Christelijke peuterspeelzaal start aan Zoekweg onder een dak met SPT Dierenleed Lachwekkend vertoon van onmacht in perenoorlog Thoolse puber vernielt graf Lichte krimp voor Thoolse scholen bij eerste schooldag Samenwerking met basisschool Eben Haëzer in nieuw gebouw Donderdag 25 augustus 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Stemmen van lezers Stemmen van lezers Het vierde leven voor de verplaatsbare houten gebou wen, die nu aan de Zoekweg in Tholen staan, is begon nen. De units zijn inmiddels in gebruik als buiten schoolse opvang van Kobalt en Toerdeloo en als peuterspeelzaal van de Stichting Peuterspeelzalen Tho len (SPT). Er wordt nog volop aan gewerkt, maar als alle ruimten afzijn, komt ook het consultatiebureau er in. Nieuw is een christelijke peuterspeelzaal. Dinsdag middag begon de eerste groep. Een samenwerkingsver band van de reformatorische basisschool Eben Haëzer met SPT. Bijbelvertelling Nieuw schooljaar basisonderwijs begonnen Maandag zagen veel leerlingen van de vier Thoolse ba sisscholen opeens een juf of juist een meester voor de klas. Het gevolg van het doorstromen naar een nieuwe groep. De meeste kinderen kenden het klappen van de zweep al en begonnen, na soms een gezamenlijk wel kom, aan een nieuw jaar in de schoolbanken. Elke school heeft zo zijn eigen manier om de leerlingen te begroeten. De ene ziet er alleen wat minder terugko men na de grote vakantie, de ander blijft redelijk stabiel qua leerlingaantal. Fors verlies Leerlingstop Fluitend naar school Leandra Moerland'en haar moeder Anita bij de Eben Haëzer school. Shirley Roodenburg en zoons Gianluca en Tiago gaan naar de Luuc de Jonge, Yannick Nijssen en moeder Mieke en broertje Brent Shirley en haar moeder Monique Cloots bij Ter Tolne. Kraal. en Jacqueline de Jonge bij de Regenboog. Aan mama's hand weer naar school Aan de hand van mama weer naar school. Dat is maandagmorgen een veelgezien tafereel als de basisscholen weer beginnen. Zo ook in Tholen. Wie gaat naar welke klas en wat vindt hij of zij daarvan? Vier portretten. Leandra Moerland (7) uit Tholen gaat naar groep 4 van de Eben Haëzerschool. Dat is een combinatieklas met groep 5. Ze krijgt nu voor het eerst een meester: Jan-Willem Meerman. Als ze samen met haar moeder Anita het schoolplein opwandelt, ziet ze hem. Ze wordt er ver legen van, want ze vindt het best een beetje spannend. Anita heeft de rapportmap van haar dochter bij zich. „Die leveren we weer in." Anita brengt haar dochter af en toe nog naar school. „We hebben voor de vakantie wel al een beetje afgebouwd met halen en brengen. Maar Leandra is de jongste thuis, dus ik dacht, ik ga toch even mee." Leandra kan niet teren op de kennis van haar oudere broer (15) en zus (13) wat betreft meester Meerman. Want zij hebben allebei niet bij hem in de klas gezeten. Luuc de Jonge is al helemaal niet alleen. Hij is twaalf geworden in de vakantie en gaat nu naar groep 8. Net als zijn vriend Yannick (11), die samen met zijn broertje Brent (8) en moeder Mie ke Nijssen naar De Regenboog komt. Ook Luucs moeder Jacqueline gaat voor deze eerste schooldag nog maar even mee. „Zo'n eerste schooldag is toch wel spannend." Mieke brengt haar zoon Brent, die nu naar groep 5 gaat, meestal 's morgens nog naar school. „Vanaf groep 4 kunnen de meeste kinderen wel zelfstandig naar school. Het ligt er ook een beetje aan of ze een oudere broer of zus hebben, waarmee ze mee kunnen", zegt Jacqueline. Shirley Cloots (11) is weliswaar ook met haar moeder Monique naar haar school, Ter Tolne, gekomen, maar die laat ze al gauw alleen staan als directeur Ewan van Meer alle kinderen bij een roept voor een welkomstlied. „Ik ga