'Maatje in vrijwillige thuiszorg, dat geeft mij veel voldoening' 'Schitterende schilderijen zorgen voor een zonnetje in Ten Anker' 'Vader' van Calvijn College Tholen gestopt na 17 jaar Groenteboer in halve finale Stille krachten Wil Helten uit Oud-Vossemeer zet zich in voor kwetsbare mensen Frans Meeuwissen van marinier, lasser tot godsdienstleraar Donderdag 21 juli 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 'Verrijkend', 'soms heftig', 'maar altijd voldoening'. Dat is vrijwilligerswerk voor Wil Heiten (65) uit Oud- Vossemeer in een notendop. Wil werkt vijf dagdelen per week als vrijwilliger. „Eén dag in de week in de hospice van zorgcentrum de Schutse in Sint-Annaland, de overige dagen in de vrijwillige thuiszorg." Een le ven zonder vrijwilligerswerk kan Wil zich niet voor stellen. „Het geeft zoveel voldoening en het brengt mensen dichter bij elkaar." Verademing Verhalen Hospice Vrije tijd Harde wind speelt veerpontjes parten Marlon Mercx exposeert in Thools zorgcentrum Ten Anker Abstract en kleurrijk. Dat zijn de schilderwerken van Marlou Mercx (69) uit Tholen in een notendop. Een ex positie van haar werken is sinds kort te bewonderen in zorgcentrum Ten Anker in Tholen. Geïnspireerd door kunstenaars als Charlotte Molenkamp en Kees Verwey, schildert ze met krachtige streek en in bloeiende kleur. Natuur Zonnetje Boekbinden Lokaal 7 van het Calvijn College in Tholen. Dat was ja ren het domein van godsdienstleraar Frans Meeuwissen (63) uit Sint-Maartensdijk. Na zeventien jaar voor de klas, gaat hij met pensioen. Niet vrijwillig, maar wegens gezondheidsredenen. Dat betekent niet dat Frans achter de geraniums gaat zitten. „Stilzitten, dat kan ik niet", zegt Meeuwissen. „De komende jaren richt ik mij volle dig op mijn oude hobby: boekbinden." Autodidact Veranderingen Ze zijn onmisbaar, maar in veel gevallen moeilijk aan te komen: vrijwilligers. De Europese Com missie heeft 2011 uitgeroepen tot het Euro pees jaar van het vrijwilligerswerk. Om mensen bewust te maken van de waar de van vrijwilligerswerk en om het aan te moedigen en te ondersteunen. De ene keer zijn ze duidelijk zichtbaar, soms of mis schien wel vaak, zijn ze op de achtergrond werkzaam. Als stille krachten. Allemaal hebben ze een verhaal. Wat doen ze, waar en waar om? Een serie over Thoolse vrijwilligers. „Mijn leven heeft een totaal andere wending gekregen zegt Wil Helten uit Oud-Vossemeer. Van wie bin jie d'r één? Als vrij williger in de thuiszorg krijgt Wil die vraag regelmatig te horen. „Mensen horen al snel aan mijn ac cent dat ik niet uit Tholet» kom", vertelt Wil. „Twee jaar terug bén ik mijn zoons achterna gegaan. Zij wonen al enkele jaren op het ei land." Net voor het moment dat haar laatste kleinzoon het levens licht zag, kreeg Wil een woning in Oud-Vossemeer toegewezen. „Dat bijzondere moment heb ik dus van dichtbij kunnen meemaken." Verhuizen naar Tholen is voor veel mensen uit de Randstad een onbe grijpelijke keuze. Geen winkels die vierentwintig uur per dag geopend zijn, geen trams die iedere vijf mi nuten vertrekken. Maar Wil heeft het stadse leven geen moment ge mist. „Wonen op Tholen is voor mij een verademing", zegt Wil haast opgelucht. „Ik kom hier tot rust. In Rozenburg, een voorstad van Rotterdam waar ik jaren ge woond heb, ga je op in de massa. Daar ben je een nummer. Hier op Tholen ben je nog een mens. En in tegenstelling tot wat ik altijd dacht, zijn de mensen hier ontzettend vriendelijk. Stugge Zeeuwen ben ik nog niet tegen gekomen. Nee, spijt, dat heb ik nooit gehad. Het enige dat ik mis is goed openbaar vervoer. Want een auto heb ik niet. Maar ook dat went." Om