Nu zes concerten in oude stadhuis Piet van Ast kwart eeuw kapper in De Barbier in Sint-Maartensdijk Spektakel en schuurfeest Monumentencommissie dakpan op scheepsloods Slapen met watjes in oren Oud-Vossemeer is trots op de familie Roosevelt Donderdag 9 juni 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Hij is 52 jaar en heeft 25 jaar een eigen bedrijf. Kapper Piet van Ast van De Barbier in Sint-Maartensdijk vindt het wel een toepasselijke getal. De kapper vindt nog steeds uitdagingen in het werk. Het vak is wel veran derd. Niet alleen haar krijgt de aandacht, maar ook het gezicht. Van Ast en zijn medewerkster Anita van der Jagt reizen regelmatig naar Duitsland voor een cursus. Samen met zomermarkt in Tholen Het aantal zomerconcerten van Jan de Viet in het oude stadhuis in Tholen breidt uit. Het gaat van vier naar zes keer. De concerten vallen dit jaar samen met de zomer markt van de Ondernemersvereniging Tholen. Generaties Model Uitdaging Bijzonderheid Zaterdagmiddag Leren scheren Welstand akkoord met plan Van Duivendijk Eenenveertig jaar na de sloop heeft Oud-Vossemeer weer een tastbare herinnering aan Huize Roosevelt. Dinsdag is een koperkleurige plaquette bevestigd aan de woning van de familie Hommel in de Raadhuisstraat, die op deze plek is teruggebouwd. De stichting Oud-Vossemeer 600 jaar wil op deze manier de herinnering levend houden aan 'een familie waar Oud-Vossemeer trots op is'. Geld weg uit pand Speelmansplaten Bemonsterd Psychische problemen Zitten slapen Geluid maken Peter Hoek doet rolluik dicht mi Piet is het vak met de paplepel inge goten, vertelt hij. Zijn vader Gom- mert van Ast was kapper, zijn groot vader en overgrootvader van moederskant ook. „Ik ben opge groeid tussen de krulspelden", zegt hij lachend. Mannen lieten zich knippen, maar ook scheren. „Ze. gingen naar de barbier, zeiden ze dan. Dat vond ik mooi. Daarom heb ik mijn zaak ook kapsalon De Bar bier genoemd." Van Ast zat op de mavo, maar wilde veel liever geld verdienen. Toen hij 15 jaar was, hield hij de schoolban ken voor gezien. Omdat hij nog te jong was om hele dagen te gaan werken, bezocht hij één dag in de week de streekschool in Bergen op Zoom terwijl hij de kappersschool in Bergen deed en zich later in Goes verder in het vak bekwaamde „Ik ging twee dagen naar school, de rest werkte ik thuis: haar vegen, wassen, krulspelden indraaien en af en toe eens iemand knippen." In de zaak van zijn vaderen moeder werkten toen Ria Stoutjesdijk, Alie Voshol en Corrie Smits. Voordat Van Ast voor zichzelf begon, werkte hij bij Rob Grootjans in Goes, een dames- en herenkapper. Hij was er de hele week voor van huis. De toen 19-jarige Smurdiekenaar verkaste na vier maanden Goes al naar Roosendaal. „Ik werd daar aanbe volen door Leen Rijstenbil die in Oud-Vossemeer voor zichzelf be gon. Daar was ik wel blij mee want Roosendaal was dichter bij huis." In 1986 besloot hij voor zich zelf te gaan beginnen. Hij kon een deel van de voormalige speelgoedwinkel van Sonke in de Ds. de Bresstraat huren (voorheen de Schoolstraat). „In het andere deel zat Ons Eiland, een krantje dat door een Belg werd ge maakt. Het was een betaalbaar pand, maar heel klein. Het werd ge bruikt als opslagplaats door Van Houte woninginrichting en er ston den nog vrieskisten in van Piet Groffen van de Spar. Die moesten er allemaal eerst uit." In juni opende hij de zaak. Van Ast begon met twee stoelen. Het eerste jaar werkte hij alleen, maar kon een beroep op zijn vrouw Ernella doen afë het te druk werd. Zij kwam dan koffie zetten, haar opvegen, haar wassen en 'permanentjes