'Presteren bij gymnastiekles is ook goed voor andere vakken' Er lijkt nipte raadsmeerderheid vóór onderzoek naar Floriade Gebruikers hebben geen stem bij sluiting van bad Haestinge VVD ziet volop kansen; SGP maakt punt van zondagsrust U'V 7. Donderdag 7 juli 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Op de uitnodiging van OcTho voor zijn afscheidsrecep tie staat molen De Hoop. Uit de wieken dwarrelen mu zieknoten en gereedschap. Een hamer en een nijptang. Het zegt veel over de 62-jarige Oscar Huiskamp die deze week na 37 jaar stopt als onderwijzer op de openbare ba sisschool Ter Tolne. Gistermiddag werd afscheid geno men met een receptie in Du Bois, dinsdag zwaaiden de leerlingen van groep 6 en 7 hem uit. Oscar Huiskamp stopt na 37 jaar onderwijs op Ter Tolne in Tholen Wrange vruchten Computernerds Goede start Geen lid meer VVD 28 jaar dammen Poortvlietenaar slaagt voor partijopleiding Raadslid Rob Duijm is CDA-talent kansen voor een Floriade in Tholen en West-Brabant. De PvdA neigde daar ook toe. En hoewel de ABT-fractie er nog niet uit was, is het volgens Han van 't Hof moeilijk om nee te zeggen. Daarmee zou er vanavond in de ge meenteraad een nipte meerderheid vóór zijn. CU en SP zien er niets in. En voor de SGP is de zondagsrust hét breekpunt, maakte Bert van Eenennaam duidelijk. Nek uitsteken Gemiste kans Auvergnepolder Oscar Huiskamp neemt afscheid als gedreven onderwijzer van Ter Tolne, maar blijft buiten de school actief als stads gids van Tholne, als vrijwillig molenaar en voorzitter van de algemene cliëntenraad van de SVRZ. Stemmen van lezers Uitgebreid tot in details terugblik ken op de afgelopen jaren wil hij niet. Dat is verleden tijd en het is ook niet zijn stijl, zegt hij. Huis kamp deed en doet ook zoveel ande re dingen buiten het onderwijs. Maar door alles heen loopt het on derwijs er als een rode draad door heen. Toen hij in 1974 naar Tholen kwam, was hij de vijfde leerkracht op de school. Hij was door het gemeente bestuur gevraagd te komen sollicite ren. Het was in een periode dat het lastig was om aan onderwijzend personeel te komen. De toenmalige burgemeester Van Boeijen was bij het gesprek. Voor de 26-jarige on derwijzer was Tholen helemaal nieuw, zegt hij. „Maar ik raakte heel snel geïnteresseerd. Dat kwam door mevrouw Steendijk-Geluk aan de Ten Ankerweg bij wie ik een maand in de kost heb gelegen. Zij was heel erg goed ingevoerd in het stadje. Als ik vragen had, kon ik bij haar te recht. Zo ontdekte ik al heel snel hoe interessant de geschiedenis van Tholen is." Aan de wand in de huiskamer hangt een prent van de stad toen het nog een vesting was, naast een platte grond van het eiland uit ongeveer dezelfde periode. Bijzonder was toen ook dat de gemeente hem en zijn vrouw een splinternieuwe huur woning aanbood aan de Hoogaars straat. Zo ging dat in die tijd. En nog wat. Hij kon door zijn aanstel ling drie maanden eerder uit militai re dienst. De uit Doetichem afkom stige leerkracht had voor zijn diensttijd vier maanden voor de klas gestaan. Alles bij elkaar opgeteld 40 jaar gewerkt. Hij schreef voor de kinderen de ge schiedenis van Tholen. Uit nood zaak. „Er is nu een categorie kinde ren die weinig van geschiedenis afweet omdat hun ouders er ook niet veel van afweten. Dat is geen ver wijt, maar er is een periode geweest dat er in de opleiding voor leer krachten weinig aan is gedaan. Daar plukken we nu de wrange vruchten van." Terwijl de geschiedenis vol gens Huiskamp voor het oprapen ligt. „Het staat voor je neus als je voor het oude stadhuis in de Hoog straat staat. Een juweeltje van