Slapen op camping in Stavenisse met eigen paarden voor de tent Thoolse boeren en tuinders zitten voor zoetwater in de blessuretijd |;i..H I I HE H 1 Groene Seat in Bosdreef nieuw licht op misdrijf Braderie in Stavenisse Geluid te hard, zegt Hommel fruitteler stapt naar rechter Driedaags trekkamp van Eejke Bastianen Zeeuwse Bibliotheek Uonderdag 14 juli 2011 fflFw V H S S JE .Sf H flhJH HJ Politie krijgt zes tips over moord op Meye De groene Seat Leon die in het weekend voor de moord op Henry Meye in de Bosdreef in Sint-Maartensdijk heeft gestaan, kan mogelijk nieuw licht brengen in de zaak. De auto heeft er in het nacht van 4 op 5 juni ge staan. Er zat een lichtgetinte jongeman in. Dat meldde Esther Boot van de politie Zeeland dinsdagavond in het tv-programma Opsporing Verzocht van de AVRO. Gespannen Fruitteler André Alkema in Sint-Maartensdijk mag nu ook overdag niet meer gebruik maken van het anti-ha- gelkanon. De gemeente gaat het verbieden omdat het ge luid te hard zou zijn. Dat is de fruitteler gisterochtend door wethouder Frank Hommel en ambtenaar Goos Roe land thuis meegedeeld. Tussen de boeren op het eiland Tholen dreigt tweespalt. Reden: het al dan niet beschikken over zoetwater. Op de massaal bezochte informatiebijeenkomst van de ZLTO in de Wellevaete over de toekomstige plannen liepen de emoties donderdagavond soms hoog op. Met name boe ren uit de Weihoek, de Roolandsepolder en Broeksepol- der voelen zich achtergesteld. Voorzitter Jaap de Jager riep de leden herhaaldelijk op om vooral de eenheid in eigen rangen te bewaren. „We willen niet dat het ene deel van de streek wordt opgezet tegen de ander." Aannames Vraagtekens Eerste kaasje met wapen van Tholen Prijs bij hbo-diploma Het is een romantisch beeld uit het wilde westen: je zadelt je paard en trekt de wijde wereld in. Alleen is de wereld in dit geval een tocht van Sint-Annaland via Stavenisse naar Sint-Maartensdijk en weer terug. En duurt de rit geen weken, maar enkele uren verdeeld over een paar dagen. Maar dat is al voldoende avontuur voor de negen kin deren die maandagmorgen samen met Eefke Bastianen uit Sint-Annaland zijn ver trokken voor een driedaags trekkamp te paard. Kampvuur Vakantie b. en w. Opstartproblemen voor Diana Afina Vier basisscholen aan de slag met j duurzaamheid Eerder parkeren van vrachtwagens Deze week Roerige vergadering ZLTO, de Jager roept op eenheid te bewaren ra iiDDr pnn complete schadeafhandeling bij uw Focwo B Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 jj ^j BI IB I B Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Na de uitzending zijn er zes tips binnengekomen. Of de gouden tip er bij zit, kon Boot gistermiddag, net voor de herhaling van de uitzen ding, nog niet zeggen. De Bosdreef is een rustig, doodlopend straatje en ligt in een lager gedeelte van het dorp achter de Westpoort en achter Achter 't Bos. Niet ver van de Keet- hil waar de 55-jarige Meye in de nacht van dinsdag 7 op woensdag 8 juni om het leven werd gebracht. Volgens de politie mogelijk door een man die moeilijk liep. Via een reconstructie was de buurman te zien die in zijn stoel voor de televi sie in slaap was gevallen, maar door lawaai wakker was geworden. Toen hij bij Meye naar binnen wilde kij ken, werd hij bijna omver gelopen door de mogelijke dader. Volgens de politie een gezette man die voor overgebogen wegliep. De buurman vond het slachtoffer onderaan aan de trap. Het kan zijn dat de man die