Woningbouw Mosselhoekseweg mogelijk op losse schroeven De Schutse speelt met vitrine en open tafel in op Oranjeroute Campinghouder bang voor effect Natura 2000 Maïsdoolhof trekt bekijks Tholen voert Burgernet in Ds. P. Zeedijk onverwacht weg bij hervormd Stavenisse Faillissementen malaise bouw Donderdag 21 juli 2011 67e jaargang no. 36 Meer asielzoekers krijgen woning mm Gemeente en agrariërs staan tegenover elkaar bij Raad van State Heeft de gemeente Tholen op de juiste wijze de afstand beoordeeld tussen de nieuw te bouwen woningen aan de Mosselhoekseweg in Tholen en de omliggende agrari sche bedrijven? Het antwoord op die vraag is cruciaal voor de voortgang van het bouwproject van Florestede uit Den Bosch. Dit bleek dinsdag tijdens een spoedzit ting bij de Raad van State in Den Haag. Gemeente en de ZLTO stonden er tegenover elkaar. Het is een slepende kwestie waarin de gemeenteraad in maart de knoop doorhakte door in meerderheid in te stemmen met het project. SGP, PvdA, VVD en CDA waren voor. CU, ABT en SP waren tegen. Strenger beleid Het voormalige ministerie van LNV heeft te gemakke lijk de haven van Strijenham opgenomen in het nieuwe beschermde natuurgebied Natura 2000 Oosterschelde. Die kritiek spuide Rob Duijm als eigenaar van het naast gelegen recreatieoord De Striene in Poortvliet dinsdag bij de Raad van State. Nieuw etiket Pastoraal medewerker zorginstelling Katwijk Ds. P. Zeedijk verlaat eind september onverwacht de Hervormde Gemeente Stavenisse. Hij wordt begin okto ber pastoraal medewerker in vier verzorgingshuizen in het Zuid-Hollandse Katwijk. „Het vertrek is voor onze gemeente een verrassing", zegt ouderling AJ. Zwerus. „We hadden er eigenlijk een klein beetje op gerekend dat ds. Zeedijk tot aan zijn pensioen zou blijven. In heel kor te tijd is dat nu veranderd." Deze week Restaurant In de Buurte rekent op meer bezoekers voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556. Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. De gemeente Tholen heeft dit eer ste halfjaar meer zogeheten ver blijfsgerechtigden of statushouders (asielzoekers met verblijfsvergun ning) geplaatst dan wettelijk ver eist. Het jaar begon met een ach terstand van drie personen en de opdracht was om er in totaal tien in het eerste halfjaar te plaatsen. Maar dat zijn er 14 geworden. In totaal moet de gemeente dit jaar minimaal 18 verblijfsgerechtigden van een woning voorzien, zodat er nog minstens vier mensen gehol pen moeten worden aan onderdak in de gemeente. 3Borg Software b.v. uit Oud-Vosse- meer en Spuijbroek Totaal Onder houd uit Sint-Maartensdijk zijn door de Middelburgse rechtbank failliet verklaard. Curator mr. J.A. de Waard uit Goes sc"hrijft beide faillissementen toe aan de malaise in de bouw. Het Vossemeerse be drijf ontwikkelde software voor boekhoudpakketten in de bouw. ..Maar steeds meer klanten konden niet betalen en gingen failliet, waardoor 3Borg zelf in de proble men kwam", zegt de curator. Het bedrijf had naast de directeur- grootaandeelhouder nog 1 perso neelslid, die nu ontslag heeft gekre gen. Was dit faillissement zelf aangevraagd door de directie, bij Spuijbroek Totaal Onderhoud werd het door een crediteur aangevraagd. In feite ging het om een zzp-er die huizen schilderde en ook andere onderhoudswerkzaamheden aan woningen uitvoerde. „Hij kwam zijn schuldenlast door de malaise in de bouw niet meer te boven", zegt de