alleen de eerste keer mee", zegt Monique. Shirley weet dat ze na dit schooljaar naar de middelbare school gaat, maar ze weet nog niet naar wel ke. „Ik hen er nog niet echt mee bezig", zegt ze. Vandaag op de eerste schooldag,'houden de lessen nog niet zoveel in, denkt ze. „Een beetje praten over de vakantie. Ik ben op de camping geweest." De zoontjes van Shirley Roodenburg uit Oud-Vossemeer lopen in een strakke lijn voor haar uit. Beiden trekken een rolkoffertje achter zich aan. Ze hebben er duidelijk zin in om weer in de klas te gaan zitten bij basisschool De Kraal. Voor de vierjarige Tiago wordt het zijn aller eerste schooljaar. „Hij heeft voor de vakantie al geoefend." En nu mag hij met zijn broer Gianluca (7), die naar groep 4 gaat, mee. „Dat is natuurlijk geweldig." Het is maandag een spannende dag, maar het wordt voor de broers nog een spannende week, want hun moeder is volgende week uitgerekend om te bevallen van een broertje of zusje. Dinsdagochtend. 23 augustus, 7.30 uur. Niets lijkt erop dat dit de broeierig hete dag wordt waarin berichten van diverse weersvoor- spellers volharden. Er waait een fikse bries uit het zuidoosten waar de lucht donker dreigend grijs is. De eerste dikke regendruppels val len aarzelend. Onweer rommelt. Het is koel. Over het havenplateau van Sint- Annaland rijdt een kleine colonne militaire voertuigen. Twee gesloten trucks, geëscorteerd door jeeps. Op het dak vail een van de vrachtwa gens ligt een gevaarlijk ogend, langwerpig apparaat dat veel weg heeft van een luchtafweer-raket. Het trage tempo waarin de stoet naar de uiterste noordwest kant van het eiland trekt, versterkt de inge houden spanning: alsof de gehelm de inzittenden het bange vermoe den hebben het noodlot tegemoet te rijden. In de verte klinkt van ver schillende kanten kanongebulder. Het zou de in beeld gebrachte ope ningsscène kunnen zijn van het vervolg van het feuilleton over het hagelkanon van Sint-Maartensdijk. De vorige aflevering heeft de le zers van deze krant in verbijstering achtergelaten. Hemeltergend maar glansrijk werd daarin een gastrol vervuld door een dame die politiek op landelijk niveau bedrijft. Op zich al garantie voor een overtui gend waarheidsgehalte. Op de foto stapt ze vastberaden en niets vre zend langs de container waarin het geschut van de veelgeplaagde fruitteler staat opgesteld. „Een snelweg", luidt haar bondige bood schap, "maakt meer herrie". Alsof je tegen een kind dat zeurt dat het honger heeft, zegt dat arme kinder tjes in Afrika helemaal niets te eten hebben. Zou het haar niet zijn op gevallen dat er op het eiland Tho len geen snelwegen zijn en dat de stilte die er heerst de eilandbewo ners nou net een zegen is? De hoofdrolspelers, ondertussen, schitterden nog feller in die laatste episode. De dwangsom die de fruitteler aan de broek hangt, werd op diens verzoek gehalveerd, om dat hem dat, om de een of andere moeilijk uit te leggen reden, beter uitkomt. Lees die passage nog maar eens! Begrijpt u het niet? Welnu: ik word erop betrapt dat mijn hond op de stoep poept en ik heb geen zakje bij me om het op te ruimen. Ik word bekeurd. Gelukkig heb ik mij tegen dat onheil verze kerd, maar er geldt per gebeurtenis een eigen risico. De hoogte van mijn boete wordt, omdat ik mij hardnekkig verzet, gelijk aan het bedrag van dat eigen risicoof andersomofNou ja, in ieder geval als ik ophoud om het de wetshandhaver lastig te maken, zo laat men, mij zwart op wit weten, hoef ik bij overtreding in het ver volg die boete helemaal niet meer te betalen. Wanneer niet duidelijk kan worden uitgelegd welke regels een over heid hanteert, verliezen burgers die dachten dat ze van die kant