De paraplu kon thuisblijven tijdens zomermarkt Poortvliet Automobilist schept fietser op Postweg 'De wapens zijn puur voor de show' Landelijke modeketen zet Tholen in ijskast ÏÏTI Houte Landschapsfair bij eendenkooi is uitzondering in stiltegebied i Oefening luchtverdedigingbatterij in dorpsbos Sint-Annaland Donderdag 25 augustus 2011 5 Annet Ooms: „Toeristen zijn massaal op zoek naar boeken over Zeeland." De Markt, het Kerkplein, de Smidstraat en een stukje Noordstraat. Dat was zaterdag het toneel van gezellig heid tijdens de zomermarkt in Poortvliet. De markt deed haar naam eer aan, want zomers, dat was het. On danks het goede weer, bleef de drukte uit. Aan het Acti viteiten Comité Poortvliet (ACP) heeft dat in ieder ge val niet gelegen. Want er was voldoende vermaak voor jong en oud. Drukker Kleintjes Gezelligheid Palingrookwedstrijd Een 90-jarige fietser uit Tholen is dinsdagmiddag ge schept door een 19-jarige vrouw uit het Duitse Münster. De hulpdiensten kregen de melding om 14.05 uur bin nen. De hoogbejaarde man probeerde vanaf de Vrouwen- dijk de Postweg over te steken. Op de kruising werd hij geschept door de automobilist. Het slachtoffer kwam ten val en liep verwondingen op aan zijn hoofd. Zekerheids halve is de Tholenaar per ambulance naar ziekenhuis Lievensberg gebracht. De Duitse automobiliste kwam met de schrik vrij. De Koninklijke Landmacht houdt deze week een lucht- verdedingsoefening in de gemeente Tholen. Vijftien mi litairen in de leeftijd van zeventien tot vijfentwintig jaar, zijn gestationeerd in het dorpsbos van Sint-Anna land. Daar trainen zij op een mogelijke luchtaanval. In het bos staat radarapparatuur en luchtafweergeschut verdekt opgesteld. Routine training Raketwerper Groep Geleide Wapens Gemeente spreekt met andere trekkers De gemeente heeft geprobeerd een landelijke modeketen te interesseren voor een filiaal in Tholen, als trekker voor de binnenstad. Maar het concern ziet daar in de hui dige economische situatie geen kans toe, en wil het op nieuw bekijken als in de geplande nieuwe wijk Vestetuin de daar geplande supermarkten functioneren. Vestingwallen Jubileum Zeeuws Landschap in Jacobapolder „Het is uniek en nog nooit in de geschiedenis voorgeko men, maar omdat de stichting Het Zeeuwse Landschap 75 jaar bestaat, organiseren we voor het eerst een land schapsfair bij de eendenkooi." De kooiker/natuurbeheer der bij de eendenkooi in Anna Jacobapolder, Annet de Ruyter, maakt met dit jubileum een uitzondering. Want de uit 1882 daterende eendenkooi is bestempeld als stil tegebied. Dat wordt ook zaterdag nog gerespecteerd al is er die dag tussen tien en vier uur van alles te doen aan de Noord weg. Eendenborst Onderzoek interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Ondanks het zonnige weer, bleef de drukte uit. Het aanbod van de zomermarkt viel in de smaak bij het publiek. Waar de één zich vergaapte aan voordelige koopjes, genoot de an der van de verse poffertjes, oliebol len, snacks en vis. Traditiegetrouw vond ook dit jaar de palingrook-, wedstrijd plaats. Drieëntwintig pa-^ lingrokers uit heel het land gingen de competitie met elkaar aan. De één fanatieker dan de ander. Win naar van vorig jaar. Bram Jumelet (73) uit Bruinisse, ging ook dit jaar voor de titel, maar redde het niet. Zijn rookgeheim gaf hij niet prijs. „Alles draait om een goede voor bereiding en op tijd de juiste han delingen verrichten." Het gazon bij het Kerkplein was zaterdag het domein van de kinder braderie. Velen hadden zich al vroeg in de ochtend een plekje ver gaard om huis, tuin, keuken en speelgoedwaren aan te bieden. „De kinderbraderie is groter dan voor gaande jaren, concludeert Hans Steenpoorte van Activiteiten Co mité Poortvliet. „Mensen verkopen ook spullen vanuit huis. Zoiets ver- Sterkt het dorpsgevoel. Dat moeten we koesteren." Met achtenveertig standhouders, voldoet de zomer