LABO BAL Zeeuwind ruilt Stavenisse tegen 1 windmolen en plan Krammer Philippuslandt is tegen verzilten Rammegors 'Er komt misschien nog iets bij, maar 't is goed: wij zijn tevreden' Raad steekt in op een brede heroverweging later dit jaar AUTOSCHADE? 25 mille voor studie Floriade Bart Nieuwkoop naar Feyenoord Thoolse botst op voorganger A58 De Kogge gaat camperplaatsen nu exploiteren Karla en Willem voor blaastest Wethouder Peter Hoek: compromis bikkelhard geregeld 3755-515^ Donderdag 23 juni 2011 67e jaargang no. 32 De bouw van vier nieuwe windturbines aan de Nieuwe- vveg in Stavenisse lijkt een verrassende wending te krij gen. Naar de mening van b. en w. is dat praktisch van de baan, maar volgens Zeeuwind is het plan in de ijskast ge zet. Als tegemoetkoming voor het inslikken van het bij veel inwoners omstreden plan, mag Zeeuwind een vijfde windmolen aan het zaterdag geopende park Noordpolder toevoegen. En de gemeente zegt bij voorbaat geen nee tegen 20 tot 30 windturbines op de Krammersluizen bij de Philipsdam. „Het compromis is na maanden flink on derhandelen bikkelhard geregeld", zegt wethouder Peter Hoek. Voorzitter Joop Lasseur van Zeeuwind telt zijn ze geningen, ook al heeft hij flink moeten inleveren. „Eén windmolen in de Noordpolder erbij is meer dan nul aan de Nieuweweg. Alles helpt!" Omslag door Krammer Neutraal Vereniging vindt medestanders op braderie De heemkundekring Philippuslandt is tegen het verzil ten van natuurgebied het Rammegors. Dat zegt voorzit ter Fons Vleghels van de vereniging zaterdag op de braderie in Sint Philipsland. De heemkundekring telt zo'n 530 leden. Doorlaatmiddel De kadernota, waarin de financiële ruimte en de beleids lijnen voor de begroting van volgend jaar worden afge sproken, is donderdag unaniem door de gemeenteraad vastgesteld. Wél is de tekst aangepast ten aanzien van de gevolgen, voor de doelgroep, van de overdracht van rijkstaken als daar onvoldoende geld voor beschikbaar zou komen. Bezuinigen blijft de boodschap voor de ge meente Tholen, daarom volgt later dit jaar een brede her overweging van taken en beleid. Deze week Vierdaagse Tholen trekt eerste dag 488 wandelaars „Het is mooi", zegt Jeanne Brusselaars, nadat ze maandagavond de balans heeft opge maakt van het aantal deelnemers aan de wandelvierdaagse van Tholen. „Er komt mis schien nog iets bij, maar het is goed: wij zijn tevreden", zegt ze. Er schreven zich op de eerste avond 488 wandelaars in: 430 voor de vijf kilometer en 58 voor de tien. Vorig jaar waren het er 551 in totaal, maar de weersvooruitzichten zijn dit jaar wat slechter en dat drukt het aantal misschien een beetje, denkt Jeanne. Muziek en bloemen voor autoschades bij alk merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Om in 2022 de Floriade binnen te ha len, willen b. en w. 25.000 euro uit trekken voor een verkennend onder zoek. Die studie is nodig voor de kandidaatstelling van Tholen en Ber gen op Zoom. De tienjaarlijkse we reldtuinbouwtentoonstelling trekt 2 tot 3 miljoen bezoekers. Tijdens de Floriade 2012 in Venlo wordt bekend wie de expo mag organiseren. Om uit de kosten te komen is een bezoekers aantal van twee miljoen nodig. De commissie bestuurszaken buigt zich woensdagavond over het voorstel. Bart Nieuwkoop uit Tholen gaat bij Feyenoord voetballen. De 15-jarige jeugdspeler traint vanaf 25 juli in het B2-team van de Rotterdamse club. Nieuwkoop hoorde het nieuws op de dag dat zijn huidige club. RBC in Roosendaal, failliet werd verklaard. Hij voetbalde daar al sinds zijn ne gende en volgde er de jeugdoplei ding. In het laatste jaar zat hij bij de C1Voor de Tholenaar betekent het niet alleen een wisseling van club, maar ook van school. Hij verruilt 't Rijks in Bergen op Zoom, waar hij de havo volgt, voor het Thorbecke college in Rotterdam. Maar dat heeft hij er wel voor over. zegt zijn moe der Petra Nieuwkoop. „Het is zijn droom." Eigenlijk is Bart fan van PSV, laat ze weten, maar dat Feye noord hem nu gevraagd heeft, vindt hij uiteraard ook fantastisch. ,Jk ben er ook wel blij om. want bij PSV zou hij intern moeten en nu reist hij ge woon op en neer. En de jeugdoplei