Wet staat afschaffen onafhankelijke welstandscommissie in de weg 'Ondernemer in problemen door onjuist besluit van gemeenteraad' Toekomst muziekschool blijkt nog altijd ongewis Winst bedrijventerrein voor tekort woonwijk Van ABT, CU en SP mag ozb minder stijgen 'Tholen mag niet de lelijkste gemeente in Zeeland worden' CDA trekt motie terug, ondanks brede steun in gemeenteraad Lijkbezorging Samenwerking Brabant kost Tholen 48 mille Donderdag 30 juni 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 SGP, PvdA, SP en CU waarschuwen Hommel Tholen mag niet de lelijkste gemeente van Zeeland wor den. Nederland mag geen tweede België worden. Die waarschuwingen gaven Kees Slager (SP) en Ellen van der Wal (PvdA) maandag af bij het bespreken van het welstandsbeleid. Dat wordt onder de loep genomen. De welstandsadvisering niet langer door een speciale commissie laten doen, maar door ambtenaren van de ge meente. Met dat idee kwam CDA'er Rob Duijm in de ge meenteraad op de proppen, in de zoektocht naar bespa ringen op de uitgaven van de gemeente. Bovendien zou het efficiënter en transparanter zijn. Een onderzoek za gen alle fracties, uitgezonderd de SP, wel zitten. Maar zover komt het niet. Want volgens wethouder Hommel staat er in de woningwet dat de welstandsadvisering on afhankelijk moet zijn. Angst Vertraging Koudwatervrees Beterschap Op qui-vive zijn Smaak SP tegen Geen geld reorganisatie van Veiligheidsregio Ondanks Thoolse bijdrage 150.000 euro Steeds meer leerlingen uit het basisonderwijs volgen les sen aan de Zeeuwse Muziekschool. Wethouder Kees van Dis deelde dat dinsdag mee in de commissie samenle ving. Van Dis sprak van een mooie ontwikkeling, haaks op de krimpende bevolking in de provincie. Wel blijft het volgens de wethouder lastig om vanuit de Zeeuwse gemeenten greep te houden op de muziekschool. „Het is iedere keer weer eemstrijd." Milieuregels vergen aanpassingen voor woningbouw Scherpenisse De gemeenteraad vindt dat er op constructieve wijze met het loon- en grondverzetbedrijf van J.C. Hage overlegd moet worden over een oplossing voor de Molenweg in Scherpenisse. Het bedrijf zit, als gevolg van milieure gels, woningbouw in de weg. Een uitspraak van de Raad van State leidt er toe, dat de ondernemer ook ten aanzien van bestaande bebouwing maatregelen zal moeten tref fen. „Er liggen een aantal knelpunten die op gespannen voet staan met het Besluit landbouw milieubeheer", gaf wethouder Peter Hoek toe in de raadsvergadering. Garantie Exploitatie grond in Sint-Maartensdijk gekoppeld Hondenbelasting vooralsnog niet van de baan Dhr. Pommée uit Scherpenisse licht zijn bouwplan toe bij de welstandscommissie met o.a. voorzitter Marco Onrust. Vanuit de politiek en de burgers komen er volgens b. en w. geluiden om meer welstandsvrij te kunnen bouwen. Het doel van de evaluatie is te komen tot een herziene wel standsnota die aansluit op de wet geving. Het mag ook niet het ten koste gaan van de ruimtelijke kwa liteit. Gekeken zal worden waar toezicht van welstand gehandhaafd moet blijven en waar het gewijzigd kan worden eerder zijn recreatie terreinen al vrij gegeven). SGP. PvdA, SP en CU waren voorzich tig. Voor CDA, VVD en ABT mag het toezicht wat minder. Kees Slager (SP) was uitgesproken in zijn oordeel. Het bevorderen van welstandsvrij bouwen past in de tijdgeest, zei hij, maar hij moest er niet aan denken 'alles vrij te ge ven.'