LABO BAL Henry Meye overlijdt na te zijn neergeschoten in zijn woning Jacco Smits haalt 431 euro op voor het Runningteam Tholen Hoek: stagnatie Tholen Noord heel vervelend Inwoners AJP in geweer tegen effecten windmolens AUTOSCHADE? Meisje gewond bij zwembad Donderdag 9 juni 2011 67e jaargang no. 30 Kokkelraper gered uit Krabbenkreek Geldkist gestolen Thoolse visstropers Schelde-Rijnkanaal Fietspad Stoofweg met stip op één Justitie seponeerde in 2009 drugszaak wegens gebrek aan bewijs De politie is gisteren aan het eind van de ochtend in Sint- Maartensdijk een buurtonderzoek gestart naar aanleiding van de moord op de 55-jarige Henry Meye in zijn wo ning aan de Keethil. Vier politiemannen belden in de buurt aan om bewoners te vragen of ze iets gehoord of gezien hebben over het drama dat zich dinsdagnacht rond kwart over een in de woning heeft afgespeeld. Pasfoto's Tweede moord „Je hoopt in één keer door te kunnen met zo'n plan, maar nu worden we met vertraging geconfronteerd. En dat is heel vervelend", zegt wethouder Peter Hoek. Het gemeentebestuur heeft met teleurstelling kennis geno men van de uitspraak van de Raad van State, waarbij au tobedrijf Van Burgh in het gelijk werd gesteld. In plan Tholen Noord heeft de gemeente bij de nieuwbouw van supermarkten en appartementen wat afstanden en mi lieu-eisen betreft, onvoldoende rekening gehouden met het autoschadebedrijf. „De geluidsoverlast is van tien naar negentig procent ge stegen. Je moet watjes in de oren doen om te kunnen sla pen." Een inwoner van Anna Jacobapolder wil duidelijk maken dat het windpark van Wisse Wind, sinds april operationeel, veel hinder veroorzaakt. Dinsdag zijn in restaurant 't Veerhuis zo'n 25 mensen bij elkaar om te bespreken wat ze nog kunnen doen nu de windmolens er staan. De conclusie is dat binnenkort een oproep uitgaat om méér mensen te mobiliseren en een werkgroep te vormen die dan concreet aan de slag kan gaan. Deze week Minder animo zwemvierdaagse in de Spetter en Haestinge Er is minder animo voor de zwemvierdaagse dan vorig jaar. Dat stelt badmeester Ko Stoutjesdijk vast nadat hij dinsdagavond in Haestinge in Sint-Maartensdijk 90 deelne mers telde en in de Spetter in Tholen 198. Vorig jaar waren er in 140 en 218 zwemmers die voor het goede doel baantjes trokken. Dit jaar gaat de opbrengst naar het Running team Tholen dat komend weekend ten behoeve van kankerpatiënten lopend en fietsend de monstertocht tussen Parijs en Rotterdam aflegt. voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. In de nacht van vrijdag op zaterdag is op het terrein van het zwembad aan de Sportlaan in Sint-Maartens dijk een meisje gewond geraakt toen ze met en aantal andere jonge ren over het hek was geklommen. Dat gebeurde rond kwart voor drie. Volgens de politie is ze vermoede lijk uitgegleden en liep ze een wond aan haar been op. Ze bloedde hevig. Het gealarmeerde ambulan cepersoneel kon het afgesloten ter rein niet op. De politie belde daar op de badmeester uit bed om het hek open te maken. Het meisje kon daarna door het ambulanceperso neel behandeld worden. Ze werd vervolgens naar ziekenhuis Lie- vensberg vervoerd. Een Chinese man en zijn vijfjarig zoontje zijn zaterdag door het was sende water verrast bij het rapen van kokkels op een zandbank in de Krabbenkreek. Ze hadden niet be grepen dat het vloed zou worden. Toen het water op kwam, zijn ze in hun 1,5 meter lange rubberen boot je gestapt. Een voorbijganger op de dijk bij Anna Jacobapolder zag de man en zijn passagier in het bootje vechten tegen de harde wind en stroming. Het lukte hen niet om naar de dijk bij Anna Jacobapolder te roeien, want het bootje kwam niet vooruit. De voorbijganger bel de de alarmdiensten. Zo kreeg ber gingsbedrijf Van den Berge uit Sta- venisse de melding binnen via de kustwacht van Den Helder. De ber ger rukte uit met zijn snelle boot Mistral. Hij trof een uitgeputte man aan, want die scheen al uren aan het roeien te zijn geweest, en een bang jongetje dat honger en dorst had. Het