Regen maakt enthousiasme voor Thoolse truckersrit niet minder Kanon terug aan Thoolse haven met affuit van leerlingen Westerpoort Woonschip Delphin verlaat Stavenisse Provincie heeft Tholen voor Floriade benaderd Tekort naar drie miljoen bij havengebied Sint-Annaland Onderzoek naar schoolverlaters Karavaan van 74 vrachtwagens met gehandicapte jongeren Musica Nautica in Sint-Annaland Nieuw onderstel in drie jaar gemaakt als schoolproject Onderhandelen over vervuiling Donderdag 30 juni 2011 7 OcTHO bezuinigt op personeel Nauwere band Meestoof en heemkundekringen Ondanks het tegenvallende weer is de negende Thool se truckersrit zaterdag pri ma verlopen. Een stoet van 74 vrachtwagens reed van uit Oud-Vossemeer langs alle woonkernen, met ver standelijk of lichamelijk gehandicapte jongeren als bijrijder. De jongelui had den weer de dag van hun leven. „Toen ik bij terug- keer een jongen die in de brandweerauto zat vroeg of hij had genoten, boog hij zich uit het raam en gaf me een dikke kus. Dan ben je betaald voor al je in spanningen", zegt Ella de Rooij van de organisatie. Vrijstelling Cowboyhoed Onderzoek kosten projectleiders grote plannen Vestetuin De loop is gericht op de ingang van de haven, maar schepen die Tholen willen binnenvaren, hebben niets te vrezen. Het kanon heeft zijn kruit al lang verschoten. Het vier eeuwen oude wapen staat sinds donderdag weer terug op de dijk bij de haven van Tholen. Leerlin gen van het Westerpoort hebben er een nieuwe affuit (onderstel) voor gemaakt in opdracht van de gemeente Tholen. Een project dat drie jaar heeft geduurd. Er heb ben dan ook drie verschillende leerjaren vierdeklassers aan gewerkt onder leiding van leraar bouwtechniek Ad Wijmans. Spannend Voor één wethouder hoeft tuinhouwexpo niet Het idee om Tholen naar voren te schuiven als gebied waar in 2022 - een deel van - de wereldtuinbouwten toonstelling Floriade ingericht wordt, komt van de pro vincie Zeeland. Gisteren boog de commissie bestuursza ken zich over een voorstel om akkoord te gaan met Tholen als 'zoeklocatie', en om 25 mille op tafel te leg gen voor een verkennend onderzoek voorafgaand aan de kandidaatstelling. Unieke kans 't Rijks 't Bergse vmbo Prinsentuin Diversen De stichting openbaar primair on derwijs Tholen (OcTHO) moet be zuinigen en wil dat onder meer doen door leerkrachten, met het kortste dienstverband, te ontslaan. Zeven van hen zitten momenteel in de risicozone, in afwachting van de ontwikkelingen. De bezuinigings plannen worden voorgelegd aan de gemeenteraad. Wel is de stichting ondertussen bezig met het verkrij gen van meer naamsbekendheid, door het lanceren van een website en het plaatsten van banieren bij haar acht scholen in de gemeente. Streekmuseum de Meestoof in Sint- Annaland en de heemkunderkingen van Tholen en Sint-Philipsland gaan nauwer samenwerken Voortaan zal de Meestoof voorwerpen die van be lang zijn voor het Thoolse cultureel erfgoed gaan beheren. Dat is de uit komst van de overeenkomst die van ochtend (donderdag) wordt gete kend tussen burgemeester Nuis, Jaap Hage van de Meestoof, Jaap Bout van de heemkundekring Tho len Stad en Lande en Fons Vleghels van Philippuslandt. Door de uitvoe ring van het convenant wordt het be heer en de exploitatie van cultureel erfgoed verbeterd. De Meestoof heeft er beste spullen voor. Docu menten en foto's zullen door het ge meentearchief worden beheerd. Symbolisch zal als voorbeeld van de eerste uitwisseling een vlag tegen een