LABO BAL Scholen bundelen krachten in strijd tegen sluiting zwembaden 6 Ruim twaalf mille voor kunstwerk in smalstad Acties door kinderen in Sint-Maartensdijk en Tholen Gemeente helpt werklozen aan een tijdelijke baan AUTOSCHADE? Nieuwe predikant maakt kennis op drukke activiteitenmarkt Donderdag 8 september 2011 67e jaargang no. 43 Koor VZOS pakt draad weer op B&B Beveiliging helpt beveiliger Dikke bandenrace in Poortvliet De handtekeningenactie die maandag in Sint-Maartens dijk door kinderen is begonnen voor het behoud van zwembad Haestinge, heeft zich gisteren uitgebreid naar Scherpenisse, Stavenisse en Sint-Annaland. In Tholen wordt actie gevoerd voor het behoud van de Spetter. In beide woonkernen bestaat de vrees dat de gemeentelijke baden dicht gaan. Gisteren waren er in de smalstad ruim 250 handtekeningen geteld. Ze worden maandagavond overhandigd aan de gemeente tijdens de vergadering van de commissie ruimte. Rachel en Rosan Impuls Positief Voor het plaatsen van een kunstwerk in Sint-Maartensdijk willen b. en w. 12.500 euro beschikbaar stellen. Het gaat om een beeld met de plattegrond van het dorp toen het via de Pluimpot nog in open verbinding stond met de Ooster- schelde. Jan-Kees de Feijter uit Tholen roept op om op de website petities.nl tegen de bijdrage te stemmen. Gisteren middag waren er 150 reacties. Volgens De Feijter is de Thoolse bevolking het er niet mee eens. Laatste zetje Deze week Pauw op Meestoof WEBSITE GEMEENTE THOLEN VEILIG De nieuwe predikant van de Hersteld Hervormde Gemeente in Sint-Annaland, dominee Diepenbroek uit Waarder, maakte zaterdag tijdens de activiteitenmarkt van de gele genheid gebruik om kennis te maken met een groot aantal gemeenteleden. Daarbij viel hij met zijn neus in de boter, want mede dankzij het goede weer was het vooral in de ochtenduren razend druk. voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2, Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor dé streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. VZOS in Sint Philipsland maakt een doorstart. De chr. gemengde zang vereniging kondigde eind april de opheffing aan, wegens een gebrek aan mannenstemmen én het stoppen van de dirigent. Maar naderhand bleken heel wat leden spijt te heb ben van dat besluit. „We zijn als be stuur de mogelijkheden gaan bekij ken en hebben dat nog vóór de zomervakantie besproken", licht se cretaris Anja Kempeneers toe. Voor zitter Henk Geluk is bereid gevon den om als dirigent te gaan fungeren, wat hij in het verleden ook bij andere koren heeft gedaan. Veel leden komen terug, een aantal stopt of gaat bij een ander koor zingen. Kempeneers verwacht met zo'n 23 leden te kunnen starten. „Met zes mannen daarbij, hebben we een vol doende basis. Maar nieuwe leden, vooral mannen, zijn zeker welkom." Het kan raar lopen, maar een bevei liger kan ook een beveiliger helpen. Dat gebeurde B&B Beveiliging uit Tholen in de nacht van zondag op maandag toen het bedrijf door Scor pions Security uit Etten-Leur werd opgeroepen om assistentie te verle nen bij het aanhouden van een agressieve automobilist. De 67-jari- ge automobilist uit Bergen op Zoom reed op de verkeerde helft van Een- drachtweg over de Thoolse brug. Toen hij tot stoppen gemaand werd, bedreigde hij de beveiliger die een beroep deed op zijn Thoolse colle ga's. Die rukten met meerdere voer tuigen uit om de man te overmees teren en aan de politie West-Brabant over te dragen. De man werd ge boeid afgevoerd