'Stadje Tholen lijkt soms net een openluchtmuseum' Circus betrekt publiek bij voorstelling met piraten Slijptechniek op duizendste van millimeter nauwkeurig Museum Ouwerkerk is op zoek naar verhalen over watersnood in 1953 Gidsen promoten rijke historie tijdens stadswandeling Buijzen neemt bedrijf van Van Giessel in Tholen over 10 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 28 juli 2011 Twaalf toeristen staan woensdagmiddag klaar voor de stadswandeling door de straten van Tholen. Gedurende de zomermaanden vertrekt op woensdagmiddag één van de vier gidsen voor een anderhalf uur durende verken ningstocht in en om de stad. „Kijk, daar heeft Lodewijk Napoleon in mei 1809 nog overnacht", vertelt gids Jo Ruben terwijl hij naar het voormalig patriciërshuis in de Hoogstraat wijst. Tol Cursus Ze zijn van alle markten thuis. Ze slijpen boren en frezen voor de metaal- en kunststofverwerkende industrie in heel Zuidwest Nederland. Met hoogwaardige meetappa ratuur doen ze dat tegenwoordig op een duizendste van een millimeter nauwkeurig. Het bedrijf Van Giessel Ge reedschap Slijptechniek in Tholen bestaat al 21 jaar. Op I september draagt de 64-jarige eigenaar en oprichter van het bedrijf, Frans van Giessel, het stokje over aan Wilfred Buijzen. De 30-jarige Steenbergenaar neemt het bedrijf met acht personeelsleden over. Aanwinst Meekijken Grote klanten Tevens foto-expositie en lezing door Sacha de Boer Het watersnoodmuseum in Ouwerkerk zoekt nog mensen die mee willen werken aan het gesproken geschiedenisproject '1953, het verhaal'. Er is daarvoor gezocht naar mensen die hun ervaringen met de watersnoodramp willen delen. Belangstellenden en te interviewen deelnemers kunnen mailen naar verhalen@watersnoodmuseum.nl. Rijksbezuiniging en Oosterschelde Spanning en sensatie. Daar stond Circus Bongo maan dagavond garant voor op camping de Pluimpot in Scher- penisse. Met trapeze werk, een messenwerper, een ver dwijntruc en het optreden van Indische loopeenden. Ook het publiek werd bij de voorstelling betrokken want de jeugd op de tribunes werd onder meer gevraagd een tekst te helpen ontcijferen. "*Vv' Tholen heeft een rijke historie die terug gaat tot in de middeleeuwen. De veelbewogen geschiedenis is in het straatbeeld nog goed zichtbaar. Smalle straatjes en monumentale gevels bevestigen dat. De stads wandeling georganiseerd door VVV Tholen begint op historische gronden in de Hoogstraat. Daar waar de oorsprong van Tholen ligt. „Tholen is gebouwd op een oud dijklichaam". zegt Jo. „En dat is goed zichtbaar wanneer je vanuit de Hoogstraat de Kerkstraat in kijkt. Je kijkt letterlijk de diepte in, want de Markt ligt veel lager." Hoewel de stadswandeling in eer ste instantie bedoeld is voor toeris ten, bevinden zich in het gezel schap ook enkele nieuwsgierige Tholenaren. Eén daarvan is Mau reen Mayr. „Een rondleiding stond al jaren op mijn planning. En van daag kwam het er eindelijk van. Ik woon inmiddels al elf jaar in het centrum, maar kijk na deze wande ling heel anders tegen de stad aan. Vooral de verklaring van de straat namen vind ik ontzettend interes sant. Nooit geweten dat de Brug straat is vernoemd naar een voormalige brug bij de haven. Dal soort wetenswaardigheden kom je alleen te weten tijdens een stads wandeling." Daar is Willie Grif fioen uit Sint Philipsland het hele maal mee eens. „Een jaar geleden ben ik voor de rust vanuit Culem- borg naar 'Flupland' verhuisd", zegt Willie. De rust en de natuur waren voor haar de aanleiding. „Nu