Rommelmarkt Oud-Vossemeer 6100 euro Cultuurhistorische organisaties maken afspraak over bewaren Thools erfgoed Elenbaas maakt doeltjes voor grasveld, gemeente haalt ze weg Psychologe 'veert mee' in wereld van autist om contact te maken Half miljoen besparing bij belastinginning Buurtkinderen spelen aan Margrietlaan in Scherpenisse Ilse van Vliet uit Sint-Maartensdijk opent autismepraktijk Tholen Donderdag 7 juli 2011 EENDRACHTBODE, DE BurgemeesterPositieve geluiden over toegankelijkheid cultureel erfgoed Rijping Hersenen trainen THOOLSE COURANT Zijn eigen kinderen en de buurtkinderen spelen er voet bal, maar het ontbrak aan twee doeltjes om het nog ech ter te maken. Dus kocht Rien Elenbaas een paar ijzeren buizen en laste er in zijn vrije tijd twee en plaatste ze op het grasveldje aan de Margrietlaan in Scherpenisse. Oogje in het zeil Gemeenten, waaronder Tholen en waterschap Scheldestromen gaan rond de 500.(XX) euro besparen wan neer gezamenlijk de belastingen geïnd worden. „Voor de inwoners wordt het eenvoudiger", zeggen b. en w. .Zij krijgen maar I belasting aanslag meer thuis." Hoeveel perso neelsleden er door de samenwerking precies bespaard worden, is nog niet bekend. Volgens b. en w. zal de kwetsbaarheid verminderen. De kwa liteit van de werkzaamheden zal ver der verbeteren en de doelmatigheid zal - gezien gezien het te behalen fi nanciële voordeel - sterk toenemen, verwacht het Thoolse college. Een onderzoek toonde aan dat alle seinen op groen staan, het waterschap heeft nu ingestemd met de toetreding tot SaBeWa, de gezamenlijke belasting dienst van een aantal Zeeuwse ge meenten. waaronder Tholen. Water schap Scheldestromen bestrijkt de hele provincie Zeeland. Mantelzorgers terug in tijd Twintig mantelzorgers hebben op uitnodiging van het steunpunt man telzorg streekmuseum de Meestoof in Sint-Annaland bezocht. Het thema was: Mantelzorgen toen. Tjid Heij- boer leidde de groep rond door het museum, waar het aspect zorg op één of andere manier aan de orde kwam. Voor een aantal was er ook sprake van een stuk herkenning uit de eigen jeugd. Na afloop werd ge noten van koffie met een bolus en kon gezellig worden nagepraat. Maar druk als de mantelzorgers zijn. werd op tijd weer afscheid van el kaar genomen om op tijd weer thuis te zijn om de zorg weer op te pak ken., Mantelzorgers die interesse hebben om deel te nemen aan de mantelzorgbijeenkomsten kunnen zich opgeven bij het steunpunt man telzorg 0166-668315 Jaap Hage probeert op de rommelmarkt een etalagepop te verkopen. De rommelmarkt in Oud-Vossemeer heeft zaterdag netto 6100 euro op geleverd. Ongeveer 300 euro meer dan vorig jaar. Het geld is bestemd voor een opknapbeurt van de Hervormde kerk. Een van de meest opvallende verschijningen dit jaar was een luchtig ge klede etalagepop die, inclusief hoedje, door veilingmeester Jaap Hage uit Tholen voor zestien euro aan de vrouw werd gebracht. Het eerste bod dat op de zevendelige dame w erd uitgebracht, was vijf eu ro. Maar nadat Hage op de gemakkelijke demontage en het leuke hoedje had gewezen (wie zei dat het op een schemerlampenkapje leek?) nam een robuuste dame het initiatief en telde zestien euro voor de slanke den neer. Een belangrijk aandeel in de opbrengst had volgens organisator Peter Cieene de verkoop van vis. ,J)at sloeg enorm aan. Zeker in de periode tussen negen en elf uur. Toen was het ook verschrikkelijk druk." Alles zat mee. De mensen hadden er zin in, de zon scheen en het aanbod was groot. Degene