markt niet helemaal aan de ver wachtingen van de organisatie. „Op het laatste moment kregen we gelukkig nog een aantal aanmel dingen", zegt Jessica van Tiggele van ACP. „Wat mij betreft, hadden het er wel meer mogen zijn. Geluk kig vielen er geen gaten." Over het aantal bezoekers kan Van Tiggele weinig zeggen. „De echte drukte bleef uit. Gezien het zonnige weer, had ik meer mensen verwacht." In tegenstelling tot de braderie van Sint-Annaland, kon het publiek dit weekend de paraplu thuislaten. De zomerzon voerde tot ver tegen het eind van de markt de boventoon. „Volgens mij is Poortvliet de eerste braderie die het dit jaar droog houdt", zegt Jessica. Naast het volwassen publiek, denkt het activiteitencomité ook altijd aan de kleintjes. Voor hen waren er botsautootjes en een bungee tram poline. Voor dat laatste was veel belangstelling. Kinderen vlogen meters de lucht in. Vermakelijk voor de kinderen en hun ouders. De attractie trok behoorlijk veel belangstelling. Kinderen stonden soms minuten in de rij te wachten. „Het is een ongekend succes", zegt Steenpoorte terwijl hij naar de at tractie wijst. Wat ook goed loopt zijn boeken. „Toeristen zijn mas saal op zoek naar boeken over Zee land". zegt Annet Ooms, van de plattelandsvrouwen, afdeling Tho- len. „Helaas kan ik ze daar niet aan helpen." Op de tafel van haar marktkraam liggen voornamelijk romans, die als warme broodjes verkopen. „In tweeënhalf uur heb ik vijfendertig boeken verkocht. Dat is niet slecht, hè?" Minder voor de wind gaat het marktkraam houder Bart Vermeend uit het Zuid-Hollandse Reeuwijk. Hij staat voor het eerst op de zomer markt in Poortvliet. „Kijken maar niet kopen", zegt Bart gefrustreerd. Het publiek heeft weinig interesse in professioneel gereedschap. „Of ik het volgend jaar weer doe, be twijfel ik. Dan wil ik vooraf eerst een lijst met standhouders zien. Nu had ik van drie partijen concurren tie. En dat is teveel op zo'n kleine markt." Tegen drie uur zijn alle terrastafels aan de Markt bezet. Jan Geuze en zijn vrouw genieten kostelijk van al het vermaak. „Mensen kijken onder het genot van een koud bier, dat is toch het mooiste dat er is", zegt'Jan. „Het is bovendien prach tig weer, dus wat wil je nog meer." Het echtpaar uit Tholen was jaren niet op de braderie geweest. „Even oude herinneringen opdoen", zegt Jan. „Ik ben hier namelijk gebo ren." Dat niet iedereen voor de gezellig heid naar de zomermarkt komt. be wijst mevrouw Keizers uit Halste ren. In haar boodschappentas zit verse paling, worst, pruimen en rauwe ham. „Mijn man is dol op paling", zegt ze. „De braderie in Poortvliet is voor-ons ieder jaar vaste prik. Tenzij het regent na tuurlijk. Het is een gezellige, knus se markt met veel aanbod van ver se producten. En daar komen wij voor. Op een terras zitten staren, dat hoeft van mij niet zo nodig. Ik kom puur op al dat lekkers af." Lekkers, dat was er genoeg. Al thans, voor liefhebbers van ge rookte paling. Even na zessen maakte Jessica van Tiggele, pen ningmeester van het activiteitenco mité, de winnaars van de paling rookwedstrijd bekend. Op de derde plaats eindigde Johan van Ginne- ken uit Breda. Tweede werd Cor Hart uit Kerkwerve. De uit Nieu- werkerk afkomstige Piet Hart mag zich een jaar lang titelhouder noe men. „Zijn paling was simpelweg het mooist van kleur en had de beste smaak", zegt ambachtelijk palingroker Peter van der Sterren uit Poortvliet. Het dondert en het bliksemt dins dagochtend tijdens de tweede dag van de oefening. Vier militairen staan onder een zeiltje te schuilen. Geweer in de hand, helm op, in af wachting van nadere orders. Vijf Mercedes terreinwagens staan geca moufleerd in de bossen. Voor de buitenwereld is de oefening bijna onzichtbaar. Alleen het lawaaiige aggregaat op het terrein verraadt de missie. Luitenant Nass van de dertiende luchtverdedigingsbatterij legt uit wat de landmacht in het