LABO BAL Bij Magretha van Dijke hangt de vlag uit met schooltas als wimpel Gemeente heeft 170 mille opbrengst van de hondenbelasting hard nodig Buren hoorden gerommel en ontdekten slachtoffer Minder bezoekers en meer energiekosten zwembaden AUTOSCHADE? Vmbo-leerlingen horen als eerste examenuitslag Manta's maken rit over Tholen Nieuwe broeders Cloveniersgilde Donderdag 16 juni 2011 67e jaargang no. 31 Het huis van de vermoorde Henry Meye aan de Keethil in Sint-Maartensdijk is verzegeld. Op de deuren en de deurposten van zijn woning en zijn voormalige fotostu dio heeft de politie stroken plakband bevestigd. De rol luiken zijn dicht. De voordeur is beschadigd. Het lijkt er op of in de bewuste nacht van dinsdag op woensdag met een koevoet het slot is opengebroken. Poolshoogte De gemeente Tholen heeft 2010 afgesloten met een klein tekort van 4300 euro (dankzij het bijpassen van 1,77 mil joen uit de gemeentelijke reserves). Er is onder andere 50.000 euro méér aan personeelskosten (inclusief inhuur van derden) voor de zwembaden uitgegeven dan was be groot. Met 52.410 bezoekers kwamen er bijna zestien duizend minder dan in 2009 naar De Spetter en Haestin- ge, vermeldt de jaarrekening. Onderwijsassistente Drie keer sporten voor ziekte kanker Oliebollen zangers nu voor vissers Leerlingen Calvijn bedenken Deltadijk Fluplands bouwplan verrast welstand CU zou op subsidies willen beknibbelen ten gunste van Thoolse jeugd Vanmiddag zal in de gemeenteraad blijken of de toeris tenbelasting volgend jaar stijgt, en wat er gebeun met de hondenbelasting. In de commissie bestuurszaken waren de meningen, voor zover die kenbaar werden gemaakt, verdeeld. De belastingen komen ter sprake bij de behan deling van de kadernota 2012. Net als het idee van de CU om op subsidies te bezuinigen ten gunste van voor zieningen voor de jeugd. Moeilijk te vinden Toeristenbelasting Ambities Henry Meye zou door twee kogels zijn getroffen Het terrein voor het pand is leeg. De tent van het technisch onderzoek is na twee dagen verwijderd. Het stof felijk overschot van de 55-jarige man is vrij gegeven. De auto van het slachtoffer die gewoonlijk schuin naast de studio stond geparkeerd, is volgens de politie op zaterdag 4 juni verdwenen. De rode Renault Espace met het kenteken 27-LJ-SG, is vrij dagochtend brandend teruggevonden in het mr. Troelstrapark in Waalwijk. Volgens sommige getuigen heeft die auto daar één of twee dagen gestaan. De auto is, volledig uitgebrand, overgedragen aan de Zeeuwse politie voor verder onderzoek. Het was ove rigens niet de enige auto die daar in de hens ging. De politie is in Waal wijk een buurtonderzoek begonnen. In Sint-Maartensdijk is het horen van buurtbewoners nagenoeg afgerond. Op donderdag en vrijdag belden re chercheurs aan bij bewoners aan de Keethil, Haven, een deel van de Westpoort, Westvest. Korte Vest en Achter 't Bos. Voornamelijk die hui zen die uitzicht hebben op de plaats of de omgeving van het misdrijf. In het pand is een hennepkwekerij aan getroffen. Een verdachte die is aan gehouden, is vrijdag alweer vrijgela ten. Volgens de politie heeft hij niks met de zaak te maken. In de bewuste nacht zouden getui gen een of twee mensen zien weg rennen naar een auto die in de buurt stond geparkeerd van de laadpaal voor elektrische auto's die Delta daar enkele maanden geleden heeft geplaatst. Een buurman en de schoonmoeder van Meye (cjie er naast woont) zouden wakker zijn ge worden van gerommel en klappen. De buurman was eerst achter gaan kijken, in een slop tussen zijn wo ning en het blok waar Meye woon de. Dat was ook het moment dat hij iemand de Keethil over zag rennen in een auto die gereed stond. De man die wegrende, zou plaats heb ben genomen op de bijrijdersstoel. De auto was met gierende banden weg gereden. Vervolgens zou de bewoner naar de buurvrouw van het slachtoffer zijn gelopen die ook wakker was gewor den en hem gevraagd had bij Meye te gaan kijken. ZIE VERDER PAGINA9 Kosten beveiliging worden verrekend in zwemkaartje De SP bepleitte in de commissie be stuurszaken handhaven van het schoolzwemmen om de baden ren dabeler te laten draaien. En het CDA vond het gewenst om realis tisch te begroten. Wethouder Jan Oudesluijs legde uit dat er een potje is waaruit extra badpersoneel