terwijl hij zich he vig bleef verzetten. Bij controle op het politiebureau bleek hij vier keer de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben gedronken. Zijn rijbewijs werd ingenomen. Voor de Delta dikke bandenrace voor de jeugd, zaterdag in Poort vliet, zijn deelnemers nog steeds welkom. Dat zegt Rini Quist van de Omloop van Tholen die het sportie ve evenement samen met Delta or ganiseert. Maandag waren er nog maar vijf rennertjes die zich hadden aange meld terwijl alle Thoolse basisscho len zijn aangeschreven, zegt Quist. Van twee basisscholen schreven zich kinderen in. De dikke banden race ging voorheen vooraf aan de omloop, maar die gaat dit jaar niet door. Er zijn vier leeftijdscategorieën: van 3 tot 6 jaar, 7 en 8 jaar, 9 en 10 jaar, 11 -12 jaar. De start en finish is aan de Deestraat. Het parkoers loopt via de Burgemeet en de Deestraat door de woonwijk. Volgens Quist een geschikt rondje. „Een kind vriendelijke buurt met weinig ver keer. Er hoeft weinig afgezet te worden." De start is om één uur. Vanaf twaalf uur kunnen de jongens en meisjes zich nog inschrijven in café 't Cen trum. In zwembad Haestinge in Sint-Maartensdijk worden regelmatig spelletjes gedaan. In Sint-Maartensdijk is sluiting na genoeg zeker. Met de bouw van een overdekt zwembad op het uit te brei den recreatieterrein de Pluimpot in de Geertruidapolder in Scherpenisse is er geen plaats meer voor een open- luchtbad in het dorp. In Tholen maakt eventuele sluiting van de Spetter deel uit van het masterplan. Het is niet de eerste keer dat er actie wordt gevoerd voor het behoud van de Spetter. In 2004 kwam het tot een heuse demonstratie van Tholenaren die tijdens een raadsvergadering voor het gemeentehuis op de Markt in Sint-Maartensdijk lawaai maakten om hun actie kracht bij te zetten. Er werden toen 7000 handtekeningen opgehaald. Volgens B. Hoftijzer van de Eben Haëzer in Tholen zijn er steeds meer geluiden dat de Spetter sluit. „De kans dat het zwembad ver dwijnt, schijnt heel groot."De vier basisscholen en de twee scholen voor voortgezet onderwijs, het Cal- vijn college en het Westerpoort, heb ben de handen ineen geslagen. Voor de zomervakantie is er een gezamen lijke brief verstuurd naar het ge meentebestuur voor het behoud van het zwembad, legt Hoftijzer uit. „Er komt nu een vervolgactie. Maandag bieden we het aan het gemeentebe stuur aan." Volgens Hoftijzer zullen om elf uur alle kinderen gezamenlijk naar het gemeentebuis gaan. Het wordt een bonte stoet, want ze zullen getooid zijn met zwemattributen. „Daarnaast maken alle kinderen een A-viertje met een tekening, een kleurplaat, een brief of een plak- werkje. Ook dat zullen de kinderen aanbieden." De scholen vragen ook ouders om mee te gaan. Als daar door iedereen gevolg aan wordt gegeven, dan wordt het een massale bijeenkomst. Alleen al op de vier basisscholen zitten ruim 900 kinderen. In Sint-Maartensdijk begonnen Ra chel Quist (10) van de Juliana van Stolberg en Rosan Stoutjesdijk (11) van de Rieburch maandagavond met het inzamelen van namen. Ze werden al snel geholpen door een aantal andere kinderen om aan te bellen en te vragen of de bewoners hun naam en hun adres op een lijst wilden zetten. Onder het motto: Aan ons dorpse bad hebben we zat! Er werden ook plakkaten verspreid die de bewoners voor het raam kunnen hangen. In blauwe golven staat de zelfde tekst. Bij verschillende wo ningen hangt het al voor het raam. Gisteren had Rachel ongeveer 100 namen