Gehucht Strijenham groeit met recreatiehuisjes Zeeuwse stijl 'Mensen willen nu echt wat aan duurzame energie doen' Windmolens bij zonsondergang winnende plaat van fotoclub ardikeukens.nl ïÊÊÊËiÊk Mar jon de Hond opent modelwoning op Strijense Hof Zonnepanelen bij Geluk: 80 procent zelfvoorzienend Regen maakt van zomeruitje thuiszorg een binnenactiviteit Aanvoer piepers veiling zakt in de voordeligste keukerspecialist! KEUKENS 8 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 21 juli 2011 Wat is het dna van het gehucht Strijenham? Rust en ruim te en een haventje. De vaste bewoners onder aan de Oos- terscheldedijk krijgen er tijdelijke bewoners bij in het St rijense Hof, de uitbreiding van recreatieoord Strieneoord van de familie Duijm. Onlangs opende Marjon de Hond de modelwoning op het lapje grond tussen de Havenweg en de Van der Slikkeweg. Er is plaats voor elf woningen in het nieuwe parkje. Op drie is een optie genomen. Vriendelijkheid Weervrouw Bij zonnig weer ziet Anton Geluk de schijf van zijn elek triciteitsmeter teruglopen. Dankzij de zestien zonne panelen op het dak van zijn woning aan de Tjalk in Sint- Annaland. Het zijn er zoveel dat ze voor 80 procent voorzien in de stroombehoefte van het gezin dat bestaat uit Anton en Petrina en hun drie kinderen. Passen en meten Kerncentrales Nelly de Jager maakte de opname turbines vanaf Flupland Ze had het zeker niet verwacht. Toch won Nelly de Ja- ger-Maris (59) uit de Tholen met haar foto van windmo lens bij Sint-Annaland bij ondergaande zon de wisseltro fee van de fotoclub Tholen. De afsluiting van het eerste volledige jaar van de vereniging, F.O.ThO. uit Oud-Vos- semeer, kreeg daarmee een feestelijke tintje. Uitdaging Hogeschool Zeeland De zomeractiviteit voor de vrijwilligers in de vrijwillige thuiszorg en hun cliënten was gebaseerd op bijpassend zonnig weer, maar donderdag was er geen ruimte voor zonnestralen tussen de dikbepakte regenwolken. Het wa ter viel de hele dag uit de lucht, gepaard met een flinke wind, en daardoor haakten veel mensen af. Toch waren er nog elf doorzetters, waaronder vijf cliënten die toch hun gezicht lieten zien aan coördinator Jacqueline Heijboer. Sr-'',--? Scarlet Oskam landt met haar springpartner veilig op het terrein van het Strijense Hof. er nog veel meer duikers naar Tho- len komen. Van Dis feliciteerde de familie Duijm met de eerste vakan tiewoning op liet terrein. Rob Duijm onderstreepte het bij zondere karakter van het gehucht Strijenham. Hij herinnerde eraan dat het haventje honderd jaar gele den nog druk was met schepen die landbouwproducten vervoerden. Er was zelfs wekelijks een vaste dienst naar Yerseke. Rotterdam en Ant werpen. „Voor de zuidkant van het eiland Tholen was het een belang rijke haven." In het gehucht waren ook winkels, vertelde hij. Daar is nu niets meer van over. Ongeveer 50 jaar geleden begon Voor wethouder Kees van Dis past de uitbreiding in het beleid voor re creatie en toerisme. Strijenham is één van de plekken waar het goed toeven is. Voor mensen die rust en ruimte zoeken en eigenheid. Daar gaat het volgens de wethouders vooral om. Samen met de provincie wordt gezocht naar het dna van elke woonkern. „Wat maakt Sint-Maar tensdijk tot Sint-Maartensdijk, wat Poortvliet tot Poortvliet?" Eind dit jaar zal er een boekje verschijnen waarin alle woonkernen gekarakte riseerd worden. Hij noemde dat de onderlegger voor het nieuwe toeris tische plan van de gemeente. Het is de