Weihoek is grootste knelpunt bij extreme regen op Tholen Negentien watervilla's verkocht, volgend jaar bouw van jachthaven 'Bij lotgenoten heb je aan een half woord meestal wel genoeg' Meer aandacht voor plasticafvalinzameling Donderdag 8 september 2011 EENDR ACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Droge voeten bij extreme regenval en voldoende water in de sloot bij droogte. Dat is het doel wat waterschap Scheldestromen voor ogen heeft. Samen met de agrari sche sector werken zij aan een waterplan voor het eiland Tholen. Op die manier probeert het waterschap in te spe len op de verwachte klimaatveranderingen. Het plan was voer voor discussie tijdens de presentatie van het water schap in Meulvliet. Knelpunten Afwatering Maatregelen Waterschap bereidt zich voor op extreme weersomstandigheden Slechts helft Tholenaren zamelt plasticafval in De gemeente Tholen wil meer aandacht besteden aan het gescheiden inzamelen van plastic afval. Nog geen vijftig proeent van de huishoudens doet daar momenteel aan. Daarom adviseert het college van burgemeester en wet houders een voorlichtingscampagne om de inzameling te stimuleren. Voorlichting Keerzijde Thools landschap is mooiste foto voor gemeentegids Eerste bewoners waterpark Oesterdam krijgen sleutel van Van Dis Uit handen van wethouder Kees van Dis kregen zaterdag de eerste bewoners Waterpark Oesterdam, voorheen Speelmansplaten, de sleutel van hun nieuwe onderko men. In de eerste bouwfase komen er 75 van dergelijke woningen en in de tweede fase, vertelde woordvoerder Remco Schuurbiers, nog eens 75. Maandag bekeek de welstandscommissie weer een bouwaanvraag voor drie recreatiewoningen. Dit keer met een woning met het ter ras aan de zijkant. Het is een van de varianten die op het terrein worden gebouwd. De commissie was van meet af aan vol lof over het ontwerp van Piet Boon. Dat was nu niet anders. Toeristisch plan Contract Lianne van Voorst-Verhage organiseert bijeenkomst voor weduwen en weduwnaars Samen zijn Traan Ervaring Contact Steun Samen Alleen Ruim twintig agrariërs waren aan wezig tijdens de presentatie van het waterschap. ,.Over de gevolgen van het verzilten van de zoetwatergebie- den gaan we het vanavond niet heb ben", zegt Wouter Quist, projectlei der waterplan bij waterschap Schel destromen stellig. „Wat ter discus sie staat zijn de gevolgen van extre me weersomstandigheden." Quist doelt daarmee op langdurige droge |n natte periodes. „Deze zomer was daar het schoolvoorbeeld van", stelt hij. Vijf keer trok de meteorologi sche dienst aan de bel vanwege ex treem weer. Quist: „Het klimaat ver andert, dat behoeft geen betoog. Als waterschap zijn wij verantwoorde lijk om de gevolgen tot een mini mum te beperken." Ter voorbereiding op de presentatie van het waterschap, hebben de agra riërs middels een enquête de knel punten in het gebied in kaart ge bracht. Die gegevens heeft het waterschap verwerkt en vergeleken met eigen onderzoek. „De resulta ten van de enquête komen groten deels overeen met onze eigen on derzoeksresultaten", stelt Quist. Knelpunten op Tholen worden met name ervaren in de Weihoek, het gebied tussen Poortvliet en Sint-An- naland. Dit gebied kenmerkt zich door een relatief lage ligging en een slecht doorwaadbare veengrond. „Water stroomt altijd naar het laag ste punt, als het water vervolgens niet weg kan, spreken de gevolgen voor zich." Niet alleen de Weihoek vormt een knelpunt in de waterhuis houding op het eiland. Ook de Win- kelzeesche watergang tussen Sint- Annaland en Stavenisse is een struikelblok. „Daar is de doorstro ming een probleem. Zeker bij een zuidwesten wind", zegt de project leider. Minder urgent, maar nog al tijd een aandachtspunt, is de Noord polder bij Sint-Maartensdijk. Daar heeft het waterschap al concrete plannen. De waterloop naar gemaal de Noord wordt over een lengte van 3,4 kilometer verbreed om de kans op wateroverlast te beperken. Voor de overige aandachtspunten zoekt het waterschap naar oplossingen. De problemen met wateroverlast, hebben alles te maken met een slecht functionerende afwatering in het gebied. Hoog gelegen