Frank van Borssele las mogelijk het liefst Nederlandse boeken Weihoek beregenen zou westen duperen Gemeente niet zorgvuldig genoeg bij plan Noord Thoolse ambities zonder extra bezuiniging irreëel Koersballen Jachthonden trekpleister Meimarkt Meestoof Schot is tweede Drie eerste prijzen OVJY Vrijdag 3 juni 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Nadeel Afstand onvoldoende Tarief toeristenbelasting stijgt met tien procent Onzekerheden Kiwanis schenkt cheque aan Sophia Brandweerwagen Kalmthoutse Heide Opgravingen kasteel Sint-Maartensdijk beschreven en geanalyseerd Van het ooit zo indrukwekkende kasteel te Sint-Maar tensdijk, dat met zijn stallen, tuin en park aan de noord zijde van de bebouwing was gelegen, resteert bitter wei nig. Een deel van de slotgracht en het kasteeleiland, meer is er niet van over. Het kasteel werd in 1818-1819 afgebroken; de vrijgekomen bouwmaterialen zijn te gel de gemaakt. Alleen een zeer oude lindeboom op de ne- derhof en een tuinmanswoning bleven destijds staan. Totdat de boom in 1882 aan ouderdom ten onder ging en het gebouw in 1963 alsnog aan de slopershamer werd prijsgegeven. Stamgoed Varkenspot Bustes Maartenskerk Nieuwe inlaten kosten telers wel geld „Ik begrijp dat het wrang is, maar technisch is het niet mo gelijk om meer te doen. Als we de Weihoek wel zouden doorspoelen, komt het westelijk deel van het eiland weer zonder zoet water te zitten." Dat zegt ir. Luc Mangnus, portefeuillehouder watersystemen in het dagelijks bestuur van waterschap Scheldestromen. Hij reageert op de ver zoeken van landbouworganisatie ZLTO en Thoolse land bouwers uit de Weihoek. Expo gemeentehuis echtpaar Kettelerij Amazone Deurloo beste amateur Thoolse meisjes worden dames Matthijssen leidt in euroklasse Na de zaken hij de Raad van State over het woonzorgcentrum in Scher- penisse is er nu opnieuw een tegenvaller voor de gemeente hij een bouwplan. Dit keer liet ambitieuze plan Tholen Noord, waar twee su permarkten en appartementen moeten komen. De gemeente is volgens de Raad niet voldoende zorgvuldig geweest. Het beroep van autobedrijf Van Burgh is gegrond verklaard. VERVOLG VAN NOORD De Raad van State heeft het besluit van de Thoolse gemeenteraad van 23 september 2010 vernietigd voor zo ver het de bestemming gemengd op perceel Wattstraat 1 betreft. De Raad van State behandelde 12 april de zaak, waarbij Van Burgh werd bijge staan door mr. D.N J. van Horssen en ir. H.T.W. van Veen. oud-directeur gemeentewerken bij de gemeente Tholen. Plan Noord voorziet in de omvor ming van het bedrijventerrein in een woon- en winkelgebied. De gemeen teraad wilde destijds een bezwaar van Adrie van Burgh van 30 maart 2011 niet in de procedure betrekken omdat het buiten de beroepstermijn was ingediend en ook nieuwe gron den bevatte. De Raad van State oor deelde echter, dat het geen nieuwe gronden waren, maar een aanvulling op een brief van 22 november 2010. De Raad zag daarom geen aanlei ding de aanvulling van het autobe drijfbuiten beschouwing te laten. De Raad van State vindt dat met de zonering in het bestemmingsplan wordt beoogd, dat zowel de belan gen van omwonenden bij een goed woon- en leefklimaat, als het belang van een ongehinderde bedrijfsuitoe fening voor Van Burgh. gewaarborgd worden. Als het autobedrijf mogelijk, geconfronteerd wordt met klachten over milieuhinder, is het volgens de Raad terecht dat Van Burgh aanvoert dat geen goed woon- en leefklimaat is verzekerd. De Thoolse onderne mer vond het niet terecht dat het stuklopen van de onderhandelingen over de verkoop van zjjn bedrijf aan de gemeente, tot gevolg heeft dat Van Burgh nadeel gaat ondervinden van de nieuwe ontwikkelingen. Door de onvoldoende afstand tussen de woningen/winkels en het autobe drijf met spuiterij zal of het bedrijf worden beperkt of de bewoners en winkeliers