bootje en de mensen werden op de Mistral getrokken en naar de veerhaven van Anna Jaco bapolder gebracht. Er waren geen sporen van braak, maar toch ondekte een bewoner van een woning in de Bou Kooijman- straat in Oud-Vossemeer zondag middag dat er een geldkistje was weggenomen. Hoe de inbreker (of inbrekers) de woning is (zijn) bin nengekomen is niet bekend. Twee mannen uit Tholen zijn dins dagavond op heterdaad betrapt toen zij met een voor binnenwate ren verboden vistuig aan het vis sen waren. De politie hield in sa menwerking met de provincie, de federatie binnenvisserij en de nieu we Voedsel- en Waren Autoriteit een controle op visstroperij op het Schelde-Rijnkanaal en Markie- zaatsmeer. De stropers visten met een zegen, een 600 meter lang net dat aan de boot wordt vastgemaakt en waarbij tijdens het rondvaren vis wordt opgevangen. In een half uur tijd hadden de mannen al 276 kilo dunlipharder gevangen. De vis is in beslag genomen en tegen de Tholenaren is proces-verbaal opge maakt. De Stoofweg in Sint-Annaland staat bovenaan de prioriteitenlijst van het waterschap Scheldestro- men voor de aanleg van een fiets pad. Bij de bepaling van die lijst is gekeken naar het gebruik van de weg door onder meer landbouw- verkeer, en de mogelijkheid om hard te rijden. Het waterschap is van mening dat er op deze overwe gend rechte weg met hoge snelhe den wordt gereden door automobi listen. En dat het bovendien een groot knelpunt is voor de land bouw, omdat er op de betrekkelijk smalle weg veel landbouwverkeer rijdt in combinatie met fietsers en voetgangers. Op de weg rijden ruim honderd fietsers per etmaal. En dat de gemeente graag bijdraagt aan de aanleg van het fietspad, weegt voor het waterschap ook zwaar mee. Ondanks dat het om een 60-kilometerweg gaat, staat hij met stip bovenaan, meldt Schelde- stromen. Als de hoofdingelanden hier in de algemene vergadering op 30 juni mee instemmen en er subsi die verleend wordt, kan aan de voorbereidingen begonnen worden en kan het fietspad op zijn vroegst volgend najaar aangelegd worden. Voor de woning van fotograaf Henry Meye aan de Keethil in Sint-Maartensdijk heeft de recherche een tent geplaatst. Het slachtoffer is aan de verwon dingen van een schotwond over leden. Meye werd onderaan de trap gevonden. Ambulanceperso neel heeft nog geprobeerd de man te reanimeren. Politie en ambulance werden om kwart over een gealar meerd. De Thoolse ambulance was als eerste aanwezig en riep meteen hulp in van de tweede omdat er ex tra handen nodig waren om te re animeren. Dat bleek echter niet meer te baten. Omdat snel duidelijk werd dat het om een misdrijf ging, werden in de loop van de nacht de tactische- en forensische diensten (de tactische recherche verzamelt informatie over strafbare feiten en personen die verdacht zijn) opgeroepen om in de woning en in de omgeving naar sporen te zoeken. De politie zette de Haven en de Keethil voor het verkeer af om te zoeken naar eventuele sporen van de dader(s). Er werd ook naar sporen gezocht achter de tuin van het slachtoffer, in een klein, lager gelegen steegje tus sen zijn tuin en het kerkgebouw van de Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland. Bij het ter perse gaan van deze krant was het onderzoek naar het misdrijf nog niet afgerond. Piet Oudesluijs die een paar huizen verderop woont, werd rond vier uur wakker toen er een aggregaat ge start werd voor de brandweercon tainer die ongeveer voor zijn wo ning werd geplaatst. Haven en Keethil waren toen al afgesloten voor het verkeer, zegt buurtbewo ner Emile Learbuch. Nadat het noordelijke deel van de Haven was nagezocht op sporen, werd die weer vrijgegeven voor het verkeer. Inwo ners die op weg waren naar hun werk, werden verrast door de afzet ting. Moeders die hun kinderen naar school brachten, stopten om te zien wat er aan de hand was. Agen ten bij de afzetting lieten niets los. Wel werd er gespeculeerd. Moge lijk betreft de moord een afrekening in de criminele sfeer, maar de poli tie kon dit nog