polders ondervinden in de regel minder hinder van extreme neerslag. Sim pelweg omdat water van hoog naar laag stroomt. „Lage polders, zoals in de Weihoek, krijgen naast die neerslag, ook nog het overtollige water uit de hoger gelegen polders te verwerken. Dat, in combinatie met de slecht doorwaadbare veen grond, leidt tot overstroming van het land. Agrariër Van der Wel denkt tijdens de discussie hardop mee. Hij ziet het automatiseren van de stuwen in de polders als moge lijke oplossing. „Al is het maar op de pijn te verdelen", zegt hij. „Het kan toch niet zo zijn dat lage pol ders altijd de dupe zijn. Rust alle stuwen uit met een peilmelder. En houd het water vast bij veel neer slag om het vervolgens geleidelijk door te laten. Dat is een kwestie van een nieuw beleid doorvoeren." Projectleider Quist luistert aan dachtig naar de ideeën van Van der Wel en belooft zijn voorstel mee te nemen in het lijstje van mogelijke maatregelen. Maatregelen waar het waterschap zelf aan denkt, zijn: extra water berging door de aanleg van natuur vriendelijke oevers. Dat zijn geen kaarsrechte sloten, maar een flauw talud waarbij het water gelijkmatig over gaat in land. Quist: „Dat kost land, tegelijkertijd voorkom je overstroming, bovendien komen natuurvriendelijke oevers de wa terkwaliteit ten goede." Het aan passen van het zomer- en winter- peil in de sloten is nog een mogelijke oplossing waar het wa- «W -J Bij hevige regen staat het land regelmatig blank. Zoals hier in de Middellandpolder in Sint-Maartensdijk. terschap aan denkt. „Een flexibel waterpeil, dat is wat we nodig heb ben", zegt Mol uit Sint-Maartens dijk. Ook schort het volgens hem aan voldoende doorstroming in de Thoolse wateren. „Er zijn duikers bij met een doorsnede van dertig centimeter. Die zitten binnen de kortste keren verstopt. Vervangen, allemaal." Samen met de agrarische sector zoekt het waterschap naar oplos singen om adequaat in te spelen op de verwachte klimaatveranderin gen. Het waterplan dat daaruit voort moet vloeien, moet niet al leen leiden tot een efficiëntere wa terhuishouding, maar ook tot een betere waterkwaliteit. Quist daar over: „De kwaliteit van het water in de sloten is onder de maat en voldoet niet overal aan de Europe se richtlijnen. Veel wateren kam pen met een teveel aan fosfaten en een verhoog stikstof gehalte. Dat duidt op overbemesting en het ge bruik van bestrijdingsmiddelen." Eén van de gevolgen is dat sloot water niet meer geschikt is voor besproeiing van het land. En dat vormt juist in droge periodes van het jaar een probleem. De presentatie krijgt binnenkort een vervolg in de vorm van een workshop. Dan gaan de Thoolse agrariërs aan tafel met het water schap om concrete oplossingen te bedenken. Het verruimen van de waterlopen zoals in de planning staat bij gemaal de Noord, ziet het waterschap als belangrijkste oplos sing voor het verbeteren van de waterhuishouding. De uitvoering start niet voor 2012. Hoewel de kunststofinzameling twee zo groot had kunnen zijn. doet Tho len het overigens helemaal niet slecht. In 2010 is huis-aan-huis en via de milieustraat 155 ton plastic- afval ingezameld. Dat is 15,8 kilo per plastic afval per huishouden. Ruim boven het Zeeuws gemiddel de van 123 kilo. In Zeeland doet al leen de gemeente Kapelle het beter. Die goede cijfers zijn voor het col lege reden om de kunststofafvalin zameling ongewijzigd te laten. Het verhogen van de inzamelfre- quentie en het plaatsen van extra in zamelpunten, heeft het college over wogen, maar de kosten zijn hoger dan de extra inkomsten. Toch wil de gemeente meer afval inzamelen. Daarom kiest het college voor meer voorlichting. De afdeling voorlich ting van de gemeente heeft het bud get daarvoor geschat op 5000 euro. Dat moet voldoende zijn voor een campagne. Inzamelen van plastic is nog niet kostendekkend. De Zeeuwse Reini gingsdienst (ZRD) raamde de inza- melkosten in 2010 op 77.47534 eu ro, tegen een inkomstenpost van 73.65330. Daarmee sluit de geschei den plasticinzameling bijna budget tair neutraal. Nemen we de niet ver brandde tonnages plastic mee in de berekening, dan