Jeanne van den Berg houdt geen feestje: 'Gewoon door naar de volgende 50 jaar' Juf Heieen van De Casembroot zegt 'ja' i nn 9 Houte kan ook in Tholen der pan Raad is niet blij met drie uitglijders bij Raad van State Viskotter TH 11 naar de sloop Pand Pommé bij welstand Donderdag 16 juni 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Kamperen op Tholen kon al meer dan een halve eeuw geleden. Er waren toen al boeren die enkele kampeerders op hun land toelieten. Maar het woord camping wordt dan nog niet in de mond genomen. Tot 1961, want dan vraagt meubelmaker en woninginrichter Gerard van 't Slot uit Sint-Maartensdijk een vergunning voor een cam ping aan bij de gemeente Scherpenisse. Die krijgt hij overigens niet, omdat de gemeente dan nog geen kam- peerverordening heeft. Camping De Oude Hoeve aan de Havenweg in Scherpenisse, nu zonder de toevoeging 'oude'bestaat dit jaar 50 jaar. Het woningbouwproject aan de Molenweg in Scherpe nisse levert de gemeente een kwart miljoen euro minder op dan gedacht. Door een uitspraak van de Raad van Sta te over bezwaren van het bedrijf Grondverzet Hage v.o.f. kan er 1350 vierkante meter minder bouwgrond verkocht worden. Het is de derde keer in korte tijd dat het hoge rechtscollege de gemeente op de vingers tikt. De com missie bestuurszaken sprak er woensdag haar bezorgd heid over uit. Eerste Thoolse camping De Hoeve in Scherpenisse bestaat halve eeuw Jubileumboek Welstand zonder Bedrijvengrond vijf euro duurder Duikers Houten balken 's Buurmans grond Mooi oud Gastenboek Zeventig meter Overleg Pannen op het dak van de nieuw te bouwen boothelling van Van Duivendijk aan de Contr' Escarpe in Tholen zouden afbreuk doen aan het beschermd stadsgezicht. Dat zei voorzitter M. Onrust van de welstandscommissie vrijdag over het advies van de monumentencommissie om er pannen op te leggen. VS interieur Eendenvijver Minder huizen in Scherpenisse kost gemeente kwart miljoen De Hoeve van Jeanne van den Berg en Bert Kielman is al 50 jaar een groene camping. En geen enkele auto mag de graspaden op. Pas in 1964 stelt de gemeente Scher penisse een kampeerverordening op. inmiddels zijn er dan al meer cam pings in de omgeving ontstaan. Zo dateert camping De Striene. aan de Van der Siikkeweg in Poortvliet, van rond 1962. En Gorishoek, aan de Gorishoeksedijk in Scherpenisse, van voor 1965. Maar, voor zover het na te zoeken is in de archieven, is camping De Hoeve de oudste cam ping van Tholen. Die is op 28 juli 1961 met het hijsen van de vlag offi cieel geopend door Willem Bijl, de vorige eigenaar van de boerderij Van 't Slot heeft die in dat jaar van hem overgenomen, samen met de woning aan de overkant van de weg. Hij had de gebouwen overigens al een jaar eerder in gebruik genomen. In 1960 werd de woning aan de over kant al te huur aangeboden als zo merverblijf en ook werd de Hoeve al gebruikt als kampeerboerderij Van 't Slot brengt op den duur de zo mers zelf door in het zomerverblijf. Het woonhuis bij de boerderij wordt ingericht als kantine. Verder gebeurt er niet veel aan de inrichting van het terrein of aan de gebouwen. Het is primitief kamperen. De Eendracht- bode schrijft zelfs in 1965 dat het 'al lemaal wat krotachtig' aan doet. Bert Zwikker (voorheen van cam ping De Pluimpot) heeft samen met huidige eigenaresse Jeanne („Ik heet Sjan") van den Berg een jubileum boek opgesteld. Daarin staan ook herinneringen van campinggasten, zoals Wim Salari uit Sint-Maartens dijk, die in de jaren '70 met zijn vrouw Gertie vanuit Eindhoven op De Oude Hoeve kwam kamperen en dat nog steeds doet in hun stacara van. Hij huurt destijds één van de vier huisjes op het terrein van de heer Van 't Slot, en uit zijn verhaal blijkt dat van een luxe vakantievilla abso luut geen sprake was. Hij en zijn vrouw kregen nog wel de huisregels mee, want de campingbaas wilde geen heibel op zijn terrein. 