Overlast van bomen in Touwslagersdreef Schendingen mensenrechten blijft Thoolse leden raken Oude bekenden zien elkaar weer bij jubileum de Kraal ItMiliimJHJU IHoute TOF wil geld gemeente voor sinterklaasfeest Expo posters over 50 jaar Amnesty in bibliotheek in Tholen Talentenjacht en theatertoer Markusse wacht op antwoord Flexexpress bestaat tien jaar 'Komkommers blijven groeien' Vrijdag 3 juni 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT SGP voelt niets voor steun middenstand Brief met 36 handtekeningen aan raad Bezoekers aan de bieb in Tholen kunnen bij de balie een boekenlegger meenemen met een tekst van de Chinese schrijver Liu Xiaobo. Hij kreeg vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede maar zit in de cel. Hij wordt gestraft voor het feit dat hij meeschreef aan een manifest waarin wordt opgeroepen tot politieke hervormingen. Het is één ma nier van Amnesty International om aandacht te vragen voor het beknotten van de vrijheid van meningsuiting. Achterban Brei In de bak Makkelijker Barricade 7 Joth kiest Jansen als voorzitter Haringparty van Lions in Tholen De Kraal in Tholen, een Montessorischool die ruimte laat aan ouders en kinderen die een andere manier van werken zoeken. Dat was de reden om 25 jaar geleden de school te stichten. Pascal Delahaije zei dat zaterdag tij dens de viering van het jubileum. Hij was de eerste voor zitter van de vereniging. De school begon aan de Burg. van Berchemstraat piet 46 leerlingen en telt er nu aan de Zoekweg 130. Leerlingen bouwen mee aan stap om wereld nog beter te maken Notaris Nadenken interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl De Thoolse ondernemersfederatie (TOF) vindt dat de gemeente bij moet dragen aan de leefbaarheid in de woonkernen door bijvoorbeeld het sinterklaasfeest te bekostigen. I)at schrijft voorzitter Wim Brevet namens het dagelijks bestuur aan alle raadsleden. SGP-raadslid Bert van Eenennaani zei in de gemeenteraad daar niets voor te voelen. Bewoners van de Touwslagersdreef in Tholen zijn de bomen in hun straat beu. In een brief aan de gemeenteraad schrijven ze dat ze er heel veel overlast van ondervinden. De brief gaat vergezeld van 36 handte keningen. Ze willen de bomen laten vervangen door een soort met een compacter formaat. Brevet wijst op de algemene be stuursvergadering op 17 mei vorig jaar in hotel Kom in Sint-Maartens dijk waar met de fractievoorzitters gesproken is over het belang van leefbaarheid. 'Wij waren van mening dat de middenstand een belangrijke pijler is in het leefbaar houden van de kemen. De dagelijkse boord- schappen zouden in iedere kern ver krijgbaar moeten zijn. Vanyit het verleden is het gebruikelijk dat de middenstand allerlei zaken organi seert of mede organiseert. Dit werd gedragen door een brede en sterke middenstand. Tijden zijn veranderd Onze huidige middenstand is niet meer zo groot. Is het nu wel zo ge woon dat de middenstand 1500 tot 3000 euro betaalt aan een sinter klaasfeest? Een feest dat een bijdra ge levert aan de leefbaarheid van de kern en bestemd is voor de hele be volking. Een financiële bijdrage aan de kemen vanuit de gemeente zou uit het oogpunt van leefbaarheid op zijn plaats zijn.' TOF beseft dat de ge meente ook op de 'kleintjes' moet letten. Dat geldt voor alle partijen, schrijft Brevet. TOF zegt het op prijs te stellen dat de raadsleden over dit onderwerp mee willen denken en er A. Poot en A.C.A. Zwijgers schrij ven namens de bewoners dat de wijk nu meer dan dertig jaar bestaat en dat de bomen ongeveer even oud zijn en een 'ongekende grootte hebben aan genomen.' In alle jaargetijden onder- vindèn de bewoners hinder van het groen.. In het voorjaar wordt er stuif meel verspreid waar mensen die er allergisch voor zijn. last van hebben. En auto's komen er helemaal onder te zitten. Wassen heeft geen zin, schrijven ze. De volgende dag is de auto weer helemaal groen. Ook de slierten waar het stuifmeel uit is gevallen, komen naar beneden. Ze vormen volgens de briefschrij vers een dikke laag op het trottoir en op straat. Zelfs de roosters van de straatkolken raken er door verstopt. Bij harde regens, geeft dit waterover last. Later in de voorjaar vallen er over wil beslissen. TOF is kritisch op het verlenen van gemeentesubsidie voor evenementen en organisaties die minder mensen aangaan, zoals een provinciale wielerronde, Musi- calXpres en Women in Rock. 