verschil met toen is echter dat het aanbod nu veel groter is, zegt Van Damme. In Nederland groeit het areaal met 6 tot 8 procent. Er is nu 22630 hectare zaaiuien. Met op brengst van gemiddeld 80 ton per hectare in heel Nederland. Er zijn De leerlingen van de School met de Bijbel uit Sint-Annaland, op afwachting van de Gouden Koets. Stratenmakers hoeven niet langer de he le dag gebukt te staan. Met behulp van de herbestratingsmachine is het werk een stuk lichter geworden. Bij R&R Bes tratingen uit Scherpenisse werken ze er al een tijdje mee. Voor de aanvoer van de stenen op de machine gebruikt het bedrijf kleine shovels. Ook die verge makkelijken het werk. R&R maakt ge bruik van de wendbare Sherpa die gele verd is door Jaap den Engelsman van LMB den Engelsman in Sint-Maartens dijk. Inmiddels de vierde op rij. Beide bedrijven zijn bijna buren op het be drijventerrein en weten elkaar goed te vin den. Samen zoeken ze naar het verder me chaniseren van het werkproces. Den Engelsman zorgt voor service en onder houd. R&R Bestratingen staat voor Leen de Rijke en zijn neef Bennard de Rijke. Ze zijn compagnons. Ze hebben zeven man personeel, plus tijdelijke werkkrachten. Hun werkterrein is heel Zeeland, maar vooral Zeeuws-Vlaanderen. Werk voor grote aannemers, gemeenten, provincie, rijk, maar ook voor particulieren. Als De Rijke met zijn herbestratingsmachi ne op Tholen bezig is, blijven voorbijgan gers vaak even kijken, zegt hij. „Het is ver nieuwend. We hebben hem een jaar geleden aangeschaft. Het is eigenlijk be stemd voor het leggen van oude stenen, maar we kunnen er evengoed nieuwe mee leggen." Een groot voordeel is dat de stratenmakers niet meer de hele dag gebukt hoeven te staan. „Rug en knieën worden niet meer belast. We staan nu de hele dag rechtop. Het is lichamelijk gezien, tien keer beter." Bovendien ligt de productiè ook hoger. „Het is bekend dat bij het ouderwetse stra ten er aan het eind van de week minder wordt gelegd. Door het zware werk zakt het een beetje in. Met de machine gebeurt dat niet. Het is veel constanter. Vijf dagen lang." Gemiddeld kan er per dag met de machine 200 vierkante meter bestraat worden. Voor de opdrachtgever zit er ook een belangrijk voordeel aan, zegt De Rijke: ,Je kunt nu veel exacter aangeven hoe lang je bezig bent. Voor de planning is dat een verbete ring." De stenen worden met een shovel achterop de wagen gekipt. Via een transportband worden ze naar voren geleid waar twee man de stenen in een bepaald verband leg gen. Dat formeren kan gewoon staande ge beuren. Vervolgens wordt de arm met de vacuümklem hydraulisch op de klaargeleg de stenen gezet en naar de gewenste plek geleid. Per keer wordt een halve meter straat gelegd. De Rijke verwacht dat de volgende stap is dat een robotarm de ste nen in het gewenste verband gaat leggen. Maar zover is het nog niet. Volgens de on dernemer is de mechanisering van het werk een goede zaak voor de branche. „Voor jongeren is het op deze manier ook aan trekkelijker om voor het beroep te kiezen. Leuker dan dat ze steeds met een kruiwa gen stenen aan moeten voeren. Een krui wagen gebruiken we nu alleen nog om ge reedschap in mee te nemen. Alles wat machinaal kan, willen we machinaal doen. Er blijft nog genoeg handwerk over." De Rijkes zoon Arthur (20) werkt ook in het bedrijf en maakt de veranderingen van dichtbij mee. Hij hoort al tot de nieuwe ge neratie die gewend is om met de nieuwe geavanceerde machines om te gaan. De Rijke en Den Engelsman vonden elkaar een aantal jaren geleden. Jaap: ,,Ze zochten service in de buurt. De contacten zijn ver stevigd en ik met de levering van twee kleine shovels begonnen. De Sherpa shovel is flexibel inzetbaar. Makkelijk te vervoe ren, ideaal om overal als hulp te gebrui ken." Met de shovel worden bijvoorbeeld banden langs wegen of straten gezet. Ben nard de Rijke doet dat op dit ogenblik bij de nieuwe toegangswegen naar Wester- scheldetunnel. De Rijke en Den Engelsman zoeken samen naar verbeteringen. LMB den Engelsman heeft inmiddels vier shovels geleverd. Het nieuwste model met vacuümklemmen staat al weer in de showroom. Advertentie LM.) Antwerpsestraatweg 262 Bergen op Zoom Telefoon 0164-235130 MITSUBISHI MOTORS Drive@earth Prijzen inclusief BTW/BPM. tenzi| anders vermeld, exclusief verwijderingsbijdrage en kosten rijklaar maken Afgebeeld model kunnen afwijken van de standaard specificaties. 'Actie alleen geldig op een geselecteerd aantal voorraadmodellen OP=OP Wijzigingen, druk- en zetfouten voorbehouden. Vraag naar de voorwaarden. Brandstofverbr 7,0 t/m 9,2 1/100 km COrUilstoot: 182 t/m 220 g/km Leen de Rijke bedient de arm van de herbestratingsmachineInzet nieuwste shovel met vacuümklem S P E I INGE! Cl KC A ICh A L HT!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 11