hard wegrende, gewond was. Hij vluchtte in een witte bestelbus die aan de andere kant van het parkeer terrein op de Haven stond. Volgens de politie zou hij gewond geweest kunnen zijn en mogelijk later medi sche hulp hebben gezocht. Het zijn nieuwe details van het mis drijf dat de gemoederen nog steeds bezighoudt. De opnamen voor de tv-uitzending zijn pas vrijdagoch tend gemaakt. Toen is.opnieuw het huis ontzegeld. Een zwarte man speelde Meye. Hij kwam aangere den in een rode Renault Espace, precies de auto die op zondag 5 juni was gestolen en later verbrand werd teruggevonden in Waalwijk. De fi gurant parkeerde de wagen voor de woning zoals Meye gewoon was te doen. Met een tas van Albert Heijn liep hij naar binnen. Later, als zijn auto is verdwenen, neemt hij con tact op met de politie in Tholen om aangifte van diefstal te doen. Hij zou op vrijdag langs kunnen ko men op het bureau in Tholen, maar zover kwam het niet. De diefstal van de auto kan volgens de politie te maken hebben met de moord. In het weekend van 4 op 5 mei waren in de voormalige fotostudio van het slachtoffer toppen van hennepplan ten geoogst. Na dat weekend zou Meye erg gespannen zijn geweest. In de uitzending kwam ook naar vo ren dat Meye opnieuw was ge trouwd met een Cubaanse vrouw en een dochtertje had. Sint-Maartens dijk wordt in de uitzending steevast een stadje genoemd waar de sociale controle groot is. Meye leidde een teruggetrokken bestaan, maar mo gelijk wel een dubbelleven, sugge reerde de presentator. De woning is weer verzegeld. Er werken nog steeds ongeveer twintig man aan de zaak. Alkema moet van gemeente stoppen met hagelkanon Alkema kan binnen een week be zwaar maken. Hij gaat dat doen, maar verwacht dat zijn bezwaren ongegrond verklaard zullen worden. Dan stapt hij naar de rechter, zei hij gisterenmiddag. Een tragisch feit noemde hij het besluit om de gene rator voorgoed stil te leggen. Tot nu toe mocht hij het apparaat van 's ochtends zeven uur tot 's avonds ze ven uur gebruiken. ,.Het is diep, dieptriest dat het hier op Tholen zo moet lopen. Elders in Zeeland mag het wel. Het is heel erg dat in de ge meente Tholen klagers met fluwe len handschoenen worden aange pakt." Alkema begrijpt niet dat de ge meente zes weken voor de oogst zijn machine wil stilleggen. Maar volgens wethouder Hommel is uit twee metingen die de gemeente heeft verricht, gebleken dat de ge luidsnorm met 17 tot 18 decibel wordt overschreden. Volgens Roe land is het te vergelijken met de schaal van Richter. Een aardbeving van 6 op deze schaal of een aardbe ving van 7 betekent een verdubbe ling. Zo is het volgens hem ook met het geluid. „Iedere decibel boven de norm is een verdubbeling. 50 deci bel is toegestaan, maar als het 53 decibel is, dan is dat een verdrie dubbeling." De gemeente heeft twee keer overdag gemeten op de gevel van een woning in de buurt. Volgens Hommel valt het anti-ha- gelkanon onder het activiteitenbe- sluit. ZIE VERDER PAGINA 10 Bij binnenkomst in de Wellevaete was het meteen duidelijk: zoetwater leeft bij de land- en tuinbouw op Tholen en Sint Philipsland. Daarom ook had de ZLTO afdeling Tholen een extra bijeenkomst over het on derwerp georganiseerd. „Op een on gebruikelijk tijdstip, midden in het seizoen", aldus De Jager. Tal van autoriteiten waren uitgenodigd om de stand van zaken toe te lichten. Daaronder Carla Michielsen, water specialist bij de ZLTO in Zeeland en West-Brabant en ook landelijk ac