Oorlogsbruidje voelt zich net koningin terug in haar dorp Raadsleden komen op plekjes waar ze nooit eerder kwamen ZLTO-Tholen haalt contacten met bestuurders weer aan Heroriënteren of meepraten onderwerp bij Alzheimer Inn Vijf woninginbraken in één nacht in Sint-Maartensdijk Snoep herdacht Ruim 5 ton van miljoen subsidie nog niet besteed Vrijdag 3 juni 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Na 55 jaar praat ze nog vloeiend Setallands. De 78-jarige Dina Monger-van der Male woont als sinds 1956 in En geland. Ze trouwde twaalf jaar na de bevrijding met een Engelse militair die in 1944 in Sint-Annaland gelegerd was. Ze was misschien wel het 'laatste oorlogsbruidje van Nederland.' Elk jaar steekt ze het Kanaal over. Meestal in juli of augustus, dit jaar eerder. Nu net nadat in deze krant een artikel over haar verscheen. Als een van die jonge aardige meisjes in Sint-Annaland die zich ontfermden over de soldaten. Dina Monger-van der Male geniet van bezoek aan Sint-Annaland Mossels Male en female Netjes schoon Vergunning voor vissers Zoommeer Loonkosten Landbouwverkeer Dementerende mensen zijn verbijsterde mensen. Dat vertelde psycholoog Sjef van Delft vrijdag tijdens de Alzheimer Inn van de Alzheimerwerkgroep Tholen en het steunpunt mantelzorg. In Dalemhof in Tholen luister den 17 bezoekers van de Alzheimer Inn naar het onder werp voor deze middag: heroriënteren of meepraten? Buit bedraagt enkele honderden euro 's In vijf woningen in Sint-Maartensdijk is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken of geprobeerd binnen te komen. Het betreft woningen in de Wilhelminastraat, Markt en Kaaistraat en twee aan de Molendijk. Kluif voor Sem „Ik kon het niet geloven", zegt ze. „Overal waar ik kwam. zeiden ze dat ik in de krant stond. Ik was bij de slager in de winkel. Daar was Stien den Engelsman, van Kees Sla ger. Ze ging naar achteren en kwam met de krant terug en liet het aan al le mensen in de winkel zien." Ze wordt er verlegen van. maar ge niet ook van de aandacht. Ook als ze in het atrium van Vroonhof met de verslaggever van deze krant praat, wordt ze herkend en begroet. Sommige bewoners komen een praatje maken. ,Je verandert niks", zegt Cent van de Repe die Dina ziet zitten. „Als ik op Setalland kom. voel ik me net de koningin. Alle ou dere mensen roepen. Ze kennen me omdat ik vroeger hier op het ge meentehuis werkte." Dat was tot 1956. Het jaar dat ze naar Engeland vertrok nadat ze met Don Monger was getrouwd. Ze ver telt nog eens hoe het zo is gekomen. Toen Tholen bevrijd was, kwamen er Engelse troepen in het dorp. On der hen artillerist Don Monger. .Zondags in de kerk was gevraagd of we de soldaten in huis wilden ne men. Er was niks geregeld voor die jongens. De volgende dag stond ik met mijn vriendin Bep Gaakeer bij Wantje Stols (drogisterij Maja. de hoek van de Voorstraat en Ring -red.) de soldaten op te wachten. Toen de eerste kwam, zei Bep: Die is voor mij. Toen zei ik: Dan is de tweede voor mij. Dat was Don. Ik was elf jaar." De eerste avond kon hij niet langs komen bij de familie Van der Male die in Tienhoven woonde, maar de volgende avond wel. En dat bleef zo. Hij werd volgens Dina als het ware gewoon lid van het gezin. „Er waren toen drie jongens thuis. Hij was net een broer. Hij at mossels mee en kwam kaarten. Maar hij was wel niijn soldaat. Als hij eens een keer ergens anders heen ging, was ik in mijn kinderlijke enthousiasme bang dat hij wegbleef." Ze