in hun woongenot en detailhandelactiviteiten worden ge schaad. De gemeente voerde aan dat er een akoestisch onderzoek door de Grontmij was uitgevoerd op 19 fe bruari 2010. Hierbij werd afgeweken van de richtlijn van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten omdat de appartementen op de eerste ver dieping worden gebouwd. Boven dien stelde de gemeente, dat autobe drijf Van Burgh conserverend is bestemd. Het mag zo blijven, maar niet uitbreiden. Het akoestisch onderzoek is volgens de Raad van State echter uitgegaan van een verkeerd uitgangspunt. Voor een plaatwerkerij geldt milieucate gorie 3.2 met een richtafstand van 50 meter in een gemengd gebied. Het akoestisch onderzoek is echter uitge gaan van milieucategorie 3.1 met 30 meter. De gemeente heeft die afwij king onvoldoende gemotiveerd, al dus de Raad van State. Dat geldt ook ten aanzien van de geur. Voor de uitlaat van de spuitin- richting is volgens de milieuvergun ning een afstand van 25 meter nodig. De positieve saldi in de Thoolse meerjarenbegroting zijn, door ontwik kelingen in 2011, veranderd in tekorten. Dat blijkt uit de kadernota, waarin door bijstellingen in nieuw beleid voor 2012 en 2013 de begro tingen sluitend zijn gemaakt. De twee jaren daarna laten zelfs weer overschotten zien. Was er aanvankelijk voor 2012 een overschot van 147.000 euro, inmid dels is er een tekort van 525 mille. En voor 2013 is het overschot van 289.000 euro veranderd in een tekort van 298 mille. De overschotten van twee ton in zowel 2014 als 2015 wor den respectievelijk een tekort van 136.(XX) euro en een overschot van acht mille. Rekening houdend met nieuw beleid in beide laatstgenoemde jaren, groeien de overschotten naar respectievelijk 77 en 235 mille. Om 2012 en 2013 sluitend te krijgen, wil len burgemeester en wethouders geld bijpassen uit de algemene reserve. Respectievelijk 114.000 en 123.000 euro, maar het college spant zich in om die bedragen zoveel lager te laten uitvallen als mogelijk is. De gemiddelde woonlasten voor de inwoners vallen volgend jaar tjvee procent hoger uit. De rioolheffing blijft onveranderd. Ze is kostendek kend, net als de afvalstoffenheffing die bijna drie procent stijgt. De on roerende zaakbelasting gaat vier pro cent omhoog (in 2013 vierenhalf pro cent, in 2013 drie procent en in 2014 twee procent). Ook de lijkbezor- gingsrechten en de leges voor de om gevingsvergunning zijn kostendek kende heffingen. Huren en tarieven van gemeentelijke accommodaties gaan met twee procent omhoog, net als de meeste andere belastingen. Een uitzondering is de toeristenbelasting. Daarvan stijgt het basistarief van 68 naar 75 cent, een toename van tien procent. Subsidies aan verenigingen worden niet verhoogd. De kademota is met de nodige onze kerheden omgeven. Zo is de meicir culaire er nog niet. waardoor de ge meente niet weet hoe de algemene uitkering uit het gemeentefonds zich ontwikkelt. De doorwerking van het regeerakkoord van VVD en CDA is zo goed mogelijk doorgerekend. Maar van het bestuursakkcx>rd tussen Rijk en VNG (de gemeenten) zijn de effecten evenmin allemaal duidelijk, terwijl nog onzeker is of de leden van de VNG ermee instemmen. Ook de financiële gevolgen van de vorming van één Zeeuwse brandweer zijn nog altijd niet helder. Reden voor het ge meentebestuur om vooralsnog de hondenbelasting niet af te schaffen, wat 170 mille aan inkomsten zou schelen. Hoewel Tholen een reserve heeft van 23,6 miljoen euro. is die spaarpot het afgelopen jaar wél met bijna 1,8 mil joen afgenomen. De gemeente ziet zich geconfronteerd met een toena me van het aantal inwoners met een uitkering, met tonnen minder divi dend van Delta, en met een bezuini ging van het Rijk op het budget voor de wet maatschappelijke ondersteu ning. De bezuinigingsoperatie in verband met de economische recessie is in