Stro en hooi vinden hun weg naar bollenboeren en paardenhouders 4 GEBR. DUKE Geluk Advies Oudesluijs Bijl AARDAPPELEN BV VLAMINGS SERVICE ONDERSTEUNING Fa. A.J. Boogaard Agrarisch specialist Fouragehandel nieuwe oogst graszaad, hooi, stro en kuilpakken Te kooo en Te koop aevraaad Voor een deskundig advies Donderdag 30 juni 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Al drie generaties betrokken bij Fouragehandel Oudesluijs in Sint-Maartensdijk Stro en hooi. Daar doen ze in. Fouragehandel Oudesluijs en Zonen in Sint-Maartensdijk verhandelt jaar lijks gemiddeld 10.000 balen vanuit het bedrijf aan de Pierhoekseweg in de Noordpolder. Een baal stro weegt tegenwoordig 350 kilo, een baal hooi 430 kilo. Ze vinden hun weg naar de bollenboeren, de paar denhouders en telers van worteltjes en aardbeien. Neerslag Mest Oogsten Ingerold Qcraan- en kunstmesthandel*) Veerdijkseweg 4a 4694 RD Scherpenisse tel. 0166 66 26 59 fax. 0166 66 40 82 Nieuwe financiering? Betere financiering? Bedrijfseconomische vraagstukken? ir Anton Geluk Tjalk 2, 4697 HK Sint Annaland Tel: 06 22 40 52 12 Email: info@gelukadvies.nl Pierhoekseweg 2A Sint-Maartensdijk Tel. :0166-692343 InL: David Oudesluijs, tel. 06-54660945 Wim Oudesluijs tel. 06-21263410 H.H. Landbouwers (eiland Tholen en omstreken) Loonbedrijf VOF JJ. de Wilde Het adres voor vroege export-, frites- en tafelaardappelen www.bijlaardappelenbv.nl ft Teeltadvies Meststoffen Gewasbescherming Plastics folie Zaden pootgoed Bedrijfsartikelen WEGGEMANS Producent en leverancier van: damwandprofielplaten tbv dak en wand dakpanplaten potdekselprofiel zetwerk sandwichpanelen lichtstraten - polycarbonaat aluminium goten staalconstructie loodsenbouw bedrijfsdeuren montage Onze producten worden vervaardigd uit hoogwaardig Corus materiaal GEWASBESCHERMING Vei ling weg 1 4697 RB Sint-Annaland 0166-652243 0622-498430 fabosa@zeelandnet.nl op Sportlaan 4 4695 BA SINT MAARTENSDIJK Tel. 0166-6641 05 Fax 0166-663854 www.weggemans.info info@weggemans.info Fourage komt uit het Frans en heeft verschil lende betekenissen: beestenvoer, leeftocht, le- gervoedsel, levensmiddelen, voer en stro voor vee. Bij Oudesluijs gaat het om het leveren van hooi als voedsel voor dieren en om stro dat ge bruikt wordt in de stallen voor het vee om op te liggen. Maar ook als dekstro voor bloembollen, wortelen en aardbeien (om de gewassen schoon te houden). Voor de veehouderij is het hele jaar rond hooi en stro nodig. Voor de tuinders is het seizoensgebonden. De enorme schuur achter op het terrein is ver leeg. Voor het gebouw staan de twee vrachtwa gens van het bedrijf. Eentje met aanhanger vol getast met balen. Klaar voor vertrek naar de afne mer. Oudesluijs levert voornamelijk aan klanten in Nederland. In de schuur kunnen wel 9000 balen. De pakken zijn groot (240 bij 120 bij 80 centimeter) en kun nen hoog worden opgetast. Het laat zien dat ook hier schaalvergroting heeft opgetreden. „Vorig jaar lag de schuur vol. Er was zoveel dat er zelfs een klamp stro buiten op het erf stond", vertelt David Oudesluijs (46) die samen met zijn broer Wim (54) de fouragehandel drijft. „Dit jaar zal dat niet gebeuren. Door droogte zullen er minder kilo's aan het stro komen." De broers zijn kenners. Ze hebben al jarenlang ervaring. Wim beaamt het: „Het graan heeft geen lengte. Als je er zo naar kijkt, lijkt het mee te vallen." De regen van de afgelopen week lijkt het tij toch nog te kunnen keren. ders en zo is het ook met de vraag en het aanbod, zegt David. „Het ligt er ook maar net aan wat er gezaaid is." De