ik er een jaar woon, grijp ik iedere kans aan om meer te weten te komen over het eiland en de his torie. Een stadswandeling is dan een perfecte manier Am te integre ren. Ze zouden het verplicht moe ten stellen voor nieuwe inwoners." De route van de stadswandeling voert vanuit de Hoogstraat, door de Visstraat richting de Kaaij. Op de dijk geniet de groep van het uit zicht over de haven. „Daar lag vroeger de Thoolse brug", vertelt Jo terwijl hij naar de villa's bij Slikkenburg wijst. Eén van de groepsleden haalt oude herinnerin gen op aan de brug: „Daar onder de oude brug heb ik samen met mijn ouders nog kreukels en mossels ge raapt." De brug over de Eendracht (nu het Schelde-Rijnkanaal) roept meer herinneringen op. Jo: „Tho len dankt haar naam aan de vroege re tolplaats waar schippers aan de hertogen van Brabant tol moesten betalen om op de Striene en Een dracht te kunnen varen." Vanaf de dijk neemt Jo ons mee richting de monumentale gevels in de Brug straat. „De blauwwitte bordjes ver tellen ons dat het gaat om een mo nument. En daar staan er in deze straat heel wat van. Let ook vooral op het gevlochten metselwerk. Dal is typerend voor die tijd (circa 1750). Veel woningen in deze straat dateren uit die periode." Bij het oude stadhuis staat de groep even stil, om vervolgens via de Kerkstraat en de Markt door het mooist versierde straatje (de Ven kelstraat) van Tholen te lopen. „Op Koninginnedag heeft het Venkel straatje meerdere malen de straat- prijs voor het mooist versierde straatje gewonnen", zegt Jo. Inge Poker uit Dordrecht is onder de in druk. „Ik durf het bijna niet te zeg gen, maar eigenlijk wist ik niet dat Tholen een stadje was", zegt Inge. „En dat terwijl ik al jaren bij mijn zus in Tholen kom." Volgens Inge moet Tholen veel meer aan promo tie doen. „Soms lijkt het net alsof je in een openluchtmuseum loopt." Niet alleen Jo Ruben neemt toeris ten en Tholenaren op sleeptouw door de historische binnenstad. Sa men met Piet Quist. Joop de Korte en Oscar Huiskamp is hij begin dit jaar benaderd door de VVV Tho len. „Na het overlijden van Henk Elenbaas hebben wij zijn rol als stadsgidsen overgenomen", vertelt Jo. „Bij de VVV hebben we een in troductiecursus gevolgd over de lo kale geschiedenis van Tholen. Ook hebben we kennis over de historie van Tholen met elkaar gedeeld. Want samen weet je meer dan al leen." De rondleidingen van de vier heren verschillen in details van elkaar. Maar een bezoek aan de Grote Kerk slaat Jo nooit over. „De Gasthuiskapel laat ik ook graag zien, helaas is deze niet altijd geo pend." De Paulinastraal maakt deel uit van de stadswandeling door Tholen. Van Giessel Gereedschap Slijptech niek is alweer elf jaar gevestigd in het pand aan de Ambachtsweg 2. Zo lang werkt Buijzen ook al in het be drijf. Precies op 1 september wel te verstaan. Een mooie datum om de leiding van het bedrijf over te ne men. Van Giessel doet een stapje te rug, maar zal zijn opvolger met raad en daad bij staan. Van Giessel begon het bedrijf in Bergen op Zoom. in een zijstraat van de Antwerpsestraatweg. Daar groeide het uit zijn jasje. „We zoch ten naar een geschikt pand. Dat vonden we hier. Het gebouw was nog maar vier jaar oud en was ons op het lijf geschreven. Dankzij de medewerking van de gemeente Tholen konden we hier snel te recht." In Bergen op Zoom werkten er drie personeelsleden, nu staan er acht op de loonlijst. Ze slijpen er boren en frezen en ander gereedschap dat bot is geworden door het gebruik. De hoofdmoot