volle gang. Van de 1,4 miljoen die dit jaar bezuinigd moet worden, was in februari tachtig procent gerealiseerd. De bezuiniging loopt op tot 2,8 mil joen in 2013. Het lijkt erop dat dit voldoende is om de effecten van het regeerakkoord op te vangen. Maar als Tholen de eigen ambities (lees: in vesteringen) wil realiseren, zijn meer maatregelen nodig. Daarom stelt het college een brede heroverweging voor van de besturingsfilosofie, ge koppeld aan het actualiseren van de toekomstvisie Bestemming Tholen 2025. Wethouder Frank Hommel heeft vrijdagavond namens Kiwanis Tho len een cheque ter waarde van 13.500 euro overhandigd aan een specia list van het Sophia kinderziekenhuis. Die vertelde dat het geld goed wordt besteed. Ter onderbouwing van zijn betoog gaf de specialist een presentatie over de historie van het Sophia kin derziekenhuis en wat er vandaag de dag mogelijk is op het gebied van kinderchirurgie. Wethouder Hom mel voegde daar nog aan toe dat het ziekenhuis haar naam te danken heeft aan koningin Sophia nadat ze destijds 100 gulden en een naaima chine schonk. Giften zijn nodig om verder onderzoek mogelijk te ma ken. De overhandiging gebeurde tijdens de feestavond van Kiwanis ter af ronding van het derde oesterproject van de serviceclub. Ditmaal werd de sportzaal van gemeenschapscen trum Meulvliet veranderd in feestlo- catie, gezien het aantal gasten dat het festijn elk jaar trekt. Scheidend president Otto Wentholt hield een openingswoord. Hij vertelde dat hij vanwege een andere functie bij zijn werkgever ABN Amro verhuist naar Noord-Holland en zei trots te zijn dat hij aan de bakermat stond van de Thoolse club. Na het officiële gedeelte was het tijd voor de inwendige mens. De gasten konden genieten van een buffet van zowel vis als vlees. Ver schillende muziekstijlen waren te horen en er was een liveband. Voor het bestrijden van de brand op de Kalmthoute Heide is de water wagen van Sint-Annaland opgeroe pen maar niet ingezet. Dat zei bur gemeester Nuis in de gemeenteraad op een vraag van SGP-raadslid Chr. Koopman. „De wagen heeft wel stand by gestaan maar hij is te zwaar voor het terrein. Er waren voldoende andere wagens met vier- wielaandrijving." De veiligheidsregio Zeeland heeft vanuit Middelburg bijstand ver leend. zegt brandweercommandant Koos de Feijter. Op de meldkamer wordt bij zo'n grote brand 'een ac tiecentrum brandweer' ingericht. De officieren van dienst van het korps Tholen worden gevraagd het cen trum te bemannen. Dat gebeurde door André Maranus en Peter Schoneveld. Piet Priem (rechts) bekijkt in de Oranjekamer de maquette van het kasteel. Hij woont sinds de jaren zestig op het slotterrein. De eerste vermelding van het slot dateert van 1342, toen het nog in handen was van de familie van Overbordene en door de Van Bors- seles werd belegerd. In datzelfde jaar nog zou het kasteel definitief in handen van de Van Borsseles zijn gekomen, zo wordt wel gesteld in de literatuur. Maar harde bewijzen hiervoor ontbreken. Het ligt voor de hand dat het kasteel tijdens ge noemde belegering schade opliep en moest worden opgeknapt of her bouwd. Het is helaas lastig om aan de hand van kaarten, tekeningen en prenten goed te reconstrueren hoe het kas teel er in de loop der eeuwen uit heeft gezien. Er is meer helderheid in dé bouwgeschiedenis gekomen door de archeologische opgravin gen die J.G.N. Renaud in dienst van de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek tussen 1965 en 1968 heeft uitgevoerd. De ze resultaten zijn onlangs geanaly seerd en beschreven in het jaarboek van de kastelenstichting Holland en Zeeland, dat zaterdagmiddag 11 ju ni gepresenteerd zal worden in Het Raedthuys te Sint-Maartens dijk. Enkele deskundigen hebben artikelen geschreven over het kas teel en de Maartenskerk. Deze arti kelen zijn gebundeld in het jaar boek. Bij