unieke krant worden geruild. De provincie Zeeland trekt 24.000 euro uit, exclusief btw, voor een on derzoek naar schoolverlaters. Het Researchcentrum voor onderwijs en arbeidsmarkt (ROA) uit Maastricht gaat schoolverlaters uit 2009/2010 van de richtingen mbo-bol (1800 gediplomeerden) en mbo-bbl (1200 gediplomeerden) en 750 voortijdige schoolverlaters van het voortgezet onderwijs, vmbo en mbo onder de loupe nemen. In 2008 is een soort gelijk grootschalig onderzoek in Zeeland gehouden voro het school jaar 2006-2007. Het provinciaal be stuur wil de Zeeuwse cijfers leggen naast landelijk onderzoek onder schoolverlaters. De 5850 jongeren uit Zeeland kunnen de enquete zo wel schriftelijk als via internet in vullen. Wie niet reageert, krijgt nog twee keer een herinnering om toch mee te doen aan dit onderzoek. De regen maakte het tevoren wel even spannend. „Want binnen heb ben we geen ruimte voor al die wachtende mensen", aldus Ella de Rooij die de truckersrit vanaf 2003 organiseert samen met Adrie en Marrie Aarnoudse. Ze worden bijge staan door de nodige vrijwilligers, om alles in goede banen te leiden. Vanaf half twaalf arriveren de chauffeurs met hun trucks bij dagac tiviteitencentrum de Schutse in Oud- Vossemeer. De wagens worden in de Gankelweg en de Coentjesweg ge parkeerd en stuk voor stuk voorzien van een nummer. De chauffeurs heb ben de auto's netjes gepoetst en vaak vrolijk versierd met slingers of bal lonnen. Tussen half een en kwart voor een komen de kinderen met hun begeleiders aan. Ella: „Ze re ageren op een schriftelijke uitnodi ging van ons. We schrijven bijvoor beeld de Schutse-deelnemers aan, cliënten van Sjaloom en bewoners van de Annewas. Maar ook mensen die in aanmerking komen en waar van we via via hebben gehoord." Als duidelijk is hoeveel 'passagiers' er zijn, volgt een belronde langs de chauffeurs. .Zonder hen zijn we na tuurlijk nergens", zegt Ella de Rooij. Heel wat Thoolse chauffeurs zijn bereid om een vrije zaterdag op te offeren om deze jongeren een ple zier te doen. Maar daar ben je er niet mee. Want ook de bedrijven waar ze in dienst zijn, moeten in stemmen met het gebruik van de wagens en met de brandstof die de rit kost. Voor de organisatie zit er achteraf ook een hele administratie aan vast, sinds enkele jaren geleden Op de T-splitsing Zoetwaterweg-Oudelandseweg bij Sint-Annaland worden de vrachtwagens begroetmaar een jongetje kan het geclaxonneer duidelijk minder waarderen. Een van de begeleidende motorrijders houdt het verkeer in de gaten. de 48 uursregeling voor beroeps chauffeurs van kracht werd. „De ki lometers die ze rijden, moeten ge dekt zijn, ze krijgen allemaal een brief mee als vrijstelling." De Rooij vult in de dagen na de rit ook nog formulieren in voor de rijksver keersinspectie. Na de opening door vestigingsdirec teur Huib Dorst van De Schutse gin gen chauffeurs en bijrijders zater dagmiddag naar de auto's. Degenen die niet op eigen kracht kunnen in stappen, worden via de laadklep van een vrachtauto in een truck gehol pen. „Dat regelen de mensen van de chauffeursvereniging Flupland-Tho- len." Voorafgegaan door een groep motorrijders zette de stoet zich om twintig over een in beweging. Van onder paraplu's zwaaiden belang stellenden de karavaan uit. Zoals het Vossemeerse echtpaar Petie waarvan zoon Jeffrey meereed. En het echt paar Kersbergen fotografeerde de auto van Van de Merbel waarmee zoon Arie uit Scherpenisse rijdt. In de Patrijzenweg wachtten de