Job Schot uit Tholen bedenkt vistuig voor duurzaam vissen Vakantiebijbelweek voor het eerst voor pubers Weer vertraging bouw van woonservicecentrum Paard valt op houten brug 'Vis zonder duurzaamheidslab el is onverkoopbaar 'Opeens krijgt iedereen weer meer aandacht voor elkaar' Subsidie Betho bedrijfsvervoer 'Zonder druk' over Le Séjour 'Vrolijke manier om met het geloof bezig te zijn Donderdag 28 j uli 2011 67e jaargang no. 37 Analyse van het Thoolse landschap Hubert inspireert om af te slanken Stadswandeling in Tholen wekelijks Hoge brandstofkosten, relatief lage visprijzen en de vis- quotering beperken al enkele jaren de vangsten van de Nederlandse en Belgische vissers. De kottervisserij be vindt zich daardoor in financieel zwaar weer. Om toch het hoofd boven water te houden heeft kottervisser Job Schot uit Tholen een duurzame manier van vissen uitge vonden. Het brandstofverbruik daalt daardoor met tien tot vijftien procent. Bovendien vermindert het nieuwe vistuig de bodemberoering. En dat is gunstig voor het le ven op de zeebodem. Hydrodynamica Ontwerp Elektropuls Tegenvaller voor gemeente én Scherpenisse De gemeente Tholen is door de Raad van State opnieuw op de vingers getikt over het woonservicecentrum voor oude ren in Scherpenisse. Op een aantal punten is de gemeente in het ongelijk gesteld. Er is te weinig afstand in acht geno men en ook wordt er getwijfeld aan het woonklimaat. Nederlanders in Noorwegen reageren geschokt op de aanslagen in Oslo en op het eiland Utöya. Oud-Tholena- ren Martien en Hanny Kwekkeboom uit Scherpenisse wonen al 13 jaar in Noorwegen. Martien was hier hoofd van de ambulancedienst Tholen en werkt nu in een zie kenhuis net buiten Oslo. Hij werd direct na de aanslagen aangewezen als'katastrofesjef'. Deze week Ruim dertig kinderen uit Stavenisse gingen deze week weer even terug naar school. Niet om les te volgen, maar om samen te zingen, knutselen en al spelenderwijs stil te staan bij het geloof. Geen langdradige voorleessessies uit de Bijbel. Actief bezig zijn, dat is waar het om draait tijdens de vakantiebijbelweek in het gymlokaal van openbare basisschool De Schalm. Echt wel Tieners voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Volutraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Coura* Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annalanl Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653-74 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbtde.nl advertentie@eendracttbode.nl admin@eendrachtbcle.nl Website: www.eendrachtbodenl Het enige nieuwsblad voor destreek Tholen en Sint-Philipslarid waarin opgenomen de Thoolse Courant eq het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Bankrekening 30 30 05^56, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 pa 'halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaat, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per Mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Gisterenmiddag rond half vier raakte op een voetgangersbrugge tje in Tholen een paard zodanig be kneld dat het moest worden afge maakt. Dat gebeurde op het houten bruggetje dat over de sloot ligt, tussen de Molenvlietsedijk en de Dalempolder. De brandweer werd gevraagd as sistentie te verlenen. Het paard leek te zijn uitgegleden en raakte daarbij gewond aan de benen. Die verwondingen waren zodanig dat de dierenarts het dier 'in moest la ten slapen.' Kinderen die kwamen kijken, werden door de brandweer weg gestuurd. Het sociale werkbedrijf de Betho in Goes ontvangt 25.000 euro sub sidie van de provincie voor het project 'bedrijfsvervoer 2010'. Het bedrag dekt de reiskosten van de werknemers, waaronder een aantal Tholenaren, voor de duur van één jaar. Het landschapsarchitectenbureau Bosch en Slabbers uit Middelburg krijgt de opdracht om een analyse te maken van de landschappelijke, cultuurhistorische en aardkundige waarden van Zeeland. De provin cie stelt maximaal 24.948 euro be schikbaar voor het project. De analyse is bedoeld om het polder landschap en dorpsgezichten te be schermen tegen gebiedsontwikke- ling zoals uitbreiding van indus trieterreinen. 