Houte Na anderhalf jaar weer minder dan vijfhonderd werklozen Terras aan haven in Tholen of drijvend op het water Blij verrast met start bouw bejaardentehuis in Salard Waterschap weert blauwalg Naast naamborden ook 'nostalgische straatstenenin binnenstad Prijs Doré daalt Donderdag 28 juli 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Kwart Thoolse werkzoekenden 55-plus; bijna helft geen startkwalificatie Het aantal Thoolse werklozen is tot onder de 500 ge daald. Dat is voor het eerst in de afgelopen negentien maanden. Eind juni stonden 488 inwoners zonder baan ingeschreven bij UWV werkbedrijf, hetzelfde aantal als in november 2009. Ruim een kwart van de werklozen is ouder dan 55 jaar. Minder jeugd Techniek en industrie Uitkeringen Aantallen werklozen Zwerfvuil Speelterrein Bruine vloot Jan Noom uit Scherpenisse van Actie Hulp Roemenië blijft doorgaan Adrie Manneke uit Sint-Maartensdijk loopt voor twintigste keer vierdaagse 71ILIHQ Inlaten in Schelde-Rijnkanaal gesloten Vriendenclub Andere route Advertentie I.M. Voor de vijfde maand op rij zag het Thoolse UWV het aantal ingeschre ven werklozen teruglopen. In die pe riode daalde het aantal met 91 (bijna zestien procent). In juni was de afna me 21, waarmee de grens van 500 werklozen werd gepasseerd. De werkloosheid is daarmee terug op het niveau van november 2009. Vol gens het UWV is 4,1 procent van de Thoolse beroepsbevolking werk loos. Dat is precies gelijk aan het Zeeuwse percentage, maar 1.7 pro cent ónder het landelijke. De samenstelling van de groep werklozen is, qua geslacht, ten op zichte van een jaar geleden nauwe lijks veranderd. Toen waren er 255 mannen en 233 vrouwen op zoek naar een baan, nu zijn dat 249 man nen en 239 vrouwen. Het aandeel van de mannen is daarmee onveran derd 51 procent, dat van de vrouwen 49 procent. Bijgaande tabel geeft een overzicht van de werklozen per woonkern, uitgesplitst naar geslacht. Qua leeftijd is er wél een verschui ving merkbaar. Het aandeel van de jongeren tot 27 jaar nam met dik drie procent af (van 88 naar 67 werklozen). De beide andere leef tijdscategorieën daalden licht in ab solute aantallen, maar procentueel nam hun aandeel toe. De groep 27- 45 jaar met één procent (van 180 naar 174 werklozen), de 45-plussers met ruim twee procent (van 250 naar 247 werklozen). Inmiddels is ruim de helft (51 procent) van de inge schreven werklozen 45 jaar of ou der. De groep jongeren tot 27 jaar maakt bijna veertien procent uit van de werklozen, de middengroep bijna 36 procent. Uit de cijfers blijkt dat hoe langer ie mand zonder werk thuis zit, hoe las tiger het wordt om een baan te vin den. Want was vorig jaar 40 procent langer dan een jaar werkloos, inmid dels is dat 48 procent. Het gaat om 234 mensen. Van hen zijn er 33 lan ger dan vijfjaar thuis. Kijkend naar opleidingsniveau heb ben 101 werklozen alleen basison derwijs genoten, 123 voorberei dend middelbaar beroepsonderwijs (vmbo), 218 mbo. havo of vwo, en 46 hbo of wetenschappelijk onder wijs. Het betekent dat 224 Thoolse werkzoekenden (dat is 46 procent) géén startkwalificatie - dat is het mi nimale opleidingsniveau voor kans op geschoold werk - hebben. Het gros van de werklozen 187) wil aan de slag in de techniek of de in dustrie. In de verzorging of de dienstverlening zoeken 112 Thoolse werklozen een baan, 85 kijken er naar de economische en administra tieve sector, 45 willen er werk in de transportsector en dertien in de agra rische sector. Het aantal bij UWV werkbedrijf aangemelde vacatures is echter beperkt: 43 in de hiervoor ge noemde sectoren, waarvan de helft in de techniek en industrie. Het aantal ww-uitkeringen weer spiegelt de afnemende werkloosheid in.Tholen. Het afgelopen jaar ver minderde het met een vijfde, van 428 naar 338. Dat is, na Middelburg, het hoogste percentage in Zeeland. Het gros van de uitkeringen (215) gaat naar inwoners boven de 45 jaar. terwijl slecht achttien jongeren on der de 27 een ww-uitkering genie ten. Er zijn iets meer mannen (175) dan vrouwen 163) met een ww-uit kering. juni 2011 juni 2010 T M V T M V Tholen 142 68 74 159 78 81 Poortvliet 35 17 18 38 19 19 Scherpenisse 41 20 21 36 21 15 St.