voorste auto's tot ze allemaal waren aangesloten. Toen ging het richting Sint Philipsland, waar de deelne mers een attentie kregen: de bijrij ders een snoepzak en de chauffeurs een cowboyhoed. Via Sint-Anna land reed men naar Stavenisse, waar heel wat mensen de stoet be groetten. Ook hier was er een atten tie, net als in Poortvliet waar de co lonne via Sint-Maartensdijk en Scherpenisse arriveerde. Dit kan dankzij de bijdragen van sponsors. Die zijn er lokaaj, maar bijvoor beeld ook het Delta Zeeland Fonds is een instelling waarop de organi satie niet tevergeefs een beroep doet. Onderweg werden zo nodig plas pauzes ingelast en kort na half zes reed de stoet via de Molenstraat Oud-Vossemeer weer binnen. Terug bij De Schutse kregen de deelne mers en de chauffeurs een herinne ringsvaantje, en werd de dag afge sloten. Bij het dagactiviteitencen trum kon de hele middag door iets worden gegeten en daar werd goed gebruik van gemaakt: 145 kilo friet en meer dan 550 frikandellen gin gen er over de toonbank. Het batig saldo van de truckersrit komt ten goede aan De Schutse. De plannen voor ontwikkeling van het havengebied in Sint-Annaland dreigen een molensteen te worden om de nek van de gemeente. Bert van Eenennaam maakte in de raadsvergadering melding van een aan passing, door de accountant, van de jaarrekening 2010. „De tekorten lopen op", aldus de SGP-fractievoorzitter. Zijn SP-collega Theo Ko- revaar noemde een bedrag van drie miljoen euro. De SGP wil dat het plan Sint-Anna land goed gevolgd wordt. .JDit ver dient, met andere grote projecten, de aandacht gezien de ontwikkelingen op financieel-econorfiisch terrein. Blijf er bovenop zitten." Korevaar waarschuwde ten aanzien van de gro te projecten voor luchtfietserij. „Ik ben bang dat we onszelf rijk reke nen." In de jaarrekening van de ge meente valt te lezen dat het nog niet zeker is of de 930.000 euro die opzij is gezet, toereikend is om het tekort op de grondexploitatie van het plan havengebied Sint-Annaland te dek ken. De gemeenteraad wordt binnen kort 'informeel' (d.w.z. achter geslo ten deuren) bijgepraat. De onder handelingen met supermarkteigenaar Gunter zijn volgens wethouder Hom mel in de afrondende fase. Over en kele maanden zal de grondexploita tieberekening, waarin dit wordt meegenomen, gereed zijn. „De grote projecten kosten veel tijd en geld", vond CU-fractievoorzitter Bram van de Sande. Zijn fractie in vesteert liever méér in de wat kleine re dorpen. Zowel bij het havengebied Sint-Annaland als de impuls Sint- Maartensdijk/Scherpenisse zijn, in de ogen van de CU, de kosten voor pro jectleiders aan de hoge kant. Kosten die vervolgens op de exploitatie drukken. De CU kwam met een mo tie om onderzoek te doen naar die uitgaven en naar mogelijk goedkope re alternatieven. Bij een discussie hierover in de raad zou uitgegaan moeten worden van uitbreiding of versterking van de interne ambtelijke capaciteit, eventueel zelfs samenwer king met andere gemeenten. Alle fracties bleken bereid de motie te Er klinkt op vrijdagavond 8 juli weer muziek uit de haven van Sint-Anna land, want dan wordt voor de vierde keer het havenconcert Musica Nauti ca georganiseerd. Bij het vallen van de avondschemer is er een klassiek schouw- en luisterspel van diverse internationaal bekende artiesten. Blaaskapel Dak d'r af begint om half acht te spelen. Daama volgen optre dens van Elise Caluwaerts, (sopraan), Inez Carsauw (mezzo-sopraan), Alex Vermeulen (tenor), Céleste Zewald (klarinet), André Telderman (piano) en het jazzcombo Melphi. Het evene ment brengt lichte klassieke muziek met een knipoog naar jazz. De toe gang, tot Musica Nfeptica is gratis. steunen. „Van de Sande heeft een punt", vond Jan Heshof (PvdA). Ver volgens zegde wethouder Van Dis het onderzoek toe. „Inhuur wordt gere geld bediscussieerd in de raad. maar het college heeft al eerder aangege ven dat het voortdurend kijken is naar specialismen. Maar we hebben er ook begrip voor dat u inzicht wilt in de kosten." De wethouder stelde voor om de onderzoeksvragen vooraf aan de gemeenteraad voor te leggen, en de antwoorden te presenteren vóór de behandeling van de volgende ka dernota, in het voorjaar van 2012. „Dan kan de discussie voor eens en altijd over zijn." Van de Sande kreeg in het debat geen reactie op de opmerking om, in het licht van de demografische ontwikke ling, alleen nog woningen te bouwen voor de daadwerkelijke behoefte. Al meer discussie was er, nadat Theo Korevaar (SP) een lans brak voor herbouw in plaats van nieuwbouw van woningen, én wees op de lande lijk stijgende vraag naar huur- in plaats van koophuizen. Van Eenen naam wees hem op het kabinetsvoor nemen om via aanpassing van het puntenstelsel de huren met 120 euro te verhogen. SGP en CU confronteer den Korevaar bovendien met de con sequenties van het stopzetten van woningbouwplannen. „Met Vestetuin kun je niet terug, maar ik ben bang dat we ons rijk rekenen", zei de SP- fractievoorzitter. De opmerking van Han van 't Hof (ABT) of het niet be ter zou zijn om een keer 'stop' te zeg gen tegen plannen als Vestetuin, maakte de tongen pas goed los. „We zijn verbijsterd", reageerde Rina Lig- tendag (CDA). ,J4oe denkt u dat te doen? Ik zie de schadeclaims al ko men", zei Henk Geluk (SGP). En volgens Jaap Hage (CU) is juist Ves tetuin (voorheen Tholen Noord) een financieel redelijk succesvol project. Van 't Hof legde uit dat zijn fractie niet met Vestetuin wil stoppen. Maar ze hikt aan tegen de miljoeneninves teringen die voor de gemeente extra risico's opleveren. SGP en CDA wil den opheldering, maar die kon Van 't Hof moeilijk geven omdat het vol gens hem om 'vertrouwelijke zaken' gaat. Het gaat hem om het geplande parkeerterrein voor de supermarkt in Vestetuin, zo bleek. „Dat kan pro bleemloos op een andere plek in het plan. gezien de grond die de gemeen te daar heeft liggen. En dan vinden wij het onverstandig om wéér miljoe nen te ii$/esteren", aldus de ABT'er. Derdejaars leerlingen van het Westerpoort helpen het kanon en de affuit, gemaakt door vierdejaarsleerlingen, op zijn plek te zetten. Het was geen alledaagse klus en ook eentje waarover moest worden nagedacht qua technische moge lijkheden. Want de oude affuit be stond uit dikke balken uit één stuk. Een maat, die op het Westerpoort niet zomaar gezaagd kan worden. Daarom is het merbauhout door de leerlingen verzaagd en verlijmd, tot er balken ontstonden die er weer net zo uitzagen als het origi neel. Ook de houten wielen en de bijbehorende assen zijn zo dik, dat de leerlingen weer voor een ander vraagstuk kwamen te staan. „We hebben gebruik gemaakt van de draaibank van de afdeling metaal- techniek, want wij hadden er-de machines niet voor", licht Wijmans toe. Eenmaal klaar, was er weer een spannend moment, vertelt de do cent. Want het was de vraag of het kanon wel op de affuit zou passen. „Dat weegt zo zwaar, dat je het er tussendoor niet even op tilt om te passen", zegt Wijmans. Bovendien