die voor een paar tientjes het Leven der Dieren wilde bestuderen, zal goed zijn weggekomen. Maar liefst 14 delen van circa 700 pagina's beschreven tot in detail wat er alzo op aarde rondwandelt. De boeken deelden de markt met tientallen kramen met onder meer honder den Ip's. Daar zat letterlijk van alles tussen. Van de jodelkreten van Olga Lowina, tot muziek van het Leger des Heils en walsen van het Weens Symfonieorkest. Een inwoner uit Sint Philipsland kon zijn geluk ook niet op. Die kon voor twee tientjes een ongeveer 60-jaar oude slaggitaar meenemen. „Het is een gitaar waar geen gat in zit, maar twee soltekens", vertelde hij trots. De aankoop gaf de verscheidenheid van het aanbod aan Moeders zonder strijkplank konden voor een paar euro aan hun trekken komen. En de opa die poppenkast voor de kleinkinderen wilde spelen, hoefde de kast niet zelf in elkaar te zetten. Voor een habbekrats kon hij zich de moeite besparen. De gordijntjes hingen er al in. Wie loten kocht, kon zich met lotnummer tien eigenaar noemen van een heuse drankroulette. Het spel was compleet met borrelglazen en al. De drank? Ja. Die moest apart worden aangeschaft. Geene was tevreden. „We doen dit al dertig jaar En vanaf februari dit jaar hebben we elke vrijdag ingezameld. Zaterdagochtend zijn wc om zes uur begonnen met het legen van de kuubkisten. Dan is het elke keer weer een verrassing wat er uit komt." Partners in het bewaken en bewaren van het Thools cultuurhistorisch erfgoed. Dat zijn de vier organisaties die donderdag het convenant cul tureel erfgoed hebben ondertekend, zei Meestoof-voorzitter Jaap Hage. „We zeggen heel graag ja tegen deze afspraken. Ze onderstrepen de on afhankelijkheid van elkaar én het gezamenlijk belang." Naast het streekmuseum zijn de twee Thoolse heemkundekringen en het gemeen tearchief bij het convenant betrokken. De vier partijen hebben afspraken met elkaar gemaakt over het bewa ren van materialen, en over het be schikbaar stellen ervan. Voorwerpen zijn het beste op hun plek bij het museum, documenten en foto's bij het archief. Ieder heeft zijn expertise en zo optimaal mogelijke bewaar- mogelijkheden. „Wij gaan er zeer zeker gebruik van maken", aldus voorzitter Fons Vleghels van heem kundekring Philippuslandt. De ver eniging vergadert in het vereni gingsgebouw van de kerk, en heeft daar een houten kast staan voor het bewaren van materialen. „Het be zwaar daarvan is dat wanneer daar iets gebeurt alles weg is." Ook zijn collega Jaap Bout van Stad en Lande van Tholen zei het convenant van harte te ondertekenen. „Het is goed om gezamenlijk dezelfde doelstel ling te hebben. Wantje kunt het doel nooit alleen bereiken, samen kun je het méér handen en voeten geven." Bout stelde voor om als voorzitters van de kringen en het museum el kaar een paar keer per jaar te treffen. Wat Hage betreft prima. Maar er is daarnaast een overlegplatform mét het gemeentearchief. Burgemeester Nuis, die het conve nant namens de gemeente onderte kende, noemde eveneens de goede contacten die er bestaan tussen de Thoolse cultuurhistorische instellin gen. „We hebben in Tholen ook het nodige op dit gebied. Dat zie je als je buiten loopt. Maar ook in het archief en het museum, de Open Monu mentendag en de activiteiten die de heemkundekringen ontplooien." Hage wees op een andere manier van samenwerking, die hij als erg positief ervaart. „Namelijk de Oran jekamer in Sint-Maartensdijk. Het museum kan bij de inrichting een rol spelen, maar daarnaast is