Regen en wind doen braderie eind van de middag de das om Bekijk of gemeente zonder commissie welstand kan VAN TRIER (LEERLING) MONTEUR Zoon Jaap Valkhoff van Cosmopoliet gaat op accordeonles in Stavenisse 35 inburgeraars uit 21 landen Snuiven aan Thoolse cultuur Poëtisch zomerconcert oude stadhuis Tholen Rob Duijm van CDA wil alsnog onderzoek Vier statenleden in 2 commissies Gemeente werkt samen met CJIB Donderdag 21 juli 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Niemantsverdriet schat bezoekers in Stavenisse op vijfduizend Het slechte nieuws kwam van het weerstation in We- meldinge. Braderieorganisator Jan Neele ving rond een uur of drie op, dat er heel veel regen en stormachtige wind was gesignaleerd die zaterdag met een sneltrein vaart richting Stavenisse opstoomde. En daar was het net zo gezellig op de braderie. Het zonnetje scheen, muziekje erbij, pilsje in café De Pomp, wat wil je nog meer. Echt goud Precisie Blauwe lucht Provincie subsidieert watersportcoördinator Tholen heeft door werk in de havens sterke binding met Rotterdam Honderden inwoners van de gemeente Tholen pendelden tientallen jaren naar Rotterdam. Vooral naar het haven gebied om daar de kost te verdienen. Onder meer daar door is er een band ontstaan tussen beide gemeenten. Sint-Annaland heeft ook een straat die in Rotterdam be kend is: Crooswijk. Reis door Europe van verre neven De Viet 'Verre neven' Arie de Viet uit Sint-Maartensdijk en Jan de Viet uit Tholen beginnen zaterdag om drie uur met een literaire en muzikale rondreis door Europa. Dat is de inhoud van de vierde in de reeks van zes zomercon- certen die musicus Jan de Viet houdt in het oude stad huis in Tholen. Raadslid Rob Duijm van het CDA zal nog even moeten wachten tot er een wet komt die de welstandscommissie overbodig niaakt. Dat is de strekking van het antwoord van b. en w. op een schriftelijke vraag van Duijm. Het raadslid wil dat er alsnog onderzocht wordt of het welstands advies ondergebracht kan worden bij de gemeentelijke organisatie. In elk geval niet met gescheurde standzeilen blijven zitten. Of ach ter weggewaaide ansichtkaarten, slabbetjes voor de kleintjes of voordelige bedovertrekken aanren nen. Op het moment van de mel ding was het nog droog, maar er waren maar weinigen die de waar schuwingen in de wind sloegen en na vi jf uur was er in de straten van Stavenisse geen sterveling meer te bekennen. Of het moesten de man nen van de opruimdienst zijn, maar kraamhuurders, wandelaars en kopend publiek hadden het ha zenpad naar huis of naar het café gekozen. ,,In de ochtend was het nog goed",4 constateerde Neele. Hij is voorzit ter van de voetbalvereniging Stave- Een deel van de pendelaars bleef soms in het weekeinde in Rotter dam. Een aantal daarvan kwam wel eens in de Rotterdamse wijk nisse. Een vereniging die zich niet alleen beijvert om zo hoog moge lijk in de competitie te eindigen, maar die het ook prettig vindt dorpsgenoten een leuke braderie te bezorgen en en passent nog een paar centen voor de clubkas te van gen. „Maar we kregen een weers- waarschuwing dat het zou gaan stortregenen en hard zou gaan waaien. Uiteindelijk viel het nog wel mee, maar om vijf uur zag je geen mens meer op straat." Jan Breddels van Dutch Eagle uit Spijkenisse, het bedrijf dat tijdens de braderie nostalgische reclame borden wilde verkopen, kwam niet verder dan een omzet van 25 euro. „Het was een tegenvaller. Een fias co vanwege de regen", analyseert Katendrecht terecht. Daar zaten over het algemeen de betere Chi nese restaurants. Maar ook de bar Cosmopoliet. En (jaar speelde hij zijn komst naar Stavenisse. „Wie gaat er nou met dat weer naar buiten. De organisatie blies de bra derie om een uur of drie af. Daarna zag je niemand meer op straat." Goudsmid M. Panis uit Lelystad doet in deze tijd van het jaar een rondje Zeeland. Middelburg, Goes en dus ook Stavenisse. Naar eigen zeggen heeft hij de afgelopen jaren daar een vaste klantenkring opge bouwd. Niet alleen kopen bij hem inwoners, zoals de leden van de plaatselijke voetbalvereniging, maar ook gasten die op de cam pings logeren. De verkoopresulta ten zijn doorgaans goed. maar za terdag pakte hij na de weers- waarschuwing twee uur eerder in dan was gepland. „Zonde van de regen. Ze kondigden noodweer aan. Dan blijf je niet staan. Maar over het algemeen maken de laatste twee uur van de braderie mijn hele dag goed. Dat heb ik nu gemist." Panis is echter niet van plan zich door weersomstandigheden te laten afschrikken. Volgend jaar komt hij zeker terug. „Wat aardig is", vertelt Jaap Valkhoff op zijn accordeon. Deze legendarische artiest heeft met zijn muziek heel wat mensen een plezier gedaan en onlangs kwam het boek Diep in Mijn Hart uit. Een boek dat het muzikale le ven van Jaap Valkhoff beschrijft. Intussen is de situatie tussen Rot terdam en Tholen in zoverre ver anderd dat een groot aantal Rotter dammers de stad de rug toe heeft gekeerd en de rust en de ruimte van de Thoolse- en Sint Phili- hij op de valreep, „Ik ben goud smid en biedt armbanden te koop aan. Ik hoorde, dat wanneer ie mand iets bij me gekocht heeft, hij of zij eerst langs de juwelier gaat om te vragen of het wel echt goud is." Voor Cor Niemantsverdriet kon de braderiedag niet meer stuk. „Het was een goeie braderie. Zonnig en droog", wijst hij op de ochtendu ren. ,,'s Middags wel een buitje, maar de mensen bleven lopen", is zijn beleving. „We hebben twee auto's verkocht", zegt deze eige naar van Auto Work Shop AWS uit Sint-Maartensdijk. Niemantsver driet heeft baat bij de economische crisis, zegt hij. „Veel mensen die een andere auto nodig hebben, kie zen er een uit de prijsklasse van 2000 euro tot 5000 euro. Dan den ken anderen dat een goedkope auto niks kan zijn. Maar bij ons is het: niet goed, geld terug." Rond vijf uur pakte ook Niemantsverdriet, die schat dat ongeveer 5000 men sen de braderie bezochten, zijn spullen. „Echt nodig bleek het na derhand niet. En ik heb mensen ge sproken uit België, Drenthe en Nijmegen. Ze kwamen op familie plandse polders opzocht. Zoals een deel van de familie Valkhoff. Neef Ronald is verkast naar Sint- Maartensdijk en zoon Martin zocht en vond zijn heil in De Heen. Door een toeval ontmoette hij Ly- dia van der Peet. Deze geboren en getogen Rotterdamse (op zuid) verruilde de stad al jaren geleden voor Sint-Philipsland. Ze maakte haar man Martin warm om muziek te gaan maken. Dat was aan geen bezoek of logeerden op de cam ping. Die wilden eigenlijk niet weg." Anton Gelok van Veilig Verkeer Nederland zag de bui al hangen. „Normaal gesproken doen er in Stavenisse tussen de 80 en de 100 mensen mee aan de verkeersquiz. Nu maar 27." Daaronder de achtja rige Joeri Moerland uit de Post- straat in Stavenisse. Samen met zijn vader kwam hij af op de cara van van Veilig Verkeer. Er moesten tien antwoorden worden gegeven op tien vragen over verkeersbor den, parkeerverboden, voorrangs kwesties en het effect van wegbe- lijning. Van die 27 deelnemers was er eentje bij die er negen fout had. Gelok: „Die hoopt niemand op de weg tegen te komen." Maar Joeri, leerling van groep 5, kan zo het verkeer in. Gelok: „Alle tien goed. Er