'Veel waren dat er niet maar er werd wel bij verteld dat hier streng op werd toegezien en voor overtreders werden er indien nodig strenge maat regelen genomen. En voor zover ik me kan herinneren waren de regels als volgt: honden altijd aan de lijn op de camping; er mocht niet met water worden geknoeid ook niet door de kinderen; je blijft met je vingers van de bomen en de struiken af, indien nodig werd er door de eigenaar ge snoeid of je moest toestemming heb ben; er mocht op de camping niet ge- i 1 li* De welstandscommissie had geen moeite met het ingediende plan van architect M. Boelhouwers en P. Timmermans van Timek Bouwma nagement om staalplaten te gebrui ken voor de wanden én het dak. Maar Jan Weijts van de monumen tencommissie wilde graag een on derscheid zien tussen de wanden en het dak en stelde een pannendak voor. Volgens Onrust wijkt de boot helling af van de voormalige zout keet die ernaast staat en wel pannen heeft. Dit gebouw is ook veel ouder dan de overdekte boothelling. Vrijdag bleek dat de welstandscom missie het plan ook zonder het ad vies van de monumentencommissie af kan doen. Het centrum van Tho- Industriegrond kost dit jaar in de hele gemeente, met uitzondering van Tholen stad, vijf euro meer per vierkante meter dan in 2010, name lijk 60 euro. Dit is het gevolg van een herziene grondexploitatiebere kening. Voor twee nieuwe locaties in het bedrijventerrein van Sint- Maartensdijk, met een betere lig- fietst worden als het flink geregend had. dit was om de paden te bescher men; en geen auto' s of andere voer tuigen op de camping.", schrijft Sa lari. Hij vervolgt: 'Uit de manier waarop de regels werden uitgelegd kon je in ieder geval wel opmaken dat het verstandig was ze ook na te leven. Met deze wijsheden op zak, was het tijd om het huisje te gaan in specteren. Het was niet meer dan een veredelde bouwkeet van 5 bij 5 me ter waarin 6 slaapplaatsen waren ge creëerd, een leefruimte van 5 bij 25 met een aanrechtblokje en dat was het. Het geheel was voorzien van een elektrische installatie met een hoofd zekering van schrik niet 4 Ampère, (daar kun je tegenwoordig nog geen koffie meer mee zetten). Dat was dan ook zo ongeveer de enige luxe.' Wel komt ec in 1972 een toiletgebouw op De Oude Hoeve, naast de boerderij de enige plek waar stromend water te vinden was. Nog steeds is De Hoeve voorzien van graspaden naar de kampeerplek- ken en mogen auto's niet verder het terrein op dan de parkeerplekken aan de rand. De regels zijn zo ongeveer hetzelfde gebleven. Van 't Slot was streng, „maar dat vinden ze van mij ook", lacht Jeanne. „Dat moet ook, want anders wordt het een bende." Van Van 't Slot mocht er geen mu ziek gedraaid worden op de cam ping. „Maar dat is hem niet gelukt", zegt Jeanne. Ze heeft als regel dat het om elf uur 's avonds stil moet zijn op de camping, dan moet de muziek uit. „En zondag is rustdag. Niet voor het geloof, maar het mag toch wel één dag rustig zijn? Dat was al in de tijd van Van 't Slot. Het zijn gewoon nor male campingregels hoor. Je moet baas op eigen terrein blijven anders nemen de mensen de regie over." De oude campingbaas wilde geen pottenkijkers op zijn terrein. Wilden ze toch komen, dan moesten ze een gulden betalen om de camping op te kunnen. Jeanne denkt er anders over. „Van mij mogen ze gewoon komen kijken." De camping valt goed in de