'Kopers komen uit alle windstreken' Overlast hardrijders Oudelandsedijk beu Stavenissenaar doet mee om anderen te stimuleren 'Gelukkig zijn ze er beiden heelhuids vanaf gekomen' Waterschap kiest voor nieuwe maaiwijze sloten Eerste vier vakantiewoningen op Speelmansplaten gereed Hubèrt van der Graaf in de race voor afvaller van het jaar' Donderdag 28 juli 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Net voor de bouvvvakantie zijn de eerste vier vakantie woningen in recreatiegebied De Speelmansplaten ge reed. Eigenaar Mike Verweij wil het recreatiegebied de komende jaren omvormen tot een vakantiepark dat zich door 'kwalitatief hoogwaardige woningen onderscheidt van de massa'. Mede om die reden ging Verweij in zee met de bekende ontwerper Piet Boon. Blauwalg Woningen Bewustwording Europese titel Schotwonden Via internet (AP) Onderhoud APK Schade herstel Verkoop nieuw en gebruikt Ampèrestraat 1 4691 RE Tholen Tel. 0166-603079 Provincie subsidieert duurzaam ondernemen Modellen Bewoners Bewoners aan de Oudelandsedijk in Tholen zijn de hard rijders die hun dijk terroriseren meer dan beu. „Vooral in de zomermaanden is het raak", zegt bewoner Walter Stoutjesdijk van buurtschap 't Oudeland. Op de dijk geldt een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur. „Moeten er eerst ongelukken gebeuren voordat er maat regelen komen?" Hubèrt van der Graaf uit Stavenisse is genomineerd voor de afvaller van het jaar van Cambridge Weight Plan. Hij is als een van de vijf uit een groep van zestig kandidaten gekozen voor de eindronde. Vorige week woensdag kwam televisiepresentator Henkjan Smits hem in Stave nisse interviewen voor een filmpje dat vanaf 2 september op de website van de organisatie is te zien. Kijkers kun nen dan hun stem op een van de vijf uitbrengen. Proefgebied aan oostkant van Tholen Het is de bedoeling dat in het gebied 75 luxe vakantiewoningen gereali seerd worden. „Niet allemaal op korte termijn", zegt Mike Verweij. „Eerst verkopen, dan bouwen. In deze economisch onzekere tijd wil ik geen risico's nemen. Als nieuwe kopers zich aandienen, kan de bouw vrijwel meteen beginnen." De eer ste fase van het project bestaat uit 54 villa's. Met de bouw van de eer ste zestien woningen is in april be gonnen, waarvan er - met uitzonde ring van de twee modelwoningen - vier gereed zijn. Twintig woningen zijn verkocht aan met name particuliere kopers. En daarmee is Verweij niet ontevreden. „In een tijd dat de woningmarkt on stabiel is, kan ik alleen trots zijn op het resultaat. Uiteraard hoop ik dat de verkoop zich op deze manier blijft voortzetten." De kopers van de villa's komen uit alle windstre ken. „Van mensen Noord-Holljtnd, de Randstad tot uit J|eel«nd'',*'stélt Verweij. „En dan met rfame oudere mensen die hun geld liever dn stqnen stoppen dan het op de bank laten staan." Volgens Verweij, heeft de blauwalg in het ScheldeoRijnkandal amper invloed gehad op de ver koop. „Blauwalg vormt bij ons bij na geen probleem. In de.zomer maanden gaat de Bergsediepsluis regelmatig open, dan stroomt er zout water binnen. Ookr komt de wind negen van de tien keer uit zuid- of westelijke richting. En dat is gunstig want dan komt de blauw alg niet onze kant op. Maar als 'ver- zilten' de oplossing is om af te reke nen met de alg, dan teken ik daarvoor." Ontwerper Piet Boon, bekend om zijn gebruik van natuurlijke mate rialen. is verantwoordelijk voor het Niet alleen geldt op de Oudelandse- dijk tussen de Zwarteweg en de Ce- resweg een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur, ook is de weg gesloten voor motorvoertuigen met uitzondering van bestemmings- en landbouwverkeer. „Afgelopen win ter waren de borden met 'bestem mingsverkeer' ineens verdwenen", zegt Stoutjesdijk. „Met als gevolg een toename van de verkeersdruk te." Stoutjesdijk diende een ver zoek voor terugplaatsing in bij wa