be taald wordt. „Maar daar wordt steeds te laat een beroep op gedaan, en dan moet er bijgeraamd worden. Zoals ook nu weer." Door hiervoor voortaan een post op te nemen in de kadernota, heeft het college die te kortkoming gerepareerd. Er is nu voor de zwembaden vijftig mille extra opgevoerd. Naast de ex tra kosten van tijdelijk personeel wordt met dat geld de lagere op brengst van entreegeld opgevangen. Daarnaast worden de kosten van de beveiliging vanaf volgend jaar ver rekend in het toegangskaartje. Dat laatste zou volgens de CU pas ge beuren na een discussie in de raad over die beveiliging. De burge meester zei dat dit bij de behande ling van de kadernota (vandaag tij dens de raadsvergadering - red.) kan. De CU vond dat het in de rekening net leek, alsof de personeelsuitga ven van de zwembaden zijn geste gen. Terwijl de uitgaven niet hoger zijn dan in 2009. Oudesluijs beves tigde dat. „De meerkosten worden veroorzaakt door een hogere ener gienota." Naar de toekomst van de Thoolse openluchtbaden wordt momenteel een onderzoek ingesteld. Verder ligt er al enkele jaren een intentieover eenkomst met de eigenaar van De Pluimpot in Sint-Maartensdijk voor de bouw van een openbaar bad op het recreatiepark. voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2, Tholen, tel. 0166-607060 De telefoon ging gistermiddag in huize Van Dijke aan de Dorpsweg in Oud-Vossemeer. Dat was ditmaal even schrikken, want dochter Magretha (16) wachtte, net als alle andere vmbo'ers, op de uitslag van haar examen. Ze is geslaagd en daarom ging de tas uit het raam en werd de vlag gehesen. Magretha kan na een periode van flink blokken gaan genieten van een welverdiende vakantie. Alhoewel: „Ik maak twee avonden in de week schoon bij Marconi in Tholen en mijn moeder zei dat er in huis ook nog genoeg kan gebeuren, zoals schilderen en behangen." De leraren van het Calvijn college in Tholen hadden af gesproken dat ze sowieso alle examenleerlingen zouden bellen voor de uitslag om de spanning weg te nemen. Magretha is de jongste en het enige meisje van in totaal vijf kinderen, dus moeder Ankie kent het klappen van de zweep wel. Maar ze schrok toen de telefoon ging en ze meneer Meeuwissen aan de andere kant van de lijn hoor de. Hij vroeg naar Magretha en daarom dacht Ankie dat hij haar dochter zelf het slechte nieuws wilde vertellen. Maar het was dus goed nieuws. Magretha is geslaagd voor haar vmbo gemengde leerweg. Voor vader Jan geen verrassing. „Ik had wel verwacht dat ze zou slagen, want ze kan best goed leren. En ze heeft er goed haar best voor gedaan." Magretha wil na de vakantie naar het Hoornbeeck colle ge in Rotterdam om te gaan leren voor onderwijsassis tente. „Mijn schoonzus heeft dat ook gedaan. Ik ben naar een open dag gegaan en zowel de opleiding als het be roep lijken me leuk." Ze wil op een basisschool gaan werken. Het liefst om moeilijk lerende kinderen te bege leiden. „Maar ik zie het straks wel als ik stage ga lopen wat het beste bij me past. Maar ik denk niet dat ik op een middelbare school wil werken." Bij de examens ging aardrijkskunde het beste en Engels het slechtst. Ze weet dat, omdat ze de opdrachten na af loop nog eens heeft nagekeken. „Voor Engels stond ik er toch al niet goed voor, net een voldoende: een 5,6. Aard rijkskunde is geen moeilijk vak." Ze weet niet precies wat voor cijfer ze daar gemiddeld voor heeft, maar ze denkt rond de 8. „We zijn niet echt van het feestvieren", zegt vader Jan, maar hij denkt dat er wel even bij de prestatie van zijn dochter wordt stilgestaan met een gezellig samenzijn van familieleden. Deze zomer komt de familie ook nog sa men voor een vakantieweek naar Renswoude. „Dat doen we elk jaar en zijn dan meestal met een club van 25 per sonen. Altijd heel gezellig", zegt Magretha. Magretha van Dijke uit Oud-Vossemeer is geslaagd en wil nu gaan leren voor onderwijsassistente Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het begon donderdag al en eindigde maandag. Het pinksterweekeinde zat vol met evenementen in het ka der van de ziekte kanker. Diverse Tholenaren hebben daarbij een sportieve prestatie geleverd om geld op te halen voor onder andere het KWF kankerfonds. Zo heeft Pim van Hekken uit Sint Philipsland, zelf gehandicapt, donderdag met een