Wortels pioenroos vroeger gerecht, mannelijke biet wordt niet geoogst 'Losjes schilderen, maar wel dat mensen te herkennen zijn' 'Ik denk dat de presentatie de doorslag heeft gegeven' ardikiukens.nl de voordeligste keukenspecialist! Plattelandsvrouwen weer wat wijzer na agrarische dag Van der Klooster raakt tel bezoekers kwijt bij Kunst Kieke Donderdag 9 juni 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 De leden van alle afdelingen van Tholen en Sint-Philips- land van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, Vrouwen van Nu, zijn heel wat wijzer geworden op het gebied van pioenrozen en zadenteelt. Er gaven 69 dames gehoor aan de uitnodiging voor de jaarlijkse agrarische dag, georganiseerd door de contactleden van de agrari sche commissie. Er stond een bezoek aan De Zandhoeve van Marinus Geuze in Poortvliet op het programma en een kijkje bij het zaadteeltbedrijf van de familie Van Iwaarden in Sint-Annaland. Medicijn Talkpoeder Ze laat zich inspireren door mensen én beweging. Emmy van der Klooster-Moerland uit Sint-Annaland legt ze vast. Met olieverf op linnen. Bijna dagelijks staat ze in haar atelier boven de garage aan de Nieuwstraat. Tijdens Kunst Kieke laat ze haar werk zien. Een selectie. Samen met het werk van haar zonen Huib en Arjen. Haar en thousiasme werkt aanstekelijk. Spar van Ommen heeft beste afdeling met aardappelen, groente en fruit Hij was er niet zo mee bezig. Hij had andere zaken aan zijn hoofd. Toch werd Arjan van Ommen zaterdag in Nijkerk prettig verrast toen hij te horen kreeg dat hij de beste afdeling met aardappelen, groente en fruit heeft van alle Sparwinkels in Nederland. Hij kwam terug met een grote beker én een kaalgeschoren hoofd. Thoolse Dagen - Onderwijs Manden Opsomming De dag begon in het nieuwe restau rant Spijs bij de woonboulevard in Poortvliet. Daar werd door Rina Timmers afscheid genomen van de scheidende contactleden: Nan van Nieuwenhuyzen en Jannie Stoutjes- dijk. Ze bedankte beide dames voor hun jarenlange inzet en bood hen een witte orchidee aan. Anja van Tilbeurgh werd welkom geheten als nieuw contactlid van Poortvliet, voor Tholen is er nog geen contact lid gevonden. Daarna werd de groep vrouwen in tweeën gesplitst voor de excursies. Op De Zandhoeve werden de dames welkom geheten door Marinus Geu ze en Karin de Jong. Zo'n 25 jaar geleden werd naast de traditionele gewassen, zoals aardappelen, tarwe en suikerbieten begonnen met het telen van pioenrozen. De pioenrcx)S is al duizenden jaren oud en komt oorspronkelijk uit Chi na, maar ook in de Griekse mytho logie komt de pioen al voor. Deze plant zou vernoemd zijn naar de Griek Paeon, die leerling was van Asclepius. de God van de genees kunde. Vroeger werd de plant ge bruikt, voor medicinale doeleinden en werden de wortels gebakken en opgegeten. Nu kennen we de pioen roos alleen als snijbloem en de wor tels worden gerooid en verkocht. Het is een gewas dat vele jaren mee gaat. Het is een intensieve teelt, die voor een korte tijd voor veel werk zorgt op het bedrijf. Het snijden en verwerken gebeurt allemaal op hel Poortvlietse bedrijf. Dit jaar was de oogst door het zonnige en warme weer bijzonder vroeg en stonden er tijdens het bezoek geen bloemen meer op het land. De Zandhoeve teelt o.a. Duchesse de Nemours een witte pioenroos en Sarah Bernhard. een roze pioen roos. Het snijden gaat handmatig met een mesje, de stelen worden op de arm gelegd. Als er 50 h 100 ste len zijn verzameld, gaan ze op de wagen voor de verwerking in de schuur. Het is werken tegen de klok: als de bloemen te vroeg worden ge sneden dan gaat de knop niet open, is de knop te dik, dan gaat deze te snel open. In de schuur heeft Karin de Jong de supervisie over het verzendklaar maken van de pioenen. Ze worden gebost en met 10 stelen met knop op de band gelegd. Op de band worden de stelen automatisch op lengte ge sneden en van elastiekjes voorzien Aan iedere bos gaat een kaartje met informatie, zoals soort en lengte. Daarna worden ze in