'Al vele jaren stemmen we onze vakantie af op de collecteweek van Beatrixfonds' een beetje liefde voor het werk bij zijn' 'Je moet er altijd zijn, maar er moet 'Vos belangrijke schakel in ons ecosysteem' Lichtbakvergunning voor bestrijden vos Dode hoek op braderie 'Schort kunstwerk op' Dieneke Schot-de Heer uit Tholen is genomineerd voor een kroontje 25 miljoen euro Open Huis bij Leger des Heils Symposium Speldje 3 Donderdag 8 september 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Koster Kees van der Slik- ke van de Hervormde Ge meente Scherpenisse en het beheerdersechtpaar Jo ke en Cor Polderman van De Hoeksteen hebben het zilveren draaginsigne ge kregen van de Vereniging voor kerkrentmeesterlijk be heer in de PKN. Van der Slikke is 25 jaar koster, het echtpaar Polderman is na 29 jaar gestopt met het be heer. Vrijdagavond was er voor alle drie een receptie. Margrietlaan Dieneke Schot (59) is ge nomineerd voor een kroon tje. De Thoolse coördinator van het Prinses Beatrix Fonds zet zich al 35 jaar vrijwillig in voor mensen met een spierziekte of be wegingsstoornis. Naast Dieneke zijn in Nederland nog elf vrijwilligers geno mineerd. Slechts één van hen maakt vrijdag 30 sep tember kans op het 'kroon tje'. Het fonds reikt de on derscheiding uit vanwege het 55-jarig bestaan én omdat 2011 het Europese jaar van het vrijwilligers werk is. Nominatie Minder vrijgevig Boeken Handdruk Bijbels V Oordeel Beheerdersechtpaar Hoeksteen én koster krijgen zilveren draaginsigne Stemmen van lezers VERVOLG ACTIVITEIT ENMARKT VERVOLG VAN KUNSTWERK Vijfentwintig van de vijftig vrijwilligers namen maandag een speldje in ontvangst tijdens de jubilarismiddag voor collectanten van het Prinses Beatrix Fonds. de collecteweek van het Beatrix Fonds", zegt Dieneke. „Vroeger, toen de kinderen nog klein waren zeiden ze altijd: o ja, niet in de eer ste twee weken van september, die zijn bij Ma voor het fonds." Ook na 35 jaar gaat Dieneke nog steeds met de collectebus langs de deuren. „De Het Prinses Beatrix Fonds zet zich in voor mensen met een spierziek te of bewegingsstoornis. Bij deze ziekten zijn patiënten vaak al op jonge leeftijd afhankelijk van een rolstoel en verpleging. Het fonds in vesteert in wetenschappelijk onderzoek en zet zich in voor verbete ring van de kwaliteit van leven van de patiënten en hun familie. De af gelopen tien jaar heeft het fonds ruim 25 miljoen euro beschikbaar gesteld voor wetenschappelijk onderzoek. Dit heeft mede geleid tot een behandeling voor de ziekte van Pompe. Daarnaast wordt gewerkt aan een therapie voor de ziekte van Duchenne. Beide zijn spierziek ten. Het fonds bestaat dit jaar 55 jaar. bestaat uit zestien verschillende regio's. Van het comité in Tholen is mevrouw Van Dorpel uit Tholen de grondlegster. In totaal werken er 31.000 vrijwilligers voor het Prin ses Beatrix Fonds. Jaarlijks halen zij 1,6 miljoen euro op. tijden zijn wel veranderd", zegt ze. „Mensen zijn minder vrijgevig. Ook krijgen we aan de deur vaak te horen dat ze geen kleingeld op zak hebben. Maar daar hebben we van af dit jaar een oplossing voor: beta len met je mobiele telefoon. Het werkt heel simpel. Mensen sturen een sms-bericht met het woord 'spier' naar 4333, betalen eenmalig 1 j50 euro. waarvan 1.42 euro ten goede komt aan het fonds. Ideaal, toch?" Ondanks dat de tijden zijn veranderd, mag Dieneke niet klagen. „Gemid deld halen we in Tholen jaarlijks 2500 euro op." Zonder haar trouwe collectanten was dat niet mogelijk. .Als mensen niet thuis zijn. gaan ze op een later tijdstip terug. Dat doen ze