tief. Namens Waterschap Schelde- stromen waren projectleider Wouter Quist en teamleider waterkwantiteit Lidwien Willemse aanwezig. Allen lieten hun licht schijnen over de kwestie die ondertussen alweer tien jaar op de agenda staat. Ondanks die lange doorlooptijd van de plan nen is er nog veel onduidelijk, bij zowel boeren als beleidsmakers. Aanvankelijk werd gemikt op een besluit eind dit jaar. Vanwege onze kerheid over met name de financiën op Rijksniveau is die termijn niet meer haalbaar. Naar verwachting worden nu medio 2012 definitief knopen doorgehakt. Volgens De Ja ger is het daarom de hoogste tijd dat de Thoolse agrariërs inzicht krijgen in de eigen waterbehoefte en de kosten die daar mee gemoeid zijn. De vertraagde besluitvorming is in het voordeel van de boeren in de streek. De Jager drong aan om snel een gezamenlijk standpunt in te ne-_ men. „Het is voor ons geen vijf voor twaalf. We zitten in blessure tijd. En die pijp wordt maar één keer aangelegd. Gelukkig hebben we nu meer tijd om ons eigen ver haal rond te krijgen." De Jager blikte kort terug op de zich nu al een decennium voortslepende discussie. Vanwege de komende verzilting van het Krammer-Volke rak hebben Thoolse boeren een al ternatief nodig om in de toekomst verzekerd te zijn van zoetwater. Volgens De Jager is er bij de diverse (semi)overheden breed draagvlak voor een pijplijn naar Tholen, van uit het Hollands Diep en de spaar bekkens in de Biesbosch. „Onze lobby heeft resultaat gehad. Eerst het zoet, dan het zout. Daarvan is ie dereen nu wel doordrongen. Geluk kig hebben we dat boven tafel." Niettemin moet er volgens De Jager de komende maanden nog flink worden onderhandeld. „Op kosten- gebied is veel niet duidelijk. Als we meer water vragen dan we nu ge bruiken, kan ik het antwoord van de overheid wel raden. Er zal ons ge vraagd worden wat we er voor over hebben. We zullen ons antwoord ge reed moeten hebben. Daarom heb ben we in de streek consensus no dig. Anders wordt er over u, en zonder u, beslist." Een breed sa mengestelde werkgroep van de ZL TO is hard aan het werk om de fi nanciële kant van de zaak helder te krijgen. „De kosten zullen eerlijk verdeeld moeten worden." De Jager sprak van een ingewikkeld proces. „Het vraagt veel tijd en die hebben we eigenlijk niet meer." Sinds vorig jaar wordt de aanvoer van zoetwater in de streek uitge breid getest. Regelmatig monitoren is volgens De Jager een voorwaarde om een goed beeld te krijgen van het systeem. Een goede administra tie van het eigen waterverbruik door boeren is nodig, om een reëel beeld van de behoefte te hebben. „We werken nu nog teveel met aanna mes." In de studie van het onder zoeksbureau Witteveen Bos wordt gewerkt met drie scenario's. In de zogeheten compensatie-va riant blijft de behoefte gelijk aan de huidige inlaat van zoetwater, 20 m3 per seconde. Een tweede variant gaat uit van 22,5 m3 per seconde. In die opzet profiteert 70 procent van de agrarische ondernemer^ in de streek van de voordelen van zoet water, een forse verbetering ten op zichte van de huidige situatie. Als het hele Thoolse gebied wordt door gespoeld, en elke boer toegang heeft tot het zoete water, is 27 5 m3 per seconde nodig. Volgens De Ja ger is die laatste optie financieel on haalbaar. „We zullen met z'n allen op zoek moeten naar de best moge lijke situatie. Maar er zitten beper kingen aan de plannen. Zo eerlijk moeten'we zijn." De Jager wist dat hij een heikel onderwerp