curator. Volgens hem ging het in beide gevallen om kleine, overzich telijke faillissementen die betrekke lijk snel afgehandeld kunnen wor den. De rechtbank sloot onlangs het faillissement van beveiligings dienst Van Heerde uit Tholen we gens gebrek aan baten. Ze twijfelden even of ze het doolhof vrijdag wel moesten openen na al die regen van donderdag. Maar Hu- bert en Christa Gaakeer besloten om het toch maar te doen op het aange kondigde tijdstip. Wel was een deel van het maïsdoolhof Zuidmoer in Stavenisse afgezet, omdat sommige paden slecht begaanbaar waren. Maar de maïs is blijven staan, zegt Hubert. En dat het doolhof de nodi ge interesse wekt, blijkt uit het feit dat hij na drie dagen al rond de 100 bezoekers heeft gehad. Dinsdagmid dag waren het er ongeveer zestig. Hubert hoopt dat het weer wat beter wordt. „Als- mensen elke keer met regenpak en laarzen erin moeten, is het ook niet leuk meer." Het doolhof heeft weer een uitkijktoren en, zoals elk jaar. een nieuwe route. Ook is er een nieuw speeltoestel. Het doolhof is open tot en met 24 september. De gemeente Tholen wil het opspo ringssysteem Burgernet invoeren. Dat hebben b. en w. besloten. Ze stellen hiervoor een bedrag van 999 euro beschikbaar. Burgernet is een samenwerkingsverband tussen in woners, politie en gemeente om de veiligheid in de omgeving te bevor deren. Het doel is het aantal aanhou dingen en opsporingen verhogen, burgers betrekken bij de eigen vei ligheid en de gemeente zichtbaar maken op veiligheidsgebied. Inwo ners en werknemers van bedrijven uit de omgeving vormen daarbij een telefonisch netwerk. Bij melding van bijvoorbeeld een inbraak of ver mist kind. wordt een ingesproken bericht of een sms verstuurd naar de deelnemers met het verzoek uit te kijken naar een omschreven persoon of netwerk. Op die manier kunnen inwoners en werknemers helpen bij de opsporing van bijvoorbeeld een verdachte. Ze moeten zich er alleen wel voor aanmelden. Alle Zeeuwse gemeenten zijn gevraagd voor deel name aan Burgernet. dal waar schijnlijk na de zomer meer invul ling krijgt. In ons land zijn er al diverse provincies die. met succes, meedoen aan Burgernet. Aanvanke lijk was dat SMS Alert. Maar omdat Burgernet uitgebreider is. naast sms ook gesproken berichten en e-mail, is SMS Alert erin opgegaan. De toekomst van de verwaarloosde kassen in de Mosselhoeksweg in Tholen blijft nog even onzeker. Het omstreden bouwplan aan de Mosselhoekseweg 5 omvat drie nieuwe woningen en de omvorming van een (bestaande) bedrijfswoning naar een burgerwoning. In ruil daar voor wordt een groot vervallen kas sencomplex gesloopt. De verwaar loosde kassen zijn velen een doorn in het oog. Het is mogelijk via de zogenoemde ruimte-voor-ruimtere- geling. waarbij vrijkomende agrari sche bebouwing in het buitengebied wordt omgevormd naar woning bouw, deze kassen te slopen. Een heikel punt daarbij is dat agrarische bedrijven niet blij zijn met burger woningen in hun omgeving, want die moeten beter worden beschermd tegen overlast. Het gevolg is dan dat die bedrijven door de komst van burgerwoningen in hun bedrijfsvoe ring worden beperkt. Het gaat om fruitteler Van den Berge, pluimvee houder Binsbergen. maatschap Ag- terdenbos en akkerbouwer Van Dongen. Precies om die reden heb ben deze agrariërs in je omgeving van het geplande bouwproject de Raad van State gevraagd om in te grijpen. Hun woordvoe-ster P. Brou wer van de ZLTO beDogde bij de Raad dat het nieuwe bestemmings plan voor dit project noet worden geschorst, zodat niet op korte ter mijn kan worden ge.