er het his torische aspect." Nuis zei dat hij steeds heel positieve geluiden hoort over de toegankelijk heid van het cultureel erfgoed. „U bent als organisaties al langer bezig om te kijken hoe we daar slim mee kunnen omgaan." De burgemeester riep de situatie in herinnering in het oude gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk. waar de archiefbewaar plaats een half museum leek. Ar chivaris Fred van den Kieboom be vestigde dat. „Bij de verhuizing naar Tholen had ik al de gedachte om al die voorwerpen in het museum op te slaan." Omdat De Meestoof in Sint- Annaland nog altijd niet over vol doende depotruimte beschikte, ligt veel gemeentelijk materiaal tijdelijk in het voormalige stadhuis in Tholen. Van den Kieboom: „De bedoeling van het convenant is, te regelen dat fysieke voorwerpen veilig worden opgeborgen. En dat die regels gehan teerd worden. Nu het convenant on dertekend is, gaan we er mee aan de gang." Door het beheer van cultuurhistori sche bescheiden en voorwerpen goed te regelen, worden ze toegan kelijk voor mensen. „En ze worden bewaard op een manier die, waar het de gemeente betreft, voldoet aan de wet", aldus Nuis. „Dat werkt kos tenbesparend en cultiverend. En u hebt een modus gevonden waarbij u elkaar helpt en steunt, met gesloten beurzen." De burgemeester - die te rugkijkend blij was dat Tholen een eigen gemeentearchief heeft behou den - noemde het belangrijk dat de generaties na ons met plezier kennis kunnen nemen van de zaken die wij nu bewaren. „En wat is er mooier om dit bewaren mét elkaar te doen. Op een onbaatzuchtige wijze, zon dereigenbelang." Na de ondertekening werden, om de samenwerking te symboliseren, en kele zaken uitgewisseld. De Mee stoof werd een fragment van waar schijnlijk een koopmansvlag rijker, die in het gemeentearchief aanwezig was. Op zijn beurt had Hage voor het archief een exemplaar van een Thoolse Courant uit 1948. Rien Elenbaas met de voetballertjei voor liet doel dat hij -elf maakte voor het grasveld. Persoonlijke en individuele begeleiding voor mensen met autisme. Dat blijkt in het hele land, met uitzondering van Barendrecht, moeilijk te krijgen, weet Ilse van Vliet uit Sint-Maartensdijk. Daarom opent ze in september de deuren van autismepraktijk Tholen. Van Vliet (22) is psy chologe en heeft zich gespecialiseerd in autisme, omdat ze de proble men waar mensen die daarmee te maken hebben tegenaan lopen, van dichtbij kent. Ze wil met haar praktijk inspringen op de behoefte die er volgens haar bestaat: helpen met de ontwikkeling van een autist op di verse terreinen, maar ook vragen van mensen in de naaste omgeving beantwoorden. Het zusje van Van Vliet heeft een vorm van autisme, en daarom heeft ze van kinds af aan kunnen meema ken wat dat voor een gezin betekent. „Vanaf het eerste bezoek aan de huisarts, het vervolgtraject en uitein delijk het diagnostisch onderzoek, waaruit bleek voor mijn ouders dat hun kind autisme had. Dat is best een klap voor ouders. Daarna volg den de vragen: Wat betekent dit? Wat betekent dit voor mij? En voor mijn kind? Hoe ga ik ermee om?", vertelt Van Vliet. Er was in het geval van haar ouders niet iemand die dat zo kon vertellen. Ook hebben ze er varen dat er. zodra het label autisme tevoorschijn kwam, bij voorbaat veel deuren voor hun kind werden dichtgegooid. De ouders van Van Vliet zijn blijven knokken voor hun kind en zo heeft hun autistische dochter het voor el kaar gekregen om, met behulp van leerwegondersteuning, met negens