niet bevestigen. Het zou verband kunnen houden met drugshandel. Eind december 2008 deed de politie een inval in het huis van Meye om dat ze aanwijzingen had dat er ille gale hennep werd gekweekt. Dat was op kerstavond. Er werden toen echter geen planten aangetroffen, maar wel de toppen van planten. De politie nam 2,5 kilo van het spul in beslag. Het was in ieder geval een grotere hoeveelheid dan voor eigen gebruik, zegt Elke Kool van het openbaar ministerie nu over de zaak die toen speelde. Ook werd er apparatuur gevonden om hennep planten te kweken, zoals kweek- bakken, lampen, transformatoren en koolstoffilters. Op de zolder van zijn studio werd een opstelling aan getroffen die buiten werking was. Ook werd de stroom afgetapt buiten de elektriciteitsmeter om. Meye was tijdens de inval niet thuis. De ontmanteling vond plaats op kerst avond toen de Hervormde Gemeen te Rehoboth in Haestinge een kerst viering hield. Bezoekers die na de dienst naar huis gingen via de Ha ven en Keethil zagen dat het huis werd leeggehaald. Het kwam echter niet tot een ver oordeling. De zaak werd in 2009 door het openbaar ministerie gese poneerd omdat er onvoldoende wettig bewijs was. Meye was naast zijn werk, jaren lang actièf als bruidsfotograaf. Hij maakte portretten en kreeg ook op drachten van bedrijven, onder meer van Goedhart. Aan de Keethil had hij zijn gara ge omgebouwd tot een studio waar hij klanten ontving. Toen het ge meentehuis nog in Sint-Maartens dijk stond, kreeg Meye regelmatig klanten voor het maken van pasfo to's voor hun paspoort of rijbewijs. Hij kreeg een grote klap te verwer ken toen in september 2006 zijn vrouw Els Polderman overleed na een ernstige ziekte. Haar moe der Sien Polderman-Scherpenisse woont naast hem. Enkele jaren gele den overwoog hij te vertrekken naar Dubai om daar als fotograaf aan de slag te gaan omdat er op Tholen te weinig toekomst meer was. Onder meer door de snelle opkomst van de digitale fotografie. Meye bleef ech ter in Sint-Maartensdijk wonen, maar was steeds minder actief als fotograaf. Van lieverlee verdwenen de foto's voor het raam van zijn wo ning van bruidsparen en portretten van kinderen. Het smeedijzeren uit hangbord Foto Henry Meye is het enige dat er nog naar verwijst. De moord op Meye doet inwoners van Sint-Maartensdijk terugdenken aan het drama dat in hetzelfde pand in de jaren zeventig plaatsvond toen een man zijn vrouw om het leven bracht. Het huis is nadien ver bouwd. Voor winkels en appartementen veel belangstelling „Aan de analyse van de uitspraak wordt nog gewerkt, zodat de gevol gen nog niet bij alle aspecten zicht baar zijn", zegt de wethouder. „De stedenbouwkundige adviseurs van bureau RBOI zijn ermee bezig. Het resultaat wordt teruggekoppeld met b. en w. en dan wordt de gemeente raad ingelicht. We vinden het heel vervelend. Maar we hebben nog eni ge speling, want de nieuwbouw in Vestetuin is begin 2012 gepland. Voor de dagwinkels en de apparte menten is er veel belangstelling, dus we hopen zo snel mogelijk een op lossing te vinden voor de bezwaren van de Raad van State." Hoek geeft aan dat er verschillende mogelijkheden zijn, waaronder een aangepast plan voor het stuk waar aan nu goedkeuring onthouden is. Dat zijn wel de supermarkten en de appartementen die als eerste ge bouwd zouden worden. De Raad van State noemde de be handeling van de bezwaren van au tobedrijf Van Burgh onzorgvuldig. „In de toelichting hebben we zaken inderdaad niet op een correcte ma nier vermeld", erkent de wethouder. Maar in het akoestisch onderzoek is wel goed meegenomen dat sommige onderdelen van het bedrijf in de mi lieucategorie 3.1 vallen en andere in 3.2". Volgens Hoek is het geen oplossing om Van Burgh alsnog uit te kopen. „Die afweging is al eerder gemaakt en je kunt er niet zomaar wat bij doen. Dan krijg je financieel weer een heel ander beeld, terwijl het nu beheersbaar is." De wethouder geeft toe dat autobedrijf Bal ook later bij het plan getrokken is. „Die zat er aanvankelijk ook niet in, maar