bedoeling dat ze in thema's wor den uitgewerkt waardoor toeristen verleid worden om naar Tholen te komen. Wat thema betreft, is Sint-Maar tensdijk al op de muziek vooruitge lopen, zei hij. Het dorp is opgeno men in de Oranjeroute. Boven het VVV-kantoor is sinds enkele maan den de Oranjekamer ingericht. Bin nen vier jaar moet er voor elke plaats een thema zijn uitgewerkt. Een en ander is volgens Van Dis mogelijk gemaakt met de steun van de Thoolse recreatieondernemers. „Samen gaan we de bewegwijze ring verbeteren". De Oosterschelde in de buurt van Strijenham is geliefd als duikplek. Volgens Van Dis wordt er heel veel gedoken in Zeeland, maar kunnen Marjon de Hond opende samen met haar dochter Roos de modelwoning. zijn vader camping de Striene. Als kind kwam hij vaak op het terrein. Inmiddels heeft hij het stokje over genomen en is gaan werken aan het verbeteren van de kwaliteit. Het Strijense Hof is er onderdeel van. Naast rust en ruimte noemde Duijm de 'vriendelijkheid van de mensen' een belangrijk kenmerk van Tho len. Het aantrekken van meer toeristen is van belang voor de werkgelegen heid, maar ook voor de midden stand. Voor de bouw van de model woning tekende Ad de Korte en Patrick van Gent van ZeeBraBouw. De eerste contacten met de familie Duijm werden in 2005 gelegd, in 2009 kreeg het plan voor uitbrei ding gestalte toen het bestemmings plan was vastgesteld. De modelwo ning is volledig ingericht. Langs de Van der Slikkeweg komen er vier, langs de Havenweg drie. Voor de groepsaccommodatie (12 personen) dienen twee recreatiebungalows die aan elkaar worden gebouwd. Ze worden allemaal in Zeeuwse stijl gebouwd. Met een puntdak, lage goot en een deel uitgevoerd met zwarte wanden, zoals boerenschu ren. De Korte riep de vele bezoekers aan de opening op ook eens de dijk te beklimmen om de nationaal park Oosterschelde te bekijken. Met de weervisserij van de familie Van Dort en aan de overkant het mossel dorp Yerseke. „En dan te beseffen hoe uniek eigenlijk deze locatie is." De aannemer betreurde het dat er niet meer zomerwoningen gebouwd mogen worden. De provincie heeft het aantal begrensd. Bij wethouder Van Dis brak hij een lans voor de bouw van meer duurzame zomer woningen 'die perfect passen in het Zeeuwse landschap.' Hij bood de familie Duijm een dinerbon aan en een bos bloemen. De woning werd geopend door Marjon de Hond, samen met haar dochtertje Roos. Als weervrouw was ze jarenlang het gezicht van het NOS-Journaal. Ze doet het nu wat rustiger aan en richt zich op haar gezin. Zeker nu ze weer in ver wachting is. De sleutel van de wo ning was niet zomaar paraat. Van Gent had hem niet bij zich, noch De Korte. Maar de redding kwam van boven toen er vier parachutisten uit een vliegtuigje sprongen. Een was een duosprong. De partner van de Korte, Scarlet Oskamp, landde vei lig met de sleutel in een heuptasje. Het dalen was spannend gezien de harde wind. De parachutisten had den gezien de windrichting 'eigen lijk boven de Oosterschelde uit het vliegtuig moeten springen, maar wilden dat risico niet nemen. Ze sprongen boven land naar beneden. Scharlet Oskamp overhandigde de sleutel aan Marjon de Hond waarna de bezoekers de modelwoning kon den bezichtigen. Onder hen leden van de samenwerkende recreatie ondernemers Tholen waar Duijm voorzitter van is. heel goed zichtbaar. De pannen op het dak zijn antraciet van kleur. Voor Geluk en Bruijnzeel een uitda ging om er passende panelen bij te zoeken. „We