'In Afrika leef je van dag tot dag, hier van jaar tot jaar' Trouwauto is brandweerwagen H 'Het is een unieke vondst' Le Séjour in Tholen gaat richting kunstatelier Donderdag 28 juli 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Certificaat Nee, Tholen wordt niet weer een winkel armer. De op heffingsuitverkoop van Le Séjour in de Dalemsestraat is niet wat het lijkt. De zorgwinkel doet al haar speelgoed de deur uit. Alleen de spullen die zijn aangekocht, want er moet meer ruimte komen voor de eigen creaties van cliënten. „Dan bieden we iets unieks en exclusief. We willen meer een kunstatelier worden", zegt eigenaar Bart Helsdingen die het bedrijf voor mensen met een psychiatrisch verleden sinds vijf jaar samen met zijn vrouw Miranda runt. Heel technisch Vuurtoren Zand havenplateau Sint-Annaland nu geen belemmering Groentebroer in race beste vakman Zijn kijk op de wereld is veranderd. De 51 -jarige Jan Co- pier uit Tholen was acht dagen in het Afrikaanse Malawi waar hij met een groep van 20 Nederlanders huizen bouwde. De uitvoerder stond weer met de troffel in de hand op een steiger. Of iets wat daarvoor door moest gaan. Hij heeft aan den lijve ervaren hoe hard het bestaan daar is. Mensen willen graag werken, maar als er geen werk is, dan is het wel moeilijk, zegt hij. In mallen Nieuwe specialisten JLievensberg in ons ziekenhuis! "lfziekenhuis Jan Copier kijk op de wereld veranderd na bouwen van huizen in Malawi Lange heenreis Floreren Flessendopjes Aangestoken VERVOLG VAN JOB SCHOT Avonden heeft Job in de stuurhut van zijn viskotter zitten tekenen. Maar met alleen schetsen en teke ningen kom je niet verder. Construc tiebedrijf Arie van Wijk in Goede reede heeft de schetsen van Job gedigitaliseerd en omgezet naar een driedimensionaal ontwerp. Jn een computerprogramma hebben we de eigenschappen van het vistuig nage bootst", vertelt Job. „Uit de compu terresultaten kwam naar voren dat het ontwerp best succesvol kon zijn. Daarop hebben we Arie de opdracht gegeven om-de Aqua planning gear te construeren." En wat in theorie werd verondersteld, blijkt in de praktijk te kloppen. „De prestaties van de Aqua planning gear overtreft al onze verwachtingen, waarop we besloten hebben een tweede exem plaar te bestellen." Een uitvinding wil Job het de Aqua planning gear niet noemen. Jn prin cipe kun je op iedere vinding octrooi aanvragen", legt Job uit. „Wel moet je onderzoeken of je vinding wel zo uniek is, als dat je zelf denkt. Uit vooronderzoek van een octrooibu reau is gebleken dat er nergens ter wereld een soortgelijk vistuig be staat." Je kunt dus wel spreken van een unieke vondst. Ondanks dat is het Job niet te doen om het octrooi, als wel om de certificering. „Om je vis tegenwoordig nog aan de man te krijgen, moet het aan strenge eisen voldoen. Alles draait om certificaten. Het MSC-label is een veelgebruik la bel dat staat voor "duurzame vis'. Je vis krijgt alleen dat 'groene label' als de vangstmethode gecertificeerd is. Als visser moet je dan wel aan de criteria van zo'n label voldoen." Groothandels, vishandelaren en su permarkten eisen tegenwoordig dat vis op een duurzame manier gevan gen is. „Met de Aqua planning gear is dat het geval", licht Job toe. ..Ik hoop met mijn vistuig een bijdrage te kunnen leveren aan het 'groene imago' van de vissector, zodat we niet alleen vis blijven vangen, maar dat deze ook verkoopbaar blijft. Want vis zonder duurzaamheidsla- bel is in de toekomst onverkoop baar." Niet afhankelijk van winkelmeer van hegeleiding cliënten Er is ook een andere reden waarom Helsdingen stopt met de verkoop van het voorgeproduceerde houten speelgoed. „We hebben hier een speelgoedwinkel om de hoek én onze winkel liep ook niet zo goed. Maar nu we opheffingsuitverkoop hebben, is het hier