Inwoners verlieten bij opblazen brug 'ijlings hun woningen' 'Gelukkig zijn er jonge, aardige meisjes in dorp Sint-Annaland' 'Ik zou zeggen: doe die brug weg en breng het veerpontje terug' Bakkerij Van Oost in mei 1940 in Tholen radicaal vernield Van Ad Hommel mag nostalgie terugkeren in Oud-Vossemeer Donderdag 26 mei 2011 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Voor Tholenaren die de oorlog hebben meegemaakt heb ben de meidagen een bijzondere betekenis. In mei 1940 werd Tholen bezet door de Duitsers, het begin van een onzekere periode. Niemand wist toen hoe lang dat zou duren. De oud-Setallander Han van de Male uit Tholen vond tussen zijn spullen het oorlogsnummer van de Thoolse Courant van vrijdag 17 mei 1940 toen de strijd al was gestreden en de krant (voorloper van de Een- drachtbode) daar over schrijft. Panieknacht Noodbrug Dina van der Male trouwde 12 jaar na de oorlog met Engelse artillerist Er zijn zo van die momenten dat het verleden zich weer in volle omvang aandient. Bij de dodenherdenking op 4 mei, op 1 februari als de Ramp wordt herdacht, of in ok tober, de maand dat Tholen werd bevrijd. De uit Sint- Annaland afkomstige Han van der Male uit (81) Tholen moest er ook aan terugdenken toen hij in deze krant las over de Engelsen die onlangs de begraafplaats in Sint- Annaland bezochten waar hun familielid Victor Rapley ligt begraven. Ontheemd Zeeuwse oester Thools DNA Nee, in deze laatste aflevering van deze serie over Thools DNA geen onophoudelijke lofzang over het eigen dorp. „Ik raad iedereen aan om af en toe eens verder te kijken dan je eigen dorp. Dat je eropuit trekt." Ja, Ad Hommel (60) is weliswaar geboren en getogen in Oud-Vossemeer, maar hij is er ook een poosje weggeweèst. Het is geen heimwee geweest dat hij weer terugkwam, maar zijn hui dige woning gaf de doorslag. Hij woont onderaan de Molendijk in een oude pachtboerderij van zijn vader die fruitteler was. Een prachtplekje, en daar doen Ad en zijn vrouw Gerda het voor. Want ze hadden evengoed in Bre da kunnen wonen. Naam: Ad ^osyi/yje./ Leeftijd: 6,oJ<xv Geboorteplaats: Oud-Vo33&/yt^e.r Woonplaats: Oud-Vo33e.syt<°e}- Inburgeren Roosevelt De markt Toeristisch plan Stroomstoring na nieuwe rioolkolk Tholen werkt aan veilig ondernemen Han van der Male uit Tholen met de vergeelde Thoolse Courant „Ik was zelf tien jaar toen de oorlog uitbrak. Ik ben van oktober 1929. Ik heb de Duitse vliegtuigen over zien komen. Richting Rotterdam. Ze vlo gen in konvooi." Van der Male bracht de zeven koeien van Jaap Moerland die in het slopje woonde (tussen de Ring en de toenmalige Achterstraat, nu Bierensstraat) naar de Winkelzeeseweg. „Dan stond je om vier uur op en ging om half vijf op pad. Om vier uur, na schooltijd haalde je ze weer op. Als ik uit school kwam, ging ik recht naar de koeien. Onderweg terug liet ik ze langer lopen." Ze stonden in een wei waar Han eerst een ijzeren hek op een wiel moest opendoen. Een zwaar karwei voor een jongen van tien jaar, herin nert hij zich. Hij weet ook nog dat er luchtgevech ten plaatsvonden tussen een twee dekker en twee Duitse jagers. Een ongelijke strijd. De piloot van de tweedekker is er volgens Van der Male uitgesprongen en ergens in Brabant terecht gekomen. „Wc ston den er op straat gewoon naar te kij ken." Tijdens de oorlog ging hij mee met zijn moeder om op het land te wie den. Ook toen was er weer iets aan de hand in de