en tienen te slagen voor haar vmbo- examen en nu bezig is om af te stu deren aan het grafisch lyceum. „Maar mijn ouders hebben daar wel veel gesprekken voor moeten voeren en een beetje brutaal moeten zijn. Ik kan me voorstellen dat niet iedereen dat kan of daar tijd voor heeft. Daar om is het fijn als er iemand is die daarbij kan helpen." Van Vliet besloot daarom om psy chologie te gaan studeren en heeft inmiddels haar diploma op zak. Ze is in de afrondende fase met de spe cialisatie kinder- en jeugdpsycholo- gi'e en schoolpsychologie. Daarvoor is ze stage gaan lopen bij autisme praktijk Barendrecht. waar Van Vliet nog steeds aan is verbonden. Daar werken ze volgens dezelfde wijze als die Van Vliet graag ziet. Maar een praktijk als Barendrecht is rede lijk uniek in Nederland, zegt ze. „Er zijn wel plekken waar je terecht kunt met autisme," maar dat zijn meestal grote instellingen, niet specifiek ge richt op autisme. Ook gaan wij uit van een individuele en persoonsge bonden begeleiding." Er wordt gebruikgemaakt van de theorie van psychologe Martine Del fos. Die gaat ervan uit dat er meer dere ontwikkelingsleeftijden zijn binnen één persoon. „Een kind kan wel een kalenderleeftijd hebben van 12 jaar, maar op sociaal vlak slechts zeven jaar oud zijn. Terwijl het tege lijkertijd net zo goed is met compu ters als een twintigjarige." Dat heeft volgens Van Vliet te maken met rij ping. „Op allerlei ontwikkelingsge bieden zit een kind op een andere leeftijd. Daar kun je op inspelen en daar ook iets mee doen." Soms is een autistisch kind gewoon nog niet rijp voor iets wat wel bij zijn leeftijd hoort en komt dat later pas. meent Van Vliet. De psychologe zoekt een vaardig heid waaraan ze kan gaan werken. „Bijvoorbeeld op het gebied van so ciale interactie. Dan kijk ik hoe oud iemand daarin eigenlijk is. Je afvra gen 'waar ben jij?' en daarop aan sluiten. Daarin onderscheid ik mij van grote instellingen." Van Vliet probeert 'mee te veren' in de wereld van de autist om zo con tact te maken en van daaruit te gaan werken. Ze geeft als voorbeeld een jongetje van zeven in de praktijk van Barendrecht. „Hij sprak weinig en zat in zijn eigen wereldje. Elke week probeerden wij daarin mee te gaan en keken of hij contact wilde maken. Na een maand of vier kwam hij met en grote grijns binnen en gaf hij eerst een grote knuffel. Er was toen gelijk contact." Het bewijst voor Van Vliet dat mensen met autisme zich verder kunnen ontwikkelen en dat er met therapie veel vooruitgang kan worden geboekt. Autisme is een pervasieve ontwik kelingsstoornis, dat wil zeggen dat er meerdere gebieden in de hersenen zijn aangetast, legt de psychologe uit. Het is een aangeboren afwijking. Er zijn geen hersencellen kapot, maar volgens Van Vliet hebben de verbindingen minder vertakkingen en zijn ze op bepaalde plekken wat dikker. „Wat je veel ziet bij autisme is dat de linker- en de rechterhersen- helft niet goed samenwerken. Autis me is niet te genezen, maar je kunt hersenen wel trainen, sterker maken. Als het ware de hersenhelften uitno digen weer samen te gaan werken." Van Vliet werkt voornamelijk met kinderen, maar ook volwassenen kunnen bij haar terecht. Daarnaast richt ze zich niet alleen op autisten, maar ook op de mensen daarom heen, zoals ouders, broers en zussen. „Die hebben vaak ook heel veel vra gen." Mensen kunnen vrijblijvend een gratis kennismakingsgesprek aanvragen. Van Vliet komt daarbij bij voorkeur aan huis, zodat ze het kind in zijn eigen