'Eerste Kamer is een instituut, maar ik blijf een actievoerder' Weinig fietsers voor meerdaagse van smalstad en Scherpenisse Uitkeringen ton hoger, leerlingvervoer 30 mille VVD: geen SGP-wijn en stoppen met verzitten EB op vrijdag V Donderdag 26 mei 2011 67e jaargang no. 28 Kluis gestolen in Thools bedrijfspand Peuterspeelzalen missen 93 mille Joyce is koningin in tv-quiz Oranjes Tholen blijft buiten beregeningsverbod Dragen fietshelm met zwemkaartje beloond Eerste veiling van vroege aardappelen "6 mm Slager stopt als senator en wordt voorzitter van SP-afdeling Tholen Tien minuten duurde dinsdag de bijdrage van Kees Sla ger in de Eerste Kamer over de Monumentenwet. In het monumentale interieur van de zaal die volgens Slager perfect past bij de functie. Namelijk als een kamer waar nog eens gereflecteerd wordt op de wetten die in de Tweede Kamer worden aangenomen. Na vier jaar in het centrum van de macht neemt hij afscheid van het Haag se, maar hij blijft politiek actief. Woensdag wordt hij voorzitter van de SP-afdeling Tholen. Als er tenminste geen tegenkandidaten zijn. Verrassingen Vasthouden Vertraging wozoco Scherpenisse nu 'voordeel' De gemeente Tholen is dit jaar 100.000 euro meer kwijt aan uitkeringen en 57.000 euro aan extra leerlingenver voer. Daarentegen levert de vertraging bij de bouw van het woonzorgcentrum in Scherpenisse een besparing op van 130.000 euro. B. en w. hadden dat bedrag dit jaar als huur geraamd voor de gemeenschapsruimten in het wozoco. Gat zwembaden yR'aad van State is een links orgaan „De Raad van State is het meest linkse orgaan dat we hier in Nederland hebben." Deze uitspraak van Anton van Oost was dinsdagavond te horen tijdens de ledenvergade ring van de VVD Tholen. In Haestinge in Sint-Maartens dijk spraken de leden, onder wie penningmeester Van Oost, over actuele zaken in Nederland, de provincie en de gemeente Tholen. De opmerking van Van Oost had be trekking op de langslepende procedure rond de plannen voor een woonzorgcentrum in Scherpenisse. Droogte Deze week -m Volgens Coby Hage is stevige wind de oorzaak Het zonnetje schijnt, de route is nog steeds mooi en toch laten de meesten het afwe ten bij de fietsmeerdaagse van het Evenementen Comité Smalstad (ECS) en de Dorpsgemeenschap Scherpenisse. Dinsdag, tijdens de eerste fietsavond, schreven zich in Scherpenisse 17 deelnemers in. In Sint-Maartensdijk durfde ECS-vrijwilliger Tonny Breure het bijna niet te zeggen, zo teleurgesteld was ze. „We hebben er maar 12." Wie nog zin heeft om te fietsen, kan vanavond nog meedoen aan de laatste tocht. De start is om half zeven bij café Zeelands Welvaren in Scherpenisse én bij cafetaria Centrum in Sint-Maartensdijk. I.. voor autoschades bij alle merken complete schadeafhandeling bij uw verzekeringsmaatschappij Focwa eurogarantiebedrijf Voltstraat 2,Tholen, tel. 0166-607060 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,50 per halfjaar, 31,50 per jaar, per post 56,70 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1- Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,33 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. In de nacht van dinsdag op woens dag werd ingebroken in een be drijfspand aan de Eendrachtsweg in Tholen. De deur werd vernield en uit het pand werden een kluisje met enkele honderden euro's en een onbekend aantal cadeaubonnen gestolen. De peuterspeelzalen gaan het meest merken van een lagere rijksuitke ring. De bijdrage voor onderwijs achterstanden wordt verlaagd van 205.000 in 2010 naar 114.000 euro in 2011. Over de gevolgen hebben b. en w. nog geen definitieve uit spraken gedaan. Aangezien de ge meente Tjiolen deze rijksbijdrage inzet in de voorschoolse periode, zullen de peuterspeelzalen daar de grootste gevolgen van ondervinden. Het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland geeft de gemeente be leidsmatige adviezen op onderwijs- vlak, waaraan naast de gemeenten ook dc provincie meebetaalt. Joyce van de Kasteele (20) uit Poortvliet begint aanstaande zater dag als 'koningin' aan dc laatste af levering van het televisieprogramma De Grootste Roaltykenner van de EO. Zaterdag besteeg ze de troon tijdens de afvalrace met drie andere