-tart met de bouw. Projectontwikkeaar Floreste de wil daar juist zo stel mogelijk mee beginnen. Volgens G. Vos van le gemeente wordt er voldoende afctand aange houden tussen de nieuve woningen en de bestaande bedrij'en. Ze wor den niet beperkt in hun bedrijfsvoe ring en voor de nieuwe >ewoners zal een goed leefklimaat htersen. Daar bij zijn de afstandsnonnen gehan teerd uit het provinciale omgevings plan en enkele milieuregelingen. „De bufferzones worcen volledig gerespecteerd. De afstmd tot Van Dongen en Agterdenbts is 100 en 175 meter, tot Van den Berge 55 me ter en tot Binsbergen ongeveer 285 meter." Volgens Vos worden de af standen gemeten tusse- de woonbe stemming en t betr-i Tnde bedrijf en niet tussei. de aa Je woonbe stemming grenzende tuinbestem- ming en het bedrijf. Maar de woordvoerster van de agra riërs zegt dat de gemeente verkeerd heeft gemeten. In dit geval, waarbij sprake is van een fruitteeltbedrijf dat ruimte nodig heeft om met bestrij dingsmiddelen te werken, geldt een andere norm dan gebruikelijk. De nieuwe bewoners moeten ook in hun tuin worden beschermd tegen dam pen van bestrijdingsmiddelen. En die tuin ligt dichter bij de spuitzone dan de normafstand van 50 meter die de gemeente hanteert. Brouwer wees er op dat er op basis van jurisprudentie met betrekking tot fruitbedrijven een afstand van 50 meter wordt gehan teerd, in verband met het vrijkomen van dampen bij het gebruik van be strijdingsmiddelen. Volgens haar heeft de gemeente gemeten vanaf het agrarisch bedrijf en de gevel van de dichtstbijzijnde woning. De tuin ligt op kortere afstand betoogde ze, na-; melijk op 28 meter. Dat de bewoners ook in hun tuin en niet alleen in hun huis moeten wor den beschermd, is volgens de woord voerster al meèrdere malen door de Raad van State bevestigd. Trekt de Raad die lijn nu door. dan sneuvelt mogelijk het bestemmingsplan voor de vier woningen. De kans daarop is niet gering, want de voorzitter van de Raad zette openlijk vraagtekens bij de opvatting van de gemeente om de tuin niet te beschermen. Daar komt nog een probleem bij. De raadsvoorzitter constateerde ook dat de gemeente inmiddels nieuw en strenger beleid hanteert voor het om zetten van agrarische bebouwing in woningen. Maar de gemeente paste dit nieuwe beleid nog niet toe op het bouwproject La Redoute in de Mos- selhoek. Volgens Vos heeft de ge meenteraad met het vaststellen van het bestemmingsplan besloten dat het plan van Florestede getoetst moest worden aan de regels zoals die golden voor de aanscherping omdat het plan al is opgesteld en in ontwerp ter inzage heeft gelegen. Het is voor de Raad zeer de vraag of de gemeente dit wel mocht doen. Oordeelt de Raad dat het bouwplan aan het nieuwe beleid moest worden getoetst, dan kan dit bouwplan wel licht niet helemaal worden uitge voerd, omdat er dan te weinig oude bebouwing wordt ingeruild voor nieuwe. De ZLTO zette ook vraagte kens bij de economische uitvoer baarheid van het plan en heeft bere keningen opgevraagd die bij de Raad zijn aangeleverd. Een woning min der bouwen betekent misschien dat het project niet meer winstgevend kan zijn. De Raad moet de economi sche uitvoerbaarheid van een be stemmingsplan beoordelen. Als daar twijfels over zijn kan ze het bestem mingsplan