-Maartensdijk 113 60 53 122 62 60 Stavenisse 24 15 9 22 11 11 St.-Annaland 39 19 20 34 20 14 Oud-Vossemeer 59 32 27 70 40 30 St. Philipsland/AJP 35 18 17 37 15 22 TOTAAL 488 249 239 518 266 252 Om het stadje Tholen aantrekkelijker te maken zou er een terras aan de haven moeten komen. Ook bij andere gelegenheden met een horeca- besteniming zijn meer terrassen welkom. De gemeente gaat dit samen met de Thoolse ondernemers onderzoeken. Dat blijkt uit het uitvoe ringsplan binnenstad van het masterplan Tholen. Er zijn ideeën genoeg over het aantrekkelijker maken van het centrum. Bewoners en ondernemers hebben hun mening kunnen geven over het uitvoeringsplan. Veel van de werk zaamheden worden uitgevoerd bin nen de bestaande planning. Dat komt door bezuinigingen op het project. Eén van de zaken is het herinrichten van de Eendrachtsweg en de Bak- straat. Dat staat vanaf 2014 op het programma. Doel is het aantrekke lijker te maken voor voetgangers en het autoverkeer terug te dringen. Dat laatste geldt voor de hele bin nenstad. Dat gebeurt geleidelijk, pas als de straten opnieuw moeten wor den bestraat. Parkeren moet dan zo veel mogelijk aan de rand van de stad plaatsvinden. Net als de naam bordjes in de binnenstad zouden ook de straatstenen een nostalgische uitstraling moeten krijgen. Om toeristen te trekken wordt bij voorbeeld gedacht aan een recre atieboot, een pannenkoekenboot of een drijvend terras. De haven is weliswaar knus, maar moet wel goed schoon worden gehouden. En het is noodzakelijk om eisen te stel len aan de inrichting van de boot en het terras. Het geheel moet passen bij de uitstraling van de Thoolse binnenstad. Uitgezocht moet wor den welk gedeelte van de haven hiervoor beschikbaar is. Om het wa tertoerisme te bevorderen zou het clubhuis van watersportvereniging de Kogge een horecabestemming moeten krijgen. Er moet ook een vi sie worden opgesteld voor de jacht haven en het havenplateau. Een ves tiging van een VVV-kantoor in Tholen zou bij kunnen dragen aan het ontwikkelen van het toerisme in de stad. Niet alleen de haven is een aantrek kelijk punt, ook op andere punten in Tholen zouden terrassen kunnen ko men. Bijvoorbeeld bij de molen in het park. Er zou gekeken moeten worden of de bestaande horeca meer ruimte moet krijgen voor het plaatsen van tafels en stoelen buiten het pand. Dit jaar wordt ook een ac tie gestart om het zwerfvuil op te ruimen. Horecaondernemers wor den geïnformeerd over zwerfvuil rond hun zaak. Voor de winkels in de binnenstad zou een centrale rich tingwijzer moeten komen. Het aan tal activiteiten zou vergroot moeten worden. Dit jaar werd daar op een bescheiden manier een begin mee gemaakt met kraampjes op de markt. In de stad is ook behoefte aan een centraal gelegen speelvoorziening. Dat bleek uit de gesprekken die de gemeente voerde. Het is een kwes tie die al jaren speelt. Bij het ontgra ven van de Vest is een speelterrein verloren gegaan. Nu staan er speel toestellen op de oesterputten. Maar ook voor dit terrein zijn plannen om het weer te ontgraven als onderdeel van de vestingwerken. Nu is er een breede discussie nodig. Overwogen wordt om samen met ondernemers een speelvoorziening te aken als on derdeel van maatschappelijk onder nemen. Er hangt wel een prijskaart je aan van 160.000 euro. Bij het uitwerken van dit onderdeel worden verschillende partijen geraadpleegd, zoals de jongerenraad Tholen, het jeugd- en jongerenwerk, onderne mers, eventueel Stadiander, omwo nenden, kinderen en jongeren. Tot er een definitieve keuze voor de oesterputten is gemaakt, zullen de speelterreinen aan de Venkelstraat en de Plantagestraat gerenoveerd worden. Daarvoor is 50.000 euro gereserveerd voor volgend jaar. Er zal ook bekeken worden of er in de omgeving van de oesterputten een speelvoorziening kan komen 'waai de Venkelstraat' deel van