350 euro boete voor ongeluk Broekseweg Ontwikkeling kind staat bovenaan bij juf Marijke en meester Erik 'De privacy is nu nul komma nul' Zuidwester wil in Tholen zorg- en kinderboerderij Politiek verdeeld over meepraten van burger 'Anna Jacobianen geen tweederangs burgers' Zilveren jubilarissen bij De Schalm in Stavenisse Groen licht voor GGD Zeeland Donderdag 30 juni 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Zorgkinderen Verpleegster Even een knuffel Geen voorrangmaar niet onvoorzichtig De Middelburgse rechtbank heeft een 28-jarige vrouw uit Bruinisse voor het veroorzaken van een verkeerson geval bij Oud-Vossemeer 350 euro boete opgelegd. De Bruse reed vorig jaar 5 juni in haar auto de onoverzichte lijke kruising Broekseweg-Krabbenkreekweg op. Toen de automobiliste linksaf sloeg, verzuimde ze voorrang te verlenen aan een tegenligger. Niets te verbergen De liefste juf Propjes schieten Oude boom In reservepot kunst zit 240.000 euro De gemeente Tholen gaat onderzoeken of het burgers kan betrekken bij het kiezen van beeldende kunst. Wet houder Kees van Dis zegde dit dinsdag toe in de com missie samenleving, na een suggestie van Annie Voge laar (SP). Ook wil de gemeente volgens Van Dis in de toekomst creatiever omgaan met de financiële reserves voor kunstobjecten, bijvoorbeeld bij het herinrichten van de haven in Sint Annaland. „Het geld moeten we ook kunnen inzetten voor het inzichtelijk maken van het ver leden, met een keuze voor het materiaal en de kleur die daar bij past." Gemengde gevoelens Emoties Spreiding Ruimschoots Actiegroep Voet bij stuk Ze zitten allebei 25 jaar in het onderwijs en vieren dat jubileum bij de openbare basisschool De Schalm in Stavenisse. Marijke Schenke werkt daar sinds 16 jaar als juf en Erik Eist is daar sinds 10 jaar groepsleer kracht. Ze zijn beiden verknocht aan de kleine dorpsschool en hebben dezelfde ideeën over welke rol die school speelt in het leven van een kind: dat het zich daar prettig voelt en zichzelf kan zijn. Ook zijn ze na een kwart eeuw nog even gedreven. Toch hebben ze elk een andere weg doorlopen in hun vak. Erik (49) wilde als kind pastoor worden. Dat komt voort uit zijn ka tholieke opvoeding als rasechte Brabander. Hij is opgegroeid in Wouw, waar hij tot zijn dertigste heeft gewoond en woont nu met zijn vrouw Jolanda in Bergen op Zoom. Aan het eind van de middelbare school veranderde zijn toekomst wens van 'pastoor worden' in 'le raar worden'. Hij ging verder leren aan de pedagogische academie in Oudenbosch. tHet onderwijzersvak heeft, achteraf bekeken, best raak vlakken met dat van pastoor. „Ik had altijd wel affiniteit met kinde ren. Wilde ze wel iets leren in de ruimste zin van het woord. Ze laten ontdekken wie ze zijn. Als pastoor wil je ook betrokken zijn bij het le ven van mensen. Alleen heeft die interesse bij mij plaats gemaakt voor een beperkte doelgroep." Dat kleinschalige, dat ligt hem wel. „Ik heb wel iets met dorpen." Hij heeft ook een poos als mediathecaris gewerkt op het Jan Tinbergen colle ge in Roosendaal. Dat is een middel bare school met destijds zo'n 400 leerlingen. Op zich klikte het ook tussen Erik en die doelgroep. Maar hij voelt zich meer thuis op de basis school. „We hebben hier ongeveer 60 kinderen. Je kent iedereen hier. Ook de contacten tussen de collega's onderling is net even anders dan op een grote school. Ik voel me meer als een vis in het water als het gezel schap wat kleiner is." Erik is nu intern begeleider bij De Schalm, naast zijn werk als groeps leerkracht (groep 5/6 en 1/2 elk een dag per week). De zorg voor kinde ren die extra aandacht nodig hebben is hem, volgens eigen zeggen, op het lijf geschreven. „De