te integreren in het Thoolse, meldde Wil zich aan voor vrijwilli gerswerk. „Ik werd met open ar men ontvangen. Vrijwilligers, daar zaten ze om te springen. De zorg had mijn'voorkeur, dus kwam ik al snel in contact met Jacqueline Heij- boer, consulent vrijwillige thuis zorg/steunpunt mantelzorg Tho len." Wil volgde een korte intro ductiecursus en kon meteen aan de slag. „De zorg heeft me altijd aan gesproken. Jarenlang heb ik een al leenstaande vrouw ondersteund bij het zelfstandig wonen. In die perio de heb ik met eigen ogen gezien hoe zwaar het voor familieleden is om je eigen vader of moeder weke lijks te helpen. Veel gezinnen heb ben daar door een drukke baan simpelweg geen tijd voor. En de thuiszorg is gebonden aan een be perkt aantal zorguren. Tijd voor een kletspraatje is er vaak niet bij. Via het steunpunt mantelzorg Tho len vervul ik nu die functie. Ie mand om een praatje mee te ma ken. Oftewel een 'maatje' in de thuiszorg." Wekelijks gaat Wil met het open baar vervoer drie verschillende adressen af. Uiteenlopend van twee dames tot een gehandicapte jongen van veertien. „De gesprekken zijn uiteenlopend van 'het oma zijn', tot praatjes over het weer", vertelt Wil enthousiast. „Ook ga ik regel matig op stap met de mensen die ik bezoek. Even een bakje koffie drin ken in Bergen op Zoom,"of een be zoek aan de eendenkooi in Sint Philipsland. Het is maar net wat de cliënt aan kan. Heel wat ouderen zitten verstikt, in verdriet en moe ten af en toe hun verhaal kwijt. Kinderen hebben de verhalen van oma vaak al tig keer gehoord. Zij luisteren niet meer naar het zoveel ste verhaal van grootmoeder over de hongersnood tijdens de Tweede Wereldoorlog. Maar juist die ver halen spreken mij enorm aan. Gaandeweg leer ik veel over het ei land en hoe het leven hier vroeger was. En soms worden de verhalen aangevuld met goed bewaarde zwart-wit foto's uit vervlogen tij den." 'Maatje' in de thuiszorg, dat ben je niet zomaar. „Regelmatig krijg ik vanuit het steunpunt mantelzorg Tholen cursussen aangeboden. Laatst nog heb ik een cursus ge volgd over grenzen aangeven. Soms moet je namelijk 'nee' kun nen zeggen. Of assertief zijn en na de afgesproken tijd opstappen. Want hoe gezellig het ook is, ik kan niet heel de dag bij iemand blijven. Het 'nee' leren zeggen, hebben we tijdens de cursus al spe lenderwijs geoefend. De cursuslei der pikte mij uit de groep, vroeg naar mijn valkuilen. Als voorbeeld gaf ik het niet durven doorvragen als de cliënt even niets weet te ver tellen. Dat hebben we gelijk geoe fend. Onze cursusleider speelde zo levensecht dat ik hem per ongeluk met de naam van mijn cliënt aan sprak. Dat was een hilarisch mo ment." Naast deze cursus volgde Wil nog tal van andere cursus sen. „Gesprekstechniek, verlies en rouw, hand- en voetmassage en wastechnieken waren belangrijke cursussen, die aangeboden werden door de Nederlandse Patiënten Ver eniging (NPV). Zo hebben we el- kaars tanden gepoetst. Je kunt je wel voorstellen dat het een klieder boel werd. Alles onder de tandpas ta." Binnenkort krijgt Wil een cur sus AED. „In deze cursussen leren we omgaan met een defibrillator. Dat is een apparaat waarmee je elektrische schokken kunt toedie nen aan het hart van een bewustlo- ze patiënt." In de afgelopen twee jaar dat ik nu als vrijwilliger actief ben, heb ik nog nooit zoveel ge leerd." Naast het vrijwilligerswerk voor steunpunt Mantelzorg Tholen zet Wil zich ook in als vrijwilliger in de hospice in Sint-Annaland. „Van het één, kwam het ander", zegt Wil. „Ik ondersteun de verpleging bij het wassen, ontvangen van fa milieleden en toezicht houden op het aantal