spoelen.' „Van begin af aan draaide het goed. Ik werkte zonder afspraak, knipte heren en dames. Ik kreeg klanten die nog als kind bij mijn overgroot vader in de stoel hadden gezeten. Dat waren dan oude mannen natuur lijk. Ik heb nu nog steeds klanten die eerst bij mijn opa en toen bij mijn ouders kwamen. Drie genera ties. Bij drie generaties kapper." Na een jaar kwam Lilian Dake-Goe- degebuure uit Sint Annaland in dienst omdat Piet het alleen niet meer aan kon. Door het groeiend klantenbestand, begon de onderne mer uit te zien naar een groter pand. Hij had graag in de Kaaistraat num mer 7 willen kopen, waar zijn opa Carol kapper was, maar het werd nummer 6, schuin aan de overkant. „Toch in de Kaaistraat waar in feite mijn wortels liggen. Die van mijn opa en van mijn vader en moeder die later op de hoek met de Haven hun zaak hadden." Dat is nu brasse rie de Oude Haven. Het pand op nummer 7 is veel ruimer, maar de eerste jaren kwam het nog regelma tig voor dat er vervelende vliegen in de zaak vlogen, vertelt Van Ast. „Het was een verswinkel geweest. Met kaas en noten." Het pand heeft een magazijn en een bovenruimte die Van Ast verhuurde. Diana Dirkx-Knöps uit Oud-Tonge was inmiddels aangenomen om het team te versterken. „Ze had er veel voor over, want ze kwam elke dag met de bus naar hier. Een wereld reis. Ze moest eerst naar Flupland en dan naar Tholen, daar weer over stappen naar hier. In de winter moest ze eerst een uur ontdooien." In de Kaaistraat werd van meet af aan op afspraak gewerkt. „Om de wachttijden te veraangenamen. Dat was echt wel nodig. In de jaren tach tig kon dat wel zonder, maar daarna niet meer. Het ging ook niet alleen maar om knippen. We gingen steeds meer met haarkleuring doen. Dat was echt in opkomst. Niet zozeer bij vrouwen die grijs werden, maar ook bij jonge vrouwen. Het werd alle maal wat modieuzer. Je had toen te levisiepresentatrice en fotomodel Cindy Pielstroom van Veronica die leuke dingen met haar haar deed. Een trendsetter. Dat wilden anderen ook." Niet alleen vrouwen durfden meer, ook mannen waren niet vies van een kléurtje in het hoofdhaar. Een coup soleiltje, was bijna een gevleugelde uitdrukking in de kapperswereld. Donker haar werd geblondeerd als of er een zonnetje op had gesche nen. Het was afgeleid van het Fran se coup de soleil. Zuidelijk en zonnig. In het personeel kwam wisseling van de wacht. Anita van der Jagt (24) uit Sint-Annaland is nu alweer zeven jaar in dienst. Ze hoorde via Lilian die bij haar vader bij Accele rando zat, dat er een vacature was. ,Jk was wel eens eerder langs ge weest, maar toen was er niemand nodig." Ze mocht een dagje mee ko men helpen om te zien of het klikte. Dat was het geval, zegt Van Ast. Terugkijkend op een kwart eeuw, zegt Van Ast dat er meer specialisa tie is gekomen. „Vroeger was het heel breed, nu wordt er meer aan dacht besteed aan kniptechniek en kleurbehandeling. Je hebt een basis techniek, maar je kan in andere laag jes knippen zodat je er toch dat mo del van kan maken dat de klant wil. Door er bijvoorbeeld een permanent in te zetten of een bepaalde kleur. Vroeger zeiden we dat iemand er geen geschikt haar voor had. maar dat is niet meer. We willen ook niet vastroesten in de routine." Ze volgen cursussen van het Duitse bedrijf waar ze hun kleuren van be trekken. „We hebben bijvoorbeeld examen voor kleurspecialist ge daan. Volgend jaar moeten we dat weer doen om het diploma te be houden. Het is net als de Bovag die een kwaliteitskeurmerk voor auto's afgeeft." Piet en Anita gaan er voor naar Waardenburg, maar ook naar Het Duitse