hebben gekozen voor donkere panelen met donkere ran den. Zelfs de beugels waar ze mee op het dak bevestigd zijn, zijn zwart gespoten zodat ze niet zo opvallen." In het dak zit een tuimelraam. Vol gens Bruijnzeel was het zaak om de panelen daar zo omheen te leggen dat het tuimelraam precies in het midden van de panelen kwam te lig gen. Dat is na enig passen en meten gelukt. ..Het ziet er gewoon fantas tisch uit. Behalve de kleur was dit ook een belangrijk punt." Bruijn zeel spreekt uit ervaring. In bijna elk dak heeft hij te maken met dak ramen of schoorsteentjes die het leggen van de panelen soms tot een puzzel maken. „In ieder geval is het belangrijk om ze zo hoog mogelijk Rien Bruijnzeel van Becon Energy Systems die de panelen leverde, fe liciteerde Geluk met het in gebruik nemen van de zonnecellen. Hij bracht een taart mee waarop een tekst was aangebracht: Gefeliciteerd met de zonnepanelen. Geluk en Bruijnzeel zijn blij met het resul taat. Ze hebben van meet af aan sa men gewerkt om het project voor duurzame energie tot een goed eind te brengen. Anton speelde al langer met de ge dachte om een bijdrage te leveren aan het opwekken van groene stroom. Geluk heeft een financieel adviesbureau. Hij krijgt steeds meer te maken met ondernemers die duurzamer willen produceren, ,2e zijn er nu echt mee bezig. Dus naast advies in financiering, krijg ik ook steeds meer vragen over het opwek ken van groene energie." In 2006 was Geluk betrokken bij het project voor zonnepanelen op de loods van akkerbouwer Goense in Poortvliet. Ook toen was Bcon de leverancier. „Nu gaat het om een huishouden, ons eigen huis. Vorig jaar ben ik me daar verder in gaan verdiepen." De zes woningen aan de Tjalk staan langs de rand van het dorp en zijn vanaf de openbare weg Rien Bruijnzeel (links) overhandigt Anton Geluk een taart, voor de woning met de zonnepanelen op het dak. op het dak te leggen. Dan bestaat er de minste kans dat er schaduw van andere huizen of bomen in de buurt op valt." De zonnepanelen leveren ongeveer 3500 kilowattuur per jaar. Gemid deld gebruikt een gezin van vijf per sonen ongeveer 5200 kWh per jaar. Geluk is dus aardig op weg om voor zijn elektriciteitsverbruik van de zon te leven. De uiteindelijke op brengst is afhankelijk van het aantal zonne-uren. Van de plaats van het dak ten opzichte de zon en de hoek die het dak maakt. Het dak van het huis aan dè Tjalk is op het zuiden gericht. Volgens Bruijnzeel zijn de omstan digheden in Zuidwest Nederland gunstig. Het aantal uren dat het zon- ne-energiesysteem met vol vermo gen werkt, is ongeveer 100 uur meer dan in de rest van Nederland. Volgens de ondernemer levert één plaat gemiddeld 210 tot 215 watt op. maar als de zon er vol op schijnt zelfs 244 watt. Dat is de piek van de productie.de wattpiek. Duurzame energie staat na de ramp met de kerncentrales in Japan de laatste maanden weer bovenaan de agenda. Bruijnzeel: „Veel mensen hebben nu echt het gevoel dat ze er iets aan moeten doen. Dit is een schone manier van energie produce ren." De stroom die via de panelen wordt opgewekt, wordt door een zo genaamde omvormer of transforma tor omgezet in wisselstroom. In de garage van Geluk hangt het kastje waarde leidingen vanaf het dak naar toe zijn geleid. Van hieruit gaat een kabel naar de meterkast. „De ingre pen binnen zijn heel beperkt. Zo'n omvormer komt vaak op de vliering. Dan hoef je alleen de stroomkabel door te trekken. Die leiden we door een buis, want