zorgkinde ren, zeg maar de kinderen met een rugzakje, zijn voor mij echt een uit daging. Daar gaat mijn hart toch iets sneller van kloppen." De kinderen kunnen laten meedraaien op de school in hun eigen dorp, dat is iets waar hij voor gaat. „Kinderen heb ben ook hun sociale leven hier. Als je ze met een busje naar een andere school brengt, moeten ze er wel be ter van worden." Hij vindt de mix, van daarnaast ook nog voor de klas staan, ideaal. „Ik vind het belangrijk om ook voeling te houden met de sfeer in de klas." Het mooie van het vak, vindt Erik de veelzijdigheid. Dat past bij hem. „Als ik het allemaal over zou doen, zou ik niet kunnen zeggen of ik weer leerkracht zou worden. Het is wel iets dat past bij mijn aard: ik wil veel proeven en doen. Ik heb vroe ger bijvoorbeeld ook tomaten ge plukt. Daarmee heb ik kunnen erva ren hoe het is om elke dag met je handen te werken." Met de handen werken, maar dan creatief, is overigens ook iets dat hem goed ligt. Erik staat bekend als zeer creatief. Zijn vrouw en hij schrijven bijvoorbeeld liedjes voor feestelijke gelegenheden van de school. En als Erik vroeger, toen het nog een trend was, in poëziealbums schreef, bedacht hij altijd iets speci aals. „Ik schreef de pagina altijd he lemaal vol met gedichtjes." Maar hij maakte er ook iets moois van. „Ik heb bijvoorbeeld een keer een harmonica gevouwen op een blad. Zulke dingen bedacht ik dan op de fiets, als ik naar huis reed. Dat vond ik leuk om te doen, maar ze wisten me op een gegeven moment natuur lijk ook te vinden." Erik stopte er veel tijd in. „Iets persoonlijks ervan maken vind ik belangrijk. Toen ik nog rapporten schreef, zette ik er ook altijd iets bij. 'Je hebt goed ge scoord', of zoiets." Voor Marijke (58) was het al snel duidelijk dat ze juf wilde worden. „Ik, wilde verpleegster worden óf schooljuf. Ik zorgde vroeger altijd voor mijn broertjes, maar dat stopte zodra ze moesten overgeven. Daar kon ik echt niet tegen. Daarom koos ik ervoor om juf te worden." Ze ver telt dat haar moeder ook gekozen had uit die twee beroepen. „Alleen Marijke heeft al profijt gehad van haar pas afgeronde masterop- leiding. „Ik had een jongetje in de klas dat altijd heel druk was en waar iedereen moeite mee had. Nadat ik mijn opleiding was begonnen, merkte ik dat hij rustiger werd. Het is helemaal geen aanhankelijk kind, maar pas stond hij ineens naast mijn stoel en sloeg een arm om me heen. 'Ik wil even een knuffel, zei hij'. Offi cieel mag dat niet, maar ik kan dat moeilijk tegen dat kind zeg gen. Zo'n moment doet je wat. Dan merk je dat je toch een band hebt opgebouwd en dat je het goed hebt gedaan." Een botsing viel niet meer te voor komen. Naast de nodige schade liep een inzittende van de (tegemoetko mende) auto een polsbreuk op. De rechtbank vond donderdag niet be wezen, dat de vrouw aanmerkelijk onvoorzichtig had gereden. Er was wel bewijs voor de overtreding. Im mers ze had geen voorrang ver leend, dus zat ze fout. De bestuurster reed op die bewuste zaterdagmorgen rond tien uur aan vankelijk achter een tractor met aanhanger. Daarna was ze de krui sing al rollend opgegaan. Haar zicht zou belemmerd zijn geweest door de zonmaar dat vond ze weer niet zo aannemelijk vanwege het feit dat ze een zonnebril droeg. Een motorrijder die achter haar reed, had de tegenligger wel gezien. Het Openbaar Ministerie, dat eveneens de overtreding bewezen vond, had 250 euro boete en vier maan den voorwaardelijke rijontzegging geëist. Saillant detail: een week la ter gebeurde er op dezelfde plaats weer een ongeluk. Er komt misschien een zorgboerde rij in Tholen, waar mensen met een licht verstandelijke beperking kun nen wonen en werken. De