sprak toen nog lang geen Engels. Maar haar broer Han (die het ver haal over zijn zus uit de Libelle van 1956 bewaarde) sprak een mondje Engels. „We konden er een beetje mee praten." Ze vond het jammer dat de militai ren in 1945 weer vertrokken, zegt ze. Ze schat dat het 62ste anti-tank regiment van de Royal Artillery acht maanden in Sint-Annaland was gelegerd. „Toen ze weg gingen, dacht ik dat we er nooit meer van zouden horen." Dat pakte heel anders uit. „Hij stuurde al vanuit België een doosje met mijn naam er op. Er zat een strikje omheen. Er zaten vier zak doekjes in." Maar ze kon toen niet bevroeden dat het eerste contact na de scheiding ooit uit zou monden in een huwelijk met de negen jaar ou dere Don. „Hij bleef schrijven. Als ik weer eens een brief kreeg, ging ik er mee naar mijn oma toe. Ik heb weer een brief uit Engeland hoor, zei ik dan. Mijn oma zei dan: Daar trouw je nog eens mee. Maar dan zei ik nee: Dat is veel te ver." Dat was alweer later want de oorlog was voor Monger nog niet voorbij. „Hij heeft nog erg veel meegemaakt en was nog lang niet thuis toen hij uit Sint-Annaland wegging. Hij is nog naar Egypte gemoeten." Het briefcontact bleef. Dankzij het Engels van haar broer. „Toen kwam de Ramp en liet hij weten dat hij iets voor ons wilde doen. Hij zei ook al tijd dat hij nog eens naar Nederland zou komen. Maar hij kwam nooit." Totdat ze uitgenodigd werd om naar Londen te komen. Samen met haar nichtje Thona (dochter van Rijn berg-Polderman) stak ze in augustus 1955 de Noordzee over en nam ze vanuit Harwich de trein naar Liver- poolstation. Dat was spannend. „We dachten: als hij er nu maar staat. Eindelijk zagen we hem daar in Londen. We waren blij dat we elkaar weer zagen." Dina en Thona bleven een week. En in die week vroeg hij haar of ze met hem wilde trouwen. Rond kerst kwam Don naar Neder land. Ze verloofden en op 13 april 1956 traden ze in het huwelijk. „Iedereen kende me in Sint-Anna land vanwege mijn werk bij de ge meente. Ik deed er van alles. Ver gunningen, paspoorten. Toen we trouwden, regende het, maar het halve dorp kwam kijken. Het was iets heel bijzonders." Een dag na de bruiloft vertrok ze naar Engeland, naar Ashford in Kent. Haar man was decorateur, re clameschilder. Hij beschilderde ge vels en ramen van winkels. In het begin had ze heimwee naar huis. Ze moest wel eens huilen, zegt ze. Ze woonden eerst in bij de ouders van haar man. Ze kon het erg goed vin den met haar schoonmoeder. En het contact met thuis ging al snel via de telefoon. „Het was toen de enige fa milie in Tienhoven die telefoon had." Ze sprak in die tijd een beetje En gels. Geleerd op de ulo. „Het was wel grappig. Ik zag bordjes met 'male' en 'female'. Ik zie overal mijn naam. zei ik dan. Maar het wa ren de bordjes voor het mannen- en vrouwentoilet." Dina is samen methaar dochter Jacqui (53) overgekomen. Ze is de oudste van de twee kinderen uit het gezin. De jongste, Janette, is 51. Jaccqui verstaat het Zeeuws van haar moeder. „Toen ik klein was sprak ze me in haar eigen taal toe. Later is ze meer Engels gaan spre ken. Mijn zusje bëgrijpt al weer minder." Ze kan ook wel wat Ne derlands. „Ik kwam als kind mee op vakantie van 3 tot 4 weken. We hadden natuurlijk geen fiets maar ik mocht er hier altijd wel eentje lenen van een neefje. Dan leer je de taal ook wel." Nadat Monger last kreeg van zijn longen als gevolg van de giftige verfstoffen die hij in had geademd, moestO hij van werk