bos doet. „Verschillende subeenheden zijn deze week in heel Zeeland aan het oefenen", vertelt hij. „Wij zijn er daar één van." Aan de oefening doen in totaal honderdvijftig mili tairen mee. Het gaat om routine trai ning die het leger jaarlijks uitvoert om het niveau op peil te houden. Tijdens de oefening wordt geen ge bruik gemaakt van munitie. „De wapens zijn puur voor de show", legt commandant Timmermans uit. „Onderdeel van de training is wel dat de jongens leren omgaan met hun wapen. Maar schieten, dat mo gen we niet in het openbaar." De oefening is van begin tot eind in scène gezet en vindt zowel binnen als buiten plaats. In de mobiele commandopost zitten militairen achter hightech radarapparatuur, waarmee het luchtverkeer in de ga ten wordt gehouden. Buiten staat een vrachtwagen-trailercombinatie verdekt opgesteld. Een indrukwek kend gevaarte. „Dat is een zoge naamde Amraam raketwerper", zegt Luitenant Nass. „Een uiterst nauw keurige luchtdoelraket om vliegtui gen mee naar beneden te halen. Het zijn dezelfde raketten als onder een F-16 gevechtsvliegtuig." De militairen zijn deze week op ver schillende plekken gelegerd. Onder meer aan de Gemaalweg bij Sint- Maartensdijk. Daar staat eveneens een radarvoertuig en een raketwer per. Overnachten gebeurt in tenten, opgesteld bij het basiskamp in het dorpsbos van Sint-Annaland. Vrij dag vertrekt de karavaan weer rich ting luchtmachtbasis De Peel. De thuisbasis van de dertiende luchtverdedigingsbatterij. De oefe ning gebeurt in samenwerking met het Commando Luchtdoelartillerie. Twee Apache gevechtshelikopters van het Defensie Helikopter Com mando hebben woensdagochtend tussen half tien en half twaalf ge traind om vijandelijke radarsyste men te ontwijken. De helikopters vlogen voor de oefening heel laag over de grond. De luchtverdedigingsbatterij maakt deel uit van de Groep Geleide Wa pens. Deze groep kreeg tijdens de Golfoorlog (1990-1991) wereldwij de bekendheid door het bewaken van het luchtruim tegen vijandelijke SCUD-raketten. In elke lanceer- ploeg ondersteunt een team van kor poraals de onderofficier luchtverde diging. Samen vormen zij een hecht team. dat geregeld op oefening gaat in binnen- en buitenland. Militairen naast hun trots: de Amraam-raketwerper. Begin dit jaar heeft de gemeente een plan van aanpak opgesteld om het acquisitiebeleid met betrekking tot detailhandel meer structuur te ge ven. Op die manier hoopt men wat te kunnen doen aan de terugloop van het aantal winkels, iets wat zich in heel Tholen manifesteert. Dat heeft meerdere contacten opgele verd. De landelijke modeketen haakt tijdelijk af. Maar er wordt nog gesproken met andere kandidaten voor winkels die als trekker zouden kunnen gaan fungeren. Dat ant woorden burgemeester en wethou ders op vragen van CU-fractievoor zitter Bram van de Sande. De ChristenUnie is bezorgd over de ontwikkelingen in de Thoolse bin nenstad. Ze vindt dat het masterplan voor dat deel van het stadje te wei nig perspectief biedt. En dat, mede in het licht van de ontwikkelingen in Vestetuin (voorheen plan Noord), een snelle aanpak van de binnenstad noodzakelijk is. Zo wil de fractie de herinrichting van de Eendrachtsweg eerder uitvoeren dan 2014/2015. Maar dat kan volgens burgemeester en wethouders niet. Het benodigde krediet - een kwart miljoen - is in de planning pas in 2015 beschik baar. Daarnaast is nog niet bekend hoe de straat in het kader van het masterplan ingericht wordt (wel of geen bevoorrading, parkeerbehoef- te, wandelgebied). Het idee om het vestingverleden van Tholen te benutten, spreekt de CU aan. In de vorige raadsperiode is gesproken over aanmelding bij de Vereniging Nederlandse Vestingste den. Hoewel de gemeente met de vereniging heeft gesproken, wordt met aanmelding nog gewacht. Eerst wordt het dna-onderzoek afgerond, dat per woonkern een toeristisch thema moet opleveren. Wordt dat