. „Dan krijg je Belgische toe standen. Ik ga u er aan houden dat de ruimtelijke kwaliteit gewaar borgd blijft. Anders wordt Tholen de lelijkste gemeente in Zeeland." Ook Johan Aarnoudse (SGP) zei dat er voor zijn fractie geen 'drin gende behoefte' was om alles wel standsvrij te maken. Het kan ook stapsgewijs, zei hij. „Maar we wil len niet af van welstand. Ik ben het eens met Slager: we moeten waken voor de ruimtelijke kwaliteit." Dat vond ook Ellen van der Wal (Pv dA). Zij vond dat Nederland geen tweede België mag worden. Hoe wel er voor haar fractie wel 'iets vrijer met de regels om mag wor den gegaan.' Ook Jaap Hage (CU) was het met Slager eens. Meer wel standsvrij maken mag volgens hem geen doel op zich zijn. Aan de andere kant vond Han van 't Hof (ABT) dat er niet vanuit de welstandsgedachte gekeken moet worden. De vraag of het voor de burger of ondernemer of de omge ving nodig is moet centraal staan. Volgens Rob Duijm (CDA) zou het functioneren van de welstandcom missie onderwerp moeten zijn. Met de vraag of het ondergebracht kan worden in de ambtelijke orga nisatie. Anco Fase (VVD) noemde het on derwerp 'Hommels kindje'. De wethouder hadr toen hij nog raads lid VVD was - een meerderheid De Thoolse politiek moest deze week een mening geven over het door de muziekschool gevoerde be leid in 2010 en meteen de concept begroting voor volgend jaar goed keuren. Tholen moet komend jaar ruim 150.000 euro in de pot doen. De sluitingstijd voor de reacties is echter officieel al gepasseerd. Met name Hans Boulogne (ABT) maakte zich er boos over. „In hoeverre word je als commissie nog serieus geno men, vraag je je dan af." Wethouder Van Dis begreep de kritiek, maar zegde toe de standpunten van Tho len alsnog bij het dagelijks bestuur onder de aandacht te brengen. Jo- landa Prins (PvdA) drong bijvoor beeld aan op nog meer samenwer king met de basisschool. „Want uit recent wetenschappelijk onderzoek komt duidelijk naar voren dat leer lingen door muziekonderwijs soci aal verbeteren en ook de leerpresta ties gaan omhoog." Wethouder Van Dis was het er helemaal mee eens. „Ook voor het college is samenwer king met de basisscholen een voort durend aandachtspunt." Prins vroeg zich af waar de toege zegde uitkomsten van het onder zoek naar een nieuwe beheersvorm voor het Zeeuwse muziekonderwijs bleven. Volgens afspraak zouden die al in januari van dit jaar bekend moeten zijn. Ook andere partijen hadden daar vragen over. De oor- De lijkbezorgingsrechten hoeven wat de SGP betreft niet kostendek kend te zijn. „Een algemene be graafplaats is een algemene voor ziening, dus daar mag van ons geld bij uit de algemene middelen", zei Bert van Eenennaam. Zijn fractie weet zich op dat punt gesteund door de uitkomsten van een onder de in woners gehouden enquête, vulde Johan Aarnoudse aan. Namens de PvdA wees Jan Heshof erop dat het kostendekkend maken hiervan 'al lang gewenst beleed' is. van de raad zover gekregen een aantal zaken welstandsvrij te krij gen. De wethouder zei blij te zijn met de opmerkingen. Hij probeer de de 'angst om welstand over boord te gooien' burgerlid weg te nemen. „We willen wel zoeken om op een andere manier - met behoud van de ruimtelijke kwaliteit - met welstand om te gaan. We willen ons neutraal opstellen." Volgens Hommel zijn er gemeenten (onder andere Eindhoven) die bepaalde gebieden aanwijzen waar 'niet zo veel mis kan gaan.' Aarnoudse onderstreepte het be lang van het burgerlid in de wel standscommissie. Hommèl zei dat hij blij was met het burgerlid om dat hij vaak de mensen kent en op de hoogte is van de lokale situatie. Maar hij wees ook op een uitspraak van het vorige burgerlid Leen Deurloo die had gezegd dat het 'in de meeste gevallen goed gaat.' „Waarom zou het dan aan de wel standscommissie voorgelegd moe ten worden?" Duijm gaf aan, dat hij het advies wil handhaven, maar dat dit niet perse van de welstandscommissie hoeft te komen. Van 't Hof zei dat er koudwatervrees bij het beoorde len van bouwaanvragen is. „De gemeente kan aangeven wat de breedte is." Hij had zich verbaasd over de