terschap Scheldestromen, de beheerder van de weg. In een schriftelijke reactie liet het water schap weten dat de borden abusie velijk verwijderd waren. Inmiddels zijn de borden weer terug, maar de overlast van hardrijders blijft on verminderd aanhouden. „De politie is op de hoogte van het probleem", zegt Walter. „Maar met twee man politie voor een heel eiland, komen zij mankracht te kort om stelselma tig controles uit te voeren." Om die reden heeft Walter het heft in eigen hand genomen en maakte hij een aantal nieuwe 30-kilome- ontwerp van de vakantiewoningen. Met de speciaal voor het vakantie park getekende woningen wil eige naar Verweij zich onderscheiden van de standaard vakantiewonin gen. „Duurzaamheid is een belang rijk punt geweest bij het ontwerp. De woningen moeten 'opgaan' in de natuur", aldus Verweij. Materialen als zink en larikshout moeten bij dragen aan de duurzame uitstraling. „Het geeft de woningen een Siberi sche uitstraling", zegt opzichter W. Sinnema van de Friese aannemer Tadema, verantwoordelijk voor de bouw van de woningen. „Wij ver zorgen het casco en lokale onder aannemers doen de afwerking. Zo lang de verkopen doorgaan, hebben wij werk." Tadema werkt op dit pro ject met acht tot tien vaste mede werkers die doordeweeks op het ei land verblijven. „Een deel van de groep overnacht in hotel Kom in Sint-Maartensdijk, de rest in hotel Zeeland in Tholen", zegt Sinnema. „In het weekend gaan we altijd naar huis." Het werk zit er voor de bouwlieden op. want de bouwvak is begonnen. Maar na de vakantie iiunnan de mannen weer volop aan de slag aan de vijf nieuwe woningen die op de planning staan. Als alle 54 woningen uit de eerste fase gereed zijn, wil Verweij zijn zinnen zetten op de tweede fase aan de zuidkant van de- Speelmansplaten.' „Het ont werp is er al. dus daar zal het niet aan liggen", aldus Verweij. Het blijft op 'Waterrijk Oesterdam' zoals het park straks officieel gaat heten, niet alleen bij luxe vakantie woningen. Verweij heeft grootse plannen met het recreatiegebied. Als de verkoop voorspoedig ver loopt, staat er een jachthaven, boot helling en centrumgebouw op de planning. In het centrumgebouw komen onder meer een (kinder-) bioscoop en een restaurant. Verder denkt Verweij aan het realiseren van een speeltuin en een werkplaats voor de reparatie van jachten. De terborden. „Ik kan me overigens goed voorstellen dat mensen via de Oudelandsedijk naar de Oesterdam willen rijden. Het is een mooie weg, maar bestuurders moeten zich wel aan de maximumsnelheid hou den. Er wonen hier veel gezinnen met jonge kinderen die op straat spelen. Je moet er toch niet aan denken dat er één wordt aangere den." Stoutjesdijk hoopt dat zijn verkeersborden bijdragen aan de bewustwording van mensen. „Veel automobilisten weten niet eens hoe hard ze rijden. Vraag een willekeurige voorbijgan ger naar de maximumsnelheid in de polder en negen van de tien keer zal het-antwoord tachtig zijn." Over andere maatregelen om de snelheid eruit te halen, heeft Stout jesdijk veelvuldig nagedacht. „Wc hebben aan een wegversmalling en drempels gedacht, maar het gaat te ver om dat zelf aan te brengen. Als er dan iets gebeurt, zijn wij verant woordelijk. Bovendien leveren drempels problemen op bij het landbouwverkeer. En mocht de bordenactie geen succes zijn, zie het dan maar als een noodkreet richting het waterschap." bouw van het centrumgebouw laat nog wel even op zich wachten. Ver weij verwacht in 2013 te beginnen met de bouw. Hoewel er nog maar vier woningen gereed zijn, is de in frastructuur op het park bijna klaar. Door zijn nominatie mag de 33-jari- ge Hubèrt eind augustus al vier da gen naar Engeland om de universi teit te bezoeken. Cambridge is de bakermat van het dieetprogramma dat Hubèrt 65 kilo lichter maakte. Ook gaan de genomineerden een kijkje nemen in de fabriek waar de dieetvoeding