'Het is natuurlijk fijner als je van tevoren weet dat je vol zit' Spat regen deert negentig fietsers bij Thoolse avondvierdaagse niet Houte 'Achtervolgingsscène met auto's en zombies' i I PlntMnndihsM Aanvoer piepers keldert na regen Donderdag 25 augustus 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT „Er zijn nog steeds mensen die niet weten dat dit een hotel is. Dan zitten ze hier, op het terras en vragen ze: 'Oh, is hier ook een hotel?' Maar er zijn ook mensen die vragen of ze hier wel op het terras mogen komen zitten. Ze denken dat het niet mag, omdat dit een hotel is, voor sommige mensen is dat een hogere drempel. Natuurlijk mag iedereen hier zitten, ze zijn altijd welkom", zegt Henriëtte van Tatenhove (48). Zij en haar man Paul (53) zijn de eigenaars van hotel-restaurant Zeeland in Tho len. De Vossemeerders zijn zeven jaar geleden begon nen aan hun uitdaging in de horeca. gZe^Vwe"kd?hSeT^^e Hotel Zeeland in Tholen is met vijf kamers een klein familiehotel Tv op kamer Havenfeest Herinneringen Familiebezoek Hotel Zeeland in cijfers Opnames New Kids Nitro op Sint Philipsland Huisvrouwentrimgroep tekent voor achttiende keer voor organisatie De lucht was grijs, maar de temperatuur aangenaam en wind was er nauwelijks bij de start van de fietsvierdaag se, maandagavond in Tholen. Ideaal weer om te fietsen. Hoewel de 91 deelnemers onderweg te maken kregen met een spat regen, werden ze daar niet erg nat van. „Er rijden wat meer kinderen mee dan normaal", meent Leny Goorden van de organiserende Huisvrouwentrimgroep. interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl De Belgische vrienden Patrick Ronsse (links) uit Diest en Stefan Didden uit Brecht genieten van een biertje op het terras. Stefan is wel geïnteresseerd in een overnachting in hotel Zeeland. Henriëtte van Tatenhove (foto) en haar man Paul doen alles in het hotel, als het even kan, zelf. De kamers schoonhouden en bedden opmaken doet Henriëtte samen met Ria van Bemmel (56) uit Tholen. Soufian Zakriti (18) uit Tholen is leerlingkok. Omdat het nog rustig is met bestellingen, spoelt hij even wat glazen aan de bar. Vi gmcentc Tholen telt uijfo hotel*. Tdcuu i* dat niet teueel oook go n plattelaruügmeente9 öfo ti en jau>t laünte uo©/i meen9 De gemeente wit het toenième op Tholen naan een hogen plan tillen. da* je §©a uenaachten uan wet. Wat bnengt de hotelgaét naan Tholen9 "Hoe kijken, de hotelieu en gety te genaan.9 Sn hoe gaat het eigenlijk met hun hotel9 Sen èenie die een kijkje achten de óchenmen biedt (Xfaleuening 4-, 1-1©tet eetand in T holen. „Wij wilden een restaurant en kre gen er een hotel bij", zegt Henriët te. Paul werkte in de metaal, deed constructiewerk en Henriëtte zat in de verpleging. „We wilden wat an ders." Ze kregen de kans om hotel restaurant Zeeland over te nemen. Het pand aan de Kaaij in Tholen was 300 jaar geleden al een gasten verblijf, en met die voorgeschiede nis lijkt succes gegarandeerd. De hotelgasten weten inmiddels wel hun weg naar Zeeland te vin den. En ook het restaurant en het terras lopen over het algemeen goed volgens Henriëtte. Maar deze zomer wil het niet echt lukken. „De terrassen moeten vol zitten, maar het weer zit niet mee. In de zomer hoop je dat er mensen komen, want daar ben je voor." Als je dan ook nog een terras hebt. dat niet de hele dag zon heeft, wordt het lastig. Toch vindt Henriëtte het een mooie plek voor een hotel, zo vlak achter de haven. „Alleen jammer van die dijk ervoor." Daardoor heb je geen zicht op het water. Maar de nieuw aangelegde trap brengt weer meer mensen over de dijk en ook het pas teruggeplaatste kanon trekt bekijks. „De trapleuning wordt veel ge bruikt als glijbaan door kinderen. Dat hoef je ze niet voor te doen, al le kinderen glijden er spontaan van af. Het is de mooiste glijbaan van Tholen." Henriëtte noemt Zeeland met zijn vijf kamers 'een klein familieho tel'. „Die vijf kamers krijgen we wel vol." Ze moeten het vooral hebben van de werklieden. „We hebben veel mensen die vanwege hun werk hier komen overnachten. Die hebben we het hele