LABO BAL 'Ik heb deze situatie nog niet eerder meegemaakt sinds ramp in Tsjernobyl' 'Doe boodschappen' in Scherpenisse' 'Vooral kinderen onder de tien jaar doen mee aan de spelletjes' PvdD tegen varkensstal Woningbouw Noord voorlopig geblokkeerd AUTOSCHADE? Anne Vader stoot Joyce van troon Vrijdag 3 juni 2011 6T jaargang no. 29 Geen rijbewijs en snelheidsduivels Dikkere afdeklaag zeedijk Poortvliet Waterschapslasten twee procent hoger Sint-Annalandse kweker Kaljouw gooit bijna al zijn komkommers weg De komkommers van Rino Kaljouw uit Sint-Annaland zijn helemaal schoon, bleek uit laboratoriumonderzoek van afgelopen week. Toch krijgt hij zijn komkommers nauwelijks nog de deur uit. Zestig procent van de Neder landse komkommerproductie vindt zijn afzet in Duits land. En daar is nu een halt toegeroepen aan het eten van komkommers. Ook in ons land blijken mensen minder komkommers te eten. Met schil Bodemprijzen Motie van CU: toch proef met dorpscoach Als deze maand blijkt dat de bouw van het woonservice- centrum in Scherpenisse niet snel van start kan, dan gaat de gemeente toch werken aan het verbeteren van de leef baarheid in het dorp. Dat is de strekking van de motie van de CU die de gemeenteraad donderdagavond aan nam en door en b. en w. werd overgenomen. Tholense Boys Raad van State geeft Van Burgh gelijk De bouw van minstens 20 woningen en enkele winkels aan de Wattstraat in Tholen kan voorlopig niet doorgaan. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Raad van Sta te. De Raad vernietigde woensdag het nieuwe bestem mingsplan Tholen-Noord voor dit onderdeel na bezwa ren van het naastgelegen autobedrijf van Adrie van Burgh aan de Ampèrestraat. Deze week Zonnige buitenspeeldag in Poortvliet en Sint-Maartensdijk Helikopter voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een 46-jarige man uit de gemeente Tholen mocht vrijdagmiddag zijn rijbewijs inleveren nadat hij betrapt was op een snelheidsovertreding van 82 kilometer per uur. Hij reed met zijn motor over de Nieuwe Postweg bij Tholen met een (gecor rigeerde) snelheid van 162 km/u. Op deze weg is 80 km/u toege staan. Een 46-jarige automobilist uit Tholen reed ook te hard. Zijn snelheid werd maandagavond met een lasergun gecontroleerd op de Rondweg Oost bij Steenbergen. Een motoragent constateerde rond half 10 's avonds dat de man 134 kilometer per uur reed, terwijl de maximum toegestane snelheid op die weg 80 km/u bedraagt. Het roze document is opgestuurd naar het Openbaar Ministerie. De politie stuitte ook op een bestuurder zon der rijbewijs. Een 41-jarige Thole- naar bleek al sinds 2003 niet in be zit te zijn van een geldig rijbewijs, maar toch zagen agenten hem vori ge week dinsdag rond kwart over vijf 's middags een personenauto besturen op de Arnoldus Assel- bergsstraat te Bergen op Zoom. Ze namen zijn auto in beslag en maak ten proces-verbaal op. Het bureau Zeeweringen gaat deze maand nog een dikkere afdeklaag van goede klei aanleggen op de dijk tussen de Schelphoek en Strijenham in Poortvliet. Dat kreeg Kees Sla ger te horen van bestuurder G. v.d. Schelde van het waterschap Schel- destromen en H. v.d. Togt van Rijkswaterstaat Zeeland die bij hem op bezoek kwamen. Bij de proef met de golfstimulator kwam aan het licht dat er puin in de dijk zat. Een paar honderd meter dijk voldoet niet aan de kwaliteitseisen. Wie de scha de gaat vergoeden is nog niet be kend. Anne Vader uit