smaak bij de gasten, want er zijn er genoeg die er minstens 40 jaar verblijven. Nog net als vroeger is er een driede ling te maken: Achterin en in het midden zitten de Belgen, van oor spronkelijk twee duikersclubs, de CVD en de Diestse duikers. Dan de overige gasten en voorin een passan tenveldje met tegenwoordig ook kamperplaatsen. „Tweederde is Belg en de rest zijn Nederlanders", zegt len valt onder beschermd stadsge zicht en is opgenomen in het be stemmingsplan. Mochten er afwij kingen plaatsvinden dan kunnen daarover opmerkingen worden ge maakt. Dat gebeurt nu niet. De loods blijft in grote lijnen het zelfde, maar krijgt wel opvallende details. Onder meer door het ge bruik van houten balken. Secretaris T. Jansen benadrukte dat nog eens: „Er staat nu een loods van dam- wand. Bij de nieuwbouw ontstaat er een verbetering. Aan de dijkkant komt zelfs een opening in de wand." ging op het uitbreidingsgedeelte, geldt een hogere prijs van 81 euro per vierkante meter. Die prijs is ge lijk aan het prijspeil van grond met een betere ligging langs de Veiling- weg in Sint-Annaland. Alle ge noemde prijzen zijn exclusief 19% btw. Het college heeft onlangs inge stemd met de herziene grondexploi tatieberekening voor het bedrijven terrein Sint-Maartensdijk en heeft besloten deze ter vaststelling aan te bieden aan de raad. Jeanne over haar gasten. De Hoeve heeft 65 vaste plaatsen en acht zoge heten toeristische plaatsen verdeeld over nog geen twee hectare. „Ik ben misschien wel de kleinste camping, samen met een kampeerboerderij in Stavenisse." Met dat laatste bedoelt ze minicamping Klinkenoord in Sint-Maartensdijk. Die heeft vijf stacaravans en een kampeerveld aan de Heideweg, dichtbij Stavenisse. Jeanne van den Berg komt in 1986 met haar toenmalige man Henk Hir- des en hun twee kinderen Nicolette en Emile vanuit Rilland naar Goris hoek. Henk was vertegenwoordiger van grasmachines bij een bedrijf in Krabbendijke en kwam zo met veel mensen in contact. Zo werd hem ge zegd dat hij wel een geschikt per soon was voor een camping en toen Jan Groffen zijn camping Gorishoek te koop aanbood, was het snel beke ken. Jeanne, geboren in Wouw, werkte tot dan toe in de thuiszorg, maar in Gorishoek heeft ze de super visie over het café, annex kantine. Na drie jaar staat buurman Gerard van 't Slot voor de deur met de vraag of de familie Hirdes zijn camping wil overnemen. Hij heeft het dan ruim 25 jaar volgehouden en is dan zelf bejaard te noemen. „Hij was toen zeker al 70", denkt Jeanne, ,,'s Buurmans grond is meestal maar één keer te koop", zegt ze en in 1986 hebben ze naast Gorishoek ook De Oude Hoeve in eigendom. Dan volgt er een periode waarin di verse eigenaren elkaar opvolgen. Wellicht wat ingewikkeld om te vol gen wie wie is, maar volgens Jeanne is de camping altijd in de familie ge bleven. Het eerste beheerdersecht paar op de nieuw verworven cam ping zijn Jeannes schoonzus Lenie Schrijver en haar man Kees. Het voornaamste waartoe wordt beslo ten, is het slopen van de oude schuur en de bijbehorende woning. De schuur is dan al jaren vervallen, het dak is ingezakt. Van 't Slot heeft het ncxrit nodig gevonden er iets aan te doen. Een doorn in het oog voor Jeanne. .Altijd als ik voorbij reed, stoorde ik me aan die schuur. Dan zei ik altijd: 'We zullen het moeten ko pen, eer het opgeknapt wordt.' En een aantal jaren later was het een feit." Er wordt een nieuwe woning voor de beheerders gebouwd. De camping verliest daarom in 1994 de toevoeging 'oude' in haar naam. Overigens was Van 't Slot een echte verzamelaar. Hij bewaarde allerlei oude spullen in de schuur, zoals