aanroerde, en zette de deur op voorhand al op een kier. „De toekomstige varianten zijn niet in beton gegoten. Alle al ternatieven zijn nog bespreekbaar." Carla Michielsen lichtte de kaders in de huidige planvorming toe. Om Tholen te voorzien van zoetwater moet er ter hoogte van Zevenbergen een extra inlaat komen. Via deze kraan moet-er water uit het Hollands Diep naar Tholen stromen. Dit wa ter geeft in natte periodes minder ri sico op bruinrot dan water uit de Amer en het Wilhelminakanaal bij Oosterhout. de huidige inlaat naar Tholen. De extra voorziening bij Zevenbergen wordt voorlopig becij ferd op 107 miljoen euro. De overi ge kosten zijn afhankelijk van de te kiezen variant. De zogeheten 70 procent variant, met 22. 5 m3 water per seconde, kost circa 54 miljoen euro. De optimale oplossing van 27,5 m3 per seconde, waarbij iedere boer straks toegang heeft tot zoet water, vraagt een investering van circa 136 miljoen euro (exclusief kosten voor beheer en onderhoud). ZIE VERDER PAGINA 3 Burgemeester W. Nuis heeft don derdag het eerste kaasje met het wa pen van Tholen ontvangen. Het was een idee van Sabina Mulders uit Tholen die daar sinds kort een kaas winkel runt. Lees verder op pagina 7. Het was al bijzonder dat Johan Heij boer uit Tholen op zijn 51ste nog slaagde voor zijn hbo-opleiding bouwkunde, maar nog specialer dat hij tegelijkertijd met zijn afstudeer scriptie de eerste prijs won van Bouwend Nederland. Lees verder op pagina 5. Bastianen doet het nu al voor het zesde jaar: met een clubje klanten van haar bedrijf Equimio kamperen. „Het zijn allemaal kinderen die of bij mij op de zorg boerderij komen of paardrijles plus krijgen." Dat laatste is een paardrijles waarbij de kinderen tegelijkertijd hun sociaal-emotionele vaardigheden ontwikkelen. Dit jaar bestaat de club kampeerders uit negen kinderen tussen de 7 en 18 jaar van Tholen en Sint-Philipsland en drie begeleiders, waaronder Eefke. Ze zijn maandag morgen rond elf uur te paard en met paard en wagen vertrokken richting camping Stavenisse. Daar zijn ze na enkele omwegen, iets na drie uur 's middags gearri veerd. „Het leuke van dit trekkamp is dat de kinderen alles zelf moeten doen. Ze moeten zelf een paddock (soort weitje, red.) voor de paarden maken, zelf hun tenten opzetten en zelf beslissen met wie ze in de tent willen. Ze leren van alles wat." De bagage hebben ze niet mee hoeven sjouwen. Eefkes moeder Maria van der Wal heeft de tenten, kussen. luchtbedden en dekens met de auto naar het kampeer terrein gebracht. Als de tentjes staan, de bedden zijn gedekt en de paar den staan te grazen, is het tijd voor patat, gebakken op de camping. De volgende dag staat er een tocht naar het bosje van Sint-Maartensdijk op het programma waar er wordt geluncht en daarna keert de colonne weer terug naar Equimio in Sint-Annaland. Dan worden daar de tenten opgezet en wordt er een kampvuur gemaakt. Er zijn spelletjes en een barbecue. Dat laatste vond Eefke wel handig om thuis te doen en niet op de camping. .Anders had ik alles mee moeten nemen." Op de derde dag kunnen de kinderen kiezen: of nog een trektocht te paard maken of op het terrein aan de Anna- vosdijk blijven, waar ze met de paarden kunnen wer ken, knutselen en spelen in het zwembad. De kinderen hebben zelf een weitje voor de paarden gemaakt en daarna hun tent opgezet. Als ze slapenhoren ze de paardenvoor hun tenten grazen. Het pontje tussen Anna Jacobapol- der en