Veilingwég in Sint-Anna- land waar het volgens herh erg divers is wat betreft de pannen, stenen en ramen van woningen en bedrijfsgebouwen. „Als wel standscommissie zou ik daar wel meer beperkingen op hebben ge legd." Slager verbaasde zich over de wen ding die de kwestie kreeg. „Het gaat nu niet om de evaluatie, maar om welstandsvrij bouwen. Zeg dat dan. We vinden datje de aanvragen voor moet blijven leggen, anders is de beer los." Maar volgens Hommel gaat het om het evalueren van het welstandsbe leid dat jaarlijks gebeurt. „De extra dimensie is dat we er anders mee om kunnen gaan." Bovendien kon de welstandscom missie zich ook vinden in de start notitie, zei de wethouder. zaak van de vertraging ligt volgens Van Dis bij het algemeen bestuur. Dat heeft ondertussen aanvullend onderzoek gevraagd, met name naar de kansen van een meer kleinschali ge benadering van de markt. „Meer regionaal dan provinciaal", aldus Van Dis. „In september volgt het to tale ,overzicht. En dan kom ik zeker bij u terug." Terneuzen is inmiddels al uit de pro vinciale regeling gestapt en voor zichzelf begonnen. In financieel op zicht vaart ook Borsele een eigen koers. Annie Vogelaar (SP) vond de gang van zaken vreemd en noemde de huidige bijdragen per gemeente, waarbij het bevolkingsaantal de maatstaf is, niet rechtvaardig. „Het is niet eerlijk om het zo te regelen." Vogelaar ziet meer in een bijdrage, gebaseerd op het aantal leerlingen uit een gemeente. Bram van de San- de (CU) vroeg zich af in hoeverre het aantal leerlingen gespreid is over de Thoolse kernen. Van Dis had die cijfers niet paraat, maar beloofde die na de zomer alsnog te presenteren. Ook komt de wethouder dan met een overzicht van het aantal tege moetkomingen voor sociale minima, nog een cijfer waar de CU om vroeg. Boulogne drong aan op een tijdige verantwoording door de mu ziekschool, in wat voor beheers vorm dan ook. „Er wordt al zo lang beterschap beloofd. Maar wanneer wordt het nu daadwerkelijk beter." De deelname van Tholen aan het sa menwerkingsverband van West- Brabantse gemeenten kost de Tho- lenaren 48.000 euro te kosten. Dat blijkt uit de begroting 2012. B. en w. gaan akkoord met dat bedrag, en de gemeenteraad heeft het inmid dels goedgekeurd. Op grond van de reactie van de wethouder trok Duijm zijn motie, die breed werd gesteund, in. Inmid dels betreurt de CDA'er dat, blijkt uit schriftelijke vragen die hij over hetzelfde onderwerp heeft gesteld aan burgemeester en wethouders. Hem is gebleken dat er in 2008/2009 in de Tweede Kamer bij herhaling over de wetgeving rond welstandstoezicht is gedebatteerd, waarbij voorstellen voor een wets wijziging zijn gedaan. Het vorige kabinet wilde eigenlijk al af van de verplichte welstandscom missie, maar een Kamermeerder heid (CDA, PvdA, SP. GL en CU) dacht er anders over. Inmiddels zijn de christendemocraten van stand punt veranderd. Op grond van de huidige samen stelling van de Tweede Kamer zou er geen meerderheid meer zijn voor verplicht welstands-toezicht. Het ministerie van VROM, dat in de vo rige kabinetsperiode op dit terrein geen stappen meer heeft onderno men, is inmiddels ondergebracht bij Binnenlandse zaken, met CDA-mi- nister Donner aan het roer. Duijm vraagt burgemeester en wet houders opnieuw - net als in zijn motie - om de mogelijkheden te onderzoeken voor 'een zorgvuldig, deskundig en efficiënt welstandsbe leid', dat wordt ondergebracht bij de gemeentelijke organisatie. En of daarmee kosten te besparen zijn. Het CDA-raadslid wijst het college op zaken die in het land gaande zijn. Hij noemt dat tal van gemeen ten inspelen op toekomstige wets wijzigingen; en dat ze welstandsvrij bouwen mogelijk maken in com plete wijken om met moderne ar chitectuur te experimenteren. In