PJZ-spektakel werd vooral waterfeest Opbrengst van rommelmarkt in Poortvliet met 6500 euro succes Twee huizen in schuur en schuur in woning Korevaar benieuwd naar kostenstijging bij VZG Talentvolle Rita van Tilbeurgh wint Zeeuwse studentenprijs Preventielessen Info OV-chip voor gehandicapten Zwemmers goed voor 3300 euro Meer patiënten, korter verblijf Milieueducatie in Tholen gaat door Gemeente wil duurzame woning Honderd bezoekers trotseren Pluvius tijdens zeskamp Donderdag 16 juni 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Bijzonder bouwproject Zwarte Schouw Varkensstallen De bijdrage van Tholen aan de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten stijgt dit jaar met bijna een derde, van 29 naar 37 cent per inwoner. Dat riep in de commissie bestuurs zaken vragen op bij SP-fractievoorzitter Theo Korevaar. De Thoolse contributie gaat van 7500 naar 9500 euro. PJZ-bestuur Meer praktijkgericht Lievensberg presenteert cijfers 2010 Halverwege de Bitterhoekseweg tussen Scherpenisse en Poortvliet gaf een ambulance van het Rode Kruis aan dat de zeskamp en de trekkerbehendigheidswed- strijden, samengevat in het PJZ-spektakel, gewoon doorgingen. Want wie even naar de lucht keek en toch naar buiten wilde, dacht: 'dat wordt afgeblazen', of 'ik pak de paraplu'. Zes bekers Helpers SPS De leegstaande woning op de Zwarte Schouw aan de Zuiddijk werd in 2008 gebruikt voor filmopnamen. Twee woningen in een bestaande schuur maken en de bestaande wo ning ombouwen tot een schuur. Het kan mogelijk werkelijkheid wor den op de Zwarte Schouw aan de Zuiddijk in Sint-Philipsland. Bram Smits en zijn vrouw Anita en Johan Reijngoudt zijn er druk mee bezig. Ieder betrekken ze hun eigen woning in de om te bouwen schuur, de be staande woning die al dertig jaar leeg staat, is gezamenlijk eigendom. De woning mag niet meer bewoond worden, maar mag nog wel ver plaatst worden. Het is de omge keerde wereld. Vrijdag kwamen ze het plan samen met hun bouwkun dige adviseur Erik Hage uitleggen bij de welstandscommissie. De be staande schuur wordt gesplitst en ingedeeld als woning. In de gevel komen grote ramen. De nieuwe be woners willen een deel van de schuur ook gebruiken als garage. Op de tekening staan de garagedeu ren naast de grote raampartijen van de woonkamer. Voorzitter M. On rust van de welstandscommissie schrok ervan. „Dat zie je nooit. Ze ker niet als je het schuurkarakter wilt behouden." Volgens Reijngoudt is de schuur al tijd gebruikt voor zilveruitjes, waar eind tachtiger jaren, begin negenti ger jaren een koelinstallatie in is gebouwd. De schuur heeft stalen spanten. Uit een van de bijgelever de tekeningen stond de oude schuur met houten balken afgebeeld met een dak dat veel steiler is dan het huidige. Onrust vroeg of die situ atie hersteld kon worden, maar dat was te begrotelijk, zei Reijngoudt. De inpandige garages die de eige naren willen, zijn zo groot dat er naast de auto ook nog wel een boot of een trekker in past, bleek uit de toelichting. Volgens Onrust is het essentieel wat er met het woonhuis gebeurt. De commissie vindt dat het geheel van gebouwen (ensem ble) de indruk moet blijven wekken dat het om een boerderij gaat. Aan de woning - ingedeeld als Zeeuws boerenhuis met de gang in het mid den - is later een aanbouw gedaan. Reijngoudt noemde het een klom penkotje. Over de indeling van de gevel zei Hage dat er wel gekeken kan wor den naar het aanbrengen van ele menten die het karakter van de schuur benadrukken. Er zouden lui ken of deuren naast de ramen kun nen worden aangebracht. In de ge- f—- vel