stichting Zuidwester uit Middelharnis, een zorg- en dienstverlener voor men sen met een verstandelijke beper king in Zuidwest Nederland, on derzoekt die mogelijkheid. Op de zorgboerderij kunnen mensen met een licht verstandelijke beperking met constante of afgesproken bege leiding wonen. Dat kan in een ei gen appartement, maar ook meer gezamenlijk in een groepswoning. Daarnaast kan er ook dagbesteding worden gevolgd die voor een groot deel uit licht agrarisch werk zal be staan, zoals het verzorgen van de dieren of het verbouwen van groenten in de moestuintjes en kleine kassen. De producten uit ei gen tuin worden door de cliënten verkocht in een op de boerderij ge vestigd winkeltje. De stichting heeft een locatie aan de rand van de stad Tholen op het oog eri wil deze daarom stadsboerderij noe men. Ook wordt gekeken of tevens de functie van kinderboerderij haalbaar is. Zuidwester wil weten of er voldoende interesse is, voor ze haar plannen definitief maakt. Het begrip zorgboerderij bestaat al op Tholen, maar dan alleen voor dagbesteding. De gemeente Tholen wil niet achter af bijbetalen als de reorganisatie van de GGD Zeeland duurder uitvalt dan voorzien. Een voorstel van het colle ge met die strekking werd dinsdag unaniem ondersteund door de com missie samenleving. Om financiële tegenvallers te dekken, mag de GGD van de Thoolse politiek tijde lijk wel de reserves extra aanvullen, tot maximaal 7 procent. Na de reor ganisatie moeten die reserves weer worden afgebouwd tot de gebruike lijke 5 procent. D»^ commissie was over de volle breedte positief over de recent doorgevoerde bezuinigin gen door de gezondheidsdienst. Ook de financiën voor de periode tot 2015 lijken op orde. De commissie, die de voorgaande jaren steevast flinke kritiek had op het functione ren van de dienst, gaf groen licht aan de ombuigingsplannen. Ook Hans Boulogne (ABT), in het verleden een van de meest uitgesproken criti casters, was positief. „Het lijkt er op dat er hard is gewerkt om de zaken op orde t^ krijgen." is zij de andere kant opgegaan. Zij werd verpleegster." Nog kan Marij ke niet zo goed tegen brakende kin deren, maar daar heeft ze inmiddels een oplossing voor bedacht. „Ik gooi er snel een emmer zand over. Dan is de stank weg. Maar meestal zijn de kinderen zo bijdehand dat ze al naar de wc zijn vertrokken als ze ergens last van hebben." Ze 'hoeft' nog maar zeven jaar, maar dat is niet de manier waarop ze naar haar laatste werkjaren kijkt. „Ik leer nog elke dag." Ze heeft pas een masteropleiding voor gedrags specialist afgerond. „Om te onder zoeken hoe kinderen zich voelen op school en hoe ze door andere ouders worden benaderd." Ze was de oud ste leerling. „Net zo oud als de do cent. Maar ik gaf er niet om, want ik dacht: 'Ik heb er nog zeven jaar ple zier va,n.' Wat je leert is nooit vyeg. En mijn kennis kan al die jaren nog gebruikt worden. Die deel ik uit." Voor haar studie heeft ze een enquê te gehouden om erachter te komen hoe de kinderen zich voelen op De Schalm. Er kwam uit dat de meeste kinderen, zich prettig voelen. Ze heeft met name ook gekeken naar de verhouding kinderen met ouders van andere kinderen, omdat ouders zich soms negatief uiten naar andere kinderen, zoals bijvoorbeeld een kind niet uitnodigen voor een feest je. Maar het bleek dat ouders in Sta venisse zich over het algemeen juist positief opstellen naar alle kinderen. Marijke woont in Nieuw-Vosse- meer. Ze is in Eijsden in Zuid-Lim burg geboren, maar vanaf haar vier de in Rotterdam opgegroeid. „Mijn vader werkte bij de douane en werd overgeplaatst naar Rotterdam voor de Holland-Amerikalijn." Bijzonde re bijkomstigheid is dat Marijke daardoor de kleuterschool