bezoekers. Eigenlijk ben ik net een duizendpoot." Werken in een hospice valt niet altijd mee. „Mensen nemen afscheid van een dierbare, waardoor de emoties soms hix»g oplopen. Toch is het werk minder deprimerend dan je zult denken. Mensen vertellen de meest bijzondere verhalen. En ik heb sokken leren breien van een terminale vrouw. Dat is toch fan tastisch. Veel mensen willen je nog iets meegeven voordat ze 'heen' gaan." Ook voor het werk in de hospice heeft Wil de nodige cur sussen gevolgd. „In een hospice komen mensen met allerlei ge loofsovertuigingen. Het is belang rijk om van iedere religie tenminste de rituelen te kennen. Door al het vrijwilligerswerk is het leven van Wil behoorlijk gevuld. „Laten we het zo zeggen, doorde weeks houd ik nog twee vrije da gen over. Die dagen pas ik op mijn kleinkinderen. En in het weekend ga ik sinds kort naar de kerk. Sinds ik hier woon, heeft mijn leven een compleet andere wending gekre gen." Tijd voor hobby's heeft Wil niet. ,Ja, lezen, dat doe ik graag. En genieten van de ongerepte na tuur hier op het eiland. Want wat is het hier toch mooi. Soms heb ik het idee dat Tholenaren dat niet meer zien." De harde wind en de slechte weers omstandigheden van de afgelopen week speelt de fiets- en voetveerpon- tjes parten. De veerpont Frisia uit Sint-Annaland die elke dinsdag naar Zierikzee vaart, voer vorige week wel naar Schouwen maar op woens dag en donderdag niet tussen Zierik zee en Kamperland. Coby Hoogstad van de Frisia: „Er stond windkracht acht. Mensen kunnen tegenwoordig op de hoogte gesteld worden over gewijzigde vaartijden of geannuleer de afvaarten. Dat kan via sms alert service pontjes", zegt ze over de abonnementsdienst. „Iemand die on derweg is, krijgt bericht als er iets verandert of uitvalt." Via 4422 kun nen mensen zich aanmelden en af melden. Zé reageert daarmee op het bericht dat twee toeristen uit Luxemburg on langs bij Gorishoek de oversteek met de Harpoen naar Yerseke niet kon den maken omdat de schipper naar het ziekenhuis was. „Op de website Rondje pontje staat de actuele infor matie. Het wordt er a la minute op gezet. Wij geven via onze eigen site ook door of er wat gewijzigd is. Ook van andere pontjes. Dus je hoeft je neus niet te stoten." De broers Gert en Theo den Haan uit Sint Philipsland zijn met hun be drijf Groentebroer b.v. tot de halve finale doorgedrongen van de verkie zing Beste groenteman van Neder land. Twee jaar eerder haalde het bedrijf nog de tweede plaats, maar de broers willen die prestatie verbe teren. Maandag worden de finalis ten bekend en op 19 september, tij dens de beurs AG F Detail, wordt duidelijk wie zich de beste groente man van Nederland mag noemen. De eerste 'hindernis' richting de halve finale was een onaangekon digd bezoek van een kritische klant, een 'mysteryshopper'. Dit bezoek resulteerde in een beoordelingsrap port over onder andere de verkoop wagen, het personeel en de produc ten. Daarnaast werden ook zaken als klantvriendelijkheid, service en voedingsadvies beoordeeld. Een vakjury bekijkt bedrijfszaken als hygiëne, boekhouding en presenta tie. Er is in de finale plek voor drie van de vijf bedrijven die de halve fi nale hebben bereikt. Marlon Mercx schildert met een krachtige streek en in boeiende kleuren. De muren in het Thoolse zorgcen trum fleuren helemaal op door de kleurrijke schilderijen aan de muur. Achttien hangen er in totaal, voorna melijk abstracte bloemen. „Bloemen inspireren me enorm", aldus de kun stenares. Wat begon als tijdverdrijf is inmid dels uitgelopen tot een uit de hand gelopen hobby. „Soms schilder ik wel twee schilderijen per week. Het is voor mij