we willen dat het al lemaal netjes wordt afgewerkt." Volgens Bruijnzeel neemt de be langstelling toe. Niet alleen bij parti culieren, maar ook bij ondernemers. „Iedereen kijkt tegenwoordig ook naar de energierekening. Mensen zijn er echt mee bezig." In de meterkast kan Geluk zien wat de panelen op zijn dak produceren. Maar ook in woonkamer kan hij zien wat de opbrengst is. Hij heeft een klein schermpje waarop hij kan aflezen wat er aan vermogen op zijn dak wordt opgewekt. Geluk kon nog gebruik maken van een subsi dieregeling. Hij verwacht dat hij zijn investering in ongeveer tien jaar heeft terugverdiend. Een zon nig vooruitzicht. Advertentie LM.) Er waren 32 foto's van zestien deel nemers. Ieder mocht dus twee foto's aanleveren en dat gebeurde anoniem. Zonder dat de naam van de maker er bij stond. Alle leden mochten punten geven, van I tot 5. Toen de punten werden opgeteld, bleek Nelly's foto de meeste te hebben vergaard en werd ze winnaar. „Ik was zo verrast. Toen de foto's werden genoemd, zat ik er eerst niet bij. Het was een van de laatste." De Jager was niet zo met de wed strijd bezig geweest, vertelt ze. Ze had andere zaken aan haar hoofd, maar ze vond dat ze toch mee moest doen. „Op het laatst heb ik de keuze gemaakt voor deze foto van de wind molens. Ik heb die vorig jaar al ge maakt. Elke keer als ik hem op het scherm van mijn computer zag, vond ik het een mooie foto." Voor de opnamen stond ze anderhalf uur op de Zuidelijk in Sint Philips- land. „Eerst was de zon nog een hele bol. Hij viel steeds verder tot er nog een stukje van over was. Ik heb heel veel opnames gemaakt. Er was er eentje bij met een lichtbaan over het water waar eendjes in zwommen, maar die vond ik iets minder strak." Ze stelde haar digitale spiegelreflex camera handmatig in. Pas toen ze had besloten mee te doen, liet ze hem afdrukken. Zonder hem op de computer te bewerken. „Zoals hij gemaakt is, zo is hij afge drukt. Het is de kleur van die avond. Supermooi." Ze is zelf ook zeer te spreken over het resultaat. De foto moest aangeleverd worden in een passé partout. allemaal in dezelfde maat. De variatie in de foto's was groot. „Een paard en een veulen, een kindje, een zonsondergang, een Bij bel. te veel om op te noemen." Voor de Thoolse was het een uitdaging. „Ik wilde iets proberen met tegen licht en kijken wat er ging gebeuren. Het kleurde die avond allemaal oran je." Een voltreffer die ook de waar dering van haar clubgenoten kreeg. Nelly is erg te spreken over de ver eniging. „Het is heel leuk. Je wordt erg gestimuleerd om actief te zijn. Ik ben lid geworden toen ik er in de Eendrachtbode over las. Om de twee weken komen we bij elkaar in de Vossenkuil." De leden spreken een onderwerp af dat ze gaan fotogafe- ren. Dat kan van alles zijn. Bijvoor beeld de kleur rood. „Dan ga je de wereld op een andere manier bekij ken. De een fotografeert een rode sportauto, de andere een tomaat. Ie dereen legt dat voor zich zelf uit. Wij reden toen over Walcheren en kwa men bij Westkapelle. Vanaf de dijk zie je dan alle rode daken van het dorp. Dat was mijn rode foto." De Jager heeft tijd voor haar hobby, maar werkt nog wel twee dagen als hartecholaborante in het Fransiscus- ziekenhuis in Roosendaal. Samen met nog 13 anderen leden van de club doet De Jager in septem ber mee aan de expositie van de Fo tosalon Zeeland in Zierikzee. Het windmolenpark Annavosdijk tussen Sint-Annaland en Stavenisse. Aan de hogeschool Zeeland te