nog nooit zo drukgeweest. Bijna alles is al weg." Helsdingen denkt binnen twee weken het laatste speelgoed verkocht te hebben. In de winkelruimte verschijnen na de leegverkoop onder andere schil derijen, creaties van papier-maché en gerestaureerde spullen zoals meubels, maar ook speelgoed. In feite verandert er niets. De cliënten blijven hetzelfde doen, maar krij gen alleen meer ruimte om hun producten uit te stallen. Ze zijn ook te koop en om daar extra de aan dacht op te vestigen, wordt in het najaar een veiling gehouden. „We zijn al druk bezig om daar bekend heid aan te geven via allerlei we gen op internet, zoals ebay en twit ter. Zodat het landelijk en misschien wel wereldwijd bekend wordt", zegt Helsdingen, licht overdrijvend. Een veilingmeester komt de waren aanprijzen. Als het aanslaat, worden er misschien meer veilingen georganiseerd. ln Le Séjour worden mensen bege leid die psychiatrische problemen hebben of gehad hebben. „Het zijn allemaal mensen met een normaal cognitief vermogen, dus geen ver standelijk gehandicapten. Er zijn VERVOLG VAN BIJBELSCHOOL 's Ochtends zijn de zeven tieners be gonnen met het kaften en versieren van een bijbel, waaruit ze 's middags verhalen lezen. Als opdracht gaan de kinderen aan de slag om verzen uit het Bijbelverhaal van Filemon (1:4- 22) te verbinden met negen uitspra ken. Een lastige opdracht vinden de tieners. Maar met behulp van juf Yvonne Marinissen komen de kinde ren er wel uit. Donderdag is de laatste dag van de vakantiebijbelweek die traditiege trouw afsluit met gezamenlijk pan mensen bjj die ontzettend veel kunnen, omdat ze bijvoorbeeld op de hts gezeten hebben en daardoor heel technisch zijn." In het pand zelf wordt dagbeste ding geboden met het oog op ont wikkeling van de cliënt. Het is de bedoeling dat die straks zelfstandi ger kan functioneren in de maat schappij. Naast kunstuitingen en reparaties of restauraties, wordt er gekookt door de cliënten zelf voor de aanwezige cliënten. Op dit mo- i ment komen er ongeveer 18 cliën- ten verspreid over de week bij Le I Séjour. Er worden ook activiteiten buiten de winkel georganiseerd, zoals sport en bijvoorbeeld een museumbezoek. In het verleden werden bij het be drijf dagverse maaltijden verkocht en andere versproducten. Maar dat liep niet zoals gehoopt. „De vers winkel en de kaasverkoop zijn ter ziele. Maar daar hebben we wel een prachtige keuken van overge houden, waar nog steeds in wordt gekookt." De winkel blijf open voor publiek. De uitgestalde spullen kunnen ook buiten de veiling om gekocht wor den en geïnteresseerden kunnen een kijkje komen nemen bij de ac tiviteiten van de cliënten. Ook kun nen mensen spullen brengen die ze graag willen laten restaureren, zo als een nieuw te bekleden stoel. Overigens worden de opbrengsten van de producten gebruikt om weer nieuwe spullen te kunnen maken. „We zijn niet afhankelijk van de winkel, meer van de begeleiding van de cliënten", aldus Helsdingen. nenkoeken eten. ,,'s Middags is er een spelletjesronde voor de 'klein tjes'", zegt Sandra. „De tieners gaan dan aan de slag met het bouwen van een vuurtoren, gebouwd door mijn vader Rien." De toren symboliseert het geloof. „De batterij is de Bijbel, de draden naar het lampje symboli seren de verbinding tussen mens en bijbel. En het lampjes is Jezus, het licht der wereld." De vakantiebijbel week is de afgelopen jaren flink ge groeid. Begonnen we zes jaar gele den met twee vrijwilligers, nu zijn dat er zestien", zegt Sandra trots. „Het is een vrolijke manier om met het geloof bezig te zijn. Geen zware kost, daar hebben kinderen niets aan." Stemmen van lezers De afgelopen maanden is er hard aan het havenplateau in Sint-Annaland gewerkt. Het is enorm opgeknapt. Toch is me iets bijzonders opgeval len, want van