Ds. Zwartbol buigt na zware innerlijke strijd voor tweede beroep Stavenisse Akkoord met Poortvliet, maar Maartenskerk is nog niet rond Houte Scheuring had enorme invloed op ds. Ruijgrok Kerk- en verenigingsgebouw blijven eigendom van de PKN Wethouder Hoek verwacht een bijdrage aan stil en gerust leven Donderdag 28 juli 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Veel gekost Bevoorrecht 1300 kerkgangers bij intrede, 1200 bij bevestiging Oud Ger.Gem. 'Een klein jongske zal ze drijven' Gewillig Eenzaam in Canada Prima gesprek 40 miljoen euro Sint-Annaland Bezwaar Hechte dorpsgemeenschap Synodevoorzitter en komende predikant Poortvliet Nieuwe identiteit Geestelijk onrecht interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl „Wat onderscheidt ons van zoveel andere gemeenten dat wij, na drie jaar vacant te zijn geweest, weer een eigen predikant hebben?" Ouder ling C. de Vos uitte zo zijn verwondering over de komst van ds. "I'h.L. Zwartbol naar de Oud Gereformeerde Gemeente Stavenisse. Tegelij kertijd liet hij zijn vreugde blijken. „Er is in onze gemeente grote blijd schap dat we een geliefde herder en leraar welkom mogen heten. Het is een bijzondere dag voor ons." De OGG Stavenisse kreeg met ds. Zwart bol haar vijfde predikant. Ds. Slager, Van Prooijen, Schinkelshoek en Gerritsen gingen hem voor. Wegens de grote belangstelling was de Oud Gereformeerde Gemeente Stavenisse uitgeweken naar de Re- hobothkerk van de Gereformeerde Gemeente Tholen. Met 1300 kerk gangers woensdagavond tijdens de intrededienst en 1200 's middags tij dens de bevestigingsdienst waren er, met het bijplaatsen van stoelen, net voldoende zitplaatsen. Maar het parkeerterrein bij de kerk bleek veel te klein. Verkeerregelaars leidden de bezoekers ook naar het gemeente huis om hun auto te stallen. De OGG Stavenisse telt zelf ruim 700 (doop)leden. Daarnaast waren er zo'n 250 belangstellenden, waarvan een groot deel uit Ede-Wekerom, de gemeente waar ds. Zwartbol na vijf jaar onlangs afscheid nam. De meesten waren per auto gekomen, maar er reed ook een bus. Die bus passagiers maakten de laatste tien minuten van de intrededienst niet meer mee, want in verband met het rijtijdenbesluit moest de chauffeur om tien uur vertrekken. Aan de komst van ds. Zwartbol naar Stavenisse ging een zware innerlij ke strijd vooraf, zo maakte hij uit voerig duidelijk. Als het aan hem zelf gelegen had, was hij niet weg gegaan uit Ede-Wekerom. Stavenis se ging echter meer en meer trek ken. Het eerste beroep kwam in oktober 2010, maar toen kon ds. Zwartbol nog geen ja zeggen. In april van dit jaar bij het tweede be roep uit Stavenisse wel. Sinds 27 april 2010 was de predi kant al met Stavenisse bezig, vertel de hij. ,Jk kon het geen naam ge ven, maar ik kwam er niet los van. In juli 2010 sprak ik er uit Johannes 10. Anderhalve week was ik er los van, maar op een zaterdagmorgen werd ik wakker met Psalm 32 en wist ik dat ik naar Stavenisse moest. Het was goed, ik had het er niet moeilijk meer mee. Toch raakte ik het beroep niet kwijt en werd licha melijk afgebroken. Het heeft heel wat gekost." Ds. Zwartbol durfde eerst drie we ken niet voor het beroep te bedan ken en het evenmin aan te nemen. „Ik was bevreesd dat het niet van God was. Een week heb ik uitstel gevraagd en toen moest ik op een woensdag naar Stavenisse toe, maar er gebeurde niets. Als een wrak heb ik op de preekstoel ge staan. Mijn zoon heeft me naar huis gereden. Teksten deden me niets, maar ik kwam er niet vanaf. Ik kon nauwelijks uit bed en op een don derdagmiddag werd ik helemaal buiten gezet. God liet mij een ogen blik zien, dat Hij mij totaal niet no dig had'. Het was niet te bevatten. Met de laatste krachten heb ik Jesa- ja gelezen. God zou U een woordje willen spreken? Uw wil geschied de!. Ik las