Bielefeld en Düsseldorf. „Je bent met andere kappers uit heel Nederland samen die gedreven met hun vak bezig zijn. Je doet weer an dere ideeën op. Het bedrijf trekt trainers aan de ook internationaal werken." Maar het gaat tegenwoordig niet al leen meer om knippen en kleuren, ook de verzorging van de huid wordt steedse belangrijker. Haar en hoofd huid, wel te verstaan. Anita: „We doen niet aan gezichtsbehandeling, want we zijn geen schoonheidspe cialisten. We kunnen een mini-op- frishandeling geven. Er wordt ook veel meer gekeken welk kapsel er bij welk gezicht hoort. Gezichtsana lyse heet dat in hun vak. „Kleuren en föhnen vind ik heel leuk om te doen. Zorgen dat het gezicht er goed uitkomt door bepaalde zaken te ac centueren." Omdat zelf je haar föh nen niet gemakkelijk is, organiseer de De Barbier vier lesavonden voor vrouwen die de fijnere kneepjes van het vak werden bijgeleerd. In 2008 werd het interieur helemaal vernieuwd. De Barbier heeft vele trouwe klanten. Piet is er blij mee. En is er trots op dat mensen die ver huisd zijn, nog steeds naar De Bar bier terugkomen om hun haar te la ten doen. .Zelfs campinggasten die hier 's zomers staan, komen in de winter terug." Oudere mensen die aan huis ge kluisterd zijn, worden door Van Ast thuis geknipt. „Als het tussendoor kan, doe ik dat, anders in de avon duren. Zulke mensen die al zo lang klant zijn, moet je gewoon blijven helpen." Met de klanten ontstaat een hechte band, zegt de ondernemer. ,Je hoort de leuke, maar ook de verdrietige dingen. Van geboortes tot overlij- dens. Dat is wel eens lastig om dat los te laten. Juist omdat je de men sen zo goed kent." Piet knipt nu al weer kinderen van jonge ouders die ook al bij hem kwamen. Anita beschrijft de sfeer in de kap salon als ongedwongen en gezellig. „Soms een beetje ouwehoeren, maar we werken serieus." De Bar bier is een erkend leerbedrijf. Leer ling-kappers die het vak in willen, kunnen er ervaring opdoen. Van Ast zelf knipt graag. Logisch, want hij is kapper, maar hij doet het graag omdat het vak steeds verandert. ,Je kan er een gezicht anders uit laten zien. Het blijft altijd een uitda ging" Via Anita die volgens Piet de taal van de jongeren spreekt, gaat De Barbier met zijn tijd mee. Het digi tale tijdperk heeft ook aan de Kaai straat zijn intrede gedaan. Er is een website, ze gebruiken Hyves, klan ten kunnen reageren en Anita schrijft zelfs een blog. Een eigen bedrijf runnen doe je niet alleen, vindt Piet. Zonder 'thuisfront' zou het niet kunnen. Zijn vrouw Ernella verzorgt de administratie. „Ik heb de ruimte gekregen om cursussen te volgen. Ik kwam er vaak 's avonds later voor thuis. Ik heb de zaak ook aan mijn vrouw te danken en aan mijn medewerkster Anita." Op zaterdag 18 juni herleven oude tijden. Dan wordt er zonder af spraak geknipt. En zijn ook de kap sters Lilian en Diana er weer bij. Knippen door de meiden van toen. Maar ook om zomaar binnen te lo pen voor een praatje. „Een uitstekend initiatief," zegt De Viet over het nieuwe wekelijkse eve nement op de Markt. ,Jk ben ge vraagd om mee te doen en wat vaker een zomerconcert te geven. Dat doe ik nu om de twee weken." De Viet verzorgt inmiddels al weer al tien jaar, in samenwerking met de gemeente, zomerconcerten voor toe risten en Tholenaren. Aansluitend op zijn optreden in de hal van het monu mentale gemeentehuis aan de Hoog straat, bespeelt beiaardier Gerard de Waard het carillon. Bezoekers kun nen dan onder het genot van een 'kommetje thee mee een koekje' in de tuin van het voormalige stadhuis luisteren naar de klanken van het klokkenspel. De