uitmaakt. Het uitzetten van een speelroute in de binnenstad wordt bekeken. Die moet dan onderdeel uitmaken van een wandelroute. Gevolg zou zijn dat de binnendijk van oesterputten aan de kant van de Bosstraat ver laagd wordt 'zodat er samenhang ontstaat tussen de verschillende speelterreinen in de binnenstad'. Het onderzoek hiernaar moet samen gaan met de visie op de vestingwal len. Het cultuurtoerisme zou vergroot kunnen worden door meer aandacht voor historische panden (openstel ling van monumenten) en het ge bruik van deze panden voor theater en verblijfsrecreatie. Een museum haven verdient de aandacht, maar ook het aantrekken van de bruine vloot. Dat zou de gemeente samen met de watersportvereniging moe ten oppakken. Het organiseren van culturele activiteiten maakt er ook deel van uit. De gemeente is bereid om mee te werken een de vestiging van een grootschalig horecabedrijf aan de rand van de woonkern. Dat moet dan korden in de buurt van 'goede uitvalswegen' en getoetst worden aan onder meer het bestemmings plan, de openbare orde. milieuwet geving. bereikbaarheid en normen voor parkeren. De bouw van het bejaardentehuis vordert gestaag. „Bi j ons bezoek in mei aan Roemenië waren w i j blij verrast dat met de bouw van het nieuwe bejaardentehuis Fildelfia in Salard begonnen was, de fundering was klaar en kon nu begonnen worden met de op bouw", zegt Jan Noom uit Scherpenisse van de Actie Hulp Roemenië. Het gebouw wordt in twee bouwla gen opgetrokken en met een gang verbonden aan het bestaande. Dat wordt na de nieuwbouw ook nog gerenoveerd en aangepast aan de nieuwe normen. De nieuwbouw wordt met Europese subsidie ge bouwd. Het bejaardentehuis biedt straks plaats aan vijftig bewoners. Volgens Noom baart de financiële bedrijfsvoering het bestuur wel zor gen. „Dat komt door de ongelijke bekostiging tussen een christelijk tehuis en de staatstehuizen. de hoge kosten van de levensbehoeften en de belastingen. „De eerste tiental jaren kon dat grotendeels opge bracht worden door de verkoop van kleding die wij hier verzamelden en in Roemenië verkocht werden voor het tehuis. Toen was er nog niets van staatssteun, het is nu niet meer voldoende." Noom hoopt dat er spoedig veran dering in komt, hoewel de econo mie van het land het nog moeilijk heeft, zegt hij. „Voor de mensen is het leven moeilijk; de levensmidde len zijn bijna net zo duur als in ons land of duurder. Daar tegenover staat dat de inkomsten veel minder zijn." Noom is blij met de steun die de stichting ontvangt voor het project in Salard. „Wij willen iedereen be danken die een financiële bijdrage gaf voor de aankoop van de kerst pakketten in december waar veel ar me bejaarden en gezinnen blij mee waren." Met het verzamelen van kleding, klein meubilair en fietsen blijft Noom doorgaan. In de schuur aan de Lage Markt in Scherpenisse worden de spullen opgeslagen. Be gin juni werd weer een groot hulp transport verzonden. Het dit jaar uit Halsteren naar Tholen verhuisde bedrijf Hemi winkelinrichting kan voor nieuw personeel volop lokaal terecht, want veel Thoolse werklozen zoeken een baan in de industrie of de techniek. De prijs van de vroege aardappel Doré op de veiling in Sint-Annaland daalt. Er werd 17 tot 18 cent per kilo voor betaald. Maandag was de aan voer van piepers met 121 ton groot dinsdag en woensdag zakte het terug naar ruim 70 ton. Woensdag 27 juli: Doré 17-18, Frieslander 19-20, Nicola 22-23, Ei genheimer 29. Bildtstar 30-31, bon ken 29-34, drielingen 10, kriel 109- 112. Aanvoer 71 ton. Dinsdag 26 juni: Doré 17-18, Fries lander 19-20. Nicola 19-23. Eigen heimer 29. Bildstar 33. bonken 30- 34. drielingen 10. kriel 107-110. Aanvoer 73 ton. Maandag 25 juli: Doré 18. Fries lander 19-21, Nicola 23, Eigenhei mer 29. Bildtstar 30-33, bonken 30- 32, kriel 53-110. Aanvoer 121 ton. Vrijdag 22 juli: Doré '19-20. Fries lander 19-20, Nicola 23, Eigenhei mer 30-31bonken 29-34. drielingen 10, kriel 54-113. Aanvoer 52 ton. Donderdag 21 juli: Doré 18-19. Frieslander 