vernietigen. De Raad gaat bekijken of ze meer financiële gege vens nodig heeft en of die openbaar moeten worden. De uitspraak volgt binnen drie weken. Duijm ontevreden over aanwijzing haven Strijenham Met de aanwijzing van de Ooster schelde als Europees beschermd Natura 2000-gebied vrezen veel ondernemers op en rond het water dat hun activiteiten in de toekomst beperkt gaan worden. De natuur staat daar namelijk voorop. Later wordt bekeken hoe schadelijk de activiteiten zijn en of ze onbelem merd kunnen doorgaan. Mogelijk wordt een vergunning noodzakelijk of dreigt zelfs een verbod als de natuur ernstig wordt aangetast. Volgens een woordvoerder van het ministerie zal het zo'n vaart niet lopen. Maar Duijm en andere be zwaarmakers hebben er toch niet veel vertrouwen in. Bovendien zit ten ze nu in onzekerheid, omdat pas later bij het maken van zo genoemde beheerplannen helder wordt wat ze nog mogen doen. Duijm is onder meer bang voor be perking van de activiteiten op zijn camping. Maar het probleem daar bij is dat de minister bij de aanwij zing van dit Natura 2000-gebied niet mag kijken naar de economi sche belangen van ondernemers op en rond de Oosterschelde. De mi nister mag van de Europese Com missie bij de aanwijzing van zo'n beschermd natuurgebied alleen ecologische belangen beoordelen. Op grond daarvan is de haven van Strijenham ook tot beschermd ge bied verklaard, vanwege de steltlo per en een bijzondere eendensoort die daar soms voorkomt. Een woordvoerder van het ministerie erkent overigens dat het niet om grote en kwetsbare aantallen gaat. Maar de havens zijn nu eenmaal niet uitgesloten van het bescherm de gebied. Overigens viel de haven al langer onder beschermd gebied volgens de Europese Vogelrichtlijn. Daarbij lag de haven ook binnen het staats- natuurmonument Oosterschelde. Nu is er het etiket Natura 2000 voor in de plaats gekomen, maar beperkingen vanwege natuurbe scherming golden er dus al lange tijd. Duijm gaf ook toe dat de afgelopen jaren geen hinder is ondervonden van de beperkingen die de andere natuurregelingen al meebrachten. Dat leidde bij een van de rechters van de Raad tot de vraag waarom Duijm nu wel bang is. Hij stelt dat er andere overheden voortaan de natuurbelangen moeten bewaken. Die kunnen zijn activiteiten toch anders beoordelen. De Raad doet over zes weken uitspraak. Ds. Zeedijk (60) werki vier jaar in Stavenisse en was dus volgens de regels beroepbaar. Hij had echter nog geen beroep ontvangen, zodat de benoeming bij een zorginstelling in Katwijk des te verrassender komt. De predikant deed echter naast zijn eigen gemeente al soort gelijk werk in zorgcentrum de Schutse te Sint-Annaland. Daar was hij in deeltijd als pastoraal me dewerker aan verbonden, naast zes tig procent bij de Hervormde Ge meente Stavenisse. Hoewel de gemeente de afgelopen vier jaar vrij stabiel is gebleven, zal de Pro testantse Kerk in Nederland waar schijnlijk opnieuw geen toestem ming geven om alleen een predikant voor een volle week aan te trekken. De combinatie met een zorginstelling als de Schutse bleek ideaal. „De gesprekken daarover moeten nog beginnen", zegt ouder ling Zwerus. De kerkenraad richt zich eerst op het afscheid. Daarna wordt gekeken hoe de vacature ver vuld zou kunnen worden. Gisteren kreeg de Oud Gerefor meerde Gemeente Stavenisse een nieuwe predikant. Ds. Th.L. Zwart- bol (49) uit Ede-Wekerom deed 's avonds intrede, nadat