omgeving kan zien en zelf daarbij ook kennis kan' maken met het hele gezin. Een behandeling, na vaststellen van een diagnose, kan volledig vergoed worden via het persoonsgebonden budget. Van Vliet stelt ook zelf diag noses en betrekt daarbij haar collega Marijke van Dijk van de praktijk in Barendrecht bij. Op vrijdagavond 29 juli houdt Ilse van Vliet een infor matieavond over autisme, om half acht in de praktijk aan de Stoofstraat 3 in Tholen. Aanmelden kan via in- fo@autismepraktijktholen.nl en er wordt entreegeld gevraagd. Ilse van Vliet wil een persoonlijke aanpak bieden voor zowel autisten als mensen die daarbij betrokken zijn. Ze opent in september haar praktijk aan de Stoofstraat in Tholen. Het veldje is verdiept vwr de op vang van overtollig regenwater en wordt wadi genoemd. De voetballers waren er dolblij mee. maar Elenbaas hoorde de volgende dag dat ze 's middags al op de gemeentewerk plaats stonden. „Weggehaald. Ik hoorde het via via. Ik ben ze op gaan halen. Ze stonden netjes onder een afdak. Ze mogen hier niet staan." Elenbaas wilde nog netten bestellen, maar liet dat achterwege toen hij te horen kreeg dat het grasveld met de wadi geen trapveld is. „Maar de kin deren zijn in principe tevreden met dit stukje. Het gaat <x)k om jonge kinderen van een jaar of acht tot twaalf. Het is een leuk stukje gras en lekker dicht bij huis." Elenbaas hield de doeltjes klein. Niet hoger dan 1.80 meter en 3 meter breed. .Anders komen er grote jon gens op af en dat is niet de bedoe ling." Volgens Elenbaas zijn er mensen in de buurt die positief reageren. Ook mensen die zelf geen kinderen heb ben. Maar niet iedereen is gelukkig met de voetballende jeugd op het wadiveld. „Dat kan ik ook wel be grijpen als er een bal tegen je auto komt. Maar laat de gemeente dan eens iets leuks verzinnen. Het hoeft niet groots te zijn." Oud-Scherpenissenaar Kees Slager, voorzitter van de SP afdeling Tholen. vindt het initiatief van Elenbaas te prijzen, maar begrijpt niet waarom de doeltjes meteen zijn weggehaald. .Zonder dat er navraag is gedaan van wie ze zijn. We weten wel dat dit geen officieel trapveld is. maar dit is een klein impulsje voor Scherpenis se." Slager noemt het optreden van de gemeente bureaucratisch. Dat er een trapveld is op het Pluim- potterrein is bij Elenbaas en Slager bekend. Volgens Elenbaas is dat ge schikt voor de oudere jeugd, ligt er puin en is het er vuil. Eert van de doelen is gesloopt. Er staat nog één paal overeind. Slager hoopt dat er een gesprek komt met de gemeente. „Dit nodigt uit om te komen praten. Er wordt nu teveel over de mensen in Scher penisse gepraat en niet met hen." De twee kinderen van Elenbaas, Arnold en Richard, zijn bijna elke avondm op het veldje te vinden. Ook de twee oudste kinderen van Johanna van Eenennaam. „Er wordt hier altijd gevoetbald." Op de vraag of ze als ouder een oogje in het zeil zou willen houden, ant woordt ze bevestigend. Maar er zitten wel een paar gevaarlijke kantjes aan het terrein, zegt ze. De ballen vliegen soms de straat op bij de kruising van de Margrietlaan met de Platteweg/Lenteplein. Vol gens Elenbaas en Slager zou het met simpele middelen veiliger ge maakt kunnen worden. Elenbaas heeft de doeltjes weer weggehaald. Met een heftruck. Hij is kraanma- 1 chinist. De wadivoetballertjes blij ven er spelen, maar voorlopig zon der doelen. ,Jk wil geen ruzie met de gemeente, maar wél dat er wat gebeurt op Scherpenisse."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 11