Teun Bestman: 'Op het hoogtepunt moetje gewoon gaan stoppen' 'Met goed weer loopt het als een trein' Karin Cordewener wil nóg beter montessorionderwijs Scherpenissenaar (34) na ongeval met rooier overleden C1000 Gunter is verkocht Wapens in huis Sint Philipsland Videotheek Aurora in Tholen sluit na dertig jaar de deuren Donderdag 25 augustus 2011 67e jaargang no. 41 Arjan Dijke overreden op akker bij De Heen Bij het rooien van aardappelen op een akker aan de Heensedijk bij De Heen is maandagmorgen Arjan Dijke uit Scherpenisse ernstig gewond geraakt. Hij overleed later die dag in het Dijkzigt ziekenhuis aan zijn verwon dingen. Arjan Dijke, pas 34 geworden, wordt zaterdag in zijn woonplaats begraven. Deze week Opbrengst rommelmarkt Poortvliet 3700 euro naar goede doel Boeken, bordspellen, elektronica, servies en ledikanten. Je kon het zo gek niet bedenken of het was er. De rommelmarkt op het terrein van familie Van Bemden aan de Tolweg in Poortvliet werd zaterdag druk bezocht. „Rond half tien stonden de eerste koopjesjagers al te trappelen voor het hek", zegt medeorganisator Kees van der Maas van de Gerefor meerde Ontmoetingskerk in Poortvliet. De opbrengst van de rommelmarkt gaat naar drie goede doelen. Koopjesjagers Inzamelen Geld en sieraden bij zeven inbraken Paard mishandeld in Sint-Annaland Geen dagbesteding in Mosselhoekseweg Nieuwe directeur basisschool De Kraal Videotheken vallen de laatste jaren om als dominoste nen. Teun (65) en Coby (50) Bestman eigenaren van vi deotheek Aurora, trekken er na dertig jaar de stekker uit. Volgens Teun is het 'meer dan mooi geweest'. Hij ziet de toekomst van de videotheken somber in. „Het illegaal downloaden van films via internet heeft ons de das om gedaan", zegt hij. „Tijd om te stoppen." Prijzenslag Concurrentie Overname Leesmap Leesmap en zonnebank Voor Karin Cordewener begint een nieuw tijdperk. Zij is maandag begonnen als directeur/schoolleider van montessorischool De Kraal in Tholen. Voor de vakantie heeft ze alvast wat taken waargenomen, maar nu is het officieel. De school heeft daarmee weer een vaste schoolleider sinds het vertrek van Astrid Ottenheim in het voorjaar van 2010. Stabiel Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het tragische ongeval is kort na half zeven gebeurd. Kennelijk heeft Arjan Dijke geprobeerd op een ach teruit rijdende aardappelrooier te klimmen. Hij is vermoedelijk van het trapje gevallen en kwam onder een van de wielen terecht. De chauffeur en bijrijder stopten met een toen ze voelden dat ze ergens overheen reden, en troffen Arjan Dijke aan. Meteen zijn de hulpdien sten gewaarschuwd. Brandweer, politie en twee ambulances rukten uit. en ook de traumahelikopter uit Rotterdam - met een trauma-arts aan boord. Dijke is met ernstige verwondingen aan hoofd en borst naar het Dijkzigt ziekenhuis in Rot terdam gebracht, waar hij korte tijd later is overleden. De Arbeidsin spectie stelt een nader onderzoek in naar de toedracht. Arjan Dijke was vennoot van de graan- en kunstmesthandel Gebr. Dijke aan de Veerdijkseweg. het bedrijf van zijn vader en zijn oom. Hij werkte ook als invalkracht bij de veiling in Scherpenisse. Verder was Dijke actief in het verenigings leven, als lid van het Cloveniersgil- de en voetballer bij SPS in Poort vliet. De voetbalclub heeft naar aanleiding van het ongeluk alle doordeweekse activiteiten afgelast. Ook de finaledag van de Geuzecup. die zaterdag op sportpark d'n Ae- kerboam zou plaatsvinden, is uitge steld. Vakantiekracht Renske van den Berg uit Vossemeer kan niet stilzitten Shirley Cloots uit Tholen gaat voor laatste jaar naar de basisschool Gehoopt hadden ze het wel, de organisatoren van de rom melmarkt. Maar dat werkelijk zoveel Tholenaren hun weg wisten te vinden naar de Tolweg in Poortvliet, hadden ze niet verwacht. „De zon doet veel", zegt Van der Maas. „Maar ik denk dat de hoge opkomst vooral laat zien dat veel mensen de kerk een warm hart