be scherming konden verwachten, ge makkelijk hun vertrouwen in het systeem. En wanneer het gehannes met die regels ook nog eens aanleiding geeft tot een lachwekkend vertoon van onmacht, is de totale anarchie niet ver meer. Dan wordt het leger ingezet om de orde te herstellen. Vandaar natuurlijk die onheilspel lende colonne voertuigen op deze argeloze dinsdagochtend. Marcel Warmenhoven, Sint-Annaland. Sommige mensen weren op hard handige wijze katten uit hun tuin. Ik heb dat nu twee keer meegemaakt. De kat van mijn buren moest het ontgelden met een gebroken bek ken. Volgens de dierenarts het ge volg van een harde trap. Ik vond het gewónde dier in mijn tuin. Nu was mijn kat aan de beurt met een bloe dende wond en zere poot vanwege een slag met een voorwerp. Ik vind dit pure dierenmishandeling! Was dat nou nodig? Er zijn genoeg middelen om op een diervriendelij ke manier een kat uit de tuin te hou den. Ik hoop dat mensen die geweld tegen dieren gebruiken, eèns besef fen wat ze aanrichten. Een kat heeft namelijk ook gevoel. Dat kan ik van zulke mensen niet zeggea- Ik heb dan ook geen goed woord over voor mensen die deze harde en pijnlijke methode toepassen op on ze katten. H. Burgers-Vermeulen, Sint-Annaland. Een 16-jarige jongen uit de ge meente Tholen is vrijdagmiddag op heterdaad betrapt toen hij sa men met een twee andere jongens graven aan het vernielen waren in het Groningse Harkstede. Een be zoeker van de begraafplaats aan de Hoofdweg zag de drie jongens be zig. Hij kreeg vervolgens de 16-ja- rige Tholenaar te pakken en belde de politie. Agenten die in de buurt waren, hebben de jongen aange houden en meegenomen naar het politiebureau. Even later ver scheen een 15-jarige jongen uit Hoogezand met zijn vader aan het politiebureau. Hij bleek ook een van de daders te zijn en is aange houden. Op de begraafplaats bleek dat er 14 graven waren vernield dan wel beschadigd. De politie is nog op zoek naar de derde verdachte. Waarom de jongens dit hebben ge daan, is nog onbekend. De politie doet onderzoek, Karina Eerland, Liesbeth Copier en Jantine Houtekamer (v.l.n.r.) zijn de drie leidsters van de christelijke peuterspeelzaal die dinsdag is gestart aan de Zoekweg in Tholen. Een nieuw gebouw, een nieuw be gin. Want met het verplaatsen van de verplaatsbare gebouwen van de F.M. Boogaardweg in Sint-Anna land, waar de twee basisscholen er gebruik van maakten, is peuter speelzaal de Fabeltuin uit haar ge bouw aan de Oudelandsepoort ge trokken. „Dat voldeed niet meer", zegt coördinator Carolien de Haan. SPT heeft twee lokalen tot haar be schikking, waarvan er één gedeeld wordt met de net gestarte christelij ke peuterspeelzaal. „Het kwam goed uit dat ook de Fabeltuin moest verhuizen. Daardoor hebben zij niet het idee dat wij in hun ruimte zit ten", zegt leidster Karina Eerland. Maar van een 'wij en zij'-gevoel blijkt geen sprake. „De samenwer king verloopt echt fantastisch", zeggen zowel Karina als Carolien. Ze noemen de sfeer onderling erg goed. „Het is net alsof we al jaren met elkaar werken", zegt Carolien. De christelijke peuterspeelzaal vloeit voort uit een project voor voor- en vroegschoolse educatie (WE) bij basisschool Eben Haë zer. De school kreeg enkele jaren geleden subsidie voor het vroeg schoolse educatieproject Bas, maar die subsidie stopte na twee jaar, vertelt directeur Aat Nederlof. Om dat het een succes was, besloot de school er op eigen kosten mee door te gaan, tot het niet meer van de on derwijsinspectie mocht. ,Je krijgt op de basisschool geld voor lessen voor kinderen vanaf vier jaar. Er kwamen kinderen bij ons op 3,5-ja- rige leeftijd binnen om mee te doen aan WE." Nederlof en zijn