veranderen. Dina en Don begonnen een hotel. Bayview in het kustplaatsje West- brook, vlak bij Margate, ongeveer het meest oostelijke punt van Kent. Met plaats voor 26 gasten. En dat was voor haar broer Theo (zestien jaar jonger) een mooie gelegenheid om eens met zijn vrienden over te komen. „O Dina, waar ben je aan begonnen, zeiden ze. Maar ze ge droegen zich netjes hcx>r." Als Dina vertelt over haar leven, komen er allerlei herinneringen bo ven drijven. En anekdotes. Over de keer dat ze bij de douane in Dover staande werd gehouden. „Mijn moeder bakte altijd worsteballen die ze in weckflessen deed en ze bedek te met vet. De douane zag die fles sen en vertrouwde het niet. Ze wil den weten wat er in zat. Met een soort brijnaalden gingen ze toen het vet er af schrapen om in de ballen te kijken. Of er geen diamanten in za ten. Ik kom niet uit Amsterdam, hoor, zei ik." Haar ouders kwamen er ook op bezoek. „Mijn vader vond Engeland geen mooi land. had hij gezegd. Maar toen we een aantal mooie plekken met kastelen hadden bezocht, vond hij het prachtig. Mijn moeder was onder de indruk van de grote bomen die er groeien." Toen het runnen van een hotel te veel werd, begon Monger een win kel in gereedschap en ijzerwaren. Het werd een goed draaiende zaak, vertelt ze. Dertig jaar geleden ver kochten ze de winkel en kochten ze in Cliffsend bij Margate een appar tement waarvan ze een deel verhu ren. Ze is er gelukkig. Ze houdt haar huis netjes schoon, zegt haar doch ter lachend. Zoals een echte Zeeuw se betaamd. Ze doet de tuin, ze loopt elke dag vijf kilometer met de hond en doet vrijwilligerswerk in de kerk. Ze woont op 20 minuten van Dover. Lekker dichtbij Setalland. Dina wilde dit jaar al eerder komen. Naar de begrafenis, begin mei, van haar tante, Johanna Rijnberg-Pol derman. „Het was een tweede moe der voor me. Maar ik had net mijn paspoort ingeleverd om het te ver lengen. Het was vier dagen vakantie en het was niet op tijd klaar. Dat vond ik heel erg." Ze komt elk jaar om het graf van haar ouders, oma en tante te bezoe ken en te verzorgen. Ze bezoekt haar oude buren. En trekt dan sa men op met haar achternichtje Wen dy Geluk uit Sint Philipsland. „Di- na's moeder en mijn oma woonden naast elkaar in Tienhoven. Er is een hele hechte band. Ik heb haar vader en moeder ook gekend en vanaf mijn veertiende kom ik al bij haar en Don in Engeland. Er is wel eens een jaar geweest dat ik er drie of vier keer naar toe ging. Dat was ge weldig. Don stond ons altijd op te wachten." Ze helpt Dina thuis, wan delt samen, doet boodschappen. Het oorlogsbruidje uit de Libelle uit 1956 geniet van het bezoek aan het dorp. Van de gastvrijheid in de Schutse waar ze gebruik maakt van de logeerkamer. En weer komt er ie mand langs die..groet. „We komen straks nog even langs hoor," roept Dina. Peter Kooistra uit Tholen heeft bij de provincie Zeeland vergunningen aangevraagd voor het vissen met fuiken en zegen en experimenteel met de kuil en het hardernet in het Natura-2000 gebied Zoommeer. Dat deed hij namens de vereniging van beroepsvissers op het Volke rak/Zoommeer. De vergunning is eind mei toegekend, na ontvangst van de aanvraag in november 2010 en is van toepassing op de volgende Thoolse leden, naast Kooistra zelf: A. Bout uit Poortvliet, D. van Ham uit Tholen. Van buiten de gemeente zijn dat C J. van Dort jr. uit Bergen op Zoom en J. Stouten uit Bruinis- se. De vergunning is geldig tot eind 2014. De gemeenteraad nam donderdag