Tholen mag zich een jaar lang de grootste roaltyken- ner van Nederland noemden. Zater dag versloeg ze haar rivale Joyce van de Kasteele uit Poortvliet in de laatste aflevering van de tv-quiz van de EO. Vorige jaar eindigde ze als tweede. „Yes," riep ze toen ze de laatste vraag goed had. Ze kreeg ook een schatkist met 700 euro mee naar huis. De werkgroep Zeeland van de Partij voor de Dieren keert zich tegen het voornemen van de gemeente om een milieuvergunning te verlenen voor de stal aan de Bitterhoekseweg in Poortvliet. Er komt een stal van Welvaarts uit Boxtel met twee ver diepingen voor 5600 varkens. De PvdD vraag zich af of het wel past in de provincie. Volgens de partij passen 'dierenleed, nestoverschot ten en geuroverlast niet bij het beeld van Zeeland. Raadslid Annie Vogelaar van de SP heeft er inmiddels ook vragen over gesteld aan b. en w. Zij wijst onder meer op de motie die de Tweede Kamer aannam waarin toegezegd is dat er een maatschappelijk debat over megastallen zal plaatsvinden. De stal met 5600 is echter geen me- gastal. Het ontwerpbesluit ligt tot 10 juni ter inzage in het gemeente huis. De stijging van de waterschapsbe lastingen blijft de komende jaren beperkt tot de inflatie, ongeveer twee procent. Tegelijkertijd inves teert het waterschap Scheldestro- men fors in de taakuitvoering, blijkt uit het financieel bestuursprogram- ma. Om de lastenstijging beperkt te houden, spreekt het schap de reser ves aan. Daarmee worden tegenval lers opgevangen zoals het vervallen dividend van de waterschapsbank en de gevolgen van het bestuursak koord water. Scheldestromen investeert de ko mende vijf jaar 400 miljoen euro. Onder meer in maatregelen om ver- zilting tegen te gaan en om situaties van wateroverlast op te lossen. Naar aanleg en onderhoud van wegen en fietspaden gaat dertig miljoen. In veiligheid tegen overstromingen door buitenwater wordt ruim 150 miljoen euro geïnvesteerd. Henny Taal koopt twee komkommers bij groenteboer Gert den Haan op de markt in Stavenisse. Natuurlijkwaarom niet?" Ze vindt alle ophefrond de bacterie maar onzin. de kas van Kaljouw, ondanks dat er mind den mot. schijnt door" V mk mer „Het kan nog wel een paar weken du ren, maar dit kan ik geen maanden volhouden", zegt komkommerkwe ker Kaljouw. Sinds vorige week men sen in Duitsland ziek werden van een bacterie, werd een verband gelegd met het eten van komkommers. Maar aan de Nederlandse komkommers, en dus ook die van Kaljouw, mankeert niets, wijzen onderzoeken uit. Tholenaren zijn wat nuchterder, zeg gen zowel Kaljouw als groenteboer Gert den Haan uit Sint Philipsland. De verkoopkraam van de komkom merkweker aan de Oudelandseweg in Sint-Annaland loopt nog net zo goed als anders, zegt hij. Bij Den Haan is het een ander verhaal. ..Het scheelt de helft. Maandag hebben we al min der ingekocht, want we voelden het van het weekend al een beetje aanko men. Gelukkig hoeven we niet alleen van de verkoop van komkommers te leven." Den Haan koopt normaal een pallet met zo'n 40 kisten Nederland se komkommers, maar deze week heeft hij het bij 23 kisten gelaten. „Ze gaan gelukkig wel op." Hij merkt wel dat veel mensen be zorgd zijn. „Mensen bellen me op en ik krijg ook veel e-mails. We zijn dinsdag onderworpen aan een test van de Voedsel- en Warenautoriteit en alles was goed. Maar er hangt een negatieve sfeer rond de komkom mers. In deze contreien zijn de men sen wat nuchterder, in