komst het saldo zelfs positief uit op 92.105,64 euro. Het gescheiden inzamelen van plas ticafval heeft ook een keerzijde. Er wordt minder afval aangeleverd bij de verbrandingscentrale. Dat lijkt in eerste instantie positief, maar bij het niet halen van de aanleverplicht. be taalt de burger in feite voor niets. Jaarlijks moeten de Zeeuwse ge meenten 110.000 ton afval per jaar aanleveren, in 2010 werd het quo tum maar net gehaald. De gemeente Tholen startte in okto ber 2009 met het maandelijks huis- aan-huis inzamelen van plastic. Een akker met bloemen ergens tus sen Stavenisse en Sint-Annaland, ruiters op het land, een dijk met bo men op de achtergrond, en een txx>m en een bloeiende berenklauw op de voorgrond. Die foto, gemaakt vanaf een dijk, is de winnende in een wed strijd die de gemeente uitschreef rond de nieuwe gemeentegids. Maakster Annemiek Buijs-Bakx uit Stavenisse is er verguld mee. „Ik maak veel foto's. Heb er twee gese lecteerd uit de ruim hónderd die ik had en op de laatste dag nog inge stuurd", vertelt ze. De andere was een beeld van de molen bij Sint- Maartensdijk met een bloemenveld. Donderdag zijn de prijzen uitgereikt. „We werden ontvangen met koffie met gebak, het was heel leuk." An nemiek kreeg een waardebon van 75 euro, beschikbaar gesteld door de uitgever van de gemeentegids. De tweede en de derde prijs, voor re spectievelijk Janneke Suurland uit Scherpenisse en René van den Berg uit Tholen, waren waardebonnen van 50 en 25 euro. De winnende foto's zijn door burgemeester Nuis en twee medewerkers van de afdeling com municatie geselecteerd uit ruim ze ventig inzendingen. Ze worden op genomen in de gemeentegids die in de loop van deze maand verschijnt. Het echtpaar Sturkenhoom uit Kortenhoef heeft de sleutel van wethouder Kees van Dis met helicopter gebracht) van hun huis op waterpark Oesterdam ontvangen Schuurbiers: „Voor de eerste fase hebben we de vergunningen binnen, voor de tweede fase zijn er nog on derhandelingen met de gemeente gaande." Die liet zich bij monde van de wethouder buitengewoon lo vend uit over het project. „De lig ging van het gebied schreeuwde als het ware om uitbreiding van de be staande mogelijkheden", wees hij op de watervilla's, de diverse bui tensporten, het restaurant en de nog aan te leggen jachthaven met loods voor bootopslag en het onderhoud van boten. Van Dis toonde zich daarnaast ge charmeerd van het ondernemers schap van Mike Verweij, de drijven de kracht achter het project. Die zou nog veel meer voor het gebied in petto hebben, maar daar wilde het collegelid niet op ingaan. „Het te kent een gedreven ondernemer. Ie mand die ervoor wil gaan en alleen het beste van het beste ambieert. Die zich niet neerlegt als er tegen wind is. maar met visie en ambitie stap voor stap een stukje van dat re creatief topgebied wil realiseren", besloot hij de lofzang. Belangstel lenden moeten wat hun portemon nee betreft rekening houden met koopsommen tussen 247.000 euro en 564.000 euro. Vrij op naam, maar exclusief BTW. In elk geval komt er volgens Van Dis een wat hij noemt DNA-onder- zoek waaruit, zo zei hij. moet blij ken wat en hoe Tholen nu echt is. De resultaten van het onderzoek moeten de basis vormen van een nieuw toeristisch plan waarbinnen alle negen kernen van Tholen in al hun eigenheid aan bod zullen ko men. .Aan elke woonkern zal een thema worden gekoppeld die ver volgens met elkaar verbonden wor den en zo de verblijfsduur van toe risten op Tholen zal verlengen." Van Dis wees op Sint-Maartensdijk waar met het inlijven van deze woonkern in de Oranjeroute een be gin is gemaakt. Schuurbiers wees er in zijn toe spraak op dat de animo voor het ge bied groot is en dat de verkoop 'lek ker doorgaat'. „Vier woningen zijn inmiddels opgeleverd en er zijn er negentien verkocht." Binnenkort wordt begonnen met een nieuwe fase waarin zes wonin gen worden gebouwd. Volgend jaar, zo is de planning, wordt begonnen met de aanleg van een jachthaven. Ook de loods voor opslag en onder houd zou in 2012 moeten zijn gere aliseerd. Wie het terrein bezoekt signaleert dat sommige woningen op terpen staan