LABO BAL Gemeente halveert hoogte van dwangsom fruitteler Alkema 'Alleen een hamer is genoeg' Nieuwe vestiging voor ggz-insteiling De Hoop Hardrijder is rijbewijs kwijt Shovelmachinist vindt lijk vermiste duiker aan glooiing AUTOSCHADE? Tweede Kamerlid Esmé Wiegman van CU wil snelle oplossing Donderdag 18 augustus 2011 67e jaargang no. 40 Buurtonderzoek Sint-Maartensdijk Vrouw opgepakt na diefstal Cl000 Mosselparty voor bijdrage Roparun Wedstrijd palingrokers zomermarkt Poortvliet De advocaat van fruitteler Alkema en de gemeente voe ren een juridisch steekspel over de dwangsom die de on dernemer wordt opgelegd als hij het anti-hagelkanon in zijn boomgaard in Sint-Maartensdijk zou gebruiken. De gemeente heeft op verzoek van Alkema de hoogte van de dwangsom van 30.000 euro per overtreding gehal veerd tot 15.000 euro. Tweede Kamerlid Esmé Wieg man van de ChristenUnie zei dinsdagmiddag tijdens een werkbezoek aan Alkema te hopen op een snelle lande lijk regelgeving. „Dit is niet te vergelijken met de over last van een snelweg." Subsidie Horeca Gisterochtend heeft het Korps landelijke politiediensten het stoffelijk overschot geborgen van de 55-jarige Belgi sche duiker die sinds vorige week zondag was vermist bij de duikplek aan Gorishoek. Rond half acht ontdekte de shovelmachinist van de firma Gebr. Koosterman uit Kapelle het lichaam tijdens de werkzaamheden aan de dijk. Het duikverbod is gisteren ingetrokken. Boven de Vlinderbloem in Tholen Geestelijke gezondheidsinstelling De Hoop verhuist uiter lijk eind september van de Oesterschelp naar een ruimte boven de Vlinderbloem in de Hoogstraat in Tholen. Het gaat om het Centrum voor Pastorale Counseling (CPC), een onderdeel van de instelling. Woordvoerder Frans Koopmans bevestigt dat. Een betere bereikbaarheid en een laagdrempelig karakter liggen hieraan ten grondslag. De instelling helpt mensen met psychosociale problemen. Deze week Veel animo voor timmerdorp op terrein Leger des Heils Kloppende hamers, raggende zagen en stapels hout. Zo'n vijfenzeventig kinderen zijn woensdag in de tuin van het Leger des Heils aan de Radda Barnenstraat in Sint-Maartens dijk bezig met het bouwen van hutten en torens. „Twintig kinderen meer dan vorig jaar", zegt initiator Jan van Tilborg (69). „We hebben bewust gekozen voor de laatste week van de vakantie. Dan zijn de meesten thuis." Verdieping Samenwerken 43 Vv^ Ct voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bewoners van de Molendijk in Sint-Maartensdijk kregen donder dag onverwacht bezoek van de re cherche die onderzoek doet naar de gewapende overval op de 55-jarige Henry Meye in de nacht van 4 op 5 juni. De 22-jarige verdachte uit Bergen op Zoom werd door de bo venregionale recherche zuid Ne derland in zijn huis aangehouden. Uit de verhoren zou zijn gebleken dat de man die nacht op stroop tocht is geweest in het dorp waarbij hij bij verschillende woningen aan de Molendijk geprobeerd heeft in te breken. Hij zou tegen de politie gezegd hebben dat hij geschrokken was van een hond die was gaan blaffen terwijl hij op inbrekerspad was. De politie wilde nagaan waar dat is ge weest. De rechercheurs die over dag niemand thuis troffen, kwamen 's avonds terug om de bewoners te vragen of ze van 4'op 5 juni iets verdachts hadden gehoord. Zaterdagmiddag rond vier uur is een 51-jarige vrouw uit Wouw aange houden wegens winkeldiefstal in de Cl000 aan de Postweg in Tholen. De vrouw liep met een volle winkel wagen de zaak uit zonder te betalen. Er zaten boodschappen in ter waar de van 370 euro. Jurgen Stroot van C1000 betrapte de klant en riep de hulp in van B&B Beveilging die op dat moment'in de omgeving surveil leerde en de politie waarschuwde. De vrouw vluchtte in de richting van de Jonkheer van Vredenburch- laan waar ze werd aangehouden door het personeel van het beveili gingsbedrijf. De politie nam haar mee naar het bureau. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. Ze had haar wagentje volgeladen met vlees- en vleesproducten en andere 'dure artikelen. Met een speciale mosselparty wil het Runningteam Tholen de aanzet geven voor een record financiële bijdrage aan de stichting Roparun. Het team hoopt dat velen een toe gangskaart kopen voor vrijdag avond 2 september. Dan kan er tus sen vijf en acht uur van de mossels gesmuld worden bij de Gasthuiska pel in Tholen. Runningteam Tholen doet volgend jaar voor de vijfde keer mee aan de estafetteloop voor het goede doel van Parijs naar Rotterdam. Het le ven van kankerpatiënten veraange namen is waar het bij de Roparun allemaal om draait. Via sponsoring proberen de deelnemende teams zo veel mogelijk geld bij elkaar te krij gen om dat te realiseren. Het Thool se team kon dit jaar 14.600 euro overmaken. Bij de lustrumdeelname volgend jaar streeft men naar een recordbedrag. De mosselparty is daartoe een eerste aanzet. Toe gangskaarten zijn voor dertig euro te koop bij boekhandel Dieleman. Zaterdag wordt tijdens de zomer markt in Poortvliet voor de veer tiende keer het Thools kampioen schap palingroken gehouden. Vanaf 11 uur aan de Noordstraat. De bra derie begint om tien uur. Nieuw is een bungee trampoline voor jong en oud. Daarmee kan extra hoog wor den gesprongen. Kinderen kunnen op het plein achter de kerk spulle tjes verkopen. Er loopt een ballon nenclown rond en er is een spring kussen. De zomermarkt duurt tot zes uur. Op het terrein bij autobe drijf Niemantsverdriet kunnen kin deren ook terecht op een springkus sen bij de autoshow. Op het podium aan de Markt zijn vrijdagavond en zaterdag optredens. Een dertigjarige Tholenaar is zijn rijbewijs voorlopig kwijt. De poli tie betrapte hem vrijdag op de Ocs- terdam. waar hij met zijn auto met een snelheid van 155 km/u (na cor rectie) reed. Op deze autoweg geldt een maxi mumsnelheid van 100 kilometer per uur. Gezien de forse overschrij ding is het rijbewijs van de man in genomen. André Alkema (rechts) gaat Esmé Wiegman, Kees van der Est en Piet Alkema voor bij het anti-hagelkanon in de boomgaard in Sint- Maartensdijk. Morgen begint de pluk in de boom gaard aan de Veerhoekseweg. Twee weken eerder dan vorig jaar. Alkema hoopt dat het niet meer zal gaan ha gelen. Veel meer kan hij niet doen. De gemeente heeft het gebruik van het anti-hagelkanon verboden omdat het apparaat te veel lawaai zou ma ken. Burgemeester en wethouders hebben op 2 augustus ook bepaald dat Alkema bij elke overtreding 30.000 euro moet betalen, met een maximum van 150.000 euro. Dat stond ook in de besluitenlijst waar van de Eendrachtbode vorige week melding maakte. Nu blijkt dat de bedragen zijn gehal veerd. Dat is gebeurd op verzoek van Alkema. De dwangsom is terug gebracht tot 15.000 euro per overtre ding. met een maximum van 75.000 euro. Volgens de fruitteler was de eerder opgelegde dwangsom name lijk veel te hoog. Volgens de ge meente is het vaststellen van de hoogte van een dwangsom 'een las tig uit te leggen proces.' 'De finan ciële prikkel dient zodanig van aard te zijn, dat de overtreding ongedaan wordt gemaakt en herhaling van de overtreding wordt voorkomen.' Het eerste, hogere bedrag was volgens de gemeente op twee zaken ge stoeld. 'Ten eerste het feit dat Alke ma, ondanks verschillende waar schuwingen. de anti-hagelgenerator meerdere keren in werking stelde terwijl dat niet was toegestaan.' Ten tweede op het 'financiële voordeel dat gehaald is door het uitsparen van de kosten voor het afsluiten van ver zekering tegen hagelschade aan het begin van het fruitseizoen.een zoge naamde brede weersvefzekering.' Maar vanwege de landelijk geldende subsidieregeling voor fruittelers die een brede weersverzekering afslui ten, achten b. en w. het redelijk de hoogte van de dwangsom af te stem men op die netto-premie( na aftrek van subsidie). Fruittelers kunnen na melijk tot 65 procent subsidie ver krijgen op hun brede weersverze kering'. Nadat de fruitteler het voor nemen tot het opleggen van een dwangsom had gekregen, had hij één week om bezwaar te maken. Omdat hij meer tijd nodig had, vroeg hij uitstel. Dat werd door de gemeente met een week verlengd. Tegen het besluit van de gemeente kan Alkema bezwaar maken. „Maar ik kreeg van wethouder Hommel te horen, dat er niet tot inning van de dwangsom zou worden overgegaan als ik geen bezwaar tegen het besluit zou maken. Mijn