lucht. „Er kwam een zwaar 4-motorig vliegtuig dat ach terna gezeten werd door een jager. „Mijn moeder riep: allemaal de grippe in. We weten niet waar het vliegtuig neer is gestort." Bij het opruimen op zolder kwam Van der Male het nummer van de Thoolse Courant tegen. De krant- niet meer dan een A-viertje, meldt dat de burgemeester 'op last van de Duitsche militaire bezetting de plaat selijke tijd in overeenstemming ge bracht is met de in Duitschland gel dende. Dit beteekent, dat de klokken één uur en veertig minuten vooruit zijn gezet'. Verder wordt bekend ge maakt dat het verboden is zich zon der strikte noodzakelijkheid na tien uur 's avond op straat te bevinden. Voor Tholen bracht maandagnacht de eerste panieknachl aan, schrijft de krant. Toen kwam de order van de commandant van Zeeland om dq Thoolse brug te vernielen. 'Ver schillende inwoners verlieten ijlings hun woningen en zochten zich bui ten Tholen veilig te stellen. Het zal ongeveer kwart voor twaalf zijn ge weest toen een doffe slag klonk en de brug in tweeën gebroken de Een dracht instortte. De verwoesting aangericht door de luchtdruk was erg genoeg. Op de haven was geen woning onbeschadigd, alles spon ningen waren ingedrukt. Hotel Zee land en Hotel Hoek kregen veel schade, van de woning van den heer Moelker verdween een groot ge deelte van het dak, de smederij van Gebraad liep veel schade op, de groote ruiten van de bakkerij van Van Oost werden geheel ingedrukt evenals de ramen van C. Laban, bij G. Vis ging de spiegelruit er ook aan. De Kruittoren, de Bebouwdcn- dam kreeg ook haar deel. Op de Hoogstraat werd het pand van Lena Nelissc zwaar beschadigd. Op de Markt is wonder genoeg geen ruil van den manufacturier A. Geluk ge heel vernield.' Dinsdag werd er kanon- en mitrail- leurvuur gehoord in Bergen op Zoom, woensdagmiddag werd be kend dat de Duitse troepen Tholen 'zochten binnen te komen.' Donder dagochtend werd de stad zwaar be schoten. 'Er werd door in Tholen inslaande granaten zeer veel en groote schade aangericht. Zoo is de gasfabriek ge heel in elkaar geschoten en zitten wij zonder gas. De bakkerij van Van Oost is radicaal vernield, uit elkaar geslagen. De smederij van Gebraad verkeert in dcplorabelen toestand. Het huis van Deurloo Stoffel be kwam groote schade. Op de Wal werd veel schade aangericht. En nog tal van andere huizen leden schade, zoo is het huisje van P. Schot geheel verwoest. Ook trof een projectiel het dak van de groote Kerk. Over het geheel genomen is Tholen er nogal goed van afgekomen.' Twee soldaten sneuvelden en zijn begraven op de rooms-katholicke begraafplaats. Burgemeester mr. A. J. van der Hoeven was met de vrij willige brandweer in de schuilkel der op zijn post gebleven. Datzelfde betrof ook pastoor De Groot en dr. van Zwijndrecht. De Thoolse troepen bleven 'tot het laatste ogenblik in hun stellingen. Majoor en garnizoenscommandant Meijer was naar het troepenonder- deel in Schouwen vertrokken, kapi tein Post kreeg het commando. 