hij 's middags door ds. A. Kort uit Krimpen aan den IJssel was bevestigd. Beide diensten werden wegens het be perkt aantal zit- en parkeerplaatsen in Stavenisse gehouden in de Reho- bothkerk van de Gereformeerde Gemeente in Tholen. Marcel Snoeijers uit Tholen is rallyracen met paplepel ingegoten Wil Hclten uit Oud-Vossemeer is maatje in vrijwillige thuiszorg Jochcm Kuzee kijkt tevreden terug op tijd als triatleet EN VERDER... Nelly de Jager wint prijs met wachten op zonsondergang Voetbalseizoen opent met Krabbenkreekderhy ALS JE ENIGE GEREEDSCHAP EEN HAMER IS,/.IET EI.K PROBLEEM ERUIT ALS EEN SPIJKER Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Als onderdeel van de Oranjeroute kunnen belangstellenden nu ook terecht in het zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland. In de recreatiezaal staat een vitrinekast vol met Oranjespullen. Bezoekers kunnen er ook blijven eten in het zorgrestaurant In de Buurte. Promotor Jan Geldof van de Oranjeroute en hoofd facilitaire dienst Henk Aarnoudse van de Schutse sloegen de handen ineen en slaan zo twee vliegen in één klap. Voor Geldof is het een manier om meer mensen te inte resseren voor de route waarin Sint-Maartensdijk een van de 33 plaatsen is die een rol hebben gespeeld in de ge schiedenis van het vorstenhuis. Voor Aarnoudse is het een manier om meer senioren de kans te geven te komen eten aan de open tafel. Aanleiding is de schenking aan het centrum van spullen die met de Oranjes hebben te maken. Ze komen van Ad Jeroense-Theunisse die op 17 mei 1951 in Sint-Annaland is geboren en op 10 juli 2009 in Halsteren is gestorven. Ze verzamelde in de loop der jaren onder meer wandborden, gedenkboeken en bekers met afbeeldingen van leden van het koninklijk huis. Ze ging er zelfs voor naar beurzen. Toen de vitrinekast werd gevuld, kwamen er bewoners uit de Schutse die spontaan Oranjespullen aanboden waardoor de kast nu al te klein is. Aarnoudse: „Het is een leuk initiatief en het past precies in de doelgroep want het zijn toch meestal 55 plussers die er op af komen." De open tafel is opgezet door de gemeente met Allévo, de Schutse en Ten Anker in Tholen. „Op deze manier kunnen we de open tafel promoten. Als je zo in de route van Geldof wordt opgenomen, weet je dat je op meer be zoek kunt rekenen." Voor de prijs van een maaltijd, hoe ven ze niet thuis te blijven, zegt Aarnoudse. Voor een menu van drie gangen betalen ze 5,35 euro. Jan Geldhof kwam via de kok Erik Troost op het spoor van de Schutse. Geldof: „Hij zat in de bus toen we op reis waren met het koksgilde naar België. Ik hoorde dat ze een vitrinekast hadden met Oranjespullen. Het leek me heel goed passen in de Oranjeroute. Mensen op Tho len kunnen op deze manier een uitstapje maken. Ze kun nen de spullen zien en een hapje eten. Ik heb er zelf ook heel goed gegeten." Volgens Geldof is er ook nog een lezing over de Oranjes aan vast te koppelen. Roaltykenner Joyce van de Ka'stee- le uit Poortvliet kan die verzorgen, zegt hij. De open tafel in de Schutse is nu vijf dagen per week, van maandag tot en met vrijdag. Vanaf 1 september komt de zaterdag erbij. Per dag komen er gemiddeld 25 men sen. Allemaal van buiten het zorgcentrum. Aarnoudse: ..Mensen uit de buurt, maar ook uit Oud-Vossemeer." '/.ie verder pagina 8. Henk Aarnoudse toont de Oranje spullen in zorgcentrum de Schutse. ::V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1