lag het niet bij het schoolgebouw in Tholen, maar in het depot van de gemeente. Met een hijskraan is de splinternieu we affuit, voorzien van het eeuwen oude kanon, dat overigens is opge vist bij Oostende, op de dijk gezet naast de trap naar het havenplateau. Omdat de vierdejaars leerlingen al vrij zijn na het afronden van hun examen, verleenden derdeklassers assistentie. Dylan van der Putten, Sjoerd S^ii;ven, Lew Nimala, Mike de Rond, Martin de Jager, Jeffrey Hermanns en Jesse Stolwerk beho ren daarmee nu ook tot de generatie leerlingen die aan het kanon ge werkt hebben. Ze zijn verantwoor delijk voor de laatste afwerking en werken na plaatsing de beschadi gingen aan de verf nog bij. Wijmans is blij dat de gemeente de opdracht voor het maken van de af fuit aan de school heeft gegeven. .Ze zeggen altijd dat vmbo-leerlin- gen niets leren, maar dit is een voor beeld dat het wél zo is. De leerlin gen die hieraan gewerkt hebben, zijn hartstikke trots. Het is ook leuk dat het hier staat, want als ze hier nog eens langskomen, kunnen ze zeggen: 'Daar heb ik nog aan mee gewerkt.'" De leerlingen worden overigens bij meer projecten betrok ken, ook in de school zelf. Wijmans: „We zijn bezig met een verbouwing en de leerlingen bouwtechniek hel- pelijnee door een wand te maken." Zeeland is door de organisatie van de Floriade 2012 - die in Venlo wordt gehouden - gevraagd een pa viljoen in te richten rond het thema aquacultuur. Gedeputeerde staten hebben afgelopen jaar de mogelijk heden daartoe laten onderzoeken. De uitkomsten waren aanleiding om te bekijken of de volgende Flo riade, in 2022, in Zeeland plaats zou kunnen vinden. Daarbij bleek afgelopen najaar dat ook Bergen op Zoom de mogelijkheden verkende om zich daarvoor kandidaat te stel len. Overleg in november leidde er toe, dat beide partijen besloten om een gezamenlijke kandidatuur te verkennen. Begin mei is dat naar buiten gebracht, waarbij als insteek de relatie tussen tuinbouw en be drijfsleven is genoemd: de bioba- sed economie. Enkele dagen later kreeg burgemeester Nuis van gede puteerde Van Beveren te horen dat de provincie Tholen - de buurge meente van Bergen op Zoom - als Zeeuwse locatie naar voren wil schuiven. Burgemeester en wethouders vin den dat de aard en het karakter van de Floriade goed bij Tholen en de Thoolse gemeenschap zouden kun nen passen. 'Het is een unieke kans om het best bewaarde geheim van Zeeland op een passende wijze, re kening houdend met de couleur lo cale, wereldkundig te maken bij de doelgroep die deze tentoonstelling bezoekt', schrijft het college in het voorstel aan de gemeenteraad. Dit los van het feit dat nog veel vragen beantwoord moeten worden en er discussiepunten zijn. Op één wet houder na steunt het college de no minatie van Tholen als zoeklocatie voor de Floriade en de deelname aan een verkennend onderzoek. De uitkomsten daarvan zijn bepalend voor het uiteindelijke voorstel om Tholen al dan niet kandidaat te stel len, inclusief alle bijbehorende con sequenties. Mocht dit positief uit vallen, dan wil de provincie Tholen ook betrekken bij het Zeeuwse pa viljoen in Venlo. De Floriade is een tentoonstelling die zes maanden lang - van april tot oktober - geopend is. In Venlo be slaat ze een oppervlakte van 66 hectare. Voor 2012 bleef de Lim burgse gemeente als enige kandi daat over, nadat steden als Rot terdam en Arnhem zich hadden te ruggetrokken-met het oog op de fi nanciële risico's. De Floriade van 2002 werd