niet v(x>r zichzelf, maar allemaal voor het fonds. Wat een mentaliteit. Daar ben ik trots op." Eind van de maand is het zover. Dan hoort Dieneke of ze de kroon op haar vrijwilligerswerk in ont vangst mag nemen. Het jubileum symposium waar het kroontje wordt uitgereikt is in Utrecht. „Ik ben nu al ontzettend vereerd dat ik ben ge nomineerd. Een onderscheiding is natuurlijk nog mooier, maar er zijn nog elf bijzondere kandidaten die evengoed kans maken op het kroon tje" Het gaat overigens niet om een echt kroontje, maar om een kunst werk. Uiteraard is Hare Majesteit aanwezig op het symposium dat maakt het voor mij heel bijzonder. De Koningin is sinds 1957 be schermvrouwe van het fonds. Op het symposium vraagt het fonds aandacht voor de problematiek ten aanzien van de woon-, zorg- en leef omgeving van patiënten met een complexe zorgvraag. Het geld gaat naar wetenschappelijk onderzoek, patiëntenzorg en aangepaste vakan tiehuizen, zodat ook mensen met een spierziekte of bewegingsstoor nis op vakantie kunnen. De 35-jarig jubilarismiddag in Du Bois stond maandagmiddag niet al leen in het teken van Dieneke. Ook Hennie de Jonge en Maddy Corne- lisse kregen een onderscheiding voor hun jarenlange inzet voor het fonds. Regiocoördinator Carola Ach terhof overhandigde hen een gouden speldje. Na afloop van de middag konden alle collectanten een speldje in ontvangst nemen als dank voor hun vrijwillige bijdrage. Zonder het betreffende artikel, of vermeende problemen met de vos sen op Tholen, als vermeld in de Eendrachtbode van donderdag 1 september, te willen bagatelliseren, bijgaand toch wat opmerkingen. Er wordt in het artikel een beeld op geroepen over de vos. alsof dit monsterlijke dier Tholen over spoelt. de dijken doorbreken en er niets meer veilig is. Lijkt me toch ietwat overdreven. In het artikel aan indrukken, aanna mes, schattingen (ook op Schouwen waren er volgens de jagers wel heel veel damherten) en verschrikkelijke verhalen over de vos geen gebrek, maar wel heel erg weinig echte fei ten. De feiten die genoemd zijn. blij ken wel erg mager. Het waterschap signaleert geen echte problemen. Dat de vos leeft op Tholen is be kend. Het zijn met name de jagers en boeren die zich beklagen over de toenemende vossenstand en op hoge toon ingrijpen met het geweer eisen. Allerlei wilde verhalen doen dan de ronde, dat ze katten opeten, schapen slachten e.d, terwijl dit gewoon niet waar is. Dat ze kippen pakken is een feit. Het is misschien verstandig om hobbykippen 's avonds en 's nachts op te hokken. In de 10 jaar dat we in de Scherpenissepoider wonen met een hoop dieren is het ons nog nooit overkomen dat iets gepakt werd door een vos. En ja, ze hebben een deugdelijk nachthok. De vos is een belangrijke schakel in ons ecosysteem. Hij helpt juist indi rect mee om een gezonde vogel stand te verkrijgen. De vos zorgt voor een natuurlijke selectie onder zijn prooidieren. Ze vangen bijvoor beeld ganzen, waar ook op gescho ten wordt. Onbegrijpelijk dat ons grootste roofdier even fanatiek wordt bestreden als zijn prooi, de gans. Zou het niet zo kunnen zijn dat de plezierjagers hem als concur rent zien? Het doden van vossen is zeker niet effectief om het aantal terug te drin gen. Ze zijn heel goed in staat om zelfs grote verliezen op te vangen door middel van het krijgen van ex tra veel jongen. Wat mij betreft heeft het artikel er wel erg veel van weg om de publie ke opinie te beïnvloeden en ruimte te maken om te mogen jagen, liefst in natuurgebieden De jacht is een hobby die niet thuis hoort in dergelijke gebieden. Het