'Zonder druk' is de titel van een boekje over zorgwinkel Le Séjour in de Dalemsestraat te Tholen. Het wordt aan het eind van de zomer gepresenteerd aan de gemeente, cliënten en de GGZ-directie. Er staan in het ongeveer twintig blad zijden tellende drukwerk foto's en verhalen van mensen die bij Le Séjour werken aan hun geestelijke gesteldheid. Ook bevat het infor matie over Tholen. Op de voor plaat staat de Thoolse brug. De ti tel slaat op de werkwijze bij Le Séjour: de cliënten mogen geen druk ervaren. Het boekje is een initiatief van Edo Schoemeijer uit Amsterdam, die het maakte voor een foto-opdracht. Hij heeft eige naren Bart en Miranda Helsdingen benaderd om een reportage te ma ken over Le Séjour. Hij heeft daar voor een week in de winkel mee gelopen. Bart Helsdingen is blij met de komst van het boekje, om dat dan voor iedereen duidelijk is wat Le Séjour inhoudt en wat het oplevert. Lees hierover ook op pagina 3. Hubèrt van der Graaf is misschien wel het meest afgevallen van alle maal, maar dat alleen is niet de re den waarom de Stavenissenaar is genomineerd voor de titel Afvaller van het jaar. Het dieet Cambridge Weight Plan geeft die titel aan de af- slanker die met zijn of haar verhaal anderen inspireert om gewicht te verliezen en het dieet vol te houden. Lees verder op pagina 9. Voor toeristen, maar ook voor in woners, is Tholen een attractie rij ker. De regio-VVV Zuid-Beveland en Tholen organiseert deze zomer elke woensdagmiddag een stads wandeling. Er zijn vier gidsen voor opgeleid, die in een anderhalf uur durende tocht langs historische plekken en monumenten volop wetenswaar digheden kunnen vertellen. Eén van de deelnemers had onlangs het ge voel dat ze door een openluchtmu seum wandelde. Zie voor een impressie pagina 10. 33 .i 3 „Vergelijk het met een boer die zijn land omploegt", legt Job Schot uit. „Dat gebeurt er bij een conventio neel boomkor vistuig wanneer het over de zeebodem schraapt." Het vistuig baant zich een weg door de bodem. Dat veroorzaakt wrijving, met een stijgend brandstofverbruik als gevolg. Bovendien is het schade lijk voor het leven op de bodem van de zee", zegt Job. „En dat is tegen woordig een gevoelig onderwerp bij milieuorganisaties." De afgelopen jaren hebben veel vissers zich bezig gehouden met het verminderen van de bijwerkingen van het boomkor vi stuig. De Sumwing is daar een pran gend voorbeeld van. „Dat is een vi stuig dat gebruik maakt van wielen - of rolsloffen zoals wij dat in de vis serij noemen", zegt Job. „Een goede vinding, maar alleen toepasbaar op een vlakke zeebodem." Het vangst- gebied waar Job zich begeeft, de Zuidelijke Noordzee en het Engelse Kanaal, bestaat voornamelijk uit rotsachtige ondergronden. .Zand, schelpjes en stenen veroorzaken dan hevige slijtage. Daardoor is de Sum wing voor ons geen optie." Met het idee van de Sumwing in zijn achter hoofd, maar dan zonder wielen, ging Job Schot naar de tekentafel om zijn eigen variant uit te dokteren. De vinding van Job is vergelijkbaar met een slof die over de zeebodem zweeft en zodoende de bodem on aangeroerd laat. „De slof of glij- schoen heeft een hydrodynamisch ontwerp. Dat kun je het best verge lijken met de aërodynamica van een auto", zegt Job.. „Een kleine ronde auto verplaatst minder lucht dan een vierkante vrachtwagen. Die laatste verbruikt daardoor veel meer ener gie. Onder water is dat niet anders. Alleen noemen ze het dan hydrody namica in plaats van aërodynamica. Maar in beide gevallen gaat het over weerstand." Die weerstand heeft Job tot een minimum weten te beperken. „De slof bestaat uit een opening en uitgang. De opening is groter dan de uitgang, waardoor het water door de slof wordt geperst. Aan de uitgang van de slof ontstaat een zogenaamde waterwig. Dat noemen we ook wel aquaplaning. De slof zweeft daar door als het ware over de zeebodem. Met als voordeel: minder bodembe roering en een lager brandstofver bruik. En dat betekent weer minder C02-uitstoot." Job was nog niet tevreden over zijn ontwerp. Om de weerstand nog ver der te verminderen, heeft hij het ver nieuwde vistuig voorzien van een vleugel. „Als je een voorwerp door het water trekt, ontstaat