de presentatie krijgt Piet Priem, de bewoner van het kasteel terrein, het eerste exemplaar. Op de bijeenkomst, die om kwart over twee begint, worden inleidingen gehouden over de 'totstandkoming van het jaarboek en over de kerk van Sint-Maartensdijk, terwijl ar chivaris Van den Kieboom vertelt over de kastelen op Tholen. Na af loop is er een stadswandeling met bezoek aan de Oranjekamer en de Maartenskerk. Belangstellenden kunnen de presentatie bijwonen. Zij moeten zich daarvoor wél aanmel den bij Fred van den Kieboom (fvk@tholen.nl of 0166-668248). De Thoolse gemeentearchivaris geeft in deze krant vast een impres sie van de publicatie. In het jaarboek gaat Arie van Steen- sel, waarvan onlangs een boek is verschenen over de edelen van Zee land, in op het eigendom van de heerlijkheid. Het kasteel en land van Sint-Maartensdijk werden hal verwege de veertiende eeuw ver worven door Floris van Borssele, die als jongere zoon hiermee de ba sis legde voor een nieuw stamgoed. Een belangrijke stap in de ontwik keling van de heerlijkheid van Sint- Maartensdijk was de toekenning van de hoge rechtsmacht aan Flo ris' broer Frank in 1374. Deze Frank van Borssele droeg het kas teel op aan de graaf en ontving het terug in leen; hij breidde het kasteel vermoedelijk aanzienlijk uit. De heren van Sint-Maartensdijk onder hielden goede relaties met de vorst en slaagden erin vanuit sociaal-po litiek en economisch oogpunt aan trekkelijke huwelijkspartners te vinden. Daardoor behoorden zij aan het begin van de vijftiende eeuw tot de rijkste en machtigste edelen in Zeeland. Sint-Maartensdijk was in de late middeleeuwen het centrum van waaruit de domeinen werden be heerd. maar ook een plaats waar politiek overleg plaatsvond. Onder Frank van Borssele veranderde de functie van het hof in het tweede kwart van de vijftiende eeuw. Hij verbleef er tot 1455 nog regelmatig, maar niet meer dan enkele weken per jaar. De nadruk kwam daardoor te liggen op het boerenbedrijf en de bevoorrading van Franks hoven te Brielle of elders, afhankelijk van waar hij verbleef. De rekeningen van Franks hofmeesters en rent meesters zijn een grote bron van in formatie over het adellijk hofleven in de late middeleeuwen. Archeoloog Hans Koopmanschap heeft, met een team van amateurar cheologen, enkele jaren geleden de resultaten van de opgravingen in Sint-Maartensdijk bestudeerd en geanalyseerd. Helaas kwamen veel van de her kenbare objecten uit nu niet meer gekende contexten. Al met al zijn er op het kasteelterrein objecten aan getroffen die dateren van de veer tiende eeuw tot en met de late acht tiende eeuw. Enkele fragmenten, zoals aardewerk uit de Maasval lei en een fragment hoogversierd (Vlaams) aardewerk, dateren moge lijk uit de late dertiende eeuw. Maar deze zijn te klein om ze nauwkeuri ger te kunnen dateren. De oudste dateerbare voorwerpen zijn uit de veertiende eeuw en bestaan uit fragmenten van enkele grotere en kleinere formaten kannen. Eén kan is nagenoeg compleet teruggevon den. Opvallend is het ontbreken van ge bruiksvoorwerpen die op de hoge status van de kasteeleigenaar wij zen. Alleen fragmenten van vijf- tiende-eeuwse vetvangers, een zes- tiende-eeuwse varkenspot en een versierde vuurklok kunnen op enige mate van welstand duiden. De waarschijnlijk in Keulen of Fre- chen vervaardigde laat zestiende- eeuwse varkenspot is van alle keukengerei van Sint-Maartensdijk de meest bijzondere vondst, om dat dergelijke potten zelden wor den aangetroffen als archeologisch vondstmateriaal. De meest opmer kelijke vondst van steengoed is een fragment van een trechterbeker (ge durende de vijftiende eeuw ontwik keld uit de drinkkan) met daarop een applique van het Laatste Oor deel. Vaatwerk met dergelijke ap pliques lijken sterk beïnvloed te zijn door mode- en smaakverschijn- selen en dit duidt dan ook op