in 2009 verzekerd dat er voor het grondverzetbedrijf niets aan de hand zou zijn met het opnemen van de af stand van 25 meter in het bestem mingsplan (ABT en CU betwistten destijds de juistheid ervan - red.). Daarmee werd in feite gegarandeerd dat de bedrijfsvoering niet in gevaar zou komen. „Maar nu blijkt dat we een onjuist besluit hebben genomen. Hoe kunnen we dit, op basis van de toegezegde garantie, voor ééns goed regelen?" De wethouder legde uit dat het garanderen van de bedrijfs voering niet wil zeggen dat de on dernemer niet hoeft te voldoen aan het Besluit landbouw milieubeheer. „Maar we gaan in gesprek." Hoek gaf ook aan dat, op grond van recen te jurisprudentie, de gemeente bij het wijzigen van de plankaart van het bestemmingsplan als criterium 'aanvaardbaar woon- en leefkli maat' heeft gehanteerd en daarom nu op 70 meter gaat zitten. „Dat zou voldoende moeten zijn om eventuele toekomstige bezwaren af te wijzen." Horst aan de Maas is een dorps bouwmeester aangesteld voor wel standsadvies, de federatie welstand geeft diverse adviezen met betrek king tot alternatief welstandsbeleid. Eindhoven heeft het beleid voor ruimtelijke kwaliteit helemaal afge schaft, meldt Duijm. Maar de Eind- hovense gemeenteraad moet nog wel een besluit nemen. En de be zorgde architectenbond BNA, die meent dat het algemeen belang er door wordt geschaad, is een actie begonnen om de tegenstanders te mobiliseren. Duijm had in de begroting een post van 57.000 euro opgemerkt voor welstandsadviezen, bleek tijdens de raadsvergadering. Door die advise ring niet langer aan een commissie over te laten, lijkt hem een bezuini ging mogelijk. Hetzij voor de ge meente, dan wel voor degene die de leges voor een vergunning moet be talen. Duijm vroeg in ieder geval in een motie namens zijn fractie, om dat te onderzoeken. Onafhankelijk heid en deskundigheid moeten daarbij wel gewaarborgd blijven, vond het CDA. Verder zou de on derzoeksvraag deel moeten uitma ken van de startnotitie over de eva luatie van het welstandsbeleid. Bij die evaluatie wordt onder meer gekeken naar uitbreiding van het welstandsvrij bouwen. Want de roep daar naar klinkt al langer; het welstandstoezicht ligt landelijk on der vuur. .Juist deze week geeft de minister vrij spel. Dan moeten ge meenten extra op hun qui-vive zijn voor excessieve bouwsels", vond PvdA'er Henk Nieuwenhuis. Er waren vragen uit de raad. Jaap Hage (CU) was benieuwd waarom het CDA dit wil. „Is het puur finan cieel? En hoe ziet u de onafhanke lijke rol? Gaat de slager zijn eigen vlees keuren?" VVD'er Jack Werk man informeerde waarop de chris tendemocraten hun opvatting base ren dat de gemeente voldoende kennis in huis heeft om deze taak in eigen beheer uit te voeren. En Jo han Aarnoudse (SGP) vroeg zich af waar het CDA financiële ruimte ziet. „Want de taak móet uitgevoerd worden, dus dat kost geld." Duijm zei dat volgens hem het in tern uitvoeren van een taak per de finitie goedkoper is dan uitbeste den. „Maar in uw motie verlaagt u de tarieven en geeft het financiële voordeel terug aan de burger", al dus Aarnoudse. Waarop de CDA'er aangaf, niet te weten of het moge lijk is de leges op een bepaald tarief te handhaven als de kosten omlaag gaan. Zijn idee dat Tholen de beno- De belangrijkste zaken uit de grond exploitatie worden gevormd door de boekwaarde van de grond 12 hecta re) in de Geertruidapolder, namelijk 12509.567 euro. Daar drukt de nega tieve boekwaarde van het bedrijven terrein op met 537.635 euro. Gestart wordt met 1.932 euro. In het ge bied is een nieuwe weg geprojec teerd. Vanaf de rotonde aan de Pro- vincialeweg/Nijverheidsweg in zui delijke richting langs het mechanisa- tiebedrijf van Den Engelsman. Be doeld om het achterliggende