er aan de achterzijde een vacuüm", legt Job uit. „Het gevolg is dat er meer trek kracht nodig is om, in dit geval, het vistuig door het water te trekken." De vleugel zorgt voor minder wrij ving. „Bovendien kun je zelf instel len hoe dicht je aan de zeebodem wilt vissen." Een verminderde wrij ving is natuurlijk mooi meegenomen voor het brandstofverbruik. Uitein delijk draait het allemaal om vol doende vis in de netten. Daarvoor heeft de Tholenaar de zogenaamde 'whirlspoiler' bedacht. Dat zijn klei ne spoilers die een waterstroom richting de zeebodem veroorzaken. „Tong en schol schrikken op van de waterstroom en zwemmen regel recht het net in", aldus Job. „Net zo effectief als de kettingen van een conventioneel vistuig, maar veel minder schadelijk voor de zeebo dem. En bovendien een stuk lichter in gewicht." Vissers zoeken al jaren naar alterna tieven voor de conventionele boom kor vistuigen met zware metalen ket tingen die zij mee moeten slepen. „Een veel gebruikte methode is de elektropulstechniek", vertelt Job. „Deze techniek maakt gebruik van elektrische schokjes om vissen zoals tong en schol van de zeebodem op te wekken, met goede vangstresulta ten." Doordat de vistechniek geen gebruik maakt van zware kettingen, levert het een brandstofbesparing op die kan oplopen tot veertig procent. De techniek is echter gevoelig voor stenen en rotsen. En aangezien Job voornamelijk in rotsachtige gebieden vist, heeft hij geen baat bij de elek tropuls vismethode. „De whirlspoiler heeft nagenoeg hetzelfde effect. Bo vendien mag slechts vijf procent van de kottervloot deze elektrotechniek toepassen. Het werkt simpelweg te goed." De Thoolse viskotter TH 10 Dirkje van P.A. Baaij maakt wel ge bruik van deze techniek, maar vaart dan ook voornamelijk over een zan derige zeebodem waar de techniek geen hinder ondervindt van stenen en rotsen. ZIE VERDER PAGINA 3 Gisteren vernietigde de Raad van State het besluit van de gemeente van 20 april voor het wijzigen van het be stemmingsplan Kom Scherpenisse voor de bouw van 28 appartementen aan de Laban Deurloostraat. Dat be tekent weer vertraging voor de inwo ners van het dorp die al zo lang op de voorziening zitten te wachten. B. en w. hadden gehoopt om via deze ver korte procedure groen licht te krijgen zodat er snel met de bouw begonnen kon worden, maar krijgen de kous op de kop. „Het is een tegenvaller, zon der meer," zegt wethouder Peter Hoek. „Op een aantal aspecten zijn we in het ongelijk gesteld, op een aantal niet. Maar het gaat om het laat ste regeltje en dat is dat de Raad het besluit van b. en w. vernietigt. Er zijn nog een aantal mankementen." Volgens Hoek was er hoop op een goede afloop, maar de Raad besliste anders. „We gaan nu bekijken of we in deze vorm dtxir zullen gaan of dat we het plan gaan aanpassen door het complex te verschuiven." De Raad van State vindt dat de ge meente te lichtvaardig denkt over de gevolgen voor het woonklimaat, als het centrum maar op ongeveer 20 meter van de dichtstbij gelegen wo ningen komt te staan. De gemeente stelde dat het wel kon en beriep zich op de brochure van de vereniging van Nederlandse gemeenten uit 2009. De aanbevolen afstand voor een sporthal in verband met geluidhinder was 50 meter, maar volgens b. en w. gaat het hier niet om een sporthal maar om een gymnastieklokaal. En door reke ning te houden met de andere func ties is er volgens het college een aan vaardbaar woon- en leefklimaat. Maar er is volgens de Raad van State te ver van afgeweken. Ook als het gaat om het wijzigen van bestemmingen is de gemeente een stap te ver gegaan. Er is meer veran derd dan volgens de voorwaarden mag. Ook voor erven, voortuin en subbestemming zonder gebouwen heeft de gemeente het plan aange past. En dat is in strijd met de voor schriften. De gemeente moet nu ook de proceskosten betalen van twee keer 1092 50 euro, en griffierechten van 298 euro en 150 euro. Tegen het besluit van 20 april hadden de Handelsonderneming en anderen beroep ingesteld (de buren aan de La- ban Deurloostraat). Mar tien Kwekkeboom na aanslagen 'katastrofesjef' Zijn vrouw Hanny is psychiatrisch verpleegkundige in een instituut niet ver van het centrum van Oslo en ging net naar huis toen de bom ontplofte. Matjo en Colinda van Liere uit Tho len emigreerden begin deze maand naar Ncxtrwegen. Om precies te zijn naar Aseral'. 