ja gen is een zeer verstorende activi teit. Als gevolg van het geluid van het geweerschot, dat zeker in rusti ge natuurgebieden ver draagt, zul len alle dieren in de ruime omge ving ernstig worden verstoord. Met name in wetlands, (zoals de Scherpenissepoider) waar allerlei soorten watervogels rusten en foe ra- geren, zal één schot duizenden vo gels doen opvliegen. In de late herfst en de winterperiode, wanneer het voedselaanbod voor veel dier soorten beperkt is en de voedselbe- hoefte juist is verhoogd, is elke on nodige verstoring er één te veel. De jagers houden zich tijdens het uitoe fenen van hun hobby niet aan de pa den, ze nemen een hond mee die net als zij zelf dwars door de vegetatie heengaat. Al met al genoeg redenen om zeker niet op vossen te gaan jagen in een natuurgebied, want dan is 'het hek inderdaad van de dam'! Dominique du Fossé. (Lid werk groep Zeeland Partij voor de Die ren) Hartogsweg 14 Schcrpenisse. Naar aanleiding van het artikel in de EB van I september over het vossen- bestand op Tholen en Sint-Philips- land wil ik reageren. In eerste instan tie op het aantal vossen. De schatting is ca 1(X) vossen op Tholen, maar dat zijn er absoluut meer. Zelf heb ik in een gebied van ongeveer 11 (X) ha. de belopen vossenbouwen (vossen- burchten) geteld en dat waren er ne gen stuks. Rondom deze bouwen la gen resten van vogels, hazen en dergelijke. Aangezien Tholen ongeveer 11 .(XX) ha. groot is (zonder de gebieden in beheer van instanties) betekent dat er 90 bouwen zijn die gemiddeld 3 vos sen groot brengen. Dat zijn 270 jon gen dit jaar. Plus de ouderdieren is dat 400 exemplaren Als men nagaat dat het nog geen 10 jaar geleden is dat de eerste vos op het eiland geschoten is, dan weet ik waar dat heen gaat. Dan zijn de vos sen. omdat de velden leeg gevreten zijn. zoals in Scheveningen aangewe zen op de vuilbakken in de dorpen. Als men ziet hoe de stand van de bo dembroeders is. dan staat je het hui len nader dan het lachen. De veldleeuwerik is vrijwel uitge storven. Op dijken waar voor de komst van de 30 eendennesten zaten, zijn er nu nog 2 a 3. De patrijs gede cimeerd tot bijna niets, een fazanten stand die sterk achteruit gaat. om maar een paar voorbeelden te noe men. Om als jagers (dat zijn de aangewe zen personen) afdoende maatregelen te kunnen laten nemen moet er door de provincie een lichtbak vergunning afgegeven worden om de vos afdoen de te bestrijden. Jaap Goedegebuure Sint-Annaland Boer, natuurliefhebber en jager. Tijdens de braderie van Tholen heeft de chauffeurs vereniging Flu- pland-Tholen vrijwillig het initiatief genomen om de dodehoek situatie bij" vrachtwagens bij de jeugd en hun ouders bekend te maken door met een vrachtwagen op de braderie te staan en iedereen er plaats in te laten nemen. Zo kon iedereen het eens bekijken hoe de dodehoek er uit ziet van binnenuit de vrachtwa gen. Iedereen die hier gebruik van heeft gemaakt was erg onder de in druk van deze gevaarlijke situatie en heeft er hopelijk iets van geleerd. Wij zijn blij dat we erg veel positie ve reacties hebben gekregen want daar deden we het ook voor. Hoe meer de kinderen dit in het verteer beseffen, hoe veiliger het wordt. Helaas hebben we niemand van de gemeente Tholen gezien om dit ook bij de gemeente kenbaar te maken. Ook is het jammer dat de Een drachtbode hier geen aandacht aan heeft besteed. Door hier iets over te schrijven in de krant kun je nog meer aandacht aan dit probleem ge ven. Wij hadden gehoopt dat er toch nog wel iets van vermeld zou wor den omdat dit ook iets nieuws was op de