LABO BAL Buitenhof in Stadszicht is laatste schakel in Thoolse woonzorgzone Tropische hitte en onweer op wandelvierdaagse twee dorpen Bewoners Molenbuurt willen snel rondweg AUTOSCHADE? Prijs voor 1500 ijsjes in Tholen Wethouder Hoek geeft startsein bouw woonzorgcomplex 'Strook Schelde-Rijnkanaal vrijhouden van windmolens' Donderdag 30 juni 2011 67e jaargang no. 33 Thoolse invloed in Oranje Zeeland Subsidie 35 mille H voor Vier Winden Forensisch team weer in huis Meye Gemaalweg scheurt door verzakken dijk Ouderen in Tholen zitten gebakken. Want met de start van de bouw van woonzorgcentrum Buitenhof is over ruim een jaar de woonzorgzone van SVRZ in Tholen compleet. Wethouder Peter Hoek gaf maandagmiddag samen met Annie Deurloo van de cliëntenraad yan SVRZ het officiële startsein voor de bouw van Buiten hof. Ze deden dat door ballonnen, die het bouwbord ver hulden, op te laten. Twee partijen over Dagactiviteiten 195 handtekeningen voor rondweg Vossemeer De bewoners van Onder de Molen, de Molenweg en een deel van de Molenstraat in Oud-Vossemeer willen zo snel mogelijk een rondweg. Ze zijn het zware verkeer van vrachtwagens over de provincialeweg door het dorp zat. Maandag overhandigde Vincent van Bijnen 195 ko pieën van handtekeningen aan voorzitter Henk Nieu- wenhuis van de commissie ruimte. De originele zijn voor de provincie. Luisteren De gemeente Tholen en de buurgemeenten Bergen op Zoom en Steenbergen moeten op 1 oktober een kaart bij het ministerie van infrastructuur en milieu inleveren waarop ze aangeven waar ze langs het Schelde-Rijnka naal windmolens willen toestaan. Wethouder Peter Hoek moet hard aan de slag om te zorgen dat Tholen niet als nog ingesloten wordt met windmolens. Dat bleek maan dagavond in de commissie ruimte waar vooral opgelucht werd gereageerd op het intrekken van het plan van Zeeuwind om vier nieuwe windmolens in de buurt van Stavenisse te bouwen. Deze week Drumband van Euterpe maakt rechtsomkeer vanwege slechte weer De wandelvierdaagse van de Oosterscheldestappers in Sint-Maartensdijk en Scherpenisse kent twee gezichten. Maandag was het peentjes zweten door de tropische hitte, dinsdag avond bleef een aantal wandelaars thuis of kortten de afstand in vanwege het aangekon digde slechte weer. voor autoschades bij alle merken complete schadea'fhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2.Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Alle inwoners van Tholen die in mei meespeelden met de Postcode Loterij hebben een ijsbeker gewonnen. De zogeheten ijsprijs van de nationale loterij viel bij de trekking op de vier- cijferige postcode 4691. Het gaat in totaal om 1497 winnende loten, dus er kunnen huishoudens bij zijn die meerdere ijsjes hebben gewonnen omdat ze meer dan één lot hadden. De winnaars krijgen een coupon thuisgestuurd waarmee zij hun prijs kunnen ophalen. Er zijn twee Tholenaren betrokken bij de pas opgerichte stichting Oran je Zeeland, die als thuishaven Sint- Maartensdijk heeft. Fred Oostrum uit Sint-Maartensdijk is namelijk penningmeester, royaltykenner Joy ce van de Kasteele uit Poortvliet is één van de drie adviseurs van de stichting. Oostrum, Jan Geldof uit Vrouwenpolder en Simone Lamain uit Hilversum hebben onlangs de handen ineen geslagen om de stich ting te vormen. Deze stelt zich de promotie van de Oranjerouteplekken in Zeeland, waaronder Sint-Maar tensdijk, ten doel. Maar ook Zeeland in het algemeen, alsmede alle plaat sen in binnen- en buitenland die met de historie van het Koninklijk huis te maken hebben. Geldof - die zichzelf Oranjeroutespecialist noemt - is voorzitter en Lamain - programma maakster van de EO, onder andere Blauw Bloed - is secretaris. De an dere twee adviseurs, naast Van de Kasteele, zijn historica Reinildis van Ditzhuyzen uit Den Haag en de di recteur van het museum Buren Oranje, Jan Thijsen uit Buren. De stichting Molen de Vier Winden uit Sint-Annaland heeft in totaal 35.000 euro subsidie van de provin cie ontvangen. Dat is de maximale subsidie die kan worden verkregen voor instandhouding (10 mille) en restauratie (25 mille) van de molen aan de F.M. Boogaardweg. Er