an tieke karren, maar omdat die zo ver vallen was, waren die spullen dat op den duur ook. Ze waren niet meer te redden, volgens Jeanne. Het enige dat nog over is van de oude hoeve, is een delftsblauw tableau, dat vroeger boven de openhaard hing. ,JDe tegels liggen nu in Amsterdam bij de zoon van de vroegere beheerder. Hij doet er niets meer mee, dus ze komen te rug naar De Hoeve", zegt Jeanne. Als Jeanne en Henk uit elkaar gaan, verhuist zij naar Bergen op Zoom, en werkt zes jaar lang als verzuim- rapporteur voor de Arbo. Henk runt in de tussentijd nog camping Goris hoek. Lenie raakt ongeneeslijk ziek en is genoodzaakt om te stoppen. Dan nemen Nicolette Hirdes en haar man Peter Paulusse De Hoeve over, maar kunnen in 1999 Gorishoek overnemen van Henk Hirdes. De broer van Peter Paulusse, Gerrie en zijn vrouw Nicole, nemen De Hoeve over. In de tussentijd heeft Nicolette Pauiusse-Hirdes plannen om naar Spanje te verhuizen en ne men haar broer Emile en zijn vrouw Juliette camping Gorishoek over. Na zes jaar houden Hoeve-eige naren Gerrie en Nicole Paulusse het om privéredenen voor gezien. Voor Jeanne, inmiddels gestopt met haar werk, en haar nieuwe partner Bert Kielman een uitgelezen moment om terug te komen, we schrijven dan 2005. „Ik zei tegen Bert: 'Zal ik De Hoeve terugkopen?"' Ze heeft dan ook als droom dat de twee campings gaan samenwerken. Die is uitgekomen, want sinds begin dit jaar gaan de camping van haar zoon Emile en De Hoeve samen onder de naam Goris- Gerard van 't Slot hield in de beginjaren een gasten boek bij. Toen hij een aan tal jaar geleden overleed, bracht de familie het boek terug bij De Hoeve. Sommi ge gasten hebben hun commentaar voorzien van een foto, anderen tekenden er zelf een plaatje bij en Duitse gasten maakten zelfs een soort lauwerkrans om hun verhaaltje. Weer of geen weer, het blijkt dat alle gasten hebben genoten van hun verblijf. Eén me vrouw schrijft zelfs dat ze voor het eerst van zo dicht bij onweer heeft meege maakt. Ze vindt het een on vergetelijke ervaring en is ondanks het noodweer po sitief. Allen hopen op een weerzien. hoekse hoeve. „Nu kunnen de gas ten van hier ook meedoen aan de ac tiviteiten op Gorishoek", zegt Jean ne. De Eendrachtbode kopt in juli 2005 dat Jeanne mooi oud wil worden op De Hoeve. „Ik heb daar veel opmer kingen over gehad. Ik bedoelde niet van uiterlijk, maar gewoon, dat alles goed gaat." Inmiddels zijn Jeanne en Bert respectievelijk 63 en 58 jaar. Jeanne heeft geen spijt van haar te rugkeer. „Ik vind het leuk om met mensen om te gaan." Een link naar het jubileumboek komt op de website van de Goris- hoekse hoeve te staan. Het gedrukte exemplaar is door 25 mensen aange schaft. „Alle campinggasten krijgen een kleine versie van het boekje met alles in grote lijnen." Een feest komt er niet. „Wat moet ik doen? Ik heb hier geen horeca. We gaan gewoon door naar de volgende 50 jaar. Maar dat zal ik niet meemaken." ,Als raad stellen we een bestem mingsplan vast en vertrouwen daar bij op de deskundige ambtelijke ad viezen. Maar we zijn enigszins teleurgesteld. Dit is de derde keer dat de gemeente wordt terechtgewe zen". zei CDA'er Rob Duijm in de commissie. Bram van de Sande (CU) en Han van 't Hof (ABT) wa ren het met hem eens. En ook Theo Korevaar (SP) vindt dat er teveel fout gaat in korte tijd. Overigens plaatsen CU en SP vraagtekens bij de noodzaak van het woningbouw project Molenweg. Eigenlijk is het nóg schrijnender, al dus Van 't Hof. .ABT en CU heb ben destijds uitvoerig met wethou der Heijboer over de afstand tussen het bedrijf en de woningen gedis cussieerd. De wethouder