van het te bewerken ma teriaal komt uit de metaalindustrie. Maar ook het gereedschap dat in de kunststofindustrie en de houtbewer king wordt gebruikt, ondergaat bij Van Giessel een bewerking. „Maar we doen niet alleen aan herslijpen. We hebben ons geleidelijk ook toe gelegd op het vervaardigen van spe ciaal boor- en freesgereedschap." Deze zogenaamde specials worden met computergestuurde machines gemaakt. Ze moeten voldoen aan de hoogste specificaties. Nauwkeurig heid en snelheid zijn daarbij de sleutelwoorden. „Niet alleen moe ten het aan hoge eisen voldoen, be drijven willen steeds vlugger hun gereedschap weer kunnen gebrui ken. Die druk is hoog. Maar door te investeren in moderne apparatuur, kunnen we realiseren wat de klant van ons vraagt." In de werkplaats staan de machi nes die nodig zijn om het slijpwerk te verzorgen. Voor conventioneel slijpwerk zoals herslijpen van spi- raalboren, het slijpen van zagen, het aanbrengen van rilvertanding, het vlak- en het rondslijpen. Voor de speciale opdrachten zijn ook specia le machines die via de computer worden aangestuurd. Het slijpen gebeurt achter een gesloten maar doorschijnende deur. Kleine cabines waar de bewerkingen in plaatsvin den. De nieuwste aanwinst is een machine met één vaste as waarin de frees wordt geplaatst en de slijp- schijven langs worden gevoerd. Buijzen: „Het komt de nauwkeurig heid ten goede." Er is ook een machine die met een robot is uitgerust. Die kan in de avonduren en in de nacht gewoon doorwerken. Onbemand, dus zonder dat er iemand toezicht hoeft te hou den, zegt Wilfred. De programme ring van deze machines wordt <x>k steeds aangepast en verfijnd. Buij zen kan het op het scherm van zijn computer laten zien hoe er geslepen wordt. De marge om af te wijken, is heel klein. In het vakgebied wordt in dit verband gesproken over tole rantie. Buijzen kan die afwijking zien. En via de computer opdracht geven om - indien nodig- het slijp- proces verder te verfijnen. Buijzen stond aan de wieg van de overgang naar het gespecialiseerde gereedschap, zegt hij. Zijn ervaring speelt een belangrijke rol in dc overname. Het bedrijf is gecertifi ceerd door bekende leveranciers van gereedschappen. Aangesloten bij de NPS. lid van de Metaalunie en officieel leerbedrijf. Van Giessel vindt het na 'bijna 50 jaar arheid' tijd om een stapje terug te doen. Eind dit jaar wordt hij 65 jaar. „Ik blijf nog wel over zijn schouders meekijken, maar ik heb een perfecte opvolger in Wilfred ge vonden." De laatste jaren is Buijzen steeds betrokken bij alle facetten van het bedrijf. De opvolger is er klaar voor. Hij ziet het als een uitdaging. „Het is mijn streven om de structuur van Frans zijn bedrijfsvoering voort te zetten. Ik ben blij dat ik de komende jaren mag rekenen op zijn advies. Er is nog veel te doen wat de moeite waard is om verder uit te kristallise ren." Bij Van Giessel werken vier man in de werkplaats, zijn er twee mensen onderweg voor technische onder steuning en het ophalen en bezor ging van gereedschap en doen twee personeelsleden het kantoorwerk. Het intern opleiden van personeel staat hoog in het vaandel bij de scheidende en de komende direc teur. Zonder is het volgens hen niet mogelijk om dit specialistisch werk te leveren. Van Giessel en Buijzen hebben ver trouwen in de toekomst. Het bedrijf aan de Ambachtsweg is volgens hen een perfecte locatie. In de werk plaats is nog ruimte genoeg voor de verwachte groei. Ook op het terrein is nog plaats om uit te breiden. Er kan