400 kilometer ten zuid westen van de hoofdstad. Ze doen hun relaas. Bij de bomaanslag in Oslo kwamen 8 mensen om, bij de schiet partij door Ander Berhing Breivik op het eiland Utöya 68. Over de aanslag vertelt Martien Kwekkeboom: ,Jdan- ny werkt op een instituut voor foren sische psychiatrie, zoiets als de TBS- kiinieken in Nederland. Het ligt bijna in het centrum van Oslo. Ze ging net naar huis (in Skedsmokorset, een dorp van 15.(XX) inwoners ten noord oosten van Oslo - red.) toen de bom ontplofte en hoorde daar later op de radio over toen ze op weg was naar huis. Erg geschrokken natuurlijk, want wie verwacht nu zoiets? Later op de dag hoorden we van de liquida ties op Utpya, onder de deelnemers van, zeg maar het PvdA-kamp." Kwekkeboom werkt op de eerste hulp van een ziekenhuis net buiten Oslo. Binnen een uur werd iedereen opgeroepen die niet aan het werk was. Via een mobiel oproepsysteem dat automatisch wordt geactiveerd in het geval van een catastrofe. „Omdat het midden in de vakantie was. en in N(x>rwegen dan ook de helft van de samenleving bijna letterlijk stilstaat, duurde het iets meer dan twee uur voordat iedereen aanwezig was. Ik zelf zou die nacht het hoofd van de nachtdienst zijn, maar werd meteen bij aankomst gebombardeerd tot 'ka tastrofesjef'. Dat wil zeggen dat je buitengewone bevoegdheden binnen het ziekenhuis worden gegeven om de opvang van de slachtoffers zo goed mogelijk te laten verlopen. Een hele klus dus, omdat het ziekenhuis waar ik werk het grootste van heel Scandinavië is. Iedereen stond dan (xik gereed. Van extra schoonmaak- ploegen tot en met diverse chirurgi sche teams en psychiatrische bij standsteams voor de slachtoffers en de familie." ZIE VERDER PAGINA 9 Jan Copier uit Tholen bouwt mee aan huizen in Malawi Dick Rietkerk houdt niet van wandelen, maar haalt wel 40 medailles Zwartbol is nieuwe dominee voor Oud Gereformeerde Gemeente Stavenisse EN VERDER... I.cnnard Andriesse vindt samen fietsen leuker dan alleen Publiek wordt betrokken, maar blijft heel in circus Bongo NIET HET GEBREK AAN LIEFDE, MAAR HET GEBREK AAN VRIENDSCHAP MAAKT ONGELUKKIGE HUWELIJKEN Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Doodse stilte overheerst in de gymzaal wanneer de kinderen luisteren naar het Bijbelverhaal 'Bruiloft in Kana'. Aan het eind van het verhaal vraagt één van de begeleidsters aan de groep: „Weten jullie wat er bij een bruiloft hoort?" De stilte verdwijnt terwijl de kinderen door elkaar roepen: een bruids jurk. feest, bruidstaart. „Een bruidstaart, ja. En dat is precies wat jullie vandaag gaan maken. Ga maar naar de knutselta- fels." Massaal rennen de kinderen naar de tafels om driftig met papier, schaar, lijm en versiersels een taartpunt te versie ren. „Knip wel goed langs de randjes", roept de begeleidster nog. Het thema van de zesde vakantiebijbelweek is dit jaar 'écht wel!" en heeft alles te maken met vertrouwen in God. De driedaagse bijbelweek staat iedere dag in het thema van een Bijbelverhaal. Dinsdag is dat de 'Bruiloft van Kana', woens dag 'Vijf broden en twee vissen" en donderdag een verhaal over Thomas. Vanuit ieder verhaal gaan de kinderen aan de slag met een knutselopdracht. Uiteenlopend van een versier de taartpunt tot het borduren van Thomas. „Op die manier zijn de kinderen spelenderwijs met het, geloof bezig", legt medeorganisator Sandra Walhout uit. Opvallend is dat de vakantiebijbelweek dit jaar niet alleen v<x>r kinderen van 4 tot 9 jaar wordt georganiseerd, maar ook voor tieners. „Het programma v<x>r pubers in de leeftijd van lütot 14jaar is dit jaar nieuw", vertelt Sandra. „Zij gaan sa men op zoek naar het bestaan van GodDat doen de jongens en meiden aan de hand van eigen ervaringen, aangevuld met verhalen uit de Bijbel." Zie verder pagina 3. Kinderen maken een zelf versierde bruidstaart. Zijn vinding met Job Schot financieel voordeel opleveren en het milieu sparen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1