wordt gemaakt. Van der Graaf woog vorig jaar sep tember toen hij aan het dieetpro gramma begon 154.2 kilo. Zeven maanden later was hij op zijn streef- .Momenteel zijn de bouwlieden van aannemingsmaatschappij Van Gelder nog druk bezig met het uit diepen van de waterpartijen", zegt Verweij. „En na de bouwvak komt er asfalt over de grindwegen. Dan gewicht van 90 kilo. Dankzij de voorgeschreven shakes, repen en soepen én het aanleren van een an dere stijl van leven. Vaak is het de vraag of mensen na zo'n afvalrace het volhouden. Van der Graaf is nu alweer vier maanden verder. „Het lukt me goed om mijn gewicht sta biel te houden. Ik zit nu al drie maanden rond de 89 kilo. Soms eens een pondje erbij, soms eens een pondje eraf. Natuurlijk kost het wel enige moeite, maar het moet een on- ziet het vakantiepark er al een stuk fraaier uit." Paintballen en waterskiën is waarde Speelmansplaten om bekend staan. Maar dat gaat veranderen. „Met de realisatie van de woningen in de tweede fase is er in de toekomst geen ruimte meer voor deze activi teiten", aldus Verweij. Daarom is de ondernemer aan het zoeken naar een nieuwe locatie. Als alternatief is de Boulevard bij de Binnenschelde in derdeel van je leven worden. Ik doe twee keer in de week aan hardlopen. Op dinsdag loop ik van mijn kantoor in Sint-Maartensdijk naar Stavenis- se, op zaterdag naar Sint-Maartens dijk en terug. Plus sport ik in de Smisse in Sint-Annaland en ik pro beer zo veel mogelijk te fietsen." De Stavenissenaar werd in de tuin achter de woning aan de Boswei door Henkjan Smits ondervraagd over zijn ervaringen met het dieet. Smits is vooral sinds 2002 bekend geworden als juryvoorzitter van het tv-programma Idols. Hij scout talen ten, is producer en wordt ook vaak gevraagd als spreker. Hubèrt: „Hij is zelf ook 17 kilo afgevallen. Cam bridge heeft hem gevraagd dit te doen. Hij gaat bij elke genomineer de langs." Bij Van der Graafs nomi natie heeft meegespeeld dat er een artikel over hem en zijn beide zus sen in de Eendrachtbode heeft ge staan. zegt hij. Daarin komen ook Bergen op Zoom in het vizier. Daar wil Verweij mogelijk een 'outdoor- recreatiecentrum' beginnen waar mensen kunnen waterskiën,-fietsen, paintballen, klimmen en abseilen. Met deze activiteiten mikt Verweij op bedrijven die een personeelsuitje willen houden of mensen die op zoek zijn naar een actieve familie dag. „Het is nog een concept, waar van we de haalbaarheid moeten on derzoeken." zijn zus Leona van der Graaf en Jo- landa Smits-van der Graaf aan het woord. Leona viel 50 kilo af en Jo- landa 25. „Dat heeft heel veel reac ties opgeleverd. Het was voor ande ren een stimulans om het ook te gaan doen." Ook speelde het boekje dat Hubèrt schreef over zijn ervaringen met het dieet en de herinneringen aan zijn jeugd een rol. „Maar ik doe niet mee om afvaller van het jaar te worden. Ik laat het gewoon maar over me heen komen. Het is leuk om mee te doen. maar ook nu zie ik het als een stimulans voor anderen die worste len met hun overgewicht." Het publiek krijgt dus straks de kans een van de vijf te kiezen. De win naar mag in november naar Enge land voor de titel Europees afvaller van het jaar. VERVOLG NOORWEGEN Volgens Kwekkeboom was het eerst erg chaotisch omdat niemand pre cies wist wat er gebeurd was en of er nog meer aanslagen zouden volgen. „Het werd langzaam duidelijk dat er geen slachtoffers naar ons zieken huis zouden komen. Wij kregen daarom de opvang van de 'gewone' patiënten te verwerken, die normaal gesproken naar de ziekenhuizen in Oslo zouden gaan. Dat bovenop het aantal eigen patiënten van ongeveer 200 per dag is toch een hele toer om te verwerken!" Op de dag van de aanslag was het druilerig en waren de meeste mensen op vakantie. „Mede daarom is het aantal slacht offers in Oslo beperkt gebleven tot ongeveer 14 gewonden en een nog onbekend aantal