hield bij hoog en bij laag vol dat het voorstel correct was. Dan is het triest dat de gemeente op basis van juist dat as pect wordt teruggefloten." De ABT- fractievoorzitter vond het nog veel erger dat als gevolg van dit soort missers van de gemeente de Thool se ondernemers en burgers met kos ten worden opgezadeld. Het woonzorgcentrum in Scherpe nisse komt te dicht bij enkele be staande huizen aan de Laban Deur- loostraat; in Tholen Noord zijn een aantal huizen en winkels té dicht bij autobedrijf Van Burgh gepland; en nu doet dit laatste zich ook aan de Molenweg in Scherpenisse voor. Het kost geld én de uitvoering van plannen loopt vertraging op. Wet houder Peter Hoek erkende in de commissie dat er een negatieve beeldvorming over de gemeente Tholen door ontstaat. Hij zei dat de betreffende gevallen uitgebreid ge analyseerd worden om te voorko men dat zoiets in de toekomst op nieuw gebeurt. Maar hij wees er tegelijkertijd op, dat de Raad van State strenger is geworden in de be- De gevel van het bedrijfspand van Pommé-van Houte aan de Kaai- straat 2 in Scherpenisse wordt op nieuw geverfd. Op zich niet zo bij zonder, ware het niet dat de gevel in het smalle straatje 25 meter breed is. Eigenaar Klaus Pommé kwam vrijdag advies vragen aan de welstandscommissie. Hij had al overleg gehad met de schilder, maar was zelf niet in staat om de knoop door te hakken. „Ik sta open voor advies," zei hij terwijl hij een aantal grote foto's van het pand liet zien. Het pand is in vieren gedeeld. Een partij wordt gevormd door de entree van de voormalige winkel, een ander deel door een houten ga ragedeur. Voorzitter M. Onrust oordeling. Ze verwijst naar zeer re cente eigen uitspraken, en neemt geen genoegen meer met 'analo ge redeneringen' maar wil akoes tische onderzoeken. Een aanvaard baar woon- en leefklimaat is vol gens Hoek een belangrijk criterium geworden. Wat Scherpenisse betreft, is alleen het plangedeelte tussen de Molen weg en de begraafplaats in het ge ding. En dan uitsluitend ten aanzien van het geluidsaspect ten opzichte van de vestiging van Hage aan de westkant van de Molenweg. De ge meente kiest voor een afstand van zeventig in plaats van vijftig meter. De winst op dit bestemmingsplan was op zeven ton geraamd, daar moet nu een kwart miljoen afge trokken worden. Inmiddels heeft de gemeente het verlangde akoestisch onderzoek uit gevoerd. En dat heeft gevolgen voor het bedrijf van Hage. Want dat moet nu ook bij de bestaande woningen voldoen aan de grenswaarden in het besluit landbouw milieubeheer. Het zal maatregelen moeten treffen en daarover gaan gemeente en onder nemer in gesprek. ABT wil dit punt schrappen uit het raadsvoorstel en het meenemen in een bredere proce dure. De partij wijst op historische rechten. VVD en PvdA gingen het in de fractie bespreken, zij geven vanmiddag in de raadsvergadering duidelijkheid. SGP'er Henk Geluk waarschuwde er vtx>r om geen ver strekkende uitspraken te doen. Hij adviseerde om in gesprek te blijven. Het college wil er in goed overleg uitkomen, zei Hoek. „Wij gaan niet te werk met de botte bijl." Blijkt dat het criterium van zeventig meter in de praktijk bijgesteld kan worden, dan kan bij de actualisering van het bestemmingsplan Kom alsnog be zien worden of er op deze plek méér woningen kunnen komen. raadde hem aan om de kleur van de gevels en de kozijnen bij elkaar aan te laten sluiten. De eigenaar was dat min of meer ook al met de schilder overeengekomen. En ook de plint (onder de ramen) daar in te betrekken. Die zijn nu zwart. Pom mé had daar wat moeite mee. Vol gens Onrust was het ook geen