ding van Feyenoord is al twee jaar achtereen tot de beste uitgeroepen, dus hij zit daar wel goed." Een 27-jarige vrouw uit Tholen is gisteravond betrokken geraakt bij een kop/staartbotsing op de A58 tus sen Heinkenszand en Goes. Ze reed omstreeks kwart over vijf richting Bergen op Zoom. Haar voorganger, een 42-jarige automobiliste uit Goes remde af voor een file. De Thoolse kon niet meer op tijd stoppen en bot ste op de auto van de vrouw uit Goes. Die schoof vervolgens weer door tegen haar voorganger. Door het openklappen van de airbags raakte de 42-jarige vrouw licht ge wond aan haar oog. Zij is ter plaatse onderzocht door ambulanceperso neel. De drie betrokken auto's liepen schade op en zijn weggetakeld. Watersportvereniging de Kogge in Tholen gaat de vier camperplaatsen bij de haven exploiteren. Voorheen deed de gemeente dat zelf, maar de werkzaamheden werden door de ha venmeester verricht. Nu wordt de proef omgezet in een definitieve vorm. De Kogge huurt de gemeente grond voor 100 euro per jaar. Aan het eind van het seizoen worden de opbrengsten en kosten bekeken en een huurprijs voor de komende jaren vastgesteld. B. en w. hebben wel voorwaarden gesteld. Zo mag de Kogge niet meer rekenen dan 5 euro per overnachting per camperplaats. Als er gebruik wordt gemaakt van douche- en toilet voorzieningen, e.d. mag de watersportvereniging maxi maal 10 euro rekenen. De Kogge mag de tarieven aanpassen op de zelfde wijze als de gemeente de huur jaarlijks aanpast. Het camper seizoen duurt van 1 april tot 1 no vember. Een camper mag maximaal 72 uur aaneengesloten op één van de vier camperplaatsen op het Thoolse havenplateau staan. Karla Peijs, Letty Demmers en Wil lem Nuis. Zomaar een paar namen in het lijstje met hoogwaardigheids bekleders die de jongerenraad van Tholen wil gaan uitnodigen om sa men met hen een alcoholcontrole te houden onder Thoolse jongeren. De jongerenraad wil jongeren tijdens het uitgaansleven voorlichten over de gevaren van alcoholgebruik en wil daar extra aandacht voor vragen door mensen zoals respectievelijk de commissaris van de koningin, de korpschef van de politie Zeeland en de burgemeester erbij te betrekken. Lees meer op pagina 3. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs ö,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zeeuwind-voorzitter Joop Lasseur (links) zaterdag bij de opening van het windpark Noordpolder in gesprek met wethouder Frank Hommel. Rechts projectleider Marco Spaans van Zeeuwind. De raadscommissie ruimte spreekt maandagavond in het gemeentehuis in Tholen over het voorstel. Inwo ners kunnen dan gebruik maken van het spreekrecht. Een meerderheid in de gemeenteraad is er al voor, zo concludeert wethouder Hoek uit een informele raadpleging van de frac ties. Na de laatste gemeenteraadsverkie zingen leek zich juist een meerder heid in de gemeenteraad af te teke nen voor de nieuwe windmolens bij Stavenisse, ter vervanging van de drie bestaande aan de Pilootweg. Daar wordt al jaren over gesproken, maar de inwoners vreesden overlast van de veel grotere, nieuwe molens in de Stavenissepolder. De gemeen teraad weigerde 10 december 2009 planologische medewerking aan de 4 windturbines van elk 3 MegaWatt met een ashoogte van 80 meter en een rotordiameter van maximaal 90 meter. Zeeuwind ging in beroep, maar een raadscommissie adviseerde na een hoorzitting van 24 maart 2010 om de bezwaren ongegrond te ver klaren. Daarna was het lang stil, maar achter de schermen blijkt er frequent over leg tussen Zeeuwind en de gemeente te zijn geweest. Wethouder Hoek maakt duidelijk, dat er na het bekend worden van het plan voor de Kram mersluizen een omslag is ontstaan. Meteen vermogen van meer dan 100 MegaWatt zou dit het grootste wind molenpark van Zeeland moeten wor den. „We werden verrast door die grootschalige ontwikkelingen en zo wel de gemeenteraad als b. en w. hebben toen nadrukkelijk een koppe ling gemaakt tussen Stavenisse en de Krammersluizen. We vonden het niet gewenst dat Tholen rondom in de windmolens kwam te staan, waarbij we de onzekerheid aan de Brabantse kant ook hebben meegenomen. Als gemeentebestuur