Vlis- singen zijn de volgende Thoolse leerlingen geslaagd: LERAAR BASISONDERWIJS Oud-Vossemcer: Leonie Mosch Sint-Annaland: Miranda Snoep AQUATISCHE ECOTECHNOLO- GIE Tholen: Joost Cornelisse Sint-Annaland: Bram Boogaard VERVOLG VAN SCHUTSE „Er komen ook regelmatig groepen, verenigingen zoals de plattelands vrouwen. Die zitten allemaal in de doelgroep." Er is nog voldoende plaats. Er kun nen maximaal 60 personen aan schuiven. Daar is het restaurant op berekend. Het komt voor dat de hele zaal bezet is, zegt hij. „Als er stok vis op de kaart staat of een vispotje met friet." Het is volgens Aarnoudse niet de bedoeling om er aan te ver dienen. Daar is het niet voor opge zet. „Deze dienst bieden we aan de ouderen. Als je de prijs zou verho gen, vallen er mensen tussen wal en schip. Het is leuk dat er nu al behoorlijk wat mensen gebruik van maken. Komen er meer, dan zal er wel meer personeel bij moeten komen. De open tafel is belangrijk voor de leef baarheid en goed voor de sociale contacten. Mensen stellen het zeer op prijs om aan een mooi gedekte tafel te eten. Ze hebben tijd om met anderen te praten en beschouwen het als een uitje." De vitrinekast is in trek bij de bewo ners. Er zit veel herkenbaars in. Blikken, bekers, boeken, borden en lepeltjes. Bijzonder is het gedenk boek 1898-1948 over het gouden re geringsjubileum van koningin Wil- helmina. Ze kwamen naar het Veerhuis in Anna Jacobapolder waar ze een drankje namen met uitzicht over het ruige Zijpe. Vervolgens reisden ze met de auto naar de eendenkooi aan de Noordweg. Kooiker Annet de Ruijter stond het gezelschap al op te wachten. Ze vertelde onder andere over het ontstaan van Anna Jacoba polder, de eendenkooi en de functie ervan. Vervolgens werd een film over de eendenkooi en zijn natuur lijke bewoners bekeken. Na afloop was er koffie en thee met eigen gebakken cake, in de kleine maar gezellige keuken van de oude kooikerwoning. Er ontstond een zeer boeiend gesprek over het vrij willigerswerk in de eendenkooi en in de vrijwillige thuiszorg. De aan wezige cliënten vertelden wat de vrijwilligers voor hen betekenden. Vrijwilligers van de vrijwillige thuiszorg worden gekoppeld aan thuiswonende personen die door omstandigheden geen gezelschap, aandacht en steun krijgen uit de om geving. Samen ondernemen ze leu ke of praktische dingen, zoals boodschappen doen, winkelen of gewoon samen op de bank praten met een kopje thee. Vrijwilligers worden begeleid door een consulent van de gemeente Tholen. genheimer 30, Bildtstar 33, bonken 32, kriel 53-107. Aanvoer 35 ton. Maandag 18 juli: Doré 18-21, Frieslander 19-22, Nicola 23, Ei genheimer 30-31Bildtstar 33, bon ken 40, drielingen 10, kriel 50-110. Aanvoer 144 ton. Vrijdag 15 juli: Doré 18-21, Fries lander 18-20. Nicola 19, Eigenhei mer 30-31, Bildstar 32-34, bonken 44. drielingen 10-11, kriel 100-106. Aanvoer 63 ton. Donderdag 14 juli: Doré 18-21, Frieslander 17-20, Nicola 21-22, Ei- genheimer.31Bildtstar 28-32, bon ken 46, drielingen 10, kriel 51-113. Aanvoer 76 ton. De aanvoer van aardappelen op de veiling in Sint-Annaland zakt in. De oogst wordt bemoeilijkt door de ve le regenval waardoor het lastig rooi en is. Gisteren brachten de telers elf ton naar de veiling. Woensdag 20 juli: Doré 18, Fries lander 18-20, Nicola 19, Eigenhei mer 30, drielingen 10, kriel 54-112. Aanvoer 11 ton. Dinsdag 19 juni: Doré 18-20, Frieslander 18. Nicola 19-22, Ei- Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 8