jaar door. Vaak van maandag tot en met vrij dag, want in het weekend gaan ze naar huis. Ze nemen meestal een all-in pakket: ze ontbijten, krijgen een lunchpakket mee en krijgen el ke dag een warme maaltijd. We ko ken voor die gasten niet elke dag a la carte. Want soms hebben ze ge woon zin in een aardappelmaaltijd net als thuis." De toeristen komen over het alge meen 's zomers, zegt Henriëtte. Die bezetten het hotel voor drie tot vier maanden op een jaar. Maar ze blij ven vaak maar één of twee nachten. De werknemers zijn er voor een langere periode, drie maanden of soms langer„Meestal uit het oosten en noorden van het land: Friesland, Groningen, de Achterhoek. Voor de bouw, onderhoud, specifieke ma chines, boringen en scheepsbouw. Het zijn mensen van bedrijven die iets specifieks te bieden hebben, zo als ventilatoren in een aardappel hal." Maar nu is het zomer en is het dus wachten op een toerist. „We zitten in een fietsroute", zegt Henriëtte. „Ze boeken een fietsvakantie bij een bepaald bedrijf. De start is in Goes en dan fietsen ze naar Tholen. Dan blijven ze overnachten en de volgende dag fietsen ze door naar Zierikzee. De bagage reist hen ach terna. Het reisbureau verzorgt dat. De mensen die zo'n vakantie boe ken, zijn vaak Belgen of Duitsers. Maar er zijn ook mensen die zelf een fietsroute plannen. Ook hebben we wel eens oudere mensen die een weekje blijven. Maar ik kom niet ken." Daarvoor is ,er in de stad te weinig te doen. vindt Henriëtte. Vanuit het hotel of restaurant iets organiseren, doen ze niet. „Wel ge ven we informatie. We hebben bij voorbeeld fietskaarten of andere in formatie vanuit de VVV. Daar wordt heel veel gebruik van ge maakt. En als mensen meer vragen hebben, verwijs ik ze door naar de Vlinderbloem in de Hoogstraat. Daar zit een soort dependance van de VVV." Het hotel heeft ook aanloop van gasten uit de jachthaven. „Soms nodigen mensen met een boot gas ten uit, maar hebben ze geen slaap gelegenheid aan boord. Die mensen komen dan naar het hotel." Toen Henriëtte en Paul in Zeeland begonnen, hebben ze een frisse wind door het gebouw laten gaan. „We hebben eerst verbouwd. De kamers opgeknapt. We hebben er geen kamers bijgemaakt. Als we twintig jaar eerder waren begon nen, hadden we het misschien wel anders aangepakt." Nu denken de uitbaters niet aan uitbreiden. „We richten ons heel erg op het restau rant. Als we hadden willen groeien, zouden we op een andere locatie moeten hebben gezeten. Dit pand zit ingebouwd. In de hoogte gaan is denk ik geen optie. Als we zouden willen groeien, moeten we het aan de binnenkant veranderen." Het omgaan met mensen, ze het naar hun zin maken. Dat heeft Paul en Henriëtte getrokken toen ze ko zen voor hun eigen horecazaak. Maar aan het ondernemen zitten ook nadelen waar Henriëtte in eer ste instantie niet op had gerekend „Er zijn zoveel wetten en regels waaraan je^moet voldoen. Dat kost veel tijd en dat valt tegen. Ik had dat niet verwacht. We moeten nu bijvoorbeeld apart betalen voor el ke tv die je op een kamer zet. Dan denk ik: een televisie op de kamer, dat hoort toch gewoon bij een ho tel?" Ondernemen is ook spannend, zoals eind 2009, toen de economische crisis begon. „Dat hebben we begin vorig jaar echt gemerkt. We hadden de eerste paar maanden van 2010 heel weinig hotelgasten. Ze hadden bijvoorbeeld wel van tevoren ge boekt, omdat ze een cursus kwa men volgen. Maar de cursussen werden afgezegd en de bouw van bepaalde zaken werd uitgesteld. „Toeristen kijken naar wat er ergens te doen is. Ze willen erop uit. Tholen zou eigenlijk zoiets moeten hebben als Yerseke: een mosseldag. Nu er zomermarkten worden gehouden, hebben mensen een reden om te komen. Dat de havenfeesten er niet meer zijn, vind ik echt heel jammer. Dat hoort bij een havenstad. Als je een haven hebt, moet je er ook iets mee doen." Henriëtte zou graag willen dat er meer wordt samengewerkt om weer zoiets van de grond te krijgen. „Je kunt het niet alleen." Ook de leegstand van panden stoort haar. „Er staat zoveel leeg, dat no digt niet uit. Ook mensen die