de verklaringen van ds. Hellenbroek over Jesaja, en Ede en Stavenisse vielen weg en alleen God bleef over. Psalm 68 werd be waarheid. Er kwam toen zulk een overtuiging en liefde, dat we niet anders konden en wilden. Maar Stavenisse: u krijgt een dominee die het niet kan, die krachteloos is en hulpeloos." Ds. T. Klok uit Urk, die namens het hele kerkverband van de Oud Gere formeerde Gemeenten in Nederland sprak, kon zich de strijd van ds. Zwartbol goed voorstellen. „Het wordt gemakkelijk gezegd dat je naar een andere gemeente gaat, maar als dat - zoals bij u - voor het eerst is, dan kan de druk hoog oplo pen. Je zou er dol van worden!" Ds. Klok noemde Stavenisse bevoor recht dat er sinds het vertrek van ds. Gerritsen naar Salford in Canada nu De 49-jarige ds. ThL. Zwartbol, hier samen met zijn echtgenote A J. Zwartbol-Jongekrijg, in de pastorie van de Oud Gereformeerde Gemeente in de Poststraat in Stavenisse. Ze hebben 4 kinderen en 2 kleinkinderen. Hun dochter is getrouwd en woont in hun Vroegere woonplaats Alblasserdam. Van de 3 zoons werken er twee en de jongste gaat na de vakantie naar de eerste klas van het Calvijn College in Tholen. Ds. Th.L. Zwartbol (49) deed woensdagavond intrede in de Oud Gereformeerde Gemeente Stavenisse aan de hand van Jesaja 11:6: ...en een klein jongske zal ze drijven. Aan de hand van het thema; De grote herder der schapen en de leiding met Zijn kudde' werkte de nieuwe predikant twee punten uit: 1Het op zicht over de gemeente; 2. De vreedzaamheid van de gemeen te. 's Middags was hij bevestigd door ds. A. Kort uit Krimpen aan den IJssel aan de hand van Psalm 138:8: De Heere zal het voor mij voleinden; Uw goedertierenheid, Heere, is in eeuwigheid; en laat niet varen de werken Uwer handen.' Ds. Kort werkte daarbij drie punten uit: 1de taal van het geloof; 2. de zekerheid van het geloof; 3. het leven van het geloof. De samenzang tijdens de intrededienst was uit de Psalmen 84:1, 4 en 6; 43:3 en 4; 89:7 en 8; 119:3 en 122:3 volgens de be rijming van Datheen. Organist was PM. Priem. Tijdens de be vestigingsdienst was C. Wesdorp de organist. De drie collectes tijdens de intrededienst waren achtereenvolgens voor de diaco nie, de kerk en de voorganger. weer een eigen predikant is. „Ande re gemeenten zijn al vele jaren vacant en jullie krijgen weer een do minee. Laat het niet tegen je getui gen." Ouderling De Vos zei dat er veel van een gemeente - die veel gege ven is - geëist zal worden. Hij her innerde aan het afscheid van ds. Gerritsen op 16 juli 2008 toen ds. Zwartbol opmerkte: Stavenisse zal niet zo lang vacant zijn. Op dank dag 18 november 2009 was er vol gens ouderling De Vos al iets van merkbaar in Stavenisse. „Uw komst heeft veel strijd gekost." Volgens ds. Klok 'is het een eeuwig wonder dat de Heere het waar maakt.' „Als de Heere ons niet draagt, waar zouden we dan zijn. Over elk woordje dat wij spreken moet er verzoening komen. We heb ben steeds verse olie nodig, want met onze gemeenten liggen we in eeuwigheidsnood. Alleen door Gods goedertierenheid worden wij bewaard." Hij bad ds. Zwartbol toe dat de Heere hem zal bewaren in Stavenisse. ,Je zult met de leer van vrije genade zeker tegenstanders krijgen, maar dat Zijn heil hen be waart, anders wacht ze ellende." Ouderling W. Ploeg uit Wekerom hoopte de onlangs vertrokken pre dikant nog een keertje op de Velu- we terug te zien. „Bijna vijf jaar bent u in ons midden geweest en nu hebt u ons verlaten. Dat u onder Zijn zegen hier in Stavenisse mag werken door ze te roven uit de hel. Er is immers geen vezeltje meer dat deugt. Dat de kleine kudde ook hier uitgebreid mag worden", zei ouder ling Ploeg. „De Heere vond het noodzakelijk dat ds. Zwartbol naar Stavenisse moest gaan en dat kost heel de mens", aldus ouderling De Vos. „In Gods