jurist heeft toen gevraagd of b. en w. dat zwart op wit wilden zétten, maar dat was niet mo gelijk. De jurist dreigde volgens de fruitteler vervolgens met een voorlopige voorziening (soort kort geding) op zaterdagochtend waarna Alkema alsnog bericht kreeg dat het wel kan. Volgens Alkema is er nu een situatie ontstaan dat hij het anti- hagelkanon wel kan gebruiken zon der dat hem een dwangsom kan wor den opgelegd. En zo is er nog geen einde aan het juridisch steekspel. De ondernemer noemt het een soap. Ondertussen ontbreekt het aan lan delijke regelgeving en dat is wat Al kema nu opbreekt. De fruitteler stel de het bezoek van Wiegman wel op prijs, zei hij na afloop. „Ik zit in fei te in de oppositie. Het is goed dat er vanuit de politiek aandacht aan wordt besteed. Het gaat niet alleen om mij. Er zijn meer fruittelers die hiermee te maken hebben." Alkema ontving niet alleen Wieg man, maar ook de Thoolse delegatie van de CU: raadslid Bram van de Sande. Mariska van Deelen en se cretaris Kees van der Eist van de af deling Tholen. Hij kon voor de zo veelste keer zijn verhaal afsteken. Alkema heeft 18 hectare fruitbo men,-waarvan nog 3,5 hectare ap pels. De rest is peer. Ongeveer 80.000 bomen in totaal. Driejaar ge leden schafte hij voor 44.000 euro het kanon aan en begon aan een proef van een jaar. Het was juist het jaar dat er extreem vaak hagelbuien voorkwamen. „Twee keer zoveel als normaal." Volgens hem was het vroeger makkelijker om van 'verha gelde appels en peren af te komen dan tegenwoordig.' De afnemers zijn veel kritischer geworden. „Ik wil een goed product om te eten. Niet om het in een potje te laten stoppen als moes." De nieuwe omgevingsvergunning en het activiteitenbesluit moeten de re gelgeving vereenvoudigen, stelde Wiegman. „Het zijn wetten die het gemakkelijker moeten maken voor ondernemers, maar dit soort zaken moet je niet aan de gemeenten over laten. Wel zijn we blij met de regels voor geluidsoverlast. Maar dit is niet te vergelijken met een snelweg waar mensen langs wonen die voortdu rend met overlast te maken heb ben." ZIE VERDER PAGINA 3 Eind aan uitgebreide zoekactie naar Belg bij Gorishoek Het stoffelijk overschot lag tegen de glooiing, ongeveer 10 meter ten oosten van het voormalige sluisje bij Bolier, vertelt Jaap de Wilde uit Scherpenisse die basalt en stenen vervoert voor de dijkversterking. „De machinist reed es voorbij en zag het en heeft toen de rest ge waarschuwd. De uitvoerder heeft de politie ingelicht. Die waren er na een half uurtje." Het lichaam .is door de waterpolitie geborgen. Rond negen uur is de boot vertrok ken. Volgens De Wilde hield het personeel van de aannemers die aan de dijk werken, rekening met het feit dat ze de duiker konden aan treffen. Er is nu een eind gekomen aan de zoekactie die vorige week zondag op gang is gekomen. De duiker is gevonden in het gebied waar door de gemeente een week geleden een duikverbod was inge steld. Dat werd op verzoek van de KLPD gedaan om te voorkomen dat recreatieve duikers naar het stoffelijk overschot zouden gaan zoeken. Het lijk van de duiker uit Oostmalle werd volgens de KPLD ongeveer twee kilometer oostelijker van de plaats van het ongeval ont dekt. Volgens De Wilde is het ech ter bijna drie kilometer. Gisteren werd de noodverordening die van kracht was van de duikplek bij Go rishoek tot Tuttelhoek opgeheven. Vrijdag nog zette de KPLD een speurhond in om te zoeken. Vol gens voorlichter Ed Kraszweski van de KLPD is het een beproefd middel. „Een hond op het water ligt niet voor de hand, maar honden kunnen op allerlei geuren afgericht worden. Dus ook op die van stoffe lijke overschotten. En een lichaam onder water scheidt ook geuren af." In een rubberboot voeren twee man vanaf de P86 van de KLPD bij de steiger aan Gorishoek de Ooster- schelde op. naar de plek waar de 55-jarige Alfons van Dyck is ver dronken. De hond, een Mechelse herder, stond voorop in het bootje. „Hij staat met zijn neus net boven het water. Als hij de geur waar neemt. dan geeft hij een teken." Het is dan echter nog niet gezegd dat op die plek het lichaam ligt, zegt Kraszweski. Door de stroming kan de geur op