toedragen." De opbrengst van de dag was navenant. „Ruim 3700 euro. Daar zijn we dik tevreden mee. Het is tweehonderd euro meer dan vorig jaar." Het be drag komt geheel ten goede aan het goede doel. Of beter, drie goede doelen. „Naar de kerk, jeugdwerk en jaarlijks steunen we een project. Dit jaar is dat het trainen van de lokale bevol king in Ghana tot pastoraal werker." De rommelmarkt begon om tien uur. „Mensen kunnen hun geduld amper bewaren", zegt Van der Maas. ,Als de hekken open gaan, weten de koopjesjager niet hoe snel ze als eerste bij de marktkramen moeten komen. Bij de elektronica stond het vanochtend zes rijen dik. Op dat soort momenten moetje iedereen wel goed in de gaten houden. Toegegeven.de spul len worden ieder jaar beter." De rest van de dag is rustig ver lopen. Mensen komen af en aan. „We organiseren de rom melmarkt bewust tegelijkertijd met de zomermarkt. Anders is het onmogelijk om voldoende animo te krijgen." Van Bendem aan de Tolweg stelde voor het vierde jaar op rij zijn loods en terrein beschikbaar voor de rommelmarkt. Maanden van te voren zijn de leden van de Ontmoetingskerk druk bezig met inzamelen. „Vanaf april kunnen we onze spullen hier opslaan", zegt Van der Maas. „Tegen het eind puilt de loods uit." Vooral veel boeken, maar ook ledikanten en elektronica. „Het gros van de spullen komt van zolder. Vantevoren controleren wij telefoons, televisies, computers en printers of ze goed werken. En als we het niet zeker we ten, vertellen we dat ook." Rijk hoeft de Ontmoetingskerk van de verkopen niet te worden. „Iedere euro die we verdie nen, is pure winst." De spullen die na afloop van de rommel markt niet verkocht zijn, gaan naar stichting Dorcas. Dat is een christelijke hulporganisatie die actief is in Oost-Europa, het Midden-Oosten en Afrika. .Dan moet je denken aan speelgoed, kleding en keukengerij", zegt Van der Maas. „Op die manier krijgt alles een goed doel. Wat overblijft, gaat re gelrecht naar de stort." Geld en sieraden waren het doel van inbrekers die in de onstuimige nacht van donderdag op vrijdag in zeven huizen in Sint-Annaland binnendron gen. In drie woningen in de Bierens- straat en twee in de Zuidstraat kwa men de dieven daadwerkelijk binnen. Aan de achterkant werd een raam of deur opengebroken. Eén echtpaar was elders op familiebezoek, maar de ove rige bewoners sliepen boven, waar de inbrekers nergens kwamen. In een an dere woning in de Bierensstraat en ook in de Huygensstraat bleef het bij een poging. De bewoner in de Bie rensstraat hwirde 's nachts lawaai, maar zag verder niets en ontdekte pas overdag dat er aan een achterdeur ge rommeld was. Vrijdagochtend stelde de politie een onderzoek in en de in braak bij de mensen die niet thuis wa ren, werd pas die avond ontdekt. La den en kasten waren leeggehaald. Uit twee woningen waren geld en sie raden weg, een derde bewoner miste alleen een pakje sigaretten. Zaterdag morgen kwam de recherche nog en 's middags werd er een buurtonderzoek ingesteld, maar niemand had de in brekers of hun auto gezien. Boeken vinden gretig aftrek op de rommelmarkt in Poortvliet. Bij een inval in een woning aan de Achterstraat in Sint Philipsland heeft de politie gisterenmiddag wa pens aangetroffen. Er is niemand aangehouden, de bewoner was niet thuis. Het onderzoek loopt nog. Meer bijzonderheden kon de woordvoerder bij het sluiten van de ze krant niet geven. De politie is op zoek naar getuigen van mishandeling van een paard in een wei aan de Oude Zeedijk in Sint-Annaland. Het dier werd op dinsdag 16 augustus gewond aan getroffen. Het is vermoedelijk tus sen half vijf 's morgens en half ze ven 's avonds met een scherp voorwerp in zijn buik gestoken. De steekwond aan de linkerzijde was zo'n 10 cm diep en 4 cm breed. Ook had het diet verschillende striemen op zijn huid. Het paard is door een dierenarts behandeld. Het longvlies was nog net niet bescha digd bij de verwonding en volgens de dierenarts