voorzienigheid zijn er banden gevallen. Alleen Hem de eer. Voor het eerste beroep móest u bedan ken, maar het tweede beroep moest u aannemen. God legt de woorden in uw mond en u mag bij Hem schuilen. Ook mevr. Zwartbol en de kinderen zijn in deze weg gewillig gemaakt. Tot de gemeente Ede-We kerom wil ik zeggen: vertrouw in alles op Hem. Voor onze eigen ge meente hoop ik dat het Woord van de Heere zijn kracht mag doen, want met name voor de jeugd zijn de verleidingen groot." Op verzoek van ouderling De Vos zong de gemeente de nieuwe predi kant staande Psalm 122:3 toe: 'Bin nen uw muren wonen zal; Liefde, vrede met enigheid.' „God is goed voor een slecht mens", zei ds. Zwartbol in zijn dankwoord. Onder de vele vrienden en familieleden die woensdag aan wezig waren, noemde hij speciaal zijn schoonmoeder. De intrede dienst werd ook bijgewoond door vertegenwoordigers van de Reho- bothschool uit Stavenisse, de Gere formeerde Bijbelstichting, de Mbu- mazending en de Hervormde Gemeente Stavenisse. Ds. Zwartbol noemde ook nog zijn voorganger ds. Gerritsen, die via een geluidsopname de dienst kan beluisteren. „Hij leidt een eenzaam leven in Canada." De predikant bedankte de Gerefor meerde Gemeente Tholen die be langeloos het kerkgebouw en de za len ter beschikking had gesteld. „Dat er nog eenheid mag zijn in plaats van verscheurdheid en ver deeldheid. Het oordeel rust op alle kerkverbanden, ook op de OGG", zei ds. Zwartbol. De ouderlingen Maljaars en Kot van de Gerefor meerde Gemeente Tholen woonden de dienst bij, zoals de kosters Van der Maas en Quist de vrijwilligers van de OGG bijstonden. Vrouwen verzorgden tussen de bevestigings- en intrededienst in de zalen een broodmaaltijd en 's avonds na de drie uur durende intrededienst nog broodjes met koffie. Een hele organisatie. Ds. Zwartbol prees de bouwcommissie, die in korte tijd zeer veel werk had ver richt. Dinsdag 19 juli was de ver huizing uit Ede-Wekerom naar Sta venisse, nadat de pastorie de afgelopen maanden was opgeknapt. En de volgende dag was de intrede al, zodat het drukke dagen waren voor de familie Zwartbol. De Hersteld Hervormde Gemeente Poortvliet heeft zich neergelegd bij het feit dat kerk- en verenigingsgebouw eigendom blijven van de Pro testantse Kerk in Nederland (PKN). De Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Maartensdijk is daarentegen nog niet zover. „Maar het moet bin nenkort wel een keer afgelopen zijn", zegt voorzitter ds. J.G. Wisger- hof van de de Commissie van Bijzondere Zorg van de PKN. „Wij gaan anders de boeken sluiten. Het is immers allemaal uitgepraat bij de ker kelijke en de burgerlijke rechter." President-kerkvoogd M. Bijl uit Poortvliet blijft het betreuren dat het verenigingsgebouw en de kerk niet zijn toegewezen. „Maar we zullen ons erbij neer moeten leggen. Gelukkig is de pastorie wel ons eigendom geworden." Uit het eindverslag van de Commis sie van Bijzondere Zorg (CBZ) van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) bleek, dat er met negen Her steld Hervormde Gemeenten nog enige tijd intensieve bemoeienis no dig was. Bij deze negen waren twee Thoolse kerkgenootschappen: Poort vliet en Sint-Maartensdijk. Volgens het eindverslag hadden zo wel de Hersteld Hervormde Ge meente Poortvliet als Sint-Maar tensdijk geen medewerking ver leend aan de uitvoering van de voorziening, waarbij de PKN ge bouwen, landerijen en geld over draagt aan de HHG. Onder verwij zing naar de uitspraken in gevoerde procedures - zoals ten aanzien van Nederhemert - is een laatste appel gedaan om aan de uitvoering van de voorziening mee te werken. Indien hieraan geen gevolg wordt gegeven, zullen alsnog andere stappen moe ten worden ondernomen, zo staat in het eindverslag te lezen dat de CBZ aan de generale synode van de PKN heeft aangeboden. Zover