kandidaten. Door de vele goede ant woorden wist ze ook haar schatkist te spekken. Ze ging met 650 euro naar huis. Op 28 mei kan ze in de laatste aflevering van het program ma door Anne Vader uit Tholen van de troon worden gestoten. Zij mengt zich dan ook in de strijd. Vanaf 5 over 8 te volgen op Nederland 2. Tholen en Sint Philipsland vallen buiten het verbod om water uit de sloten te pompen voor het beregenen van gewassen. Dit dankzij de moge lijkheid om zoet water aan te voeren vanuit het Schelde-Rijnkanaal. Het waterschap Scheldestromen stelde het verbod gisteren in omdat het peil in de waterlopen daalt door de aan houdende droogte. Op die manier probeert men de daling van de grondwaterstand tegen te gaan. In trekking van het verbod is afhanke lijk van het weer. De aanhoudende droogte heeft vol gens het waterschap geen invloed op de stabiliteit van de dijken. Wel kun nen er droogtescheuren in de klei ontstaan, maar vóór het begin van het stormseizoen wordt gecontro leerd of deze zich hersteld hebben. Sophie Salaris van de Sint Anthoni- usschool in Oud-Vössemeer en Dieuwertje Rijksen van De Regen boog in Tholen hebben dankzij het dragen van een fietshelm ieder vier vrijkaartjes gewonnen voor het sub tropisch zwemparadijs Port Zélan- de. De twee scholieren, en nog tien leeftijdgenoten, kregen de kaartjes gisterenmiddag op het provincie huis in Middelburg. Op initiatief van de provincie en het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland zijn eerder gratis fietshel- men uitgedeeld aan alle kinderen in de groepen een tot en met vier van de Zeeuwse basisscholen. Vandaag worden de eerste aardap pelen geveild. Om half tien gaal de veiling in Sint-Annaland van start. Ondanks de droogte is het een week eerder dan vorig jaar. De vroege start is te danken aan het zonnige voorjaar. Veel percelen waar onder plastic is geteeld, werden beregend waardoor de groei er goed in is ge bleven. Dc aardappelen worden in plastic kistjes met 20 kilo aange voerd. Ongeveer de helft van het aanbod gaat via dc veilingklok. De rest vindt zijn weg via bemiddeling. In verband met Hemelvaartsdag verschijnt de volgende Eendracht bode op vrijdagochtend 3 juni. De postabonnecs zullen dc krant daar door op zaterdag ontvangen. Kees Slager voert namens de SP het woord over de Monumentenwet tijdens de laatste plenaire vergadering. Schuin achter het schilderij van koning Willem die in 1848 de Eerste Kamer schonk toen aan de bemoeienis van de koning een eind kwam. Hij verlaat de Eerste Kamer op een moment dat zijn partij van 12 naar 8 zetels gaat. Die achtste zetel is bovendien een restzetel. Te danken aan de fout die een statenlid van D66 in Noord-Holland maakte. „We hebben geluk gehad", beseft Slager. „We hadden wel op acht ge hoopt." Op een moment ook dat er tien PVV'ers in de groene bankjes gaan plaatsnemen. Aan hun fractie kamer, schuin onder die van de SP, wordt druk getimmerd. Of de sfeer nu anders wordt? „Dat weet ik niet. Tien man van de PVV zijn nieuw. Als het allemaal van die Tweede Kamertypes zijn misschien wel. Het hangt erg van de personen af. Dat heb ik wel geleerd. Ik zeg niet meer dat iemand niet deugt die van een andere partij is." Slager kon en kan het bijvoorbeeld erg goed vinden met SGP'er Gert van den Berg uit Veenendaal, oud burgemeester van Flupland en met zijn 75 jaar de nestor van de Eerste Kamer. „Hij is een halve Zeeuw." Samen trokken ze op in de strijd te gen het ontpolderen van de Hedwi- gepolder in Zeeuws-Vlaanderen. Samen met de SGP én VVD diende de SP een motie in om de alterna tieven voor ontpolderen beter te bestuderen. „Die zijn van tafel ge veegd omdat het kabinet bang was voor de rechter. Staatssecretaris Bleeker is nu redelijk optimistisch, maar het blijft afwachten." Slager zocht en zoekt medestanders en dat gaat door alle partijen heen. De SGP verloor één zetel in de Eer ste Kamer. „Het wordt interessant. Gerrit Holdijk die overblijft, gaat zijn eigen gang. Die kan voor ver rassingen zorgen. SGP en CU zijn tegen elkaar uitgespeeld. Ze voer den namens elkaar het woord. Een aantal SGP'ers heeft op de VVD gestemd. Dat zegt iets over hun houding ten opzichte van dit kabi net." De moties