door twee miljoen men sen bezocht (daarvan zo'n 950.000 uit het buitenland). Dat waren er ruim 600.000 minder dan was be groot, waardoor de gemeente Haar lemmermeer opdraaide voor het te kort van acht miljoen euro. Bij deze tentoonstelling was er Thoolse in breng, want Sahin zaden uit Sint- Annaland werkte eraan mee. Het woonschip Delphin is maandag weggesleept uit de haven van Sta venisse. Het heeft daar minstens tien jaar gelegen, maar nadat de eige naar drie jaar geleden overleed, raakte het steeds meer in verval. Ber gingsbedrijf Van den Berge uit Stavenisse heeft het schip met haar sleepboot Zephyrus naar de sloperij in het Belgische Hoboken ge bracht. Met de rubberen speedboot van het bergingsbedrijf, de Mis tral, werd stuurassistentie gegeven. Vanaf deze oranje boot is de foto van de Delphin, op weg naar de sloop, genomen. De staanplaatsen van de woonwa genterreinen in Midden en Noord- Zeeland zijn in 2008 overgedragen aan de woningcorporaties, maar de afwikkeling van de overdracht van de overblijvende terreinen laat nog op zich wachten. Dat bleek maan dag in de commissie ruimte waar de jaarrekening 2010 werd besproken. De gemeente Tholen draag 5068 eu ro bij (1,99 per inwoner). Volgens wethouder Peter Hoek zou de over dracht dit jaar zijn afgerond, maar moet er over een aantal vervuilde terreinen nog worden onderhandeld. „Onze eigen locatie aan de Oude- landsedijk in Tholen is vrij simpel. We hoeven alleen maar een extra bemonstering te doen. In Middel burg is het lastiger." Aan scholengemeenschap 't Rijks te Bergen op Zoom zijn de volgende leerlingen geslaagd voor hun havo examen: Tholen: Maik Brugman (profiel cul tuur en maatschappij), Iliass El Jilali (cultuur en maatschappij, economie en maatschappij), Tom Poot (econo mie en maatschappij). Oud-Vossemeer: Peter de Hond (na tuur en gezondheid, natuur en tech niek). Sint-Maartensdijk: Leroy Geuze (natuur en gezondheid), Huy Pham (natuur en techniek). Aan het Bergse vmbo te Bergen op Zoom, zijn de volgende Thoolse leer lingen geslaagd: BBL ADMINISTRATIE Sint-Maartensdijk: Maria Bosters. BBLVERZORGING Poortvliet: Katinka Buijs. KBL VERZORGING Sint-Maartensdijk: Avinash Isrie. KBL METAAL Tholen: W'im van Burgh. Sint-Annaland: Roald Westdorp. KBL ADMINISTRATIE Oud-Vossemeer: Michiel Tholenaar. Aan het Prinsentuin in Halsteren zijn de volgende leerlingen geslaagd voor het vmbo-examen: BASISBEROEPSGER. LEERWEG Sint-Annaland: Joyce Maas. Sint-Maartensdijk: Whitney Breure. Poortvliet: Joey Hage. Cindy Scheepbouwer. Sint Philipsland: Elize Beijaerts, Jo nathan van Westen (leerwerktraject). KADERBER.GER. LEERWEG Stavenisse: Laura Moerland. Poortvliet: Al ward Wardanian. THEORET. LEERWEG Tholen: Sharon Potappel, Achraf Tihny. Mark Goedegebuure. Sint-Annaland: Bonita Westdorp. Scherpenisse: Jurn Zijlmans Poortvliet: Sanne van Leijsen. Mar tin van Liere. Aan het Erasmus MC Zorg Academie in Rotterdam heeft Elena Dorst uit Sint-Maartensdijk haar diploma voor radiodiagnostisch laborante be haald. Ronald den Braber uit Stavenisse is geslaagd vtx>r zijn vmbo-examen ge mengde leerweg economie aan het Calvijn college te Tholen. Amoud Hage en Darius Noordijk, beiden uit Sint-Annaland. zijn aan het Westerpoort te Tholen geslaagd voor hun vmbo-examen gemengde leerweg. Twan Goense uit Anna Jacobapol- der mag zijn gymnasiumdiploma op halen. want hij is daarvoor geslaagd aan het Juvenaat in Bergen op Zoom.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 7