'De ze ziende dat de overmacht te groot was, vertoonde deze middags de witte vlag en werd alles overgege ven. Al spoedig kwamen de Duit sche troepen Tholen binnen. Over de Eendracht werd een noodbrug geslagen waardoor het verkeer weer voor voetgangers kan plaats heb ben.' De soldaat die in januari 1945 om het leven kwam op de zeedijk toen Duitse commando's vanuit Schou wen Duiveland over waren gesto ken. De Engelsen van het 62ste anti- tank regiment van de Royal Artillery waren destijds in het dorp gelegerd. Onder hen was ook Don Monger uit Ashford (Kent). Hans zus Dina die toen 12 jaar was nam hem een keer mee naar huis om haar moeder te vragen of hij zich daar kon wassen. Daar stemde ze in toe. In 1955 trouwden Dina en Don met elkaar. Ze woont nog steeds in En geland. maar komt elk jaar een paar dagen naar Nederland, vertelt Han. Dina is het enige meisje in het ge zin van vijf kinderen. En de op een na jongste. Het was zo'n bijzondere gebeurte nis dat de Libelle er in 1956 een heel artikel aan wijdde. Han van der Male (82) heeft het nummer altijd bewaard en vist het op achter de boeken in de kast onder het raam. Het vergeelde exemplaar is nog heel. Twaalf jaar na de bevrijding keerde de militair terug naar Tholan om er zijn bruid te halen. De schrij ver Hans Vroom beschrijft eerst uit voerig hoe het was op het eiland dat koud was bevrijd door de Canade zen. 'Het front schuift naar de grote rivieren, het grijze eilandenrijk ach terlaten onder de hoed van waakza me wachters in battledress. Jongens uit Londen, uit Birmingham, uit Manchester, nestelen zich in poppe rige dorpjes. Het geallieerde khaki mengt zich onder het stemmige zwart van de Zeeuwse dracht.' Het leven in de dorpen verandert. Rustige dorpen worden ineens gar nizoen. 'Het gelijkmatige rhythme van de altijd eendere dagen js ver broken. Ook op het eiland Tholen. Ook in het rustige Sint-Annaland. Zware vrachtwagens denderen log door de dorpsstraat. Rond het ha ventje gonst de roerige bedrijvig heid van een legerkamp in volle oorlogstijd,' noteert hij twaalf jaar later. Han zelf herinnert zich dat ook nog wel. „Er zaten Engelsen in de boerderij bij Toos van Lu ijk aan de Molendijk en in de school. Ik had zelf een paar maanden Engels geleerd, dus ik kon een paar woor den met ze spreken." De Libelle vervolgt over de Engelse jongens die zich 'een beetje ontheemd voe len in dit ogenschijnlijk wat stugge Sint-Annaland.' En dat ze gehuis vest zijn in een school dat beslist geen luxe-onderkomen en dat het verblijf wel een paar maanden kan duren. 'Gelukkig zijn er meisjes in Sint-Annaland. Aardige, jonge meisjes die de weg naar de school al gauw gevonden hebben. De ou deren dragen de soldaten een wam hart'toe, maar ze laten dat niet zo merken. Het contact met de bevol king moet via de jeugd gaan. En vooral via de vrouwelijke jeugd! Die verstaal het nu eenmaal van na ture om vreemde soldaten het ge voel te geven dat ze ergens thuis zijn, of dat nu op Hawaï is of op IJsland of op Tholen.' Van Donald Monger is een portret bij het artikel geplaatst. Hij deed in de herfst van 1944 menig mcisjes- hart in Sint-Annaland sneller klop pen, staat er bij. Monger heeft zwart golvend haar en een wat dro merig, erg vriendelijk gezicht. 'De meisjes zijn we'g van 'm. Er is iels van de wereldstad om hem heen en Het gezelschap in de Voorstraat na de bevestiging in de kerk. toch kon hij heel goed een jongen van Tholen zijn, met zijn rustige ze kere houding, zoals hij door het drop gaat en zijn soldatenplicht doet.' Dan doemt Mina op als een 'klein kittig meisje van een jaar of elf' die hem de eerste dag mee naar huis troont naar haar moeder. En vraagt hij zich bij hen thuis mag wassen. 