een gebouw. Als je kinderen daarvan bewust maakt, ze het zwaard laat zien, de geldkist en de vierschaar, dan gaat het leven. Het maakt nu onderdeel uit van de lessen. En dat is een geruststellende gedachte." De interesse voor de stad Tholen bleef. Nu is Huiskamp gids van de streek VVV en verzorgt hij rondlei dingen. Samen met Jo Ruben, Joop de Korte en Piel Quist. Huiskamp gaat in september zelfs naar Pijnac- ker om bij de heemkundekring daar over Tholen te vertellen. Hij ver wacht later zo'n 200 leden van de kring in Tholen te verwelkomen. Met de kennis over de geschiedenis kan het wel weer goed komen, zegt hij. „Het zijn golfbewegingen. Een paar jaar geleden kwam ineens de canon waarin alle periodes waren opgenomen. Dat schiep wel duide lijkheid. We werken wel met een tijdbalk. Daar kun je de geschiede nis van Tholen aan koppelen. Niet de Romeinse tijd, maar wel de vroegste geschiedenis van Tholen." Behalve geschiedenis is Huiskamp ook een pleitbezorger van het vak gymnastiek. Ook daarin moeten de kinderen worden uitgedaagd, zegt hij. „Uitdagen in het onderwijs doe je door kinderen een cijfer te geven. Belangrijk is dat kinderen die niet goed mee komen in de groep gesti muleerd worden. Als ze hun inzet beloond zien, dat kun je op andere terreinen ook grotere prestaties le veren. Geest en lichaam horen bij elkaar." Volgens Huiskamp beweegt een deel van de kinderen te weinig. „Voor deze kinderen is een koprol maken al moeilijk. Terwijl dat toch een normale beweging is. Ze zitten te lang te computeren of lopen ach ter vader of moeder aan naar de au to." Huiskamp maakt zich op dit punt echt zorgen. „Het deel van de kinderen dat weinig beweegt, wordt steeds groter. Er is ook een steeds groter aantal ouders dat minder be weegt. Dus gymnastiek wordt steeds belangrijker op school." Huiskamp liet de leerlingen spelle tjes doen om hun conditie te verbe teren. „Als ze daar dan in slaagden, zag je hun trots." Door de inspan ning leerden ze hun grens te verleg gen. Bewezen ze dat ze tot meer in staat waren dan ze dachten. Bok springen eist veel coördinatie. Als de kinderen dat hebben, dan zet je de bok hoger. Of de kast in de leng terichting. Als de halve klas daar dan overheen springt, dan staan ze te juichen. Ze hebben getraind en dan kunnen ze het. Dan hebben ze wat bereikt. Dat gevoel van preste ren is belangrijk. Net als met voet ballen. Dan wil je graag een goal maken." Maar ook op het terrein van de li chamelijke opvoeding maakte Huis kamp mee dat veranderingen in het onderwijs niet perse tot verbetering leiden. „Gymnastiek zou door vak leerkrachten worden gedaan. Dat is er nooit van gekomen. Maar in die tussentijd werden er onderwijzers opgeleid zonder bevoegdheid. Dus wat kreeg je? Collega's zijn be voegdheid, maar ook geen vakleer krachten. De onlogica ten top." Huiskamp is van meet af aan be trokken geweest bij de invoering van de computer in het onderwijs. In 1990 konden de scholen mee doen aan een project van de ge meente. ,Jn het gebruik moet je heel selectief zijn. Spelletjes zijn flauwekul. Mijn oudste zoon pakte het zo op, de jongste niet, maar toen hij ging handelen in aandelen - er was toen nog geen internet - hebben we bij de bank een computerpro gramma gekocht en wist hij al heel snel de cijfers h te voeren en er mee om te gaan. Spits het toe op wat je wilt." De eerste computers staan nog steeds in de school. Ze worden al leen gebruikt voor rekenen. Optel len. aftrekken en vermenigvuldigen. „Zo'n tien jaar geleden kwam er een nieuwe rekenmethode. De tafels werden daarin ondergeschikt. Kin deren moeten