gebied richting Gorishoek te kunnen ontslui ten. De uitvoeringskosten van deze weg komen om financiële redenen niet ten laste van de grondexploitatie van het bedrijventerrein, maar moe ten volgens b. en w. op de toekomsti ge exploitatie van het nieuwe woon gebied in de Geertruidapolder drukken. Het ruilen van gronden voor deze weg is onderdeel van de impuls Sint-Maartensdijk. Door de grond str aks te gebruiken voor de aanleg van Al een reeks van jaren laat het Thool se gemeentebestuur zich bij het vast stellen van de woonlasten leiden door een landelijke lijst. Als Tholen daarin op het gemiddelde niveau zit, is het goed. Maar dat is volgens ABT niet meer van deze tijd. „Beter is het om te bekijken hoe de kosten zich ver houden tot het voorzieningenni veau", zei Han van 't Hof. Zijn frac tie vond een verhoging van de ozb met de prijsindex voldoende. CU en SP noemden het inflatiepercentage (125 procent). Dwr de waardedaling van het onroerend goed kost indexe ren de gemeente geld, stelden SGP en CDA. Afschaffen van de hondenbelasting wil de SGP pas in de toekomst be spreken. Ook de PvdA, die ermee 'in de maag zit', kwam niet met een voorstel. Bram van de Sande (CU) wees SGP en VVD erop dat ze dit welkin hun verkiezingsprogramma digde kennis in huis heeft, komt van presentaties door ambtenaren die hij het afgelopen jaar bijwoon de. „Aan de beoordeling wil ik geen afbreuk doen, waar het betreft het bewaken van de beeldkwaliteit. Maar de gemeente is volgens mij onafhankelijk." Nieuwenhuis merk te nog op dat een vergunning een kwestie is van regels, en welstand een kwestie van smaak. De enige die het nut van de veran dering niet zag, was de SP. „De kosten zullen bij de gemeente te recht komen", zei Theo Korevaar. Alle andere fracties gaven te ken nen, de motie te willen steunen. „Hoewel we er wel op willen wij zen dat het ieder zijn vak is", zei VVD'er Jack Werkman. Wethouder Frank Hommel - als raadslid een pleitbezorger van wel standsvrij bouwen - ontraadde de motie. Hij gaf aan dat een wel standscommissie volgens de wo ningwet onafhankelijk moet zijn. De gemeente is dat, als vergunning verlener, niet. En een besparing le vert het voorstel van het CDA vol gens hem evenmin op, omdat de kosten van de welstandsadvisering volledig worden doorberekend in de leges die voor een vergunning betaald moeten worden. „En met het betrekken van dit onderzoek bij de evaluatie van het welstandsbe leid bedoelt u waarschijnlijk, dat u anders wil omgaan met welstand zonder afbreuk te doen aan de beeldkwaliteit." Voor Duijm was de reactie aanleiding om de motie in te trekken, zodat er niet meer over werd gestemd. Het raadslid gaf aan, zijn partijgenoten in de Tweede Ka mer hierover te gaan benaderen. B. en w. van Tholen willen niet dat het overschot van 2010 gereser veerd wordt voor onvoorziene ont wikkelingen na reorganisatie, zoals de Veiligheidsregio dat gevraagd heeft. „In andere gemeenschappe lijke regelingen wordt dat ook niet toegestaan", zegt het college. Sinds 1 juli 2006 bestaat de Veilig heidsregio Zeeland van alle dertien gemeenten op basis van een gemeenschappelijke regeling. De gemeentelijke brandweerkorpsen, waaronder die van Tholen, treden nu toe tot de Veiligheidsregio. Dat wordt als een reorganisatie aange merkt, maar b. en w. zien dat an ders en willen er geen geld voor bestemmen. Overigens moet de ge meenteraad hierover nog een be sluit nemen. de verbinding kan er minder bedrijfs- grond worden uitgegeven. De onder grond van de ontsluitingsweg wordt een waarde toegekend, die ook ten laste van de toekomstige grondexploi tatie van het nieuwe woongebied in de Geertruidapolder moet komen. Door deze rekensom toe te passen, verwachten b. en w, op 31 december 2015 een positief