die in de Eerste Kamer werden aangenomen waren vaker in het voordeel van de coalitie van VVD en CDA, erkent Slager. Toch is er wel wat bereikt, zegt hij. „De invoering van het elektronisch pa tiëntendossier gaat niet door, maar ook de marktwerking in het loods wezen niet." Slager beseft dat de invloed beperkt. „Je bent nu een maal lid van de oppositie." Hij zal het Binnenhof wel missen, zegt hij als hij in de wandelgang vanuit het raam op de eerste verdie ping naar buiten kijkt. Toeristen en politici, journalisten en woordvoer ders lopen in en uit. Alles ademt hier geschiedenis. Buiten en bin nen. Aan de wanden hangen por tretten van de zeehelden. Voor de ingang van de vergaderzaal staat een rek waar - voor het rookverbod - de senatoren hun sigaren in kon den achterlaten. Het plafond in de vergaderzaal is rijk beschilderd. „Op dinsdag 31 mei is de laatste bijeenkomst, een feestelijke afslui ting. In de Ridderzaal drinken we nog een glaasje en komt Rutte ons nog een handje geven. Het hoort er allemaal bij. Dat is een dag na mijn verjaardag. Maandag word ik 73." Slager vindt het wel mooi geweest. Eén termijn is voldoende. „Ja, ge zien mijn leeftijd moet ik stoppen. Ik wil ook nog andere dingen doen. In mijn hofje werken bijvoorbeeld en schrijven." Slager heeft vaak ac tie gevoerd. Voor een open Ooster- schelde, maar ook voor het behoud van de uitleenpost van de bieb in Poortvliet en de geldautomaat in Scherpenisse. De straat is ver weg. Hier zat hij vier jaar in het centrum van de macht. „Ja, de Eerste Kamer is een instituut, maar de SP heeft als slogan: geen fractie zonder ac tie. Dus zo vreemd is het ook weer niet dat ik hier zit. Ik heb de tegen standers van de Hedwigepolder op geruid om naar Den Haag te ko men. Het zat hier vol." Slager kent ondertussen het hele gebouw. De stemmige vergaderka mers met de hoge plafonds, de schilderijen aan de wand, de fraaie kasten tegen muur, het dikke zachte tapijt op de vloer. Hij laat het graag zien. Vier jaar geleden werd hij ge vraagd voor de Eerste Kamer. De SP ging bij de Tweede Kamerver kiezingen toen van 9 naar 26 zetels. De partij moest naarstig op zoek naar kandidaten. „Ze hebben overal mensen gezocht. Ik had een boek over het ontstaan van de SP ge schreven, een boek met interviews met Glastra van Loon en Jan Marij- nissen. Tiny Kox die hier al zat, belde mé op. Zit je op een stoel? vroeg hij. Dan kun je je vasthouden want ik ga je vragen of je voor de SP in de Eerste Kamer gaat zitten." Slager protesteerde eerst. Hij was journalist, zei hij. En geen lid van een politieke partij. Slager schreef wel boeken maar was geen journa list meer en kon dus best lid wor den. ZIE VERDER PAGINA Bij de zogenaamde voorjaarswijzi ging van de begroting 2011 heeft dc gemeente een tussentijdse balans opgemaakt. Hoe ver wordt er afge weken van de ramingen. De uitein delijke balans is een nadeel van 38.000 euro door 359.000 euro aan tegenvallers en 321.000 euro aan meevallers. Het aantal uitkeringsgerechtigden stijgt en vergt een ton meer. Een la gere rijksvergoeding voor het inko- mensdeel van uitkeringsgerechtig den betekent nog eens een nadeel van 105.000 euro. Ook het leerlin genvervoer blijkt veel meer geld te vragen dan verwacht. Er moet 57 mille bij. De tekorten bij de zwembaden wor den eveneens alsmaar groter. Nu is er weer een tegenvaller van 30.000 euro wegens hogere kosten voor in zet van personeel. Voor de onder- houdsvoorziening gebouwen is een aanvullende storting van 25.000 eu ro nodig. De opleiding van ambte naren blijkt ook 20.000 euro duur der uit te vallen dan geraamd was. Ondanks de aanschaf van een elek trische auto voor gemeentewerken, krijgt het gemeentebedrijf dit jaar met 10.000 euro hogere brandstof kosten te maken. Met nog eens 12.000 euro voor diverse kleinere posten komt het totaal aan tegenval lers op 359.000 euro. Er staan ook meevallers tegenover, al zullen de inwoners van Scherpe nisse het niet als een voordeel be schouwen dat er door het uitblijven van het wozoco 130.000 euro over blijft op de gemeentebegroting. Het rijk doet ook een duit in het zakje met een hogere algemene uitkering dit jaar van 117.500 euro. De hondenbelasting en secretariele