heeft ge mist. „Ik was niet op tijd ingeschre ven en de scholen zaten vol. Ik ging pas vanaf mijn zesde naar de lagere school. En tot die tijd ging ik alleen als er iemand ziek was in de klas van mijn buurmeisje." Nu geeft ze zelf les aan groep 3/4. „Dat doe ik al jaren. Het zou best leuk zijn om eens te wisselen, maar dat is lastig op zo'n kleine school met dubbele groepen. Toch vind ik dit nog steeds leuk. Dat de kinderen leren lezen. Het is altijd spannend of dat lukt." Marijke is sinds 1995 in vaste dienst gekomen op De Schalm. Daarvoor deed ze invalwerk op diverse scho len op het eiland: De Luijster in Sint Philipslapd, de Casembrqotscbqol in Sint-Annaland en de Oosterschel- deschool in Scherpenisse. „Ik heb een jaar gehad dat ik drie scholen in een week had. Dan reed ik 's mor gens wel eens verkeerd. Stond ik bijna in de Casembroot, terwijl ik in Scherpenisse moest zijn." Ze is na het behalen van haar onder wijsakte in 1974 begonnen op een lagere school in Rotterdam Om moord. Tussen de flats. „Toender- tijd waren er ook al wel veel ver schillende culturen op één school." Marijke heeft overigens een lange pauze gehad in haar onderwijscar- rière. „Ik heb een jaar verlof gehad om met mijn man mee te varen. Hij zat op de grote vaart. En ik heb niet meer vast gewerkt vanaf dat ik zwanger werd. Ik deed alleen inval werk tot mijn kinderen van de lage re school af gingen." Marijke heeft een zoon en een dochter. Haar man is zeven jaar geleden plotseling overleden.'Door die tragische ge beurtenis heeft ze ook een sterke band opgebouwd met haar schooltje in Stavenisse. „De mensen hier we ten heel veel van mij. Veel ouders waren ook bij de uitvaart." Marijke vindt het niet erg om dingen van haarzelf te delen. „Ik heb ook alle vriendenboekjes van de kinderen in gevuld. Ik zet er gewoon alles in, ik heb niets te verbergen." Ze heeft ooit de krant gehaald toen er een rubriek was die 'de liefste juf' heette. Op de vraag of ze dat is, antwoordt ze: „Ik ben een gewone juf. Dat zeg ik altijd. Iedereen is hier lief." Marijke kan er van genieten als ze ziet dat kinderen zich ontwikkelen of dingen ontdekken, zoals bij een techniekles. „Als ze doorkrijgen hoe dingen werken en hoe alles in elkaar zit. Dat vind ik leuk. We gaan dit jaar het schoolplein veranderen. Dan komen er struiken bij en loep jes waarmee de kinderen dieren kunnen bestuderen. Daar kijk ik naar uit." Waar Marijke ook altijd naar uitkijkt, is de eerste schooldag na de vakantie. „Dan zie je die oog jes die glimmen, omdat ze blij zijn dat ze je weer zien." Meester Erik - die officieel in au gustus 25 jaar onderwijzer is - en juf Marijke - officieel sinds januari -, vieren volgende week donderdag hun jubileum samen. Er komt een circus dat samen met de schoolkin deren een circusact gaat neerzetten. Het is de wens van de jubilarissen zelf. „Ik hoef niet teveel in de be langstelling te staan. Geen opge prikte toestand", zegt Marijke. Erik denkt er ook zo over. Wel hebben ze er bewust voor gekozen iets met de kinderen te doen. Erik: „Dat jk 25 jaar in het onderwijs zit, komt door de kinderen. Dan mag je daar ook wel wat voor terugdoen.'' In zijn begeleiding weet meester Erik een andere aanpak te vin den als het reguliere niet werkt. Zoals bij een jongen die moeite had met rekenen. Het in de groep uitleggen werkte niet en daar om ging Erik met hem aan de slag. „Hij hield van voetbal. Daar om bedacht ik een voetbalspel. Hij was voor Ajax en ik voor NAC. Ik pakte een propje papier, zette twee doeltjes neer op ta fel en zo moesten we bij elkaar proberen te scoren. De jongen moest de telling bijhouden: hoeveel doelpunten in totaal, enzo voorts. Op die manier was