'En moeder van der Male zei niet nee. Ze had direct in de gaten dat deze stille, bescheiden soldaat er In 1956 trouwde Dina van der Male met de Engelse Don Monger in de kerk van Sint-Annaland. Rechts dominee Bouter van Stavenisse, links koster Frans Burgers. een was van het goede soort, ie mand die men graag te gast heeft, niet alleen omdat hij komt als be vrijder.' De hele winter komt hij er over huis. Hij wordt bijna beschouwt als zoon, terwijl er al vier jongens zijn: Jan, Han, Wim, en Theo. Mina toont bijzondere genegenheid en volgens de scribent doet ze hem het heimwee naar Ashford vergeten, 'zo enthousiast is de kleien steeds in de weer om het hem naar de zin te maken.' In de lente verandert er weer veel in het dorp. De soldaten vertrekken. Na zeven maanden moeten ze naar Duitsland als bezettingsmacht. Di na staat vooraan als ze hel dorp uit gaan. Dina groeit op en komt als ty piste te werken op het gemeente huis. Samen met Jo Leune, herin nert Han zich. „Toen ze 22 jaar was vroeg Monger of ze op vakantie wilde komen naar Engeland. Dat heeft ze gedaan. En toen is het aan geraakt." Ze ging er heen met haar nichtje Tona Rijnberg. Rond kerst in 1955 komt. Monger naar Sint-Annaland. Op 13 april 1956 treden ze in het huwelijk. 'Al was het water van de Noordzee diep, ze konden bij elkander best komen, want ze hadden malkander zó lief....' Don Monger was er al leen voor naar Tholen gekomen. Burgemeester Van den Bos verbond op 13 april 1956 het tweetal in de echt. Een foto van hen als ze elkaar de rechterhand geven, begeleidt het artikel. In de Hervormde kerk be vestigde dominee Bouter het huwe lijk tussen Mina en Don. Het is een regenachtige dag, getuige de foto van de stoet die door de Voorstraat loopt richting de haven. Zij is dan 23 jaar, hij 32 jaar. Vroom eindigt het bijzondere verhaal als volgt: 'Het ga je goed, Dina. Misschien ben je wel het laatste oorlogsbruid je van Nederland. Je huwelijk is ei genlijk een souvenir van de zwart ste winter de we gekend hebben. Maar ik ben er zeker van dat jij en Don het zo lichtend zullen maken als een neonbuis op Piccadilly Cir cus. Of zo stralend als de schelp van een Zeeuwse oester. Of alle bei.' Mina is nu 78, Don 86. Diversiteit, authenticiteit en kwaliteit. Op basis van die drie principes onderzoekt de gemeente Tholen het DNA van Tholen in opdracht van de provincie Zeeland. Foto's, voorwerpen en verhalen zijn hulpmiddelen om de kwalitei ten en kenmerken per Thoolse plaats te bepalen. Daar voor worden twee bijeenkomsten georganiseerd met 'in woners en andere 'Tholenkenners', in totaal zo'n 30 personen. Wij vragen enkelen van hen in diverse verhalen naar hun 'Tholengevoel'. Ad is opgegroeid aan de Hiksedijk, waar zijn ouders een fruitteellbe- drijf hadden. Hij ging aanvankelijk naar de katholieke lagere school in het dorp. maar vanaf de derde klas genoot hij verder onderwijs in Ber gen op Zoom. „Waarom, durf ik niet te zeggen. Waarschijnlijk dach ten veel ouders dat dat beter was." Daarmee nam Ad al vroeg een kijk je over de eilandgrens. Later ging hij vanaf zijn twaalfde naar kost school, ook in Brabant, en vervol gens naar de kweekschool in Breda, een plek waar hij tot zijn 24ste bleef wonen. Hij werkte in de verpleging, eerst in het ziekenhuis in Breda, vervolgens in Rotterdam. Ad volgde intern een opleiding voor intensive care en hartbewaking. Nu werkt hij in het management van het Admi raal de Ruyterziekenhuis in Goes en Vlissingen. In 1973 kochten hij en Clerda de boerderij in Oud-Vossemeer, omdat die leeg