Rob den Engelsman wil met Noad de beste ploeg van Tholen worden Goede voornemens Matthijs van Stee: betere cijfers op school en bij Tholen Guno Pelgrim neemt handschoen op bij zaterdagteam van Vosmeer Dennis Vaders hoopt op kippenvel in streekduels met drie eilandclubs Nieuwe competitie begint 3 september Donderdag 25 augustus 2011 17 Visser mist training, maar heeft talent voor Zeeuwse selectie Geen torenhoge verwachtingen, jong team moet groeien Machteloos Gouden zet Stimulans Discipline: niet te laat komen en geen training missen Discipline Wonderen Verbazing Realistisch Imago Middenvelder WHS: fanatisme Ko Stoutjesdijk plus Conditie Knaller De voetbalcompetitie 2011/2012 begint zaterdag 3 september. Deze week de voorbeschouwingen van de vier Thoolse derde klassers. Rob den Engelsman van Noad'67 uit Sint Philipsland, Matthijs van Stee van Tholense Boys uit Tholen, Guno Pelgrim de nieuwe trainer van het zaterdagteam van Vosmeer uit Oud- Vossemeer en Dennis Vaders van WHS uit Sipt-Annaland blik ken vooruit. Volgende week komen de drie vierdeklassers en de enige vijfdeklasser aan bod. „Ons streven is nacompetitie", zegt Rob den Engelsman van Noad'67. Als visserman komt hij bijna niet aan trainen toe. Het belette Rob den Engelsman niet om uit de groeien tot een van de beste spelers van de streek. Onlangs werd Den Engelsman zelfs uitgenodigd voor de Zeeuw se selectie onder 23 jaar. Met Noad'67 wil hij komend seizoen hoge ogen gooien. „Ons streven is nacompetitie." Met een ander beroep was Rob den Engelsman als voetballer waar schijnlijk een paar stappen verder geweest. Van jongs af aan was het de ondertussen 23-jarige Fluplander echter duidelijk: het was de zee die hem trok. In het spoor van zijn oude re broer Roel koos hij voor de visse rij. Zoals jonger broertje Frank, spits in de hoofdmacht van Noad, studeert voor een logistieke functie in de ma ritieme sector. Tot en met donder dagavond is Den Engelsman meestal op zee. In de zomer voor de Neder landse kust. In de winterperiode wordt wel tot aan Boulogne gevaren. Met Den Engelsman als stuurman en werktuigbouwkundige. Mul, inktvis, poon, van alles komt er in de netten. Binnenkort stapt hij in Stellendam over op een andere kotter. Met de nieuwste technieken aan boord hoopt hij op nog betere vangsten, en meer geld. Hard werken is het. Werk dat geen ruimte laat voor trainen met Noad. Soms oefent hij wat op vrij dagavond, samen met Erwin Kot, de trainer van het tweede elftal. Spijt van zijn keuze heeft Den Engelsman nooit gehad. De vrijheid van het wer ken op zee is hem lief. ,Je zet je ei gen koers uit en bent eigen baas. Dat is het mooie ervan." Ook heeft hij oog voor de natuur. „De zonsonder gangen op het water, de bewolking, dat is prachtig om te zien. Ik maak er vaak foto's van." Vanwege zijn geringe lengte wordt hij bij Noad soms Pietertje ge noemd, naar het ventje in de reclame van Calvé. Bij Pietertje staat het voetbal nog in de kinderschoenen, met alle foutjes die daar bij horen. Den Engelsman kreeg de bijnaam vorig seizoen, na een afgestraft fout je in de opbouw in de partij bij Tho lense Boys. Den Engelsman kan er om lachen. Met kritiek heeft hij geen moeite. En voetbalhumor hoort er bij. Trouwens, zoveel fouten maakt hij niet. En als visser weet hij van na ture wat relativeren is. „We spelen maar derde klasse. Op dat niveau is voetbal niet perfect." Bij Noad lieten ze vorig seizoen op een gegeven mo ment wel erg veel steken vallen. Tot ruim over de helft van het seizoen le ken de Fluplanders verzekerd van de derde plek. Het spelen van promotie wedstrijden was een zekerheid. Tot de klad erin kwam. Een zeldzaam slechte reeks