zijn al eerder voorschotten uitgekeerd van 2500 en 18.750 euro en dit jaar wordt het resterende bedrag van 8750 euro uitgekeerd. De restauratie^van de mo len is begin dit jaar voltooid en de molen is ook al officieel geopend. Gisteren (woensdag) heeft het fo rensisch team van de politie weer onderzoek verricht in de woning van de vermoorde Henry Meye aan de Keethil in Sint-Maartensdijk. Rond acht uur kwamen er twee bus jes aan met onderzoekers en appara tuur. Volgens Esther Boot van de politie is het onderzoek nog in volle gang. „Het huis is nog niet vrijge geven. Het moet ter beschikking blijven. Het kan zijn dat er weer nieuwe vragen zijn g«.rezen waar door er nog zaken nagekeken moe ten worden." Van de uitgebrande auto van Meye die de politie k-^eg uit Waalwijk is niet veel meei te maken, zegt ze. De politie deed /er- schillende keren een oproep voor tips. Dat loopt niet storm. „Voorzo ver ik nu weet, hebben we maar één reactie gekregen." Het team dat op het de moord is gezet is, bestaat nog steeds uit 23 mensen. De dijk langs de Gemaalweg in Tho len zakt uit, maar hoe dat komt, is niet duidelijk. Een gevolg van de ver zakking is dat er scheuren ontstaan in het wegdek. Eind mei heeft het wa terschap de waterkering op drie plek ken laten sonderen. Bewoners van de Windmolen zien de dijk richting de sloot voor hun huizen zakken'. Ze maken zich ongerust, mede gezien de discussie over de toekomstige functie ,van het Volkerak-Zoommeer als wa terberging. Via gemeenteraadslid Jaap Hage en hoofdingeland Chris Koopman is het probleem onder de aandacht van het waterschap ge bracht. Uit de sonderingen blijkt, dat er een ongeveer drie meter dikke slappe laag in de grond zit, vermoe delijk veen. Maar dat verklaart niet de ongelijkmatige verzakking. Het probleem is al langer bekend, waarbij als mogelijke oplossingen is gedacht aan het aanbrengen van een steun- berm, het gedeeltelijk dempen van de waterpartij of het slaan van een dam- wand. Het ingenieursbureau van Scheldestromen gaat de zaak nu ver der onderzoeken. Annie Deurloo van de cliëntenraad van SVRZ en wethouder Peter Hoek laten twee trossen met ballonnen op om de officiële start van de bouw van Buitenhof in te luiden. Tussen hen in (op de voorgrond) Ruud de Baar van Marsaki. Schuin achter Deurloo (met stropdas) Rien Heijboer van SVRZ. Zorgverlener SVRZ en woningcor poratie Stadlander, aanvankelijk Castria Wonen, hebben al enkele ja ren geleden de handen ineen gesla gen voor het realiseren van een woonzorgzone. Die zone bevat 24- uurs zorg en welzijnsactiviteiten, verspreid over Dalemhof. Ten An ker, Vliethof, Het Lint en binnen kort dus Buitenhof. Daarmee kun nen ouderen langer thuis wonen en hebben ze zorg voorhanden als het nodig is. Buitenhof wordt gebouwd op een kavel van ongeveer 5000 vierkante meter tussen de Zoekweg, Abraham Beeckmanlaan en Het Lint. Het wordt een appartementencomplex met 36 seniorenappartementen - waaronder twee woningen voor minder validen -, drie groepswo ningen voor dementerende oude ren. een ruimte voor dienstverle ners en een ruimte voor welzijns activiteiten. Het gebouw telt twee etages en wordt gebouwd in een L- vorm. De langste poot komt aan de Zoekweg en de korte zijde aan de Abraham Beeckmanlaan. Op die manier 'omarmt' het gebouw bij wijze van spreken die nieuw te bou wen woningen in de wijk Stads zicht II. Het wordt in het bestem mingsplan dan ook omschreven als de verbindende schakel tussen Stadszicht 1 en II, zei wet houder Hoek. Hij hoopt dat het pro ject Buitenhof als aanjager gaat functioneren voor de ontwikkeling van Stadszicht II. Eigenlijk had het complex dit jaar al af moeten zijn. Maar het liep anders. Directeur Rien Heijboer van SVRZ vertelde dat in januari 2007 vier partijen een samenwer kingsovereenkomst ondertekenden. Naast SVRZ en destijds Castria Wonen waren dat Sjaloom Zorg en Emergis. Samen wilden ze woon- en zorgvoorzieningen voor diverse doelgroepen realiseren. Maar om diverse redenen haakten Sjaloom en Emergis in de loop van het pro ject e.f „Maar Castria Wonen, SVk/. en iviarsaki gingen dcx>r. Want de eerste fase van dit plan. Het