Bruinisse, van schipper Kees Moerland, lag op 1 juli klaar voor het nieuwe vaarseizoen van de fietspontjes. Maar het kon, volgens eigenaar Eric Moerland, in de eer ste week nog geen passagiers ver voeren, omdat de gemeente de stei ger nog niet had gerepareerd. Er was namelijk een stuk weggesla gen, omdat volgens Moerland een schip een bolder had losgetrokken. „Schuldigen zijn lastig aan te wij zen." In elk geval had hij het aan de gemeente doorgegeven, maar de re parateurs lieten iets langer op zich wachten dan gewenst. „We vonden het niet verantwoord om mensen over de steiger te laten lopen." Nu is de steiger weer in orde, maar is er een ander probleem. De motor van het pontje heeft het begeven. De fa milie Moerland hoopt het pontje binnen enkele dagen weer in de vaart te hebben. Zie ook: de Harpoen op pagina 3 Dinsdag vergaderden b. en w. voorlo pig voor het laatst. In verband met de zomervakantie worden er deze maand geen gezamenlijke besluiten meer genomen. Dinsdag 2 augustus hou den b. en w. een vergadering om de achterstand weg te werken, de week daarna is het weer vakantie. Op 16 augustus worden de wekelijkse colle gevergaderingen hervat. "3 Bewaarexemplaar I Er komt een proef met vier Thoolse scholen die wat met duurzaamheid willen gaan doen. Hiervoor krijgen ze elk 875 euro. B. en w. hebben be sloten om aan het project Eco- Schools mee te doen. Dit is een keur merk voor scholen uit het basis- en voortgezet onderwijs die zich willen onderscheiden met het thema duur zaamheid. Het is laagdrempelig, waarbij vier basisscholen aan de slag gaan met activiteiten die al plaats vinden. Maar dan met een duurzame bril op, die in alle facetten van het onderwijsaanbod moet terugkomen. Het project is ook gericht op energie besparing en bewustwording van de schoolleiding en de leerlingen. De eerste vier scholen die zich aanmel den, krijgen subsidie. De ChristenUnie wil dat de ge meente eerder maatregelen treft voor het parkeren van vrachtwa gens. Volgens Jaap Hage is het hoog tijd dat er wat gebeurt. Hij vraagt b. en w. hoeveel parkeerterreinen er op gemeentelijke bedrijventerrein be schikbaar zijn, zodat ze niet langer op openbare wegen worden gepar keerd Het blijkt volgens Hage dat de pro blematiek overdag tussen zes uur 's ochtends en zes uur 's avonds niet is opgelost. Volgens de CU moet het langdurig parkeren op zogenaamde A-locaties worden tegengegaan. Chris van 't Hof is 25 jaar directeur van de Koningin Julianaschool Zilveren jubileum voor Sint-Annalander Christian van 't Hof bij Rabobank EN VERDER... Raad is voor onderzoek naar haalbaarheid Floriade Guno Pelgrim gaat uitdaging aan als trainer Vosmeer zaterdag GESCHIEDENIS GAAT BIJNA ALTIJD OVER SLECHTE MENSEN, WAAROVER MEN LATER NIETS DAN GOED ZEGT. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Voetbalclub Stavenisse organiseert zaterdag de jaarlijkse braderie in Stavenisse. Bezoekers kunnen tus sen tien en zeven uur struinen tus sen de kraampjes en andere attrac ties op de Voorstraat en het Van der Lek de Clercqplein. Vanaf vandaag tot en met zaterdag is er tevens een kermis op het havenplateau. Het or ganisatiecomité heeft gezorgd voor een rommelmarkt, enveloppen trek ken, rad van avontuur, kinderbrade rie en een schiettent. In de droge periode werd het aardappelland bij Sint-Annaland veelvuldig beregend. Kinderen leven zich uit op oesterputten bij Athletes in Action

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1