handbike de Alpe d'Huez be klommen, heeft de van kanker ge nezen verklaarde André Kousema ker uit Tholen zaterdag meegedaan aan de Ride for the Roses en liep het Runningteam Tholen van Parijs naar Rotterdam tijdens de Roparun. Dat laatste evenement heeft als doel het leven van mensen met kanker te veraangenamen. Het ingezamelde geld gaat naar diverse doelen om het motto 'Leven toevoegen aan de dagen, waar geen dagen meer kun nen worden toegevoegd aan het le ven' te kunnen verwezenlijken. Lees meer op pag. 13 en 15. Deze week Thoolse Anna Hage kijkt anders naar wereld na stage in Brazilië Camping De Hoeve van Jeanne van den Berg bestaat halve eeuw EN VERDER... Piet Priem uit Sint-Maartensdijk krijgt kastelenboek met 'oud nieuws' Hoge prijs op Sint-Annalandse veiling voor eerste Bildtstar WEES NIET BANG OM LANGZAAM VOORWAARTS TE GAAN, WEES ALLEEN BANG OM STILTE STAAN. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Vandaag presenteren leerlingen van het Calvijn college in Tholen hun vi sie op een Deltadijk op Tholen: een combinatie van veiligheid en andere vormen van gebruik. De vier beste presentaties van de Thoolse leerlin gen (uit twee klassen) worden van middag in de school beoordeeld door deskundigen van de provincie, waterschap Scheldestromen en Pro jectbureau Zeeweringen. In totaal deden 77 leerlingen van twee scho len mee. Ze richtten 16 adviesbu reaus op. Het is een onderwijspro ject dat een brug moet slaan tussen jongeren en de samenleving. Het heet Zwakke Schakels en maakt on derdeel uit van het IVN-programma scholen voor duurzaamheid, gefi nancierd door de provincie. Zaterdag kunnen liefhebbers van de Opel Manta hun hart ophalen, want dan rijdt deze auto over het eiland. De leden van de Opel Mantaclub Nederland houden dan hun jaarlijk se uitje. Er worden ongeveer 35 au to's verwacht. Ze starten om elf uur op camping Stavenisse en rijden naar Sint-Maartensdijk, over de Go- rishoeksedijk naar de Zeester om er foto's te maken. Via het oude stoomgemaal en de Kettingdijk naar Tholen. Over de Ten Ankerweg richting Oud-Vossemeer en naar Sint-Annaland waar een bezoek wordt gebracht aan de Meestoof. Bram en zijn vrouw Anita Smits en Johan Reijngoudt zijn er helemaal lyrisch over: ze willen een schuur aan de Zuiddijk in Sint Philipsland verbouwen tot twee woningen. De vrienden worden dan buren. De welstandscommissie boog zich ero ver en was verrast door het plan. Lees meer hierover op pag. 11 Eerdér dit jaar ging de gemeenteraad met de Thoolse jeugd in debat over leefbaarheid. Van de uitkomsten is in de kadernota 2012 niets terug te vin den, stelde CU-fractievoorzitter Bram van de Sande vast in de com missie. „In verband met het ontbre ken van financiën." Hij wist wel een oplossing om tóch geld te vinden voor de jeugd: „Bezuinig op de sub sidies. Die blijven al jaren buiten schot." Helemaal juist is dat overigens niet, want net als in 2010 worden de subsi dies volgend jaar niet geïndexeerd, vermeldt de kadernota. De herijking van het subsidiebeleid is vorige maand, anderhalfjaar na het vaststel len van een startnotitie, afgeblazen. Het idee van Van de Sande kan op sympathie rekenen. „Het is heel legi tiem", vond Han van 't Hof (ABT). De VVD toonde zich bereid om er in de fractie over te spreken, en de SGP is benieuwd met welk voorstel de CU vandaag in de raadsvergadering komt. Gezien de financiële situatie doet het gemeentebestuur in de ka- demota geen voorstel om de honden belasting af te schaffen. De raad toonde zich afgelopen najaar voor stander van heroverweging, maar het zou de gemeente zo'n 170 mille aan inkomsten schelen. Dat compense ren via de onroerende zaakbelasting zou volgens het college betekenen dat niet kan worden vastgehouden aan het uitgangspunt dat de woonlas ten het niveau van de gemiddelde ge meente niet overstijgen. „Volgens mij heeft de raad afgespro ken om over de hondenbelasting te debatteren", zei Van de Sande, die daarin gelijk kreeg van PvdA-frac- tievoorzitter Jtn Heshof en van Van 't Hof. „Dat kan, maar 170.000 euro zal moeilijk te vinden zijn", meende Jack Werkman (VVD). Voor Gert- Jan Boudeling (CDA) is het nu niet het moment on over deze belasting te praten, en ook Theo Korevaar (SP) wil ze op dit moment onge moeid laten. „Of verdubbel ze