ges brengen dit jaar 30 mille meer op dan begroot was. Een andere meevaller is de hogere dividenduit kering van de Bank Nederlandse Gemeenten van 17.500 euro. Aan grondverkopen is dit jaar al 13.000 euro meer ontvangen dan geraamd was. De mee- en tegenvallers samen leveren uiteindelijk een nadelig sal do van 38.000 euro op over de eer ste vier maanden van dit jaar. Van Oost kaartte de kwestie aan bij VVD-Tweede Kamerlid André Bos man, die op dc vergadering te gast was. Dina Duine-Geuze vulde hem daarbij aan. „Ik heb het idee dat het van één persoon afhangt. Eén per soon houdt het, tegen. Al tien jaar lang, bijzonder dat één iemand dat kan." Bosman reageerde erop dat we in Nederland het recht hebben om bezwaar te maken. „Maar we hebben ook het recht om te kijken naar het algemeen belang. Dat laatste is een beetje uit zicht geraakt." Wethouder Frank Hommel legde uit waar het is misgegaan. „Het verve lende is de discussie over de gym zaal die erin zit. De Wet Ruimtelijke Ordening (WRO) is gewijzigd. Daar voor moeten allerlei nieuwe metin gen verricht worden waaraan moet worden voldaan. Maar wij zijn be gonnen op basis van de oude WRO en daarop voortgegaan in de proce dure. Daar zijn we door de Raad van State op afgestraft. We hebben als gemeente verder goed contact met de provincie, die staat achter ons plan. Het gaat gewoon over de rechten die je als mens hebt." Hommel zei dat de procedures eigenlijk korter moesten worden of de bezwaartermijn zou moeten worden ingekort. Van Oost trok aan de bel voor een ander probleem bij statenlid Carla de Paepe, die ook aanwezig was. Zij heeft onder meer landbouw in haar portefeuille. „Kunnen we niet stop pen met het vcrzilien van zoet wa ter", zei hij met het oog op de plan nen met het Zoommeer. „Al dat zoete water dat we hebben, willen ze nu zout maken. De vraag is waar de boeren straks zoet water vandaan moeten halen." Aad Volwerk stopt bij Uit op Tholen als manusje-van-alles Rien de Waal uit Tholen kwart eeuw actief bij EHBO Van Ad Hommel mag nostalgie terugkeren in Vossemeer - EN VERDER... Belangstelling WAK vrijwel nihil VVD neemt afscheid van drie bestuursleden OM ZOT TE ZUN MET FATSOEN IS ER WIJSHEID VAN DOEN Dit nummer bestaat uit 14 pagina's „Het valt een beetje tegen", vindt (Kik Coby Hage van de Dorpsgemeenschap Scherpenisse. „Misschien is het van wege de wind. Vorig jaar hadden we er hier 30", zegt ze terwijl ze samen met Anne Wedzinga (ook van de Dorps gemeenschap) en eigenaresse Ria Slager op het terras van café Zeelands Welvaren zitten te wachten op de eer-, ste fietser die terugkomt. Dat doet Breure overigens sa men met Henny Schot, al theedrinkend aan een tafeltje voor de cafetaria in de smalstad. Aan de organisatie kan het niet liggen, want die heeft er alles aan gedaan. Voor elke dag is er een andere route uit gezet van 25 kilometer, zowel voor de fietsers die ver trekken vanuit Sint-Maartensdijk als voor die uit Scher penisse. En alle deelnemers krijgen alle drie de keren een lijstje met vijf vragen mee. Wie dc meeste van de in to taal vijftien vragen goed heeft, wint een boodschappen- pakket. Daarvan worden er twee uitgedeeld. Dc fietsers van Scherpenisse werden dinsdag via de Lan- geweg het dorp uitgeleid om vervolgend de polder in te duiken via de Engelaarsdijk. Ze vertrokken zo in noorde lijke richting via de Zwarteweg en de Roolandsedijk. Ze maakten een lus terug via dc Bartclmectweg en de Wei- hoekweg. Dan zetten ze koers richting Sint-Maartensdijk over de Oude Sint-Annaland.se weg, maar weken af van die route via de Smaalzijweg, Mallandseweg, Nieuwe- weg, Krokkeweg, Veerdijk en Veerhoekseweg. Ze wer den een stukje door Sint-Maartensdijk geleid via de Dr. Tazclaarstraat om het dorp vervolgens weer via de Mo lendijk te verlaten en langs de Provincialeweg naar het eindpunt te rijden. Die fietsers van Sint-Maartensdijk werden in tegengestelde richting geleid. Op de route wa ren twee controlepunten waar koffie werd geschonken. De fietsers van Scherpenisse, hier op de Veerhoekseweg, worden op de eerste avond in tegengestelde richting geleid ten opzichte van de van Sint-Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2011 | | pagina 1