18-20. Nicola 19-22. Ei genheimer 30. Bildtstar 33, bonken 30, drielingen 10, kriel 109. Aan voer 59 ton. Zowel langs de oostelijke als westelijke kant van het Schelde-Rijnka- naal hebben de waterschappen (Brabantse Delta en Scheldestromen) de inlaten van alle aangrenzende polders in Tholen en Sint-I'hilipsland gesloten. Dit om blauwalg te weren. Kampte het eiland enkele weken te rug nog met droogte, nu heeft wa terschap Scheldestromen de inlaten op diverse plaatsen gesloten wegens een teveel aan water in de sloten. „Het sluiten van de inlaten is een tijdelijke maatregel en tweeledig", vertelt Janneke Potter van water schap Scheldestromen. „Enerzijds om blauwalg in de sloten op Tholen en Sint-Philipsland te voorkomen, anderzijds om het waterniveau in diezelfde sloten op peil te houden." Vorige week besloot waterschap Brabantse Delta om de inlaten aan de Brabantse kant van het kanaal te sluiten vanwege de zuidwestelijke wind. .Dat besluit hebben we geno men om blauwalg zoveel mogelijk te weren uit de Brabantse sloten", aldus Tessa van Buuren van water schap Brabantse Delta. Blauwalg veroorzaakt giftige stoffen, schade lijk voor mens en dier. De algen ontstaan door een teveel aan voe dingstoffen (fosfaat en stikstof). Zodra de temperatuur daalt en het minder lang licht is, verdwijnen de algen vanzelf. In de baai van Duivendijk bij Wa terfront in Tholen hebben bewoners eerder veel hinder van blauwalg ge had. Nu gaat het al geruime tijd vrij goed. Ze heeft haar medaille met gouden kruis nu met nummer 20 behangen. Adrie Manneke uit Sint-Maartensdijk heeft dit jaar voor de twintigste keer de Nijmeegse vierdaagse uitgelopen. Eigenlijk deed ze voor de 21ste keer mee, maar in 2007 werd het grootse wandelevenement van het land afgelast vanwege de extreme hitte. Altijd schreef ze zich in voor de 40 ki lometer, maar dit jaar liep ze alleen en schreef ze in voor de 30. „In het jaar dat je zestig wordt, mag je terug naar de 30 kilometer. Maar ik heb gewoon nog vijf jaar de 40 gelopen", zegt de 65-jarige Adrie. Het heeft betrekking op de regels omtrent het dragen van het gouden kruis. Dat heeft ze gekregen bij de tiende keer. „Dan mag je ook lid worden van de vereniging van de gouden kruisdragers. Dat ben ik. Bij elf jaar krijg je een kruisje met een kroon en daarna krijg je elk jaar een cijfer voor op het lintje. Bij de 25ste keer krijg je een kruisje met een an dere kleur, ik geloof platina." Normaalgesproken loopt haar zus, die in Zeeuws-Vlaanderen woont, met Adrie mee. „Maar ze vond de 40 een beetje veel worden en wil nu wachten tot ze zestig is en de 30 mag lopen." Adrie's zus is nu 58. Maar om de wandeltocht alleen te maken, vond Adrie helemaal niet erg. „Weet je, je loopt eigenlijk niet alleen, het is heel gezellig onder weg." Bovendien kent Adrie door haar wandelervaring heel veel men sen. Als ze bekenden tegenkwam, liep ze daar een eindje mee mee. Al leen lopen heeft ook zo zijn voorde len, vindt ze. „Je kunt zelf beslissen wanneer je even pauze neemt." In de 30 kilometer zit voor tien kilo meter een andere route dan op de 40. Zo kwam Adrie op paden waar ze nog nooit was geweest. „De der de dag stak je bij Mook dwars de Mookerhei over, terwijl je normaal langs Piasmolen gaat om in Groes- beek te komen. Het is een heel mooi gebied." Op een gegeven moment komen de routes van de 30 en de 40 samen. Ze sprak telkens met haar logeervrienden af om dan samen te lopen. Volgend jaar doet Adrie weer mee, maar ze twijfelt nog of ze inschrijft voor dezelfde afstand, of toch maar weer voor de 40. „Het ligt er een beetje aan wie er meegaat. Mis schien doet mijn dochter dan ook mee. Dan lopen we de 40." Adrie Manneke is vrijdag na haar twintigste deelname door haar dochter Amanda voorzien van een traditionele bos gladiolen. Ook mocht ze haar gouden kruismedaille voorzien van het cijfer 20. Het clubhuis van watersportvereniging de Kogge zou ook voor niet-leden toegankelijk moeten worden

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 7