een vorm van ontspan ning. Zoals een ander graag fietst, laat ik mij inspireren door de na tuur." Voor haar schilderwerken maakt Marlou voornamelijk gebruik van acryl met spatels en kwasten. ,Je kunt het zo gek niet bedenken, maar ik gebruik echt alle soorten en ma ten. Van heel fijn, tot heel grof. Ook mijn vingers en handen vinden vaak hun weg naar het doek." Het talent van Marlou kwam niet uit de lucht vallen. Vijf jaar lang volgde de kunstenares lessen aan de Ko ninklijke Academie voor Schone Kunsten in Antwerpen. „Een pittige studie waar ik veel technieken ge leerd heb", aldus de kunstenares. Haar werk ontwikkelt zich nog steeds. Iedere keer past Marlou nieu we technieken toe op haar werken. Mart Franken van Atelier 13 uit Ber gen op Zix>m ondersteunt haar daar in. „Wekelijks schilder ik bij Mart. Hij stimuleert mij haast geruisloos. 'Neem dat boek maar eens mee'. Meer woorden heeft hij niet nodig. Een geweldig inspirator en leraar." Marlou is inmiddels geen onbekende meer in het kunstwereldje. Van expo sities in de Stadsgalerij Breda tot de Kunstroute van Tholen. De van oor sprong Bergse kunstenares werkt hard om haar talent ten toon te sprei den. En met succes, want Marlou werd persoonlijk benaderd door Leanne Swarthoff. coördinator wel zijn van zorgcentrum Ten Anker. Dat de critici in de kunstwereld te spreken zijn over haar werk is mooi meegenomen, maar misschien nog wel belangrijker is de mening van de bewoners in zorgcentrum Ten Anker. „Het zijn ec'ht stuk voor stuk schitte rende schilderijen. Het fleurt de boel hier een beetje op. En zeker met re genachtig weer hebben we het zon netje in huis", zegt mevrouw Schot, één van de bewoonsters. De expositie van Marlou Mercx is nog tot 13 augustus te bezichtigen in zorgcentrum Ten Anker. Diep van binnen baalt Frans dat hij niet tot het eind van het schooljaar heeft door kunnen werken. „Het ging simpelweg niet meer", zegt hij. Na een knieoperatie en long- embolie kreeg de godsdienstleraar halverwege het schooljaar ook nog te horen dat hij het syndroom van Cushing (verstoorde hormoonhuis houding) onder de leden heeft. „Op dat moment heb ik in overleg met het schoolbestuur, de huisarts en bedrijfsarts besloten om aan het eind van het schooljaar officieel te stoppen." In die laatste paar maan den heeft de godsdienstleraar niet meer volledig gewerkt. Af en toe een paar uur, soms heel de dag. „Van dag tot dag heb ik bekeken of het ging." Marius van Steensel, die drie jaar terug als stagiair op het Calvijn College aan de slag ging, volgt Meeuwissen na ruim zeven tien jaar als godsdienstleraar op. „De afgelopen maanden heb ik Marius geïntroduceerd bij de leer lingen. Hij is jong, gedreven en volop bezig geweest om nieuwe lesprogramma's te maken. Ik heb veel vertrouwen in hem." Meeuwissen is een bijzonder mens. En bovenal geen saaie godsdienst leraar die alleen rraar verhalen voorleest. „Klakkeloos uit metho des theorie oplepelen zonder het ei gen denken te prikkelen, dat kan iedereen", zegt Meeuwissen. „Ik ben op zoek gegaan naar een ande re benadering van het godsdienst onderwijs. Een benadering waar leerlingen zelf actief bezig zijn met het geloof." In de praktijk kwam dat neer op het geven van presenta ties, het maken van werkstukken en boekjes. „Natuurlijk moeten kinderen ook feiten kennen", zegt Meeuwissen. „Een kind hoort te weten dat de Bijbel uit het Oude en het Nieuw Testament bestaat. Zon der dat soort basiskennis kun je niet groeien in je geloof. Veel leer lingen op het Calvijn College heb ben al behoorlijk wat kennis mee gekregen vanuit thuis en de kerk. Het is daarom uitermate belangrijk om