waren op gelijke afstand van elkaar drie ramen getekend. Onrust vond het wat te braaf en tekende in plaats van drie ramen één glas wand. Anita Smits reageerde en thousiast, maar moest ook lachen: „Dat wilde Bram niet." Reijngoudt schetste in vogelvlucht de geschiedenis van de boerderij en de twee boerderijen in de buurt met de akkers. De boerderij in kwestie was ooit eigendom Bram Rijsten- bil, oud wethouder van Sint Phi- lipsland en oud burgemeester van Nieuw-Vossemeer, die de hofstede verkocht aan de familie Verwijs van de Hollandse Hoeve. Later is er een transactie geweest met de familie Goense waarbij de gebouwen be doeld waren voor varkenshouder Roefs die er twee varkensstallen wilde vestigen, zei Reijngoudt. Twee stallen (op bestaande bouw blokken) zouden volgens hem met een tunnel voor het voer aan elkaar worden gekoppeld. „Maar het is vanwege een jarenlange procedure niet gelukt." Toen Reijngoudt en Smits zelf op zoek waren naar woonruimte kwa men ze via de website Funda het perceel tegen. De eigenaren gaan samen met Hage rond de tafel om te bekijken hoe ze het plan verder zullen uitwerken. Ze willen het ter rein inrichten met streekeigen be planting. De Zwarte Schouw was in 2008 decor voor een film van cine- aste Digna Sinke. Ze maakte er op namen voor de film Atlantis. Commercieel ingestelde Vossemeerse via HZ naar universiteit Korevaar had de website van de VZG geraadpleegd, maar die infor meert niet over wat deze vereniging doet, dus waarvoor ze de bijdragen gebruikt. Wel vond Korevaar uit, dat verschillende provinciale verenigin gen een lagere contributie hanteren. Zo vraagt Flevoland veertien cent per inwoner. De SP'er legde een ver band met Zeeuwse gemeenschappe lijke regelingen, waarvan wordt ver langd dat ze twee procent bezuinigen op hun begroting. De VZG is geen gemeenschappelijke regeling, reageerde burgemeester Nuis (die vicevoorzitter is) op dat laatste. En hij wees erop dat deze vereniging slechts dertien leden telt, een stuk minder dan sommige ande re provinciale verenigingen. Ze is een platform waarin landelijke zaken onderling worden afgestemd en over gezamenlijke belangen (zoals Delta) wordt gesproken. Ook coördineert de VZG de Zeeuwse strategische agenda. Ze is autonoom wat betreft het ontplooien van activiteiten. De personeelskosten die gemoeid zijn met het werk van de VNG zijn nog geen twee voltijds banen; een gemeentesecretaris regelt de aanstu ring maar doet dat gratis, aldus Nuis. De VZG is gehuisvest bij de ge meente Middelburg, die de kosten doorberekent. Een verhoging van de ze kosten veroorzaakt de stijging van de gemeentelijke bijdrage. Het kan, aldus Nuis, dat in andere provincies deze kosten niet in rekening worden gebracht. Indigo preventie gaat het komende schooljaar een les verzorgen op zo wel het Calvijn college als op het Westerpoort in Tholen over midde lengebruik. De les wordt gegeven aan tweede- of derdeklassers van de middelbare scholen om leerlingen bewust te maken van het effect van alcohol- en of drugsgebruik en te voorkomen dat ze die middelen gaan gebruiken. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten Indigo preventie daar opdracht voor te ge ven met gebruikmaking van de stichting Voorkom. Mensen met een beperking kunnen al hun vragen over de OV-chipkaart op 24 juni laten beantwoorden door MEE Zeeland, stichting het Gors en de NS. Laatstgenoemden organise ren die dag namelijk om één uur bij het kantoor van het Gors in Goes een voorlichtingsmiddag over het gebruik van deze kaart. Vragen worden beantwoord en er wordt bij het treinstation geoefend met het gebruik van de kaart. Deelname is gratis, wel is aanmelden nood zakelijk. Dat kan tot morgen via 0113-225000 of e.deridder@mee- zeeland.nl. De deelnemers aan de zwemvier- daagse in de Spetter in Tholen en Haestinge in Sint-Maartensdijk heb ben 3300 euro opgebracht voor het Runningteam Tholen dat afgelopen Pinksterweekend meedeed aan de Roparun. In Tholen werd 1885,70 euro bij elkaar gebracht, in Sint- Maartensdijk 1414.30 euro. Vrij dagavond kregen de deelnemers een medaille. De zwemmers konden zich laten sponsoren. In Sint-Maar tensdijk haalde de 14-jarige Elvira Poot het meeste geld op: 550 euro. Jacco Smits uit Scherpenisse lever de 431 euro in. In de Spetter zwom de 14-jarige Jeanette Schaap 183.50 bij elkaar, de 9-jarige Koen Hak voort 176 eu ro. Met 78 jaar was Marie Verkerke hier de oudste, de jongste was de 6- jarige Gwen Westdorp. Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom heeft in 2010 meer patiënten behandeld dan in 2009. Mede daardoor is het financiële resultaat hoger uitgevallen dan verwacht, en is het toegenomen met 3,1 miljoen euro. De 21-jarige Rita van Tilbeurgh uit Oud-Vossemeer heeft een prestigi euze prijs van de Hogeschool Zeeland gewonnen. De derdejaars stu dente had samen met drie collega's van de afdeling commerciële econo mie, uitstekende studieprestaties geleverd. Uit een voorselectie van 20 studenten die de docenten gemaakt hadden, kwam ze in de top vier te recht. Rita won de CE Student Award 2011, goed voor een afstudeer project bij de Rabobank. Desondanks moet het ziekenhuis dit jaar evenveel bezuinigen, van wege het regeringsbeleid ten op zichte van de ziekenhuiszorg. Maar met het project Lievensberg Toe- komstbestendig heeft het zieken huis invulling gegeven aan deze kortingen. De resultaten van dit project, samen met een gematigde begrote productiegroei in 2011 heeft geleid tot een positief begroot resultaat van 0,9 miljoen euro. Vanwege het stimuleren van een kortere verpleegduur. verbleef een patiënt gemiddeld 5,1 dagen in plaats van 5,5 dagen in het zieken huis. Het aantal patiënten op de wachtlijst nam af van 2300 naar 2100, niet alleen door een produc- De gemeente gaat door met de uit voering van het beleidsplan Natuur- en Milieueducatie (NME) 2008- 2012. Het college van b. en w. heeft onlangs ingestemd met de tussentijd se evaluatie en besloten het plan te continueren. Doel van het plan is het op gang brengen van NME-activitei- ten of processen, zodat de inwoners van de gemeente meer inzicht krijgen in de eigen bijdrage aan een duurza me leefomgeving en het belang hier van. Er zijn vier doelgroepen waar over het budget is verdeeld en 60 procent van het geld wordt besteed aan de doelgroep kinderen (4 t/m 18 jaar). Twintig procent gaat naar de doelgroep inwoners, tien procent naar de doelgroep bedrijven en tien procent is nog nader te verdelen over de doelgroepen. Onderdelen van de uitvoering van het beleidsplan zijn onder andere een cursus natuurou- ders, een boomplantdag en het aan meren van milieueducatieschip de Watervlo. In de evaluatie wordt ge concludeerd dat er voldoende aan dacht is voor alle vier de doelgroepen en dat de gestelde doelstellingen re alistisch en haalbaar zijn en dat er vorderingen zichtbaar zijn. Wel wordt gesteld dat de fluctuatie in het budget in de afgelopen jaren de in vulling enigszins belemmert. In de begroting van 2010 was namelijk een bedrag van 20 .