nadenken over hoe veel 5 keer 7 is. In feite gebruiken we deze computers voor het ouder wetse stampwerk." Maar op school leren de kinderen uit groep 7 en 8 ook voor een diplo ma of certificaat voor typen, voor Word en voor powerpointpresenta- tie. „Dat zijn vaardigheden waar kinderen wat mee kunnen. We gaan ze geen cursus websites maken aan bieden, maar maken wel gebruik van de modernste middelen." Huis kamp zelf gebruikt een iPad. Ook tijdens het gesprek als hij de naam van iemand zoekt uit de landelijke politiek. Techniek is nog zo'n ter rein waar de onderwijzer zich met verve in heeft gestort. „Het is heel belangrijk voor die categorie kinde ren die er nooit kennis mee maakt. Computernerds hebben we al ge noeg. Techniek is ondergeschikt, er wordt op neergekeken. Maar je bouwt met techniek juist iets op." Hij vertelt met enthousiasme over het bezoek met de leerlingen aan PI A in Tholen, een bedrijf dat zich bezig houdt met ontwerp en bestu ring van installaties in de elektro techniek. „Ze lieten toen een robot zien, zo'n prachtig apparaat. Kin deren worden daar ook enthousiast van." Op school gingen de kinderen met boormachine en aluminium aan de slag om beelden te maken voor de kunstroute. Het gaat er volgens Huiskamp om kinderen 'breed' te interesseren. Huiskamp heeft niet de ambitie ge had om directeur van een school te worden. „Nee, dan promoveer je ie mand uit de klas. Je positie wordt verbeterd, maar je geeft geen les meer. Dat vind ik een essentiële taak." Sinds 2009 is het open baar onderwijs verzelfstandigd. De stichting openbaar primair onder wijs Tholen (OcTHO) werd een feit en maakte volgens Huiskamp een goede start door het onderwijzend personeel te betrekken bij het be leidsplan. Dat er nu om financiële redenen leerkrachten worden ont slagen. betreurt hij. „Het is triest dat de laatste die in dienst zijn ge komen er het eerst uitgaan. Jonge mensen worden er door gedupeerd. Zo zit het systeem nu eenmaal in el kaar. Jonge leerkrachten krijgen te genwoordig ook vage contracten waardoor ze niet zo maar een car rière in het onderwijs kunnen ma ken." Huiskamp werkte nog twee dagen per week. Vervelen zal hij zich niet. Hij is voorzitter van de WMO-ad- viesraad van de gemeente. En wordt voorzitter van de centrale cliënten raad van de SRVZ (met 8 tehuizen). Hij blijft actief als vrijwillig mole naar van De Hoop en kan zich nog meer aan zijn andere hobby's wij den zoals fietsen, wandelen, golfen en zingen in het Concertkooi in Ber gen op Zoom. Stel, het is 2018, u wilt gaan zwem men in buitenbad Haestinge en pakt de fiets, maar helaas, u komt erach ter dat dit bad niet meer bestaat. Na tuurlijk, even vergeten, het is de macht der gewoonte die u weer eens parten speelt. Lichtelijk van de wijs gebracht, onderneemt u nog een zwempoging; pakt een minder ge zond vervoermiddel en rijdt naar Tholen, maar helaas, er hangt een briefje aan de deur dat dit zwembad binnenkort gesloopt gaat worden ter uitbreiding van de woonwijk Stads- zicht. Zinloze vernieling stelt u. Als enige mogelijkheid heeft u nog de overdekte zwemgelegenheid bij de camping in Scherpenisse, maar daar heeft u helemaal geen zin in. Te ho ge toegangsprijzen voor een te klein bad, waar je niet eens meer kunt dauwtrappen omdat het bad niet zo vroeg open is, en waar ook het zwemlessen eigenlijk niet ingepast kan worden. Ook het personeel is niet wat we gewend waren. U denkt op dat moment aan de wethouder die eens een uitspraak deed over de zwembaden. Zou deze man, op het moment dat hij zijn bezwering uit sprak dat een dergelijk badje in Was senaar in de