de kant van de jachtha ven bleef het angstig stil. Hoe zou dat nu komen? Ik heb zo'n vaag ver moeden en misschien zijn er wel meer lezers die het weten. Er is ge graven. grond verzet en er kwam zand aan te pas. Ongetwijfeld zal de wind weieens richting jachthaven hebben gewaaid en zal er zand en stof zijn terecht gekomen. Maar je hoorde of las geen enkele klacht. Zeer tolerant en dat is een zeer merk waardige zaak. Nog niet eens zo lang geleden was het namelijk wel an ders. Als er toen maar een kruiwagen zand werd gelost en er bleef maar iets liggen, nou dan kwamen de klachten al snel. En die hadden na tuurlijk meteen resultaat! Zouden ze nu soms speciaal zand hebben ge bruikt dat geen ongemak veroor zaakt? Het zou zomaar kunnen! M.L. van Winkelen, Sint-Annaland. Gert en Theo den Haan zijn met hun ambulante groentehandel Groentebroer b.v. doorgedrongen tot de finale van de verkiezing Beste groenteman van Nederland. De broers nemen het op 19 sep tember. tijdens de vakbeurs AGF Detail op tegen de andere twee fi nalisten: Pieter van Vliet uit Rijns burg en Richards groente en fruit uit IJmuiden. De broers uit Sint Philipsland zijn met hun kraam te vinden op de markt in Stavenisse, Sint-Maartensdijk, Scherpenisse, Poortvliet. Oud-Vossemeer, Sint- Annaland en in hun eigen woon plaats. De verkiezing beste groenteman bestaat uit twee categorieën: ge vestigd (winkels) en ambulant (markten). Om in de finale te ko men, hebben de groentemannen verschillende testen moeten onder gaan. Alle 65 deelnemers die zich hadden ingeschreven, kregen be zoek van een 'mysteryshopper', ofwel een onbekende klant. De top 20 daaruit kreeg nogmaals een be zoek. Vervolgens werden de over gebleven tien, waaronder vijf win kels en vijf marktbedrijven, be oordeeld door een vakjury. Drie gevestigde en drie ambulante win kels zijn door naar de finale, waar in ze gaan strijden in vakwedstrij den. Het schip van de Thoolse visser Job Schot. „Er waren maar een stuk of tien pa len. Een steiger voor heel het huis konden we daar niet mee maken." De stenen werden ter plekke gebak ken. Met de klei die er voorhanden was. Ze werden in mallen gevormd en opgestapeld. De stapel werd af gedekt met zand en dan ging de brand er in. „De mensen hadden hun eigen steen fabriekje in de Bij het metselen wordt muurtje voor muurtje opgetrokken. Op de achtergrond twee nieuwe huisjes. Jan Copier rust even uit naast een kind van een van de toekomstige bewoners. De heenreis naar Lilongwe was lang. De ploeg bouwvakkers deed er 23 uur over. Eerst naar Brussel, dan vliegen naar Parijs. Een paar uur wachten. Van de Franse hoofdstad naar Addis Abeba in Ethiopia. Drie tot vier uur wachten. Vandaar naar Mala wi, de eindbestemming Lilongwe waar het met 33 graden niet extreem warm was. tuin." Vergeleken met de gevelste nen die hier van de fabriek komen, bevatten ze volgens Copier meer breuken en zijn ze brosser. De metselaars werden geholpen door de vrouw voor wie de huizen waren bedoeld. Ze opperden. Bij Copier was dat Suzy. Haar man is vrachtwagenchauffeur. „Die kon niet van zijn werk wegblijven, maar er was ook een vrouw die geen man had." Jan bezocht een keer de huur woning waar Syzy woonde. „Als je ziet hoe simpel ze wonen. Eén ka mer. Een gaspit, twee stoeltjes, drie boeken en drie schriftjes van de kin deren. Het schilderij aan de muur is een scheurkalender. Toch was ze heel tevreden. Ik heb er wel geleerd dat we in Nederland verwend zijn." Jan werkte samen met een Neder landse verkoopster die nog nooit een steen op'één andere had g'elegd. Er werkten ook steeds twee jongens mee. Bouwvakkers. „Hele harde werkers. We hadden een gouden team. De vrouwen kwamen water brengen voor de specie. Dat brach ten ze in grote teilen die ze op hun hoofd droegen. Er zat wel