(XX) euro opgenomen voor de uitvoering van NME-activi- teiten, maar dat budget is vorig jaar eenmalig teruggebracht tot 10.000 euro in verband met bezuinigingen. Er is 180.000 euro beschikbaar voor bewoners van de gemeente Tholen om hun woning duurzamer te ma ken. Dat is provinciegeld voor een tijdelijke subsidieregeling voor het stimuleren van duurzame woning verbetering. Deze loopt tot eind 2013, tenzij het geld eerder op is. Het college van b. en w. heeft beslo ten in te stemmen met deze stimule ringsregeling. Het betreft puur doorsluizen van provinciegeld, want de gemeente draagt hier zelf niets aan bij. Het college heeft aan de hand hiervan de raad voorgesteld om de verordening duurzame particuliere woningver betering vast te stellen. Nutsbedrijf Delta, ZLM-verzekerin gen en de Rabobank beoordeelden de persoonlijke campagne van de ta lenten. Daarbij werd gebruik ge maakt van alle beschikbare digitale en traditionele communicatiemidde len en het netwerk van de deel nemers. De jury vond dat Rita en haar drie medestudenten uitstekende prestaties hadden geleverd. Talent moet je koesteren, stelde de jury. Ri ta vindt economie het meest interes sant. „Bijvoorbeeld in de reclame wereld. Nieuwe producten in de markt zetten. Geld binnenhalen. Ik ben commercieel ingesteld en zie meer in marketing dan in boekhou den." De vader van Rita, Matthé van Til beurgh, heeft een akkerbouwbedrijf in Oud-Vossemeer. Een loopbaan in de landbouw ziet de prijswinnaar echter niet zitten. „Dat heb ik duide lijk kenbaar gemaakt. Maar ik ben heel blij dat mijn broer wel met het bedrijf van mijn vader verder wil." Rita heeft een vriendje - Remy Don ken - maar die ziet een carrière in het boerenbedrijf evenmin zitten. „Die zit net als ik wel in het bestuur van de Plattelands Jongeren Zeeland afdeling Tholen/Sint Philipsland. Hij heeft wel een band met de agra rische sector, maar ziet daarin voor hem geen taak weggelegd." Rita zelf volgde na het basisonder wijs een vwo-opleiding op het Ron- calli in Bergen op Zoom. „Ik heb di verse open dagen bezocht van de middelbare scholen. Daarna moest ik voor mezelf een keus maken tus sen het Roncalli en het Mollerly- ceum. Omdat ik nogal zelfstandig ben en goed alleen kan werken koos ik voor het Roncalli. Daar kon ik mijn eigen werktempo bepalen. Op de lagere school bleek al dat ik snel kon leren en daardoor voor liep op de rest van de klas." Vervolgens moet er gekozen worden vcx)r een vervolgopleiding. De be langstelling voor economie, com mercie en marketing maakte de keus voor de hogeschool InHolland in Rotterdam logisch. Goed dat ze dat niet heeft gedaan, vindt ze er nu van. Een deel van de diploma's is minder waard dan waar de studenten op hadden gerekend, blijkt uit de laatste berichten. „In elk geval wilde ik weg van het platteland en ben gaan kijken in Rot terdam en in Breda. Wat ik er nade lig aan vond was, dat alles zo groot schalig was. Je was meer een nummer dan een student. Iemand raadde me aan ook eens in Vlissin- gen te gaan kijken." Een meeloopdag leerde hadr dat de ze relatief wat kleinere hogeschool meer zou aansluiten op wat ze zich van het studentenleven voorstelde en na drie jaar blijkt ze een goede keuze te hebben gemaakt. "De HZ hanteert een andere werkwijze dan die in Rotterdam of Breda. In Vliss- ingen werk je meer aan de hand van opdrachten. De studie is meer prak tijkgericht, terwijl op de andere ho gescholen de theorie vaak voorop staat." De opleiding duurt vier jaar, dus heeft ze nog een jaar te gaan. Dat jaar wordt gevuld met een half jaar college lopen en opdrachten uitvoe ren en een half jaar stagelopen en onderzoek doen. Daarom is ze maar wat blij met de studentenprijs. „Daar hoort een af studeerproject bij de