doden. (Niet alle gebouwen zijn veilig genoeg om te doorzoeken)." De slachtoffers van het eiland Utoya zijn volgens Kwekkeboom groten deels door de regionale ziekenhuizen in de buurt van het eiland opgevan gen. „Slachtoffers met schotwonden in borst en hoofd zijn naar een ge specialiseerd ziekenhuis in Oslo (Ul- leval) gevlogen met de vele red dingshelikopters die Noorwegen heeft. Ons ziekenhuis heeft voor Ul- leval de 'normale' patiënten overge nomen. Tot en met maandag na de aanslag. Vanaf maandag is de nor male situatie weer hersteld voor de ziekenhuizen en de hulpverlening. Slachtofferhulp en begeleiding blijft tot onbepaalde tijd actief." Persoonlijk hebben Martien en Han- ny geen vrienden of bekenden onder de slachtoffers. Maar hun zoon Per- sijn heeft wel twee klasgenoten die getuige zijn geweest van de schiet partij op het eiland. „Gelukkig zijn ze er beiden heélhuids vanaf geko men. Het zal wel heel veel tijd kos ten om over de mentale klap te ko men die ze hierbij ongetwijfeld hebben opgelopen." Volgens Kwekkeboom is er in de Noorse samenleving wel een veran dering merkbaar. „Opeens gaat ie dereen weer meer aandacht voor el kaar krijgen. Dat was voorheen niet overal het geval. Als je in Noorwe gen bijvoorbeeld in de bus stapt, dan kijken ze je een beetje raar aan als je wat tegen de buschauffeur zegt of te gen degene waar je naast gaat zitten. In Nederland is dat volgens onze in druk toch heel normaal?" Volgens hem is het opvallend dat mensen die in een flat wonen en die elkaar elke dag tegenkomen elkaar niet vanzelfsprekend groeten. „Voor ons duurde het erg lang voor we daar aan gewend waren en eigenlijk zijn we er nog niet aan gewend. Ook daar begint nu plotseling^verandering in te komen. Het valt iedere keer weer op als we terug in Nederland zijn! Op het werk is het echter weer heel normaal om aan het eind van de werkdag iedereen te bedanken voor de samenwerking (Takk for idag) of aan het eind van de week een fijn weekend te wensen (God helg, spreek uit als Göe helk). Dit wordt door vrijwel iedereen gedaan en wordt als hoogst ongebruikelijk ge zien als je dat niet doet," aldus Mar tien Kwekkeboom die tijdens zijn Thoolse periode aan de Hartogsweg in Scherpenisse woonde en paarden hield. Ook in Noorwegen bleef hij actief in de paardensport. Hij is nog lang dressuurinstructeur gebleven. En de laatste jaren weer zelf actief als ruiter op een eigen (Nederlands) dressuurpaard. Colinda van Liere die met haar man Matjo en twee kinderen pas in Noor wegen zijn gaap wonen, kreeg het nieuws over de aanslagen vanuit Ne derland. „Oslo ligt niet om de hoek, toch reageren alle Noren geschokt op de gebeurtenissen van afgelopen vrijdag", vertelt Colinda. „Alle vlag gen hangen half stok, maar de win kels zijn gewoon open." Matjo en Colinda kregen het nieuws over de aanslagen vrijdagavond om half tien pas te horen. „Wij hebben nog geen televisieaansluiting. De vader van Matjo belde uit nieuwsgierigheid op, maar wij wisten op dat moment nog van niets. Na het telefoongesprek heeft Matjo gelijk de computer aan gezet om via internet naar het nieuws te kijken. In eerste instantie kon ik mijn eigen ogen niet geloven. Het leek wel een slecht in elkaar gezette actiefilm. Wat een drama. Met zelf een zoon en dochter in die leeftijd, gingen mijn gedachten die avond uit naar de ouders van de omgekomen jongeren op het eiland Ut0ya." De Noren reageren verbijsterd op de aanslagen in hun land. „Ik kan niet begrijpen dat dit kan gebeuren in ons land", vertelt de buurman van Colin da. Volgens Colinda zijn de Noren 'blij' dat de dader geen moslim is. „Noren zijn nogal nationalistisch in gesteld, vandaar", aldus Colinda. Atsmssm«F MWJ ADRIE VAN BURGH Aan de Oudelandsedijk plaatsten bewoners op verschillende plekken borden met 30 kilometer. Bedrijven zijn van oudsher gericht op omzet maken. Dat is tegenwoordig