Lint, stond er immers al", zei Heijboer. Als de andere partijen nog meede den. zouden er 44 appartementen voor de koop en sociale huur ko men voor Stadlander, 12 zorgappar- tementen voor mensen met een be perking van Sjaloom Zorg, een beschermde woonvorm voor psy chiatrische patiënten van Emergis en drie groepswoningen voor SVRZ. „Het plan, zoals dat nu ge bouwd gaat worden, past binnen de strategie waar Stadlander voor staat. Uitgangspunt voor Stadlander is, dat door de bouw van dit woon- zqrgcentrum, nultrede appartemen ten worden toegevoegd aan de wijk waar het zowel voor vitale als zorg vragende senioren prettig wonen is. Waarbij er ook plaats is voor men sen met een zware zorgvraag. Door concentratie van zorg in dit ge bouw. bestaat er voor deze wijk een unieke kans om een woonservice- zone te creëren", vertelde Ton Rin- gersma, directeur-bestuurder van Stadlander. De 36 appartementen worden voor het tarief van sociale huur aangebo den. „Maximaal 650 euro per maand", volgens hoofd wonen van Stadlander. Ko Droogendijk. De appartementen worden verdeeld over de twee etages. De groepswo ningen en de andere ruimtes komen op de begane grond. Het ontmoetingscentrum van SVRZ, dat op 1 januari haar deuren opende in Het Lint, verhuist ook naar Buitenhof. Daar zou het in eer ste instantie al komen, maar er is besloten niet te wachten op de reali satie van het complex en alvast te starten in Het Lint. Programma coördinator Gerda Elshof van het ontmoetingscentrum is blij dat de bouw van Buitenhof begonnen is. „We hebben nu een kamer in Het Lint, maar die is eigenlijk te klein. We bieden dagactiviteiten voor licht dementerende ouderen en geven on dersteuning aan mantelzorgers door middel van gespreksgroepen en een spreekuur. We zijn heel laagdrem pelig en iedereen kan meedoen aan activiteiten. In Buitenhof hebben we meer mogelijkheden. Nu moeten we steeds alles aan de kant schuiven als we iets willen doen. Ik hoop dat er straks plek is voor een jeu de boulesbaan. Ik heb nu wel de ballen, maar kan de baan niet kwijt", zegt Elshof. Bewoners van Het Lint zijn ook blij met de bouw van het com plex naast hun gebouw. „Het is niet gek als je hulp nodig hebt", zegt Kees van Be veren. ZIE VERDER PAGINA 3 Er waren 18 buurtgenoten meege komen naar het gemeentehuis. Het actiecomité had ook al een motie oj) schrift gesteld om de raadsleden op* weg te helpen. Na de vergade ring werd de motie aan de fractie voorzitters toegestuurd. Daarin stelt het comité dat het Onder de Molen de gevaarlijkste weg van Zeeland is. Dat de situatie onaanvaardbaar is. En dat er op korte termijn af doende maatregelen genomen moe ten worden. Volgens de indieners is het dringend gewenst om het door gaande verkeer en het verkeer van en naar het bedrijventerrein Klaver veld buiten het dorp om te leiden. Het gemeentebestuur en de provin cie moeten het samen oplossen. Van Bijnen lichtte toe dat uit metin gen van de gemeente blijkt, dat er elke dag zo'n 75 snelheidsovertre dingen worden gepleegd. En dat er elke dag ook één auto met 70 km per uur door het dorp rijdt. Verder wees hij op het geluidsoverlast door het verkeer, die volgens Van Bijnen twee keer zo hoog is dan wettelijk is toegestaan. Verder wees hij op het Klaverveld dat al twee jaar niet mag worden uitgebreid 'en dus geen geld ople vert'. Voor deze vier problemen is volgens Van Bijnen maar één op lossing: „De N656 het dorp uit." Van Bijnen zei het 'ondraaglijk te vinden dat grote vrachtwagencom binaties en zware tractoren ge dwongen worden over hetzelfde trottoir te rijden waar ook moeders met kleine kinderen lopen.' Het co mité wil dit onmogelijk maken. Met paaltjes zou het verkeer vast komen te staan en dan zal de pro vincie wel in actie moeten komen, zei hij. Van Bijnen zei dat de raad bereid is geweest om te luisteren en begrip te tonen, maar dat het nu tijd werd om te handelen. Het comité heeft nog geen contacten met de provincie over de kwestie. Die lopen via de gemeente. De zaak zal nu eerst in het fractie- voorzittersoverleg besproken wor den, zei Nieuwenhuis op een vraag van Han van 't Hof (ABT). Die liet weten niet op de