komt het in Poortvliet niet, want daar is inmiddels een akkoord bereikt. „Het is alleen nog een kwestie van samen met de notaris dingen uitwerken en akten opstel len", zegt ds. Wisgerhof. „We heb ben een prima gesprek gehad met de kerkenraad. Met veel praten en met veel geduld kom je een heel eind. Het waren alleen nog losse eindjes die afgerond moesten worden. De voorzieningen zijn onherroepelijk, dat is duidelijk. Ook de synodevoorzitter en aan staande predikant van Poortvliet, ds. Ruijgrok, hebben we erover gespro ken. De sfeer was goed en alles komt op zijn pootjes terecht. Ze ne men de vastgestelde regeling over." De positieve rol die ds. Ruijgrok hierbij gespeeld heeft, ontbreekt in Sint-Maartensdijk, waar de kerken raad van de Maartenskerk zich nog niet heeft neergelegd bij de regeling van de PKN. „De gesprekken zijn nog niet afgerond", zegt ds. Wis gerhof. „Sint-Maartensdijk heeft vragen gesteld en die hebben we be antwoord. De getroffen voorziening ten aanzien van de gebouwen enz. is bindend. Daar is geen beroep meer op mogelijk. Wij hebben dan ook tegen de Maartenskerk gezegd: ac cepteer die voorziening en voer hem uit!" Bij de kerkfusie van mei 2004 ont stond er een scheuring, waarbij o.a. in Poortvliet en Sint-Maartensdijk een Hersteld Hervormde Gemeente werd gesticht. Ook in Sint-Anna- land en in Tholen was er sprake van een splitsing. Kerkgangers die zich niet konden vinden in de belijdenis van de PKN begonnen een eigen kerkgenootschap. In Poortvliet en Sint-Maartensdijk was dat een roya le meerderheid van de vroegere Hervormde Gemeente, maar gebou wen, landerijen en gelden waren ju ridisch eigendom van de PKN, waarin de Nederlandse Hervormde Kerk was opgegaan. De afgelopen zeven jaar heeft de uit 17 leden bestaande CBZ in 61 ge vallen een voorziening getroffen voor een Hersteld Hervormde Ge meente. In totaal is voor ruim 40 miljoen euro aan vermogensbe standdelen overgedragen. Rijksmo numentale kerkgebouwen, zoals in Poortvliet en Sint-Maartensdijk, werden in het algemeen niet in ei gendom overgedragen, doch in erf pacht uitgegeven. De kerkenraad van de Hersteld Her vormde Gemeente Sint-Annaland besloot op grond van principiële overwegingen een door de CBZ ge troffen voorziening in het geheel niet te aanvaarden. Dat gold o.a. ook voor GoedereedeStellendam en Sirjansland. Voor de HHG Sint- Annaland had de CBZ op 23 no vember 2007 via een behandeling in de kleine synode overdracht van be perkte diaconale geldbedragen voorzien. De beperkte middelen van de Hervormde Gemeente lieten overdracht van kerkrentmeesterlijke vermogensbestanddelen niet toe. Voor de HHG Tholen hoefde de De PKN en de Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Maartensdijk hebben de gesprekken over een regeling omtrent de eigendom van de gebouwen nog niet afgerond. CBZ geen voorziening te treffen. De registers, het doop-, lidmaten- en trouwboek, de notulenboeken, de financiële administratie en andere bescheiden en het archief bleven toebehoren aan de PKN. In een aan tal gevallen werden de archieven in bewaring gegeven aan een gemeen telijke archiefdienst of werd een an dere praktische oplossing gevon den. In alle voorzieningen is be paald dat op verzoek van betrokke nen een afschrift wordt verstrekt uit de registers van de gegevens van degenen die deel uitmaken van het nieuwe kerkgemeenschap. Voor de Maartenskerk trof de CBZ op 5 oktober 2004 een voorlopige maatregel, voor Poortvliet 30 no vember 2004. Op 24 september 2008 behandelde de kleine synode van de PKN de voorziening voor Poortvliet. Het kerkgebouw en het verenigingsgebouw werden voor 50 jaar in erfpacht gegeven aan de HHG. Het grootste deel van het overige kerkrentmeesterlijke (waar onder de pastorie) en diaconale ver mogen werd overgedragen De samengevoegde