en anderen niet. Volgens Schuurbiers is het bouwen op een terp handig als.er sprake zou zijn 'van een verhoogd waterniveau'. Als het VQlkerak/Zoommeer ge bruikt wordt als waterberging stijgt in de omgeving van het park het wa terniveau. Schuurbiers verwacht echter geen enkel probleem omdat het gehele park destijds is opge hoogd. Een van de nieuwe bewoners is het echtpaar Sturkenboom uit Korten hoef. Ze zochten al een tijdje naar een recreatiewoning. Niet alleen om zelf in te wonen, maar ook om de woning te verhuren. Zo keken ze in Wemeldinge en de Grevelingen, maar kwamen daarvan terug vanwe ge het hoge plasticgehalte van de chalets. Sturkenboom wijst op de materia len die ontwerper Piet Boon ge bruikt. Pure, eerlijke, natuurlijke materialen die de woning een luxe aanzicht geven, zegt de folder. Wethouder Van Dis voegde daar nog de termen eenvoudig en stoer aan toe. „Het resultaat is basic chic- voor de een, smart luxury voor de ander. Voor velen is het kortweg mooi De woning van het echtpaar Stur kenboom staat niet op een terp. Hij maakt zich over een mogelijke ho ge waterstand niet druk. Wel heeft hij een contract getekend dat de or ganisatie van Waterrijk Oesterdam vrijwaart voor aansprakelijkheid als het eventueel toch zover komt. „Dat is gebruikelijk. In veel parken zijn chalets en woningen vlak ach ter een dijk gebouwd." De landelijke vereniging Samen Alleen moet meer bekendheid krijgen. Dat vindt Lianne van Voorst-Verhage (43) uit Tholen. De vereniging biedt steun aan jonge weduwen en weduwnaars. Helaas behoort Liane ook tot deze groep. Bijna vier jaar geleden overleed haar man aan de gevolgen van een hersentumor. Vanaf' dat moment stond ze er alleen voor. „Het lotgenotencontact heeft mij uit een dal getrokken. Die erva ring wil ik graag met anderen delen." Zaterdag is het zover. Dan organi seert Lianne haar eerste activiteit in Tholen. In eerste instantie voor de leden van de vereniging Samen Al leen. Een christelijke verenigingen voor jonge weduwen en weduw naars tot zestig jaar. Maar niet-leden zijn ook van harte welkom, bena drukt Lianne. Leden van Samen Al leen kunnen op een gesloten inter netforum ervaringen, verdriet en goede raad met elkaar delen. „Drie keer per jaar organiseert het bestuur van de vereniging een bijeenkomst centraal in het land", vertelt Lianne. „Voor veel Zeeuwen is dat ver weg. Gelukkig bestaat er de mogelijkheid om zelf activiteiten te organiseren." Zodoende organiseert de Thoolse een stadswandeling door Tholen. Doel van de bijeenkomst is samen angst en verdriet delen. .Als weduwe of weduwnaar sta je er vaak alleen voor. Een stadswandeling is een mooie gelegenheid om in een rustige omgeving met elkaar te praten", zegt Lianne. „Eerst lopen we de vesting rond, vervolgens doen we een rondje centrum. Toevallig is het zaterdag open monumentendag. Alle beziens waardige gebouwen zijn open. dus we boffen." Een bezoek aan het oude stadhuis staat zeker op de planning. „Daar worden we 's middags getrak teerd op een klavecimbelconcert van Jan de Viet." De groep sluit de wan deling af met een bezichtiging aan molen De Verwachting. „Tijdens bij eenkomsten delen we onze ervarin gen en geven we elkaar praktische tips. En het feit dat we allemaal 'jon ge' weduwen of weduwnaars zijn, schept een band. Vaak heb je aan een half woord genoeg." Met de bijeen komst weet Lianne de belangstelling te trekken. De teller staat inmiddels op achttien aanmeldingen. Dat is ruim twintig procent van alle leden. Maar dat zijn er voor haar nog niet genoeg. „In christelijke kringen is Samen Alleen nog weinig bekend. En zeker in Zeeland. Daar wil ik met de ze bijeenkomst graag verandering in brengen." De Thoolse richt zich daar om op alle op alle weduwen en we duwnaars van achttien tot zestig jaar. En daar zijn er veel van. weet Lianne. Volgens de Thoolse hebben veel mensen het beeld dat het een vereni ging is waar verzuurde zielenpoten elkaar vinden. Het tegendeel is waar. Je komt zeker niet bij een stel huile balken terecht. En een therapiegroep, dat zijn we evenmin. De bijeenkom sten zijn juist heel gezellig. Oordelen