volgde. Op het eind pakte Noad overal naast. Den En gelsman heeft er nog, steeds geen verklaring voor. „Niets lukte meer. Keer op keer gaven we het weg. We lieten zoveel kansen liggen. We mis ten zelfs een penalty in de laatste mi nuut. En onze tegenstanders legden de bal, uitgerekend tegen ons, pre cies in het kruis. Op een gegeven moment ga je dan als ploeg tegen je zelf voetballen. Een machteloos ge voel." Het was de anticlimax van een sei zoen dat veelbelovend begon. De nieuwe trainer Johan Sulkers maakte enkele verrassende keuzes. Zo werd Rob denEngelsman ineens laatste man. Het*bleek een gouden zet. Den Engelsman, voorheen aanvaller, voelde zich meteen thuis op zijn stek. Met allure gaf hij leiding aan de verdediging. Ook stond hij met zijn voetballende kwaliteiten aan de basis van veel aanvallen. Juist door zijn in breng werd het spel van de Fluplan ders verzorgder. Soms werd hem verweten te vaak de voetballende op lossing te zoeken. „Maar zo zit ik nu eenmaal in elkaar." Ook in het nieu we seizoen verwacht Den Engels man weer het slot op de deur te zijn Zeker nu een mogelijk alternatief als Erik Arkesteijn door een blessure achteruit is geworpen. „Ik ben bang dat we geen alternatieven hebben." Natuurlijk denkt hij nog wel eens te rug aan andere seizoenen, waarin hij samen met broertje Frank vijandelij ke verdedigingen zoek speelde. Blin delings vonden ze elkaar. „Maar ik heb niets te eisen. Tenslotte train ik niet. En ik speel voor de ploeg, niet voor mezelf." Na het min of meer mislukte seizoen was de uitverkiezing voor de Zeeuw se jeugdselectie een stimulans. Een prestigieus toernooi in Breskens, twee dagen lang. Met partijtjes tegen leeftijdgenoten van profclubs als AZ, FC Twente en Club Brugge. Den En gelsman speelde er als rechtsback en rechtsbuiten, om zijn veelzijdigheid nog maar eens te onderstrepen. „Een mooie ervaring. In ons team spele- den jongens van Hoek. Kloetinge en Vlissingen. Natuurlijk merk je dat die jongens al langer op een hoger niveau trainen en spelen. Maar ik kon aardig mee." Of het hem aan het denken heeft gezet over zijn voetbal toekomst? Nee. „Wat had ik dan moeten bereiken? Halsteren, of zo? Ik ben daar helemaal niet mee bezig. Ik ben ook nog nooit benaderd door andere clubs. Waarschijnlijk weet ie dereen dat ik niet kan trainen en ha ken ze af." Met Noad wil Den Engelsman het beter doen als vorig seizoen. Zonder steunpilaren als Arjan Moerland en Dennis Kot lijkt dat een moeilijke opgave. Wel staat op Flupland de jeugd te trappelen. Marvin Quist, Jauko Gorissen en Ivo Verwijs wor den tot de grote talenten gerekend. Met de breedte van de selectie zit het bij Noad ook goed. In de begeleiding neemt oud-doelman Huib van Wes ten de plaats in van Ard Beurkens. Een nieuwe hoofdsponsor zorgde voor een aansprekend kledingpak- ket. Ook is de discipline door Sul kers flink aangetrokken. Den Engels man is optimistisch. „We willen dit jaar hoe dan ook de beste club van Tholen worden. Dat betekent bijna automatisch dat je top-5 speelt. En dan zijn de prijzen niet ver weg. Ons streven is nacompetitie halen." Het seizoen wordt geopend met een duel tegen WHS, de erfvijand die nu ge traind wordt door dé voorheen op Flupland werkzame Ko Stoutjesdijk. Den Engelsman, zelf iemand met wortels in Setalland. noemt het een mooie affiche. „Ik heb nog zwem men van Ko geleerd en later met veel plezier onder hem gevoetbald. We zullen er meteen moeten staan." Alles staat en valt met meer discipline vindt de nieuwe trainer van Vosmeer. Het verleden is voorgoed voorbij. Voor het eerst iii de derde klasse, zon der topscorer en rustpunt Rachid Bouhoudane, en met een nieuwe trai