braderie. Wij hebben het in ie der geval met plezier gedaan. Pim Koedood (lid van de chauffeurs vereniging Flupland- Tholen) Tholen. Helemaal een verrassing, dat was het niet meer. Dieneke was van te voren ingelicht. Toch is ze vereerd met de nominatie voor het kroontje. „Heel bijzonder dat ze mij uitgeko zen hebben uit alle vrijwilligers in Zeeland", zegt ze. De officiële be kendmaking gebeurde maandag tij dens de 35-jarige jubilarismiddag voor collectanten van het Prinses Beatrix Fonds in Du Bois in Tholen. Ruim vijfentwintig collectanten uit Tholen waren daar getuigen van de nominatie, uitgereikt door Carola Achterhof, regiocoördinator Zeeland. „Er is overal een tijd van", zegt Jo ke Polderman. Samen met haar man Cor nam ze 29 jaar geleden het be heer van De Hoeksteen in Scherpe nisse over van Herman en Coby Uijl. die naar Ridderkerk verhuis den. „Ik was destijds de enige solli citant." Het echtpaar Polderman heeft al die jaren een trouwe hulp gehad aan Truida Opree, benadruk ken ze. Ook zij stopt er nu mee. na ruim dertig jaar. Catechisatie, zon dagsschool, de verschillende kerke lijke verenigingen, allemaal maken ze gebruik van De Hoeksteen. „We zorgden dat, als dat nodig was, te voren de kachel aan was. En ik zette de koffie gereed. Opruimen deden ze zelf", vertelt Joke over haar werkzaamheden. Kon ze er niet zijn, dan was altijd Truida paraat. ,;Vooral in de'beginjaren hadden we het ook druk met verjaardagen, hu welijksjubilea en verlovingsfeestjes die in De Hoeksteen werden gehou den. Ook een paar bruiloften heb ben we gehad. En begrafenissen. Verder diverse intreden van predi kanten." Niet alleen uit het dorp maakten mensen gebruik van het gebouw, ook uit Stavenisse kwamen er in die tijd veel. „We hadden tien tot twaalf feestjes per jaar. waarbij een aantal vaste verjaardagen. Het hele rijtje bewoners van de Mar grietlaan maakte gebruik van het gebouw." Naast Truida staken de kinderen Polderman. Miranda en Corné, een handje toe als dat nodig was. Het schoonhouden van het gebouw hoorde vanzelfsprekend ook tot de raken. „In de zomer hield ik altijd een grote schoonmaak. En mijn man Cor maakte de goten schoon." Je moet er eigenlijk altijd zijn, con cludeert Joke Polderman. „We kre gen een bepaalde vergoeding van de kerk, maar staken er ook veel tijd van onszelf in. Er moet een beetje liefde bij zijn." Bij opvolgster Mar-' jolijn Kleppe, die per I augustus het De nominatie voor het kroontje komt niet zomaar uit de lucht val len. Dieneke zet zich al 35 jaar in voor het fonds, waarvan 25 jaar als comitélid. De afgelopen 15 jaar is ze als coördinator verantwoordelijk voor de collecte in Tholen. De re den dat Dieneke zich inzet voor het fonds, heeft te maken met de polio- uitbraak beginjaren zeventig. „Veel kinderen raakten verlamd door het virus. Dat leefde enorm op Tholen. Daardoor waren we bekend met de ziekte. Het Beatrixfonds is daar in eerste instantie voor opge richt." Schot zette zich niet alleen in voor het fonds. Samen met nog 54 collectanten ging ze met haar collectebus langs de Thoolse voor deuren. Nog altijd zijn twintig col lectanten van het eerste uur actief voor het fonds. „Hoewel Tholen is gegroeid, hebben we nog altijd een zelfde aantal trouwe collectanten", zegt ze. „Waaronder mijn eigen dochters, schoondochter en inmid dels ook mijn kleindochter Thirza. Wel is het moeilijk om jonge men sen aan te trekken. Iedereen werkt tegenwoordig. Mensen hebben er geen tijd meer voor over. Dat is wel jammer." Heel haar leven staat in het teken van vrijwilligerswerk. „Onze va