jaarlijks het niveau van de kin deren te peilen." Voor zijn lessen haalde Meeuwissen veel kennis uit de praktijk. .Jarenlang heb ik het Korps Mariniers gediend en op booreilanden gewerkt als lasser. In de periode voordat ik het onderwijs in ging, heb ik veel van de wereld gezien. Verschillende mensen, cul turen en religies leren kennen. Als je dan geen oogkleppen op hebt. doe je een hoop ervaring en andere inzichten op." Meeuwissen is een voorstander van zelfontplooiing. „Alles zelf uitvin den. opsporen en zelfstandig leren, dat is wel het mooiste dat een mens kan doen." En dat is precies wat de oud-godsdienstleraar al heel zijn leven doet. Na jaren werken op schepen en booreilanden raakte hij arbeidsongeschikt. Een periode van veertien jaar thuis volgde. „Thuiszitten, dat is niets voor mij. Na diverse sollicitaties zonder re sultaat, heb ik in Ede een uitgebrei de cursus theologie gevolgd." Maar onderwijs geven, dat zat er nog niet in. Aan de Driestar in Gouda behaalde Meeuwissen zijn onderwijsbevoegdheid (3e graad). Kort daarna kwam er een vacature voor docent godsdienst bij het Cal vijn College in Tholen voorbij. „In eerste instantie dacht ik: 'dat is toch niets voor mij'. Op aandrin gen van mijn vrouw Sjaan (56) heb ik toch een brief gestuurd. Een week later zat ik aan tafel voor een gesprek. En dat klikte. Na een ken nismakingsperiode ben ik in het schooljaar 1994/1995 als docent aan het werk gegaan." Van onderbouw tot bovenbouw, brugklas tot examenklas en van vmbo tot vwo. Meeuwissen heeft alle klassen gehad. .Jaarlijks hon derd nieuwe namen om uit je hoofd te leren. Dat was soms best pittig." Veel veranderingen heeft hij ook meegemaakt. Begonnen in de noodgebouwen, naar de 'nieuwe' locatie aan de Zoekweg in Tholen om daar de nodige verbouwingen mee te maken. „Een nieuwe vleu gel, bovenverdieping, mediatheek. Het gebouw is in de afgelopen ja ren behoorlijk onderhanden geno men." Ook de leerlingen zijn vol gens Meeuwissen veranderd. „Kinderen zijn opener en mondi ger. Leerlingen kwamen vaak met problemen naar mij. Jongens die kattenkwaad hadden uitgehaald, daar spijt van hadden, of in het weekend uit waren geweest. Dan vroegen ze mij wat ik daarvan vond. Veroordelen, dat deed ik nooit. Ik ben zelf ook jong ge weest." Veel jongens en meiden van het Calvijn College gaan het vertrouw de gezicht in lokaal 7 missen. En andersom net zo goéd. Meeuwissen heeft zijn afscheid niet met de leer lingen kunnen vieren. Wel hebben veel kinderen hem een hand gege ven en bedankt voor de mooie les sen. Samen met het schoolbestuur, de leerkrachten, familie en vrien den is Frans uit eten gegaan. „Ont zettend gezellig. Maar de mooiste herinnering stond op de achterzijde van een kaart: 'Frans met jouw ver trek verliezen we de vader van het Calvijn College'. Een mooier ca deau kan ik niet wensen." Godsdienstleraar Frans Meeuwissen werd door de leerlingen bedankt voor zijn mooie lessen. Hoewel Meeuwissen graag nog tot zijn pensioen had doorgewerkt, gaat hij ondanks zijn gezondheids perikelen niet achter de geraniums zitten. „Het afgelopen schooljaar heb ik langzaam afgebouwd. In de tussentijd heb ik mijn oude hobby weer opgepakt: boekbinden. De opdrachten stromen binnen. Ik heb in mijn hobby ruimte nog voor en kele mrfanden aan werk liggen." Meeuwissen maakt alles zelf. Van nieuwe kaften, het herstellen van papier en letters tot decoratieve de tails van koper. En heeft Frans even genoeg van zijn boeken, dan bezoekt hij zijn damhertjes. Want ook daar is'hij verzot op. „Ik blijf graag bezig, want stilstand is ach teruitgang."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 5