HAGE met het 80-jarig jubileum «^Decicon Taisma Beregenen van aardappelen helpt teler aan hoge prijzen CZAV LOONBEDRIJF Stouten Fourage Wij feliciteren Loonbedrijf Hage met hun 80-jarig jubileum! SCHERPENISSE Storage Technology Uw partner voor bewaar- en besturingstechniek Fabrieksweg 7 8304 AT Emmeloord T: +31 (0)527-636465 F: +31 (0)527-699532 E: info@tolsma.com l: www.tolsma.com TE KOOP QEVRAAQD: VERKOOP VAN: tfltli'JTNWy IfII I iyU Frieslander verrast handelaar en teler op vroege veiling in Sint-Annaland ,,Ik ben tevreden. Het zijn mooie stabiele prijzen. Een behoorlijke aanvoer en alles is netjes verkocht." Dat zegt aardappelhandelaar Rinus Bijl na de eerste vei ling in Sint-Annaland van de vroege aardappelen. Hij was net als menig andere handelaar en teler verrast door de hoge prijs van de Frieslander. Daar werd 73 tot 78 cent per kilo voor betaald. Ge woonlijk is de Doré duurder. Die deed de eerste dag 73 tot 77 cent per kilo. Een klein verschil, maar voor de kenners toch aanzienlijk. Spanning Gunstig effect Duurzaam Prijzen: 18 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Vrijdag 3 juni 2011 CProficiat J $Ktpé&aÜMrd inqtkx*rbtuJurttuMj Of» Cees Goedhals: 06 - 53 41 49 31 Tel/Fax: 0114 - 68 10 21 deeicon@zeelandnet.nl www.deeieon.eu Wemeldinge tel. 0113 629 000 fax 0113 629 201 Dinteloord tel. 0167 529 252 'fax 0167 529 260 czavQczav.nl www.czav.nl Voor meer info: tel 0111 -481592 of www.stouten-fourage.nl Langeweg 2a, 4311 RB Bruinisse Kuilgras Hooi stro kuilgras, hooi, stro, luzerne en strooisels ij f graszoden (int^r)hfrtion^1ran§port van Voor de Eigenheimer werd het meest neergeteld: 124,9 eurocent per kilo. Bijl: „Ze zijn nu wel heel vroeg en er zijn altijd liefhebbers voor. Ik heb er een klant voor ej heb ze ook gekocht", zegt hij over het oude ras, bekend om zijn krui- mige knol. Het was de enige partij van 24 kisten. Naar de veiling ge bracht door teler M. A.I. Gunter uit Sint-Annaland. Bijl kocht ze in opdracht van een klant in IJsselmui- den. Het is druk in de mijnzaal. Het is elk jaar Ven bijzondere gebeurtenis, maar nu is dat zeker het geval. On danks de droogte is de veiling een week eerder dan vorig jaar. Direc teur David Hage is content met de eerste veiling van 61 ton aardappe len. „Er was veel belangstelling en alles is vlot verkocht. Dat is ideaal. En de sortering, de maat van de aardappel,'is boven verwachting. We beginnen al jaren in juni, maar dan zijn de aardappelen fijner dan deze die nu zijn aangevoerd." Maar ook hij is verrast door de prijs die voor de Frieslander en de Pre mière wordt betaald. De Doré doet het minder goed dan verwacht. Of de beide andere rassen doen het be ter dan verwacht. Het is niet duide lijk hoe dit komt. En zo heeft elke jaar wel weer een bijzonderheid. Na ruim een half uur is de veiling klaar en is de spanning er af. De veiling trekt vooral handelaren en telers, maar ook andere liefhebbers die geïnteresseerd zijn. De eerste Doré die over de klok kwam, was een partij van 168 kisten van W.L. van der Male uit Sint-Maartensdijk. Bijl kocht ze voor 75,8 cent per kilo in opdracht van klanten in Amster dam en 's Gravendeel. De duurste Doré's waren de 96 kisten van een partij van 204 van maatschap Van Iwaarden uit Sint-Annaland. Daar werd 76,5 cent per kilo voor betaald door Karei Jansen uit Beverwijk. De eerste Premières brachten 69,1 cent per kilo op. Een partij van 84 kisten van maatschap Quaak uit Scherpenisse. Bijl kocht ze voor een aardappel handel in Dodewaard. De duurste partij van dit ras ging naar G. de Haan uit'Sint Philipsland voor een groothandel in Westmaas. De Haan betaalde 71,1 cent per kilo voor een partij van 84 kisten van te ler gebr. J. A. Heijboer uit Scher penisse. Dat deed ook J. Eerland uit Stavenisse voor een partij van 49 kisten van de maatschap Moerland in Sint-Annaland. Eerland kocht ze in opdracht van een klant in Ter- neuzen. De eerste Frieslander was een par tij van 126 kisten van Fase Land bouw uit Sint-Maartensdijk. Die ging voor 73 cent per kilo naar Bijl voor klanten in Amsterdam, Vrees wijk, Rotterdam en Ammerzoden. De duurste Frieslander was een partij van 75 kisten van teler firma M. Gunter Zn uit Sint-Annaland. Eerland kocht ze voor 77,9 dent per kilo voor klanten in Terneuzen en Amsterdam. Hage heet ze allemaal welkom. En hij vertelt dat de veiling erg vroeg is. „Het eerste perceel Doré is al ge poot op 8 februari. Maar ook perce len die een maand later zijn gepoot, worden al gerooid. Het zonnige voorjaar heeft een gunstig