in 2009 is die al meegenomen en in de exploitatie verwerkt. Er is nu een sluitend geheel. Van Burgh hoeft niet weg." De aankoop van autobedrijf Bal is volgens de wethouder inmiddels af gehandeld, overigens zonder dat duidelijk is of er elders nieuwbouw terugkomt. „Als gemeente zijn we verplicht om op basis van de her bouwwaarde een schadeloosstelling te betalen, los van het feit of het be drijf wel of niet herbouwt." Bij de aankoop van banketfabriek De Waal en het faillissement daarna kwam daar vanuit de raad kritiek op, maar volgens Hoek is het wettelijk zo ge regeld. „Als gemeente willen wij die panden en dan moet er ook volgens de regels voor betaald worden." Met landbouwmechanisatiebedrijf Zan- dijk zijn b. en w. zeer ver gevorderd over de aankoop van de bestaande panden en vervangende nieuwbouw op Welgelegen, meldt de wethouder. Actiegroep wil aandacht voor klachten omwonenden Als het nauwelijks waait, hoor je windmolens (inclusief rotorblad 120 meter hoog) bijna niet. Maar bij een wat krachtiger wind is dat wel anders, blijkt uit opmerkingen van de aanwezige inwoners van De Sluis en Anna Jacobapolder. Ze hebben het over een brommend ge luid 'als van een straaljager'. „Een passerende auto maakt ook lawaai, maar dat gaat voorbij. Dit constan te geluid blijft echter maar door gaan." Een vrouw merkt op dat haar paard er bang van is, waardoor ze niet meer overal in de polder kan rij den. En Chris Bodbijl, die optreedt als voorzitter van de actiegroep slachtoffers windmolens AJP en Sluis, noemt het klappende geluid van de draaiende rotorbladen als ze uit de wind komen bij het passeren van de mast. „Tsjak, hoor je dan voortdurend. Ik woon in de Com mandostraat en dat slaat er bij mij direct op." i in111 li Piet van Ast is kwart eeuw kapper in Sint-Maartensdijk Wim Fase is vrijwilliger van verdienste bij voetbalclub WHS Geheim Rietje de Vreugd- Greve voor 60-jarig huwelijk is: blijven lachen EN VERDER... Plaquette voor Huize Roosevelt in Oud-Vossemeer Nieuwe namen tennissers op wisselbeker eilandencup LOGICA BRENGT JE VAN A NAAR B, VERBEELDING BRENGT JE OVERAL Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Stoutjesdijk heeft geen verklaring voor de mindere deelname, zegt hij. „We hebben het overal op de scho len bekend gemaakt en op de zwembaden omgeroe pen." Het weer zou mogelijk deelnemers hebben afge schrokken. Het is een bewolkte dag en heeft geregend. Het is ook veel minder warm. Toch blijft het gissen. Echte zwemliefhebbers laten zich niet gauw uit het veld slaan. Zijn er kinderen op schoolkamp? Stoutjes dijk haalt zijn schouders op. De deelnemers kunnen een kaartje kopen waarvan de opbrengst naar het Runningteam gaat. Maar ze kunnen zich ook laten sponsoren. Een van hen is de elfjarige Jacco-Smits uit Scherpenisse. Hij heeft 431 euro bij el kaar gesprokkeld. Een groot bedrag. Drie weken gele den is hij er al aan begonnen, vertelt hij. „Een oude vrouw bij ons in het dorp gaf heel veel. Toen gingen de anderen ook veel geven," vertelt Jacco. Hij haalde niet alleen bij particulieren op, maar ging ook bij bedrijven in Poortvliet langs. „Samen met mijn vriendje Pieter de Rooij, die woont in Poortvliet." Hij noemt elf bedrijven op waar ze geld opgehaald hebben. De zwemmer zit in groep 7 van de Groen van Prinstererschool. Dinsdag was hij samen met de school op schoolreis in het water rijke Rotterdam waar ze een rondvaart maakten door de havens. Maar 's avonds was hij weer in het zwembad te vinden om zijn 30 baantjes te kunnen trekken. De kinderen die zich hebben laten sponsoren worden daarvoor beloond. Behalve een medaille krijgen ze ook een pakketje met lekkere dingen. Van de deelnemers aan de vierdaagse in Sint-Maartens dijk komen de meesten uit het dorp: ruime 50, uit Scherpenisse 16, uit Sint-Annaland 11uit Stavenisse 5. De warme meimaand trok ruim 8500 zwemliefhebbers naar de Spetter en ruim 5700 naar Haestinge. Jacco Smits zwemt elke avond dertig baantjes in Sint-Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1