serie van zes concerten begint za terdag. De andere concerten vinden om de twee weken plaats. De laatste is op 20 augustus. De Viet heeft een gevarieerd programma gemaakt. Thema's zijn onder meer Italiaanse en Spaanse muziek voor twee klave cimbels, poëzie en muziek en aria's voor sopraan en basso continuo (ma nier van begeleiden van klassieke muziek, vooral bekend in de Barok. De plattelands jongeren zuid (PJZ) afdeling Tholen/Sint-Philipsland houdt vrijdagavond een spektakel met zeskamp en trekkerbehendig heid en zaterdag een schuurfeest. Vorig jaar werd ter ere van het 65-ja- rig bestaan het spektakel in het leven geroepen. Dat bleek succesvol en daarom organiseren de plattelands jongeren dit jaar weer een twee daags evenement aan de Bitterhoek- seweg in Poortvliet. Bij de zeskamp zijn er onderdelen als koemeiken. tobbedansen en buikschuiven. Bij de trekkerbehendigheid zullen de deel nemers proeven afleggen als karretje Hij treedt niet alleen op. Er zijn ook solisten. Zaterdag bijt De Viet op klavecimbel het spits af met muziek uit Engeland. Uit het manuscript the Fitzwilliam virginal book. De omvangrijkste col lectie met Engelse muziek voor kla vecimbel uit de late zestiende en vroeg zeventiende eeuw. De Viet be speelt dan een klavecimbel van ruim drie meter lengte.gebouwd door Matthijs Mijnders uit Zierikzee. Het heeft een zestienvoets snarenkoof. Dat is een bijzonderheid want dat komt volgens de musicus zelden voor. „Dit register geeft een weldadi ge sonoriteit aan de totaalklank. Het heeft ook de registers luit en nasaal, gemaakt naar de ontwerpen van de 17de eeuwse Antwerpse klavecim belmakers Ruckers. Een dergelijk in strument past perfect in het oude stadhuis van Tholen dat door de Vlaamse architect Anthonie Kelder mans is ontworpen." Aanvang van de concerten: 15.00 uur. achteruit rijden, balscheppen, rings teken en nog andere spellen. Na af loop van het sportieve gedeelte, dat om zeven uur begint, is er gelegen- heid om een borrel te drinken in de schuur. Ook is er aan de kleintjes ge- 1 dacht met een springkussen en clowns. Teams voor de zeskamp en trekkerbehendigheid kunnen zich opgeven via pjzspektakel@hot- mail.com. Het schuurfeest op zater dag begint om acht uur en duurt tot half twee 's nachts. Legitimatie is verplicht en de toegang is gratis voor leden. Voor andere bezoekers wordt entreegeld gevraagd. In de Ds. de Bresstraat kreeg Van Ast zaterdagmiddag laat - hij had de lichten al uit gedaan - bezoek van schilder Hage die toen in Maartenshof woonde. „Ik was aan het afsluiten en dacht er aan om mijn weekend te beginnen. Het was al donker toen hij binnenstapte. Hij lichtte zijn hoed van zijn hoofd. Ik zei dat ik ging sluiten. Dat kan wel wezen, zei hij, maar ik ben binnen. Prachtig vond ik dat. Ik heb hem natuurlijk gewoon geholpen." De jubilerende kapper Piet van Ast met zijn huidige medewerkster Anita van der Jagt in de stoel. Piet van Ast wilde zich het vak van barbier eigen maken en vroeg de gepensioneerde kapper Henk Duine hem met het scheermes te leren scheren. „Ik kon het niet. Mensen zijn het in de jaren zestig al thuis gaan doen. Ik vond het leuk om het zelf te kunnen. Van wie kan je het dan het beste leren dan van de oude meester. Het is een vak apart." Anita was er bij om foto's-te maken, maar kreeg ook het 'open mes' in handen en mocht na enig oefenen zelfs Duine scheren. Jan de Viet speelt de klavecimbel. De monumentencommissie heeft kritiek op de uitwerking van de nieuwbouw van de scheepsloods van Van Duivendijk in Tholen. Archi tect Jan Weijts bekeek het plan nadat de welstandscommissie