kanties stemmen we al jaren af op Ook de kramen hadden vooral in de ochtenduren niet over belangstelling te klagen. De voordeligste winkel in Sint-Annaland, het bedrijf dat onder meer springkussens verhuurt, kon dat in zijn kraam niet kwijt en be perkte zich tot een enorme poster op de tafel. Wie een origineel cadeautje zocht, kon terecht bij Riena Valkhoff. schoondochter van de vermaarde Rotterdamse accordeonist Japia Valkhoff. Riena houdt zich bezig met het graveren van glas. In de kraam dus gegraveerde vazen en azijnstellen, maar ook huwelijks- en geboortehangers die voor de ramen kunnen hangen. Ze maakte gelijk re clame voor haar man. Martin Valk hoff die eerder de krant haalde door met accordeon lessen in Stavenisse in de voetsporen van zijn vader te treden. Hij schildert, in aquarel en acryl onder meer portretten. stokje heeft overgenomen, wil ze als dat nodig is best nog een handje toe steken. „Maar je wilt op een gegeven moment van de verantwoordelijk heid af. Mijn man is 65 geworden en zelf ben ik zestig." Joke kijkt dank baar terug op het werk dat ze al die jaren heeft mogen doen, en op een goede samenwerking met de kerk- rentmeesters. Haar man Cor blijft betrokken bij de wekelijkse inzame ling van oud papier voor de kerk. „Ik ben nu 65, maar ik hoop dat het me gegeven is om dit werk nog een aantal jaren te mogen doen", zegt Kees van der Slikke. Een kwart eeuw is hij koster van de Hervorm de Gemeente in Scherpenise, als op volger van Leen van der Werf. „Ik ben er destijds voor benaderd door ouderling-kerkvoogd Willem Sla ger", weet hij nog precies. Van der Slikke begroet de kerkgangers stee vast met een handdruk en wenst hen een goede dienst toe. Ook de predi kanten wenst hij altijd de kracht en de zegen van boven toe. memoreer de dominee J. Lohuis vrijdagavond in De Hoeksteen. „En de gastpredi- kanten die van verder weg komen, bied ik vóór de ochtenddienst een kopje koffie aan." Het is de per soonlijke invulling die de Scherpe- nissenaar aan het kosterschap geeft. Verder doet hij de gebruikelijke werkzaamheden. Opent en sluit de kerk, zorgt voor de verwarming - „tegenwoordig is die computerge stuurd" - en zet de nummers van de psalmen op de preekstoel. Ook het dagelijkse schoonmaakwerk ge beurt door Van der Slikke. „En eens in de zeven weken komt een groepje vrouwen uit de gemeente voor een grote schoonmaakbeurt." De tuin bij de kerk is eveneens de verant woordelijkheid van de koster, die zijn kosterschap om gezondheidsre denen diverse keren heeft moeten onderbreken. Hij maakte vier predi kanten mee: Van Bergen Braven- boer, Van der Sleen, Lohuis en Van Kooten. „En nu is ds. Lohuis weer terug, wat best bijzonder is." In al die jaren heeft vooral de scheuring in de gemeente, door het uittreden van ds. Van der Sleen in 1996, hem beroerd, bekent Van der Slikke. Dominee Lohuis reikte vrijdag zo wel het beheerderspaar als de kos ter het zilveren draaginsigne uit van de Vereniging voor kerkrent meesterlijk beheer in de PKN. „We zijn niet voor mensverheerlijking. Maar het is bijbels dat er mensen zijn die een zekere eer krijgen", al dus de predikant, die aan het begin van de bijeenkomst las uit Psalm 103. Hij memoreerde dat de drie f IX hun werk altijd nauwgezet en trouw hebben gedaan. ,.U hebt het werk mogen doen uit een zekere liefde voor de Koning van de kerk." Naast het insigne had hij voor elk een oorkonde en een bege leidende'brief. Namens de afdeling Zeeland van de Vereniging voor kerkrentmeester lijk beheer bracht voorzitter Leen Moerland uit Tholen de gelukwen sen over. wat