verzameld, Rosan 250. Op de Rieburch ligt nog een lijst waar de ouders dinsdagavond hun naam konden zetten. Volgens Rosans moeder is er sprake van een geza menlijke actie. „Het is in de zomer heel fijn dat de kinderen van 8, 9 jaar die een diploma hebben bij mooi weer naar het open bad kun nen. Ze hoeven niet naar een over dekt zwembad. Dat zal ook zeker duurder worden. Mensen die het niet kunnen betalen, worden de du pe. Nu kost zwemles 45 euro. dat kan daar echt niet voor dit bedrag. Dan betekent dat er kinderen zijn die geen diploma halen." In de win ter zijn er volgens haar voldoende andere mogelijkheden voor kinde ren zoals sportverenigingen of (ker kelijke) jongens- of meisjes vereni gingen. Er is ook op Hyves een pagina geopend": behoud zwembad Haestinge. Daar hebben zich al 140 mensen aangemeld. Gisteravond belegde de Dorpstafel Sint-Maartensdijk/Scherspenisse een bijeenkomst in Haestinge om de plannen voor de impuls te bespreken met de bewoners en ondernemers van beide dorpen. Eerder, op 21 juni werd het plan besproken met de on dernemers die overwegend positief reageerden. Maandag staat het punt op de agenda van de commissie ruimte. Dan gaan de fracties zich buigen over het voor stel van b. en w. om tussen 2014 en 2017 75 woningen te bouwen in de Geertruidapolder. En tussen 2018 en 2020 vijftig huizen op een te maken eiland in de Pluimpot (ongeveer op de plek waar nu de sportvelden lig gen). Dat betekent dat de sportac commodaties moeten verhuizen. Dc gemeente denkt dan aan een nieuwe plek aan de Hogeweg (tegenover de algemene begraafplaats waar de ge meente al grond in eigendom heeft). In het plan is de woningbehoefte voor Sint-Maartensdijk en Scherpe nisse over tien jaar opgenomen, dat zijn er 250 in de periode van 2014 tot 2028. Bij het uitvoeren van het pro gramma wordt uitgegaan van 200 woningen in de periode tot 2026. Voor Sint-Maartensdijk zouden er dan 21 te weinig zijn verwezenlijkt, voor Scherpenisse 81. Nieuwe wo ningen zullen volgens b. en w. bij dragen aan de doorstroming in het dorp. En dat kan een positief effect hebben op het herinrichten van Sint- Maartensdijk-west (Vier Mei-, Hen ry Dunant-.deel van Frank van Bor- sele- en Jacoba van Beierenstraat). Daar komen volgens het plan 35 woningen minder te staan dan nu het geval is. Stalen beeld verwijst naar oude plattegrond dorp Het kunstwerk maakt deel uit van het project Het onzichtbare zicht baar maken dat twee jaar geleden doör de Koninklijke Heidemaat schappij werd gepresenteerd voor Sint-Annaland, Scherpenisse en Sint-Maartensdijk. Voor Sint-Anna land gaat het om het plaatsen van meerpalen op het haventerrein, voor Scherpenisse om een beeld met havenwerkers bij een schip en in Sint-Maartensdijk om de oude hoofdstructuur van het dorp, com pleet met de Pluimpot die een open verbinding had met de Oosterschel- de. Doel is om de verdwenen ha vens op Tholen weer zichtbaar te maken. Voor het project heeft nu de stichting Dutch Art Match (DAM) uit Goes een plan opgesteld voor het verwezenlijken van de kunst werken. De Heidemij heeft al geld toegezegd, de gemeente wordt nu om een bijdrage van 12.500 euro gevraagd. B. en w. vinden dat het project Het onzichtbare zichtbaar maken, past in het gemeentelijk beleid om kunst in de openbare ruimte te plaatsen. Voor de beeldende kunst is een re servepotje gevormd.. Bij elk ge meentelijk bestemmingsplan wordt één euro per vierkante meter voor dit doel opzij gehouden. Eind september 2009 werd het