ner: Guno Pelgrim. Dat is het in het kort het verhaal van het zaterdag team van Vosmeer. Wat Pelgrim (45) betreft wordt er niet meer omgekeken. Investeren in zelfdiscipline ziet hij als een van zijn grote uitdagingen. „We moeten blijven voetballen, wat er ook gebeurt en wat er ook geroepen wordt. Als we dat doen, kunnen we van elke ploeg win nen. Ook in de derde klasse." Als liefhebber stond hij nietsvermoe dend langs de kant bij de kampioens wedstrijd van Vosmeer in Halsteren, de club waar hij in de jeugdafdeling als trainer actief was. Met een zwaar bevochten 0-0 remise wist Vosmeer de titel veilig te stellen. Luttele maanden later is de in Paramaribo geboren Pelgrim hoofdtrainer van de ploeg die vooral uit voetballers met Marokkaanse wortels bestaat. Tot zijn eigen verbazing, zegt hij. „Ik ben niet iemand die werkt volgens een planning of zo. Eerlijk gezegd had ik dit ook niet verwacht." Aan vankelijk was het de bedoeling dat Pelgrim zou aantreden als assistent. Toen het bestuur van de club er met de beoogde kandidaat niet uitkwam, werd hij alsnog eerste man. Pelgrim wedt dat hij met een lastige groep te maken krijgt. „Niet veel mensen zouden hier zijn ingestapt." Zelf neemt hij vol overtuiging de hand schoen op. „Vosmeer voetbalt voor namelijk tegen zichzelf. Dat heb ik op de trainingen ook al gemerkt. Ze praten elkaar de wedstrijd uit. Maar als we een hecht team worden, gaat het goed komen." Vanwege de al lochtone achtergrond heeft Vosmeer vrijwel wekelijks te maken met dis criminerende opmerkingen. Zelf heeft hij er ook ervaring mee. ,Je ei gen spelletje blijven spelen is het beste antwoord. En na afloop trek je een lange neus naar de tegenstan der." De in Sint Maartensdijk opgegroeide Pelgrim stond zelf ook te boek als een jongen die mod lijk in het gareel was te krijgen. In zijn actieve loop baan versleet hij een handvol clubs. Na Smerdiek volgden Dosko, Tho lense Boys, opnieuw Dosko en later Virtus. Vaak stapte hij op uit onvrede, meestal na een conflict met een trai ner. Een zware knieblessure in zijn Bergse periode stond bovendien een werkelijke doorbraak in de weg. Zelf noemt hij zich koppig. „Dit seizoen zal blijken wie de sterkste is, de trai ner of de groep. Anders dan zijn voorganger Aad van der Meeren wil hij afstand creëren tussen hem en de selectie. .Aad was een echte people manager. Hij kon als geen ander spe lers motiveren. Maar ik wil de accen ten toch wat anders leggen." Pelgrim eist meer discipline van zijn spelers. „Te laat komen, wordt echt een be- spreekpunt. En wie niet traint, speelt niet. Ik heb verhalen gehoord over re serves die weigerden in te vallen. Dat soort incidenten wil ik niet meema ken." De trainingsopkomst bij Vo smeer was de afgelopen seizoen soms schrijnend. Tot op heden heeft Pelgrim geen klagen, zegt hij. „Voet bal is passie, liefde. Die beleving wil ik zien, ook op de training. In mijn oefeningen zal de bal altijd centraal staan. Natuurlijk ken ik de voorge schiedenis. Ik weet ook dat het niet gemakkelijk gaat worden. Maar voor de volgende trainer bij Vosmeer wil ik iets moois wegzetten." Pelgrim weet nog niet hoe hij de vacante spitspositie gaat invullen. Het vertrek van Bouhoudane noemt hij een aderlating. Een totaalbeeld van de spelersgroep heeft hij nog niet. Veel spelers waren op vakantie. Zelf was hij vanwege zijn werk bij CycloMedia, de maker van 3D foto's voor gemeenten en (semi)overheid, ook een tijdje in de buitenland. An dere spelers zijn nieuw bij de club, of komen terug van blessures. „Het moet eigenlijk allemaal nog opge bouwd worden." De vastenmaand ramadan is een extra complicerende factor. „Van de eerste wedstrijden