waren er twee met al les goed en het lot wees Joeri aan als winnaar van de eerste prijs. Tien euro." Tien deelnemers had den 1 fout, zeven 2, vier 3, twee 4, een 5, een 6 en een 9. Gelok no teerde bezoekers uit Bleskensgraaf en Rotterdam. Anders dan in Sint-Philipsland. le verde de ogentest weinig proble men op. Er waren maar twee klan ten. Bij biljartvereniging de Kitskonin- gen probeerden deelnemers met ui terste precisie een muntje te gooien in een borrelglas of een kommetje dat in een bak in het water was ge zet. Gooide je de munt in het bor relglas, dan kreeg je de inzet vijf maal terug. Johan Smits en Leen Lemson houden toezicht. „We heb ben er tussen de 150 en 200 euro mee opgehaald", gaf Neele de moeilijkheidsgraad aan. De Kitskoningen is een van de oudste verenigingen in Stavenisse. Elke woensdagavond vinden de 24 leden elkaar in café de Pomp. Lid van een biljartbond zijn ze niet. „We spelen (wel competitie. Maar onderling. Er zijn drie afdelingen. A, B en C. Dus promoveren kan, maar het gaat vooral om de gezel ligheid." Die uitspraak wordt met klem be vestigd door het oudste lid van de vereniging, Ko Smits. Hij probeert, terwijl hij een oog dichtknijpt, een munt in het borrelglas te gooien. Zijn inzet komt terecht op de plaats waar al redelijk veel munten lig gen. Naast het glas dus. „Het klein geld gaat hier naar de MCD. Daar zijn ze er bij de kassa wel blij mee." Jasper Mol (7) en Niels van Efferen (5) mogen het café nog niet in. Zij houden zich, aangemoedigd door een van de moeders, bezig met sjoelen. De opbrengst is voor de voetbalvereniging Stavenisse. De kermis aan de haven komt in de ochtend eveneens op gang. De draaimolen is zo rond de klok van elf uur het populairst. Evenals ge weertjes en pistooltjes die konden worden gewonnen en tezamen met kleine gele balletjes het publiek als doelwit nemen. „Niet echt lekker, zo'n balletje in je oog", klaagt een wat oudere bezoeker, maar wat ge wonden en ongelukken betreft, is het volgens Neele daar bij geble ven. dovemans oren gezegd, want Mar tin Valkhoff speelde vele jaren gi taar in Rotterdamse jazzbands. Een bezoek aan de Steenbergse accordeonvereniging Osiveo deed hem wel weer heel erg aan zijn va der denken en hij besloot accor- deonles te nemen. Bij Osiveo speelt ook de uit Stavenisse af komstige Hanna Koevoets-Neef. En die zag wel brood in de 42 jari ge archeoloog. Die toog op zeker moment naar de muziekhandel Van Gorp in Roosendaal en kocht daar een gebruikte accordeon met een mooi geluid. Inmiddels speelt hij aardige wijs jes en krijgt hij niet alleen steeds meer zin om meer te gaan spelen, maar ook is, net als bij de meeste Rotterdammers, zijn liefde voor Tholen gewekt. Samen met vrouw Rina maakt hij lange wandelingen door de pol ders, verwonderde zich over de uitgebreide documentatie bij Scal- dis Naturalis en over de kwaliteit van de horeca, zoals bij eetcafé The Sixties in Tholen. Wat hem als Rotterdammer ook opviel, was de mentaliteit van de Tholenaar. „Hele vriendelijke en behulpzame mensen. We liepen op een bepaald moment bij de Thool se brug te wandelen, maar kwa men uit op een erf en een bewoon de woning. Geen probleem. De mensen legden ons uit hoe we ver der moesten lopen en wensten ons veel succes." Verbaasd is het echtpaar als ze langs de boerenerven wandelen over de properheid. „Alles is er zo schoon." Rina vindt, dit in tegenstelling tot een deel van de inwoners van Tho len. de windmolens mooi. „Prach tig die wieken tegen een blauwe lucht. Als stadsmens krijg je het idee dicht bij het water te wonen." Zelf woonde ze