achtertuin ligt, zo een serieus gezicht getrokken hebben, dat daarna bijkans iedereen in geloof het hoofd gebogen heeft? Wat een kapitaalvernietiging is dat geweest. Een impuls oké, maar als gemeente ga je toch geen akkoord sluiten met een ondernemer die eerst zorgt voor zijn eigen zaakjes? Als gemeente ben je de zwakste partij, al werd dat toen niet zo voorgedaan. Een prima zwembad dat aan de eisen voldeed, werd al bijtijds gesloopt om de on dernemer gunstig te stemmen. De gemeente was het braafste jongetje. Tholen is het volgende slachtoffer, en dit terwijl de baden rond de 3 ton op jaarbasis kostten. Geen prijs voor een gemeente toch?! Als de onder nemer dwarsligt of anderszins moei- De talentacademie is de meest uitge breide en diepgaande opleiding van het CDA Gemotiveerde talenten ana lyseren en ontleden het CDA-ge- dachtegoed en leren vervolgens dit te vertalen naar relevante politieke praktijksituaties. Duijm heeft moeten solliciteren om in aanmerking te komen voor-selec tie voor de talentacademie. Het is een opleiding van negen maanden, waarvan het studiejaar loopt van sep tember tot juni. Duijm heeft onder andere geleerd: de verschillen aan te geven tussen de christendemocratie, sociaaldemocra tie, liberalisme en andere politieke stromingen; inzicht gekregen hoe het CDA-gedachtegoed handen en voe ten krijgt binnen de lokale politiek; lijkheden ontstaan, pleeg je voor dat geld geen (overdekte) nieuwbouw. En die 50.000 euro die erbij moest, zoals later gepubliceerd, veroor zaakt door extra personeel en hogere energienota's, dat kon toch eigenlijk niet. Immers het schoolzwemmen was al wegbezuinigd, dus wat deed het personeel met die vrijgekomen tijd? En is er toen wel voldoende energie in gestoken om energiebe sparende maatregels te nemen zoals vele zwembaden ze tegenwoordig hebben? Over beveiligen nog maar niet te spreken, die twee inbraken op de drie jaar waren de kosten echt niet en nachtelijke hekkenklimmers weten dat er (val) risico's zijn. Ge woon je boerenverstand gebruiken levert al geld op. Plots komt u erach ter dat u nog steeds voor het geslo ten zwembad staat. Na de terugreis neemt u alsnog een bad in een splin ternieuwe gelegenheid, in uw eigen achtertuin, gekocht tijdens een aan bieding, compleet met elektrische luchtpomp...voor het geval dat. Hoewel bovenstaand verhaal ver weg en fictie lijkt, kan de werkelijk heid wel eens dichtbij zijn. Buiten bad Haestinge staat op punt om te gaan verdwijnen, in september moet de gemeenteraad gaan beslissen over het al of niet doorzetten van het plan impuls Sint-Maartensdijk en Scherpenisse, waarbij dan tussen neus en lippen besloten zal worden om buitenbad Haestinge te sluiten. De indruk bestaat dat er vrij weinig mensen zijn die zich de (mogelijke) gevolgen realiseren. In de onderhan delingen met de gemeente en de an dere betrokkenen bij dit project zijn de zwembadgebruikers geen partij in vergelijking met de sportvereni gingen. Immers, de badgasten zijn niet georganiseerd en hebben geen spreekbuis, dus geen stem bij de ge meente. Volgende stap is het slopen van De Spetter waarna er aan de oostkant toch weer een(overdekt) zwembad moet komen...jawel, in Tholen. Logisch, of toch eigenlijk niet? H. Quist, Sint-Maartensdijk. op een pakkende manier zijn bood schap te verkondigen in de media; zijn eigen mening naar aanleiding van verschillende CDA-standpunten te geven en deze te beargumenteren. De opleiding is afgesloten met een afstudeeropdracht. Duijm heeft die betrokken op de gemeente Tholen. De titel is Gemeentefinanciën in per spectief en Duijm heeft gekeken