kijken we naar be scherming van al onze inwoners en daarom vonden we een windpark bij de Krammersluizen in combinatie met Stavenisse ongewenst. Die ko men immers op 1000 meter van de Sluisweg en Noordweg in Anna Ja- cobapolder te staan." Zeeuwind ontwikkelt dat plan samen met Deltawind. de windenergiever eniging van Goeree-Overflakkee. Het stak b. en w. van Tholen dat in de verkenningen de belangen van Tholen niet waren meegenomen. „En dat terwijl onze gemeente er het meest mee te maken krijgt wat zicht, geluid en slagschaduw betreft", zegt wethouder Hoek, die overigens er kent dat de turbines op het grondge bied van Schouwen-Duiveland ko men, zodat Tholen er formeel niet aan te pas komt. „Het provinciaal be stuur vond het echter belangrijk dat wij de hakken niet bij voorbaat in het zand zouden zetten. Zeeland heeft ervoor gezorgd dat wij gaan partici peren in een bestuurlijk overleg, sa men met Oostflakkee en Schouwen- Duiveland. Via ambtenaar ruimte lijke ordening Peter Quist kunnen wij onze bijdrage leveren en punten inbrengen. Ons standpunt voor het plan Krammersluizen is van negatief gewijzigd in neutraal. We zitten erbij om over het aantal en de hoogte van de molens mee te praten. De techni sche ontwikkelingen gaan dcxrr en er wordt nu al gesproken over turbines met een ashoogte van 150 meter." B. en w. van Tholen geven het plan voor 20 tot 30 molens op de Kram mersluizen een kans, maar als in 2022 blijkt dat dit niet haalbaar is, dan mag Zeeuwind opnieuw het plan Stavenisse uit de kast halen. Voor Zeeuwind-voorzitter Lasseur is dat jaartal van 2022 nieuw. „Daar is geen akkoord over. Over tien jaar kan de discussie over duurzame energie weer heel anders zijn. Voor de gemeente is die 2022 meer een kwestie van gemak dan echt een be rekening. Hij die toch voorspelt, is een leugenaar", zegt Lasseur. Feit is echter volgens wethouder Hoek, dat Zeeuwind het bezwaar tegen de af wijzing van goedkeuring voor vier nieuwe windmolens bij Stavenisse, heeft ingetrokken. „Die procedure is dus nu volledig van de baan! Het verzoek voor de vijfde windmolen in de Noordpolder, gaan we op alle me rites beoordelen, dus geluid, slag schaduw, e.d. worden bekeken." Die vijfde windmolen komt op grond van landbouwer Kees Groenewewe- ge aan de Derde Dijk in Sint-Maar tensdijk. vlakbij zijn bedrijfsgebou wen in de Noordpolder. ZIE OOK PAGINA 13 Rijkswaterstaat wil het getij terug brengen in het 145 hectare grote ge bied met een afsluitbaar gat onder de Krabbenkreekweg. Het Ramme gors is begin jaren zeventig ont staan. Voor die tijd kwamen de Een dracht en de Oosterschelde hier samen. Volgens Rijskwaterstaat ko men met de verzilting schor en slik weer terug, alleen blijft het veilig achtereen dijk. „We zijn honderd procent tegen", zegt Vleghels. „We willen het na tuurgebied zoals het nu is behou den. Als er zout water in komt, ver dwijnt er heel veel van de struiken en planten die er nu groeien. En voor de bevolking gaat het als schaatsgebied verloren." Daarnaast is het herstel van eb en vloed een kostbare zaak, zegt hij. „Het gaat miljoenen kosten." Vleghels wijst ook op de invloed van het zoute water op de land bouwgronden die aan het gebied grenzen. Zowel aan de Fluplandse als aan de Thoolse kant. Op de braderie worden voorbijgan gers om hun mening gevraagd. Ze kunnen dat op een vel papier aange ven. Sommigen schrijven er ook bij waarom ze voor of tegen zijn. Rond vijf uur zijn de tegenstanders in het voordeel: 30 mensen willen geen getij terug in het huidige gebied, dat beheerd wordt door Staatsbosbe heer. Als argumenten worden onder meer de hoge kosten genoemd, het belang van het zoete water voor de landbouw en het negatieve effect op de huidige vegetatie. Bij de minder heid van voorstanders. 