Rabobank bij. Niet zo commercieel als ik zou wil len, maar ik ga er wel praten. En an ders zoek ik verder." Ook voor de periode na dit afstu deerproject heeft ze vastomlijnde plannen. „Naar de universiteit in Enschede. Voor de masteropleiding marketing en communicatie. Die duurt twee jaar. Maar voorlopig ben ik nog wel even thuis." Tannie Kloet en Anja Donken in actie tijdens de zeskamp van de PJZ. Rita van Tilbeurgh is behalve PJZ-bestuur slid ook nog een talentvol student, waarvoor ze een Zeeuwse prijs ontving. En die laatste groep, die zich niets aantrok van de actieve Pluvius, be leefde een buitengewoon gezellige avond. De sfeer werd bij de ingang al getekend door twee koeien. Her kenbaar aan de forse uiers. Deze veestapel zou tijdens de zeskamp een belangrijke functie vervullen. In het staartstuk van de koe, de plaats waar normaal gesproken eersteklas rosbief vandaan komt. zat nu een opening waarin door het bestuur van de PJZ Tholen/Sint Philipsland emmers water werden leeggegoten. Water dat via de spenen aan de uier in een emmer moest worden gekne pen en getrokken. Wie het meeste water uit de koe kreeg, had gewon nen. Grote hilariteit als het water er bovenin werd ingegoten en het er spontaan beneden in de emmer stroomde. Dat nam niet weg dat de grote winnaar aan de spenen de groep was, die zich had aangemeld als Bodyzone heren. Aanvankelijk zag het wat de be zoekersaantallen betreft, enigszins droevig uit. Net als vorig jaar, ver telde bestuurslid Rita van Tilbeurgh, was er gerekend op enkele honder den aanwezigen. Dat waren er, naar mate de avond vorderde en snel ge teld. ruim negentig. Die maakten kennis met sfeerverlichting van ge kleurde lampjes binnen en met de muziek van dj Bassie. Hij vermaak te de aanwezigen met een muziek soort en de bijpassende decibellen waar je van moet houden of aan moet wennen. Dat af en toe de stroom uitviel, bleek later niet aan hem te liggen. Buiten staken intussen blauwe ar men, gevoed door een luchtaggre- gaat wapperend in de lucht. Het springkussen, speciaal gehuurd om de kinderen te vermaken, bleek bij gebrek aan belangstelling en grote plassen op de plastic ondergrond, van zijn adem te zijn ontdaan en lag als een lek ventiel plat op de grond. Binnen stonden zes forse bekers te wachten op de diverse winnaars. Die kwamen onder meer uit een duo-race waarbij deelnemers met z'n tweeën op een strobaal moesten plaatsnemen om zich zittend zo snel mogelijk voort te bewegen. Na een meter of twintig stond voor de door gaans hijgende en roodaangelopen fanatiekelingen een bierton klaar waar eveneens in rap tempo tien rondjes omheen moesten worden gelopen. Dan weer op de strobaal en naar de finish. Ook hier toonde zich de groep Bodyzone heren heer en meester en bleken rijp voor een be ker op het onderdeel strobaalsprin- gen. Naast hen kwamen de deelnemers aan deze zeskamp evenmin tot rust. De organisatie had voor hen een kruiwagen klaargezet en in het par cours dat al weer zo snel mogelijk moest worden afgelegd, enkele kle dingstukken als handicap opgeno men. Probeer maar eens zo snel mogelijk laarzen en een ketelpak aan te trekken, een hoed op te zet ten, in de kruiwagen te springen en dan zo snel mogelijk richting 'einde race' te rennen. Sommige deelne mers werden door de kruiwagenbe stuurders zo vlug die kant uit gedi rigeerd, dat er voor hun leven moest worden gevreesd. Het snelst over de streep ging de groep 'De oudjes doen het nog goed.' De groep bestond uit oudere leden van de PJZ. „Niemand heeft een schrammetje opgelopen", vertelde Van Tilbeurgh. „Alles is, afgezien