in hoeverre geld, tijd en aandacht aan de verschillende deelgebieden, zoals ruimtelijke ordening, wordt gegeven. Zijn conclusie is dat de gemeente daarin een redelijke balans heeft, maar wel meer naar de langere ter mijn mag kijken. Het rol van het CDA daarin, gaat in de breedte: ver bindingen leggen tussen bijvoor beeld sociaal en economisch beleid. Huiskamp heeft vijf jaar geleden het lidmaatschap van de VVD opgezegd. Niet omdat hij op een onverkiesbare plaats op de Thoolse lijst voor de gemeenteraad was terecht gekomen, maar om de landelijke lijn van de liberale partij over het onderwijs. Of beter het gebrek daaraan. Huiskamp kan zich er nog druk om maken. „Ayan Hirsi Ali wilde het op de agenda, maar Hans Wie gel heeft gezegd dat er niet over gesproken zou worden. Nu ziet iedereen de problemen: het lage niveau, de uitstroom van leer lingen en het ziekteverzuim onder leerkrachten. Het heeft nooit politieke belangstelling gehad. Het is te triest voor woorden. Ik ben toen eens een keer kwaad geworden. Later belden ze me op uit Den Haag. Ze kenden mijn gedrevenheid. Of ik de kar wil de trekken. Maar toen had ik er geen zin meer in. Aan een dood paard trekken, daar schiet je niet echt veel mee op." Huiskamp is 28 jaar lang de man geweest van het schooldam- men en een jaar later het schoolschaken. De jaarlijkse kam pioenschappen in Meulvliet zijn een begrip. Ooit begonnen met 35 leerlingen, doen er nu 120 jongens en meisjes mee. „Schitte rend als je zoveel kinderen tegelijk bezig ziet." Huiskamp be waart goede herinneringen aan het organiseren van het Zeeuws kampioenschap in Tholen. En het bezoek van grootheden, zoals de Russische dammer Alexander Baljakin (nu Nederlander en nationaal kampioen) en de schaker en schaakpromotor Hans Böhm. Het Thoolse dammen voor de jeugd beleefde zijn hoog tepunt in de eerste helft van de jaren negentig toen de Thoolse damclub floreerde en Ter Tolne Zeeuws kampioen werd. Gemeenteraadslid Rob Duijm uit Poortvliet is geslaagd aan de talent academie van het CDA in Utrecht. Hij heeft die opleiding gevolgd om meer inzicht te krijgen in het politieke bestel en meer vaardigheden te krijgen. „Alles dat ik doe, wil ik graag goed doen en me verder in ont wikkelen. Ik wil zo goed mogelijk beslagen ten ijs komen." •f-Jr Ü>*}f Tien jaar geleden leverde Sahin Zaden uit Sint-Annaland een kleurige bijdrage aan de Floriade in Haarlemmermeer. Of het bedrijf zich in 2022 dichter bij huis kan presenteren, is nog allerminst zeker. „Wij zien volop kansen", zei Jack Werkman (VVD) in de commissie. De provincie Zeeland wil, samen met de gemeente Bergen op Zoom, proberen in 2022 de wereldtuin bouwtentoonstelling Floriade naar Tholen en West-Brabant te halen. De haalbaarheid van een gezamen lijke kandidatuur - en van een pre sentatie op de Floriade 2012 in Venlo - wordt onderzocht alvorens verdere stappen te zetten. Dat gaat 125.000 euro kosten. Bergen op Zoom en de provincies Zeeland en Noord-Brabant betalen elk 33 mil le, van Tholen wordt een bijdrage van 25.000 euro gevraagd. Burgemeester en wethouders vin den dat het evenement goed bij Tholen zou kunnen passen, en een unieke kans is. In meerderheid ten minste, want SGP-wethouder Peter Hoek neemt binnen het college een afwijkend standpunt in. De aantas ting van de zondagsrust is voor hem een principieel punt, lichtte hij des gevraagd toe. Datzelfde geluid liet Bert van Een ennaam namens de fractie horen in de commissie. De zondagsrust is voor de SGP dermate zwaarwe gend, dat ze er uitsluitsel over wil nog vóór ze beslist over een ver kennend onderzoek. Als de