moeten we geen wonderen verwach ten." Pelgrim kan bij zijn debuut als hoofdtrainer terugvallen op de ken nis en ervaring van Pierre Kooien en de weer beschikbare Jaap Versen- daal. Gedrieën vormen ze de techni sche staf. Niemand weet echter hoe de ploeg omgaat met verliespartijen, in de vierde klasse voor Vosmeer een zeldzaamheid. „Ook voor mij is dat een open vraag." Pelgrim rekent op positieve resultaten, met name in de tweede seizoenshelft. „We gaan ze ker Smerdiek niet achterna. Vosmeer moet op termijn een rol van beteke nis in deze klasse kunnen spelen. Maar om als team te groeien, moet de organisatie op een hoger plan ko men. En alles staat en valt met meer discipline. Ik ben een volhouder en vast van plan om voet bij stuk te houden. Het zal op mijn manier moeten. Wie een andere mening is toegedaan, mag daar in alle rust over nadenken. En bij de volgende gele genheid gaan we gewoon verder, op het punt waar we gebleven zijn." Op zijn vijftiende maakt hij al zijn debuut in de hoofdmacht, uit bij Internos. Ondertussen is Mat thijs van Stee (18) bij Tholense Boys uitgegroeid tot een vaste waarde. Op het middenveld of als rechterspits, het maakt de positief ingestelde Van Stee niet uit. Wel hoopt hij komend seizoen met Tholense Boys beter te presteren. Maar torenhoge verwachtingen, nee, die zijn er nu even niet. „We zijn een jong team dat enkel kan groeien." Het voetballen kreeg hij met de paplepel ingegoten. Vader Johan van Stee was een generatie of wat geleden op de Bent het voorbeeld van de karakterspeler pur sang. Een balveroveraar en mandekker, met een ijzeren mentaliteit. Mat thijs van Stee is uit hetzelfde goeie hout gesneden. Een doorzetter en bescheiden. Hem zul je niet hoog van de toren horen blazen. Over zichzelf, of over zijn club. Liever laat hij zich gelden op het veld. Met zijn loopvermogen en schot kracht onderscheidt hij zich, meestal vanaf de rechterkant. Zelf is hij de eerste om zijn tekortko mingen te benoemen. „Mijn linker been moet nog veel beter worden. En ik moet body krijgen. Ik kom kracht tekort." Het talent van Van Stee werd al vroeg herkend. Na een eerste ken nismaking werden uitnodigingen voor regionale selectieteams be leefd afgewezen. „Ik voelde me daarin niet thuis. Ik was twaalf en speelde liever met mijn vriendjes op Tholen. Eigenlijk is dat nog zo." Spijt over die beslissing heeft hij nooit gehad. „Misschien zou ik als voetballer een paar stappen ex tra hebben gezet en was ik bij RBC terecht gekomen. Maar die bestaan nu ook niet meer." Voor Van Stee is plezier belangrijk. De lach is bij na steeds op zijn gezicht. Hij is nog een speelvogel. „Buiten schooltijd een beetje chilien met vrienden. Voetballen, zestienen zoals we dat noemen. Balletje van de rand van het zestienmetergebied op goal schieten. Wie mist, moet in het doel. Er zit een wedstrijdelement bij. Maar het is vooral lachen." Misschien is hij wel eens te gemak zuchtig, zegt hij. Op school bij voorbeeld. „Ik ben gezakt voor mijn vwo en moet het jaar over doen. Ik zag het aankomen. Toch was het wel even slikken. Ik wil la ter graag geneeskunde studeren. Matthijs van Stee: „Goede sfeer moet basis zijn van succes Thol. Boys.' Maar dan moet ik dus wel slagen en goeie cijfers gaan halen." Ook met Tholense Boys zijn er de goede voornemens. Na een seizoen dat bijna desastreus verliep. Over zijn eigen prestaties was hij ook slechts matig tevreden. „Ik heb re delijk constant gespeeld, maar ze- ker'niet top. Het valt ook niet mee om uit te blinken in een jong team dat bijna het hele seizoen tegen de gradatie speelt." Vooraf werd in Tholen nog hardop gedroomd over het kampioenschap. De werkelijk heid