gebroeders Oudesluijs willen altijd aan de vraag van de klant voldoen. Daar zijn ze ondernemer voor. Als ze zelf geen stro of hooi meer hebben, kopen ze het in. Nu ligt er zowaar Spaans stro in de schuur. Het lijkt lichter dan het Nederlandse. Het glanst de bezoeker tegemoet. Volgens David is het dan ook van uitstekende kwaliteit. „We hebben connecties met Sinter klaas," schertst hij. „Ons stro was op. Dit is van vo rig jaar, maar in Spanje gaan ze over een week of wat alweer beginnen met het dorsen van graan. Hier bij ons pas vanaf de derde week van juli." De pakken worden in de schuur met zogeheten verreikers opgetast. Sinds 1994 maken ze al ge bruik van pleze machines met telescooparm. Ze hebben een groot bereik. En dat is handig in de schuur die in de nok dertien meter hoog is. Wim: „Toen zag je ze nog niet zoveel. We hebben er nu twee. Ze kunnen vier pakken tegelijk met de stro klem oppakken." Machines zijn belangrijk in de fouragehandel. Het Ook hun 83-jarige vader Toon Oudesluijs heeft het nog nooit zo meegemaakt, zeg hij. Hij kan zich niet herinneren dat het ooit zo weinig had geregend in het voorjaar. Al was 1976 ook een uitschieter wat de droogte betreft. Wim herinnert zich nog dat ze toen 's nachts gingen dorsen van wege het vochtpercentage. „Overdag was dat 13 procent. Dat was te laag. 's Nachts was het zestien procent." Het ene jaar hebben ze te maken met droogte, het andere jaar met veel neerslag. Elk jaar is an- WÊMm David Oudesluijs brengt het stro of hooi met de vrachtwagen naar de klant. stro en hooi moet geoogst worden. Om te zorgen dat het droog is, wordt het hooi op het land eerst bewerkt. Graszaadhooi bijvoorbeeld moet vaak worden geschud, zegt Wim. „Anders blijft het te vochtig. Met vochtmeters houden we het bij zo dat we het op het goede moment binnen kunnen rijden." Dat is van wezenlijk belang voor de kwaliteit, on derstreept David. „Met vochtig weer beginnen we later. Er mag niet te veel vocht in zitten. Anders wordt het mest. Je moet weten wat je binnenrijdt. Dan heb je een goed verhaal voor de klanten. En als het goed is, bellen ze vanzelf terug." Voordat de zonen in het bedrijf actief werden, dreef Toon Oudesluijs het akkerbouwbedrijf dat hij combineerde met loonwerk. Hij beschikte over 3 combines, 3 aardappelrooiers en 2 bietenrooi ers. Er waren vier man in vaste dienst. In de zomer werden ze aangevuld met losse werkkrachten en werkten er dertien mensen. Maar het loonwerk werd afgestoten. Wim Oudesluijs was nog maar 14 jaar toen hij meehielp en op een erwtenmaaier reed. Het was zijn lust en zijn leven om met machines te wer ken. Hij maakte - toen hij zestien was - van twee oude tractoren een nieuwe. Via een vakblad over landbouwmechanisatie meldde hij zich aan op de landbouwpraktijkschool in Schoondijke waar hij zich het vak van chauffeur/monteur eigen maak te. In 1977, toen hij nog maar 20 jaar was, begon hij voor zichzelf. Om toestemming te krijgen, moest dat toen nog met handlichting. De kanton rechter verleent iemand die nog niet meerderja rig is toestemming om zelfstandig zakelijke acti viteiten te doen. „Vroeger persten we voor onze oom Johannes Oudesluijs die het loonwerk deed. Na zijn overlijden zijn we zelf in de fouragehandel begonnen." David kwam in 1984 in het bedrijf. Hij ging na de lts (metaal) in Sint-Maartensdijk naar de land bouwschool in Kapelle en heeft les gehad van Han Priem uit Sint-Maartensdijk die nog steeds in de Noordpolder woont, niet ver van het bedrijf Drie generaties Oudesluijs, v.l.n.r. David, Toon, David Wzn en