er al mee akkoord was gegaan. Weijts wil dat het dak beter zichtbaar wordt. Eric Moerland rechtsdoet zijn verhaal tegen de gemeente raadsleden Theo Korevaar (midden) en Hans Boulogne. In het huidige plan bestaat de loods uit wanden die als het ware overgaan in het dak en uit hetzelfde materiaal bestaan. Weijts wil echter het dak 'verzelfstandigen', door er dakpan nen op te leggen. Hij wil een duide lijk onderscheid creëren tussen' de wanden en het dak. Maar daar was Paul Timmermans van Timek Bouw management het niet mee eens. ,J4ier zit een duidelijk verhaal achter dat Martijn Boelhouwers hier heeft uitgelegd. We hebben zorgvuldig ge keken naar de verschijningsvorm." Op de huidige loods liggen ook geen keramische dakpannen, zei Timmer mans. Wel op de oude zoutloods die er naast ligt. In de nieuw te bouwen loods wordt de wand aan de kant van de dijk voor een deel doorzich tig. Voorbijgangers kunnen naar bin nen kijken en zien hoe het ambacht van scheepsreparatie wordt uitge voerd. Voorzitter M. Onrust van de wel standscommissie bedacht een tussen oplossing. Hij tekende een lekdorpel op de grens van de wand en het dak. „Door een subtiele schaduwwerking krijg je toch een onderscheid tussen dak en wand." Omdat de herbouw van de overdekte boothelling binnen het beschermd stadsgezicht ligt, moest het ook aan de monumentencommissie worden voorgelegd. Onrust adviseerde Tim mermans om Boelhouwers een brief te laten schrijven aan Weijts waarin hij uitlegt wat de achterliggende ge dachte is van het plan. Timmermans In de nacht van maandag op dinsdag zijn enkele honderden euro's gestolen uit het horecapand van de Speelmans platen aan de Oesterdam. Er werd een ruit vernield. Het geld werd uit het kantoor weggenomen. Het alarm ging om 24 minuten over drie af. B&B Be veiliging was snel ter plaatse, maar de dief was toen al weg. legde uit dat daar eigenlijk geen tijd meer voor is, omdat hij zo snel mo gelijk met de bouw wil beginnen. Voordat de herbouw gaat plaatsvin den, moet eerst de bodem worden gesaneerd. Die is volgens de provin cie sterk verontreinigd met zware metalen, polycylische aromatische koolwaterstoffen (PAK) en polychl- oorbifenylen (PCB). De ondergrond is niet vervuild. Het grondwater is licht vervuild met kwik. Dit onder zoek werd al op 18 april 2002 uitge voerd. Op 21 maart dit jaar is er weer gekeken naar de verontreiniging bij de botenhelling en de directe omge ving. In de bovengrond zijn opnieuw sterke verontreinigingen gevonden. De ondergrond is licht verontreinigd, en in het grondwater is geen vervui ling gevonden. De provincie noemt het opmerkelijk dat er op verschil lende plaatsen PCB is gevonden. Ongeveer 100 kubieke meter is sterk verontreinigd. De sanering is volgens de provincie spoedeisend omdat blootstelling aan PCB risico's voor de gezondheid in houdt. Ook vindt de provincie het van belang om er achter te komen waar het goedje vandaan is geko men. Over de methode die het onder zoeksbureau hanteerde, is de pro vincie kritisch. Het heeft gebruik gemaakt van een oude versie om ge gevens te verwerken, waardoor de toetsing onvolledig en onbetrouw baar is. Het saneringsplan voorziet erin dat de botenhelling wordt ver laagd. Na de werkzaamheden zal de bodem worden afgedekt met beton, zodat er geen contact meer mogelijk is met de verontreiniging. Volgens de provincie moet na het werk de grond nog bemonsterd wor den. Omwonenden zullen vooral op de hoogte worden gesteld van de werkzaamheden en de transporten. Ook de klanten en gebruikers van de werf en de jachthaven moeten vol gens de provincie