'We vinden dan onze doelgroep aanzien lijk groter is dan bij de bovenge noemde activiteiten.' Brevet schrijft dat er al via brieven geprobeerd is dit onderwerp in de gemeenteraad bespreekbaar te ma ken. Maar dat dit niet het gewenste effect heeft gehad. 'Ons bestuur wil ook aan haar achterban laten zien dat de zaken, die op 17 mei 2010 zijn besproken door de politiek serieus worden genomen.' De brief stond op de lijst van ingeko men stukken met de mededeling dat b. en w. het zelf zullen behandelen. SGP-raadslid Bert van Eenennaam was het met b. en w. eens, zei hij. Bovendien vond hij dat het geld dat de middenstand in het sinterklaas feest stopt, weer 'op een andere ma nier' terugkomt bij dezelfde midden stand. Hij zei het niet te willen behandelen in een commissie. proppen van de bomen die schade aan de auto's geven. Volgens Poot en Zwijgers zijn de bo men nu zo groot geworden dat er ook vogels in nestelen, zoals spreeuwen, wilde duiven en kraaien. Ook die ge ven overlast. Hun uitwerpselen ko men ook op de auto's terecht. In dro ge perioden laten de bomen veel van hun blad vallen en in de zomer zitten er luizen op de bladeren die hun uit werpselen laten vallen. Op de voorruiten geeft dit een plak kerige brei die moeilijk is te verwij deren, schrijven ze. In de herfst ten slotte is de bladval zo ernstig dat de dakgoten vaker schoongemaakt moeten worden. De bewoners voelen zich in hun woongenot aangetast. Amnesty voert al vijftig jaar cam pagne. Tot eind juni zijn er in biblio theek zo'n twintig poster te zien van de acties die de mensenrechtenorga nisatie een halve eeuw lang heeft ge houden. Er hangen exemplaren bij van beroemde kunstenaars zoals Pi casso en Miro. Op een van de pos ters, uit 1990, is de komiek Johnny Kraaijkamp te zien. Nu in een hele andere rol. Als slachtoffer van mar teling. Maar bezoekers kunnen er ook een petitie tekenen die de Chinese rege ring oproept om vervolgde schrij vers onmiddellijk en onvoorwaarde lijk vrij te laten. Het is een beproefd middel. Het heeft volgens Corrie Moeliker uit Poortvliet en Wil Potter uit Tholen vaak tot succes geleid. Ze zijn actief lid van de Amnesty-werk- groep Bergen op Zoom en omstre ken. „De resultaten zijn dat mensen werden vrijgelaten, dat de omstan digheden van gevangenen werden verbeterd, dat er verdragen over mensenrechten zijn aangenomen" vertelt Moeliker. Maar op de lijst in de Thoolse bieb staan nog vele lege regels. Wil: „Mensen komen niet zomaar uit zichzelf om te tekenen." Ze spreekt uit ervaring. Ze is, net als Corrie, al 35 jaar lid van de Amnesty-groep. „We stonden pas met een stand in Bergen op Zoom. Er komt bijna nie mand om te tekenen. Je moet ze er persoonlijk op aanspreken." Zo'n lege lijst schrikt ook een beetje af. Vaak zetten de leden van de werk groep als eerste hun handtekening om anderen over de streep te trek ken. Dat werkt. Er moeten veel men sen in beweging komen om iets te veranderen. Een handtekening is niet genoeg. Het werk van Amnesty is iets van de lange adem. Zeker als het gaat om dictatoriale regimes. In de jaren zeventig van de vorige eeuw richtten de pijlen van Amnesty zich bijvoorbeeld op het kolonelsre gime in Griekenland. Tegenstanders van de militairen werden in de bak gegooid. Verder weg. in Argentinië, werden de mensenrechten grof ge schonden. In de zogeheten Vuile Oorlog (1976-1983) verdwenen dui zenden mensen, vaak vakbondslei ders en studenten. Ook