worden niet geveld. Respect voor ie ders eigenheid, dat staat voorop. Je bent vrij om deel te nemen aan een gesprek, of gewoon luisteren. En ja. soms komt het voor dat iemand een traan laat. Maar dat mag en is geen schande. Een paar tellen later kunnen we er weer om lachen." Zelf is ze nog maar een jaar lid van de vereniging. Ruim een jaar gele den. tijdens een vakantie in Luxem burg, raakte ze met een jonge Friese weduwe in gesprek over de vereni ging. .Ankie, zo heette de Friezin, vertelde dat ze eerst ook aarzelde om lid te worden. Zij vond het forum op de website van de vereniging het lid maatschap al waard. Tja. voor 25 eu ro heb je weinig te verliezen, toch?" Lianne besloot na haar vakantie ook lid te worden. „En daar heb ik nog geen moment spijt van gehad." Zelf plaatst ze nu regelmatig berichten op het forum. „Ook heb ik ervaren datje veel steun kunt halen uit het forum." De website van de vereniging Samen Alleen kent een open forum voor al gemene zaken en een besloten forum waar lotgenoten ervaringen met el kaar kunnen delen. Allerlei onder werpen komen aan bod. Er is ruimte om verdriet met elkaar te delen, maar ook praktische zaken komen aan de orde. „Met twee puberzoons had ik veel vragen over de opvoeding", ver telt Lianne. „Want hoe gaat dat nu zonder vader?" Zelf plaatst ze regel matig berichten op het forum, of ze geeft antwoord op vragen. „Laatst nog vroeg iemand wat ze met haar trouwringen moest doen. Zelf heb ik ze verwerkt in een halsketting. Dat heb ik dus als tip gegeven. Er kwa men veel leuke reacties op dat onder werp." Internet is een mooi medium, maar het blijft afstandelijk. „Ik miste het contact met mensen", zegt ze. „Na een aantal maanden heb ik me aan gemeld voor een landelijke bijeen komst van de vereniging. Dat was in Bunschoten. Het bestuur organiseer de daar een lezing over eenzaamheid in Bijbels licht." Via het internetfo rum en later per e-mail, sprak de Th(X)lse af met drie Zeeuwse leden om samen naar Bunschoten af te rei zen. „Ik zou opgehaald worden. Dus daar stond ik dan, 's ochtends vroeg op de rotonde bij de Ten Ankerweg, wachtend op mensen die ik nog nooit had gezien. Alleen via de mail had den we elkaar gesproken. Toch wel spannend." Maar van dat besluit heeft Lianne geen moment spijt ge had. Integendeel. „Ik werd meteen opgenomen in het gesprek. Dat voel de zo vertrouwd, alsof ik die mensen al jaren kende. Het feit dat je iets ge meenschappelijks deelt, schept een band." Na de lezing in Bunschoten volgden meerdere bijeenkomsten en activitei ten, georganiseerd dtx>r de vereni ging. „Daar heb ik ontzettend veel goede contacten aan over gehouden. Je krijgt onvoorwaardelijke steun, dat is een fijn gevoel. Ook kun je keer op keer je verhaal kwijt. Dat lucht op. Natuurlijk kan dat ook bij familie en vrienden, maar zij hebben je verhaal al tientallen keren gehoord. Lotgeno ten weten precies wat jij voelt." De Thoolse wil haar positieve ervaringen graag overdragen. Dat is dan ook de reden dat ze 10 september de stads wandeling organiseert. „Het is geheel vrijblijvend. Zint het je niet, dan kun je ieder moment gaan. Mijn ervaring is dat samen verwerken beter gaat dan alleen. Je kunt je aan elkaar op trekken. Samen ben je sterk." Samen Alleen is een christelijke vereniging opgericht op 12 april 1997 voor weduwen en weduwnaars in de leeftijd van 18 tot 60 jaar. De vereniging telt ongeveer 80 leden, waarvan 8 uit Zeeland. De vereniging heeft een christelijk karakter, maar is niet aan een kerk genootschap verbonden. Alle christen zijn bij de vereniging welkom. Als iemand hertrouwt, houdt het lidmaatschap automatisch op. Deelnemen aan activiteiten is niet verplicht, maar een keuze. Iemand kan lid zijn om alleen actief te zijn op het internetforum. Achter de schermen werkt de vereniging aan bijeenkomsten voor de kinderen van leden. Een deel van het internetforum is ook toegankelijk voor niet-leden: www.samenalleen.nl. Aanmelden kan via telefoonnummer 0166-602164 of knvanvoorst® kliksafe.nl. Lianne van Voorst wil ervaringen graag delen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 7