was anders. Tot verbazing van Van Stee. „Voetballen kunnen we allemaal. Maar op een of andere manier kwam het er vorig seizoen niet uit. Voor de wedstrijd spraken we steeds af dat we gingen knallen. En eenmaal op het veld was er van die wilskracht niets terug te zien. Er stond teveel spanning op en we gingen te vaak de lange bal spelen. Terwijl we het daar juist niet van moeten hebben. We hebben nu een maal geen krachtige en fysiek ster ke spelers voorin." Tholense Boys raakte in een negatieve spiraal en dreigde zelfs vierdeklasser te wor den. „Gelukkig hebben we nog tij dig een sterke serie weggezet en deden we nog bijna mee aan de na competitie. Natuurlijk is deze se lectie te goed om te degraderen." Veel veranderingen zijn er komend seizoen op de Bent niet te noteren. Wel is het bestuur drastisch ver nieuwd en zijn er tal van initiatie ven om de club naar buiten toe be ter te promoten. In de selectie bleef het rustig, met enkel Nick de Lang die vertrok naar VVC'68. Naar alle waarschijnlijkheid maakt doelman Marius Bal zijn rentree tussen de palen. „Ik denk dat we op die positie wel sterker zijn ge worden." Van Stee heeft geleerd van de ervaringen van vorig sei zoen. „Iets hard gaan roepen lijkt me niet verstandig. Natuurlijk wil len we best kampioen worden. Maar dat,^ willen zoveel andere teams ook. Ik denk dat we realis tisch moeten zijn. Gewoon probe ren om het beter te doen dan vorig jaar en dan wordt het misschien vanzelf een mooi seizoen." De goede sfeer in de groep moet vol gens Van Stee de basis zijn van mogelijk succes. „We zijn als vrienden in de kleedkamer. Het scheelt dat we met veel leeftijdge noten zijn. Ook vorig jaar zijn we een eenheid gebleven, in ieder ge val buiten het veld." De werkwijze van trainer Paul van Buuren staat evenmin ter discussie. „Paul is ie mand die ons op een hoger niveau kan brengen. Hij praat veel met je. Voor een jonge speler is dat be langrijk. Hij legt ook geen dingen van bovenaf op. Hij leert je zelf mee te denken, om op die manier tot de beste oplossing in een spel situatie te komen." De directe in vloed van Johan Schot, de vader van zijn vriendin Wendy, wordt komend seizoen minder. Vanwege drukke werkzaamheden neemt Schot, vorig jaar nog assistent-trai ner. wat meer afstand' van de groep. Of hij daardoor zijn basis plaats kwijtraakt? Weer is daar die onbezorgde lach. „Ik zal dit sei zoen echt meer mijn best moeten doen." Spreek trainers over Dennis Va ders en je krijgt een positief ver haal. Steeds wordt zijn balvast heid geprezen, de diepgang in zijn spel en goede voorzet. Ook volgt bijna altijd dezelfde kantteke ning: de middenvelder van WHS moet nog wel eens bij de les wor den gehouden. Vaders (24) kent de verhalen die over hem de ron de doen. Hij is het er zelfs in grote lijnen mee eens. ,Jk geloof het soms wel eens wat te snel." In de jeugd bij WHS werd vooral een linksachter in hem gezien. Een back met opbouwende kwaliteiten, dat wel. Ook in de eerste jaren bij de senioren stond Vaders vooral in de verdediging geposteerd. De re den: veel concurrentie in de mid denlinie. Bovendien liet de condi tie in die periode te wensen over. De laatste seizoenen heeft Vaders zijn plekje als verbindingsman in het team afgedwongen. Vorig jaar met meer verve dan ooit. Om hem heen vielen dragende spelers als Perry Snoep, Matthijs Bruijnzeel en Jeroen Oosdijk met blessures weg. Vrijwel moeiteloos pakte Va ders, in het dagelijks leven timmer man bij De Kok Bouwgroep, het stokje over. Zelf is hij ook wel te spreken over zijn bijdrage. „Ik zat lekker in mijn vel. Conditioneel was ik op orde. Ik doe tegenwoor dig veel aan fitness. Twee tot drie avonden