worden gewaar schuwd. VERVOLG VAN WINDMOLEN Slagschaduw is een ander probleem dat genoemd wordt, en de flikke ring van door de zon beschenen ro torbladen. Met name als de wind uit een zuidelijke richting komt, of uit het oosten, wordt er overlast erva ren. „In Anna Jacobapolder en De Sluis heeft iedereen het over de windmo lens", zegt Eric Moerland. „De een kan er beter tegen dan de ander. Maar ik weet dat er mensen zijn die er psychische problemen van krij gen. En als het zover komt, moet er actie worden ondernomen." Hij is, met Bodbijl, Gerrit Middelkoop. Wicher Blaauw en Jessica Versteeg, de initiatiefnemer voor de actie groep. Ze hebben voor de bijeen komst ook de gemeenteraadsleden en het college van burgemeester en wethouders uitgenodigd. Slechts twee raadsleden, Hans Boulogne (ABT) en Theo Korevaar (SP), zijn aanwezig. Wim Quak is namens het CDA gekomen (de raadsfractie heeft een vergadering), de CU meldde zich af maar de overige fracties lieten niets van zich horen. „Dan kun je al zien hoe het bij hen leeft'", meent Moerland. Verschillende aanwezigen geven aan dat ze juist vanwege de rust en de ruimte in Anna Jacobapolder zijn komen wonen, daarbij het ont breken van allerlei voorzieningen voor lief nemend. En juist die rust en ruimte worden door de grote windmolens op een paar honderd meter afstand verstoord. „Waar in huis ik ook ben, overal zie ik ze. Of ik moet de gordijnen dicht doen. Ik ben er niet blij mee", zegt een me vrouw. Een andere bewoner kaart de waardevermindering van zijn huis aan. „Volgens een taxateur die ik heb geraadpleegd zou dat vijftien tot twintig mille zijn." Opmerkin gen gaan de zaal door over de WOZ-waarde die verlaagd zou moeten worden. Daar zul je zelf ac tie voor moeten ondernemen, me nen anderen. Ook planschadever goeding komt om de hoek kijken. ..Die moet je zelf aantonen", zegt raadslid Boulogne. Moerland weet dat je er geen recht op hebt, wan neer je meer dan een kilometer van de windmolens woont. En een me vrouw wijst op- landelijke wetge ving, waardoor bij toegekende planschade twee procent van de ge schatte waarde van een pand bij de bouw wordt ingehouden. Boulogne denkt dat, nu de windmo lens er al staan, meten het enig mo gelijke is. Corrie Tichem komt met het idee om bij burgemeester en wethouders een handhavingsver- zoek in te dienen. „Mijn beleving, en die van velen, is dat de geluids norm wordt overschreden", zegt ze. Boulogne herhaalt dat om me tingen gevraagd kan worden. „Want in de vergunning zijn nor men opgenomen." Maar de aanwe zigen gaan verder niet op de sug gestie in. Moerland doet liever zelf metingen zegt hij. Het illustreert wat ook uit opmerkingen van anderen blijkt: er is weinig vertrouwen in de over heid. Vier jaar geleden, toen de plannen voor de windmolens be kend werden, zijn er door omwo nenden volop bezwaren ingediend. Wat is er gebeurd met de handteke ningen die toen zijn opgehaald, vra gen sommige aanwezigen zich af. Procedures zouden in vakanties zijn aangekondigd waardoor bezwaar makers er niet van wisten. Hans van 't Slot zegt dat ditzelfde is gebeurd bij het plan voor de windmolens in de Noordpolder bij Sint-Maartens dijk. Hij begrijpt niet hoe het kan dat de regels toelaten dat mensen overlast ondervinden, terwijl van al les wordt gedaan om verstoring van vogels te voorkomen. Maar één van de aanwezigen is helder over de procedures: „We konden het weten. Er is zelfs een rechtszaak geweest. Maar we hebben hier allemaal zitten slapen!" De inwoner die destijds de protestactie trok, is inmiddels vertrokken uit het dorp. Gevlucht voor de