zal het paard volledig herstellen. Het is in eigendom van een 54-jarige man uit Sint-Anna land en die heeft aangifte gedaan van mishandeling. Getuigen kun nen bellen met 0900-8844. De exploitatie van supermarkt C1000 Gunter in Sint-Annaland is verkocht. Bram Gunter (43) heeft zijn zaak overgedragen aan de C1000-organisatie Schuitema. Die heeft een nieuwe exploitant uit Krabbendijke gevonden die in sep tember in Sint-Annaland aan de slag gaat. Bram Gunter is 17 jaar zelfstandig ondernemer geweest en was ook landelijk actief in de ClOOO-organisatie. De gebouwen aan de Spuistraat blijven eigendom van Piet Gunter, die de supermarkt verhuurde aan zijn zoon Bram, maar nu een nieuwe huurder heeft gevonden in de ClOOO-organisatie. In het kader van de havenplannen komt er een veel grotere, nieuwe supermarkt. Die gaat Piet Gunter ook nog bouwen en verhuren. Zijn zoon Bram gaat hem daarbij nu be geleiden. Bram Gunter heeft van wege de verkoop van zijn winkel zijn taak als secretaris van midden standsvereniging Activa neerge legd. Aan de Mosselhoekseweg in Tho len mag geen dagbestedingscen trum voor mensen met psychiatri sche problemen en een licht ver standelijke beperking komen. Dat hebben b. en w. besloten. Op het perceel Mosselhoekseweg I staat nu een kiemschuur. De bestemming is agrarisch, dus voor de dagbeste ding zou het bestemmingsplan ge wijzigd moeten worden. Maar b. en w. willen zover niet gaan. Het colle ge wijst op de korte afstand tussen de kiemschuur en een pluimveehou der aan de Mosselhoekseweg. Daar door kan niet voldaan worden aan de normen met betrekking tot bij voorbeeld het milieu. Het verzoek is dan ook afgewezen. Willem de Ruyter uit Tholen doet boodschappen met ouderen EN VERDER... Eerste dag voor christelijke peuterspeelzaal in Tholen Smerdiek goed uit startblokken in eerste ronde bekertoernooi JE BENT NOOIT ZO ONGELUKKIG ALS JE DENKT, EN NOOIT ZO GELUKKIG ALS JE HOOPT TE WORDEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Teun Bestman pakt de laatste dvd's uit de schappen van de videotheek. Opeens was het afgelopen. De ne onverlichting boven de videotheek aan de Ten Ankerweg in Tholen bleef uit. Daarmee kwam aan drie decennia videotheek een eind. De laatste jaren zag Bestman zijn vi deotheek langzaam leeglopen. „Het was gewoon stil in de winkel", zegt hij. „In de topjaren, dan heb ik het .over midden jaren negentig, ver huurde ik tientallen films per dag, zeker in het weekend. Op het laatst waren dat er nog een handvol per week." Een prijzenslag op de dvd-markt heeft voor een ongunstige verhou ding tussen koop- en huurprijs ge zorgd. „Tegen die stuntprijzen kun nen wij niet op", zegt Teun. „Veel mensen halen bovendien hun films gratis van internet. Bestman had graag gezien dat de regering daar een stokje voor had gestoken. Teun: „Van de zestienhonderd videothe ken zijn er in Nederland nog twee tot driehonderd over. Dat zegt ge noeg. Maatregelen om illegale prak tijken te voorkomen, zijn nu te laat. Mensen ervaren het downloaden van films inmiddels als een verwor ven recht." Zelfs als illegaal downloaden de kop wordt ingedrukt, blijft er ge duchte concurrentie van betaalde download sites. Is de videotheek niet gewoop een achterhaald con cept? .Zonder twijfel", zegt Best man. „Het heeft zijn beste tijd ge had. In de beginjaren hebben wij een goede boterham verdiend aan de verhuur van videobanden en dvd's. Maar ik denk dat de video theek zoals we die nu kennen, wei nig toekomst heeft." Ook in het nieuwe medium 'blu-ray' - dat in feite een doorontwikkeling is van de dvd - ziet hij geen toekomst. ,.De beeldkwaliteit is beter, maar het downloaden blijft." Over een eventuele doorstart van de videotheek heeft Bestman even na gedacht. „Enrico Tichem had inte resse. Maar na het zien van de laat ste kwartaalcijfers heeft hij wijselijk besloten om zijn vingers er niet aan te branden." De duizenden films heeft Bestman allemaal verkocht. „Huren