noodzaak, maar eerder een advies. Ook pleitte de commissie ervoor de voormalige winkeldeur en het pa neel daarboven in één kleur te schilderen. Net als de garagedeur die nu groen is met verticale witte streepjes. Volgens Onrust zijn die niet nodig omdat er 'al zoveel ge beurt in de gevel.' „Hou het rus tig-" Advertentie I.M. Wim Salari en zijn vrouw Gertie (achtergrond) kamperen al sinds de jaren '70 op camping De Hoeve. Eerst in een huisjenu hebben ze een stacaravan De kinderen uit groep vijf van basisschool De Casembroot te Sint-Anna- land hadden vrijdag een ongewone schooldag. Hun juf Heieen Raaijma- kers trouwde namelijk in Oud-Gastel met Eloy de Vet en de kinderen waren uitgenodigd daarbij aanwezig te zijn. Na de kerkdienst in de Rooms-Katholieke kerk stonden de kinderen buiten met bogen en zon gen ze een lied, speciaal voor het bruidspaar. Daarna was er een kinder receptie waar de kinderen samen met hun eigen blokfluitgroep voor juf Heieen en Eloy zongen. Na het aansnijden van de bruidstaart en natuur lijk een heerlijk taartje met een drankje gingen de kinderen huiswaarts. Heieen verlaat haar geliefde Bergen op Zoom voor Oud-Gastel. Behalve leerkracht op De Cascmbrootschool is Heieen ook erg actief bij de scou ting in Bergen op Zoom. Eloy is naast zijn werk ook koordirigent. Het beeld van het roestige oude schip, dat ongeveer tien jaar aan de steiger bij de Bergsediepsluis in Tholen lag, is weg. Er liggen wellicht meer schepen die niet aan de sporen van verval ontkomen, maar als voorbijgangers het over 'die oude roestbak' of 'duiventil' hadden, be doelden ze daarmee de TH11 van de familie Bout uit Tholen. De Mar- jon, zoals achter op het schip stond, ligt sinds anderhalve week bij de sloper, Van Heygen Recycling in Gent. Die hebben het casco opgehaald en naar de werf in België gesleept. „Gezien de staat van het schip, zal het in de komende weken ontmanteld worden en het casco worden ver- schroot", laat een woordvoerder van het sloopbedrijf weten. De Mar- jon is in 1964 gebouwd op scheepswerf H. Zwart te IJmuiden en heet dan Pascal. Het schip vaart aanvankelijk als ()427 voor D. Belpaeme te Oostende. Als het verkocht wordt naar NV Marjon in Nieuwpoort, vaart het verder onder de naam N427 ofwel Marjon. Vervolgens komt Marjon in handen van rederij Lumar in De Haan. Zeevisserijbedrijf J.C. Bout uit Tholen koopt het schip in 1999 en doopt het tot TH11. Het naastgelegen schip, de TH8 ofwel Hermelijn van J.M. Zwagemaker uit Tholen, houdt het blijkbaar langer vol. Want dat is gebouwd in 1918. Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl De eendenvijver op camping De Hoeve bestond al voordat de boerderij camping werd. Alleen de grootte en zijn bewoners zijn in de loop der jaren veranderd. Nu houden Jeanne van den Berg en Bert Kielman er mandarijneenden in. Ze hebben momenteel jongen. Als andere inventaris uit het verleden zijn de gasten te noemen. Zo zijn er nog zes van de in totaal 40 duikers van de Belgische club CVD vaste kampeergast op De Hoeve. De oude voorzitter Paul Darmont, inmiddels 85, is er één van het eerste uur, maar ook René Smans (76) en zijn vrouw Hélène Jorens uit Antwerpen vertoeven er al sinds 1974. „We zaten eerst op de Pluimpot en zijn toen met de hele club naar hier gekomen. We hebben nog met een tent bij het oude boerderijtje gestaan", zegt Smans. Hij duikt inmiddels niet meer, maar zegt dat zijn club ook niet meer is wat het was. „We deden onze sport, twee keer dui ken op een dag, en dan een pintje drinken. Maar we zijn niet meer met zoveel als vroeger."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 7