in de deelgemeen te Delfshaven. „Geen buurt meer waar je je veilig en ontspannen voelt. Dan liever Tholen. We wil den graag buiten wonen. Zonodig passen we op een boerderij van ie mand hier in de buurt. Ik help wel eens om de koeien te melken." Martin gaat minstens eenmaal per week naar Stavenisse. Daar ver baast hij zich over de enorme hoe veelheid muziek van zijn lerares. Hij is enthousiast over haar ma nier van lesgeven en speelt na een paar maanden al nummers uit zijn hoofd Dat zou volgens hem kosten bespa ren. Hij had er in de raadsvergade ring van 16 juni een motie voor ingediend die door een grote meer derheid van de gemeenteraad was ondersteund. Wethouder Frank Hommel raadde de motie af omdat het welstandsadvies wettelijk is voorgeschreven, namelijk in de wo ningwet. Het CDA trok daarop de motie in, maar Duijm liet het er niet bij zitten en dook in de discussies die er vanaf 2008 in de Tweede Ka mer over zijn gevoerd. Dat gaat over de modernisering van het wel standsadvies. Begin 2009 bleken CDA, PvdA, SP, GL en CU voor De Hiswa-vereniging heeft van de provincie Zeeland de opdracht ge kregen om voor een periode van 2 5 jaar als watersportcoördinator op te treden. De opdracht loopt tot eind 2012 en bestaat uit de volgende on derdelen: 1het functioneren als centraal aan spreekpunt voor ondernemers 2. initiëren en waar mogelijk reali seren van projecten die de land-wa- terrelatie versterken 3. het opzetten en (mede-)uitvoeren van projecten die de Delta als wa tersportcentrum van Europa verster ken 4. een actieve inzet op de ontwikke ling van een duurzaam, gedifferen tieerd en samenhangend watersport gebied. De vier Thoolse statenleden hebben zitting in twee van de drie commis sies van provinciale staten. Goos Roeland (SGP) uit Sint-Annaland en Jack Werkman (VVD) uit Scher- penisse maken samen deel uit van de statencommissie bestuur, finan ciën en welzijn. Wim Markusse (PVV) uit Sint-Maartensdijk en Ro nald van Tilborg (SP) eveneens uit Sint-Maartensdijk hebben zitting in de statencommissie economie en mobiliteit. In de derde statencom missie - ruimte, ecologie en water - zit geen enkel Thools statenlid. B. en w. hebben besloten een con venant te ondertekenen voor samen werking met het Centraal Justitieel Incasso Bureau (CJIB). Daarmee heeft de gemeente tot doel dat er be ter kan worden samengewerkt op het gebied van schuldhulpverlening. De gemeente kon voorheen name lijk niet onderhandelen met het CJIB over openstaande schulden van haar inwoners. Nu kunnen daar in een schuldhulpverleningstraject afspraken over gemaakt worden, zodat inwoners minder vaak bij de rechtbank terecht komen om een beroep te doen op wettelijke schuld sanering. het handhaven van de wettelijke verplichte commissie. Eind van dat jaar veranderde het CDA volgens Duijm van standpunt. Ze wil de verplichte welstandscommissie schrappen. De regering blijkt er over verdeeld. Sinds april zijn er dan ook geen verdere stappen ge zet. Toch put Duijm hoop uit het beleid in andere gemeenten, zoals die van Eindhoven waar 'het beleid voor ruimtelijke kwaliteit is afge schaft, inclusief de welstandscom missie en de welstandsnota'. In Horst aan de Maas is een dorp bouwmeester die welstandsadvies geeft. Duijm vraagt alsnog om een De Grand Tour van de De Viets wordt, zoals het echte Zeeuwen be taamd, grotendeels per zeilschip af gelegd. Vanuit Nederland gaat de tocht naar Engeland, waarna direct wordt doorgevaren naar Italië. In Spanje wordt vervolgens voet aan wal gezet, van waaruit gereisd kan worden naar Frankrijk, waar de ne ven wat langer