de Randstad zijn ze eerder ongerust. Maar ook hier merken we dat er minder vraag is naar komkommers." Henny Taal trekt zich niets aan van alle verhalen. Ze koopt woensdag morgen twee komkommers bij de kraam van Den Haan op de markt in Stavenisse.' „Natuurlijk, waarom niet? Ze hebben het onderzocht en er is hier niets aan de hand. Ik vind het een beetje overdreven, al die heisa eromheen. Ik vind het een soort hetze en dat gaat de mensen die ermee te maken hebben veel geld kosten." Ze neemt geen extra voorzorgsmaat regelen bij de bereiding. „Er zit voor mij geen verschil in. Als ik hem met schil eet, was ik hem altijd en anders schil ik hem." Het is nog even druk als normaal in rkocht wor- n g». on door Ze „ral. zolang het zonnetje groeien de komkommers zegt medewerkster Marijke Jeroense uit, Sint-Annaland. Ze werkt sinds negen jaar met tussenpozen in de kas van Kaljouw. „Als het druk is, spring ik bij." Nu is ze weer een maand bezig. Kaljouw vertelt dat het de planten niet ten goede komt als hij de kom kommers laat hangen. „Als ik stop met oogsten en water geven, weet ik zeker dat ik overêdrie weken niets meer heb. Wij werken gewoon door. We blijven ze gewoon eraf halen in de hoop dat alles beter wordt." Op dit moment zitten de komkom merkwekers midden in de piekmaan- den. Het plukseizoen begint eind ja nuari en loopt door tot november, maar de productie is het hoogst van mei tot en met juli. Dan werken er zo'n 25 a 30 mensen in de kas bij Kaljouw. In de rustigere maanden zijn dat er 8 a 10. Normaalgesproken gaan er per dag twee vrachtwagens de deur uit, maar maandag en dinsdag heeft Kaljouw geen enkele vracht kunnen leveren. „We zijn dan ook gestopt met sorte ren. We zitten met een overschot en dat gaat straks allemaal de container in. Het is natuurlijk een versproduct. De komkommers mogen niet ouder dan drie dagen zijn voor ze hier weg gaan. En in de winkel mogen ze ook niet ouder dan een dag of zes zijn." Woensdag stond er wel weer een vrachtwagen bij Kaljouw voor de deur. Een bestelling voor Engeland. „Het is nu de afzet van dag tot dag bekijken. Er worden weer voorzich tig komkommers besteld, maar ze gaan mondjesmaat de deur uit." De Sint-Annalandse komkommer- kweker heeft een vaste exporteur in het Westland. Hij is één van de 28 te lers die daar leveren. Zoals eerder aangegeven gaat het grootste deel naar Duitsland. Maar uit dat land ko men geen bestellingen meer. Zo'n tien procent van alle komkommers blijft in Nederland. Het overige deel gaat naar andere Europese landen. Als ze al verkocht worden, is het te gen bodemprijzen. „Ze moeten in de ze tijd zo'n 20 a 25 cent per stuk op leveren. Dat is de kostprijs. Maar de koelcellen zitten in het hele land vol en dat is funest voor de prijs. Het is nu voor een groot gedeelte gewoon nul. Dat kan nog wel een paar weken duren." Normaalgesproken levert Kaljouw zo'n 400.000 komkommers per week. Dat is 70.