veertig li ter in en daarmee moesten ze de heuvel op. We werden aangeraden om het zelf niet te proberen. Onze nekspieren zijn er niet sterk genoeg voor," lacht Copier. De nieuwe huizen zijn zes bij acht meter. Ze bestaan uit een woonka mer. twee slaapkamers en een (bij)keukentje. „Er zit alleen een buitendeur in. In de deuropeningen tussen de kamers hangt een kleedje. Anders wordt het te duur." Op het dak liggen golfplaten. Aan het eind van de week werd het huisje dat klaar was. feestelijk geo pend. Aan het dak boven de veranda werd een slinger gehangen, de sleu tel werd overhandigd en er werd een naambord onthuld: Home sweet ho me. „Mensen zijn er erg gelukkig mee." De twee andere huisjes wa ren nog niét af. Dat was de taak voor de volgende ploeg die vanuit Nederland werd ingevlogen. Terug in Nederland zat hij vol ver halen maar zijn hoofd was ook leeg, zegt hij. „Daar leef je namelijk van dag tot dag. Hier van jaar tot jaar. Wij hebben de klok, zij de tijd. Hier denk je steeds ver vooruit. Toen ik terug was, kwam dat best hard aan." Voor Copier is het de reis van zijn leven geweest. Hij bekent dat hij al tijd een 'foute instelling' heeft ge had, zegC'hij„Als wij naar Afrika zouden gaan. zouden we het daar wel eens gaan verbeteren en als de Afrikanen naar hier zouden komen .zou het hier alleen maar minder worden. Daar ben ik van terug geko men. Zoveel mogelijkheden om te floreren, zijn daar niet." Copier heeft zijn wereldbeeld bij moeten stellen. „Ik had altijd de indruk dat waar een wil is een weg is. maar dat gaat daar niet op. Er is daar te wei nig werk. Er zijn zoveel mensen die geen keus hebben. Ook al willen ze werk. het is er niet. Malawi heeft weinig industrie en heeft ook niet veel delfstoffen waardoor er interes se is van buitenlandse bedrijven." Voor de uitvoerder is het een 'hele ervaring' geweest. De bouwreiziger zou best nog eens terug willen. Maar eerst wacht nog een dag dat hij met de anderen (in totaal 260 man) na kan praten over zijn ervaringen. Kinderen in Malawi hebben geen speelgoed, maar weten zich toch te vermaken met het weinige dat er is. Een fietswiel over de weg laten rollen. Met een stok vooruit slaan. „Dat was het enige speelgoed dat ik heb gezien." Of dopjes van flessen waar de kinderen mee 'knikkerden'. „Ze stonden er op te wachten als we tussen de middag wat dronken. De volgende dag namen we ze ook mee uit het hotel." Jaco Diemei en Elja de Feijter uit Sint-Maartensdijk zijn doI op de brandweer. Copier kreeg ineens de kans om ne gen dagen naar Malawi te gaan. Niet op eigen houtje maar met een bouwploeg. Een reis georganiseerd door Stiho, een groothandel in bouwmaterialen, samen met Habitat for Humanity, een internationale or ganisatie die 'degelijke en veilige huisvesting biedt voor gezinnen in ontwikkelingslanden.' Copier werkt bij Van Zanten Bouw in Vlaardingen. „We halen bij Stiho in Schiedam materialen; platen en hout. Directeur Van Pelt van het be drijf' vierde het feit dat het bedrijf 85 jaar bestaat. Hij wilde iets origi neels doen en geen groot feest ge ven van één dag. Maar huizen bou wen om arme gezinnen een betere toekomst te bieden. Een bouwesta- fette doen in Guatemala, India. In donesië en Malawi. Elke week een andere ploeg inzetten die steeds drie huizen bouwde, waarvan er steeds één helemaal klaar werd gemaakt." De reis moest de deelnemer wel zelf betalen. Alleen het eigen personeel kon tegen een lager tarief mee. Het was volgens Copier een kans die niemand liet lopen. Op de vijfdaag se Bouwbeurs in de Jaarbeurs in Utrecht werd de uitvoerder echt warm voor het project. Stiho stond er met een stand die helemaal op zijn Afrikaans was aangekleed. Er klonk ook Afrikaanse muziek. „Het viel erg op. Zo'n stand zou je zo in je tuin zetten. We waren er ook