Floria de er komt, zal daar zes maanden lang (april tot oktober) de zondag mee gemoeid zijn, zei Van Eenen naam. Hij verwacht dat de druk van het bezoek op het weekeinde ligt. De Floriade trok tien jaar geleden zo'n twee miljoen bezoekers uit binnen- en buitenland, dat betekent gemiddeld elke dag elfduizend. De SGP vreest dat al die mensen ook uitwaaieren naar de Thoolse woon kernen. „Wij zouden vóór de raads vergadering willen weten of een openstelling, voor het Thoolse deel, van zes dagen tot de mogelijkheden behoort." Omdat er voor de Floria de 2022 nog helemaal geen organi satie is opgetuigd, kan het gemeen tebestuur voor een antwoord op die vraag nergens aankloppen, zei bur gemeester Nuis in een reactie. Ook niet bij de Nationale Tuinbou- wraad, die eind dit jaar beslist wel ke kandidaten een 'bidbook' mogen opstellen. Op het terrein van economie en werkgelegenheid kan Tholen in de ogen van de VVD volop profiteren van een evenement als de Floriade. „Wij willen onze nek uitsteken om te kijken of we dit evenement naar Tholen kunnen halen met alle pu bliciteit van dien", zei Jack Werk man. De liberalen zijn dan ook be reid om 25.000 euro voor een onderzoek op tafel te leggen, on danks dat de gemeente moet bezui nigen. We moeten niet alleen naar de korte termijn kijken, hield Werk man de commissie voor. De kandi datuur voor de Floriade biedt Tho len de kans om zich positief te profileren, stelde ook Rob Duijm (CDA). En hoewel hij 25 mille veel geld vindt, heeft zijn fractie dat er voor over. Jolanda Prins gaf aan dat de PvdA neigt naar instemming met het voorstel. Duijm vroeg om een zo breed mogelijk onderzoek. Werkman stelde de SGP voor om de vraag over de zondagsopenstel ling in het onderzoek mee te ne men, maar Van Eenennaam wil eer der uitsluitsel. Bram van de Sande (CU) was sceptisch: „Denkt u écht dat het Thoolse deel zes dagen open kan zijn en het Bergse deel zeven dagen?" Naast het principiële bezwaar had de SGP ook vraagtekens bij de fi nanciële risico's, en bij de 25 mille voor het onderzoek. Van Eenen naam: „De SGP heeft de landbouw hoog in het vaandel staan. En dit zou een impuls kunnen zijn voor de Thoolse economie. Maar zal de in vloed ervan óp de economie op de lange termijn groot zijn?" De SP was bij monde van Theo Ko- revaar eveneens kritisch. „Ik heb al geprobeerd om de andere fracties de ogen te openen." Hij stak zijn licht op bij de gemeente Haarlem mermeer. die de Floriade in 2002 organiseerde. „Ze moest in haar eentje opdraaien voor het verlies van 62 miljoen euro. Er kwamen 600.000 bezoekers minder uit Ne derland dan waarop was gere kend." (Vorige week noemden we een verlies van 8 miljoen, dat stond in de kort na het evenement opge stelde evaluatie - red.). Volgens Korevaar noemen de gemeenten die het evenement eerder organiseer den. als voordeel dat het zo goed is geweest voor de infrastructuur. „Wat moeten we daarmee op Tho len." Misschien komt er wel een monorail op de plaats van de Thoolse brug, reageerde burge meester Nuis gevat. En waar Kore vaar vond dat de raad wordt opge jaagd omdat ze per se uiterlijk 7 juli moet beslissen - „dat is onverstan dig" - is Tholen volgens Nuis de laatste van de betrokken partijen die zich uitspreekt. „Bergen op Zoom heeft niet zo'n haast, die heeft het nog niet geagendeerd voor de gemeenteraad", wist de SP'er. Misschien is het in Bergen op Zoom niet nodig om de raad om een oordeel te vragen, zei de burge meester. In ieder geval heeft het Bergse college besloten om de raad in een brief op de hoogte te stellen van de aanpak op hoofdlijnen. En, wist Nuis, op 