avond aan het begin van de verga dering een minuut stilte in acht vanwege het overlijden van J.A. Snoep-Overbeeke uit Sint-Anna land. Zij was van 1986 tot 1994 lid van de gemeenteraad voor de PvdA. De gemeente Tholen heeft 544.357 euro van een subsidie van de pro vincie Zeeland van bijna 1 miljoen euro nog niet besteed. Het gaat om 316.812 euro voor het havengebied Sint-Annaland, 127.500 euro voor uitbreiding van het woonzorg centrum Poorthove in Poortvliet, 90.750 euro voor bodemsanering in o.a. de kleine Suzannapolder te Sint-Annaland en 9295 euro dat als restant van de Regentessestraat in Tholen gereserveerd wordt voor plan West in Sint-Maartensdijk. De provincie gaf Tholen totaal 971.232 euro uit de pot stedelijke vernieu wing 2005-2010. Onderdelen van dit vijfjarenplan zijn echter nog niet of niet geheel verwezenlijkt. Gede puteerde staten hebben b. en w. nu de verplichting opgelegd, dat de gelden voor 2015 alsnog besteed worden. Per 1 januari 2011 is de wet stedelijke vernieuwing inge trokken. Op grond daarvan is de gemeente niet langer verantwoor ding schuldig aan de provincie, die de subsidies ook niet langer vast stelt. Wel zijn b. en w. over de voortgang en de besteding van de subsidie verantwoording schuldig aan de gemeenteraad. Dat kan jaar lijks via de jaarrekening. De pro vincie zal de gemeentelijke jaar rekening gebruiken als controle middel voor de voortgang van de verplichtingen. Ze kwamen op plekjes waar ze nog nooit eerder waren geweest. En sommigen aten voor het eerst stropievet. De leden van de gemeenteraad en burgemeester en wethouders waren zaterdag te gast bij de afdeling Tholen van de ZLTO. Ze maakten een bustocht over Tholen en Sint- Philipsland. Langs droge en beregende akkers. Langs grote en kleine bedrijven. Langs kassen en windmolens. Tegen half één kwam het gezel schap aan in het gebouw van Scal- dis Naturalis in Sint-Maartensdijk voor een heuse boerenlunch. Het gezelschap had er toen al 3,5 uur opzitten voor een hernieuwde ken nismaking met de agrarische sector. Vorig jaar was het niet doorgegaan omdat er te weinig animo was van uit de gemeenteraad, vertelde Jan de Wilde die voorzitter Jaap de Jager verving. „We steken het er maar op dat de nieuwe raad toen te druk was met zich inwerken." Burgemeester Nuis ging daar in zijn dankwoord ook op in. Het zat hem nog dwars dat de jaarlijkse ontmoeting met de agrarische ondernemers toen niet was doorgegaan. „Vorig jaar kon ik me niet voorstellen dat de raad voor zo'n belangrijke bedrijfstak geen belangstelling had. Gelukkig zijn we nu in groten getale op de uitno diging van de ZLTO ingegaan." Alle fracties uit de gemeenteraad waren vertegenwoordigd, behalve de SP. Annie Vogelaar was door ziekte verhinderd. De rit begon bij het gemeentehuis. Het gezelschap bezocht veehouder Jan Vissers in de Razernijpolder. Die vertelde over de overlast van ganzen op zijn weilanden onder de zeedijk. De kwestie is actueel omdat zeven na tuurorganisaties (waaronder Vogel bescherming en Staatsbosbeheer) hebben afgesproken dat binnen vijf jaar 100.000 ganzen in Nederland afgeschoten mogen worden. Nu zijn er 280.000 ganzen. Ze waren verenigd in Ganzen-8. maar de ja gersvereniging trok zich terug om dat alleen afschieten niet loont. De bus van mestdistributeur Joop van Leijsen, bestuurd door Wim de Rijke uit Tholen, reed onder de zee dijk langs. Dankzij de droogte was dat mogelijk en dat maakte de rond rit zo bijzonder, zegt de