in de week een circuitje en wat uitlopen op de band. Daar door ben ik fitter en sterker gewor den. En als je fit bent, vraag je au tomatisch eerder om de bal. Of zet je een stapje extra voor een ander." Met Vaders als interim regisseur aan de knoppen eindigde WHS op de vierde plaats. „Ik vind het nog steeds een knappe prestatie, met zoveel mensen die afhaakten. Tot het laatst deden we mee voor de nacompetitie. Volgens mij hebben we het maximaal haalbare be reikt." Vaders zelf was vorig seizoen met verrekte kniebanden ook een tijdje buiten beeld. Eerder werd hij be lemmerd door een slepende lies blessure. Anderhalf jaar lang had hij te maken met die pijn. Samen met Perry Snoep bezocht hij gere geld een specialist in Almelo, op ei gen kosten. Uren heen en weer in de auto. op zaterdagochtend. Om 's middags maar speelklaar te zijn bij de aftrap. Het zijn verhalen die niet passen bij zijn imago van een jon gen die het soms laat versloffen. Vaders heeft er mee leren leven. „Ik kan ook een echt moeilijk ventje zijn. Dat weet ik zelf ook wel. Je moet mij niet in een richting duwen die ik niet wil. Soms erger ik me ook aan kritiek vanaf de kant. Als „Wij moeten Noad 3 punten kunnen inpeperen"zegt Dennis Vaders van WHS. ze teveel zeuren en te ver gaan met ouwehoeren, zeg ik wel wat terug." Het komend seizoen wil Vaders zich minder door de randzaken laten af leiden. En voor het doel wil hij scherper worden. „Ik scoor te wei nig. Voor het doel leg ik de bal te vaak af op een medespeler. Ik weet eigenlijk niet wat ik in zo'n situatie moet doen." Met het formuleren van een sportieve doelstelling voor WHS is hij voorzichtig. ,Je weet nooit hoe het loopt. Het vorige sei zoen heeft wel bewezen dat je van week tot week moet leven. Er kun nen zo weer belangrijke spelers wegvallen, en dan blijft er van je verwachtingen weinig over. Maar als iedereen fit blijft, moeten we on ze prestatie van vorig jaar zeker kunnen herhalen." Met Ko Stoutjes dijk als nieuwe trainer hoopt Vaders dat het spel van WHS op een hoger niveau komt. „Met zijn fanatisme is Ko wel de goede trainer voor ons. Hij legt volgens mij ook een trai ning gerust stil, als iets hem niet zint of als het beter moet. Net zoals individuele gesprekken met spelers erbij horen, om bepaalde fouten niet meer te maken." De voorbije weken lag de nadruk op De Waaje vooral op het conditionele werk. Een ver standige opbouw, vindt Vaders. „De eerste wedstrijden van het seizoen worden niet op voetballende kwali teiten beslist. De fysieke conditie geeft dan meestal de doorslag." WHS opent het seizoen tegen erf vijand Noad'67. meteen een knal ler. Vaders, wiens vader een gebo ren Fluplander is, noemt het een pikant duel. „Wc willen gewoon al die derby's winnen, ook tegen No ad. Natuurlijk zijn die jongens bui ten het veld vrienden van ons. We komen ze hier in het dorp geregeld tegen en drinken er rustig een pilsje mee. Maar ik wil niet dat we maan den lang moeten horen dat ze de drie punten van ons gepakt hebben. Dat moeten wij ze kunnen inpepe ren." Spontaan gaan de gedachten van Vaders terug naar vorig sei zoen, de thuiswedstrijd tegen Tho lense Boys. De Tholenaren werden van het veld geblazen, met vier doelpunten in de openingsfase. Va ders geniet nog na van die demon stratie. „Ik speelde toen echt met kippenvel op mijn armen en vol gens mij deden wij dat allemaal. Alles lukte en het ene doelpunt was nog mooier dan het andere. Zelf legde ik een corner op het hoofd van Robir. van Dijke die inkopte. Kippenvel, dat is waar je het voor doet. Ik hoop dat gevoel komend seizoen regelmatig te hebben." Q

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 17