voor Tholen 'vestingstad', dan wordt dit verder uitgewerkt in het toeristisch ontwikkelingsplan en volgt aanmelding bij de vereniging. Op dat moment komt er ook budget voor beschikbaar. Los hiervan is een beplantingsplan gemaakt voor de voormalige ves tingwallen. Naar aanleiding van de- eerste opzet wilde de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) een aanvullende analyserapportage over de historische parkaanleg op de wallen. Deze is inmiddels goed gekeurd. Er ligt een concept visie die nog een keer met zowel de RCE als de klankbordgroep (van belang hebbenden) wordt besproken, waar na burgemeester en wethouders de ze kunnen vaststellen. Vervolgens zal het college keuzes maken met betrekking tot het vervolg. Het ach terstallig onderhoud aan de beplan ting op de vestingwallen is afgelo pen winter weggewerkt. De CU wilde ten slotte nog weten of er concrete plannen zijn om in Tho len diverse monumenten open te stellen voor het publiek. Op dit mo ment is dat niet het geval, aldus het college. Maar dit aspect wordt mee genomen in het toeristisch ontwik kelingsplan (volgend jaar gereed) en in de monumentennota die in 2013 wordt opgesteld. In juli begint de vogeltrek, wat bete kent dat er allerlei eenden zich in de eendenkooi gaan vestigen voor het nieuwe seizoen. „Daar zijn we zui nig op", zegt De Ruyter. „Eenden komen terug als het stil is." Er wordt zaterdag één excursie naar de eerste vangpijp gehouden. Een zo geheten fluisterexcursie in de voet sporen van de kooiker. Die is met 15 deelnemers al volgeboekt. Meer mensen zullen de plas zaterdag niet zien. Maar er zijn genoeg alternatie ven, zegt De Ruyter. „Er is een Oos- terschelde wandelpuzzelroute ge maakt, waarbij deelnemers buiten dijks lopen aan de hand van foto's op palen." Overigens is de eendenkooi om ringd door bomen, waardoor er een natuurlijke schutting tussen de kra men en demonstraties op de rest van het terrein is. De landelijke fair om vat onder andere een streekproduc- tenmarkt, er is Zeeuwse kleder dracht te zien, een historisch programma met trekpaarden, een kooikerhondenshow, boogschieten, filmpresentaties en workshops. Te vens is er een hapje en een drankje verkrijgbaar. Zoals een broodje een denborst. Toevallig is het dit jaar een kwart eeuw geleden dat het informatiecen trum bij de eendenkooi, die in 1984 door het Zeeuws Landschap is aan gekocht. officieel is geopend. Maar volgens de huidige kooiker mocht het destijds die naam niet hebben. „Het was geen echt bezoekerscen trum. De oude kooikerwoning werd ingericht als kantoor en deed dienst als ontvangstruimte voor vergade ringen en lezingen. Ik ben hier nu elf jaar en volgend jaar is het tien jaar geleden dat ik begonnen ben met het informatiecentrum en het scholenwerk. We zijn open in april, mei en juni. In het voorjaar tijdens het broedseizoen wordt onderhoud aan de kooi gepleegd en kun je met een stille groep het stiltegebied in. Je moet het zien als een soort biolo gieles." Maar de excursies blijven beperkt. „We gaan bewust nooit over de 600 bezoekers heen." Het Zeeuwse Landschap heeft meer dan 60 natuurgebieden in beheer, waaronder ook cultuurhistorische monumenten. Naast de eendenkooi zijn het bosje van Klompe aan de Zuidweg, de schorren en de Bruin tjeskreek op Sint-Philipsland in het bezit van Het Zeeuwse Landschap. De eendenkooi is van oudsher een jachtmiddel. maar dan zonder wa pens. De kooi is nog volledig intact. Eenden worden hier gevangen, ge ringd en weer vrijgelaten. Ook wor den ze bemonsterd voor weten schappelijk onderzoek. We nemen speeksel af en sturen het op na'ar het laboratorium in verband met de vo gelgriep. De eendenkooi is nu al vanaf een af standje te herkennen. De Ruyter heeft een eend gemaakt van balen hooi. „Als kunstobject, je ziet het al van een paar honderd meter afstand staan." a Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 5