team gingen op zoek naar alternatieven en kwamen uit bij Johan Bosters van SPT. Ze hebben voor de zomer vakantie een samenwerkingsover eenkomst getekend. „We hebben een contract voor twee jaar." Er is eerst door Eben Haëzer onder 90 ouders een enquête gehouden om te kijken of er behoefte was aan een christelijke peuterspeelzaal. „Er bleek zoveel belangstelling te zijn dat we zeiden: dit gaat lukken." Nederlof had er ook al contact over gehad met Theo Baaij van de School met de Bijbel in Sint-Anna land. Die heeft een samenwerking met SPT via de christelijke peuter speelzaal 't Schakeltje. „Hij zei, dat als het eenmaal loopt, het een aan zuigende werking heeft." Een derde christelijke peuterspeelzaal is deze week ook begonnen in Sint-Maar tensdijk: Benjamin. De christelijke peuterspeelzaal in Tholen heeft nog geen naam. Daar voor is een prijsvraag uitgeschre ven onder ouders. De naam wordt waarschijnlijk bekend gemaakt als het gebouw op een nog nader te be palen datum officieel wordt geo pend. Leidsters Karina Eerland, Jantine Houtekamer en Liesbeth Copier starten met twee groepen van in to taal 27 kinderen. Er gaan maximaal 16 kinderen in een groep. De ene groep is op dinsdagmiddag en woensdagmorgen, de andere op vrijdagmorgen en donderdagmid dag. Een kind gaat zoals gebruike lijk twee dagdelen in de week naar de peuterspeelzaal, maar mocht er voor de ontwikkeling behoefte zijn aan meer dagdelen, dan kan het va ker komen. Beide zaaltjes van SPT zitten nu de hele week vol. want De Fabeltuin heeft op dit moment vijf groepen van ongeveer 16 peuters en daarnaast nog drie groepen WE. In totaal zijn er negen leidsters bij de Fabeltuin. Volgens Nederlof is een peuter speelzaal een geweldige voorberei ding op de schooltijd. Je stimu leert niet alleen de ontwikkeling van een kind. je signaleert ook vroegtijdig een onderwijsachters tand." Daarmee is de basisschool voorbereid op het onderwijs dat het een kind kan aanbieden, bijvoor beeld of het extra begeleiding nodig heeft. In principe wordt er bij de christe lijke peuterspeelzaal de lijn ge volgd die is ingezet bij de VVE van Eben Haëzer. Er wordt gewerkt met de boeken van Bas, een bepaalde methode. Maar het ontwikkelings volgsysteem is hetzelfde als dat van SPT, genaamd Kijk. Het verschil in dagindeling zit in de aandacht die het geloof in de peuterspeelzaal krijgt. Dat is intensiever. Bij de christelijke afdeling wordt er elke dag gebeden ,en is er een Bijbelver telling. Maar bij de Fabeltuin is er op gezette tijden ook aandacht voor verhalen uit de Bijbel. „Met kerst vertellen we altijd dat er een kindje is geboren", zegt Carolien den Haan. „En als er kinderen willen bidden voor het eten, bieden we daar ook gelegenheid voor." Vol gens Carolien versterken de twee peuterspeelzalen elkaar. „Het is je kracht: hoe groter je bent. hoe meer mogelijkheden je kunt bieden. Daarnaast zou het zonde zijn van zo'n mooi gebouw als het een halve week leeg staat." Schoolleider Ewan van Meer van Ter Tolne, maandag begonnen met 232 leerlingen, verwacht zelfs een stijgende lijn. Hij rekent bij de 1 oktobertelling op een lichte groei ten opzichte van 1 oktober 2010. Dat is goed nieuws voor de open bare basisschool, want de 1 okto bertelling is een zeer belangrijke factor voor basisscholen. Daarmee wordt namelijk bepaald hoeveel geld van het rijk de scholen dat jaar krijgen. Voor elke leerling krijgt een school een bepaald be drag. Alleen zitten daar wat haken en ogen aan, vertelt Hans van de Griend, directeur van De Regen boog. „Als een kind op 2 oktober jarig is, krijg ik het wel op school, maar krijg ik er voor dat jaar geen geld voor." Hij verwacht een lichte