van het weer. perfect verlopen." En maar regenen. Maar de deelne mers aan de behendigheidswedstrij- den lieten zich daardoor niet af schrikken. Door het graven van een geultje werd het meeste overtollige water van het terrein afgevoerd en konden de trekkerbestuurders laten zien dat ze op de vierkante centime ter nauwkeurig zowel de voorkant als de achterkant van de trekker op de juiste plaats aan de arbeid kun nen zetten. Ook de trekker op de wip/wap - je moest proberen dat attribuut in evenwicht te houden - ging een aan tal (de deelnemers kwamen allen uit de gemeente Tholen en hadden een trekkerrijbewijs) goed af. Een flink aantal"- bijna alle deelnemers had den een agrarische achtergrond - viel in de prijzen. Van Tilbeurgh: „een aantal leden en bestuursleden was aangesteld als jurylid." En kennelijk om te voorkomen dat er toch zou worden gesjoemeld, wa ren vrijwilligers van de Poortvlietse voetbalvereniging SPS uitgenodigd om eveneens als jurylid op te tre den. Het feest duurde tot middernacht en werd een dag later voortgezet in de vorm van een gezellig schuurfeest waarbij de laatste gasten pas in de kleine uurtjes huiswaarts keerden. tiestijging, maar ook doordat pa tiënten uitweken naar een ander ziekenhuis. De gemiddelde wachttijd tot het eerste bezoek aan de polikliniek is in de loop van 2010 eerst gestegen van 3,5 naar 4,9 weken en later licht gedaald naar 4,3. Dat noemt het ziekenhuis in haar jaardocu ment 2010 een verbeterpunt. Die aanduiding is er ook voor het ziek teverzuim van het personeel, dat ook al in 2009 boven het landelijk gemiddelde ligt. Het is, ondanks in spanningen van het ziekenhuis om het omlaag te brengen, zelfs geste gen van 5,4 naar 5,6% (excl. zwan gerschappen). Het landelijk gemid delde is 4,5 De rommelmarkt van de Hersteld Hervormde Gemeente zaterdag is met een opbrengst van 6500 euro een succes geweest. Honderden bezoekers passeerden de tientallen kramen met daarop net als vorig jaar de meest uiteenlopende etenswaren en gebruiksvoorwerpen. Een jong echtpaar met weinig financiële middelen kon er het complete inventaris, van bestek en glaswerk tot borden, pannen, kasten en bedden (met verwarming) aanschaffen en zou nog geld overhouden. Voor een borrelglaasje, om maar een voorbeeld te noemen, werd twintig eurocent gevraagd. I)an was er nog de bekende veiling bij opbod van veilingmeester Tiny Hage. Hij wist kopers zover te krijgen dat ze in plaats van een tientje voor keukenmachine, er dertig euro voor neertelden. Snuffelatelier De Warme Stal had een standaard met foto's weggezet. Daaraan waren jeugdfoto's opgehangen van de acht kerkenraadsleden van de Hersteld Hervormde Gemeente in Poortvliet. Geraden moest worden welke jeugdfoto bij welk kerkenraadslid hoorde en een schatting maken van het gezamenlijke gewicht van de gemeentedienaren. Heieen Rottier uit Poortvliet bracht het er het beste af. Zij zag onder meer in het donkere krullenbolletje (waarvan menig passant dacht dat het een meisje was) het gezicht van marktorganisator Jan de Graaf. Met haar gok naar het totale gewicht van de acht mannen zat ze er met 693 kilo het dichtste bij. De Graaf; „We wegen met z'n achten 684 kilo. Zelf weeg ik 75 kilo. Dus bij mij is geen sprake van overgewicht", weersprak hij desgevraagd de rekensom van 86 kilo per man. Voor degenen met kleine kinderen stond er een hobbelpaard met kinderzitje en de opvouwbare kerstboom wachtte op klanten die nu al in de sfeer willen komen. Bezoekers bekijken jeugdfoto 's van leden van de kerkenraad

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 11