om de bezuiniging op de WMO te com penseren", zei hij. „Datzelfde zou kunnen gelden voor de toeristenbe lasting", reageerde Bert van Eenen- naam (SGP). Het basistarief van de toeristenbelas ting gaat, wat het gemeentebestuur betreft, omhoog van 68 naar 75 cent. Een stijging van iets meer dan tien procent. .Jagen we zo onze toeristen niet weg?" vroeg CDA'er Gert-Jan Boudeling zich af in de commissie. „Kunt u aangeven wat de toerist er voor terugkrijgt?" wilde Jack Werk man (VVD) weten. En Han van 't Hof (ABT) informeerde of de verho ging in verhouding staat tot de kwa liteitsverbetering van de toeristische voorzieningen. Van de Sande stelde vast dat de toeristenbelasting al lange tijd niet is verhoogd. „Liever zou mijn fractie de onroerend zaakbelas ting ontzien, maar verhoging daar van staat in het coalitieakkoord." De SGP kan zich in de voorgestelde ver hoging vinden, liet Bert van Eenen- naam weten. Wethouder Kees van Dis zei dat in de begroting 2011 twee ton aan uit gaven zijn opgenomen voor het toe risme, en dat is zo ongeveer de op brengst van de toeristenbelasting. Hij noemde de voorgestelde verhoging verantwoord. „Er zijn voldoende ontwikkelingen die dit rechtvaardi gen. Zoals het plan om per woonkern een toeristisch thema te ontwikke len." In 2003 is de toeristenbelasting voor het laatst verhoogd. Tholen blijft mét het voorstel nog onder het Zeeuwse gemiddelde, aldus Van Dis. Zowel de bezuinigingen als de onze kerheid over het bestuursakkoord met de rijksoverheid maken de fi nanciële situatie van de gemeente er niet eenvoudiger op, was het geluid in de commissie. Maar ook de ambi ties van de coalitie spelen een rol. De verwachting is dat de toename van de jaarlijkse lasten van de gemeente in de periode 2016-2021 van 84 mil le zal oplopen naar 2,1 miljoen euro. Dat maakt een brede heroverweging van het beleid - met heldere keuzes - noodzakelijk. In de volgende ka dernota moet dat zichtbaar worden. ABT kwam met het idee om ge maakte winsten in de begroting op te nemen, en tekorten op te lossen door efficiencymaatregelen. „Dan spaar je voor onze ambities, kweek je vet op de ribben", aldus Van 't Hof. Wet houder Hoek kondigde een discussie aan, maar zei erbij dat structurele kosten niet gedekt kunnen worden met incidentele inkomsten. De SP stemt vandaag waarschijnlijk tégen de kadernota. De fractie kan er niet mee leven dat tekorten die het gevolg zijn van de overheveling van taken van het rijk naar de gemeenten, doorberekend worden aan de doel groep. „Daar lig ik wakker van", al dus Korevaar. Rita van Tilbeurgh uit Oud-Vossemeer wint studentenprijs Leden van visclub De Makreel bak ken en verkopen zaterdag oliebollen tijdens de braderie in Sint Philips land. Het is de eerste keer in het be staan van de club dat dit gebeurt. Aanleiding is de opheffing van zangvereniging VZOS. die al jaren op zowel de braderie in Sint Philips land als in Tholen oliebollen ver kocht. De Makreel heeft deze tradi tie nu overgenomen. De oliebollen worden ter plaatse gebakken. De club probeert daarnaast nieuwe (jeugd)leden te werven voor de mooie hobby aan de prachtige vis wateren. De braderie in Sint Philips land duurt zaterdag van tien uur 's morgens tot half acht 's avonds. Gisteravond zijn in Scherpenisse drie nieuwe broeders van het Clove niersgilde ingehaald: Corné Antho- nisse, Leander Blanker en Anco van der Werff. Met de trommelaar voor op werden de nieuwe leden thuis op gehaald. Traditiegetrouw worden de leden dan ontvangen met een beker melk. Met de komst van de drie nieuwe leden wordt het gilde weer compleet. Het telt 60 broeders. Er was plaats door het overlijden van Henk Verkerke en Rinus Suurland en door het vertrek van Niels Wes- sels naar Sint-Annaland. Arina Zwijnenberg komt met haar hond Rohan terug van een wandeling door het dorpsbos in Oud-Vossemeer. De Duitse herder - zeer vriendelijkal lijkt het anders op de foto - heeft daar in de vijver gezwommen. Zwijnenberg ruimt altijd alle hondenpoep op, zegt ze. Ze houdt sowieso de bermen van de Gankelweg, waaraan ze woont, vrij van rommel. „Ik ruim alles op dat ik tegenkom. Ook lege flessen en laatst nog paardenpoep. Dat lag tussen de speeltoestellen op het veldje hierachter."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1