Wilde. „De droogte en de aanvoer van zoet wa ter kwam daar ook ter sprake." Dat was ook het geval bij broementeler Edward Rietkerk van de Eeweg. Voor de intensieve teelt van onder meer pioenrozen en zonnebloemen is de beschikbaarheid van zoet wa ter van groot belang, vertelde hij. Rietkerk is zo ongeveer de buur man van het gemeentehuis. Hij had ook nieuws, want hij vertel de dat hij in Frankrijk sinds decem ber een bedrijf van zes hectare heeft overgenomen waar pioenrozen worden geteeld. In Duras bij de Bergerac aan een zijrivier van de Gironde. In een streek waar tabaks planten en druiven worden geteeld. - Op de hoek Langeweg/Noordweg in Anna Jacobapolder wordt de stoep regelmatig kapot gereden. Rietkerk vertelt desgevraagd dat hij in Tholen geen uitbreidingsmoge lijkheden ziet. Daarnaast zijn de loonkosten in Nederland volgens hem ook te hoog. „Daarkunnen we vroeger produceren dan hier. Het is er eerder in het jaar warmer en licht." Een nadeel is nu nog dat de pioenen eerst naar Nederland wor den getransporteerd om verpakt te worden want daarna gaan ze weer terug naar Frankrijk, „\blgend jaar willen we het verpakken ook daar gaan doen." Rietkerk was al eerder aan het pionieren in Egypte. Daar zou hij op twee hectare land bloe men gaan telen. Dat project ging niet door. maar inmiddels werkt hij samen met een bedrijf in Bulgarije waar vier hectare beschikbaar is. „De productie zal zich steeds meer gaan verleggen. Het punt is dat je een heel jaar rond moet komen. Hier zullen we een paar teelten houden." Het gezelschap reed over de Krab- benkreekweg naar Sint Philipsland waar onder meer gekeken werd op het punt waar de oude werkbrug heeft gelegen die gebruikt werd voor de aanleg van de Philipsdam. Via de Eendenkooi werd koers ge zet naar het bedrijf van Gert-Jan Boudeling aan de Zuidweg waar koffie met een bolus werd genut tigd. Tijdens de toer werd er op ge wezen dat de bedrijven op Flupland met gemiddeld 72 hectare groter zijn dan die op Tholen. Ook het landschap verschilt. De polders zijn er groter en uitgestrekter dan op Tholen. In Anna Jacobapolder kwam de problematiek van het landbouwverkeer aan de orde. Het zware transport gaat regelmatig door de Langeweg en de Noordweg. Regelmatig worden de stoep en de paaltjes in de bocht kapot gereden. Op Tholen kwam de vroege aardap pelteelt aan bod en het belang van de veiling. Karin de Jong van de ZLTO wees op de korte lijnen tus sen de veiling, aardappel handel Bijl en de CZAV die naast elkaar aan de Langeweg staan. Ook de teelt in kassen kwam aan de orde in de Steenblokweg. Op de Vierdedijk stond het gezelschap stil op het punt waar de polders Smaal- zij en Uiterst Nieuwland in hoogte verschillen. En waar het water van de lage polder naar de hoger gele gen polder wordt gepompt om het land te kunnen beregenen. Een ver schil van wel anderhalve meter. Een heet hangijzer vormt het ge bruik van het anti-hagelkanon bij fruitteler André Alkema aan de Veerhoekseweg. Pieter Roggeband wees op de onwerkbare situatie om dat het kanon alleen overdag ge bruikt mag worden. Er ontstond een discussie over met burgemeester Nuis die uitlegde dat het niet een voudig lag, maar dat het belangrijk is dat er een eenduidige regeling voor komt. In Scaldis Naturalis wachtte de boe renlunch. Een broodmaaltijd met worsteballen, spek en stropievet, een mengsel van stroop en varkens vet (dat vrijkomt bij het bakken van worst). Voor een aantal genodigden was het de eerste