plan in het gemeentehuis gepresenteerd door de directeur van de Heidemij, een ideële organisatie die een posi tieve bijdrage wil leveren aan de leefomgeving. Jaarlijks is er onge veer 22 miljoen euro te besteden. Het geld komt voor een groot deel uit het dividend dat ze als aandeel houder van Arcadis (de voormalige Heidemij) ontvangt. De gemeente betaalt slechts een klein deel van de totale kosten. De Heidemij zoekt ook andere geldschieters. Bonus van 5 tot 10 mille prikkel voor werkgevers Werkgevers krijgen van de gemeente een bonus als ze een Thoolse werkloze een jaar lang in dienst nemen. Met het actieplan Baan Bo nus wil de gemeente 15 tot 20 werkgevers over de streep trekken. De regeling is bedoeld om mensen die moeilijk zelf werk kunnen vinden aan de slag te helpen. Wethouder Jan Oudesluijs hoopt dat er vaste contracten uit voortvloeien zodat het aantal werklozen in de gemeen te daalt. De gemeente zet er rijksgeld voor in. Een werkgever die een jongere tot 27 jaar, voor een jaar in dienst neemt, krijgt 5000 euro. Voor ie mand ouder dan 27 jaar maar liefst 10.000 euro. Dat komt omdat ou dere werknemers duurder zijn. In juli stonden 489 werklozen inge schreven bij het UWV Tholen, 254 mannen en 235 vrouwen. Er ston den 65 jongeren tot 27 jaar inge schreven. in de leeftijdscategorie van 27 tot 45 jaar 168, van 45 tot 65 jaar 256. Een werkgever die twee werkzoekenden twaalf maan den in dienst neemt, kan zelfs reke nen op een dubbele bijdrage. De bijdrage kan worden aange vraagd vanaf nu tot en met 31 de cember dit jaar en wordt uitge voerd door het Werkgevers servicepunt Tholen (WSP). Ou desluijs hoopt dat met deze finan ciële prikkel twintig werkgevers bereid zijn om een werkzoekende een contract aan te bieden. Het aantal is gebaseerd op de verwach ting die de gemeente heeft van de regeling en de ervaringen in de ge meente Breda. Volgens Oudesluijs heeft het in de gemeente Breda tot goede resultaten geleid. .„Mede naar aanleiding daar van hebben we het hier ook opge zet." Het is echter geen kopie van de regeling in het Brabantse, maar aangepast aan de Thoolse situatie. Niet alleen Thoolse werkgevers kunnen profiteren van de regeling. Ook ondernemers in Brabant of de rest van Zeeland kunnen er gebruik van maken mits ze een Thoolse werkzoekende in dienst nemen. „We hopen natuurlijk dat het jaar contract omgezet kan worden in een vast dienstverband." Volgens Feikje de Jonge van het WSP is het vooral de bedoeling om jongeren aan het werk te krijgen. In juli waren 25 Thoolse jongeren al drie maanden zonder werk, 12 al zes maanden en 5 negen maanden. Banen Bonus is een aanvulling op de bestaande regelingen. „Banen Bonus kan net dat laatste zetje ge ven aan werkgevers om iemand voor een jaar aan te nemen. We ho pen er vooral lokale werkgevers warm voor te krijgen." Via de be staande contacten (onder meer het Ondernemers Overleg Tholen) zul len werkgevers van de regeling op de hoogte worden gebracht. Dicneke Schot uit Tholen genomineerd voor kroontje Kees van der Slikke krijgt zilveren draaginsigne voor 25 jaar kosterschap Anco van der Werff oog in oog met Beatrix bij debat Vredespaleis EN VERDER... Brons Thoolse jeugd- vissers op WK in Italië Weihoek grootste knelpunt bij extreme regen DE STORM BREEKT MEER TAKKEN DAN HALMEN I)it nummer bestaat uit 16 pagina's Zaterdag krijgt de schuur van streek museum De Meestoof in Sint-Anna land een pauw op het dak. Geen ech te maar een van hout, een makelaar die