resultaat van onge veer 6135 euro. Voor ABT zou dit geld in een potje kunnen dat ook voor andere projecten aangewend kan wor den, zei Han van 't Hof. En Jaap Hage (CU) vroeg zich af het verwachte te kort op de grondexploitatie niet ge dekt zou kunnen met inkomsten uit het ontwikkelen van de recreatie. Vol gens wethouder is de weg bedoeld voor het ontsluiten van de Geertruida polder. „Het is nog een open discussie of de recreatie daar aan mee gaat be talen." Hij voelde er niets voor om het geld opzij te zetten. De discussie daarover moest volgens hem bij de begrotingsbehandeling plaatsvinden. hebben opgenomen. Het CDA had wel wat moeite met het verhogen van de toeristenbelasting, maar ging akkoord net als de overige fracties. De VVD vindt dat de op brengst ten goede moet komen aan de toeristische sector. Wist u, dat wij uw oude computer inruilen bij aankoop van een nieuwe? k Uw oude computer is dus geld waard! Computer Consultancy Steenbergen Met STIP de beste computerservice in de ZuidWestHoek regio (W-Brabant en Zeeland) Bel voor meer info 0167 750147 of kijk op onze website onder Aanbiedingen en acties. www.computerconsultancy-zwh.nl Advertentie I.M. Het bedrijf van J.C. Hage in Scherpenisse staat aan beide kanten van de Molenweg. De nieuwe woningen komen op een strook naast het nieuwe pad dat links zichtbaar is. ABT en CU vinden dat de onderne mer de dupe wordt van een raadsbe sluit dat op verkeerde gronden is ge nomen. Bij de vaststelling van het bestemmingsplan, in 2009. is de raad verzekerd dat een afstand van 25 meter tussfcn de bedrijfsgebou wen van Hage en de nieuw te bou wen woningen voldoende zou zijn. Om er zeker van te zijn dat zijn be drijfsvoering niet in gevaar komt, is Hage naar de Raad van State ge stapt. Die heeft geoordeeld dat er zonder een akoestisch onderzoek niet afgeweken had mogen worden van de 50 meter die in het Besluit landbouw milieubeheer is opgeno men. Dit ondanks het feit, dat aan de andere kant van het bedrijf huizen staan op acht en dertien meter af stand. Het akoestisch onderzoek is nu uitgevoerd, en het blijkt dat zon der het nemen van maatregelen n:et aan de geluidsnormen kan worden voldaan. Bovendien vindt de Raad dat ook ten aanzien van de bestaan de huizen aan het Besluit voldaan moet worden. „Hage komt nu in de problemen om dat de raad destijds een onjuist be sluit heeft genomen", vond Han van 't Hof (ABT). Zijn fractie wil de on dernemer niet laten opdraaien voor de gevolgen van de destijds bij de gemeente gemaakte vergissing. Een alinea in het raadsvoorstel die daar op betrekking had. wilde ABT dan ook schrappen. Maar een ruime meerderheid (SGP, PvdA. VVD en CDA) voelde daar niets voor. „We willen het college niet voor de voe ten lopen bij de onderhandelingen met de ondernemer", lichtte Jan Heshof (PvdA) toe. Anco Fase (VVD) vroeg het college om zich bij die onderhandelingen constructief op te stellen. Volgens/aap Hage (CU), is de raad De gemeente gaat de exploitatie van het bedrijventerrein in Sint-Maar tensdijk koppelen aan de te bouwen woonwijk in de Geertruidapolder in Scherpenisse. Op die manier kan de winst voor het huidige bedrij venterrein ingezet worden om het verwachte exploitatietekort op de uitbreiding deels op te vangen. De commissie ruimte ging er maandag avond mee akkoord. De gemeenteraad houdt nog vast aan de hondenbelasting, met volgend jaar twee procent meer opbrengst. Met tien procent verhoging van de toeristenbelasting ging de raad eveneens akkoord. Net als de meerder heid met vier procent méér onroerende zaakbelasting. „Maar het con stant refereren aan de landelijk gemiddelde lasten is niet meer van deze tijd", vond Han van 't Hof (ABT).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 5