keer dat ze van dit smeersel konden proeven. Sjef van Delft is ook organisator van het Alzheimer Café in Bergen op Zoom. Heel beeldend en boeiend vertelde hij zijn verhaal. Hij zei dat dementerende mensen veel kwijtra ken: hun geheugen, hun oriëntatie en ze proberen vertwijfeld orde te scheppen in de chaos die op hen. af komt. In die periode is heroriënteren samen met de dementerende nog mogelijk. Verder in het proces, als het intellect steeds minder functioneert, krijgt de gevoelswereld de overhand, deze blijft namelijk grotendeels intact. In deze gevoelswereld lopen heden en verleden door elkaar. Het is dus de kunst voor de omstanders om contact te krijgen met de dementerende door in te spelen op deze gevoelswereld. Als het lukt om op deze manier con tact te krijgen met de dementerende, kan dat veel goede gevoelens ople veren, aldus Van Delft, ook al is echt praten met elkaar niet meer moge lijk. De volgende Alzheimer Inn staat gepland voor vrijdag 23 sep tember en deze bijeenkomst staat in het teken van de Wereld Alzheimer- dag op woensdag 21 september. In de Wilhelminastraat werd een deur van een woning geforceerd. Uit de woning werden twee portemon nees, met daarin persoonlijke papie ren en enkele honderden euro's, en een spaarpot met enkele tientallen euro's gestolen. In één van de porte monnees zat een ketting. Op de Mo lendijk werd een schuur bij een wo ning opengebroken en daaruit werden een kluis met onbekende in houd en een breekijzer gestolen. Die voorwerpen werden later in de om geving teruggevonden. Op de Mo lendijk werd in nog een woning ge probeerd in te breken, maar dat mislukte. Uit een woning aan de Markt werd een kluis met onbeken de inhoud weggenomen, maar ook die is inmiddels teruggevonden. Inbrekers hadden het ook voorzien op de woning en schuur van SP-sta- tenlid Roland van Tilborg in de Kaaistraat. Daar is alleen een waar debon weggenomen en Van Tilborg meent dat te danken aan zijn hond Sem. Hij omschrijft wat er is ge beurd: 'Dankzij het kabaal dat onze hond Sem maakte, is voorkomen dat er veel buit gemaakt is. Rond half vier in de nacht van zaterdag op Zon dag. werden we bruut gewekt door het blaffen van onze hond. We som meerden eerst dat ze stil moest zijn, maar het is niet normaal als zij zo'n kabaal maakt. Dus zei ik dat er iets aan de hand moest zijn. Ik ben uit bed gesprongen en ging naar bene den. Daar trof ik gelukkig niemand aan. Wel lag er een damestas op de keukenvloer waar van alles uit was. In de schuur lag een gereedschaps koffer op de grond met daaromheen het gereedschap verspreid. Op dat moment had ik niet het idee dat er iemand binnen was, of binnen ge weest was. Omdat we niet veel kon den ontdekken, zijn we maar weer naar bed gegaan. Zondagmorgen be gon eigenlijk pas door te dringen dat er toch wel iemand binnen moet zijn geweest. Er was een HEMA-waar- debon verdwenen uit de eerder ge noemde tas. Hierop hebben we de politie gebeld en deze was vrij snel ter plaatse. Niet zo gek, want er bleek bij zeker vier andere wonin gen ook ingebroken te zijn.' De hond heeft als beloning voor haar optreden een grote kluif cadeau ge kregen. Dina en Don Monger. Dina Monger-van der Male middenmet haar dochter Jacqui rechtsen haar achternicht Wendy Geluk Edward Rietkerk (midden) in gesprek met Jack Werkman van de VVD lijdende boerenlunch in Scaldis Naturalis. Naast Rietkerk staat Hendrik-Jan ten Cate.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 3