zullen vertoeven omdat hun voorouders daar gewor teld zouden zijn. Het laatste land dat bezocht wordt, is Duitsland. Bij elk land reciteert Arie een gedicht van een dichter uit het betreffende taalgebied, waarna Jan daar bijpassende muziek bij uit voert met gebruikmaking van twee klavecimbels. onderzoek en betreurt de uitspraak van de wethouder. Maar volgens b. en w. is het nog steeds zo dat de woningwet bepaalt dat de gemeenteraad een onafhan kelijke commissie of wel een stads bouwmeester aanstelt. De adviezen zijn openbaar. Dat is volgens b. en w. de reden dat de advisering niet bij de ambtelijke organisatie kan worden ondergebracht. Het is in strijd met de wet. Het is ook niet mogelijk om vooruit te lopen op een toekomstige wetswijziging. Het is ook moeilijk in te schatten wan neer er nieuwe wetgeving in wer king treedt. Duijm moet het doen met wat in de gemeenteraad is afge sproken, namelijk dat het wel- standsbeleid tegen het licht wordt gehouden en dat er gekeken wordt of er vaker vergunningsvrij ge bouwd kan worden. Dichters en componisten zijn o.a. Cats, Sweelinck, Shakespeare, Byrd. de Ronsard. Couperin, Goe the en Bach. Stadsbeiaardier Gerard de Waardt legt vervolgens de reis in omgekeerde richting af op het caril lon, zodat de verre neven en de luis teraars weer thuis aanbelanden. Dat is in dit geval in de stadhuistuin waar een ieder wordt voorzien val een 'kommetje thee mee een koek je'. Alle concerten beginnen om drie uur en de volgende zijn op 6 augus tus, waarbij Jan de Viet wordt bijge: staan door Jan van Luik. eveneens op klavecimbel. En op 20 augustus', dan zingt sopraan Dina Verheijden bij het spel van De Viet. ZOEKT EEN: - onderhoud en reparatie van transportbanden - storingen verhelpen - laden en lossen vrachtwagens - een aanpakker van ca. 18 - 25 jaar Sollicitaties per e-mail sturen naar: info@vantrier.nl of bel 06 -15 33 33 33 Van Trier Lorentzweg 2 4691 SR Tholen Advertentie I.M. Hannah Koevoets-Neef geeft Martin Valkhoff accordeonles Op de vestigingen van het ROC Zeeland aan het Schuttershof in T holen zijn het afgelopen schooljaar veel cursisten geslaagd voor hun inburgeringsexa- men. Zij hopen hierdoor op een plek in de Neder landse samenleving. In totaal gaat het om 35 cursis ten uit 21 verschillende landen. De groep cursisten die momenteel alfabetisering en inburgering volgt, heeft in juni aan een kunstproject deelgenomen. I)it in het kader van 'kennismaken met de Nederlandse samenleving'. Op cultureel vlak hebben de cursisten een bezoek gebracht aan een expositie van beeldende kunst, schilderijen en papierobjecten in het gemeen tehuis van Tholen. Het kunstenaarsduo Jan en Jean ne Kettelerij uit Tholen heeft de cursisten rondgeleid en uitleg gegeven over de kunstwerken. Als afsluiting van het cultuurproject en het schooljaar hebben de cursisten hun eigen schilderwerk gemaakt tijdens een workshop schilderen. Het doel was om vanuit het hart te schilderen. Cursist' Niranjan uit Sri Lanka schilderde een palmenstrand en Halima de Hoorn van Afrika. Dat is een schiereiland in de uiterste oost punt van Afrika, waar de Rode Zee uitmondt in de Indische Oceaan. Zowel Halima als Niranjan vertel den over hun verlangen naar hun geboorteland. Hali ma verklaarde de rode kleur in het schilderij: „Er is nog veel bloed vanwege de oorlog." In het nieuwe schooljaar gaat het ROC Zeeland nog meer aandacht besteden aan cultuur en creatieve vorming. Joeri Moerland weel alle tien vragen van Veilig Verkeer Nederland goed te beantwoordeyx

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 7