uit genodigd. Alle genodigden kregen een code. Elke dag werd er een dag winnaar bekend gemaakt - aan de hand van de code - die gratis mee mocht. Toen ik maandag op de bouw was, kreeg ik een telefoontje dat ik de dagwinnaar was. Ik was er echt door verrast." Copier kon van tevoren een land kiezen. Aangestoken door de stand op de beurs, koos hij voor Malawi „Ik was wel eens in Egypte ge weest, maar nooit in zuidelijk Afri ka." Jan was een van de oudsten van de groep van 20 mensen die hij niet kende. Voordat ze op reis gin gen. maakten ze al kennis met el- Mevrouw S. Konijn- den Hengst dermatoloog De heer Dr. R.J. van Klaveren Ze hebben allebei wel wat met de brandweer en daarom kwamen Jaco Diemei (27) en Elja de Feijter (21) uit Sint-Maartensdijk vrijdag met een brandweerauto naar het gemeentehuis in Tholen om in de echt te worden verbonden. Diemei is hoofdbrandwacht bij de blusgroep in Sint-Maar tensdijk, Elja is de dochter van brandweercommandant Koos de Feijter. De Opel Blitz uit 1944 uit het Brandweermuseum in Hellevoetsluis was een blikvanger. Hij werd met een oplegger naar Diemei gebracht die ach ter het stuur stapte om zijn bruid thuis op te halen en naar Tholen te rij den. Na de plechtigheid wachtten collega's van de blusgroep met de tank autospuit het bruidspaar op. Oud en nieuw stonden zo bij elkaar. Jaco was gekleed in het galakostuum van de brandweer. Het huwelijk werd kerkelijk bevestigd in de Rehobothkerk in Sint-Maartensdijk. Diemei is instructeur/adviseur bij TSA Beveiliging in Vlissingen. Elja is secretares se bij een makelaarskantoor. Het stel gaat in Sint-Maartensdijk wonen. kaar en gingen zelfs Afrikaans eten in Veenendaal. Niet met mes en vork, maar met hun handen zoals Afrikanen dat doen. In Nederland werft Habitat fondsen voor de praktische uitvoering voor de projecten die ze zelf selecteert. Wereldwijd zijn er al meer dan 400.000 huizen gebouwd. Daardoor hebben ruim twee miljoen mensen een veilig dak boven hun hoofd. Habitat verstrekt een lening zonder winstoogmerk en bouwt de huizen samen met lokale vaklui. De toe komstige eigenaar dient zelf het verzoek voor een huis in, helpt mee en betaalt de woning af. „We waren in de hoofdstad Lilongwe om een nieuwe wijk te bouwen. De huisjes gaan niet direct naar de allerarm sten, maar naar mensen uit de mid denklasse. Ze hebben inkomen om de huur te kunnen betalen. Het is eigenlijk een positief piramidespel. Voor een huisje van Habitat betalen ze 40 euro per maand, maar de men sen verdienen gemiddeld maar 2.5 euro per dag. Er zit ook een stukje grond aan, van 500 tot 800 vierkan te meter waar ze groente kunnen verbouwen. Na een jaar of zeven, acht hebben ze het huisje afbetaald en is het hun bezit. Het is op die ma nier ook een investering in hun oude dag." Copier noemt het een perfecte formule omdat er niet alleen maar geld wordt 'weggegeven'. De Tholenaar was wel getroffen door het feit dat er weinig ouderen zijn. Onder meer door een hoge kin dersterfte wordt een Malawiaan ge middeld niet 'ouder dan 47 jaar. Er komt ook veel aids voor. „Daar ligt een taboe op. Mensen komen er niet voor uit dat ze besmet zijn." Bij aankomst werd de groep (bouw vakkers, uitvoerders, verkopers en onderaannemers) verwelkomd door een vertegenwoordiger van Habitat. De Nederlanders moesten nu aan de slag met mensen uit een hele andere cultuur. „We moesten ons een beetjé aanpassen aan de plaatselijke bevol king. Nederlanders zijn nogal bet weters, erg prestatiegericht en we zijn verwend met machines." Bij het bouwen van de huisjes werd muurtje voor muurtje gemetseld. Per 1 augustus 2011: Mevrouw S. van den Berge-Boetzkes kinderarts Per 1 september 2011: Mevrouw Dr. F.H. van Wijk gynaecoloog longarts Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 3