hij toch met rekenonderwijs bezig, terwijl hij er geen erg in had. Ik vind het leuk om creatief met het leerproces bezig te zijn." Zo kan een leerling allemaal onderdeeltjes van een hele grote sticker, die Erik zelf maakt, scoren bij elke keer dat hij iets heeft geleerd. „Onderwijs zit. in kleine dingetjes. Het zijn dikwijls de eenvoudige dingen waar je veel mee bereikt. We zoeken vaak complexe oplossingen." Het complex wordt gebouwd in een L-vorm met appartementen op de twee etages, groepswoningen, een welzijnsruimte een ruimte voor dienstverleners op de begane grond. VERVOLG VAN BUITENHOF Hij komt oorspronkelijk uit Stave nisse - „Daar heb ik 77 jaar ge woond en daarna nog vijf jaar in Rotterdam" - en woont nu sinds drie jaar in Het Lint. Volgende maand wordt hij 86 en met die leef tijd vindt hij het wel fijn dat hij zorg kan krijgen als hij het nodig heeft. Want bewoners van Het Lint kunnen meeprofiteren van de 24- uurszorg in Buitenhof. Ook Lintbe woner Willem Blokland (84) maakt daar gebruik van. Hij is overigens in Tholen komen wonen, omdat hij daar direct terecht kon. „Ik wilde naar Zeeland en ging eerst in Goes kijken. Maar daar was een wacht lijst van twee jaar. Hier kreeg ik nog op dezelfde dag de sleutel mee." Die laatste opmerking moe ten we waarschijnlijk met een kor reltje zout nemen. Voor de bewoners van zorgcentrum Ten Anker heeft de bouw van Bui tenhof ook positieve gevolgen. Het verpleeghuisdeel heeft nog tweeper soonskamers. „En dat vinden we als SVRZ niet meer van deze tijd. We willen dan ook zo snel mogelijk het verpleeghuis renoveren en omvor men naar kleinschalige zorg en voor elke cliënt een eenpersoonskamer. Dat kan echter pas als de groepswo ningen in Stadszicht klaar zijn", zei Rien Heijboer. Ook de cliëntenraad van SVRZ is blij met de komst van Buitenhof, met name yanwege de verandering die dat teweeg brengt in Ter, Ar.„? .We zijn zeer blij dat daarmee de twetp soonskamers verdwijnen, want de pn.acy is nu nul komma nul", reageerde vice- voorzitter Annie Deurloo desge vraagd. s Heijboer keek, net als Ton Ringers- ma van Stadlander en Ruud de Baar van Marsaki, ook verder in de toe komst. Ze zeiden dat het woonzorg centrum in Scherpenisse eraan komt en dat er op den duur ook (nog) een wozoco gebouwd wordt in Sint-An naland. Het loopt nog niet storm met kandi daten voor de appartementen. Wet houder Hoek noemde een oorzaak. „We zien dat mensen met behulp van allerlei voorzieningen wat min der snel de stap naar een woonzorg centrum maken. Men spreekt wel de wens uit om, als het nodig wordt, een plekje te hebben. Maar de woonbereidheid als er ruimte be schikbaar komt, is dan nogal eens een brug te ver. Er is een spreek woord dat zegt dat je een oude boom niet moet verplanten. Toch ben ik juist van mening dat een woonzorgcentrum de optimale com binatie vormt van het zoveel moge lijk zelfstandig zijn en het op het noodzakelijke moment kunnen ont vangen van zorg." Maar eigenlijk kunnen ouderen er ook niet onderuit. Met de bezuini gingen van het kabinet op de zorg, is een plekje in het verzorgingste huis minder makkelijk te bereiken. Mensen worden gestimuleerd lan ger zelfstandig te blijven, maar wel in een aangepaste woning. De hui dige woning aanpassen gaat ook minder makkelijk. Hoek: „Kosten van woningaanpassing zijn niet ein deloos financierbaar. De vraag naar beheersbaarheid van het WMO- budget wordt steeds steviger ge steld/' De commissie vond unaniem dat kunst belangrijk is voor de samen leving en zag geen reden om het tot dusver gevoerde beleid radicaal te veranderen. Op dit moment wordt beeldende kunst financieel gedekt door een toeslag van 1 euro per vierkante meter verkochte bouw