in het voor- en naseizoen komen zeggen dat het hier zo stil is." dus de mensen bleven weg. De eer ste drie maanden waren bar slecht en dat is gelukkig weer aangetrok ken. maar het had niet langer moe ten duren." In het toeristenseizoen gaat het re delijk met de bezetting. „We zou den wel graag meer overnachtingen hebben. We hebben eigenlijk altijd wel een kamer over voor mensen die zomaar komen aanwaaien. Het komt vaker voor dat er wel plaats is, dan dat er geen plaats is, maar we hebben wel eens mensen moe ten doorsturen. Het is natuurlijk fij ner als je van tevoren weet dat je vol zit. Dan weetje ook waar je aan toe bent. Maar het is heel wisse lend. De ene dag zit je vol en de an dere dag heb je twee kamers." Zo zitten Patrick Ronsse uit Diest en Stefan Didden uit Brecht op een zonnige maandagmiddag op het ter ras. ,Jk was bij Stefan en zei we gaan even naar Zeeland", zegt Pa trick. Hij heeft vroeger veel over nacht op camping De Zeester in Scherpenisse, dus hij kent het ei land een beetje. „Ik heb 20 jaar ge doken. Veel bij Gorishoek. Ik vind het leuk om hier weer te komen en wat herinneringen op te roepen." Stefan is wel geïnteresseerd in een overnachting in hotel Zeeland en wil graag de prijzen weten.. Niet voor deze dag. maar voor een ande re keer. „Ik dacht, als ik ooit met de fiets hier kom en ik wil overnach ten." De Belgische vrienden zijn deze maal met de motor naar Tho len gekomen. „Het is fantastisch mooi om hier te rijden. De wegen zijn hier veel be ter dan in België en er is niet zoveel verkeer." Het zijn geen racers. Ze hebben toermotoren en genieten van de omgeving. Stefan heeft al wel eens dagjes uit gemaakt naar Tholen, samen met zijn kinderen. Maar hij is sowieso geïnteresseerd in Zeeland. „Ik heb veel gevist bij Colijnsplaat." En Vlissingen trekt hem ook wel. „Daar is het minder druk dan aan de Belgische kust." Stefan geeft aan overnachten in een hotel de voorkeur boven een cam ping. „Ik heb het wel gezien in een tent." Patrick beaamt dat: ,,'s Avonds kun je eens lekker douchen en 's morgens goed ontbijten." Maar langer dan een nacht in Tho len blijven, dat zien ze toch niet zo zitten. „Eén nacht hier is wel ge noeg voor mij", zegt Stefan. Pa trick: „Ik ken het stadje Tholen niet zo goed. Ik zou wel een paar dagen in Goes willen blijven. Dat lijkt me gezellig." Ondertussen wacht Henriëtte op de komst van een paar fietsers. Die hebben geboekt via de fietsvakantie en daardoor weet ze wanneer ze on geveer kunnen arriveren. „Het ligt er een beetje aan of ze snel fietsen of het rustig aandoen. Meestal ko men ze tussen drie en vier uur." De verslaggever van deze krant is er vroeger en treft ze daardoor niet. De andere gasten zijn op pad. Maar zoals gezegd, de nadruk van het bedrijf ligt op het restaurant. Daardoor ligt de piek van de dag telkens in de avonduren, want dan is het restaurant open. Het trekt vooral visliefhebbers, zegt Henriët te. Maar daar staan Zeeland en Tho len ook wel bekend om. Omdat het op woensdag meestal het rustigste is, is het restaurant, buiten het sei zoen. op die dag gesloten. Binnen zijn er 65 zitplaatsen en op het terras 40. „In verhouding met die vijf kamers kun je begrijpen dat het restaurant ons hoofdinkomen is. In de winters, zonder de toeristen, zou je niets hebben als je geen za kenlieden had." Heel af en toe ko men er 's winters mensen overnach ten die op familiebezoek zijn of een feestje in de buurt hebben. „Of mensen die binding met Tholen hebben en er nog eens even willen vertoeven." Maar het is vooral de zon die meespeelt in de omzet. „In het voorjaar gaat het restaurant be ter draaien. Vooral als het vroeg mooi weer is. dan krijg je de mooi weergenieters, zoals gepensioneer den." Toch is volgens Henriëtte het hotel beter gaan lopen, nadat zij en haar man het overnamen. „We proberfcn hier gezelligheid te creëren en dat is wat maakt dat gasten terugkomen. Iemand die hier drie maanden is voor zijn werk. wil niet alleen op zijn hotelkamer blijven zitten. Het is belangrijk dat mensen zich hier welkom voelen. Het is ook