Hervormde Gemeente behoudt het recht tot ge bruik van zowel kerk- als vereni gingsgebouw voor kerkdiensten. Voor Sint-Maartensdijk behandelde de kleine synode 25 september 2009 de voorziening. Ook hier werd kerk- en verenigingsgebouw voor 50 jaar in erfpacht uitgege ven. De pastorie en andere vermo gensbestanddelen en het diaconaal vermogen werden overgedragen. De Hervormde Gemeente (PKN) behoudt het recht om kerkdiensten en andere kerkelijke activiteiten in de Maartenskerk te houden. Zowel Poortvliet als Sint-Maar tensdijk tekenden bezwaar aan bij de kerkelijke rechter GCBG, maar respectievelijk op 25 januari 2010 en 15 september 2010 werd het be roep ongegrond verklaard. Sinds dien is een impasse ontstaan. De Maartenskerk wil verenigingsge bouw Calvijn uitbreiden, maar dat pand blijft eigendom van de PKN, wat de. situatie voor de HHG Sint- Maartensdijk gecompliceerder maakt. Een laatste uitspraak van de bur gerlijke rechter, de rechtbank Arn hem in een zaak tegen de HHG Ne derhemert, maakte duidelijk dat de PKN rechtmatig eigenaar is van al le gebouwen, landerijen en het ar chief. Raakvlakken jeugdzorg, verslaving en armoedebestrijding Het gemeentebestuur was niet aanwezig bij de intrededienst. Noch bur gemeester Nuis, noch één van de vier wethouders was woensdagavond beschikbaar. In deze vakantieperiode waren de wethouders Hoek en Hommel in functie. De laatste was beschikbaar, maar b. en w. besloten om wethouder Hoek de gemeente te laten vertegenwoordigen. Die had 's avonds echter eerder aangegane verplichtingen, zodat hij de intrede dienst niet kon bijwonen. Wel was hij 's middags bij de bevestigings dienst, maar dan is het niet gebruikelijk om toespraken te houden. Daarom las secretaris C. Vos van de kerkenraad van de OGG Stavenis se 's avonds een brief voor van wethouder Hoek. Dit gebeurde op ver zoek van de kerkenraad, schreef de wethouder. Hij heette dominee Zwartbol en zijn gezin welkom. „Het college spreekt de hoop uit dat u zich snel thuis voelt binnen onze mooie gemeente Tholen. Verder hopen wij dat u uw ambtelijk werk binnen de kerkelijke gemeente te Stavenisse op gezegende en ge waardeerde wijze mag uitoefenen. Het gemeentebestuur en de kerk heb ben een onderscheiden rol. Tegelij kertijd zijn er kruispunten waar je el kaar ontmoet. De zorg om het gezin, de jeugdzorg, het onderwijs en de op voeding, de bestrijding van versla vingen, de armoedebestrijding. Het zijn belangrijke onderwerpen die mensen raken. Ook mensen binnen uw kerkelijke gemeente. Het college hecht grote waarde aan het bestaande overleg tussen het gemeentebestuur en de kerken op al de genoemde on derwerpen. De problematiek van vandaag vraagt ook van kerken en predikanten een open, betrokken en verantwoordelijke houding naar het geheel van de samenleving. Zo krijgt het begrip 'een zoutend zout' een nog bredere dimensie dan een louter geestelijke." „Dominee Zwartbol, hoewel uw taak en roeping als vanzelfsprekend pri mair binnen uw kerkelijke gemeente liggen, spreekt het college de hoop uit dat u vanuit uw ambt en positie uw steentje mag bijdragen aan het 'stil en gerust' leven dat ook deze ge meente haar burgers graag garan deert. In het pastoraat zullen u en uw vrouw ervaren dat Stavenisse een dorp is met een hechte dorpsgemeenschap. Een dorp met een verleden dat vooral getekend wordt door de waters noodramp van 1953. Dat' is tot op de dag van vandaag merkbaar. Een dorp ook waar traditie en nuchterheid hand in hand gaan. Wij hopen dat u als gezin deze dorpscultuur waar deert en er onderdeel van wilt zijn. De kerkelijke gemeente van Stave nisse is enkele jaren vacant geweest. Men is blij met uw komst. U weet zich geroepen in Stavenisse. U mag de hand aan de ploeg slaan in de we tenschap dat uw Zender zelf in zal staan voor de bekroning