hij onderstreepte met bloemen. „Ik feliciteerde gemeente met mensen in hun midden die het werk zo lang volhouden. Dat is be langrijk voor de continuïteit." Moerland zei dat veel gemeentele den zich niet zullen realiseren datje als beheerder van een gebouw er al tijd weer moet zijn. En over de kos ter merkte hij op, dat deze altijd de eerste én ook de laatste is die in de kerk is. Hij wenste zowel het echt paar Polderman als koster Van der Slikke Gods zegen toe. Op zaterdag 24 september wordt het dienstencentrum van het Leger des Heils in Sint-Maartensdijk fees telijk geopend en kan het publiek er 's middags een kijkje komen nemen tijdens het open huis. De Amster dam Staff Band zet de opening mu zikaal luister bij. Het korps loopt vanaf twee uur vanuit Haestinge naar de oude kleuterschool in de Radda Barnenstraat waar het dien stencentrum is gevestigd. Daar vindt een officiële opening plaats door burgemeester Nuis en com mandant Hans van Vliet van het Leger. Daarna is het centrum open voor het publiek. De Amsterdam Band zal dan een open luchtconcert verzorgen. Het centrum is sinds 26 april in gebruik. Met een raad- en daadbalie, de verkoop van kleding, meubilair en boeken en een koffie hoek. Bij het totstandkoming van het pro ject heeft de toenmalige voorzitter Wally Blaas van de heemkunde kring Stad en Lande van Tholen his torische informatie aangeleverd van de drie dorpen. Bestuurslid Kees Fase van de heemkundekring zocht oude foto's op voor de kunstenaars die het thema uitwerkten. De heem kundekring telt 300 leden. Kunstenaar Danny van Rijt uit Geersdijk maakte voor Sint-Maar tensdijk een stalen beeld van de ou de plattegrond. Blaas wees er bij de presentatie op dat de kunstwerken de voorbijganger verwijzen naar het verleden en dat ze vragen op zullen roepen. Op die manier kunnen ze bij de toe schouwer interesse wekken om zich in het verleden te gaan verdiepen. Marinus Geuze uit Poortvliet is .ver tegenwoordiger van de afdeling Zee land van de Heidemij. Als de gemeenteraad instemt met het v(x>rstel dan wordt de gemeentelijke adviescommissie om een oordeel ge vraagd. Dinsdag wordt het v<x>rstel besproken in de openbare commissie samenleving die om half acht in het gemeentehuis begint. Voor het agen dapunt staat veertig minuten gepland. Jan-Kees de Feijter uit Tholen is een actie gestart tegen de uitgave van de gemeente. Via de website petities.nl Koster Van der Slikke (links) en het echtpaar Polderman zijn in het zonnetje gezet door de Hervormde Gemeente Scherpenisse Wat verderop was er veel belang stelling voor de boeken. De Hersteld Hervormde Gemeente beschikt over een flinke bibliotheek waaruit regel matig boeken worden verkocht. Za terdag lagen er ongeveer 2000 in de kraam. „Nee. Geen idee hoeveel er gekocht zijn", moet Elly bekennen. Wie even een rustpunt zocht kon in de kerk terecht. Daar speelde Anne van der Klooster op haar dwarsfluit. Zij werd op het orgel begeleid door Lené de Graaf die ook de samen zang ondersteunde. Anne speelde onder meer Amazing Grace en Hoe groot zijt Gij. Ze had wat meer be langstelling verdiend. kan er bezwaar gemaakt worden. In de petitie wordt de gemeente ver zocht 'haar prioriteiten, op gebied van begroting, opnieuw vast te stel len, in overleg, op welke manier dan ook, met de bevolking.' Tevens wordt de gemeente verzocht om 'in tijden van recessie en bezui niging. haar uitgaven aan nieuw te plaatsen kunstwerken, op te schor ten.' Het kunstwerk voor smalstad met het stratenpatroon en de Pluimpot.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 3