windmolens, of afgekocht door de projectontwikkelaar, nie mand weet het precies, zo blijkt uit de discussie. Twee mensen uit Ouwerkerk, die daar actie voeren tegen een plan voor vier windmolens in de Gou- weveerpolder, zijn ook naar 't Veer huis gekomen. Zij adviseren om de emoties opzij te zetten. En niet aan procedures te beginnen waardoor die emoties juist gevoed worden. Ook zij kennen de verhalen dat mensen onder druk worden gezet om bezwaren in te trekken. De tip is om samen de strijd aan te gaan. Raadslid Korevaar onderschrijft dat: ,Je zult collectief moeten op treden tegen de gevolgen van de windmolens. Je moet geluid maken, dat is dé manier om aandacht te krijgen." Hij attendeert op de stich ting Windmolens nee, die ook door de tegenstanders van het Zeeuwind- project bij Stavenisse in de arm is genomen. Uiteindelijk komt men tot de con clusie dat er mensen nodig zijn die actief willen zijn in een werkgroep. Enkele mensen gaan op korte ter mijn aan de slag met het maken en verspreiden van een folder, bedoeld om een bredere steun te krijgen. Tien aanwezigen geven zich op om daarbij te helpen. De avond krijgt dus zeker nog een vervolg. Op de plaquette staat eén tekst in het Nederlands en het Engels, met de Amerikaanse naam Roosevelt er op. Ook is het familiewapen afge beeld dat destijds boven de deur van de woning was geschilderd. Het is daar in de jaren dertig van de vorige eeuw aangebracht door de bewo ners, de familie De Rijke. In die tijd was er belangstelling voor de Ne derlandse afkomst van de Ameri kaanse president F.D. Roosevelt. En volgens nagelaten aantekeningen van de toenmalige gemeentesecreta ris Van der Ploeg probeerde met na me een caféhouder in het dorp daar een commercieel slaatje uit te slaan. Op de plek van de betreffende wo ning, én van de belendende percelen richting de Molenstraat, stond in de zeventiende eeuw een boerderij waarin zo'n zestig jaar lang Van 't Rosevelts woonden. Een boerenfa milie afkomstig uit Tholen, waar van een tak opklom op de maat schappelijke ladder. Deze bracht bestuurders voort, alsmede rent meesters en ambachtsheren en - vrouwen van Vossemeer. De familie is in de negentiende eeuw uitgestor ven (op Tholen in 1795). In 1950 bezocht de weduwe van de presi dent - met haar oudste zoon en diens twee kinderen - Oud-Vosse meer, en een door de gemeente aan gekocht portret van F.D. Roosevelt hangt sinds vorig jaar in het am bachtsherenhuis. Wethouder Peter Hoek was niet uitgenodigd voor de protestbij eenkomst over de windmolens in Anna Jacobapolder, terwijl hij als buurtbewoner op 430 meter afstand woont. Hij kocht de wo ning aan de Bruintjeskreek toen bekend was dat de nieuwe, gro tere windmolens er zouden komen. „Ik heb eerst de windmolens in Sint-Annaland bezocht en daar geluisterd en gekeken. De nieuwe molens in Anna Jacoba hoor ik wel eens en in bepaalde maanden van het jaar heb ik een halfuur of drie kwartier te ma ken met slagschaduw, maar dan laat ik even mijn rolluiken zak ken." Hoek zegt dat voor het wlndpark Wissewind alles wettelijk geregeld is. „Ze moeten voldoen aan bepaalde normen en als dat niet het geval is, kan er handhavend opgetreden worden, maar daar gaat mijn collega van milieuzaken Frank Hommel over. Als ik weer voor de keuze zou staan om hier een huis te kopen, dan maakte ik dezelfde afweging,want ik krijg er aan de Bruintjeskreek veel voor terug." 9t, °f>-veve//,r 'ftond tnf ,g7 untii tqjQ 'y Een plaquette van ongeveer 60 bij 75 centimeter herinnert aan de plek waar Huize Roosevelt heeft gestaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 3