emmers gezet en worden ze opgehaald door de vervoerder en naar de veiling in Naaldwijk gebracht. De prijs wordt door de handel bepaald. De afzet is dit jaar vlot verlopen en de kwaliteit was goed. Men kan de pioenen lang in de koeling bewaren, gewoon droog. De dames bekeken ook de velden met pioenen, ze waren zonder knop maar zaten goed in het blad. Er was druppelbevloeiing aanwezig op een perceel maar op een ander perceel moest worden beregend. Er wordt een paar maal gespoten tegen schimmel en onkruid wordt gewied. Plant men nieuw dan is dat in het najaar en kan men na 3 jaar snijden. In het najaar wordt ook het oude blad vernietigd. Het afval uit de schuur wordt later als compost over het land gereden of gebruikt om aardappelafvalhopen af te dekken. Na het landbezoek gingen de dames in de schuur aan de slag, ze bosten bloemen en deden ze in emmers. Voor Marinus Geuze leuk om te zien dat men zo enthousiast was en hij zei nooit zonder hulp te komen zitten in de toekomst. Hij benadruk te ook dat het een drukke tijd is, maar dat hij de levendigheid op de boerderij en het sociale aspect ge weldig vindt. Rie Geluk bedankte Marinus Geuze hartelijk voor zijn uitleg en de leerzame ochtend. De dames kregen een door henzelf klaargemaakte bos pioenrozen mee. Er werd in Poortvliet geluncht en ook kregen de dames van Rie Geluk een fles perensap aangeboden. Daarna vertrok het gezelschap voor het bezoek aan het zaadteeltbedrijf. Bram van Iwaarden runt zijn bedrijf samen met zijn broer Han. Hij teelt onder andere vroege aardappelen en in de kas 's winters kropsla en 's zo mers zaadteelt. Ook heeft de familie een winkel aan huis. Het zaad wordt geteeld voor diverse handelaren. In april, nadat de kropsla eruit is. gaan de plantjes de grond in. Het eerste wat de dames zagen was andijvie dat bijna in het zaad stond, voor le ken bijna niet te herkennen. Aan de voet van de plant talkpoeder om de ze droog te houden. De bijen bestuiven de planten, zij vliegen ook buiten om het bijenvolk in stand te houden. Half september wordt er gemaaid, gedroogd en ge dorst. Dan wordt alles schoonge maakt en daarna gaat de kropsla weer de grond in. Het geoogste ge was wordt op het bedrijf gedroogd, maar soms gaat er ook wat naar de veiling om te drogen. Het is veel handwerk in deze kas. Sommige bloemzaden worden op geveegd bijvoorbeeld van het vlijtig liesje. Die stonden er in alle kleu ren. De soorten en kleuren worden goed van elkaar gescheiden, anders krijgt men kruisbestuiving. Er stond peterselie, dat meerjarig is, daar moet een koude periode over gaan om goed tot zijn recht te komen. Wortelzaad, ook bijna niet te her kennen. heel hoog en prachtige bloemschermen. Violieren in aller lei kleuren. Men haalt de dubbele bloemen eruit, die zijn niet voor zaad. Dus erg intensief om een zui ver gewas te krijgen voor zaadteelt. Er waren rode bieten die in het zaad stonden, mannetjes en vrouwtjes. Mannetjes voor het bestuiven van de vrouwelijke planten. De bestui ving vindt plaats met behulp van een blazer. Ook worden de manne lijke planten niet geoogst. Deze worden vernietigd. Er waren veel verschillende planten te zien. waarbij ook soorten die de dames niet kenden, zoals blauwe aardappelen, oesterblad en heilig boontje. Er stond ook lavendel prachtig in bloei. 'Van Iwaarden teelt wat de handelaar vraagt, ieder jaar is dat weer anders. Er was veel interesse hoe het allemaal reilt en zeilt bij de zaadteelt en Bram van Iwaarden kon op alle vragen een duidelijk antwoord geven. Zo heb ben de dames veel kennis over de bloemzaadteelt opgedaan. De da mes gingen met een zakje nieuwe aardappelen naar huis en beide gas theren van de dag kregen een atten tie aangeboden. De leden van de plattelandsvrouwen vragen Bram van Iwaarden het hemd van zijn lijf tijdens hun bezoek aan zijn zaadteeltbedrijf in Sint- Annaland. Op de zolder van de garage is het licht. Het schuine dak is wit ge schilderd. Het felle zonlicht wordt gefilterd door plastic voor de ra men. Ze heeft niet