4, staat te le zen dat het juist een voordeel is dat het zout en het zoet hier in elkaar overgaat. Twee laten weten geen mening te hebben. Wat het bestuur van Phlippellandt stoort, is dat de vereniging noch de inwoners van Sint Philipsland ge hoord worden over het plan. Twee de voorzitter Bram Wisse: „Het is in feite al beslist, zonder dat er ei genlijk ruchtbaarheid aan wordt ge geven. De inwoners moeten het maar accepteren. Het is een uniek zoetwatergebied dat ze nu weer zout willen maken. Alles wat er nu groeit, verdwijnt." Rijkswaterstaat heeft een 3D-kaart gemaakt. Een luchtopname waarop te zien is hoe de situatie nu is en hoe die zal worden. In de Krabben kreekweg is tussen de werkhaven en de Rijksweg het 'doorlaatmiddel' te zien waar het water uit de Krabben- kreek het gebied in kan stromen. Volgens Rijkswaterstaat is het een verrijking omdat het oppervlak aan schorren en slikken door de Delta werken flink is afgenomen. 'Het is een unieke kans om 145 hectare schor en slik aan de Oosterschelde toe te voegen.' ABT: Zorgen dat we centen hebben voor wat we willen De onzekerheid over wat de ge meenten van het Rijk kunnen ver wachten, nadat zij een deel van het bestuursakkoord hebben afgewe zen, maakt het lastig om de finan ciën goed op een rij te krijgen. Dat viel te beluisteren in de discussie. „De kademota is erg beleidsarm, maar dat strookt met de situatie", zei Bram van de Sande (CU). „Het belangrijkste worden de financiële gevolgen van onze eigen beslissin gen. Willen we onze ambities reali seren, dan zullen we moeten gaan sparen", aldus Han van 't Hof (ABT). „Bezuinigen is noodzake lijk om onze gemeente gezond te maken en te houden", stelde Bert van Eenennaam (SGP). Deze her haalde het in de commissie gelan ceerde idee om een nieuwe bestem mingsreserve te vormen voor de kapitaallasten van grote projecten. Maar geld oormerken voor bepaalde doelen wil ABT juist niet. Van 't Hof: „Dat roept alleen maar discus sies op en daar moeten we van af. Een financieel goed fundament leg gen, gewoon zorgen dat we de cen ten hebben als we iets willen, dat is wat ons betreft een opdracht voor de raad." ZIE VERDER PAGINA 3 Lid van eerste uur Annet Vroegop neemt afscheid van Joth Corné Anthonisse serveert melk aan bierminnende gildebroeders Tim Brander uit Tholen slaagt voor atheneum EN VERDER... Windmolenpark Noordpolder geopend na veertien jaar wachten voor Gabri Hoek Harde wind en buien zorgen voor minder bezoekers braderie Flupland DE TUD BESTAAT ALLEEN MAAR OMDAT ANDERS ALLES TEGELIJK ZOU GEBEUREN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's „De dames van de scholen hebben goed hun best ge daan", zegt de vrijwilligster van wandelclub Oud-Vosse- meer, die de wandelvierdaagse van Tholen organiseert. Van TerTolne doen er namelijk 218 wandelaars mee, van de Regenboog 131 en de Kraal 74. „Wij hoeven alleen te zorgen voor de medailles." Cato Ha vermans is van de routes. Zij zorgt ervoor dat alle wandelaars daarvan worden voorzien op het startbureau in Meulvliet. Op de route staan zo'n zes verkeersregelaars en vier mensen voor de verzorging. „We moeten zorgen dat alle kruisingen veilig worden overgestoken." Ook krijgen de wandelaars elke dag een versnapering onderweg, zoals een snoepje, een pakje drinken, een ijsje en chips. Op maandag begint de hele horde in noordelijke richting. Er wordt om Meulvliet heengelopen langs het Wester- poortcollege. Via de Luchtenburgseweg wordt langs de rand van de bebouwde kom gelopen en op de Oudeland- sedijk splitsen de twee afstanden. Dinsdag wordt Meul vliet beide kanten op verlaten, de lopers van de vijf kilo meter gaan oostelijk richting de Molenvlietsedijk. Die van de tien trekken weer langs het Westerpoort, maar ste ken bij de stoplichten de Reimerswaalseweg over om linksaf over de Kettingdijk te wandelen. Woensdag trek ken de lopers op de korte afstand richting het zuiden en die op de lange afstand maken een lus ten noorden van de Postweg. Vandaag zijn de lopers te zien op onder andere de Ds. Kerstenstraat, Hertenkamp en in de Hoogstraat (5km) en die van de tien kilometer gaan langs het gemaal en langs het water richting de stad. waar muziekvereniging Con cordia alle lopers opwacht, om ze feestelijk te begeleiden naar Meulvliet. Daar worden de medailles uitgereikt en de wandelaars voorzien van bloemen. Op de eerste avond lopen de wandelaars van beide afstanden over de Luchtenburgseweg, langs de rand van de bebouwde kom.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1