krimp. „Wij gaan dalen, maar hoeveel. Dat weet ik niet. Dat kan zomaar gebeuren. We hebben meegemaakt dat een kind na de herfstvakantie niet terugkwam, omdat zijn ouders gingen scheiden en verhuizen. We hebben de laatste tijd ook met een flink aantal verhuizingen te maken gehad. Maar soms geven mensen aan dat ze weggaan en dan blijven ze toch, bijvoorbeeld omdat ze de financiering van een huis niet rond krijgen. Dus je weet het nooit." Bij de telling van vorig jaar had De Regenboog nog 242 leerlingen. Dit schooljaar is begonnen met iets bo ven de 220 leerlingen. Dat noemt de directeur een fors verlies. Hij verwacht dat het aantal nog wel iets stijgt. „Maar die 242 ga ik niet meer halen." Het heeft voor dit jaar nog geen gevolgen, maar wel voor volgend jaar, zegt hij. Mochten er daardoor leraren boventallig wor den, dan geldt in de regel dat dege ne met de minste dienstjaren ver trekt. Monique Begthel uit Tholen is nieuw bij de christelijke basis school. Zij begint in groep 3a, voor één dag in de week. Ze komt sa men met Aaltje Geluk over van de Jenaplanschool in Poortvliet. Aal tje vervangt Atie Westra als con ciërge. Bij Eben Haëzer zijn er minder leerkrachten als gevolg van de be zuinigingen van de regering op het onderwijs. Een vakleerkracht gym, een groepsleerkracht en een onder wijsassistente hebben daardoor voor de vakantie afscheid moeten nemen. „De bezuinigingen hebben vooral te maken met het wegvallen van bepaalde subsidies en met het van school gaan van een aantal leerlingen met een rugzakje. Ge lukkig hebben de leerkrachten die moesten afvloeien allemaal weer een baan gevonden", zegt adjunct directeur Bas Hoftijzer. Eben Haëzer is de grootste basis school in de gemeente met 13,5 groepen en 320 leerlingen. Dat aantal blijft stabiel met de aanwas van onderaf. Hoftijzer verwacht dat groep nul snel vol is, omdat een derde van de potentiële leerlingen in oktober/november jarig is en de anderen in het voorjaar verjaren. Daarom vermoedt hij in april 2012 een leerlingstop te moeten inlas sen. Desondanks lijdt de reformatori sche basisschool ook verlies. Zo zijn er twee gezinnen met samen zeven kinderen verhuisd, vertelt di recteur Aat Nederlof. „Dat zijn heel veel kinderen in één keer die weggaan. En er komt helemaal niets nieuws Tholen binnen. Toch zitten we redelijk stabiel." Bij basisschool Ter Tolne in Tholen neemt schoolleider Ewan van Meer de luidspreker in zijn handen. Hij spreekt alle leerlingen en ouders op het schoolplein toe, waarna er mu ziek klinkt. Sommige kinderen zin gen en dansen spontaan mee. Bij de buren, basisschool Eben Haëzer, gaat het er ingetogener aan toe. Daar wordt in de hal een Bij belverhaal verteld aan alle kinde ren. Bij de Regenboog worden de kinderen in de klas verwelkomd, net als bij de Kraal. De provincie Zeeland en het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) willen ervoor zorgen dat kinderen onbezorgd door het verkeer naar school kun nen gaan. Ze geven in samenwer king met gemeenten, waaronder de gemeente Tholen, een Zeeuwse in vulling aan de landelijke campagne De scholen zijn weer begonnen, van Veilig Verkeer Nederland. De Zeeuwse campagne heet Vaker Vei- 1 lig Fietsen en heeft als thema Weer Fluitend naar school. Vrijdagoch tend, voordat de school begint, staat er een overvalteam van de provincie samen met de politie in de Schoolstraat in Sint-Annaland. Verkeersdeelnemers, maar ook scholieren en hun ouders worden aangesproken door het overval team met het verzoek goed op te letten. Ze krijgen een pen met een fluitje op de dop aangeboden om letterlijk fluitend hun weg te kun nen vervolgen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 3