nog 300 vierkante meter bijge bouwd worden. Thoolse klanten weten het bedrijf goed te vinden. Van Giessel: „Waarom zou je het ver halen als het om de hoek is? We bestrijken Zuidwest Nederland, on geveer tot de lijn Gorkum. Breda en Rotterdam. In-Eindhoven en Tilburg hebben we ook een paar grote klan ten." Oud-directeur Jaap Schoof is coör dinator van dit project. Hij is op zoek naar subsidieverstrekkers en partners die delen van het project willen dragëTf ënof uitvoeren. Het watersnoodmuseum heeft mo menteel eéif é^ositie van NOS-' nieuwslezeres Sacha de Boer en Raymond Rutting, genaamd Tegen polen. Het zijp foto's genomen op de Zuidpool en de Noordpool. Rut ting kreeg op Antarctica pinguïns en toeristen voor zijn lens, terwijl De Boer voornamelijk het leven vast legde van de Inuit bij wie ze ver bleef. De exffffiitie is tot 10 augustus te zien in het derde caisson, en op zon dag 7 augustus verzorgen de twee fotografen een lezing in het muse um. Daarin spreken zij over hun fo tografie-ervaringen in de poolstre ken en geven uitleg over de speci fieke eisen die worden gesteld aan fotograferen in extreme weersom standigheden. De lezing begint om twee uur 's middags en de opbrengst komt ten goede aan een project voor biogasinstallaties in India om de C02-uitstoot te verminderen. Het overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde heeft de gevolgen van de door het rijk aangekondigde bezuinigingen op het Investerings budget Landelijk Gebied (ILG- budget) in kaart gebracht. Met dit budget helpt het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwa liteit (LNV) het landelijk gebied, waaronder het Nationaal Park Oos terschelde mooi en vitaal te hou den. De aangekondigde rijksbezuini ging betreft 25 procent van het 1LG-budget. Voor Zeeland wordt voor de jaren 2012 en 2013 de rijksbezuiniging ingeschat op mi nimaal 13 miljoen en maximaal 22 miljoen euro. Er kan nog bezwaar gemaakt worden tegen het besluit. De grote opvallende blauwe circus tent stond in het weitje tussen het parkeerterrein en het voormalige schietterrein onder de zeedijk. De vlaggen in de top torenden boven de dijk uit. Op het parkeerterrein trok ken de oude'rwetse houten circuswa gens de aandacht van het publiek. Twee houten paarden vormden de entree naar de tent. Het is alsof oude tijden herleven. De nieuwste show van Circus Bon go. dat dertig jaar bestaat, staat in het teken van piraten. Alle artiesten zijn piraat en spelen een rol in het verhaal. Er is een clown die messen werpt en de spanning opvoert door een vader uit het publiek te vragen tegen de houten deur te gaan staan. De spanning in de Pirates in de Cir cus wordt afgewisseld met het op treden van een toom Indische loop ganzen die een paar rondjes door de piste maken. Of een jongleur op een fiets met één wiel die bijna zijn evenwicht verliest en in het publiek terecht dreigt te komen. Er zitten gasten van de verschillen de campings op de tribunes, maar ook inwoners uit Scherpenisse en Sint-Maartensdijk. Ouders met hun kinderen. Maar er zijn ook grootou ders meegekomen om naar de cir cusacts te komen kijken. Na de voorstelling wordt de tent meteen afgebroken, het hele circus gaat alweer naar een volgende plaats in Zeeland. Wilfred Buijzen rechts) neemt het stokje over van Frans van Giessel. V:.' Jo Ruben vertelt op de dijk over het vissersverleden van Tholen. Een piraat als jongleur in de piste van Circus Bongo bij camping de Pluimpot

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 10