(XX) euro per week omzet. „Kun je nagaan, als dat allemaal in de container verdwijnt." Hij voelt zich vooralsnog niet in de steek gelaten als teler. „Er wordt aan alle kanten overlegd en van alles ge probeerd. En ze hebben het over een noodfonds, maar ja. als je dat bedrag hoort ten opzichte van al die hectares die er zijn. Er is snel te veel aanbod en dat heeft een prijsdrukkend ef fect." ZIE VERDER PAGINA 7 Het punt stond niet op de agenda, maar Bram van de Sande van de ChristenUnie vroeg of het bespro ken kon worden. Dat gebeurde aan het eind van de vergadering als laat ste agendapunt. De CU verwijst in de motie naar het coalitieprogram ma waarin is opgenomen dat er drie jaar lang aandacht besteed wordt aan een proef om de leefbaarheid in het dorp op te krikken (pilot sociale cohesie). Van de Sande stelt vast dat er in 2010 niets aan is gedaan en dat het voor dit jaar ook niet op het programma staat. B. en w. lieten eerder weten dat het aanstellen van een dorpscoach nu niet handig zou zijn omdat het woonservicecentrum op zich laat wachten. Beiden zou den aan elkaar gekoppeld moeten worden. Maar volgens de CU is er 'gelet op andere ontwikkelingen in de kern' het wel nodig. En moeten de zaken losgekoppeld worden. Bert van Eenennaam (SGP) vond het wel erg kort dag. zei hij. En wil de weten wat er bedoeld wordt met andere ontwikkelingen in het dorp. Volgens Jack Werkman (VVD) is er al heel wat verbeterd sinds de dorpswinkel is geopend. Burge meester Nuis onderstreepte dat. „Mijn vrouw en ik zijn er samen boodschappen gaan doen. Het was er een drukte van belang en het was ook heel erg gezellig. Ik raad u aan om er eens boodschappen te doen." Van de Sande zei dat hij zich ba seerde op het rapport»van Scoop over de sociale staat van Zeeland van vorig jaar. Daarin komt naar vo ren dat de inwoners van het dorp ontevreden zijn. Wethouder Kees van Dis voelde wel wat voor de motie maar wilde er aan toevoegen dat de proef 'samen met andere betrokken partners' wordt uitgevoerd. Dat zijn onder meer de klankbordgroep. Stadlan deren de Rabobank. Met die toevoeging kon het CDA meegaan. Ook de PvdA, maar Jan Heshof vroeg zich af of de inwoners wel gecoacht willen worden. Waarop Nuis gekscherend vroeg of Heshof nog iemand bij Tholense Boys haf rondlopen. Han van 't Hof (ABT) verbaasde zich over het feit dat er geen uitvoe ring is gegeven aan dit onderdeel van het coalitieprogramma Delen vermenigvuldigen. „Volwassen par tijen die hun afspraken niet waar maken." De motie werd door alle fracties en b. en w. aangenomen. Van Burgh klaagde bij de Raad over de te korte afstand tussen zijn bedrijf en de nieuwbouw. Daardoor zouden de bewoners en gebruikers van de nieuwbouw overlast hebben van de activiteiten van het bedrijf of het be drijf zou zijn activiteiten moeten be perken om overlast te voorkomen. Volgens Van Burgh is er sprake van slechte ruimtelijke ordening. De gemeente Tholen was bij de be oordeling van de geluids- en stank overlast afgeweken van de gebruike lijke afstanden tussen bedrijven en woningen. Die afstand kon volgens de gemeente in dit geval korter zijn. omdat er een muur tussen het auto bedrijf en de nieuwbouw komt. Een geluidsonderzoek zou bovendien uit wijzen dat een kortere afstand geen probleem zal zijn. Volgens de Raad heeft de gemeente een fout gemaakt bij dit geluidsonderzoek door niet uit te gaan van de plaatwerkerij van Van Burgh, die juist verantwoordelijk is voor het meeste lawaai. Ook heeft de gemeente niet onderbouwd dat de muur inderdaad het lawaai afzwakt. Daarnaast is ook de beoordeling van de stank onjuist geweest, aldus de Raad. zodat niet bewezen is dat de korte afstand aanvaardbaar is. Zowel voor Cl (XX) als Aldi als de ap partementen die Stadlander daarbo ven wil bouwen voor leden van de Gereformeerde Gemeenten, kan de uitspraak een vertraging van de bouwplannen betekenen. ZIE VERDER PAGINA Mart Hage ontvangt gouden