effect ge had bij de teelt. Het is dit voorjaar wel extreem droog. Maar de telers die onder plastic hebben geteeld, zijn bijna allemaal begonnen met beregenen. Dit heeft er voor ge zorgd dat de groei erin blijft." De eerste aanvoer stemt gerust, maar hoe het seizoen verder zal verlopen, is volgens Hage moei lijk in te schatten. .Zolang het niet gaat regenen, zal de opbrengst zeer matig blijven. Op Tholen verke ren we nog steeds in de gelukkige omstandigheid dat we op een groot deel van het eiland over zoet water beschikken. Je ziet dan ook steeds meer beregeningshaspels in de pol der verschijnen. Het is duidelijk dat alleen de beregende percelen gerooid kunnen worden." Voor de veiling is tussen de 600 en 700 hec tare aardappelen gepoot. De mooie maat is dus te danken aan het kunstmatig nat houden van de percelen. Voorzitter Gerard Brooij- mans van de veiling: „Als je maar op tijd begint met zoet water. Vijf keer beregenen met 15 mm is beter dan een paar keer met 30 mm. De aard appelen blijven er ook schoner van." Beregenen is dus een noodzaak, maar bij een aanhoudende droogte en warm weer ligt het gevaar van de blauwalg al snel op de loer, zegt hij. „Als er een beregeningsverbod wordt ingesteld vanwege de blauw alg, dan is het over." Ze zagen ook al dat het gewas vo rig weekend door de harde wind en het gebrek aan voldoende vocht, ging 'tekenen.' „We moeten zien te voorkomen dat de aardappel in de stress raakt." Hage keek ook nog even terug. Zo droog aJs het voorjaar nu is, zo nat was het najaar van 2010. „Met veel kunst- en vliegwerk zijn de meeste percelen toch gerooid. Maar, we zouden het bijna vergeten, hier ging een koud voorjaar en vervolgens een droge periode tot eind juli aan vooraf. Droogtes tot diep in het Oostblok met enorme branden tot gevolg. De opbrengsten lagen dan ook wereldwijd op een veel lager niveau. Dit konden we dan ook goed merken aan de prijsvorming van onze producten. De prijzen trokken aan en dat leverde voor de telers, en in dit geval ook voor onze veiling, mooie saldo's op." Volgens Hage kwam de exportmark in het najaar goed op gang. De maanden december en januari wa ren zelfs bijzonder druk met sterk oplopende prijzen als gevolg van de vraag vanuit Rusland. „Maar toen .de schepen in de Oostzee in het ijs vast kwamen te zitten, was de vraag van de een op de andere dag over. De prijzen daalden weer naar het oude niveau of zelfs daaronder. Het seizoen leek als een nachtkaars uit te gaan. De droogte van dit moment heeft er toe geleid dat de prijzen weer aan het stijgen zijn. Zo zie je maar dat het allemaal moeilijk voorspelbaar blijft." Hage verwacht dat de voedselvoor raden wereldwijd sterk zullen slin ken. „In de toekomst zullen we al lemaal bewust om moeten gaan met natuur en milieu. Duurzaam onder nemen sluit hier naadloos bij aan. Het frappante is dat, wanneer hier op een goede manier mee wordt omgegaan, het uiteindelijk geen geld kost, maar juist rendement zal opleveren. Dus betere resultaten voor zowel bedrijf als samenle ving." Woensdag 1 juni: Doré 46-52, Première 50-54, Frieslander 46-51, drielingen 30-36, kriel 65-92, aan voer 68 ton. In overleg met de handel heeft de veilingdirecteur besloten om vrijdag de klok niet te laten draaien. Kopers kunnen echter vrijdag wel terecht te gen de veilingprijzen van woensdag. Dinsdag 31 mei: Doré 49-64, Pre mière 55-60, Frieslander 50-67, Ei genheimer 102, drielingen 36-37, kriel 65-90. Aanvoer 111 ton. Maandag 30 mei: Doré 62-65, Pre mière 64-65, Frieslander 74-76, Ei genheimer 120-128, drielingen 30- 36, kriel 0,95-1,01. Aanvoer 43 ton. Vrijdag 27 mei: Doré 62-70, Pre mière 64-65, Frieslander 70-75, Eigenheimer 128, drielingen 35-39, kriel 95-101. Aanvoer 55 ton. Donderdag 26 mei: Doré 73-77, Première 69-71, Frieslander 73-78, Eigenheimer 125, drielingen 35-50, kriel 102-110. Aanvoer 61 ton. In de hal wachten telers en handelaars op het sein voor de veiling. Aankoop Granen Zaden Peulvruchten Verkoop Gewasbeschermingsmiddelen Meststoffen Zaai- en Pootgoed Veevoeders Aardolieproducten Bedrijfsartikelen Advies Op maat Persoonlijk Deskundig Op het juiste moment In iedere gewenste vorm Concentratie op de eerste dag van de veiling van de vroege aardappelen in de mijnzaal. Johan Slager houdt de hand aan de knop. Naast hem Annelies Quist. Directeur David Hage van de veiling (links) en teler Jaap Moerland Rinus Bijl (rechts) op weg naar de bankjes in de mijnzaal. Hij kocht de eerste partij Eigenheimers

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 18