een zekere status. De vondst te Sint- Maartensdijk is dus niet uniek, maar past goed in de inventaris van de Van Borsseles. Archeoloog Dave la Fèber besteedt in zijn artikel aandacht aan het ge vonden botmateriaalTussen de resten trof hij als unieke vondst een geweistok van een rendier aan (da tering 1350-1550). Voor wat betreft de middeleeuwen zijn er in Neder land of Vlaanderen geen parallellen bekend. Het gewei is aan de onder zijde afgezaagd, waardoor het niet mogelijk is na te gaan of het hier een afgeworpen tak betreft of dat deze afkomstig is van een geslacht dier. Een deel van het gewei is mo gelijk gebruikt voor beenbewer king. Voor het kasteel van Sint- Maartensdijk zijn zowel archeolo gisch als historisch geen verdere aanwijzingen voor een dergelijk ambacht aangetroffen. Hanno Wijsman is een kenner op het gebied van boekenbezit van adellijke hoven in de late middel eeuwen. Hij is de archieven ingedo ken om het boekenbezit van Frank van Borssele te reconstrueren. De gegevens zijn verre van volledig. Toch brengen terloopse vermeldin gen van boeken een heleboel aan het licht omtrent Franks verzamel- gedrag en interesses. Het lijkt erop dat de aangeschafte boeken alle maal (of grotendeels) in het Neder lands gesteld waren. In ieder geval was er een tekst bij die specifiek voor hem in het Nederlands ver taald werd. We kunnen dus aanne men dat hij het liefste in deze taal las, en krijgen een duidelijk idee over de inhoudelijke interesse van de heer van Sint-Maartensdijk. Elizabeth den Hartog, de directeur van de kastelenstichting Holland en Zeeland, gaat in haar artikelen met name in op de Maartenskerk in Sint-Maartensdijk. Zij heeft onder zoek gedaan naar enkele bijzondere aspecten. Wat de kerk zo interes sant maakt, is de versiering van de noordelijke en zuidelijke zijbeuk van het middenschip. Hier zijn op de consoles onder de kap aan iedere kant, steeds aan de zijde van het middenschip, zeven eikenhouten bustes aangebracht. Vanuit het schip zijn de vrij grote consoles dus niet te zien; alleen wie in de zijbeu ken met zijn rug naar de vensters staat en omhoog kijkt, kan ze ont waren. Naar de betekenis van deze bustes is vooralsnog weinig onderzoek ge daan. Bouvy schrijft in zijn boek (1947) over de Noord-Nederlandse beeldhouwkunst, dat het hier niet zozeer om een monumentaal als wel een anekdotisch ensemble zou gaan en hij acht de kwaliteit mid delmatig. Zijn beschrijving is vol gens Den Hartog op zijn minst onnauwkeurig te noemen. Oud-ge meentearchivaris Zuurdeeg opper de in een plaatbijschrift van zijn boekje over hel hof te Sint-Maai- tensdijk dat één van de gebeeld houwde hoofden Jacoba van Bei eren zou kunnen voorstellen, en de overige hoofden leden van haar hofhouding. Dat maakt het interes sant de reeks aan een nader onder zoek te onderwerpen. Ook besteedt Den Hartog aandacht aan een deel van een grafbaldakijn. In juli I960 werd tijdens de restau ratie van de Maartenskerk een go tisch bouwfragment gevonden bij het wegbreken van een oude water put onder de consistoriekamer. Het gaat om een tweezijdig baldakijn, met een onbewerkt wigvormig ach terstuk van substantiële grootte waarmee het waarschijnlijk in een muur of ondergrond werd veran kerd. Tot op heden is de verblijf plaats van dit baldakijn echter on bekend. Pogingen om het weer boven water te krijgen zijn voorals nog niet gelukt. Voor het eerst was er een demonstratie met jachthonden op de Meimarkt van streekmuseum de Meestoof waarbij o.a. Kees Kodde liet zien hoe goed zijn hond was afgericht. De tweede Meimarkt van streekmuseum de Meestoof heeft zaterdag 750 bezoekers getrokken. „Vorig jaar hadden we er 800, maar nu hadden we concurrentie van de verkoping van de Gereformeer de Gemeente in de Weststraat en er stond een Hinke wind", zegt bestuurslid Piet van Dijke. „Maar het is