stond en ze de mogelijkheid kregen die aan te schaffen. Eigenlijk keken ze naar een woning in de buurt van Breda, maar omdat zijn vrouw ook op het platteland is op gegroeid, in Zevenbergen, trok <Je boerderij haar ook wel. Ze zijn be- gonnen met opknappen van de wo ning en gingen er in 1975 wonen. Ad had eerst gedacht dat hij nog wel veel mensen in Oud-Vossemeer zou kennen en andersom. Maar het bleek dat iedereen toch zijn eigen vrien den- en kennissenkring had ge vormd. Hij heeft dat nooit als verve lend ervaren. „Vroeger had je het geloof, waardoor je mensen kende en ging je om met de contacten van je ouders. Toen ik terugkwam, zocht ik daar meer mijn eigen weg in." Gerda en hij hebben drie zoons, die inmiddels het huis uit zijn en kinde ren hebben. Maar toen zij naar de la gere school gingen, toen pas burger de Ad weer in in zijn geboortedorp. „De kinderen gaan op voetbal, zelf ga je in het schoolbestuur. Dan weten ze je gauw te vinden." Doordat Ad een poos weg is ge weest, is hij anders naar zijn dorp gaan kijken, dan hij dat vroeger deed. Met een ruimere blik. „Vroe ger keek je alleen naar je eigen krin getje en beschouwde je bijvoorbeeld de andere scholen als anders. Nu zie ik dat niet meer." Hij wil zijn dorp absoluut niet be krompen noemen. Nee, hij noemt Oud-Vossemeer juist een dorp waar uit initiatieven worden genomen. Waar ze beslissingen nemen, die ze elders niet zo snel durven te nemen. Ad is v(K>r de tweede keer voorzitter van de voetbalclub. In zijn eerste pe riode (die 15 jaar duurde - hij trad af in 2000 -, zijn tweede periode is in 2009 begonnen) voerde het bestuur het zatcrdagvoctbal in. Vosmeer ken de tol dan toe alleen het zondagvoet bal. Dat gebeurde om ook tegen an dere clubs op het eiland te kunnen spelen. Ad is voor meer samenwerking lus sen de dorpen op allerlei gebieden. Dat begint wat hem betreft al in de voetbal. Wederom komt het dorp daarin weer als koploper naar voren wat betreft damesvoetbal. „Vosmeer was de eerste Thoolse'club met een damesteam." Ad vindt hel prima dat Smerdiek nu hel hoogst spelende da mesteam heeft, maar vindt wel dat er meer samenwerking mag zijn met andere clubs. „Ik bedoel niet dat alle dames naar Smerdiek moeten, maai verdeel ze over de clubs. Zorg dat die ook op niveau komen, zodat je een goede partner hebt. Dan hoeft niet ie dereen naar Smerdiek. Maar als het erop aan komt, heb ik dat liever dan wanneer voetballers naar Brabant trekken." Hij wil ook, dat er meer als één ge meente naar buiten wordt getreden. „Vosmeer is het dorp van Roosevelt zeggen wij, eigenlijk zou de hele ge meente Tholen van Roosevelt moe ten zijn. Er zou meer binding moeten zijn." Hij vindt dat Vosmeer 600 daarbij als voorbeeld genomen kan worden. In dat feestjaar zijn alle ker ken met elkaar opgetrokken, ieder een werkte eraan mee. Die tolerantie naar elkaar, dal vindt Hommel ty pisch iets voor Vossemeer. Kenmer kend voor zijn dorp noemt hij toch het katholieke. „En het is één van de weinige dorpen waar ook 's zondags activiteiten worden gehouden." Dat zijn de abstracte kenmerken van het dorp. Als je kijkt naar zichtbare karakteristieken, plekken die hij mooi vindt of iets mee heeft, noemt Ad er vier. „De kreek, het stoomge maal vind ik karakteristiek. Maar dat komt misschien, doordat ik aan de andere kant van het dorp ben opge groeid." Ad zat in het bestuur van Vo smeer 600 en had als idee voor het