niet meer vol doende. Maatschappelijk verantwoord on dernemen heeft de toekomst. Rekening hou den met het milieu, welzijn'van medewer kers en de maatschappij. De provincie sti muleert deze duurzame manier van onder nemen door de stichting Stimular uit Rotter dam de opdracht te verlenen voor het geven van een workshop MVO-Balans. Hiervoor stelt de provincie 1790 euro beschikbaar. „Wij ondersteunen de ontwikkeling van maatschappelijk verantwoord ondernemen van harte", zegt Anne-Marie Mol, beleids medewerkers duurzaam ondernemen bij de provincie. „Door milieu met thema's zoals kwaliteit, arbo, veiligheid en personeelsbe leid in één plaatje samen te brengen, is het eenvoudiger om duurzaamheid op de agen da van het management van bedrijven te krijgen. En uiteindelijk plukt onze toekom stige generatie daar de vruchten van." Kopers van een vakantiewoning ontworpen door Piet Boon heb ben de keuze uit zes verschillende modellen: Piet Boon, 4-, 6- en 8-persoons en Oesterdam 4-, 6-, en 8-persoons. De 'Piet Boon modellen' zijn groter en zowel van binnen als buiten door de architect ontworpen. Bij het model 'Oesterdam' zijn kopers vrij om de woning naar eigen inzicht in te richten. Percelen varië ren in grootte van 500 m2 tot 2400 m2. Datzelfde geldt voor de prijzen die beginnen bij 200.000 euro voor de kleinste woning tot 280.000 euro voor een 8-persoons. Hoewel de verf nog moet drogen is toekomstig bewoonster Janneke uit het Noord-Hollandse Oosthuizen al volop bezig met de afwerking van haar vakantiewoning. „Ik ben nog even snel de plinten aan het schilderen. Morgen komt de interieur bouwer om de woning aan de binnenkant af te maken, zodat wij er over drie weken in kunnen", aldus Janneke. De Noord-Hollandse is voor het ontwerp gevallen. „Het is onL zettend tijdloos, zonder de kille uitstraling van veel vakantie woningen. En dat is zit 'm voornamelijk in het materiaalge bruik." De buitenkant van de woningen is omtimmerd met larikshout. De woningen zijn ontworpen door Piet Boon. Bewoner Stoutjesdijk plaatst extra 30 kilometerborden Hubèrt van der Graaf (rechts) en Henkjan Smits. Bouwvakkers uit Friesland werken aan de huisjes op de Speelmansplaten Het waterschap schakelt over op een nieuwe manier van maaien in de waterlopen. Bij waterlopen met een bodembreedte van meer dan 70 centimeter wordt een maaikorf gebruikt en wordt binnen vijf dagen ge- hakseld. Bij smallere sloten wordt een klepelmaaier ingezet, en wordt het niaaisel op de kant en in de wegberm gelegd. Eén van de proefge bieden ligt bij Tholen en Oud-Vossemeer. Van augustus tot december worden de waterlopen in het werkgebied van Scheldestromen gemaaid. Dit om een goede doorstroming van het water te verzekeren. Zowel eigen medewerkers als aannemers voeren het werk uit. Het schap heeft de werkwijzen samengevoegd die de vroegere waterschappen boven en onder de Westerschelde hanteerden. Ze zijn uitgewerkt tot een nieuwe methode, waarbij de maaiwijze wordt afgestemd op de situatie. De bodembreedte van de waterloop is bepalend, waarbij 70 centimeter als grens wordt gehanteerd. Is een sloot breder, dan gaat men met de maai korf aan de slag. En is hij smaller. dan wordt de klepelmaaier ter hand genomen. De methode wordt gefaseerd inge voerd, in verband met de beschik baarheid van het materieel en lopen de contracten met aannemers. Vanaf 2013 wordt ze in heel Zeeland toe gepast. Op Tholen wordt de komen de maanden in één gebied op de nieuwe manier gewerkt. Dit omvat de polders Oud-Vossemeer. Slabbe- coorn, Peuke, Nieuwland, Vrouw Belya, Deurloo en Razernij. Verder de Vijftienhonderdgemetenpolder ten oosten van de Vrouwendijk en ten noorden van de Postweg, alsme de de Schakerloopolder ten oosten van de Oudelandsedijk. Martien Kwekkeboom links) en zijn zoon Siebren in het ziekenhuis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 9