heel veel opge hangen. Wat er hangt heeft samen hang. Schilderijen van dansers in verschillende houdingen. Mensen, zittend op een bank of staand op een balkon. Zwemmers. „Ik vind het leuk om in series te werken." De drie doeken met zwemmers zijn een uitwerking van een opdracht van Jos Boogaard uit Sint-Anna land. waar ze al achttien jaar les volgt. ..We moesten ons laten inspi reren. Ik heb voor Les Baigneurs van de schilder Constant gekozen. Ik heb mijn drie zonen geschilderd toen ze aan het zwemmen waren." Ze probeert zo los mogelijk te schilderen. Maar wel zo dat de mensen er op te herkennen zijn, vertelt ze. En met een beperkt aan tal kleuren. Bezoekers die haar kennen, herken nen haar kinderen meteen. Haar ba ders zwemmen in een blauwe zee. Net als die van Constant maar bij Van der Klooster golft het. Bij de dansers gaat het puur om de beweging. De omgeving doet er hier niet toe. „Ik was een dagje met mijn zussen in Den Haag. We lie pen langs de Hofvijver waar dan sers buiten een generale repetitie hielden. Het was prachtig. Ik heb foto's gemaakt. Van begin tot het eind. Ik was meteen geïnspireerd." De dansers bewegen op de doeken tegen een grijze sobere achter grond. Zo krijgen ze de volle aan dacht die ze verdienen. Emmy weet het te raken. Na jaren van oefe ning. „Ze zijn pas klaar. Ik heb er hard aan gewerkt om ze af te krij gen. Ik heb ook de lijsten zelf ge maakt." Twee jaar geleden deed ze ook mee aan Kunst Kieke. Toen had ze zich toegelegd op het schilderen van muzikanten..Nu hebben mensen in beweging meer nadruk gekregen. Maar er hangen ook een paar por tretten. Eentje in pastelkrijt. Van een nichtje die de bezoeker lachend aankijkt. In roze en lichtblauw. De 48-jarige Setaliandse tekende als kind al graag. Als leerling van de lagere school mocht ze zelfs haar tekening - een blad vol met kippen - tentoonstellen op de Thoolse Dagen, een evenement dat toen jaarlijks werd gehouden. „Maar ook op de huishoudschool deed ik dat graag. Ik kreeg les van tekenleraar De Rijke. Die vond toen al dat ik er wel aanleg voor had. We zaten model voor elkaar. Na school kreeg ik extra les. Hij schetste gewoon door mijn teke ning heen als het niet goed was." Toen ze 16 jaar werd kreeg ze een cadeautje: houtskool en rtxatief. ..Heel bijzonder, vond ik dat." Ze verloor hem helemaal uit het oog. „Ik zou hem nog wel eens wil len spreken, maar ik weet niet waar hij gebleven is." Ze kreeg het ad vies om er in verder te gaan. Om naar de kunstacademie te gaan. Zo ver kwam het niet. Wel deed ze een tekencursus via het, LOI. Kon ze gewoon thuis doen. En achttien jaar geleden meldde ze zich aan bij het atelier van Jos Boogaard. „Ik ben met aquarel begonnen. Ik dacht al tijd dat olieverf niks voor mij was." Maar toen ze eenmaal de verf op het linnen had aangebracht, was ze snel gewonnen. En kan ze eigenlijk niet meer zonder de geur van de verf en de terpentine. „Het ruikt zo lekker." Wat haar ook aanstaat is dat de olie verf lang nat blijft. Niet zo snel droogt dan acrylverf bijvoorbeeld. Ze vindt ook dat de kleuren mooier zijn. Bij Jos Boogaard leerde ze een ma nier te vinden die bij haar past. „Ie der ontwikkelt zijn eigen stijl. Ze zet je aan het denken. Waarom doe je dit, waarom doe je dat?" En ze neemt de cursisten mee naar buiten om te schilderen, maar ook om ten toonstellingen te bezoeken. Van der Klooster zag onlangs in het Van Goghmuseum in Amsterdam het werk van Picasso uit zijn Parijse periode (1900 tot 1907) en het werk van de Duitse schilder Anselm Kiefer in het Koninklijk museum voor schone kunsten in Antwerpen. Onvergelijkbaar werk. Emmy is nu bijna iedere dag bezig met schilderen. Soms is het alleen maar kijken, zegt ze. Eén keer in de veertien dagen tekent ze naar mo del. Schetsen met houtskool. Hou dingen. portretten. Mensen. Ze blij ven haar boeien. Hoeveel bezoekers ze heeft gehad tijdens Kunst Kieke, weet ze niet. In het begin telde ze nog wie er de trap opkwam, maar raakte de telt kwijt omdat ze in gesprek