van Zijn werk. Nogmaals namens het college van burgemeester en wethouders hartelijk welkom binnen de gemeente Tholen en Gods zegen over uw ambtelijk werk", zo besloot wethouder Peter Hoek zijn bijdrage, die werd vtx)rge- lezen door scriba C. Vos van de ker kenraad van de OGG Stavenisse. Het kerkgebouw van de Oud Gereformeerde Gemeente Stavenisse aan de Achterstraat was te klein voor de intrededienstDaarom werd uitgeweken naar de Rehobothkerk in Tholen, waar woensdagavond 1300 kerkgangers waren. „Het was een bittere strijd", zo blikt de komende predikant van de Hersteld Hervormde Gemeente Poortvliet terug op de kerkscheuring van 2004. Ds. L. Ruijgrok (55) is nu nog predikant in de Zuid-Holland se gemeente Monster en voorzitter van de synode van de Hersteld Her vormde Kerk. Aanvankelijk probeerde ds. Ruijgrok de situatie in Monster samen met de kerkenraad op te lossen, zo vertelt hij in een interview met dagblad Trouw. CBZ-voorzitter ds. GJ. Wisgerhof stond echter al snel op de stoep en dwong de Hervormde Gemeente Monster tot een definitieve keuze. „Uiteengaan was de enige mogelijk heid die nog restte", vertelt ds. Ruijgrok. „Dat heeft een enorme in vloed op mij gehad, want de scheu ring liep dwars door het meelevende deel van de gemeente. Dat er geen ruimte meer voor je is, dat gaat door merg en been." Hoewel hij als predikant probeerde het hoofd koel te houden, welde er regelmatig woede in hem op. Zijn kerkgebouw ging naar de PKN, net als de pastorie en een deel van zijn gemeente. „Er komt dan makkelijk wat vleselijks bij kijken, maar het was een breuk omwille van de belij denis." Ds. Ruijgrok noemt de belij denissen van de lutheranen die door de fusie ook binnen de PKN kwa men. „Die belijdenissen kennen he laas elementen die strijdig zijn met Gods Woord en Zijn bepalingen. Die kunnen we daarom niet onderschrij ven. De PKN heeft een nieuwe iden titeit aangenomen. Wij zijn achterge bleven op de oude fundamenten van de vaderlandse kerk. Niet juridisch, maar wel geestelijk." Volgens CBZ-voorzitter Wisgerhof sloten veel herstelden de ogen voor de praktijk van alledag in de Neder landse Hervormde Kerk. waar ho morelaties in veel gemeenten allang werden ingezegend en waar vrou wen op de kansel heel normaal wa ren. „Men idealiseerde de hervorm de kerk." Religiehistoricus Fred van Lieburg noemt de kerkscheuring van 2004 een bevestiging van een kloof die er al langer was. „Het rommelde al ja ren op de rechtervleugel van de oude Nederlandse Hervormde Kerk." Wisgerhof: „Bij de kerkfusie kwa men al jarenlang opgekropte frustra ties over de in hun ogen te vrijzinni ge koers van de hervormde kerk aan de oppervlakte. Dat er ook aan de belijdenis werd gemorreld, was het laatste duwtje." Volgens Van Lieburg is de opvatting van de herstelden dat zij de ware geestelijke voortzetting zijn van de hervormde kerk, een onjuiste voor stelling van zaken. „Wat is geestelij ke continuïteit? Vier eeuwen lang heeft de hervormde kerk de gemeen schappelijke belijdenis op allerlei manieren uitgelegd. Niemand heeft patent op de enige ware uitleg." Ds. Ruijgrok betreurt de breuk nog steeds. ,Jk vind dat er geestelijk on recht is aangedaan. Aan de andere kant hebben de Hersteld Hervorm den, mede dankzij Wisgerhof en zijn commissie van bijzondere zorg, wel miljoenen aan geld en goederen van de PKN meegekregen." Dat stemt hem goed. „Daarvoor is in een deel van onze gemeenten ook dankbaar heid. Juridisch gezien had de PKN alles op kunnen eisen." Mismoedig schudt de predikant zijn hoofd. „Waarover praten we eigenlijk? Over gebouwen van de PKN of ge bouwen van ons?" Hij wijst om hoog: „Kunnen we niet beter zeggen dat alles van Hem is?", aldus ds. Ruijgrok in een vraaggesprek met dagblad Trouw. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 5