een andere plek naar boven komen. ZIE VERDER PAGINA 5 Een officiële datum voor ingebruik name van de nieuwe vestiging kan Koopmans nog niet noemen. „Deze maand krijgt De Hoop de sleutel van het nieuwe pand in de Hoog straat. Uiterlijk eind september ho pen we dat de deuren geopend zijn. Maar eerst verbouwen." Volgens Koopmans gaat het niet om een in grijpende verbouwing, maar om het maken van een aantal spreek kamers. „De nieuwe vestiging is straks van dinsdag tot vrijdag in de ochtend geopend. Indien mogelijk breiden we de openingstijden in de toekomst uit." Er gaan in Tholen drie hulpverleners aan de slag. Het Centrum voor Pastorale Coun seling (CPC) is tweeënhalf jaar ac tief op Tholen. Het hoofddoel van het CPC is voorzien in trainingen voor pastorale werkers, oudsten, voorgangers, jeugdwerkers, zende lingen en professionele hulpverle ners. „Veel Tholenaren associëren de organisatie met de kerk van de Christengemeente Tholen", zegt Koopmans. „En dat is niet zo vreemd. De Thoolse vestiging van De Hoop zit immers in de Oester schelp. het kerkgebouw van deze gemeenschap." Met de verhuizing naar de Hoogstraat is die vergelij king verleden tijd. Koopmans: „Het CPC streeft ernaar dat het hulpaan bod voor zoveel mogelijk mensen bereikbaar is. Hulpverlening geba seerd op Bijbelse principes, dat is waar wij voor staan." De christelijke ggz-instelling De Hoop uit Dordrecht biedt kinder-, jeugd-, en volwassenenzorg op het gebied van psychosociale, psychia trische en verslavingsproblematiek. De verslavingstak is waar De Hoop om bekend staat. New York is een cultuurschok voor Remco Pronk Corry van Popering neemt na ruim dertig jaar afscheid van Maartenshof Doelman Armando de Witte met JOVZ te sterk voor Thoolse C-jeugd EN VERDER... Ondanks regen op braderie Sint-Annaland zijn standhouders tevreden Springruiters Mandy Deurloo en Linsey van der Slikke Zeeuws kampioen DE LEEGLOPER MANGELT HET IMMER AAN TIJD Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De ene hut is in een verder gevorderd stadium dan de ande re, maar de jongens en meisjes hebben nog anderhalve dag om hun bouwwerk af té maken. Een thema'is er niet. „Kin deren mogen naar eigen inzicht iets in elkaar knutselen", zegt Van Tilborg. De jongens en meisjes weten de pallets, planken en spijkers niet aan te slepen. „Meneer, meneer, kunt u mij helpen met het doorzagen van deze planken", roept een meisje. Direct springt één van de ouders te hulp met een zaag. Midden op het terrein zijn zes vrienden uit Stavenisse druk in de weer. ,£r komt nog een tweede verdieping op", roept Leendert den Braber (11) vanuit de hut. De jongens hebben vanochtend op de fiets een plan gesmeed. „Het is nog lang niet af', zegt hij. ,£erst moeten we de zijkanten nog dicht maken." Als de vrienden nog tijd over hebben, komt er ook zeker een bankje en tafeltje in. Daar zijn Kees en Elian van Klaveren mee bezig. „We hebben nog tot morgen", roept hij geruststellend. Het merendeel van de kinderen is vanoch tend door hun ouders afgezet. „Oude kleren en een hamer, meer hebben ze niet nodig", zegt Van Tilborg. „Hout en spijkers hebben wij geregeld. Over hout gesproken. Het gaat dit jaar wel erg hard. Gisteren heb ik vier stapels laten afleveren. Daar is er nu nog maar één van over. Niet te gelo ven. Maar op is op." Donderdag is de laatste dag van het timmerdorp. „Niemand verlaat het terrein voordat alle bouwwerken netjes zijn afgebroken. Of dat ook gaat luk ken, dat is een tweede. Ik ga het in ieder geval proberen." Tussen het werken door is er tijd voor limonade en een koekje. .Allemaal gratis", zegt Van Tilborg trots. Het twee daagse evenement is volledig gebaseerd op giften. „We moesten wel", zegt hij. Vorig jaar werd het timmerdorp ge organiseerd door het platform Smerdiek leeft. Daar heeft de gemeente dit jaar de stekker uit getrokken, waardoor ook de subsidie is komen te vervallen. „Toch wilden wij het tim merdorp behouden. Het was yorig jaar een ongekend suc ces. Door een subsidiestop laten we ons niet uit het veld slaan." Zie verder pagina 2. Kinderen timmeren er lustig op los.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1