raakte. Vooral op Hemelvaartdag. Ze sprak met bezoekers die zelf ook schilde ren. „Dat is het leuke ervan. Er zijn mensen die twee jaar geleden ook zijn geweest." Ze praat enthousiast over haar hob by dat bijna geen hobby meer ge noemd kan worden. „Dit is wat ik wil." Ook haar kinderen heeft ze er warm voor weten te maken. Ze doen mee. Bescheiden op de bega ne grond. De 17-jarige Huib zit al drie jaar op les. Hij wil het onder wijs in. Dan is het wel handig als je kan tekenen en schilderen, zegt zijn moeder. Hij heeft al ontwerpen ge maakt voor postzegels. Maakte een strip. Schilderde een ijsvogel. En Arjen heeft 20 lessen gehad. Er hangt een pandabeer. een trein en een winterlandschap van zijn hand. In verschillende technieken. Em my: „Het is altijd goed om iets an ders te doen dan achter de computer te zitten." Want dat was de belofte die hij had gedaan aan het personeel. „Als we in de finale zouden komen, dan zouden mijn haren er af gaan. Ik had de beker gekregen en toen kwa men Ricardo Pijpers en Martijn Lindhout met de tondeuse. Het was een mooi moment. Er zat een zaal vol met 500 mensen. Tijdens de feestavond wist iedereen me met mijn kale hoofd goed te vinden", lacht de ondernemer. Bij de winkel wedstrijd staat het verbeteren van de kwaliteit voorop. Er wordt gekeken naar klantvrien delijkheid, de versheid van de pro ducten en de netheid van de winkel. Bij de agf-afdeling (aardappelen, groente en fruit) wordt extra gelet op de houdbaarheid en de presenta tie van de producten. Van alle Spar winkels kwam de winkel van Van Ommen hierbij het beste uit de bus. Vanaf november vorig jaar begon de wedstrijd tussen bijna 250 win kels in heel Nederland. Met twee voorrondes per regio voor een plaats in de kwartfinale. Na de kwartfinale gingen veertien winkels door naar de halve finale en de fina le. .Jk wilde eerst helemaal nief mee doen. Was druk met de dorpswinkel in Scherpenisse die op 1 oktober open was gegaan. Twee jaar gele den waren we wel finalist, maar ik wilde er nu geen extra aandacht aan geven. In maart kwam de vestiging in Oud-Vossemeer er nog eens bij. Dat heeft ook zijn weerslag hier ge geven. We bleken toch tot de halve finale te zijn doorgedrongen. Zon der bijzondere inspanning. Ik denk dat de presentatie de doorslag heeft gegeven." Het eerste wat de klanten bij bin nenkomst opvalt is het fruit en de groente. Een kleurrijke aanblik. Soms trekken ananassen of meloe nen de aandacht, nu de aardbeien. „Het gaat om dagverse producten. Groente leeft. Dat moet je niet sta tig presenteren. Als je het speels presenteert dan dwingt het je zelf en de medewerkers om het steeds netjes te leggen. Even oppakken. Wat 's ochtends nog goed is. kan 's middags al slecht zijn." Van Ommen wijst op de manden en mandjes waarin veel producten worden gepresenteerd én naar het uitgebreide assortiment. De afgelopen maanden zijn er re gelmatig juryleden over de vloer geweest bij de vestiging aan de Markt. Onder meer de directie van Spar. maar ook leveranciers. Ook klanten werden betrokken bij het beoordelen van de winkel. Zij wer den gevraagd aan de hand van een vragenlijst hun mening te geven op verschillende punten. „Bij veel van die bezoeken van de jury was ik er zelf niet bij. Dan weet je ook niet watje kunt verwachten." Bij de beoordeling van de winkels voor de algemene prijs werd ook gekeken naar de broodafdeling en de kruidenierswaren. De aanbiedin gen, hoe de producten worden ge prijsd en gelabeld. „Uit de opsom ming daarvan komt de beste winkel. Dat was de winkel in het Groningse Warffum." Behalve een beker en een oorkon de. kreeg Van Ommen ook nog een geldprijs, bestemd voor de perso- neelspot, zodat alle medewerkers er van kunnen mee genieten. Het behalen van de titel is immers een teamprestatie, aldus de onderne mer. Advertentie I.M. Emmy van der Klooster-Moerland links) vertelt een bezoeker over haar werk Arjan van Ommen met de beker én zijn kaalgeschoren hoofd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 11