toneelspektakcl om dat bij de kreek te doen. „Ik wilde de dijk gebruiken als tribune en het weilandje als podi um. Maar dat bleek toch teveel geld en energie te gaan kosten, dus het is goed dal ze het gewoon in het dorp hebben gedaan." Dat gebeurde op het plein in de Raadhuisstraat. Een plek die Ad op nummer drie zet. „Veel Vosmccrders zullen die plek als eer ste noemen. Ze zeggen dan 'achter 't durp' of "t marktje'. Ik noem als tweede het veer. Dat is een prachtige plek waar het pontje vroeger van Oud- naar Nieuw-Vossemeer ging. Ik zou zeggen: doe die brug weg en breng het pontje terug. Vossemeer is de enige plek direct aan het water, de Eendracht, die eigenlijk geen haven tje heeft. Dat mag nu natuurlijk ook niet, want het Schelderijnkanaal is ontzettend druk bevaren. Maar som mige nostalgische dingen mag je best terugbrengen, denk ik." Hij zit in de tuin en wijst om zich heen. „Het vierde plekje is natuurlijk dit hé. Maar veel mensen kennen dit plekje niet. Hier kom ik tot rust." Ad Hommel wil dat mensen verder durven kijken, maar grijpt zelf ook terug naar de goede dingen van vroeger. Zo brengt hij de verdwenen fruitbomen weer terug in zijn tuin. Op donderdag 23 juni is er een tweede workshop Thools DNA. Hiervoor zijn raadsleden, collegeleden, MT-leden van de ge meente en vijf deelnemers uit de eerste workshop. Tijdens deze bijeenkomst wordt het eerste concept voorgelegd dat is voortge komen uit de inbreng van de eerste workshop. De aanwezigen kunnen reageren op het concept, het aanvullen en erover dis cussiëren. Na deze tweede bijeenkomst worden de resultaten, in overleg met de gemeentelijke werkgroep, verwerkt tot een de finitief DNA-boek. Dit zal worden gebruikt als uitgangspunt voor het toeristisch plan. Het plaatsen van een nieuwe riool- kolk onderaan de Molendijk in Sint-Annaland, enige tijd geleden, bleek onlangs toch niet helemaal goed gegaan. Een stroomkabel was daarbij beschadigd en daardoor bleven de lantaarnpalen aan de Molendijk ook overdag branden. Werknemers van energiebedrijf Delta kwamen vorige week, na een tip van een oplettende bewoner, het euvel oplossen. De omwonenden zaten daardoor even een dagje zon der stroom. Bram Goedegebuure uit Tholen en zijn collega's Martin Smaardijk uit Goes en Peter van der Meer moesten flink zoeken naar de oorzaak van de storing. Na enkele uren graven vonden ze het gat in de kabel. Dat werd gerepa reerd en even voor vier uur 's mid dags werd het gegraven gat in de weg, ter hoogte van Van Dijke Za den gedicht en werd de stroom weer aangesloten. De gemeente Tholen heeft maan dag samen met haar partners in het Regionaal Platform Criminaliteits beheersing (RPC) Zeeland een convenant ondertekend om de cri minaliteit in het Zeeuwse bedrijfs leven terug te dringen. In het con venant zijn afspraken gemaakt voor meer samenwerking. Onder de vlag van de stuurgroep RPC- Zeeland zijn al diverse activiteiten uitgevoerd, zoals de voorlichtings bijeenkomsten 'Betty Jatgraag Shows' en een overvalbijeenkomst, met name bestemd voor onderne mers in de detailhandel. Ook neemt het RPC-Zeeland het initiatief om op lokaal niveau de samenwerking tussen ondernemers, politie en ge meente te bevorderen op het gebied van economische criminaliteitsbe heersing. Dit heeft op diverse lo caties geleid tot het starten van trajecten Keurmerk Veilig Onder nemen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 5