is kopen", zegt hij. „De films zijn voor iets meer dan de huurprijs de deur uit gegaan. Op het laatst had ik nog pakweg honderd ti tels over. Die heb ik aan een lief hebber verkocht." Wat rest in de voormalige videotheek zijn gele, le ge schappen. Teun is er niet rouwig om. „Op het hoogtepunt moet je Stoppen." Teun en Coby stoppen niet alleen met de videotheek, maar ook met de leesmap en de verhuur en ver koop van zonnebanken. „Daar is het allemaal mee begonnen", zegt Teun, terwijl hij wijst naar de sta pels leesmappen. „Midden jaren zeventig heb ik de leesservice over genomen van mijn broer Siem. Hij kon de verspreiding van de lees mappen niet combineren met de Thoolse dumpshop. Met een klein Suzuki-busje reed ik wekelijks tien tallen adressen af. Een prachtige tijd. Het contact met de mensen, daar deed ik het voor. Later ben ik naast leesmappen ook videobanden gaan verhuren. En zo werd in 1984 de videotheek opgericht." Het be gon klein, met een ruimte van vijf bij vijf, later breidde Teun uit naar vijftig en uiteindelijk honderd vier kante meter. „Die uitbreidingen, dat had een reden", zegt hij. „De klan dizie voor de zonnestudio liep in die periode enorm terug, terwijl de verhuur van films steeg. Op dat moment kies je eieren voor je geld." De videotheek was vooral Coby haar ding. In de beginjaren stond ze zeven dagen per week achter de ba lie. Teun: „Dat werd op den duur voor haar te veel. Met vijf partti mers werd het werk verdeeld. In het weekend was dat hard nodig." Teun concentreerde zich in die periode voornamelijk op de leesmappen en de verkoop en verhuur van zonne banken. Door negatieve publiciteit over de gevaren van de hoogtezon, zag hij ook daarvan de verkoop af nemen. „In het laatste jaar verkocht ik er nog drie, dan moet je realis tisch zijn en stoppen." Alleen de leesmap bleef. „De verspreiding daarvan heb ik ook uit handen gege ven", zegt Teun. „Enrico Tichem is vijftien of zestien jaar in loondienst geweest. Hij zet de verspreiding van de leesmappen nu zelfstandig voort." Missen gaan Teun en Coby het werk niet. „We hebben het be sluit niet van de één op de andere dag genomen. Je groeit daar lang zaam naar toe." De komende jaren gaan ze vooral genieten van de vrij heid. „Lekker met het bootje er op uit. af en toe een dagje weg. heer lijk." Cordewener werkt het het eerste jaar zonder groep. Maar ze heeft er zin in. „Ik wil samen met het team naar een school die goed draait en die positiviteit uitstraalt. Er staat nu een goede school, het kan al leen maar beter." Waar Cordewe ner aan wil werken, is nog duide lijker werken volgens de montes- sorigedachte: dagelijks kijken wat een kind nodig heeft voor zijn ont wikkeling en daarbij de vaste me thodes loslaten. „Je ziet nu nog vaak bij beginnende leerkrachten dat ze zoeken naar methodes voor houvast. Daar wil ik vanaf." De Kraal telt nu negen leerkrach ten en 120 leerlingen. Dat aantal is redelijk stabiel. „We hebben geen last van krimp, maar het komt wel eens voor dat een kind overstapt naar een andere school, zoals Ter Tolne. Maar het kan ook anders om. Ouders zien dan dat een be paalde methode vanaf een bepaal de leeftijd niet meer werkt bij een kind. Er is dan niet meer de be hoefte: 'zeg mij wat ik moet doen'. Dat zie je meestal in de midden bouw." De bezuinigingen in het onderwijs zijn volgens Cordewener nu vooral merkbaar in de ambulante begelei ding. „De ambulante begeleiders hebben minder uren en nemen daardoor meer kinderen tegelijk bij elkaar om zaken te bespreken." Ze ziet daarvoor een oplossing door in de toekomst meer te gaan samenwerken met andere scholen wat betreft ambulante begeleiding. Het afgelopen jaar vierde De Kraal het 25-jarig bestaan. Alle feestelij ke activiteiten zijn nu achter de rug en daarom verwacht Cordewe ner een rustig schooljaar. Karin Cordewener start het nieuwe schooljaar als directeur van De Kraal.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1