prima verlopen. De standhouders hebben een hele goede omzet gedraaid en voor de Meestoof was het een hele goede promotie. Het streekmuseum zelf trok ook nog 30 bezoekers en we hadden extra om zet in de koffiekamer en met de touw baan. Dat was een leuke attractie." Nieuwe aardappelen, lamsoren, zeekraal en aard beien, allemaal streekproducten waren in diverse stands op de binnenplaats verkrijgbaar. Men kon ook proeven van de aardappelproducten. Verder waren er volop snijbloemen te koop, naast Zeeuwse babbelaars en ambachtelijk gemalen mcclproduk- ten van de Thoolse molenaar Jan van Gorsel. Voor het eerst was er een demonstratie met jacht honden: 's morgens één keer en 's middags nog twee keer. Dat trok flink wat belangstellenden die o.a. vol bewondering zagen hoe goed de jachthond van o.a. Kees Kodde was afgericht. Ook het Zeeuwse Jacht hoornkorps blies vanaf het bordes, 's Middags gaf volksdansvereniging Dodi Dodi een demonstratie. Die vereniging had ook nog een stand met een prijsvraag. Het quiltje werd gewonnen door F.lna Westdorp uit Sint-Annaland. vrijwilliger bij de Meestoof. Piet van Dijke heeft voor volgend iaar de Meimarkt weer al gepland op de laatste zaterdag in mei 2012. Maar eerst staat de braderie nog op het program ma: zaterdag 13 augustus in Sint-Annaland, waar de Meestoof ook altijd flink uitpakt met tal van acti viteiten. Mangnus. zelf boer in het Zeeuws- Vlaamse Vogelwaarde, zegt de roep om zoef water volkomen te begrij pen. „Ik kom net terug van een be zoek aan Walcheren en daar heeft men geen beregeningsmogelijkhe- den. Elders in Zeeland is men ja loers op Tholen en Sint Philipsland. Volgens de eerste waarnemend- dijkgraaf was er een akkoord om via de inlaat bij het Schelde-Rijnka- naal l(XX) ha op Tholen en Sint Phi lipsland van zoet water te voorzien. „Begin dit jaar is met de ZLTO ge sproken om meer te doen. Toen is de 70% variant overeen gekomen om wat extra's te doen. maar niet voor de Weihoek. Die is van nature wat zouter en ligt lager. Het is eco nomisch onrendabel om het eiland voor honderd procent van zoet wa ter te voorzien. De Weihoek moet je continu blijven doorspoelen om het zout weg te krijgen. Dat wordt veel te duur." Mangnus benadrukt ook dat dit een heel speciaal jaar is. „Het is bijna nog nooit voorgekomen dat het neerslagtekort zo groot is. Vorig jaar was er een soort doorspoeling in de Weihoek, maar nu is het een veel droger jaar. Ik snap de mensen ech ter volkomen. Voor iemand die daar met de teelt van zwarte bessen zit. is het wrang." Het waterschap is bezig met een on derzoek naar drie of vier nieuwe in laten voor Tholen en Sint Philips land. „Die extra kosten moeten echter door de streek zelf gedragen worden. Er komt een heffing per hectare. Daarom vragen we aan de landbouw: wat is zoet water u waard?", aldus Mangnus. Scheldestromen heeft vanaf 25 mei een onttrekkingsverbod van opper vlaktewater voor het beregenen van gewassen in heel Zeeland, uitgezon derd Tholen en Sint Philipsland en een aantal polders op Zuid-Beve land. John Schot uit Tholen is tweede ge worden in de verkiezing Zeeuws Voetballer van het Jaar. De speler van Hoek zag de titel aan zijn neus voorbij gaan richting Jordy Bakker van Zaamslag. Voetbalclub WHS uit Sint-Annaland was met haar website genomineerd voor de titel beste clubsite, maar die prijs ging naar VCK. Vrijdag werden de Zeeuwse Voetbal Awards in Mid delburg uitgereikt onder leiding van Hans Kraaij junior. Nog tot 16 juni stellen Jeanne en Jan Kettelerij uit Tholen hun werk tentoon in het atrium van het ge meentehuis. Het echtpaar werkt al jaren samen aan kunstopdrachten. Het laatste zijn de kunstwerken die bij de brede school in Sint-Anna land zijn geplaatst. Jeanne Kettelerij zoekt naar moge lijkheden van diverse materialen en wordt geïnspireerd door verhalen die mensen haar