grond. Voor die wijze van financie ren bestaat nog steeds een breed draagvlak, ook bij Anco Fase (VVD). „Kunst is tenslotte ook een economische factor. Het kan bij voorbeeld een impuls betekenen voor het vestigingsklimaat." Een mogelijke verhoging naar bijvoor beeld 2 euro per vierkante meter vond niemand nodig. „De grond prijzen staan tenslotte al onder druk", vond Bram van de Sande (CU). SP-woord voerster Vogelaar plaats te vraagtekens bij de financiële re serves die inmiddels bijna 240.000 euro bedragen. „Bij een gemiddel de kostprijs voor een kunstwerk van circa 30.000 euro betekent het dat er acht objecten op de plank liggen." Omdat het plaatsen van kunstwerken gebonden is aan nieuwbouwprojecten, dreigen vol gens Vogelaar kernen als Poortvliet en Stavenisse niet van dit geld te profiteren. „In die dorpen wordt weinig gebouwd." Ook pleitte zij voor het inschakelen van Thoolse kunstenaars om de economische impuls te verstevigen. De SP vindt het bovendien belangrijk dat de be volking haar mening over een kunstwerk kan geven. De commis sie was verdeeld over dat idee. Ook wethouder Van Dis had gemengde gevoelens. „De discussie spitst zich al snel toe op wat iemand mooi of lelijk vindt. Als gemeente bestuur en politiek moet je je in ie der geval niet inhoudelijk met kunst willen bemoeien. Hans Boulogne (ABT), Chris Koopman (SGP) en Van de Sande wezen het voorstel van Vogelaar voor meer burgerparticipatie bij het kunstbeleid niet onmiddellijk af. Deze drie partijen zien wel wat in een proef. Rina Ligtendag (CDA) verwees het idee meteen naar de prullenbak. „Dan krijg je enkel een grote groep gefrustreerde men sen." Anco Fase was dezelfde me ning toegedaan. „Lastige materie, die bovendien vertragend werkt." Eefke Bastianen (PvdA) vond bur gerparticipatie bij dit onderwerp eveneens een lastig vraagstuk. „Kunst is per definitie subjectief en roept altijd uiteenlopende emo ties en gevoelens op. Je kunt de burger hooguit laten kiezen uit twee kunstwerken. Maar zo'n op lossing is duur. Het betekent dat kunstenaars voorwerk moeten ver richten en dat moet je betalen." Weihouder Van Dis zegde niette min een onderzoek naar de haal baarheid toe. „Het is een sympa thiek idee, maar het blijft een beetje riskant." Een suggestie van Van de Sande om de 240.000 euro reserves toe te voegen aan toekomstig monumen tenbeleid vond weinig bijval. Hoe het toekomstig monumentenbeleid eruit komt te zien, wordt pas later door de gemeenteraad bekeken. Die discussie staat volgens een rui me meerderheid van de commissie los van het kunstbeleid. Wel hield wethouder Van Dis de mogelijk heid open om een deel van het bud get voor beeldende kunst te be stemmen voor de aankleding van havenprojecten in Sint-Annaland en misschien ook Sint Maartens dijk en Scherpenisse. „Ofj die ma nier krijg je vanzelf meer spreiding over de kernen." VERVOLGVAN W INDMOLENS We spreken met Zeeland maar ook met West-Brabant. Met Steenber gen en Bergen op Zoom willen we de strook langs het Schelde-Rijn- kanaal ten westen van Steenbergen richting Bergen op Zoom vrij hou den. Maar het rijk tekent de molens in één lijn langs het kanaal. De mi nister wil een hek van twintig kilo meter tussen ons in zetten." De beleidsnota Tholen voor de wind die in 2003 is vastgesteld, lijkt te verbleken bij de nieuwe ontwikkelingen en plannen aan het groene energiefront. De 22,5 Me gawatt die daarin is afgesproken, is ruimschoots gehaald. De nota is aan herziening toe, maar het werd niet duidelijk of het beleid hele maal op de schop gaat of enigszins gewijzigd wordt. Volgens Hoek moet er geregeld samen over ge sproken worden om de ontwikke lingen bij te kunnen houden. Het rijk wil