provincie te willen wachten. Nieuw landelijk beleid zet wethouder Hoek op scherp Maar daarmee is de kous nog niet af. Nieuw landelijk beleid om meer windenergie te produceren zet alles op scherp, bleek uit zijn toelichting. De nieuwe turbines die Zeeuwind bij de Krammersluizen wil bouwen, horen volgens Hoek in het zogehe ten rijksinspanningsplan. Daar krijgt de gemeente ook wat over te zeggen nu met Zeeuwind (die ze gaat bouwen) is afgesproken dat het park bij Stavenisse niet doorgaat. Maar aan de oostgrens van de ge meente dreigen nu ook grote wind molens in het landschap op te doe men. Dat komt omdat de regering de opwekking van 6(XX) Megawatt van molens op zee, heeft geschrapt. „Ik heb de minister horen zeggen dat Zeeland voor heel Nederland kan zorgen." Er ligt volgens hem een veel zwaardere opgave voor de gemeenten. Tholen is druk in gesprek met de buurgemeente om de schade be perkt te houden. Er werd al gespro ken over het inpassen van windmo lens voor het opwekken van 320 Megawatt in West-Brabant maar ook die discussie wordt doorkruist door het nieuwe beleid van het rijk. „Er is gesproken over locaties bij het AFCcentrum in Dinteloord. bij bruggen en sluizen, maar nu zal daar opnieuw naar gekeken moeten worden. ZIE VERDER PAGINA 3 Juf Marijke Schenke van De Schalm zit kwart eeuw in het onderw ijs Examenleerlingen van het Westerpoort ontvangen hun diploma David van Oudesluijs uit Tholen brengt hooi en stro naar klanten EN VERDER... Roestig en verlaten woonschip Delphin weg uit haven Stavenisse Haring happen bij Lions levert 4000 euro op voor kinderfonds JF. HOEFT NIET IETS BIJZONDERS TE ZEGGEN OF TE DOEN OM BIJZONDER TE ZIJN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Dat kwam later dan verwacht, waardoor de meeste wande laars op de korte afstand op tijd terug waren. Niet iedereen kwam te voet aan bij Haestinge. Sommige ouders haalden hun kinderen op toen het begon te onweren. Ook de drum band van Euterpe maakte na ongeveer een kilometer rechts omkeer. De temperatuur zakte en gisteren was het prachtig wandel weer. Toen was het de beurt aan de eerste wandelmarathon van de Oosterscheldestappers. Er kwamen 160 liefhebbers op af, zegt secretaris Kees Wessels. Hij had op 200 gehoopt, maar is niet ontevreden. ,JDe meeste, ongeveer 75. lopen de langste afstand van ruim 42 kilometer, de andere helft de 31 kilometer." Ze komen van heinde en verre, zegt hij. Echte liefhebbers die het als een trainingstocht beschouwen voor de Nijmeegse Vierdaagse. De wandelaars vertrokken vanuit Haestinge. Dat was deze keer in Sint-Maartensdijk ook de vertrekplaats voor de avondwandelvierdaagse omdat giste ren de marathon op het programma stond. ,Jn Haestinge kunnen de wandelaars na afloop douchen, vandaar." De marathontocht werd op een doordeweekse dag gehou den, vanwege het volle weekendprogramma van de Neder landse wandelsportbond. „Maar volgend jaar doen we het op zaterdag 9 juni. Dat ligt al vast." Aan de wandelvierdaagse deden in Scherpenisse 81 mensen mee.' De meeste liepen de vijf kilometer, zeven de tien. Nie mand deed de vijftien, zegt Coby Hage van de dorpsge meenschap. „En dinsdag hebben we de tien kilometer afge blazen. De scholen deden de vijf kilometer, een rondje rond het dorp. Ze konden onderweg makkelijk schuilen." In Sint-Maartensdijk kwamen 170 liefhebbers aan de start. Meer dan 90 procent voor de 5 kilometer. Voorde drumband van Euterpe was het een extra uitdaging. Ze lopen de vijf kilometer. Ze laten zich sponsoren voor de aanschaf van nieuwe pauken. Ze liepen nog zonder blaren op hun handen te krijgen van het trommelen, zegt Giovanni Geuze. „Drummen doe je zonder pauze." Geuze liep zelf met de grote trom van vijftien kilo. „Bij de sinterklaasin tocht lopen we maar 2,5 kilometer." Maandag liepen ze met zes, dinsdag met acht trommelaars. Steeds met twee sup porters met reserve-onderdelen: stokken, schroeven en vel len. Toen ze door Scherpenisse liepen, waar ook leden wo nen, werden de muzikanten aangemoedigd. De drumband van Euterpe al trommelend op de terugweg naar Haestinge in Sint-Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1