vertellen. Zij volg de de basiscursus papierscheppen bij Andrea Cook en cursussen ruim telijk vormen met papier bij Mieke Veerkamp (in Loenen) en Denise van Loon in België. Later ontdekte ze haar schilderkwaliteiten bij Fran cesco Antonietti in Tholen. Momen teel krijgt ze les van Jos Boogaard uit Sint-Annaland. Jeanne Kettelerij is werkzaam als docente Neder lands als tweede taal (voor buiten landers) bij het ROC Zeeland. Haar leerlingen bezochten de tentoonstel ling en bespraken het werk. De les was gewijd aan kunst. Jan Kettelerij maakt als beeldend kunstenaar abstract ruimtelijke werk. In zijn objecten is het land schap, vooral het Zeeuwse, zijn in spiratiebron. Hij combineert geo metrische en organische vormen. Brengt beweging en rust in even wicht. Hij gebruikt ook het contrast tussen lichte en donkere stenen. De expo is dagelijks te zien van 9 tot half vijf plus op donderdagavond van 6 tot 8 uur. Uitslagen van de gespeelde koers- balwedstrijden van: Meulvliet: 1. mevr. J. Verbraeken en G. v.d. Padt 28 p.; 2. mevr. L. van Bale en mevr. D. Lindenberg 24 p.; 3. mevr. N. Deurloo en mevr. H. Schot, én mevr. A. Hilgerson en J. Sprenkels 22 p; 5. mevr. C. Spren kels en W. Bijl 19 p.; 6. mevr. J. Bos en W. Deurloo 16 p. Gezelligheid vóór Alles/Sint- Maartensdijk: 1mevr. B. Bijnagte en J. Bijnagte 31 p.; 2. mevr. W. Kloet en W. Bijl 28 p.; 3. A. Wiel aard 27 p.; 4. mevr. A. Boxce en C. van Gorsel 24 p.; 5. T. Goode en C. Breure 23 p.; 6. mevr. T. Breure en A. Poot 17 p.; 7. mevr. M. Dane en F. de Jong 16 p. Oud-Vossemeer: 1mevr. L. van Poortvliet 29 p.; 2. N. Moerkerken 19 p.; 3. mevr. J. van Houte 18 p.; 4. mevr. L. Weezenaar 17 p.; 5. mevr. C. Havermans; 6. mevr. R. Nagte- gaal 12 p.; 7. mevr. M. van Poort vliet 3 p.; Drie judoka's van judovereniging OVJV uit Oud-Vossemeer hebben de eerste prijs behaald bij een judowed strijd in het Belgische Eekeren. Pim Geelhoed won bij de 9- en 10-jari- gen, Claudia Geelhoed bij de 11- en 12-jarigen en Mathieu Geelhoed bij de 7- en 8-jarigen. Luuk Geelhoed werd vierde bij de 7- en 8-jarigen. Springamazone Mandy Deurloo uit Tholen heeft bij het springconcours in Etten-Leur de prijs voor beste amateur gewonnen. Ze deed vorige week met haar paard Ilona mee aan het evenement bij Hoeve de Grient van Rinus Blom. Combinaties kon den alleen meedoen op uitnodiging en als ze gesponsord werden. Man dy vond een sponsor in Rinus Blom en kon zodoende deelnemen. Man dy en Ilona selecteerden zich voor de barrage in de klasse L door fout loos te blijven in het basisparcours. In de barrage werden wederom alle hindemissen foutloos gesprongen. De Thoolse combinatie zette een tijd neer van 33.55 seconden en bleef daarmee lange tijd aan de lei ding. De op een na laatste ruiter verbeterde de tijd naar 32.21 secon den waardoor Mandy uiteindelijk tweede werd in deze rubriek, maar wel de beste amateur bleek omdat nummer één een beroepsruiter is. Ze won hiermee een deken en een bronzen beeld. Het meisjesteam van Tholense Boys gaat het komende seizoen in de damescompetitiespelen. De voet balsters van het B-team worden dan een damesteam. Kyle Matthijssen uit Poortvliet overheerst tot nu toe in de euroklas se bij de strijd om het open Neder lands kampioenschap supermoto. Hij schreef dit weekend de vierde wedstrijd op rij op zijn naam. In Le lystad won hij beide manches. Het ritme zat er in de training gelijk goed in en ook met de snelheid van Kyle zat het goed. Hij perste er een hele snelle tijd uit waarmee hij een seconde sneller was dan de tweede man. Hiermee kon hij in beide man ches vanaf poleposition (de beste plaats op de eerste rij) starten. In de tussenstand om het euro kampioen schap blijft Kyle aan de leiding staan. Over twee weken gaat het kampioenschap verder in Valkens- waard.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 11