daar voerde Amnesty actie voor. De lijst van lan den waar de bevolking gebukt ging onder wrede regimes is lang. Cam bodja, Oeganda, Burundi, Salvador, Guatamala, China, Rwanda. Birma. Het gaat bij Amnesty echter al lang niet meer alleen om gewetensgevan gen. Er is ook aandacht gekomen voor slachtoffers van economische delicten. Zoals van de olievervuiling in Nigeria. Op 18 mei overhandigde Amnesty-directeur Eduard Nazarski op de aandeelhoudersvergadering van Shell 175.000 actiekaarten als oproep om meer informatie vrij te geven over de effecten van oliewin ning in de Nigerdelta op mensen rechten. Een andere campagne richt zich op de arbeidsomstandigheden van diamantwerkers in Afrika. ,Er werden campagnes gevoerd. Te gen marteling. Tegen de doodstraf. En dan nu weer een actie tegen Chi na. Op een van de tafels liggen boe ken van Chinese schrijvers. Niet toe vallig. Moeliker: „In september wordt in Beijing een boekenbeurs gehouden. Nederland is er dan gast land. Er gaan bekende schrijvers en uitgevers naar toe." De expositie in de bieb over het verleden van Am nesty is met de actie voor de Chine se schrijvers gekoppeld aan de actu aliteit. En dat is volgens hen een mooie combinatie. „We hadden con tact met Wendy Geluk van de biblio theek. We zijn heel blij dat we hier terecht kunnen en dat de bieb zelf ta fels met boeken heeft ingericht die passen bij het werk van Amnesty." Zo is er ook een tafel met boeken geschreven door vrouwen die in moeilijke omstandigheden opkomen voor hun rechten. Amnesty is in een halve eeuw ge groeid tot een wereldwijde organisa tie met 2,8 miljoen leden in meer dan 150 landen. Het is een begrip geworden. Met aanzien. Gelauwerd met prijzen. Geroemd om zijn onaf hankelijkheid en betrouwbaarheid. Moeliker: „De naamsbekendheid is enorm toegenomen. We hoeven ons niet meer zo te verdedigen. Dat is wel veel makkelijker werken. O, het is van Amnesty, dan teken ik wel, zeggen de mensen dan." De Thoolse leden zijn, zo lang ze lid zijn, betrokken bij de schrijfacties. Naar regeringen of gevangenisdi recteuren. Om de vrijlating te be pleiten van gevangenen die om hun mening of geloof vast zijn gezet. Vonden die vroeger maandelijks met meerdere leden van de groep gezamenlijk plaats, nu schrijven de meesten onafhankelijk van elkaar. Wil: „Samen lukt niet meer. De één kan alleen op zaterdag, de ander al leen op zondag." Amnesty beschikt over voorbeeldbrieven die gemak kelijk in te vullen zijn. Een kind kan de was doen. Tegenwoordig kunnen ze ook gedownload worden. Al doen dat niet alle leden. Ook Amne sty heeft te maken met vergrijzing. Het is lastig om jongeren te vinden die actief willen worden voor de werkgroep, zegt Corrie: „Soms doen ze een paar jaar mee, maar als ze dan verhuizen naar een grote stad om te gaan studeren, dan stoppen ze. Maar er zijn ook mensen die af en toe wat doen. Dat zijn leden die niet maandelijks willen vergaderen, maar wel de website onderhouden of zo." Dankzij het internet is er veel sneller bekend waar mensenrechten worden geschonden. .Tiet is totaal veran derd. We hebben veel eerder gege vens binnen en kunnen veel sneller reageren." Op de vele brieven die Moeliker en Potter schrijven, krijgen ze bijna nooit reactie. „De brieven zijn vaak gericht aan een minister of een ge vangenisdirecteur. Als ze dan terug schrijven zeggen ze dat we het ver keerd zien. of dat de gegevens niet kloppen." Acties worden nu ook met e-mail of sms-berichten gevoerd. Over stoppen moeten ze niet den ken. Geen haar op hun hoofd. Vol gens Wil is het zo met haar leven verweven dat ze het niet zomaar op zij zal zetten. „Het gaat met ups en downs, maar het is ondenkbaar dat ik het lidmaatschap zou beëindigen. Tenzij er dingen gebeuren waar ik me niet in zou kunnen vinden." Ook voor Corrie geldt dat. „Ik doe het uit rechtvaardigheidsgevoel. Schending van mensenrechten blijft je raken, maar we staan niet op