30 september gaan de Bergse bestuurders een kijkje ne men in Venlo. „Niet aan beginnen", was het on verbiddelijke oordeel van Bram van de Sande (CU). Hij noemde de fi nanciële risico's, en de tijd van ambtenaren en bestuurders die er de komende tien jaar mee gemoeid zal zijn. Ook wees hij op de kadernota, waarin geen geld gevonden kon worden voor voorzieningen voor de jeugd. „Er liggen al genoeg uitda gingen, waar we de handen aan vol hebben." Van de Sande vond ook dat de raad zich moet afvragen of de aard en schaal van het evene ment past bij Tholen met zijn rust en ruimte. „Dit nog los van het ruimtebeslag" (in Venlo is 66 hec tare nodig - red.). De CU'er vond. net als Van Eenennaam. dat je met een 'ja' tegen het onderzoek een positief signaal afgeeft ten aanzien van het vervolg. De ABT-fractie had de discussie over de Flpriade nog niet afgerond, zei Han van 't Hof. „Maar voor ons is het moeilijk om nee te zeggen. Want twee jaar geleden hebben we, samen met de Partij voor Zeeland, gepleit voor een Floriade van zilte teelten." De lokale partij neigt naar een positief oordeel. „We vinden het belangrijk om ons gebied te blijven ontwikkelen, dat we uit ou de patronen komen." Van 't Hof op perde het idee om het bedrijfsleven - hij noemde ZLTO en horeca - te laten participeren in het onderzoek. „Nu nog niet. We zullen hen nog hard genoeg nodig hebben", re ageerde Nuis. die eveneens liet we ten dat al ZLTO'ers tegen hem had den gezegd: Tholen gddt er toch wel voor! Prins wees, als reactie op de bezwaren van de SP. op positie ve zaken van vorige Floriades. Zo hield Rotterdam aan de allereerste Floriade, in 1960. de Euromast over. Ook noemde de PvdA'er de band die er in 1996 tussen Tholen en Bergen op Zoom was bij het or ganiseren van Koninginnedag. De burgemeester benadrukte dat het bij de Floriade niet om iets van de gemeente Tholen gaat, maar om een evenement van de regio's Bra bant en Zeeland. Nu al de deur in het slot gooien om een bedrag van 25.0(H) euro, is volgens hem een ge miste kans. „En zegt u- nee, dan hebt u ook uw provinciebestuur iets uit te leggen." Met dat laatste was Van de Sande het niet eens. Hij had in de stukken gelezen dat de pro vincie al in het voorjaar van 2010 ideeën had met de Floriade, maar ze benaderde Tholen pas in mei van dit jaar. Bergen op Zoom heeft inmiddels de Auvergnepolder - tegenoysr Tho len direct aan het Schelde-Rijnka- naal - op het oog als locatie voor het evenement, mocht dat aan de regio worden toegewezen. Andere West-Brabantse gemeenten, zoals de Thoolse buurgemeente Steenber gen, steunen het initiatief. Dat komt ook doordat deze regio de trekker wil zijn voor de biobased economy: het ontwikkelen van producten, door de chemische industrie, uit ag rarische grondstoffen. In september moet de beslissing vallen of de Zeeuws-Brabantse sa menwerking zich aanmeldt voor de Floriade 2022. Dan moet er in no vember een voorlopig plan liggen, op basis waarvan de Nationale Tuinbouwraad beslist welke kandi daten een 'biedingsboek' mogen maken. Ook Noord-Holland Noord, Boskoop. Almere en Steenwijk zijn in de race. Bij de opening van de Floriade in Venlo wordt bekendge maakt wie het evenement in 2022 mag organiseren. Of de Thoolse gemeenteraad van avond groen licht geeft, zal mede afhangen van welke van de 21 le den eventueel afwezig zijn. Bij de SGP ontbreekt Rien Klippel al maanden in verband met gezond heidsproblemen. En in de commis sie waren Jan Heshof (PvdA) en Gert-Jan Boudeling (CDA) er vori ge week niet in verband met vakan tie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 3