beide dakhelften verbindt. Tim merman Leen Roozemond uit Stave nisse klimt er om elf uur de ladder voor op om de Thoolse versiering aan te brengen. Voor deze gelegen heid zal voorzitter Jaap Hage een feestrede houden. De pauw is terug van weggeweest. In de Meestoof zijn drie mallen te zien. Ook Roozemond heeft er een aantal in zijn werkplaats opgehangen. Onlangs is duidelijk geworden dat er elektronisch is ingebroken bij het bedrijf DigiNotar. Daarbij zijn er ongeldige internetcertificaten in omloop gekomen. Certificaten worden gebruikt om websitebezoekers te kunnen garanderen dat zij een vertrouwde website bezoeken. Het bekende plaatje met het slotje dat wordt getoond in webbrowsers toont deze certificaten. Als het slotje is verbroken dan bezoekt men een website waarvan de inhoud niet is gegarandeerd. De gemeente Tholen maakt voor de gemeentelijke website geen gebruik van certificaten van Diginotar. Met het bezoeken van de gemeente lijke website loopt^j, voor zover nu bekend, dan ook geen risico! gemeente Tholen Gebleken is dat ook de overheidsvoor ziening DigiD ongeldige certificaten in gebruik had. De gemeente Tholen maakt bij twee digitale producten op de website (GBA uitreksel en Afschrift burgerlijke Stand) gebruik van Digid voor de authenticatie van de aanvrager. Voor de zekerheid heeft de gemeente Tholen, toen bekend werd dat DigiD mogelijk ongeldige certificaten in gebruik had, de DigiD functionaliteit op de website uitgeschakeld. De genoemde producten kunnen voorlopig ook zonder DigiD worden afgenomen. Inmiddels wordt door alle overheids instellingen hard gewerkt om ongel dige certificaten te vervangen. U kunt over dit onderwerp op de hoogte blijven via www.tholen.nl. Heeft u vragen? Dan kunt u ook bellen met de gemeente Tholen: 0166-668 200 Advertentie I.M. Opbrengst Hersteld Hervormde Gemeente 8800 euro Het evenement bracht uiteindelijk 8800 euro op. „Duizend euro meer dan vorig jaar", vertelde een blije Elly van der Jagt. Zij is de motor achter de jaarlijkse ver koping. Ze is niet alleen dankbaar en blij met de opbrengst, maar vooral door de komst van de predikant. „Die heeft een flinke tijd op de markt rondgelopen en met een groot aantal gemeenteleden gesproken. Dat hebben de mensen erg op prijs gesteld." De nieuwe voorganger heeft een huis gekocht in de 's Gravenkreek in Sint-Anna land en volgens Van der Jagt zijn gemeenteleden daar druk bezig met schilderen en behangen. Die hulp kan het predikantenechtpaar goed gebruiken nu de domi nee volgens de zegsvrouw onlangs vader werd van een vierde kind. Net als enkele honderden belangstellenden die de activiteitenmarkt bezochten, zag hij een keur aan artikelen uitgestald liggen. Zaterdagochtend om half zes wa ren vrijwilligers al begonnen met het opzetten van de kramen en het uitpakken van de spullen. Het kan haast niet anders of de meeste zolders van de aanbieders moeten nu brandschoon zijn, zoveel materiaal lag er te koop. Tientallen stuks glas en aardewerk. Als je de spellen wilde bekijken, struikelde je over het speelgoed. En alles voor een paar eurocenten. Bloeiende planten voor 2,50. En vooral de bu ren van de eigenaar van een elektronisch orgel, met ritmebox en pedaal, hoopten op een koper. Voor de elektrische naaimachine in een tafel vreesde men het ergste. Zoveel plaats hebben niet veel mensen in huis. Zie verder pagina 3: Gelet op de aanbiedingen waren er veel zolders opgeruimd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1