de barricade." De expo in de bieb in Tholen is tot eind juni te zien, tijdens de ope ningsuren. In november is de volgende editie van Tholen's got talent, de talen tenjacht die de jongerenraad van Tholen (Joth) dit jaar voor de derde keer organiseert. Jongerenwerker Ingrid Bras meldde zich tijdens de jongerenraadsvergadering in Haes- tinge al af als afwezig voor het evenement in de Vossenkuil in haar woonplaats Oud-Vossemeer. Ze trekt namelijk die hele maand langs de theaters met haar zang koor A58, waarvan meerdere Tho- lenaren deel uitmaken. „Elk week end in november, op vrijdag en zaterdag, treden we op", vertelde Bras. De Joth-leden reageerden dat ze het jammer vonden dat ze er niet bij is, maar grapten dat ze het koor misschien konden inhuren voor een gastoptreden. Niel Jansen uit Tholen is met in gang van het nieuwe seizoen in september voorzitter van de jonge renraad. Omdat de huidige voorzit ter Annet Vroegop uit Stavenisse de leeftijdsgrens van 23 jaar be reikt, moet ze afscheid nemen van de Joth. Op 20 juni draagt ze in de tweede helft van de vergadering, in het gemeentehuis in Tholen, de voorzittershamer over aan Niel Jansen, die al vice-voorzitter was. Tijdens die bijeenkomst wordt ook afscheid genomen van andere Joth- leden die dan stoppen, of al eerder in het jaar zijn vertrokken. Ook worden de nieuw gekozen leden officieel geïnstalleerd door burge meester Nuis. Dat zijn er nu vier, met Stephanie Barnes (18) uit Sint- Annaland als nieuwste aanwinst. Er is plek voor nóg een lid. Tijdens de vergadering van donderdag avond in Haestinge in Sint-Maar tensdijk, kreeg Niel van de aanwe zige elf leden zeven stemmen vóór en vier stemmen tegen. Hij was de enige kandidaat voor de voorzit tersfunctie. Vorig jaar werd hij nog benoemd als Joth-lid, maar nu heeft hij het dus binnen een jaar geschopt tot voorzitter. Jörgen Beens uit Tholen had zich kandi daat gesteld voor de functie van vi ce-voorzitter en werd unaniem ge kozen De Lions club Tholen organiseert op 23 juni voor de negende keer een haringparty in de binnentuin van de Gasthuiskapel aan de Kerkstraat in Tholen. De opbrengst gaat volledig naar het Ronald McDonald kinder fonds. Dit fonds brengt ouders dicht bij hun zieke kind en biedt gezinnen met een gehandicapt kind een zor geloze vakantie aan en laat hen on beperkt sporten. De kaarten zijn verkrijgbaar bij de leden van de Lions: tholen@Iions.nl. Leanne Swarthojf laat een afbeelding zien van een van de leerkrachten als klein kind voor een spelletje Ren je rot, tweede van rechts Elise Bosman. Delahaije zag er oude bekenden weer. Ouders van het eerste uur die bij de oprichting van de school wa ren betrokken. Hun kinderen, maar ook de leerkrachten, oud-leerlingen en ouders. Delahaije was tien jaar voorzitter, van 1985 tot 1995. Hij is nu directeur van de rooms-katholie- ke basisschool Het Kompas in Ber gen op Zoom. „We hebben een school gesticht om in de gemeente meer onderwijskeuze te realiseren. Onderwijskeuzes die ervoor kunnen zorgen dat er meer kinderen een on derwijsaanbod krijgen dat overeen komt met de onderwijsbehoeftes, zoals dat tegenwoordig zo mooi heet." Een kwart eeuw geleden bestond het team uit zeven mensen waarvan er nog steeds vier op de school wer ken. De allereersten waren Christel Geerdink (47) en Karin Cordewe- ner. Niet veel later volgden Ton Ter morshuizen en Riet Schetters. De 46-jarige Cordewener is nu intern begeleider en wordt vanaf 1 augus tus de nieuwe directeur. Delahaije zei te verwachten dat het onder haar bezielende leiding goed zal gaan met de school en met het onderwijs en dat de Kraal 'binnen kort het voorbeeld is van de kwali teit van onderwijs die uw kind ver dient zoals Maria Montesorri het heeft bedoeld.' Daarbij is volgens hem wel de hulp nodig van ouders. Die vormen het bestuur, maar werken ook mee op school en doen thuis wat belangrijk is voor hun kinderen. „Onze kinde ren