Wim Oudesluijs. van Oudesluijs. Het loonbedrijf werd van liever lee afgebouwd omdat het transport (waarmee in 1992 werd begonnen) meer tijd in beslag nam en de broers liever wilden specialiseren. Er werd ge- investeerd in machines. Een machine om stro in pakken te persen (pak- kenpers) kost tegenwoordig rond de 100.000 euro. De broers hebben er twee. Daarnaast zijn er kosten voor brandstof (gasolie) en touw om het stro en hooi bij elkaar te binden. David: „Het seizoen van oogsten is kort. Onge veer drie maanden: juli, augustus en september. Heb je goed weer, dan moet het snel van het land worden gehaald. Soms moetje het-meteen weg brengen, anders opslaan en verzamelen." De machines zijn groter, de pakken zijn gro ter. Nog niet zo lang geleden waren de pakken 25 kilo. Toon Oudesluijs stopte in 1992, het jaar waarin hij 65 jaar werd. Wim herinnert zich de bijzondere momenten: „Ik heb wel eens weken van zes dagen gehad dat ik twee vrachten met kleine pakjes op één dag weg bracht. Zeshonderd pakken. Je moest ze dan wel in verband leggen want anders vallen ze er on derweg af. Om half zes 's ochtends weg. Om acht uur lossen in Utrecht bijvoorbeeld. Dan was ik om tien uur leeg thuis. Om twaalf uur gauw eten. Anderhalf uur op het land laden. Twee uur weg, om vier uur aankomen in Veghel. Weer lossen. Dan was ik om acht uur thuis en gingen we weer laden voor de volgende dag. Dan was je om tien uur klaar. Dat waren steeds 600 pakjes, maal vier maakt 2400 pakjes per dag. Zes dagen is 14.400 pakken." Oudesluijs kent veel vaste afnemers, voorname lijk in Zuid-Hollland, Noord-Brabant, Gelderland en Utrecht. Maar ze komen in het najaar ook wel in Noord-Holland om stro bij de bollentelers af te leveren. Eeri ritje van 450 kilometer. Het komt ook voor dat er een vracht stro werd gelost in Abcoude om daarna door te rijden naar Groningen om een vracht gerstetro op te halen omdat er hier een tekort was. Nu rijdt David, de 20-jarige zoon van Wim, op de vrachtwagen. Hij doet het graag. Hij zit (nog) niet in het bedrijf maar is zzp'er en wordt door zijn va der en oom ingehuurd. Ook hij is er min of meer ingerold. Hij volgde de landbouwschool in Steen bergen en later die in Goes. Deed stage bij ak kerbouwers Van der Wel in Tholen en Bouman in Poortvliet, maar werkte er ook in loondienst. Sinds vorig jaar werkt hij voor zichzelf. Reed op de hef truck in de haven van Vlissingen en doet nu grond werk bij de dijkversterking in Scherpenisse. Zijn opa Toon was nog tot twee jaar terug actief. Tijdens de campagne reed hij op de trekker bij het ophalen van de blokken stro. Wim houdt zich vooral met de machines en het transport bezig. David met de in- en verkoop. Het inkopen gebeurt per hectare. Soms per kilo. Dan gaat de vracht over de weegbrug. De verkoop uit de schuur gaat per ton. De jonge David fungeert als vliegende kiep. Zo zijn er drie generaties Oudesluijs betrokken bij de fouragehandel in Sint-Maartensdijk. m m v Recent aangeschaft een NIEUWE COMBINE. Geschikt voor alle percelen groot en klein. Granen, graszaden, bloemzaden, grof of fijn. Moet u bij Jaap de Wilde zijn. MAAIBORD 15 voet breed en tevens een OPRAAPPICKUP. Beleefd aanbevolen Gatweg 4, 4694 PC Scherpenisse tel. 06-55100572 (mob), tel. 0166-664248 E-mail: info@landbouwdewilde.nl Langeweg 11 a 4697 RE Sint Annaland (NL) tel 0031(0)166-612650 fax0031 (0)166-613006 info@bijlaardappelenbv.nl Steenbergen: 0167 - 566 350 De Mortel: 0492 - 319 434 www.vlamings.nl PROFIELBEPLATING BV email:

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 13