sieraden voor 80-jarig bestaan loonbedrijf Oorlogsbruid Dina Monger-van der Male even terug in Sint-Annaland Johan Schot uit Tholen vist nu dagelijks op Oosterscheldekreeft EN VERDER... Dominee Reehorst neemt afscheid van Hervormde Gemeente Kehoboth Raadsleden bezoeken ZLTO Tholen voor aanhalen contacten WEES DE VERANDERING DIE JE IN DE WERELD WIL ZIEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het is ook wel weer voor het zwembad, maar toch doen woensdagmiddag in Sint-Maartensdijk ruim 200 kin deren mee aan de nationale buitenspeeldag. De Westvest tussen de Benjamin van de Juliana van Stolberg- school en de Kubus van de Rieburch is er voor afgesloten. In Poortvliet vinden de spelletjes plaats op de Markt en het Kerkplein. In Sint-Maartensdijk heeft het evenementencomité Smalstad 300 formulieren gedrukt, er zijn er ruim 200 uitgedeeld. Het zijn vooral de kinderen van onder de tien jaar die meedoen, zegt Rob vah der Klugt van het comité. „Kinderen van bo ven de tien zie je minder. Die gaan liever zwemmen." Er zijn allerlei spelletjes. Behendigheidsspelletjes maar ook spelletjes om samen te werken. Bij het snoep happen moeten de kinderen een snoepveter die aan een draad hangt op zien te peuzelen. Zonder handen niet gemakkelijk. En met een bekertje water op je hoofd rennen is ook geen sinecure. Er is doelschieten. maar ook schminken. De kinderen laten heel graag hun gezicht beschilderen. In de loop van de middag verschijnen er steeds meer poezen en clowntjes op straat. Het vis vangen met een klein hengeltje vereist de nodige concentratie. Bij het blikgooien gaat het er heel wat wilder aan toe. Sommige kinderen kunnen niet hard genoeg gooien om de conservenblikken van de tafel te mikkei). Aan de buitenspeeldag doen beide basisscholen mee. Het stukje straat dat is afgesloten verbindt de beide scholen. Het evenementencomité heeft hulp van ouders en maar liefst 37 leerlingen van het Westerpoort uit Tholen. Het zijn leerlin gen uit de klas verzorging. In plaats van op school helpen ze nu de kinderen bij de spelletjes. Heel leuk, zegt de 16-ja- rige Isabella Ngasiman uit Sint-Maartensdijk. Samen met Sjerissa de Blok uit Sint Philipsland helpt ze bij het dool- hofspel. „Als het te schuin gaat. helpen We mee. Het zijn al lemaal vrolijke gezichten." Sjerissa valt het op dat de kin deren zo fanatiek bezig zijn. „Ze proberen echt hun best te doen." De leerlingen zijn eerst gewoon naar school geweest (Isabella op de fiets) en daarna samen naar Sint-Maartens dijk gekomen. Het vervangt de les verzorging, zegt docente zorg en welzijn Tineke Kuizinga. „Ze leren met kinderen te werken en te motiveren." De meesten zijn op de fiets. Om vier uur mogen ze weer gaan. Daarna nemen de andere vrij willigers het van hen over. Bij het ponyrijden is het de hele middag druk. Er staat steeds een wachtende rij kinderen. Het grasveld bij de Juliana van Stolberg is nu leeg, maar 's morgens landde de traumahelikopter er. Niet voor een kind van de school, maar voor een kind dat thuis, een paar stra ten verder, van de trap was gevallen. De heli kon niet op de Haven landen omdat daar de viswagen van Eskes stond. Het grasveld en het schoolplein was net groot genoeg. Het kind is met een ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Kippen vangen is een van de onderdelen van de buitenspeeldag op de Westvest in Sint-Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1