die 25 jaar geleden de start van de school hebben mogen meemaken zijn nu een jaar of dertig en hebben dankzij de Kraal de mogelijkheid mee te bouwen aan de maatschap pij, meer te bouwen aan weer een stap om de wereld nog beter te ma ken.' De huidige voorzitter Piet Swart- hoff herinnerde er nog eens aan dat een groepje ouders op 12 maart 1985 eèn oprichtingsvergadering hield. Op 25 maart van dat jaar werd de vèreniging 'ten kantore van notaris Loof opgericht.' Er waren 59 geldige handtekeningen van ouders 4 die hun kind op de school wilden hebben. En dat was volgens Swart- hoff ruim voldoende voor de norm van dertig leerlingen onder de zeven jaar en 50 in totaal. De opening was op 23 augustus aan de Burg. van Berchemstraat. Een van de oud-leerlingen is de 30- jarige Simone Toetenel. Ze is voor de viering vanuit Venlo naar Tholen gekomen. Geboren en getogen in Tholen is zij een Montessorileerling van het eerste uur. „Het ziet er zo anders uit. Het is allemaal veel gro ter. Ik ben hier sinds groep acht niet meer binnen geweest. Het is wel heel leuk om terug te zijn." Ze her innert zich de verhuizing nog goed. „Spannend was het. We wandelden allemaal met een doos met onze spullen naar de nieuwe school." Als leerling was ze nogal rebels, zei ze. „Ik ging overal tegenin. Ook bij de leraren. Ik was nogal eens in ge vecht met Frank Rodenburg. Als hij zei dat iets moest omdat het goed was, dan protesteerde ik. Bij alles waar moeten voor staat." Het onderwijs op de Montesorri- school maakt gebruik van andere leermethodes, die aansluiten bij de behoefte van het kind. Volgens Si mone is het onderwijs erg visueel gericht. „Dat is een goede metho de." Na de Kraal is ze sociaal peda gogisch werk gaan doen. Ze werkt nu als verzorgende in Venlo. Via haar vader hoorde ze van de viering. Het maakte haar nieuwsgierig. Haar eigen kinderen, van vier en acht jaar, zitten op een rooms-katholieke basissch(x)l die twee keer zo groot is. Ze heeft niet voor het Montes- sorionderwijs gekozen. „Nee, ik hou van duidelijkheid." De 15-jarige Elise Bosman uit Tho len is ook komen kijken. Ze ging in 2008 van school. Ze vond het heel leuk. Haar vader zat in het bestuur, haar oudere zus en broer zaten ook op de school. Dus was het logisch dat zij ook naar de Kraal zou gaan. „Het was heel speciaal. We werken hier met een matje en doen sloffen aan. Dat zie je nergens. Met het kleedje kon je op de. vloer zitten werken. Voor het geval dat je je on gemakkelijk voelt." Volgens haar mocht er veel op school, „We wer den best vrij gelaten. Er waren ook vaak bijzonder dingen, zoals een Afrikaanse dag. We hebben gedanst en ons verkleed in Afrikaanse kle ren." Wat ze minder leuk vond waren de verplichte verhaaltjes, zegt ze. „Aan het einde van het spellingsboek moest je altijd een verhaaltje schrij ven. Ik vond het nooit leuk om te doen. Ik stelde het maar uit." Ze noemt de Kraal een sterke anti-pest- sch(X)l. „Elke keer als er wat ge beurde werden we in een groepje bij elkaar gezet om het uit te spreken. Dat vond ik heel goed." Nus zit ze op het Roncalli in Bergen op Zoom. Ze doet vmbo en zit in de derde klas. Elise vindt het een goe de aansluiting omdat ze net als op de Kraal veel zelf moet plannen." Na de middelbare school wil ze dol graag naar een High School in Ame rika. Ze wordt meteen enthousiast als ze er over begint. Esther van den Enden uit Tholen is een meewerkende moeder. Ze heeft twee kinderen op school, Amy van vier en Max van zes jaar. Ze schenkt koffie en thee en deelt bo lussen uit. Het is een bewuste keus geweest om de kinderen naar de Kraal te laten gaan, zegt ze. „Ik kom zelf uit Den Haag. Op de mid delbare school ben ik er over gaan nadenken. Als kind wordt je hier meer gesteund." Op school zitten drie leeftijdsgroepen door elkaar. „Je begint als jongste, wordt mid delste en een keer de oudste. Oude re kinderen helpen de jongere. Dan vind ik heel