een combinatie van een goed bed en goed eten. Omdat dat goed is, ko men ze terug." Hen- Eigenaren: Paul en riëtte van Tatenhove Personeel: 1 hotelmede werker, 9 overige, allemaal nul urencontract Kamers: 5 kamers Beoordelingen: 9 uit 1 be oordeling op Zoover.nl Verder geen beoordelingen gevonden Na de regen van dinsdag kelderde de aanvoer van aardappelen op de vei ling in Sint-Annaland gisteren tot onder de twintig ton. In de voorgaan de dagen was er juist weer meer ge leverd dan in het begin van vorige week. Op de prijzen had het mindere aanbod nauwelijks invloed. Die blij ven onveranderd stabiel. Woensdag 24 augustus: Doré 17, Frieslander 15, Nicola 17, Bildtstar 20-21bonken 24. Aanvoer 16 ton. Dinsdag 23 augustus: Frieslander 13-15, Nicola 15, Eigenheimer 20, Bintje 16. Bildtstar 21. bonken 24. Aanvoer 42 ton. Maandag 22 augustus: Doré 16-18, Frieslander 14-15, Nicola 17, Eigen heimer 24, Bildtstar 21-22, bonken 24. Aanvoer 51 ton. Vrijdag 19 augustus: Doré 18, Frieslander 15, Nicola 17, Eigenhei mer 21-24, Bildtstar 22-23, bonken 24. drielingen 10. Aanvoer 54 ton. Donderdag 18 augustus: Frieslan der 15, Nicola 18, Eigenheimer 21, bonken 24. Aanvoer46 ton. De Rijksweg van Sint Philipsland naar Anna Jacohapolder was onlangs het decor voor opnamen van de film New Kids: Nitro. De tweede speel film van de asociale hangjongeren uit het Oost-Brabantse Maaskantje. Filmproducent Eyeworks had de Rijksweg tussen de Sluisweg en La- geweg heel de dag afgehuurd voor de opnamen. „Het ging om een spec taculaire achtervolgingsscène met auto's en zombies", zegt Danielle Steijn, woordvoerster van water schap Scheldestromen - de eigenaar van de weg. Voor het plaatselijk ver keer werd tijdelijk een omleidings route ingesteld. Omwonenden zijn tijdig ingelicht over de filmopnamen vertelt Steijn. Om wat voor scène het precies gaat, blijft vooralsnog ondui delijk. Woordvoerster Diane Borst van filmdistributeur Benelux Film Distributors bevestigt de opnamen, maar weet niet of de achtervolgings scène ook daadwerkelijk het witte doek haalt. „Dat moet tijdens de montage blijken. Op dit moment zijn de filmopnamen nog in volle gang." Ook in Perkpolder en Zaamslag is deze maand gefilmd v<x>r de-tweede film rond de Maaskantse jongeren. De film verschijnt op 6 december in de bioscoop. De asociale Brabanders maakten deze winter hun debuut met de film New Kids Turbo. De absurde actiefilm brak een Nederlands record door op de premièreavond bijna 32.000 bezoekers te trekken. Het is al weer de achttiende keer dat de trimgroep tekent voor de Thoolse fietsvierdaagse. „Geen en kele organisatie vóór ons heeft het zo lang volgehouden", aldus Leny Goorden. Ze zit maandagavond op het terras van The Sixties aan de Kaaij, om routes uit te delen aan de mensen die aan een andere tafel eerst een stempelkaart hebben ge kocht. Veel bekenden melden zich. zoals de 86-jarige heer Bolier die volgens mevrouw Goorden alle achttien keren van de partij was. Maar ze mist ook gezichten. „Van wege leeftijd haken er natuurlijk wel mensen af." Wie geen verstek laat gaan, is een groepje dames uit Poortvliet die zoals altijd op de fiets uit hun woonplaats naar Tholen is komen rijden. Vooral volwassenen stappen op de fiets voor een rit van 15 of 25 kilometer, maar er zijn toch ook wat meer jonge gezichten te zien dan voorgaande jaren. De leeftijd van de deelnemers ligt uit eindelijk tussen de zeven en de ne gentig jaar. Met 91 deelnemers is Leny Goorden content. Vorig jaar bleef de teller op zeventig steken, maar toen waaide het de beide eerste avonden stevig. Maandag rijden de deelnemers rich ting de Oesterdam en via de Ketting- dijk. De langere afstand gaat door tot de Schelphoek bij Poortvliet. „Andere jaren reden ze tot Goris hoek. Maar dat kan nu niet omdat er aan de zeedijk wordt gewerkt." Dinsdag werd richting Oud-Vosse- meer gefietst, gisteren naar Brabant en vanavond naar Poortvliet. Fietsers steken keurig de hand uit als ze vanuit de Ceresweg linksaf de Cruyshoekweg in rijden Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 7