werken aan parken die meer dan 100 Megawatt produce ren. Zulke parken zijn voor de ge meente niet meer aan de orde. Ze kunnen wel net buiten de grenzen van de gemeenten worden gereali seerd. Net als met het plan van het rijk om een keersluis aan te leggen bij de haven van Tholen, gaan betrok ken partijen bij elkaar zitten in wat tegenwoordig een werkatelier heet. Over de onderhandelingen die Hoek voerde met Zeeuwind over het intrekken van het windpark bij Stavenisse, kwamen vragen en op merkingen. De gemeente heeft zijn bezwaren tegen het plan voor een windpark aan de Krammersluizen daarvoor moeten laten varen. En in moeten stemmen met de bouw van één windturbine op het erf van Kees Groenewege aan de Vierde Dijk, net in de Noordpolder van Sint-Maartensdijk. Rob Duijm (CDA) en Jaap Hage (CU) hadden gezien dat de molen heel dicht op de schuur en de woning komt te staan. Han van 't Hof (ABT) vroeg ook of hij niet te dicht bij de burgerwo ning komt te staan die net aan de andere kant van de dijk staat. Hoek antwoordde dat er anders tegen af standen wordt aangekeken als de boer de molen zelf op zijn erf laat plaatsen. Voor de burgerwoning zijn wel de geldende regels van toepassing. Kees Slager (SP) wees er op dat Zeeuwind de molens aan de Piloot- weg niet af wil breken en vroeg zich -J: of er al een nieuw plan was ingediend voor het vervangen van de drie molens. Hij had in deze krant ook twee lachende wethou ders gezien bij het in gebruik ne men van het park Wisse Wind in Anna Jacobapolder (Kees van Dis) en de Noordpolder bij Gabri Hoek (Frank Hommel). „Maar wat heeft de wethouder nou eigenlijk uit het vuur gesleept? Bij Stavenisse blijven er drie. in Sint- Maartensdijk komt er een bij en bij de Krammersluizen komt een groot park. Wat heeft u voor de bewoners van Anna Jacobapolder gedaan? Er is nu zelfs een actiegroep tegen de windmolens. Acht maanden gele den noemde de wethouder het plan aan de Krammer nog onacceptabel en nu is het wel acceptabel." Volgens Hoek was zijn eerste reac tie terecht. Hij had zelfs nog krachtiger termen gebruikt. „Op het beeldmateriaal ontbrak Tholen. We hebben daarna bestuurlijke ruimte gecreëerd om een goede af weging te kunnen maken." Hoek probeert nu te sturen en niet 'de kont tegen de krib te gooien.' „Dat is strategisch beter dan niet willen. We hebben nog alle vrijheid." Hoek zei dat hij met de Anna Jaco bianen lotsverwant is. „Het zijn geen tweederangs burgers. In het kader van de milieu-effectrappor tage worden alle referenties en zichtbeelden voor Tholen nu mee genomen." Slager zei te betreuren dat Hoek voor de inwoners van Anna Jacobapolder 'nog niets in de wacht heeft kunnen slepen.' Hoek wees er op dat de gemeente nu de vinger aan de pols houdt. En invloed kan uitoefenen op de hoogte van de molens en de opstel ling. En dat was eerst niet het ge val. Henk Geluk (SGP) vond het een goede oplossing om het plan bij Stavenisse in te trekken. Zijn frac tie was opgelucht, maar begreep ook dat het nog lang geen gelopen race is nu er andere plannen opdoe men. Ellen van der Wal (PvdA) keek met voldoening terug. „We zijn blij dat we toen voet bij stuk gehouden hebben gehouden. De acht molens die er op een rij zou den komen, zijn van de baan." Mocht Zeeuwind in 2022 bij Sta venisse willen herbouwen, dan moet dat binnen de regels van het bestaande bestemmingsplan, zei Hoek. De turbines die nu 39 meter hoog zijn kunnen dan hoogstens 3,90 meter hoger worden. Erik Eist en Marijke Schenke zitten 25 jaar in het onderwijs. Ze vieren dat volgende week op De Schalm, waarbij de kinderen met behulp van een circus een voorstelling gaan geven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 3