fijn." Ze verhuisde elf jaar geleden naar Tholen omdat ze met een Tholenaar trouwde. „Voor de kinderen is het hier super om op te groeien. De Montessori is een mooie bijkomstigheid." Een ouder is verplicht 40 uur per jaar mee te werken. Als dat niet lukt, dan mag dat worden afgekocht. Esther is overblijfmoeder. Op een vaste mid dag per week. Ze eet met de kinde ren en gaat er daarna mee naar bui ten. Buiten de schoolmuren merkt ze wel dat het Montessorionderwijs niet erg bekend is. „Onbekend maakt onbemind. Maar ik sta achter de leermethode. Je geeft iets uit handen waar je vertrouwen in hebt. Bovendien is het goed te toetsen. Vanaf de kleuterklas wordt het goed bijgehouden." PVV-statenlid Wim Markusse uit Sint-Maartensdijk krijgt niet binnen de gestelde termijn van 30 dagen antwoord op zijn vragen. Hij had vragen ingediend over de openings tijden van de stationsbrug in Mid delburg. Gedeputeerde staten schrij ven aan de voorzitter van de provinciale staten dat zij nog niet Het is tien jaar geleden dat uitzend bureau Flexexpress opende aan de Markt in Tholen. Het bedrijf is in middels gegroeid van twee naar zes medewerkers. Kirsti Gillis is er al VERVOLG VAN KOMKOMMER Er wordt volgens Kaljouw in ons land op ongeveer 500 hectare kom kommers gekweekt. Er komt een komkommer per dag van een vier kante meter, en dat betekent in totaal dagelijks vijf miljoen komkommers van Nederlandse bodem. „Die kom kommers moeten van de planten af. Ze blijven groeien. Dat kun je niet stoppen, je kunt niet even aan een knop draaien en zeggen ho maar." De prijs is al laag sinds het begin van de economische crisis, zegt Kal jouw. „2009 was een slecht jaar. 2010 was al beter, maar 2011 lijkt met dit, zo midden in het seizoen, ook weer slecht te worden." Kal jouw wacht de situatie af, meer kan hij niet doen. „Dit overkomt je ge woon en je kunt er niets aan doen. Als er een machine kapot gaat, kun je die repareren. Nu kun je niets doen, het is onmacht. Maar ik ben gelukkig niet de enige met dit pro bleem. Het is een kwestie van over- leven."Het is de eerste keer dat Kal jouw zoiets meemaakt. „Ik heb deze situatie nog niet eerder meegemaakt aan de uiteindelijke beantwoording zijn toegekomen, omdat zij meer tijd nodig hebben om de gevolgen van het verschuiven van de openingstij den in beeld te brengen. De verande rende openingstijden hebben ook gevolgen voor andere bruggen in de omgeving. Gs verwachten voor 1 ju li antwoord te kunnen geven. vanaf het begin bij en daarna is Mo nique Nefs er het langst. Klanten en nieuwe inschrijvers kunnen daarom feestelijke acties verwachten in het kader van het tweede lustrum. sinds de ramp in Tsjernobyl in 1985. Toen stopten de mensen ook even met groenten eten. Want het geldt ook voor tomaten, sla en andere pro ducten." Toch zit Kaljouw niet bij de pakken neer en is hij hoopvol over de toe komst. „Hopelijk is de megahysterie snel over en vinden ze de oorzaak van de bacterie. Want die bacterie waar de mensen ziek van zijn gewor den is van dierlijke oofsprong en heeft niets met komkommers te ma ken. Wij werken ook niet met dierlij ke mest, dus die link is er niet. De bacterie die ze vonden op de partij komkommers uit Spanje is een ande re bacterie dan waar de mensen ziek vèn zijn. Dat is inmiddels bekend. Maar het probleem is dat niet bekend is waar die dan wel vandaan komt." Zelf eet hij nog volop komkommers en vindt dat consumenten dat ook gewoon weer moeten doen. „Men sen moeten gewoon niet al te bang wezen en gewoon weer komkom mers eten. Groenten en fruit eten is altijd gezond geweest. Ik sta ervoor in dat de komkommers die van hier komen veilig zijn." Advertentie I.M. Wim Otterman van de bibliotheek in Tholen tekent de lijst voor steun aan vervolgde schrijvers in China, Corrie Moeliker (links) en Wil Potter zijn al 35 jaar actief voor Amnesty International.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 7